Windows Insider dla początkujących czyli wszystko o testach Windows 10 Mobile

Postanowiłem stworzyć artykuł, w którym postaram się podsumować informacje o programie Windows Insider. Jeżeli po raz pierwszy spotykacie się z tym programem lub słyszeliście już o nim jednak nigdy do niego nie przystąpiliście to ten artykuł jest właśnie dla Was. Dodatkowo zamieszczam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie tego programu.

Jeżeli posiadacie system Windows 10 Mobile w wersji 1607 (Anniversary Update, Redstone 1) to wskazówki dotyczące przystąpienia do programu Windows Insider znajdziecie w tym artykule.

Czym jest program Windows Insider?

Jest to program przygotowany przez Microsoft, który umożliwia entuzjastom możliwość testowania najnowszych wersji systemu Windows 10 Mobile oraz Windows 10. Pełna nazwa programu to Niejawny program testów systemu Windows.

Kto może przystąpić do programu Windows Insider?

Każdy może przystąpić do programu Windows Insider. Wystarczy wyrazić chęć przystąpienia do programu i skonfigurować odpowiednio urządzenie. Wykonanie obu czynności nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

Jak w trzech prostych krokach zostać testerem systemu Windows 10 Mobile?

[numblock num=”1″ style=”3″]Zapisz się do programu Windows Insider[/numblock]

Aby zapisać się do programu Windows Insider należy wejść na stronę insider.windows.com i dodać nasz adres e-mail, będący jednocześnie kontem Microsoft, do bazy danych. Po pomyślnym zapisaniu się możemy przystąpić do pobierania najnowszych testowych kompilacji systemu Windows 10 Mobile.

[numblock num=”2″ style=”3″]Pobierz aplikację Windows Insider[/numblock]

Jeżeli wykonaliście już poprzedni krok to teraz wystarczy pobrać aplikację Windows Insider ze Sklepu Windows. Jest to bezpłatna aplikacja, za pomocą której będziecie mogli pobrać system Windows 10 Mobile wybierając jeden z trzech kręgów.

[numblock num=”3″ style=”3″]Zainstaluj testową wersję Windows 10 Mobile[/numblock]

Ostatni krok to wybranie odpowiedniego kręgu w aplikacji Windows Insider. Aby to zrobić należy uruchomić aplikację i wybrać opcję Uzyskaj kompilacje. Na kolejnym ekranie zobaczymy cztery kręgi aktualizacji: Fast Ring (szybkie aktualizacje), Slow Ring (wolne aktualizacje) oraz Release Preview. Czym się różnią te kręgi pomiędzy sobą?

  • Szybkie aktualizacje. Najlepsza opcja dla testerów, którzy chcą być w gronie pierwszych użytkowników identyfikujących problemy oraz przekazujących sugestie i pomysły w celu udoskonalenia środowiska na urządzeniach z systemem Windows.
  • Wolne aktualizacje. Najlepsza opcja dla testerów chcących korzystać z kompilacji Preview na swoich urządzeniach przy minimalnym poziomie ryzyka i przekazywać opinie, aby uczestniczyć w udoskonalaniu środowiska na urządzeniach z systemem Windows.
  • Release Preview. Najlepsza opcja dla testerów chcących mieć wczesny dostęp do aktualizacji dla rozwiązania Current Branch, aplikacji firmy Microsoft i sterowników przy minimalnym poziomie ryzyka dla ich urządzeń i przekazywać opinie, aby uczestniczyć w udoskonalaniu środowiska na urządzeniach z systemem Windows.

Po wybraniu odpowiedniego kręgu nasz telefon poprosi nas o wykonanie restartu. Po ponownym uruchomieniu telefon wyszuka nową aktualizację z testową wersją systemu Windows 10 Mobile. Aby przyspieszyć proces wyszukiwania możemy wykonać go ręcznie do opcji aktualizacji w telefonie i wyszukując dostępne aktualizacje.

