Windows 10 w wersji Redstone 4 otrzyma wsparcie dla eSIM

Podczas konferencji Qualcomm Snapdragon Summit Microsoft zaprezentował pierwsze urządzenia z nowej kategorii sprzętowej Always Connected. Jest to nie tylko nowa linia sprzętu działająca w oparciu o procesory ARM, ale całkowicie nowe podejście do łączności z Siecią, oparte o technologię eSIM.

Już w tej chwili nowe modele Surface Pro LTE, udostępnione w sprzedaży 1 grudnia, otrzymały wsparcie dla łączności bezprzewodowej LTE, dzięki dodatkowemu modemowi Qualcomm Snapdragon X16. Jest to zdecydowanie krok w dobrą stronę w sytuacji taniejących i ogólnodostępnych planów taryfowych. Dużo łatwiej dokupić dodatkową kartę z pakietem inernetu niż korzystać ze słabej łączności wi-fi lub punktów dostępowych. Wraz z nową wersją systemu Windows 10, która zadebiutuje na wiosnę, dostęp do internetu będzie jeszcze prostszy.

Windows 10 RS4 wprowadzi wsparcie dla elektronicznych kart SIM (eSIM), montowanych na płytach głównych urządzeń. Rozwiązanie to docelowo ma uprościć i ułatwić obsługę planów taryfowych. Podobne rozwiązanie zastosowało niedawno Google w najnowszych flagowcach Pixel 2.

Użytkownicy sprzętu będą mogli korzystać z Internetu pobierając profile eSIM bezpośrednio z chmury. W tradycyjnych rozwiązaniach otrzymujemy osobną kartę SIM od operatora i dokonujemy jej aktywacji. Do obsługi karty wymagany jest modem LTE. W rozwiązaniu eSIM karta jest na stałe zintegrowana z urządzeniem a połączenie sprzętu z konkretnym planem wymaga pobrania określonego profilu z chmury poprzez np. zakup planu taryfowego w sklepie MS lub u innego operatora. Rozwiązanie takie już na pierwszy rzut oka ma jeden minus – żeby pobrać z chmury profil eSIM lub wykupić pakiet LTE musimy mieć i tak dostęp do Sieci. Korzystając z karty fizycznej po prostu wkładamy ją do złącza i tyle, co najwyżej konfigurujemy sprzęt pod potrzeby sieci.

Zdaniem Microsoftu nowe rozwiązania mają zapewnić po pierwsze nową kulturę pracy,  po drugie większe bezpieczeństwo, po trzecie niższe koszty, nie mówiąc już o większej szybkości przesyłu danych przy korzystaniu z dedykowanych planów LTE dla każdego urządzenia lub dla danej firmy.

Laptopy z procesorami ARM, karty eSIM, składane urządzenia mobilne. Jedno jest pewne. Nowy rok zapowiada się naprawdę ciekawie. Czy wsparcie dla eSIM zapewni nieco wiatru w żagle dla systemu Windows 10? Okaże się to już w najbliższych miesiącach.

 • To mają być tanie, oszczędne i stale połączone z Internetem urządzenia. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstał telefon z systemem Windows 10. Pytanie czy Microsoft postanowi stworzyć urządzenie referencyjne, aby dać przykład innym producentom.

  • zakius

   pierwsze zaprezentowane modele daleko mają do tanich, z tych samych powodów, co core Y
   stanowczo zawyżone ceny procesorów + nacisk na wizerunek „premium”
   ale czy procesor z kalkulatora faktycznie potrzebuje 16GB ramu, SSD NVMe i matrycy 300+ DPI?

   • Widocznie Asus i HP chcą promować swoje produkty jako urządzenia z wyższej półki, ale to nie oznacza, że wszyscy producenci podążą tą samą ścieżką. Musimy poczekać i zobaczyć co inni zaprezentują i jak rynek przyjmie nowe urządzenia z Windows 10 on ARM.

    • zakius

     cóż, póki do tych urządzeń trafiać będzie flagowy chip to trudno oczekiwać czegoś innego…
     w wypadku procesorów intela jakby core y były rozsądnie wycenione to pewnie netbooki z y3 by kosztowały w okolicy 1k, a nie 3, w wypadku snapa 8xx jak phablety z nim kosztują 3k to netbook za 1k by wyglądał co najmniej dziwnie, o ile cena samego chipu by na to pozwoliła

  • PN27

   Chińczycy sami zrobią taki telefon. Bez czekania na MS.

  • Biorąc pod uwagę kompletny brak oprogramowania nie widzę takiej możliwości i stawiam raczej na mobilne tablety lub laptopy

   • Moim zdaniem istnieją szanse na powstanie mitycznego Surface Phone, ale czy Microsoft zdecyduje się na taki ruch to okaże się dopiero za jakiś czas.

 • piotrg

  Używam 2 karty SIM, ale czy będzie to możliwe u eSIM – dwa numery od różnego operátora…

  • dobre pytanie czy możliwe będzie pobranie dwóch profili czy konieczne musiałyby być dwie karty eSIM na płycie…

 • Marek

  Już widzę naszych operatorów sprzedających urządzenia pracujące wyłącznie pod kontrolą danego operatora coś jak simlock tylko, że pewnie niemożliwe będzie jego zdjęcie. Już widzę jak operatorzy zacierają ręce blokując pracę całych urządzeń po niezapłaceniu np. rachunku. Kolejny krok w kierunku zniewolenia człowieka…