Wywiad z Damianem Krasem, developerem Windows aplikacji SmokSmog

Kilka dni temu recenzowałem dla Was aplikację SmokSmog. Obiecałem wtedy zamieszczenie odpowiedzi na pytania skierowane do developerów. Pora na obiecany wywiad.

Cześć! Skąd wziął się pomysł na aplikację SmokSmog?
Pierwsza wersja powstała z frustracji, kiedy zaczynaliśmy nie istniała żadna alternatywa która prezentowałaby dane o zanieczyszczeniach w sposób przyjazny użytkownikowi. Kolejna wersja powstała jako projekt na zakończenie studiów magisterskich. W ramach swojego wolnego czasu postanowiliśmy zaangażować się w problem walki ze smogiem, początkowo w Krakowie, z czasem jednak rozszerzając obszar działania (jednak jeszcze nie działamy w całej Polsce).

Od jak dawna aplikacja jest rozwijana?
Wersja na iOS powstała w 2013 roku, napisali ją moi koledzy ze studiów. Na początku 2014 roku powstały wersje na Androida i Windows Phone 7.8 / 8.0.

Czy planujecie nową wersję dla mobilnych systemów Windows?
TAK – pierwsza wersja została stworzona w pośpiechu na studiach i jej kod no cóż… Było kilka podejść do update’u, ale zawsze brakowało czasu, a wersja pierwsza całkiem nieźle się broni bez update od 2014. Pod koniec 2015 miałem nareszcie trochę czasu żeby zająć się porządnym update. Zaczęliśmy od zera, nowe aplikacje na Windows powstają dla Windows 8.1 PC/Phone oraz Windows 10 UWP. Porzucamy za to wsparcie dla WP7.8 i 8.0 (znikomy udział w rynku rzędu 3-7%, a biorąc pod uwagę sam udział Mobilnego Windowsa to gra nie warta świeczki)

Jakie zmiany i nowości planujecie wprowadzić?
Nowy design zgodny z MDL2. Możliwość zapisania ulubionych stacji. Obsługa prezentacji AQI. Live Tile (nie wiem czy trafi do 2.0 raczej do 2.1). Wykresy.

Kiedy możemy spodziewać się aktualizacji?
Jak tylko skończymy 😀 Taski czekają a rąk do pracy brak

Aplikacja jest projektem open source, co to oznacza i jak można go wesprzeć?
Tak, oznacza to nie mniej nie więcej tyle, że każdy może włączyć się w jej rozwój. Kod źródłowy jest dostępny dla każdego zainteresowanego.  Można przeglądać i dodać nowe funkcje oczywiście trzeba umieć programować. Dla Windowsa co nie będzie niczym odkrywczym klient jest napisany w C# / XAML. Kod można znaleźć na https://github.com/SmokSmog (przynajmniej aplikacji klienckich co do serwera trwa dyskusja czy otworzyć jego kod).

Czy pracujecie też nad innymi aplikacjami dla systemu Windows Phone?
Jako zespół NIE. Osobiście mam kilka aplikacji zeskładowanych na swoich dyskach, ale brak czasu żeby je dokończyć dyskwalifikują je przed wydaniem.

Czy jako developerzy widzicie jakieś znaczące różnice między platformą Windows a android?
Popularność. Aplikacje SmokSmog rozwijane są przez ludzi wkręconych na konkretną platformę. To kwestia gustu, cały świat się kłóci czy iOS jest lepszy czy android, fani Apple i Google naśmiewają się z Windows Phone itd… itp…  Nas połączyła idea zrobienia czegoś dobrego dla ludzi i siebie, a że jesteśmy różni i lubimy różne rzeczy to każdy tworzy na platformę, którą lubi.

Czy będzie więcej lokalizacji?
Gorąca a nawet wrząca dyskusja toczy się wewnątrz teamu o pokrycie całego kraju, ale to nie jest nowość aplikacji klienckich tylko naszego serwera.

