Poważny błąd z kontaktami w telefonach z systemem Windows 10 Mobile

Od pewnego czasu śledziłem zgłoszenia użytkowników na forum Microsoft Community odnośnie problemów z kontaktami w systemie Windows 10 Mobile. Posiadacze telefonów narzekają przede wszystkim na znikające zdjęcia kontaktów. Dzisiaj problem wystąpił również na wszystkich moich telefonach z mobilną dziesiątką co może sugerować, że występuje jakiś problem z synchronizacją kontaktów pomiędzy urządzeniami a kontem Microsoft w usłudze Outlook.


Użytkownicy najczęściej zgłaszają następujące problemy:

  • Znikające zdjęcia kontaktów.
  • Samoistne łączenie się przypadkowych kontaktów.
  • Samoistne usuwanie kontaktów.

Na szczęście w moim przypadku wygląda na to, że wszystkie kontakty zostały na swoim miejscu. Niestety straciłem wszystkie zdjęcia, które miałem przypisane do kontaktów. Sporo podobnych zgłoszeń jak moje możecie znaleźć na forum Microsoft Community. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych wątków, których na forum znajdziecie dużo więcej:

Na tę chwilę nie ma żadnego rozwiązania. Raz stracone zdjęcia są nie do odzyskania. Jeżeli uważacie, że w Waszych telefonach zniknęły kontakty to w pierwszej kolejności sprawdźcie czy przypadkiem nie zostały połączone z innymi kontaktami. Jeżeli nie to spróbujcie zalogować się na stronę people.live.com i skorzystajcie z opcji „Przywróć usunięte kontakty” w zakładce „Zarządzaj”.

Dzisiaj również zauważyłem, że po wejściu na stronę people.live.com załadował się nowy widok ze zmienionym adresem outlook.live.com/owa/?path=/people. Być może powyższe problemy są związane z migracją starszego systemu do nowszego.

Zmiana skrzynki, kontaktów i kalendarza

Microsoft witając nas w nowym widoku Poczty, Kalendarza oraz Kontaktów zapewnia nas, że nic nie zostało zmienione. Patrząc jednak na mój przypadek oraz przypadki pozostałych osób na forum Microsoft Community odnoszę wrażenie, że nie do końca jest to prawda. O ile mogę zrozumieć drobne błędy w systemie Windows 10 Mobile to bezpowrotna utrata zdjęć do kontaktów lub też samych kontaktów jest zagraniem poniżej pasa. Microsoft otrzymuje ode mnie żółtą kartkę.

Czy Was również dotknął opisywany problem? Czy poradziliście sobie z odzyskaniem zdjęć lub kontaktów? Koniecznie dajcie znać w poniższych komentarzach.

Wygląda na to, że problem dotyczy wyłącznie osób, które posiadają konto Microsoft założone w usłudze Outlook czyli korzystają z adresu kończącego się na outlook.com oraz live.com Jeżeli Waszym kontem Microsoft jest inny usługodawca jak np. Gmail to problem nie powinien występować.