Microsoft potwierdza koniec rozwoju systemu Windows 10 Mobile

Microsoft potwierdził dzisiaj to co obserwujemy na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Nie pojawią się nowe urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Windows 10 Mobile a obecni użytkownicy mogą liczyć wyłącznie na poprawki błędów oraz łatki bezpieczeństwa. Mobilna dziesiątka nie otrzyma nowych funkcji a jej rozwój zakończył się wraz z rozgałęzieniem Feature 2.

Joe Belfiore, Corporate Vice President for Windows, za pomocą serii wpisów na Twitterze rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące systemu Windows 10 Mobile. Na początku Joe podzielił się informacją, że jako indywidualny użytkownik zmienił platformę, aby otrzymać większą dywersyfikację aplikacji oraz urządzeń. Przy okazji podkreślił, że wielu użytkowników biznesowych w dalszym ciąu korzysta z systemu i będą oni otrzymywać wsparcie.

Joe Belfiore potwierdził, że Microsoft nie będzie rozwijał nowych funkcji oraz nowych urządzeń z systemem Windows 10 Mobile. Dodał też, że w dalszym ciągu firma zapewni wsparcie udostępniając poprawki błędów oraz łatki bezpieczeństwa.

Z kolejnej wiadomości dowiedzieliśmy się, że Microsoft bardzo się starał zachęcić deweloperów do tworzenia nowych aplikacji a nawet sam Microsoft pisał te aplikacje. Niestety koniec końców baza użytkowników była zbyt mała, aby zachęcić deweloperów do inwestowania.

Jesteście zadowoleni z telefonu Windows 10 Mobile? Świetnie! Zamierzacie zmienić platformę lub już to zrobiliście? Też dobrze. Microsoft wspiera konkurencyjne systemy udostępniając coraz to nowsze i bardziej dopracowane aplikacje ze swoimi usługami. Już wkrótce będziemy mogli korzystać z przeglądarki Microsoft Edge na wszystkich systemach. Najnowszy Microsoft Launcher dla systemu Android zbiera mnóstwo pozytywnych opinii. Pozostałe usługi takie jak OneDrive, Outlook, Skype czy pakiet Office są już dostępne od dawna u konkurencji.

W świetle powyższych informacji mało prawdopodobne jest, aby Microsoft wrócił na rynek telefonów. Co prawda Amerykanie przez cały czas pracują nad modułowym systemem Windows 10, który mógłby pojawić się również na nowym telefonie. Nie mamy jednak żadnej pewności czy pojawi się takie urządzenie oraz czy użytkownicy, którzy przeszli na konkurencyjne systemy zdecydują się na powrót.

Źródło: Twitter via Windows Central

 • chrupiacysmoczek

  No kto by się spodziewał, że MS zakończy rozwój W10M! 😉

  • Krzysztof Miłota

   Tak samo mówili, jak Windows mobile 6.5 zwijali. I także miał potencjał.

 • swistak7171

  Wiecie co mnie najbardziej boli? Że nie powiedzą tego wprost, nie wyślą maili do użytkowników, nie napiszą tego na swoim blogu, tylko wyślą marnego tweeta… To mnie boli…

  • Foldex

   Widać jak ważny projekt dla nich to był 😉

  • Hubert123454

   najbardziej przejechali się na TH2, teraz w miarę CU ogarnęli… Microsoft przestał walczyć o swoją mobilną platformę, a modułowy system to kpina i pusta obietnica, jeżeli chodzi o smartfony…

   • modułowy system pewnie będzie zawierał moduł androida…

  • to i tak dobrze, przecież mogli nawet tweeta nie wysłać, albo kazać Donie napisać że z uwagi na przegrzewanie baterii odcinają wszystkie telefony od feature 2, testy nie zakończyły się pomyślnie

 • Ten system wyszedł za późno by zawojować rynek, a liczba modeli była dość ograniczona. Oliwy do ognia dodał fakt, ze MS olał użytkowników WM 8.1, którym przecież obiecano upgrade do „dziesiątki”.
  Jeśli MS chce jeszcze cokolwiek zwojować w rynku mobilnym, to IMHO jedynym sensownym pomysłem jest umieszczenie w smartfonach pełnego desktopowego W10, który odpalałby się po podłączeniu do monitora. Takie Continuum, tylko że z obsługą programów Win32.

  • chrupiacysmoczek

   I kto z tego pełnego Continuum będzie korzystał? To coś jak z robotem, który krzyczy. Można zrobić, ale sensu w tym za wiele nie ma. W ogóle pchanie „peceta” pod smartfona to coś tak bardzo PC-centrycznego, że aż zęby bolą.

   MS nie wszedł za późno (a tak naprawdę był obecny na rynku zanim iOS powstał, ale to doświadczenie nie smartfonowe, a bardziej palmtopowe), po prostu zawalił wsparcie i od ~2015 roku zaczął dystansować się od systemu mobilnego. Fatalny cykl produkcji W10M dopełnił dzieła zniszczenia.

   • Też prawda.
    Natomiast mnie kupuje perspektywa posiadania peceta w kieszeni. Nie musi to być jakiś „potfur”, tylko coś na czym można by przeglądać internet, obejrzeć coś na YT czy Netflixie, czy pograć w jakiś starszy tytuł pokroju Fallouta 2 czy Baldurs Gate’a.

    Co nie zmienia faktu, że MS wręcz podręcznikowo zawalił.

    • zakius

     cóż, wydajność wystarczająca do komfortowego przejrzenia neta na normalnej, desktopowej przeglądarce to klasa nowego i3, a nie atoma

   • Krzysztof Bartoszak

    Dodaj do tego zarzucenie jednej platformy (CE), potem drugiej (promowanie UWP, jakby nie mogli tego zrobić od razu. Czasem się zastanawiam, czy oni przypadkiem jako strategów nie zatrudnili kogoś z PKP…

    • chrupiacysmoczek

     UWP to kupa kodu bez przyszłości. Jeżeli Microsoftowi nie udało się wymyślić UI na nowo (a nie udało, Win8 nie został w pełni skończony a już wszystkie radykalne zmiany cofnięto), to idea UWP była bez sensu. Apki niskopoziomowe, jak Facebook, na desktopach się nie przyjęły – nawet na Makach, gdzie wsparcie deweloperów istnieje. Jeżeli Windows, to exeki.

