Narzędzie Windows Phone Internals 2.3 już dostępne do pobrania

Narzędzie Windows Phone Internals otrzymało dzisiaj aktualizację do wersji 2.3 a wraz z nią użytkownicy mogą odblokować tzw. bootloader czyli program rozruchowy telefonu Lumia z systemem Windows 10 Mobile.  To oznacza, że uzyskujemy dostęp do pamięci telefonu, która do tej pory była chroniona. To otwiera nowe możliwości dla osób, które potrafią i lubią modyfikować swoje telefony.

Aplikacja pozwala na złamanie zabezpieczenia SecureBoot, dzięki czemu możliwe jest np. instalowanie zmodyfikowanych wersji systemu tzw. custom ROM czy dostęp do zabezpieczonych plików. Odblokowany bootloader to nowe możliwości, które teoretycznie pozwoliłyby na zainstalowanie innego systemu na telefonie. Teraz wszystko w rękach osób, które potrafią wprowadzać modyfikacje i dzielić się nimi z innymi użytkownikami.

Jeżeli chcecie rozpocząć modyfikowanie Waszych telefonów Lumia z systemem Windows 10 Mobile to musicie pobrać bezpłatnie aplikację Windows Phone Internals 2.3 ze strony autora. Podstawowe wskazówki dotyczące korzystania z aplikacji znajdziecie w powyższym filmie.

Dziękuję squall0 za informację!

 • Łukasz

  Chyba parę lat za póżno. Mała baza użytkowników to też i nie będzie custom romów albo bardzo słabo dopracowane.

  • Hubert

   Autor WP Internals mówił o dwóch osobach pracujących na Androidem na telefony Lumia (ci sami co udostepnili Cyanogenmoda na starsze Lumie) i sam powiedział, że będzie próbował wgrać Project Astoria do najnowszych buildów Windows 10 Mobile.

   • Patryk PowerUser

    Niestety w tym projekcie nie działały aplikacje, które wymagały aktywnych Google services. Ponadto, snapchat serwerowo ogranicza dostępność usług poprzez zamkniętą listę modeli urządzeń z Androidem. Jeżeli komuś uda się wirtualnie podmienić jakiś parametr telefonu odpowiedzialny za jego identyfikację na obsługiwany to jeszcze zostanie instalacja Google Services. Kolejna rzecz to brak skalowania aplikacji, bo Windows nie rozumie manifestów Androida. Niestety, ale jedynie Progressive Web Apps od Google mogłyby działać na windowsie.

    • Hubert

     Przecież usługi google mozna bylo bezproblemowo zainstalować.

     • Patryk PowerUser

      Zainstalujesz, pytanie co API zwróci. 🙂

    • Art

     Na co komu snapchat

     • Patryk PowerUser

      Większość bólu… głowy u posiadaczy Lumii wywoływał brak Snapa. A tak na poważnie to różne usługi mają rozne mechanizmy walidacji.

   • Jarek

    Tylko po co się bawić? Kilka lat temu – rozumiem. Android był mułem i apki na Windowsie z Androida to mógłby być cymes. Dziś Android działa lepiej od mobilnego Windowsa więc ten projekt nie ma sensu.

    • spoczko

     czy lepiej to można by podyskutować

     • Jarek

      Nie mówię o telefonach z dolnej półki. Chodzi mi o średniaki. Na Androidzie (3GB RAM, Snap 435) jeszcze nigdy nie wywaliło mnie z apki a i te zminimalizowane wstają od kopa. Na Lumii z podobnymi bebechami oprogramowanie nie pozwala na komfortowe przerzucanie apek. Zdarzają się też wywalki do ekranu głównego. Aplikacje są niedopracowane. Niestety takie już pozostaną. O ile w ogóle jeszcze jakieś będą za rok, dwa.

     • spoczko

      tak jak napisałeś – brak optymalizacji systemu (android) nadrabia sprzęt dlatego to jeszcze działa.

     • Jarek

      Android z wersji na wersję jest coraz lepiej zoptymalizowany. Od wersji 6.0 to system w pełni nadający się do użytku 😊

     • spoczko

      Zgadzam się, tylko nie wszystkie aplikacje są równie zoptymalizowane – większość z nich posiada duże wycieki pamięci – a dzięki temu że słuchawki mają dużo RAM nie da się tego tak szybko odczuć jak przy mniejszej ilości. Dopóki w sklepie Play aplikacje nie będą weryfikowane pod względem jakości to sytuacja się nie zmieni. Wystarczy zobaczyć raport ile fałszywych aplikacji było w 2017 roku w sklepie google oraz jak dużo ludzie je pobrało. Togo typu rzeczy nie było ani na Windows Store ani na App Store.

     • Jarek

      To prawda. Pod względem bezpieczeństwa Android jest nadal niedopracowany. Zgadzam się 😊 Chociaż jak się nie klika w byle co i nie ściąga jakichś apek niewiadomego pochodzenia to chyba nie jest tak źle.

 • Kamil Kobek

  Witam, nie jestem na czasie z tematem, ale dlaczego nie ma starszych Lumii, l 800, co z Windows Phone 7,8/7,5, ktoś coś wie?

 • squall0

  Bardzo proszę 😀

 • squall0

  Tak jeszcze FYI, dla osób niezorientowanych. Nigdy nie została wydana wersja 2.2(ta która wprowadzała wsparcie dla nowych Lumii). Autor chciał dodać możliwość powtórnego zablokowania telefonu w taki sposób, aby móc w prosty sposób wrócić do stanu przed odblokowaniem (jeżeli OS nie był zmieniany). Doszedł do wniosku, że powrót za pomocą recovery tools jest straszny, bo wymaga później godzin aktualizacji i tego chciał uniknąć 🙂

 • Hubert123454