Byłym zapomniał, na jakie wersje systemu Windows powstanie nowa wersja Smok Smoga?
Nowa aplikacja jest kompilowana na Windows 8.1 – PC / Tablet, Windows 8.1 Phone, Windows 10 UWP (Mobile / PC / Tablet / Xbox One) i takie release są przewidziane. Nie będzie za to dostępny na Windows 8.0 PC oraz Windows Phone 7.x oraz 8.0. Tylko Windows 8.1 w górę.

Dziękuję za poświęcony nam czas i życzę powodzenia!

 • Greg

  tlumaczenie stare jak świat, ze czasu nie macie,a na Androida niedawno byla aktualizacja (mam dwa systemy), Microsoft wam kasy nie placi to nie inwestujecie w aplikacje. Szczerość w dzisiejszych czasach bardzo porządana rzecz.

  • za androida i iosa odpowiadają inne osoby, damian robi wersję pod windows, tak to rozumiem

  • Damian Kras

   Zanim zarzucisz komuś że nie jest szczery zweryfikuj czy masz rację.
   Nikt
   nam nie płaci za rozwój aplikacji na żadną platformę, dodatkowo
   aplikacje są bezpłatne i bez reklam (czytaj nie zarabiają ani grosza).
   Wszystkie koszty utrzymania i rozwoju ponosimy z prywatnych środków (koszt serwera, kont developerskich itd)
   Za każdą aplikacją obecnie stoi inna osoba/osoby, Ja rozwijam aplikacje na Windows, 2 kolegów na iOS, kolejna osoba na Androida oraz 1-2 osoby serwer. Generalnie nie mieszamy w swoich projektach (pomijając drobne poprawki).

   Większość ludzi tylko krytykuje że za mało stacji, że coś nie działa, czegoś brakuje itp… Ale mało kto albo nikt nie włączy się w rozwój bo to wymaga poświęcenia trochę swojego wolnego czasu.

   • Powinniście w takim razie dodać system dotacji do aplikacji. Jeżeli byłaby taka możliwość to nie widzę przeszkód żeby wesprzeć Twoją pracę finansowo.

    • Greg

     ja byłem pierwszy z tym pomysłem:)

     • Wygląda na to, że wyprzedziłeś mnie o kilka sekund 🙂

     • Greg

      dokładnie,zawsze autor by mial z tego parę groszy,chodziaz mnie aplikacja nie dotyczy bo mieszkam na pomorzu

     • Paweł Olwert

      Tak. Samo- czekam na możliwości donate. Chciałbym jak najszybciej mieć Warszawę

   • Greg

    oczywiście zgadzam się, dlatego warto pomyslec o opcji donate w aplikacji, napewno to by nie zaszkodziło:)

   • brakuje mi aktualnie dwóch rzeczy:
    – zapamiętywania wybranej stacji
    – żywego kafelka
    reszta jest ok 😉

 • Czekamy w takim razie na wersję UWP. SmokSmog to aplikacja prosta, szybka i przyjemna. W zupełności wystarczy do sprawdzenia zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu 🙂 Szkoda, że w Tychach nie mają czujników PM2.5.

  • Fajnie, że tworzą coś na W10M. Ale ta aplikacja to twór zapaleńców, którzy chcą przedstawić problem smogu. Gdyby autorzy myśleli o komercji, to zapewne aplikacji by nie było na W10M.

 • Greg

  dobrze ze na pomorzu mieszkam to nawet nie ma co sprawdzac:)

 • Damian Kras

  Gorąco zachęcam na naszego facebooka https://www.facebook.com/SmokSmog
  Oraz do przeczytania dokumentu na google w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. (takie FAQ)
  https://docs.google.com/document/d/1_6F5FOsVbCoe8jrqRu8zGSZoxONZ7UlrblA8I2w0dSM

  • michalR

   a ja zachodze w glowe dlaczego nie mozna zrobic aplikacji ktora bedzie podawala dane bezposrednio ze strony SOJP dla wszystkich miejsc w PL gdzie sa stacje badajace jakosc powietrza, tak jak to jest zrobione w aplikacjach na Androida?