     Użytkowników starych słuchawek z Androidem nie obchodzi wersja systemu, dopóki mają apki (i system działa jako tako). Serio: to nie „odcięcie” WP8.1 pogrzebało system. Co prawda system nie dostawał aktualizacji funkcjonalnych, ale miał bazę użytkowników, której następca nigdy nie osiągnął. Powiem więcej: ze względu na wywalenie się planu nowego UI desktopów, W10M powinien być przypudrowanym WP8.1. No bo co by się stało tak naprawdę? Jakie technicznie rewolucyjne zmiany zaoferował Windows 10 Mobile? Odcinając UWP nie pozostaje tego wiele.

     Zresztą to tylko system. MS nawet na swoich desktopach wzbrania się przed zaoferowaniem pełnego zestawu usług. Chociażby Office, którego apki UWP mogłyby się stać idealnym zestawem preinstalowanych programów dla W10. Ale po co. No to użytkownicy idą w piraty (czyli raczej nie łączą się z chmurą) lub w chmurę, czyli często w Google.

  • Podobno MS pracuje nad takim urządzeniem, ale czy plany się nie zmienią do przyszłego roku to nie wiadomo. Nawet jeżeli pojawi się mityczny Surface Phone z pełnym Windowsem to ciężko będzie przekonać użytkowników do powrotu. Chyba, że nowe urządzenia będą dedykowane przede wszystkim dla biznesu a nie dla regularnych użytkowników.

   • Michał, zejdź na ziemię i nie łudź się, że MS za rządów Nutelli paruje nad takim urządzeniem.

    • Również uważam, że szanse na pojawienie się takiego urządzenia są znikome.

    • pracować pracuje tyle że albo dostaniemy pod koniec 2018 r. mini surfacr’y z pełnym Windows 10 RS5 Andromeda nei do dzwonienia tylko do pracy mobilnej, albo dostaniemy Surfacey Phony na Androidzie z nakładką Microsoftu 😉

  • zakius

   tylko najpierw muszą solidnie odchudzić dużego windowsa (najlepiej dla wszystkich urządzeń), a jak widać po W10M nie jest to dla nich tak łatwe

 • niu

  po prostu świetnie… najpierw dostaję aktualizację stabilną w wersji 15252, która psuje mi dwa telefony (950 i 950xl) a teraz się dowiaduję że na jakiekolwiek poprawki tego najładniejszego systemu nie mam co liczyć. Aktualizacja 15252 powoduje kilkunastokrotne zawieszanie sie oby dwóch telefonów – już robiłem 2x hard reset, przywracałem czysty system przez tool’a – kombinowałem z odzyskiwaniem danych z kopii zapasowej oraz całkowicie czystą instalacją i nic to nie dało… dalej się kompletnie wiesza… a androida serdecznie nienawidze… i co teraz? eh…

  • Build 15252 nie jest oficjalną aktualizacją. Do premiery poprawią jeszcze kilka błędów, ale na nowości i tak już nie ma co liczyć

   • niu

    no to troche m się pomyliło – nie byłem uczetnikiem insidera i telefonypopsuła mi ostatnia wydana oficjalna wersja systemu. i jak już po wypróbowaniu różnych sposobów nie miałem pomysłu co dalej robić to uruchomiłem insidera i zainstalowałem właśnie 15252… ale bez pozytywnych nadal efektów… więc mam marną nadzieję że fall update coś zmieni… powoli po 3 tygodniach męczarni już nie wiem co robić… dodam jeszcze że przez te zwieszanie komórki bateria pada mi w tempie masakrycznym -czasami wystarczy 4-5 godzin… już zainwestowałem w powerbanka. powoli się odniechciewa… może źle robię ten hard reset?

    • Jeżeli korzystasz z karty pamięci to wyciągnij ją z telefonu. Po resecie nie przywracaj kopii zapasowej. Ciągłe zawieszanie telefonu może również oznaczać usterkę sprzętową i w tym wypadku resetowanie nic nie pomoże.

     • niu

      Usterka na dwóch telefonach jednocześnie? Spróbuję reset bez karty bo faktycznie karta zawsze była obecna. Dzięki.

     • Jeżeli na dwóch telefonach występują te same problemy to widocznie jest to błąd po stronie karty. Ewentualnie kopia zapasowa powodowała jakieś problemy. Jeżeli jedno ani drugie nie pomoże to niestety nie wiem co może być przyczyną.

     • niu

      PROBLEM SOLVED: and the winner is = BATTERY!

      Po wykonaniu pięciu hard resetów w różnych konfiguracjach (z sd, bez sd, z przywracaniem kopii, bez przywracania kopii, przy wykorzystaniu kompilacji insidera) i po tygodniowej męczarni zauważyłem, że po podłączeniu pod ładowarkę lub powerbanka telefon się nie resetuje i nie zwiesza. W pozostałych przypadkach resetuje się dramatycznie często i nie było na to rady.

      Poczytałem na różnych forach i okazało się że kilku użytkowników mialo podobny problem i winna była bateria. Zamówiłem nową baterię – włożyłem – i na razie mam 48h bez zwiechy!!! Na razie wypróbowałem wymianę baterii w 950XL! Telefon jest rok stary. Bateria pierwotna działała bez problemu przy intensywnym uzytkowaniu prawie cały dzień do czasu tej felernej aktualizacji. Po aktualizacji mam wrażenie że coś się popsuło w oprogramowaniu telefonu/baterii i po prostu trwale zepsuło tę część w baterii bo nie widzę innego wyjścia. No chyba że tak z dnia na dzień bateria odmówiła posłuszeństwa? Teraz czas pomysleć o tej zwykłej 950 ale na szczęście ona się dużo rzadziej zwiesza, więc może jej wystarczy banalny hardreset bez karty sd? Jest nadzieja.

