• Porady
  • Komentarze: 5

Jaki smartfon wybrać do obsługi HDR?

Miniony rok przyniósł w świecie technologii mobilnych szereg mniejszych lub większych zmian. Najbardziej widoczne to te w wymiarach ekranów, które zyskały bardziej wydłużony kształt i nowe proporcje obrazu 18:9. Telefony stały się węższe i dłuższe, odchodząc od szerokich i nieporęcznych brył. Te mniej widoczne zmiany dotyczą technologii przetwarzania obrazu, a dokładniej wprowadzenia w smartfonach HDR.

Standardy HDR i Dolby Vision stają się coraz bardziej popularne. Telewizory, konsole, obecnie trend wdrażania HDR objął smartfony. Kolejni usługodawcy tacy jak Google, Amazon i Netflix dodają wsparcie HDR dla coraz szerszego kontentu video i aplikacji mobilnych. Na czym w ogóle polega HDR? Mówiąc w skrócie, na uzyskaniu obrazu o znacznie wyższej dynamice tonalnej (ang. high dynamic range), z szerszym zakresem barw. Prezentowany obraz jest jaśniejszy, z większą gradacją odcieni, bardziej realistyczny i w większym stopniu odpowiada temu co dostrzega ludzkie oko.

HDR znamy z naszych aplikacji aparatu. Zdjęcia wykonywane tą techniką pozwalają na uzyskanie większej rozpiętości tonalnej poprzez np. zmieszanie ze sobą kilku ujęć wykonanych przy różnych korektach ekspozycji (naświetlenia). W przypadku obrazu wyświetlanego na samym ekranie smartfona, HDR pozwala na uzyskanie znacznie większej ilości odcieni oraz kolorów. Ekrany urządzeń mobilnych z HDR oferują też większą jasność maksymalną mierzoną w nitach. „Zwykły”, 8-bitowy zakres kolorów SDR oferuje 256 odcieni i 16,8 mln kolorów. HDR z zakresem 10-bitowym ok. 1 miliard kolorów i 1024 stopni odcieni. HDR w formacie Dolby Vision z zakresem 12-bitów to aż 4096 odcieni i 69 miliardów kolorów. Dolby Vision oferuje oczywiście pełną kompatybilność z HDR-10.

W obecnych smartfonach z Androidem, wspierających HDR, przeważa format z 10-bitową precyzją kolorów. Bardziej zaawansowany 12-bitowy format Dolby Vision oferuje aktualnie tylko jeden model: LG G6. Dolby Vision zaoferowały również najnowsze modele iPhone’ów z 2017 roku w tym iPhone X.

Jak wygląda wykorzystanie HDR w praktyce? Najbardziej popularny serwis streamingowy netflix wspiera następujące formaty HDR i modele telefonów:

Obsługa HDR-10 w aplikacji Netflix:

Obsługa HDR Dolby Vision w aplikacji Netflix:

Można zauważyć kilka rzeczy. Nowszy flagowiec LG (V30) porzuca wsparcie dla Dolby Vision, na rzecz tańszego (nielicencjonowanego) HDR-10. Flagowe Samsungi Galaxy S8 oraz S8+, pomimo wspierania technologii HDR, do tej pory nie uzyskały wsparcia w aplikacji netflix. LG G6 jako jedyny telefon z androidem na pokładzie wspiera Dolby Vision. Z drugiej strony, aplikacja youtube oferuje wsparcie HDR dla takich modeli telefonów jak LG V30, Google Pixel / Pixel XL, Samsung Galaxy S8 / S8+, Note 8, Sony Xperia XZ Premium, ale do tej pory nie udostępniła opcji HDR dla LG G6.

Reasumując, jeżeli zależy nam na pełnym dostępie do treści HDR, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modeli Samsung Galaxy Note 8 lub Sony Xperia XZ Premium. Z wyżej wymienionych jedynie Sony Xperia XZ Premium zaoferuje nam pełną rozdzielczość 4K (2160 x 3840 px). Drugim wyróżnionym modelem jest LG G6, który jako jedyny model z systemem Android na rynku pozwoli na wsparcie Dolby Vision w aplikacji netflix.

Wsparcie dla HDR dopiero raczkuje, ale z miesiąca na miesiąc będzie coraz szersze. Tegoroczne procesory Qualcomm Snapdragon 845 zaoferują wsparcie sprzętowe dla HDR 4K, co umożliwi nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K HDR. Jeżeli jesteśmy fanami technologii HDR być może warto poczekać na premierę nowszych smartfonów. Szczególnie, jeśli posiadamy telewizory HDR, na których będziemy mogli przeglądać nagrane filmy.