   • Damian Kras

    Problemów jest kilka:
    – Brak oficjalnego API pozwalającego na sensowne pobieranie danych.
    – Strony Inspektoratów Środowiska z których można takie dane pobrać są różne na 16 woj. w Polsce tylko 8 ma podobny system.
    – Jest strona GIOŚ ale na niej publikowane są dane z opóźnieniem od 2-3h (na stronach WIOŚ około 15-20 min)
    – Żeby pobrać dane należy „rozkminić” jak są serwowane – totalny brak dokumentacji
    – Nie ma żadnej gwarancji że dany Inspektorat nagle nie zechce zmienić systemu

    • michalR

     to dlaczego na Androidzie to dziala? mam apke ktora jak w nia wejde daje mi mozliwosc wyboru sposrod calej masy roznych stacji podajacych wyniki. zrodlem jest 15 roznych osrodkow WIOŚ oraz GIOŚ.

     • Damian Kras

      Widocznie ktoś włożył w to wystarczającą ilość pracy i dostosował.
      My aplikację rozwijamy swoim wolnym czasie. Jeżeli tylko masz czas i umiejętności zapraszam projekt jest Open Source.

 • Greg

  w sumie fajny moglby powstac cykl artykułów, wywiady z developerami, na następny artykuł przydał by się wywiad z developerami GG.

  • Kamil

   GG już dawno się nie odzywa i wątpię żeby sobie przypomnieli o Windowsie a szkoda

   • Zdarza mi się używać ten komunikator i ciekawy byłem, jak będzie spisywać się to Nowe GG. Było stare, wprowadzili nowe, wydawało się, że będą rozwijać. Na Androidzie denerwujące są ciągłe aktualizacje, ale na Windowsie ich brak też jest nie dobry, bo to oznacza koniec rozwoju. Tak w ogóle, dawno nie było aktualizacji Disqusa Beta. Beta, czyli produkt nieukończony, w fazie testów, aktualizacje powinny płynąć co chwila.

    • Kamil

     No tak Disgusa nie ma tez. W GG beta jak robili to bylem w tych testach i wszytko było fajnie aktualizacje, kontakt z nimi ale nagle wszytko ucichło i to mnie dziwi.

     • Może zdali sobie sprawę, że osiągana liczba użytkowników jest za mała na inwestycje? GG ogólnie jest mniej używane niż kiedyś, dołóż do tego małą grupę ludzi z W10M oraz wyodrębnij z niej tych, którzy używają GG. To garstka ludzi.

     • Kamil

      No tak rozumiem. Ale by mogli chociaż poinformować czy coś. A nie milczeć bez przerwy. Ale skoro było GG Beta dla chętnych testerow to dawali aktualizacje rozwijali to, po tem wypuścili oficjalnie i może z 2 aktualizacje do oficjalnej. I co tak nagle ludzie uciekli ? To po co było wgl to Beta. Trochę jest to bez sensu. By mogli dać jeszcze jedną chociaż aktualizacje, bo jak z kimś piszesz i wyjdziesz z GG i otworzysz ponownie to się zacina i wywala i tak przy każdej wiadomości.

 • Jan Bocheński

  Fajny wywiad. Proszę o więcej 🙂 Pozdrawiam

 • Damian Kras

  Cześć
  Właśnie została udostępniona wersja BETA aplikacji SmokSmog 2.0 do testów
  https://www.microsoft.com/store/apps/9nblggh1cvjw
  Aplikacja przeszła niedawno cetryfikację Microsoftu i w ciągu kilku najbliższych godzin o ile nie już powinna być dostępna do pobrania.
  Zapraszam do wyrażania swoich opinii, zaznaczam że to nie jest gotowy produkt (może zawierać błędy, a finalna wersja może się różnić wyglądem i funkcjonalnością)

  Uwagi proszę kierować na adres dostępny w aplikacji na ekranie informacji oraz w sekcji pomoc w sklepie Windows Store