[Zaktualizowano] Windows 10 Redstone 4 RTM udostępniony dla Insiderów

Windows 10 w wersji Redstone 4, nazywanej też Wiosenną Aktualizacją dla Twórców, jest już praktycznie gotowy. W miniony piątek Microsoft zakończył prace nad nową wersją systemu, przyjmując build 17133.1 jako podstawę do udostępnienia producentom sprzętu (RTM). Wczoraj o 19:00 build ten został udostępniony w Szybkim Kręgu Insider.

Najnowsza wersja Windows 10 to przede wszystkim dalsze wdrażanie poprawek wizualnych Fluent Design, które obejmują teraz większość elementów systemowych w tym menu Start, Ustawienia czy Kalendarz w pasku systemowym, obsługa aplikacji PWA czy wbudowany tryb S. Najważniejszą nowością jest ulepszony widok zadań, który dzięki osi czasu pozwala na szybkie otwarcie dokumentów czy stron internetowych edytowanych lub uruchamianych w przeszłości na wszystkich urządzeniach podpiętych pod dane konto Microsoft. Inne zmiany dotyczące np. Ustawień mają raczej marginalny charakter. Windows 10 RS4 jest tym czym miał być zeszłoroczny RS3. Pełny wykaz zmian i nowych funkcji znajdziecie tutaj.

Udostępnienie buildu dla wszystkich użytkowników nastąpi najprawdopodobniej w najbliższy Patch Tuesday czyli 10 kwietnia. Podobnie jak w latach poprzednich, nowy build będzie wcześniej udostępniany stopniowo w kolejnych kanałach programu Insider (Slow, Release Preview). W tym czasie będą nadal trwały prace nad aplikacjami systemowymi takimi jak Zdjęcia czy Poczta.

Najnowsza aktualizacja systemu nie pojawi się od razu na wszystkich urządzeniach. Jej dystrybucja będzie miała charakter falowy. Jeżeli już teraz chcecie sprawdzić jakie nowości przyniesie z sobą RS4 wystarczy zapisać się do Niejawnego programu testów systemu Windows. W chwili obecnej trzeba być świadomym dwóch rzeczy: pomimo gotowego buildu nie są jeszcze gotowe wszystkie aplikacje, które poza tym rozwijane są w kanale Release Preview, a w Fast większość aktualizacji została wstrzymana. Drugą kwestią są sterowniki. O ile w przypadku Surface’a Pro wersja insider działa znakomicie, tak na drugim komputerze z kartą graficzną AMD pojawiły się problemy z artefaktami. Dlatego być może lepszym rozwiązaniem będzie wpisanie się do kanału Release Preview, który oferuje nowsze wersje samych aplikacji, bo zmiany systemowe nic spektakularnego nie wnoszą. Szczególnie, że w kanale Fast po 10 kwietnia pojawią się mniej stabilne buildy RS5. Oczywiście o wersji dla systemów mobilnych możemy zapomnieć.

Aktualizacja z dnia 30.03.2018

Build 17133 udostępniono w Wolnym Kręgu (Slow Ring) jako „Aktualizację Windows 10 do wersji 1803”. Oznacza to przyśpieszenie prac nad oficjalnym rozpoczęciem dystrybucji nowej wersji systemu. W kolejnym tygodniu możemy spodziewać się udostępnienia tej wersji systemu w kręgu Release Preview.