      Jakby ktoś miał kiedyś podobny problem ze zwieszeniami telefonu to mozna mu doradzić weryfikację baterii. U mnie (jak na razie) podziałało!

     • Dziękuję za informację i gratuluję wytrwałości. Będę pamiętał o tym, że bateria też potrafi wpływać na pracę telefonu.

  • co teraz? wykonaj przywracanie do wersji fabrycznej przez WDRT z wyjętą kartą pamięci

 • Krzysztof Bartoszak

  No cóż… Używałem Windows Mobile 6.1 do 2014 roku, to teraz będę zajeżdżał W10M do upadłego, ale na Andrognida się nie przesiądę.

  • Robert Kula

   Żałuj Synu żałuj… Tez tak mówiłem do momentu kiedy wymieniłem Lumię 950xl na Galaxy S6 Edge (w styczniu czy lutym). Obecnie zakupiłem Note8 i za chiny ludowe nie wrócę już do WM10 lub innej platformy. Mam wreszcie produkt kompletny. Czego i Wam życzę

   • Michal Oborski

    Baterii sam nie wymienisz 🙂 Dlatego ja używam Note 4 🙂

    • WiniOS_iPho 7

     I ile razy już sam wymieniłeś baterie?

     • Daniel Orzanowski

      Ja bym zmienił bo trzyma juz tragicznie

    • wymiana baterii to mit, ważniejsze są certyfikaty wodoszczelności etc

 • Aqua

  Przeklinam hindusa i wszystkie jego potomstwo do trzeciego pokolenia. Niech będą przeklęci za to co nam uczynił!

  • Z tego co wiem to Satya Nadella jest gejem. Podobnie jak Tim Cook z Apple.

   • Aba

    Przerażasz mnie!!

   • Direct

    Wiem, że to się nie wyklucza, ale czemu gejem, skoro ma żonę (Anupama Nadella)? 🙂

    • Aba

     „Oj naiwny, naiwny, naiwny… Ak dziecko we mgle..” To jedno drugiego nie wyklucza.
     A popatrz na Lanę Wachowski. Można być ojcem i kobietą jednocześnie. Ot dziwy 🙂

     • Direct

      Właśnie to napisałem przecież :).

     • Aba

      W pierwszej połowie zdania. A w drugiej nie do końca. A że dobry humor mam, to muszę się doczepić. 🙂

     • Direct

      Dlatego uwielbiam tę stronę. Świetne teksty swoją drogą, a żyjące własnym życiem komentarze (w pozytywnym sensie) swoją drogą :).

     • Aba

      Ja też!!
      Ale ja to akurat nie znam się, chaotycznie gadam i kop z półobrotu 😀

 • Niestety, ale ten fakt był już wiadomy, jak Belfiore przestał się zajmować systemem mobilnym, a w jego miejsce posadzili pannę mającą robić dobrą minę do złej gry. Tyle że nawet to jej nie wyszło.

  • to nie był belfiore tylko taki grubasek, którego nazwiska nawet już nie pamiętam…

  • michalR

   ona nie byla od decydowania co zrobic z mobilna dziesiatka, nie mylmy pojec. a ten przed nia to Gabe Aul, ale on tez nie mial mocy sprawczej – to byli ludzie od technologii a nie marketingu czy wciskania systemu na rynek. nie ich wina ze to sie skonczylo jak sie skonczylo.

 • start84

  I co teraz ? Zostaniemy z szybkim kręgiem? czy robić reset i instalować W10M oficial?

  Jaką wersje dostanę po resecie w L640 ?

  Skoro nie będzie kolejnych wersji to trzeba robić reset i instalować wszystko po kolei ustawiać Fast bo za jakiś czas jak telefon się zwiesi to już nowe wersje mogą być nie do pobrania.

  • Lumia 640 została dopuszczona do aktualizacji Creators Update i do tej wersji będziesz mógł zaktualizować telefon po skorzystaniu z aplikacji Windows Device Recovery Tool. Być może otrzyma również Fall Creators Update choć moim zdaniem są dosyć niewielkie szanse, że tak się stanie. Możesz zostać w szybkim kręgu, zainstalować kolejne aktualizacje, z których jedna będzie tą oficjalną i na niej pozostać. Mimo wszystko FCU prawie niczym się nie różni od CU…

   • start84

    Michale sądzisz że po 10.0.15.252.0 w Fast wprowadzą ją albo jakąś minimalnie wyższą wersję do oficjalnego kręgu?

    • W wewnętrznych testach znajduje się wersja Build 15254 więc na pewno udostępnią jeszcze coś nowszego.

     • start84

      W takim razie czekamy. Ciekawe co z aplikacjami? Bo w fast jest niższa wersja sklepu niz w oficial, to chyba nie jedyna aplikacja z podobną sytuacją.

     • W odpowiednim momencie odblokują możliwość pobierania najnowszych wersji aplikacji. Niestety nie wiem kiedy to nastąpi. Albo na krótko przed oficjalną premierą albo dopiero w momencie jej udostępniania.

 • Roger

  Porzucenie branży mobile oznacza początek końca Microsoftu jako korporacji tworzącej systemy operacyjne. Zostaną im wyłącznie usługi na obcych platformach, choć i z tym może być problem widząc co wyprawiają ze swoimi obecnymi „produktami”.

  Ciekawe czy można zareklamować wszystkie Lumie x50 i żądać zwrotu gotówki, ponieważ przez cały okres wsparcia telefony nie doczekały się sprawnego oprogramowania…

  • DzieX

   Uwaga odpowiadam: nie.

   • Nitro

    jasne… oni są skończeni z takim CEO

 • Artur Olejniczak

  Wreszcie bedzie ktoś kto zgasi Swiatło żegnaj windows 10 mobile. Całe szczęscie ze zmienilem telefon

 • Robert Kula

  Naturalna kolej rzeczy 🙂
  W odpowiednim momencie zmieniłem platformę. https://uploads.disquscdn.com/images/58d0ea499460da9dcc37c5274363af11b02533a0dfd5174faf842e59f514d8f8.gif

  • jhevi

   Daj spokój z tymi samsungami, niby rakieta w stosunku do lumii, a czasami ścina, a telefon ma dopiero 3 miechy, nie wiem co będzie dalej 🙁 Na początku oczywiście wszystko było super. Nie wiem co robić, co radzicie? Powrót do ustawień fabrycznych pomaga?

