Czy Windows 10 Mobile może być lepszy od Androida?

Nie da się ukryć, że sytuacja Windows 10 Mobile nie należy do najlepszych. Microsoft oficjalnie informował, że w bieżącym roku nie będzie promował platformy mobilnej. Efekty tego widać gołym okiem: marginalne udziały rynkowe (czytaj: brak promocji i ograniczenie sprzedaży sprzętu jak i jego portfolio do minimum) oraz zniechęcenie sporej części dotychczasowych użytkowników stanem systemu.

Czy w takiej sytuacji możemy mówić jeszcze o jakichkolwiek przewagach platformy Windows nad androidem lub iOS-em? Czy jest możliwe by mobilny Windows wyszedł na prostą?

Zadajmy sobie na początku pytanie: czym pociągały nas Lumie dwa, trzy lata temu?

Kiedy ponad dwa lata temu wymieniałem LG z androidem na Lumę 925 telefon ten potrafił dostarczyć niesamowitych przeżyć. W końcu system, który jest piękny wizualnie, prosty w obsłudze, nie zacina się, nie muli, nie trzeba spędzać pół dnia na zmniejszaniu jasności ekranu czy wyłączaniu WiFi i bluetooth po to by słuchawka cudem wytrzymała do wieczora. Nie trzeba było myśleć o aplikacjach w tle, czyszczeniu pamięci czy wirusach albo fałszywym oprogramowaniu. W końcu miałem telefon, który posiadał niesamowicie piękny ekran, glance screen, wybudzanie dotykiem, aparat z optyką Carla Zeissa robiący porządne zdjęcia, nawigację offline, bezproblemową synchronizację z Windowsem 8 i chmurą a do tego darmowy Office. W tamtych latach to był szok. Większość osób nawet nie wiedziała co to takiego telefon z Windows.

A potem przyszedł czas smuty. Premiera nowego systemu Windows 10 Mobile zamiast w lipcu 2015 odbyła się de facto cały rok później. Tak, rok później. W marcu aktualizację dostały jedynie wybrane modele a cały system nadal znajdował się w ciągłej fazie beta, poprawek i braku kluczowych aplikacji. System udostępniono dla wszystkim na początku lipca 2016 r. I w sumie nie dla wszystkich.

Chyba największą falę złości MS wywołał odcięciem serii x2x od aktualizacji czyli połowy rynku Windows. Nie będziemy wchodzić w szczegóły słuszności takiej decyzji. Być może wersja Anniversary Update chodziłaby dobrze na Lumii 925, być może nie, o tym się już nie przekonam, bo telefon poszedł rok temu na sprzedaż, zastąpiony kolejną Lumią. I nawet do głowy mi wtedy nie przyszło by kupować androida, mimo zmian w systemie i aplikacjach.

Dlaczego? Przecież naraz wszyscy się obudzili z ręku w nocniku, że niby nie ma aplikacji, application gap, nie ma snapchata czy szeregu innych aplikacji. Tak jakby kiedykolwiek były na Windows Phone 8. Czym jest ta mityczna application gap? I skąd w ogóle wziął się pomysł na ten artykuł?

Otóż kilka dni temu przy zmianie sieci dostałem w prezencie tablet Lenovo z androidem 5.1. I te kilka dni przypomniały mi najgorsze wspomnienia dotyczące androida.

Preinstalowane aplikacje firm trzecich, których nie da się usunąć z systemu. Super, że dostałem aplikację Pekao, ale konto mam w ING i nie potrzebuję aplikacji. Ok, dodano ją na początku ale czemu NIE DA się jej usunąć tak jak kilkudziesięciu innych?!

Żenujący ekran startowy, gdzie preinstalowany widżet zegara zajmuje 90 % No i wchodzę do sklepu i szukam innych aplikacji. Setki aplikacji z zegarami. Tylko co jedna to gorsza. Szukam Pogody – setki aplikacji pogodowych. Tak, tylko większość na śmieciowym poziomie. Instalujesz. Usuwasz. Co druga aplikacja chce mieć dostęp do moich prywatnych danych. Bez możliwości zmiany ustawień. To dopiero wprowadza android 6.0, który na moim sprzęcie, prosto ze sklepu, nie jest dostępny i żadna aktualizacja systemu nie jest widoczna.

Nie da się ustawić dwóch kont użytkownika. Dodając nowe konto google, mamy wgląd w prywatne maile drugiej osoby. Producent o tak podstawowej funkcji dla tabletu nie pomyślał! A przecież mogę chcieć go dać żonie, dzieciom do zabawy, zostawić w pracy etc.

Martwy ekran z do wyboru albo samymi ikonkami, albo widżetami na poziomie roku 2001.

Wspomniana wyżej Pogoda, która nawet w 10% nie ma wyglądu i funkcjonalności wersji z Windows 10 Mobile / UWP.

Aplikacje Microsoft. Jest Office i One Drive, ale Skype już nie chce działać, mimo podania prawidłowego hasła. Pogoda MSN to jakiś żart z użytkowników androida i wersja z windows 8 a nie 10, nieaktualizowana od 2015 r. Tyle jeśli chodzi o „lepsze wersje aplikacji Microsoft na androidzie”. Żart i kpina. Ale przynajmniej jest nawigacja Here Drive. Facebook i Messenger chodzą jeszcze bardziej ociężale, ale czego wymagać od tabletu z niskiej półki?

