Microsoft demonstruje system Windows 10 na urządzeniu ARM

Pod koniec zeszłego roku podczas konferencji WinHEC w Chinach po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć system Windows 10 pracujący pod kontrolą procesora wykonanego w architekturze ARM. Wczoraj Microsoft podczas konferencji Build 2017 ponownie zaprezentował możliwości systemu z procesorem Snapdragon 835. Tym razem dowiedzieliśmy się nieco więcej o możliwościach emulacji aplikacji x86 Win32.

Urządzenia ARM z systemem Windows 10 będą w stanie uruchamiać natywnie aplikacje Universal Windows Platform (UWP) jak również standardowe aplikacje x86 Win32 za pomocą warstwy emulacji. Microsoft poinformował również, że użytkownicy będą mogli korzystać z dotychczasowych aplikacji Win32 pobierając je np. z internetu. Zostało to pokazane na przykładzie aplikacji 7zip, która została pobrana z internetu.

Qualcomm jakiś czas temu potwierdził, że pierwsze urządzenia z procesorami ARM i systemem Windows 10 zaczną się pojawiać w czwartym kwartale tego roku. W pierwszej kolejności mają się pojawić laptopy oraz urządzenia z kategorii 2-w-1. Na tę chwilę nie mamy potwierdzenia odnośnie powstania nowych telefonów z pełną wersją systemu Windows 10. Pojawienie się komputera zamkniętego w obudowie telefonu, który zapoczątkuje nową kategorię urządzeń mobilnych, zdaje się być jedynie kwestią czasu.