   • V3

    Poczytaj troche o konserwacji systemu.

    • jhevi

     Konserwacja systemu? Nie da się tego telefonu po prostu używać? No jest tam taka śmieszna funkcja, co uwala procesy i oczyszcza pamięć. Czy chodzi o coś innego? Swoją drogą to kuriozum, że zamykam aplikację, a ona dalej wisi uruchomiona w task menager. Przechodzę do task menagera, ubijam wszystkie aplikacje, a ona dalej wisi w procesach, dopiero jak wymuszę zatrzymanie to skutkuje. Można oczywiście ustawić tak by szybciej się usuwały z pamięci, ale minimalny czas to 3 godziny. Całe szczęscie Lumia jeszcze czeka w szufladzie

     • V3

      Tak o ta funkcję chodzi. Niestety tak Android jest skonstruowany. Dziś się dowiedziałem przypadkiem że każdy Andro powinien raz w roku dostać reset do fabrycznych. Inaczej za granica pojawiają się problemy z agps. Wiem to na temat 2 Samsungow. S5Neo oraz S7edge.

   • jak to co będzie? hard reset!

    • jhevi

     Jak ja mu zrobię hard reset to już się nie podniesie 😉

   • Robert Kula

    Miałem S6 edge i zero jakichś zwiech, siostra ma s7 edge i zero zwiech, teść ma a3 2016 i choć chodzi dosyć mułowato to ma andruta 7.0 i daje radę. Obecnie mam Note8 i zero zwiech więc nie wiem o jakich samsungach piszesz- być może z czasów 4.1.1

  • V3

   Haha rysik kozak 🙂

   • Robert Kula

    Fajny gadżet. Niezbędny podczas korzystania z tak dużego telefonu 😁

 • Konrad Uroda-Darłak

  Niby smutek, ale co z Windows 10 i CShell? Co z Andromeda OS? Wciąż wiele niewiadomych. Taka odpowiedź, że w sumie nie dowiedzieliśmy się niczego nowego.

  • Podobno przez cały czas pracują nad modułowym systemem Windows 10 (Windows Core OS) oraz nad powłoką CShell. Pytanie tylko kiedy i czy w ogóle pojawi się na jakimś przenośnym komputerze z możliwościami telefonu…

   • Konrad Uroda-Darłak

    No właśnie, podobno 🙂

 • Kamil Kobek

  A to kur#ie synu! Oby ich szlag trafił, najlepiej aby jakieś nowe tornado czy inne oko cyklonu wpadło do nich na dłuższą chwilę.

  • V3

   Hehe 😁 zabrzmiało jak wypowiedź Krzyzowca w czasie krucjaty przeciwko niewiernym 😁

   • Kamil Kobek

    Doceniam 😀

 • Kamil Kobek

  A to ku#&ie syny! Oby ich szlag trafił, najlepiej aby jakieś nowe tornado czy inne oko cyklonu wpadło do nich na dłuższą chwilę.

 • M$ CLOUD SUCKS

  i zostawili z ręką w nocniku… Dziękuję Nutello!

  • Slevin

   Po tej informacji telefon przestał Ci działać? Jeśli nie, to dla Ciebie nic się nie zmieni. Przecież było wiadomo wszystko od dawna.

   • Nitro

    Może jednak komuś po przeczytaniu tej informacji telefon przestał działać… BO ROZ***** GO O ŚCIANĘ XD

 • Krzysiek

  Dziwi mnie oburzenie komentujących, przecież wiadomo o tym było już od dłuższego czasu i użytkownicy mieli tego pełna świadomość, a teraz wypisują że z ręką w nocniku zostali lub w innej dziurze 😉 pierwsze przesłanki były w okolicach kwietnia, to było całe pół roku na przesiadkę na inny system. Andek z apkami od MS jest tak samo użyteczny jak i W10M, też dostaje aktualizacje, a jak nie dostaje to takie same pomyje są na producentów wylewane. Tak to pozostanie i użytkownicy zawsze będą mieć żal do producentów za to, że to właśnie ich 3 letni telefon przestał być wspierany.
  Swoją drogą nadal mam L930 w szafce wyciąganą tylko chyba w celu aktualizacji (rejestr 950XL) i za każdym razem jak ja biorę to czuję przepaść między obecnym telefonem a Lumią, oczywiście na jej korzyść. Pomimo odklejajacego się ekranu, w P9 Lite wygina mi się cała góra w okolicy gniazda sluchawkowego i też to wygląda pokracznie… Ale to tylko moja dygresja odnośnie wykonania.

  • Direct

   Porównujesz jakość wykonania flagowca za blisko trzy koła ze średniakiem za tysiąc złotych? Trochę bez sensu :).

   • Krzysiek

    to wykonanie flagowca to 3 lata temu było takie jak dziś średniaka… poczytaj o bolączkach jakie ma 930 i zobaczysz jak jest w rzeczywistości… odklejający się ekran, nie działające mikrofony od trybu głośnomówiącego, problemy z nagrywaniem dźwięku w filmach – to jest jakość flagowca? Szczerze śmiać mi się chce jak ktoś buli z fona ponad 3-4 kafle a mu ekran odpada albo bateria puchnie 😀 gdzieś musi być rozsądek, a że trafiła się nówka p9 lite L31 za 5 stówek to był dobry wybór. Na próbę – bo nie wiedziałem czy dam się przekonać do andka

    • V3

     Nie muszę czytać. Posiadam 930tke od dawna. I nie kolego. Nie zgodzę się co do jakości wykonania. 930tka to Premium a P9L to sredniopolkowiec. Oba miałem w ręce.
     Fakt. Odklejajacy się ekran to wada fabryczna Ale w wielu przypadkach nawet ciężko to zauważyć. Problem z mikrofonami również znany i prosty do usunięcia.
     Porównaj sobie wykonanie ręką w rękę. I możemy dyskutowac 😊

    • huaweie p9 lite też puchną

  • wombat

   Sporo jeszcze brakuje funkcji z wm10

  • V3

   L930 to Flagowiec i takie jest wykonanie. P9Lite to kastrat flagowca, w polce sredniej 🙂 Nie moglo byc inaczej.

