Zobacz listę nowości oraz poprawek w Windows 10 Mobile Build 10136

Dzisiaj Microsoft udostępnił nową wersję systemu Windows 10 Mobile Build 10136 w programie Insider Preview. Nasze oczekiwania są spore ponieważ czekaliśmy dosyć długo na udostępnienie kolejnej wersji. Zapraszam do przeczytania pełnej listy nowości, poprawek oraz rzeczy, których nie udało się poprawić w najnowszej wersji systemu Windows 10 Mobile.

Nowości w Windows 10 Mobile Build 10136:

 • Liczne zmiany w dopasowaniu i wykończeniu. Mnóstwo subtelnych zmian wpływających na ogólną satysfakcję z użytkowania systemu. Niektóre ze zmian będą widoczne w pierwszych chwilach korzystania z nowej wersji systemu – takie jak klawiatura PIN, która obecnie jest przezroczysta i znajduje się na ekranie blokady a nie pod nim jak to miało miejsce w poprzedniej wersji. Ponadto wprowadzono wiele zmian w czcionkach, ikonach, rozkładzie itd. System będzie sprawiał wrażenie bardziej dokończonego niż w wersji Build 10080. Zespół pracuje nad kolejnymi zmianami, które jeszcze bardziej wpłyną na satysfakcję z korzystania z systemu w kolejnych wersjach systemu.
 • Ulepszenia w asystentce głosowej Cortana. Wprowadzono wiele zmian i Microsoft jest już blisko wersji finalnej. Ulepszono karty na stronie startowej Cortany oraz w hamburger menu. Pojawiło się również wiele innych zmian ale w związku z tym, że Cortana w dalszym ciągu nie jest dostępna w Polsce to odsyłam do źródła aby poznać kompletną listę zmian i ulepszeń.
 • Ulepszenia w zdjęciach i aparacie. W aplikacji Zdjęcia kliknięcie w nazwę miesiąca wyświetli listę miesięcy, dzięki którym możliwe będzie przeskoczenie do starszych zdjęć. Teraz podwójne kliknięcie na zdjęciu powiększy je. Aplikacja Zdjęcia otrzymała również poprawki wydajności i niezawodności. Jeżeli korzystasz z nowej wersji systemu na telefonach Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 930 czy Lumia 1520 to koniecznie sprawdź aplikację Lumia Camera Beta i ustaw ją jako główną aplikację aparatu. Lumia Camera Beta to teraz ta sama aplikacja co nowa aplikacja aparatu w Windows 10 ale z dodatkowymi ulepszeniami.
 • Korzystanie z telefonu jedną ręką. Jeżeli posiadasz telefon z ekranem o przekątnej 5 lub więcej cali to teraz możesz znacznie łatwiej obsługiwać urządzenie jedną ręką. Naciśnij i przytrzymaj przycisk Start a Twój ekran przesunie się w dół, dzięki czemu będziemy mieli szybki dostęp do rzeczy z górnej części ekranu. Aby przesunąć rzeczy z powrotem w górę należy nacisnąć w czarną przestrzeń widoczną w górnej części wyświetlacza lub ponownie przytrzymać przycisk Start. Tryb jednej ręki wyłączy się automatycznie po kilku sekundach.

Co poprawiono względem poprzedniej wersji Build 10080?

 • Poprawiono błąd z wiadomościami MMS.
 • Poprawiono błąd z brakiem odpowiedzi wyświetlacza na ekranie blokady, który uniemożliwiał odblokowanie telefonu.
 • Poprawiono wizualne błędy w centrum akcji w trakcie zwiększania i zmniejszania.
 • Poprawiono błąd z za małym tekstem w aplikacji People.
 • Teraz naciśnięcie ikonki Wi-Fi w centrum akcji włącza oraz wyłącza Wi-Fi zamiast przenoszenia nas do ustawień Wi-Fi.
 • Tło ekranu startowego powinno być teraz dobrze wyskalowane.
 • Teraz można dodawać szczegółowy status z aplikacji takich jak Outlook Calendar do ekranu blokady, które nie spowodują problemu z ustawieniami telefonu.
 • Poprawiono również pojawiający się w lewym górnym rogu kursor, który pojawiał się w momencie wciskania klawisza wstecz.

Znane błędy w Windows 10 Mobile Build 10136:

 • Po aktualizacji w dalszym ciągu będą występować zdublowane kafelki dla aplikacji Search (wyszukaj) oraz Phone (telefon) w liście wszystkich aplikacji.
 • Jeżeli zbyt wiele razy wpiszemy błędny kod PIN pojawi się informacja „enter A1B2C3”. Istnieje również problem związany z wpisywaniem kodu PIN – po wprowadzaniu kodu nie zobaczysz ponownie klawiatury do wprowadzania numeru PIN. Wyjściem z tej sytuacji jest naciśnięcie numeru alarmowego po wprowadzeniu kodu a następnie kliknięcie klawisza wstecz dzięki czemu ponownie będziemy mogli wprowadzić kod.
 • Zalecane jest wyłączenie funkcji stuknij dwa razy, aby obudzić telefon na niektórych telefonach Lumia aby zapobiec przypadkowym wprowadzaniem kodu PIN. Aby to zrobić należy przejść kolejno do: menu > ustawienia > dodatki > dotyk.
 • Po aktualizacji może przestać działać aplikacja Skype. Rozwiązaniem jest odinstalowanie aplikacji Skype przed aktualizacją do wersji Windows 10 Mobile a następnie instalacja od nowa po aktualizacji. Jeżeli nie zrobiliśmy tego przed aktualizacją to w wersji Build 10136 również można usunąć a następnie zainstalować ponownie.
 • Jeżeli masz problemy z instalowaniem paczek językowych to zobacz ten wpis.

Źródło: Microsoft