Podsumowanie nowości w systemie Windows Phone 8.1

Windows Phone 8.1 został oficjalnie zaprezentowany na konferencji Microsoft BUILD Developer Conference 2014. Zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi nowościami oraz usprawnieniami w najnowszej odsłonie systemu Windows Phone. Wszystko co musicie wiedzieć o aktualizacji Windows Phone 8.1 oraz o aktualizacji Lumia Cyan dla telefonów Nokia Lumia. Zapraszam do lektury!

Powyższy film to podsumowanie najważniejszych nowości i usprawnień jakie znajdziemy w najnowszej wersji Windows Phone 8.1. W 15 minutowej prezentacji dowiemy się wszystkiego o nowym ekranie startowym, ekranie blokady, asystencie głosowym Cortana, centrum akcji, nowej klawiaturze Word Flow, odświeżonej aplikacji Skype, nowym kalendarzu, aplikacjach muzycznych, centrum kontaktów, galerii i aparacie i wielu więcej. Poniżej znajdziecie opis dla poszczególnych nowości.

Ekran startowy

Głównymi nowościami jest możliwość ustawienia tła kafelek, które nie przewija się razem z ekranem co daje niesamowity efekt wizualny.

Ekran startowy Windows Phone 8.1

Ponadto wprowadzono możliwość zwiększenia ilości kafelek ekranu startowego na wszystkich telefonach Windows Phone 8 bez względu na wielkość wyświetlacza. Zobacz również artykuł Dodatkowe kafelki na ekranie startowym dla wszystkich telefonów Windows Phone 8.

Ekran blokady

Do tej pory nie mieliśmy zbyt wielu opcji personalizacji ekranu blokady. Oprócz wybrania tapety oraz powiadomień nic więcej nie mogliśmy zrobić.

Personalizowany ekran blokady Windows Phone 8.1Teraz możemy personalizować nasz ekran blokady za pomocą dostępnych motywów, dzięki którym nasz ekran blokady zmieni się nie do poznania i otrzyma nowe grafiki jak również animacje.

Asystent głosowy Cortana

Jedna z najbardziej wyczekiwanych nowości. Niestety w Polsce pojawi się dopiero w 2015 roku. Warto jednak zaczekać bo możliwości asystenta głosowego są potężne.

Asystent głosowy Cortana w Windows Phone 8.1

Cortana to personalny asystent głosowy w systemie Windows Phone. Asystent wspiera się usługami Bing i uczy się naszego zachowania oraz naszych zainteresowań. W ten sposób uczy się i z czasem będzie w stanie oferować nam coraz to lepsze wskazówki i podpowiedzi. Cortanę możemy przypiąć jako kafelek ekranu startowego lub po prostu kliknąć w lupę. Aby rozpocząć pracę z asystentem możemy coś powiedzieć lub napisać. Ponadto Cortana została zaprojektowana w taki sposób aby współpracować z aplikacjami firm trzecich.

Centrum akcji

Użytkownicy Windows Phone w końcu doczekali się centrum akcji połączonego z centrum powiadomień.

Centrum akcji Windows Phone 8.1

Przeciągając palec od góry ekranu ku dołowi ujrzymy nowe centrum akcji, w którym znajdziemy zarówno skróty do najczęściej używanych funkcji jak również powiadomienia ze wszystkich aplikacji – zarówno tych przypiętych do ekranu startowego jak i znajdujących się jedynie na liście aplikacji. Ponadto po rozwinięciu centrum akcji zobaczymy dokładny status naładowania baterii w procentach, datę oraz nazwę operatora.

Nokia Lumia 1520 - centrum akcji z 5 skrótami do aplikacji

Ciekawostką jest to, że na telefonie Nokia Lumia 1520 będziemy mogli ustawić aż 5 skrótów do najczęściej używanych funkcji. Zerknijcie na powyższe zdjęcie.

Klawiatura Word Flow

Najlepszą reklamą dla klawiatury Word Flow jest to, że udało się na niej pobić rekord świata w szybkości pisania aż o 8 sekund! Poprzednio rekord należał do aplikacji Swype na telefonie Samsung Galaxy S4.

Klawiatura Word Flow w Windows Phone 8.1

Klawiatura uczy się najczęściej używanych przez nas słów jak również imion z naszej książki adresowej, dzięki czemu wprowadzanie kolejnych słów jest jeszcze szybsze.

Skype

Najnowsza wersja aplikacja Skype w systemie Windows Phone 8.1 będzie zintegrowana z aplikacją wybierania numerów i dzwonienia. Dzięki temu użytkownicy w trakcie rozmowy będą mogli szybko przełączyć się z normalnej rozmowy na wideo rozmowę Skype.

Skype w Windows Phone 8.1

Oczywiście odświeżona wersja Skype będzie współpracować z asystentem głosowym Cortana, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze szybciej wykonywać połączenia telefoniczne.