   • Chomiq

    Powiedz to mojej L930 z odstającym ekranem.

    • Krzysiek

     mnie przy jednej całkowicie odpadł ekran, to go taśmą dwustronną potraktowałem, a przy drugiej zaczyna już odstawać. Swoją drogą jest problem z mikrofonami

     • czyli puchnie bateria ze starości

     • V3

      Wady fabryczne nie przyslaniajace możliwości sprzętu.

     • Chomiq

      Mikrofony też zaliczyłem, serwis dopiero wymienił po tym jak napisałem im które konkretnie mają wymienić i jak sprawdzić że nie działają. W związku z tym na jedną i tą samą usterkę telefon jechał dwa razy na Węgry. Teraz to nie wiem czy nawet zrobisz test, bo ten tool nokii do sprawdzania się nie uruchamiał z tego co pamiętam.

      Ps.
      Oczywiście wtedy też wymienili uwaga uwaga – przycisk aparatu. Barany nie zaczaiły nawet że działa prawidłowo, to czujnik zbliżeniowy był oszukiwany przez odstający ekran (którego oczywiście nie potrafili na nowo przykleić pomimo, że był zgłaszany przy każdej wizycie w serwisie) co blokowało uruchomienie aparatu. Takie spece.

    • V3

     To go zmień. W czym problem ? Obecnie taki ekran kupisz za 150zl.

     • Chomiq

      W czym problem? W tym, że te ekrany odstawały masowo właścicielom 930. Podobnie jak masowo zdychały ludziom mikrofony nr 3 i 4.

      Ekran kosztuje 230zł minimum.

     • V3

      Ale ja znam te wady. Posiadam Lumie 930 od wielu lat, i mam obie usterki. Jednak naprawa mikrofonow droga nie jest, a ekran mozna kupic pomiedzy 150 a 220zl (nowy).
      Kwestia tego czy ktos chce wymienic i tyle.

  • trzeba było kupić w tej samej cenie P10 Lite, tel. wygląda jak mini flagowiec, szkło, metal i płynność działania

   • Krzysiek

    ja za niego dałem 500zł 🙂 także w tej cenie nie było p10 lite 😉

 • Hubert123454

  ja w następnym roku fona zmieniam, mam nadzieję, że do tej pory wszystko na W10M będzie działać 🙂

  • Krzysztof Miłota

   Także się rozglądam. Ale nie przemawia do mnie android. Pozostaje wiec iOS. Ale na tą chwilę iPhone nawet nie odczyta pendrive. Nie wiem jak wygląda sytuacja z podłączeniem iPhone do monitora (jakiś odpowiednik Continuum). Czyli muszę czekać.

   • androida możesz skonfigurować pod swoje potrzeby np. ms launcherem, z ios tego nie zrobisz

    • Krzysztof Miłota

     Apple inaczej to chyba rozwiązało. Chyba iTune się tym zajmuje. Niech ktoś obyty z tematem da jakieś info.

     • ios to zamknięty system, ma to swoje duże zalety i duże wady

     • Krzysztof Miłota

      Te zalety są lepsze niż wady. Komputery z iOSem pięknie pracują. Tylko ta cena z kosmosu.

 • Hubert123454

  ktoś tu jeszcze korzysta z Lumii oprócz mnie?

  • Slevin

   Mój tata 🙂 ale jako drugi telefon do Whatsapp i jako Aparat.

  • squall0

   Ja korzystam z 950xl – służy mi jako aparat, gdy nie chce brać lustra.

   • V3

    Mnie podobnie Lumia 930. Chociaz jeszcze do Whatsappa i polaczen. Co prawda juz bardzo rzadkich.

  • Krzysztof Miłota

   Ja, mój syn i żona. Ja mam Lumię 950 dual sim.

   • Slawek

    Jak w KMN, skecz chyba familiada lub inny teleturniej, Górski krzycząc do uczestników „Bawimy się!!!”

  • wombat

   Ja dalej na lumii 950.Do końca, mojego albo jej.

  • Krystian Sędłak

   Ja korzystam z Lumii 640 xl dual sim ale przymierzam się do przesiadki na Nokie 5 🙂

  • Marek

   Ja korzystam z Lumii 640 DS a jak padnie technicznie to kupię coś z epoki kamienia łupanego ze zwykłą klawiaturą, na pewno nie android.

  • Nitro

   Ja 950 XL i 640 XL

  • oibis2

   I ja

  • Robert

   Jeszcze ja, jeszcze ja. 😀 L735.

  • Kamil Kobek

   Nom, 640 ds i 520, 435 i 535 ds, w planach mam 1520, 950 xl i coś bardziej egzotycznego jak 640 xl ds lte

 • Slevin

  To żegnamy się z MicroSoftMobile.pl i witamy MySystemMobile.pl (lub inne wariacje)? 🙂

  • MSMobile.pl – Piszemy o systemach Android, iOS oraz Windows 10

   • Slevin

    Skoro opis strony się zmienił i będzie o czym poczytać powinniście iść za ciosem i zmienić chociaż trochę wygląd strony, nawigację itp. Bo nazwa oraz logo jednoznacznie się kojarzy z MS. Lubię czytać tą stronę więc życzę powodzenia 🙂

    • Myślimy nad tym intensywnie.

     • V3

      A może by tak się udało stworzyć takie kompendium wiedzy odnośnie korzystania z roamingu. Chodzi mi 9rzede wszystkim o aplikacje do dzwonienia na nr międzynarodowe bo ten temat wszędzie kuleje.

     • Nie czuję się mocny w tym temacie.

