Czy Xamarin oraz Project Islandwood zachęcą deweloperów do systemu Windows?

Jednym z największym zmartwień użytkowników jak i samego Microsoftu jest brak wielu aplikacji w Sklepie Windows, które są dostępne na konkurencyjnych platformach iOS oraz Android. W zeszłym roku Microsoft zaprezentował nowe narzędzia, dzięki którym chciał przekonać deweloperów do tworzenia aplikacji również na urządzenia z systemem Windows. W tym tygodniu nastąpiła ważna zmiana, która może przynieść doskonałe rezultaty oraz pojawienie się wielu, nowych aplikacji w Sklepie Windows. Mowa o narzędziach programistycznych Xamarin.

Narzędzia programistyczne Xamarin

Microsoft wykupił zestaw narzędzi programistycznych Xamarin, które były tworzone od 2011 roku i cieszą się dosyć sporym zainteresowaniem developerów tworzących aplikacje dla systemów iOS oraz Android. Teraz deweloperzy tworzący uniwersalne aplikacje dla systemu Windows 10 będą mogli, dzięki narzędziom Xamarin, tworzyć równocześnie aplikacje dla pozostałych, konkurencyjnych systemów.

Nowa definicja uniwersalnych aplikacji Windows

Dzięki temu uniwersalne aplikacje UWP (Universal Windows Platform) zyskują zupełnie nowego znaczenia. Deweloperzy, którzy zdecydują się skorzystać z nowych narzędzi Microsoft będą mogli stworzyć uniwersalną aplikację, która będzie dostępna dla systemu Android, iOS oraz Windows w jednym czasie.

Pozostałe narzędzia zwane mostami

Jeżeli programiści nie zdecydują się na skorzystanie z narzędzi Xamarin to mają również do dyspozycji pozostałe narzędzia, które zostały zaprezentowane w zeszłym roku. Dzięki nim również będą mogli przenosić aplikacje do systemu Windows 10:

  • The Web Bridge. Narzędzia te pozwalają na przenoszenie aplikacji opartych na HTML oraz JavaScript do Sklepu Windows i korzystać z funkcji platformy Windows takich jak żywe kafelki, integracja Cortany, zakupy w aplikacji czy inne.
  • Project Centennial. Narzędzia te pozwalają na przenoszenie aplikacji opartych na Win32 oraz .NET do Sklepu Windows.
  • Project Islandwood. Narzędzia te pozwalają na przenoszenie aplikacji Objective-C iOS do Sklepu Windows.

Czy Microsoft potrzebuje Astorii?

Jeżeli na bieżąco śledzicie starania Microsoft związane ze zwiększeniem ilości aplikacji w Sklepie Windows to pewnie zauważyliście, że w powyższej liście brakuje jednego projektu. Mowa o narzędziach Project Astoria, które miały służyć do przenoszenia aplikacji Android do Sklepu Windows. Projekt ten został wycofany. Patrząc jednak na to jaki kierunek obrał Microsoft wykupując narzędzia Xamarin oraz udostępniając powyższe projekty wygląda na to, że narzędzia Project Astoria nie będą potrzebne aby zachęcić deweloperów do przenoszenia oraz tworzenia uniwersalnych aplikacji dla systemu Windows 10.

Źródło: Microsoft