Wszystkie telefony Lumia są sprzętowo gotowe na obsługę trybu USB OTG?

Microsoft z pewnością wprowadzi do najnowszej wersji systemu Windows 10 Mobile obsługę trybu USB On-The-Go, który bardziej znany jest pod nazwą USB OTG lub po prostu OTG. Nie jest do końca pewne czy obsługę OTG otrzymają jedynie nowe telefony Lumia czy również obecne pracujące pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1. Tryb ten pozwala podłączyć do naszego smartfonu peryferia w postaci np. pamięci przenośnej. Wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiedni kabelek.

Odpowiedni kabel to taki, który z jednej strony posiada złącze microUSB, a z drugiej gniazdo USB (żeńskie). Koszt takiego kabelka to kwota nie przekraczająca kilkunastu złotych. Po podłączeniu takiego kabla do naszego telefonu możemy do niego podpiąć niemalże każde urządzenie, które posiada interfejs USB. Może to być pamięć przenośna np. pendrive, klawiatura, myszka czy inne tego typu akcesoria.

Jak się okazuje każdy obecny telefon Lumia jest przygotowany sprzętowo i może skorzystać z tego trybu. Z funkcji USB OTG moglibyśmy skorzystać nawet na porcie USB2.0.

USB2 OTG (on supported hardware for Windows, recommend XHCI debug instead)

Z powyższego zdania wynika, że możliwe jest włączenie trybu OTG po skorzystaniu z protokołu XHCI, który jest dostępny nawet w standardzie USB2.0. To oznacza, że nasze obecne telefony mogą otrzymać tryb OTG jeżeli tylko Microsoft umożliwi to w systemie Windows 10 Mobile. Aby jednak skorzystać z tego trybu wymagana byłaby modyfikacja kabla i odseparowanie linii zasilania Vbus czyli w tym momencie nasze telefony nie mogłyby być ładowane. Drugi scenariusz jest taki, że tryb ten otrzymają jedynie nowe smartfony Lumia a obecne pod pretekstem braku odpowiedniego hardware nie otrzymają opisywanej w artykule funkcji. Podobnie było z telefonem Nokia Lumia 620 i brakiem radia FM. Telefon jest przygotowany sprzętowo do obsługi radia ale niestety producent nie udostępnił użytkownikom tej funkcji.

Jeżeli jednak Microsoft zdecyduje się wprowadzić do obecnych Lumii tryb OTG to chętnie z niego będziecie korzystać? W jaki sposób chcielibyście wykorzystać OTG w Waszych telefonach?

Źródło: Forum