     • roaming to masz z zagranicy do Polski a nie na odwrót

     • V3

      Krzysku ja rozumiem. Chodzi mi o taka sytuację. Jadę do CZ i musze zadzwonić do biura w CZ z mojego polskiego numeru. Na nr czeski oczywiście, komórkowy. Kwestia jest taka że przy dużej ilości połączeń to jest dość spory koszt jak dzwonię normalnie.
      Ps. Jaki masz pakiet na nr zagraniczne ?

     • w orange mam za darmo, mogę coś napisać na ten temat

     • V3

      Bardzo proszę. Jakie Abo i jakie warunki.

     • V3

      Nie bardzo rozumiem. W którym ABO masz darmowe połączenia na nry międzynarodowe?

     • na numery z zagranicy dzwonię nornalnie z telefonu (mam w pakiecie) albo Skypem…

    • Mobilny

     Portal dotyczy działalności MS na różnych obszarach, nie tylko na Windowsie 10 Mobile, zatem skojarzenia są jak najbardziej właściwe 🙂 Microsoft Launcher jest w zasadzie Windowsem na Androidzie, a trzeba zaznaczyć, że jest to dopiero wersja beta.

     MS swoimi usługami będzie teraz próbował podbić konkurencyjne platformy.

    • LeBomB

     Trzeba zmienić na MS-M – MySystem-Mobile 🙂

 • Hubert123454

  oby Messangera (Zuckerberg) nie wyłączył, bo już Microsoft nie będzie rozwijał W10M…

 • Karluum

  W obecnych czasach można rynek łatwo zdobyć jak i stracić. Szkoda, naprawdę szkoda, bo zamordowano Nokię a w sumie nic z tego nie wyszło.
  Na razie używam bo telefon ma rok ale trzeba będzie pomyśleć o czymś innym.

  • Nitro

   Ja raczej uważam że winien jest sam Microsoft (głównie ich CEO) a nie obecne czasy… naprawdę trudno było uwalić markę lumia z tak dobrze wyrośniętą już popularnością (np. 2015 roku 20% rynku smartfonów w Hiszpanii) gdyby im na tym zależało na pewno lumia nadal by żyła w najlepsze

 • V3

  Szkoda serii LUMIA. Piekny kawalek historii.

  • Nitro

   Lumia w naszej pamięci [*]

 • michalR

  lol, i gdzie te Wasze Surface Phony, naiwniacy 😉

  • V3

   No i z czego rzysz? 😁obejrzyj lepiej film o Snowdenie 😊

   • michalR

    jak to z czego, z sytuacji 😉 wiadomo bylo ze to wszystko sie zawali wczesniej czy pozniej a gadki o kontunuowaniu prac na Windows czy tez nad nowymi urzadzeniami to typowe mydlenie oczu. mam jeszcze kilka sluchawek z WM, ale juz ich praktycznie nie uzywamy a L640XL zostala jako podreczny aparat kompaktowy bo bardzo fajnej jakosci zdjecia robi. systemui szkoda bo mial ogromny potencjal, niestety nawet taka duza firma jak MS nie potrafila tego przekuc w sukces.

    • V3

     Tyle to wiemy 😁 zobacz co z technologią robili Amerykanie. Polecam film o Snowdenie

     • michalR

      ale fabularny czy dokumentalny?

     • V3

      Fabularny. Ale z dużym odniesieniem do faktów.

  • Mobilny

   Po co Surface Phone-y, jeśli MS może znacznie więcej zyskać oferując swoje usługi na Androidzie, na telefonach konkurencji.

   • Nitro

    Masz rację… Zobacz jednak że na urządzeniu gdzie wszystko jest od tej samej firmy lepiej tym kontrolować i zarządzać… M$ zaraz będzie MS a później MShit jak im się pokurczą WPŁYWY i ŚRODKI

   • LordCreator

    Tylko że google może zablokować konkurencyjne programy jeżeli tylko zechce dlatego własny system jest ważny.

    • Mobilny

     Utrzymywanie systemu przy znikomych udziałach jest nieopłacalne. Google nie ma interesu w blokowaniu konkurencyjnych programów. Wiedzą, że użytkownicy chętniej wybierają konkurencyjne launchery, niż Google Now Launcher czy Microsoft Office, zamiast pakietu biurowego Google.

     Samsung, korzystając z faktu, że Android jest dostępny na wolnej licencji, zrezygnował z autorskiej Bady, by rozwijać swoje usługi na Androidzie. Microsoft od lat dostarcza system na komputery konkurencji, dzięki czemu zyskał udziały w rynku. W roli dewelopera Microsoft sprawdza się bardzo dobrze i podążanie w tym kierunku jest właściwą decyzją.

     • LordCreator

      Tylko że Google planuje wprowadzić opłaty licencyjne a apple już nie jedna apke zablokował aby ją skopiować.
      Nie będzie windowsa i bady tak jak rim nie ma i można blokować konkurencję powoli jak ktoś będzie miał miliardy na coś nowego to znów poluzują politykę.
      Monopol jest niebezpieczny.

     • wombat

      Tylko takim działaniem otworzy furtkę dla jakiegoś nowego systemu

     • LordCreator

      Nie doczytałeś mojego wpisu.

  • były testowane ale nie każde testowane urządzenie musi się pojawić na rynku

   • michalR

    gdzie kto widzial te testy?

    • widział je bodajże Nawzil z MVP

     • michalR

      ale czy to byl rzeczywiscie Surface czy kolejna odslona Lumii 😉 nie wierzylbym plotkom jednak 🙂

     • składane laptopy już są testowane np. przez Samsunga, miały pojawić się w tym roku, będą w przyszłym, technologia chyba jeszcze jest w powijakach

     • michalR

      laptop z zasady sie sklada 😉 miales chyba na mysli skladane telefony 😉 a – i nie rozmawiamy o Samsungu tylko o Surface Phone 😉

     • tablety lub laptopy ze składanymi ekranami, wiadomo o co chodzi

     • michalR

      jakos sobie nie moge wyobrazic laptopa ze skladanym ekranem, bez sensu jest takie urzadzenie – jeszcze telefon to spoko bo po zlozeniu mozna go do kieszeni schowac, ale laptop? po to mamy na rynku komputery typu Surface, poreczne, cienkie i niewielkie zeby nie trzeba bylo ich dodatkowo skladac.