Kalendarz

Kalendarz otrzymał nowy wygląd i dodano do niego nowy widok tygodnia. Przesuwanie w prawo spowoduje przeskoczenie na kolejny dzień, tydzień lub miesiąc.

Kalendarz w Windows Phone 8.1

Kalendarz przypomina również teraz aplikację Outlook na Twoim komputerze oraz posiada informację o aktualnej pogodzie w prawym górnym rogu danego dnia.

Muzyka, Wideo, Podkasty

Aplikacje Muzyka, Wideo i Podkasty będą dostępne jako osobne pozycje na liście aplikacji, które będą aktualizowane za pomocą Sklepu.

Muzyka w Windows Phone 8.1

W aplikacji Muzyka możemy edytować nasze playlisty oraz zarządzać kolekcją w łatwy i szybki sposób. Wideo pozwoli na kupowanie oraz wypożyczanie filmów z kolekcji Xbox Music. Podkasty pozwolą na subskrybowanie dowolnych kanałów RSS oraz dostarczą jeszcze lepszego wyszukiwania wspieranego usługą Bing. Rozdzielono również sterowanie głośnością za pomocą osobnych suwaków dla dzwonka, powiadomień, aplikacji oraz mediów.

Centrum kontaktów, e-mail i konta

Centrum kontaktów znacznie lepiej współpracuje z sieciami społecznościowymi i bez problemu łączy się z aplikacjami firm trzecich do obsługi sieci społecznościowych. Dzięki temu mamy szybki i łatwy dostęp do funkcjonalności zewnętrznych aplikacji natychmiast po ich zainstalowaniu.

Centrum kontaktów w Windows Phone 8.1

Ponadto skrzynka e-mail obsługuje teraz wiadomości S/MIME oraz dodano obsługę dodatkowych kont jak np. iCloud.

Zdjęcia i aparat

Po wejściu do galerii zostaniemy od razu przeniesieni do najnowszych zdjęć, które będą ułożone datami i lokalizacją w odpowiednich grupach.

Galeria w Windows Phone 8.1

Aplikacja aparatu otrzymała nowy interfejs użytkownika z nową opcją wykonywania wielu zdjęć jednocześnie.

Data Sense, Wi-Fi Sense, Storage Sense, Battery Saver

Data Sense czyli Czujnik danych w najnowszej wersji systemu będzie w jeszcze lepszy sposób oszczędzać przesył danych dzięki ulepszonej kompresji zdjęć.

Data Sense i Wi-Fi Sense w Windows Phone 8.1

Wi-Fi Sense czyli Czujnik Wi-Fi automatycznie będzie łączyć nasz telefon z bezpłatnymi publicznymi punktami hotspot aby oszczędzić przesył danych w sieci komórkowej. Aplikacja pozwoli również na udostępnianie naszej domowej sieci Wi-Fi dla znajomych bez konieczności podawania im naszych haseł.

Storage Sense i Battery Saver w Windows Phone 8.1

Aplikacja Storage Sense czyli Czujnik pamięci ułatwi nam zarządzanie danymi zarówno w pamięci telefonu jak i na karcie pamięci. Dzięki aplikacji będziemy mogli przenosić dane takie jak aplikacje, muzyka czy zdjęcia pomiędzy pamięcią telefonu a kartą pamięci. Z kolei aplikacja Battery Saver czyli Oszczędzanie baterii przedstawi nam informacje o zużyciu baterii przez poszczególne aplikacje. W trybie automatycznym aplikacja znacząco wydłuży czas pracy naszej baterii na jednym ładowaniu.

Czy to wszystko?

Oczywiście, że nie. W systemie Windows Phone 8.1 znajdziemy mnóstwo dodatkowych nowości i usprawnień takich jak odświeżony Sklep Windows Phone, Internet Explorer 11, obsługa Miracast oraz Dolby Surround Sound, obsługa VPN oraz S/MIME, niezależne sterowanie głośnością i wiele więcej! Pamiętajcie również o aktualizacji Lumia Cyan, która będzie posiadać wszystkie nowości z Windows Phone 8.1 uzupełnione o dodatkowe funkcje i aplikacje przygotowane przez firmę Nokia. Wśród nich znajdą się odświeżone aplikacje Kreatywne Studio, Storyteller oraz dostęp do zdjęć i kinografów wprost z Rolki z aparatu.

Kiedy Windows Phone 8.1?

Najszybciej aktualizację otrzymają zarejestrowani twórcy aplikacji w programie Preview for Developers. Jeżeli chcesz być jednym z pierwszych użytkowników, którzy otrzymają aktualizację Windows Phone 8.1 Preview for Developers to koniecznie zerknij do tego artykułu. Oficjalna aktualizacja Windows Phone 8.1 rozpocznie się latem tego roku. Najnowszy system będzie również dostępny w telefonach Nokia Lumia 630, Nokia Lumia 630 Dual SIM, Nokia Lumia 635 oraz Nokia Lumia 930.

Źródło: blogs.windows.com, Conversations by Nokia, WPCentral