Wywiad z Damianem Krasem, developerem Windows aplikacji SmokSmog

Kilka dni temu recenzowałem dla Was aplikację SmokSmog. Obiecałem wtedy zamieszczenie odpowiedzi na pytania skierowane do developerów. Pora na obiecany wywiad.

Cześć! Skąd wziął się pomysł na aplikację SmokSmog?
Pierwsza wersja powstała z frustracji, kiedy zaczynaliśmy nie istniała żadna alternatywa która prezentowałaby dane o zanieczyszczeniach w sposób przyjazny użytkownikowi. Kolejna wersja powstała jako projekt na zakończenie studiów magisterskich. W ramach swojego wolnego czasu postanowiliśmy zaangażować się w problem walki ze smogiem, początkowo w Krakowie, z czasem jednak rozszerzając obszar działania (jednak jeszcze nie działamy w całej Polsce).

Od jak dawna aplikacja jest rozwijana?
Wersja na iOS powstała w 2013 roku, napisali ją moi koledzy ze studiów. Na początku 2014 roku powstały wersje na Androida i Windows Phone 7.8 / 8.0.

Czy planujecie nową wersję dla mobilnych systemów Windows?
TAK – pierwsza wersja została stworzona w pośpiechu na studiach i jej kod no cóż… Było kilka podejść do update’u, ale zawsze brakowało czasu, a wersja pierwsza całkiem nieźle się broni bez update od 2014. Pod koniec 2015 miałem nareszcie trochę czasu żeby zająć się porządnym update. Zaczęliśmy od zera, nowe aplikacje na Windows powstają dla Windows 8.1 PC/Phone oraz Windows 10 UWP. Porzucamy za to wsparcie dla WP7.8 i 8.0 (znikomy udział w rynku rzędu 3-7%, a biorąc pod uwagę sam udział Mobilnego Windowsa to gra nie warta świeczki)

Jakie zmiany i nowości planujecie wprowadzić?
Nowy design zgodny z MDL2. Możliwość zapisania ulubionych stacji. Obsługa prezentacji AQI. Live Tile (nie wiem czy trafi do 2.0 raczej do 2.1). Wykresy.

Kiedy możemy spodziewać się aktualizacji?
Jak tylko skończymy 😀 Taski czekają a rąk do pracy brak

Aplikacja jest projektem open source, co to oznacza i jak można go wesprzeć?
Tak, oznacza to nie mniej nie więcej tyle, że każdy może włączyć się w jej rozwój. Kod źródłowy jest dostępny dla każdego zainteresowanego.  Można przeglądać i dodać nowe funkcje oczywiście trzeba umieć programować. Dla Windowsa co nie będzie niczym odkrywczym klient jest napisany w C# / XAML. Kod można znaleźć na https://github.com/SmokSmog (przynajmniej aplikacji klienckich co do serwera trwa dyskusja czy otworzyć jego kod).

Czy pracujecie też nad innymi aplikacjami dla systemu Windows Phone?
Jako zespół NIE. Osobiście mam kilka aplikacji zeskładowanych na swoich dyskach, ale brak czasu żeby je dokończyć dyskwalifikują je przed wydaniem.

Czy jako developerzy widzicie jakieś znaczące różnice między platformą Windows a android?
Popularność. Aplikacje SmokSmog rozwijane są przez ludzi wkręconych na konkretną platformę. To kwestia gustu, cały świat się kłóci czy iOS jest lepszy czy android, fani Apple i Google naśmiewają się z Windows Phone itd… itp…  Nas połączyła idea zrobienia czegoś dobrego dla ludzi i siebie, a że jesteśmy różni i lubimy różne rzeczy to każdy tworzy na platformę, którą lubi.

Czy będzie więcej lokalizacji?
Gorąca a nawet wrząca dyskusja toczy się wewnątrz teamu o pokrycie całego kraju, ale to nie jest nowość aplikacji klienckich tylko naszego serwera.

Byłym zapomniał, na jakie wersje systemu Windows powstanie nowa wersja Smok Smoga?
Nowa aplikacja jest kompilowana na Windows 8.1 – PC / Tablet, Windows 8.1 Phone, Windows 10 UWP (Mobile / PC / Tablet / Xbox One) i takie release są przewidziane. Nie będzie za to dostępny na Windows 8.0 PC oraz Windows Phone 7.x oraz 8.0. Tylko Windows 8.1 w górę.

Dziękuję za poświęcony nam czas i życzę powodzenia!