     • „dolny ekran” jest dotykowy i wyświetla różne rzeczy: http://cdn.windowsreport.com/wp-content/uploads/2017/10/surface-pro-concept-design-2022.jpg

     • LeBomB

      Ogólnie koncepcja takiego urządzenia zakłada, że po rozłożeniu będzie do dyspozycji cały ekran, czyli np z urządzenia 5″ robi się 10″. Lenovo takie pokazało w tym roku, ale technologia jest jeszcze tak niedoskonała, że w miejscu zgięcia pozostaje takie nieładne wybrzuszenie
      https://www.youtube.com/watch?v=k7BcwGzZu4I

     • NadirridaN

      Po rozłożeniu 5 cali ekran nie będzie miał 10 cali 😛

   • Nitro

    Urządzenia testowane łapskami Nutelli nigdy nie ujrzą światła :/

 • marcin4511

  Nareszcie powiedzieli to głośno. Trochę szkoda systemu, a brak aktualizacji zmusi w końcu użytkowników do zmiany platformy (no chyba że ktoś będzie chciał korzystać dalej, to spoko, no oprócz klientów biznesowych). Niestety nie ma żadnej alternatywy której możnaby używać na Lumii, więc za niedługo moja Lumia 535 stanie się bezużyteczną cegiełką. Zresztą, już się nią stała, gdy odcięto ją od nowszych wersji WP10.

  • Nitro

   Właśnie już można sobie tylko pomarzyć jak wyglądałyby nowe Lumie jakby Microsoon nie sprzedał fabryk i jakie NOWE FUNKCJE były by w w10m… niestety…

 • Piotrek Jaworski

  Wszystko było jasne już w 2016 gdy Microsoft sprzedał w połowie roku swoją fabrykę telefonów.
  Jest dość niesamowite, że tak mało użytkowników W10M zrozumiało sytuację.
  Wiadomo. Nadzieja umiera ostatnia ale żeby aż półtora roku?

  • Nitro

   Tak działa propaganda Nadelli… „wszystko się udoskonala i sprawuje świetnie” Dodatkowo w taki sposób że robi dokładnie na odwrót to co mówi… coś się rozwija tak naprawdę zwija…

  • LeBomB

   Jasne to było już w 2015 roku jak wchodził windows 10 i potem win10 mobile. Wtedy już wiadomo było, że win10 mobile będzie uśmiercony kosztem win10. Tyle że wtedy jeszcze była nadzieja upchnięcia go w obecne na rynku smartfony, a teraz możemy porozmawiać jedynie o możliwościach jakie ma MS w tej sytuacji, ale z których skorzysta to już inna sprawa.

 • W związku z obecną sytuacją kupię w rozsądnej cenie jakąś Lumię w dobrym stanie dla osoby z rodziny w starszym wieku. Ważne: ma działać internet, LTE i udostępnianie sieci (pkt dostępu dla laptopa). Jak ktoś coś to proszę na maila. Mile widziany Windows Phone 8 a nie 10.

  • Nitro

   Obecnie najrozsądniejsza była by L640/XL, teraz na allegro ceny to zaledwie 200/300zł

   • no coś w ten deseń

    • Nitro

     Może nawet bym ci odsprzedał swoją 640XL DS ale moja to wersja bez LTE …cóż chyba moja lumia poleży w szafce baaardzo długo

    • V3

     To już lepiej 930tke 😊 ta sama kasa.

     • Patryk PowerUser

      Lepiej 930. Posiadałem felerny egzemplarz 930 (odklejał się ekran) oraz 2 egzemplarze L640XL (jeden do testów na konkurencyjnym portalu a drugi wygrany na konferencji MS). Na L930 miałem lepsze prędkości LTE i łącze było stabilne. Porównywałem w tym samym momencie i w tych samych warunkach oba modele.

 • Aktualizacja Facebooka na Windows 10! Oo

  • Większą sensacją byłaby aktualizacja dla Windows 10 Mobile 🙂

   • Nitro

    Dokładnie

    • Nitro

     …a największą było by wywalenie Nadelli ze stołka

 • Maciej Polis

  Owszem,szkoda systemu,ale miałem wrażenie,że Microsoft jakoś ospale go wspierał,nie wprowadzał prawie żadnych nowości przy kolejnych dużych aktualizacjach.Najbardziej to mi szkoda tych nowych Lumii,szczególnie 950,to były naprawdę wypasione i wydajne maszynki z wielordzeniowymi prockami.

  • Nitro

   Oczywiście że winien jest MS po pierwsze jak można doprowadzić do sprzedaży fabryk i wciskać kit że ta marka jest słaba bo niema kilku gierek w sklepie typu pokemongo i snapchat’a (chodzi o 2015/2014r) tak naprawdę trudno było uwalić markę lumia z tak dobrze wyrośniętą już popularnością (np. 2015 roku 20% rynku smartfonów w Hiszpanii) gdyby w MS zależało im pracować nad lumią dzisiaj wyglądało by to zupełnie inaczej…

 • LordCreator

  Tak z innej beczki mam kilka telefonów na w10m na gwarancji, można dochodzić zwrotu pieniędzy jeżeli system jest niefunkcjonalnych np od dawna przeglądarka wywala, przeładowuje strony lub pojawia się komunikat o problemach.
  Miło by było odzyskać pieniądze wydane na urządzenia.

  • Marne szanse tym bardziej, że MS zapewnia wsparcie w postaci poprawek błędów oraz łatek bezpieczeństwa aż do 2019 roku.

  • V3

   Zastanów się 😊nad sensem swojego postu.