Jakie wersje systemu Windows 10 Mobile dostępne są w Windows Insider?

Wersja systemu może się różnic w zależności od rozgałęzienia systemu, do jakiego mamy dostęp. Każdy krąg, który opisałem powyżej, może posiadać inną wersję systemu. Ponadto część telefonów może mieć dostęp do innych wersji pomimo wybrania tego samego kręgu. Aktualne zestawienie wersji systemu Windows 10 Mobile w programie Windows Insider z podziałem na telefony z fabrycznym systemem Windows Phone 8.1 oraz fabrycznym system Windows 10 Mobile znajdziecie w tym artykule.

Czy otrzymam aktualizację oprogramowania układowego testując system Windows 10 Mobile?

Tak. Microsoft wprowadził usługę Firmware Auto-Publishing. Oznacza to, że aktualizacje oprogramowania układowego będą dostępne dla testerów w tym samym czasie co aktualizacje dla osób, które nie biorą udziału w programie Windows Insider. Nie są wymagane żadne dodatkowe kroki aby otrzymywać aktualizacje oprogramowania układowego. Więcej informacji znajduje się w tym artykule.

Co zrobić w przypadku kiedy telefon nie funkcjonuje poprawnie po aktualizacji?

Jak w przypadku każdej aktualizacji mogą wystąpić błędy lub problemy. Jeżeli Wasz telefon nie funkcjonuje poprawnie lub nie jesteście zadowoleni z ogólnego działania systemu to w pierwszej kolejności możecie przywrócić ustawienia fabryczne telefonu (Menu > Ustawienia > Informacje > Zresetuj telefon). Nie polecam przywracania kopii zapasowej po wykonaniu tej czynności ponieważ zdarza się, że wraz z kopią przywracane są błędy. Jeżeli po całym zabiegu w dalszym ciągu nie jesteście zadowoleni z pracy systemu to zapraszam do kolejnego punktu.

Jak zakończyć testy lub powrócić do poprzedniej oficjalnej wersji systemu?

Aby zakończyć otrzymywanie nowych kompilacji systemu Windows 10 Mobile wystarczy wypisać się z programu wybierając odpowiednią opcję w aplikacji Windows Insider. W ten sposób Wasz telefon nie otrzyma żadnej nowej aktualizacji z testowymi wersjami systemu. Jeżeli oprócz zakończenia testów chcecie powrócić do poprzedniej oficjalnej wersji systemu to musicie skorzystać z aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool.

Co z gwarancją producenta?

Warunki programu Windows Insider jasno zaznaczają, że użytkownik przystępując do testów zgadza się na ewentualną utratę gwarancji. Nie spotkałem się jednak do tej pory z informacją od użytkownika, któremu anulowano gwarancję ze względu na wgrany testowy system Windows 10 Mobile. Mimo wszystko przed oddaniem telefonu do serwisu zalecam przywrócenie systemu do ostatniej oficjalnej wersji za pomocą aplikacji Windows Device Recovery Tool.

Szukam więcej informacji o systemie Windows 10 Mobile?

Dobrze się składa. Zachęcamy do regularnego czytania naszego portalu, na którym opisujemy wszystkie nowości związane z systemem Windows 10 Mobile. Zachęcamy również do przeczytania naszego Kompendium wiedzy o systemie Windows 10 Mobile, w którym znajdziecie najważniejsze informacje o najnowszej mobilnej dziesiątce.

Brakuje odpowiedzi na moje pytanie lub mam inne wątpliwości

Nic nie szkodzi. Zadaj swoje pytanie w komentarzu poniżej a z pewnością odpowiemy. Niektóre z Waszych pytań zostaną dodane do tego artykułu. Zapraszam do zadawania pytań nie tylko początkujących testerów ale również tych bardziej zaawansowanych.

Źródło: Opracowanie własne

Ostatniej aktualizacja: 2016-08-03