  • Microsoft nigdzie nie gwarantował że jego system będzie działał sprawnie, możesz wystąpić z rękojmi, sklep wyśle do serwisu, serwis zrobi przywracanie systemu i napisze że wszystko działa tak jak powinno i umyje ręce, możesz tak wysyłać po 10 razy i nic nie wskórasz jak tak miałem z LG L9 w 2013 r. oddawałem telefon do playa, serwis odsyłał naprawiony telefon, który dalej nie działał

  • LeBomB

   Jakby gubił pliki, kontakty, zrywał rozmowy, miał problemy z zasięgiem, to jeszcze można by się wykłócać że to nie wada oprogramowania, tylko telefonu.

 • Ziom41

  Problemem jest brak urządzenia którym mógłbym zastąpić 1520 :/

  • zależy ile masz do wydania, urządzeń nie brakuje, np. Samsung Note 8

   • Ziom41

    Note 8 w żaden sposób nie spełnia moich wymagań, chociażby brakiem fizycznych pod ekranem czy tez wielkością. Do wydania mam tyle ile będzie trzeba xD

    • fizycznych przycisków nie było już w Lumiach 950 i w takim kierunku idzie świat

     Huawei P10 nie ma w ogóle przycisków – używasz wyłącznie gestów na czytniku linii papilarnych

     • Ziom41

      No więc nie mam nastepcy

    • LeBomB

     Kup Xiaomi 🙂 Przyciski pod ekranem są, tylko trzeba patrzeć który model ma podświetlane, który nie. Wielkość nawet do 6,5″ coś wybierzesz 😉

     • Ziom41

      Znam Xiaomi, ci z kolei w żadnym modelu nie maja Qi i równych 6 cali. Jako taka weryfikacje zrobiłem, stąd moje stwierdzenie

 • Ta informacja powinna być opublikowana rok temu po zamknięciu fabryk, przez rok mydlono ludziom oczy typu „feature 2 to tylko stan przejściowy a za kilka miesięcy numeracja się wyrówna”

 • Albert Zańczuk

  Windows 10 mobile jest złym systemem, problem tkwi w ekranie głównym czyli ”KAFELKACH” przez wielu nielubianych. Wśród moich znajomych z androidem to właśnie styl metro im przeszkadzał. Jest w sklepie Windows taka aplikacja ” Desktop Launcher” coś podobnego z wyglądu załatwiło by sprawę. Co do niechęci ogólnie do Windows to się dziwię, większość narzekających go ma. Jak zły to zmięcie na Linuxa i nie narzekajcie.

  • wygląd systemu nie ma kompletnie nic do rzeczy w tym przypadku, akurat kafelki były najbardziej innowacyjne… 4 lata temu

   • Albert Zańczuk

    No tak innowacyjne, ale dla wielu się nie spodobały, mi akurat pasowały.

   • Piotr K.

    Ma do rzeczy bo moja dziewczyna nie mogla na kafelki patrzec.
    Ja mam to gdzies mnie sie podoba ale sa ludzie, ktorym wyglad nie odpowiadal..

  • Krystian Sędłak

   A według mnie problem tkwi w sklepie z aplikacjami – jest ubogi! Ponadto aplikacje w Windowsa odbiegają mocno od aplikacji na iOS czy Androida. Druga strona medalu to prędkość otwierania się ich. Na uruchomienie głupiego messengera potrzebuje 10-15 sek gdzie na androidzie to jest sekunda. Szkoda Mobilnego Windowsa bo polubiłem te kafelki.

 • Misja Zawiercie

  A ja czekam az dadza open source , i sam sobie dopracuje starą lumie a nie ze muszę z androida korzystać bo mi są porzebne mamy here a nie smieci bing

 • Kamil Kobek

  UWAGA! Informacje z ostatniej chwili, płonie siedziba M$, co złego to nie ja…:D https://i.ytimg.com/vi/4YBhnoTsaM0/maxresdefault.jpg

 • testowy79
 • Hubert123454

  a co z aktualizacją Fall update? będzie udostępniona, czy Microsoft zrezygnował z niej, dla mobilnych urządzeń?

  • Nie zrezygnowali. Aktualizacja powinna się pojawić. Wersja mobile zawsze pojawiała się z około dwutygodniowym opóźnieniem w porównaniu do wersji komputerowej więc albo pojawi się pod koniec tego miesiąca albo na początku przyszłego.

   • Hubert123454

    a ten FU lepiej dopracowany jest od CU?

    • Zdania są podzielone. Według mnie FCU to jest ten sam poziom co CU.

  • Solar

   Drugi wtorek miesiąca, pewnie wieczorem coś się pojawi.

 • Paweł Bolesta

  OK to ja zapytam, nie wiem czy była jakaś aktualizacja czy coś się pierdzieli, ale mam od rana problemy z L950XL, mianowicie:
  1. Nie mam możliwości otwierania ukrytego menu w Edge po przytrzymaniu palca na hiperłączu, aby np otworzyć stronę w nowej zakładce itd.
  2. Telefon wygasza ekran i nie reaguje na dotyk, przyciski itd. pomaga jedynie wyjęcie baterii
  kompilacja 10.0.15252.0
  Ma ktoś podobne problemy?

  • Solar

   Mam podobnie pkt2 od kilku tyg na L650

  • minęły dwa lata, sprzęt się zaczyna sypać….

 • Solar

  Właśnie idzie aktualizacja na oficjalnym

 • Paweł Bolesta

  Czyli Microsoft chce nas zmusić do tego abyśmy sprzęt sami zniszczyli w nerwach

  • NadirridaN

   Jestem coraz bliżej tego momentu

 • largi

  Nie było by tego, gdyby słuchali i naprawiali błędy o których bardzo dużo ludzi pisało i te błędy się powtarzały…. a i tak nie były naprawiane, sami sobie zaszkodzili, tworząc system mułowaty…. z wieloma błędami, a czym bardziej super aktualizacje tym bardziej okazywały się bardziej problematyczne…..

 • Przemysław Czarnota

  A ja już ma te nerwy na moją Lumia 640 za sobą, teraz cieszę się moim nowym Xperia X od Sony 😉

 • piotr

  a ja właśnie dostałem redstone 3 na lumi 550 i 650

  • Z jakiej wersji aktualizowałeś system i jaką otrzymałeś?