Jak widać słaby telefon czy tablet z androidem potrafi równie mocno zdenerwować jak słaba Lumia z wolno działającym Facebookiem…

Dochodzimy więc do pytania, które postawiłem w tytule: Czy Windows Mobile może być lepszy od androida? Czy Windows Mobile może uzyskać dla siebie niszę zadowolonych użytkowników?

Moim zdaniem: TAK. Obecny stan systemu napawa bardziej optymizmem, niż pesymizmem. W ostatnich tygodniach praktycznie codziennie pojawiają się nowe aktualizacje aplikacji, a system w wersji Anniversary Update dostał skrzydeł, niczym po wypiciu dwóch puszek Redbulla zmieszanych z kawą.

Dlaczego pozytywnie patrzę na przyszłość systemu, którego udziały rynkowe sięgają zera?

Udziały rynkowe dotyczą wyłącznie aktualnej sprzedaży i w dowolnym momencie mogą wystrzelić w górę niczym sprzedaż Huawei w Polsce po reklamach z Lewandowskim. Udziały rynkowe, wbrew nazwie, to nie aktualna baza użytkowników danej marki, a ta przynajmniej w Polsce trzyma się dobrze. Jak przyjrzymy się aktualnym statystykom w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych telefonów w Polsce w tym roku pojawiła się Lumia 640 z udziałem 1.5 % (rok temu: 0.33 %). Żeby mieć skalę porównawczą, najpopularniejszy w Polsce android – Huawei P8 Lite ma 4,83 % rynku użytkowników, Samsung S6 1.87 % a najbardziej popularny model LG – Spirit 1.26 %. Najpopularniejszy smartfon Sony to Z3 Compact z udziałem 1.11 % a tuż za nią znajduje się druga Lumia 535 z udziałem 1.10 %.

Lumia 640 - udziały Lumia 640 wskoczyła do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych telefonów w Polsce z wynikiem porównywalnym do Samsunga S6

Pewien portal ostatnio wypisywał bzdury, jakoby udziały Windowsa mobile spadły w Polsce do 1.5 % rynku. Jak widzimy jedna tylko Lumia ma 1.5 % rynku a te 1.46 % dotyczy całego rynku włącznie z systemami stacjonarnymi a nie rynku mobile (tutaj króluje Windows 7 z 27.83 %). Na rynku telefonów w Polsce Nokia od kilku lat trzyma się na poziomie 9 % a jej tegoroczne udziały są wyższe niż w wakacje 2015. Jest to oczywiście ogromny spadek w porównaniu z erą przedsmatfonową, kiedy to Nokia rządziła na rynkach światowych, ale mimo wszystko ten wynik mnie zdziwił. Cała masa hejterów krzyczy o ucieczce na androida a tymczasem twarde dane pokazują co innego: użytkownicy Lumii dalej używają Lumie. Większość z nich nie wiem pewnie nawet o aktualizacji do Windows 10. Używają Lumii do obsługi poczty, facebooka czy messengera. I są zadowoleni. Co innego aktywni użytkownicy Insidera, którzy codziennie wylewają swe żale. Bo kafelek się nie odświeża. A jaki system, jaki telefon? Lumia 820 z RS2. 🙂 A potem zdziwienie dlaczego to tak słabo chodzi. Albo dlaczego system TESTOWY chodzi tak jakby był testowy. Jeżeli potraktujemy Lumie jako ekosystem jednego producenta, to jej udziały będą takie same jak fanów Sony czy LG a wyższe od udziałów Huawei czy HTC.

Nokia - udziały PLUdziały Nokii na rynku użytkowników w Polsce spadły w porównaniu do 2014 r., ale… wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu 2015

Te udziały w faktycznym rynku świadczą o jednym: Windows ma bazę stałych użytkowników, a spadki udziałów rynkowych sprzedaży wynikają wyłącznie z jednego: braku ciekawych telefonów, poza 950 XL z najwyższej półki.

Mieliśmy jednak pisać o application gap. Do tej pory nikomu ona nie przeszkadzała. Dziwnie, nie? Na szczęście i tutaj widać zmiany. Świetnie działający twitter i instagram. Ciągle udoskonalany facebook i messenger, który zaczyna w końcu działać tak jak powinien. Trwające prace nad polską wersją Muzyki Groove i Filmami. Aplikacje to nie tylko ilość, ale też jakość. Co z tego że system X ma miliard aplikacji skoro większość z nich to śmieci? System Y może mieć 100 razy mniej aplikacji ale: ważne żeby były na najwyższym poziomie, dwa: ważne żeby obejmowały najważniejszej aplikacje na rynku. I tutaj nadal są problemy szczególnie jeśli chodzi o gry: Pokemon, Final Fantasy, Gems of War. W te gry na Windowsie nie zagram. Cóż, trudno. Na szczęście mogę je sobie odpalić na moim nieszczęsnym tablecie.

Spójrzmy więc gdzie tkwią silne strony Windows:

1. Wysokiej jakości aplikacje UWP i pełna synchronizacja z Windows 10. Wystarczy porównać stockowy kalkulator w W10 z tym w LG V10. Ten drugi wygląda jak aplikacja dla dzieci. Inaczej mówiąc: Windows kierowany jest do poważnych ludzi, którym nie będzie brakowało pokemonów. Być może to błąd, bo system powinien obejmować wszystkie grupy wiekowe w tym młodzież i jej potrzeby. Być może to się zmieni. Powiązanie z systemem stacjonarnym to szansa na dalszy rozwój rynku. W10 mimo wszystko odniósł sukces, w przeciwieństwie do 8.1 a w statystykach Steam W10 przewyższa już znacznie bazę komputerów z W7 (46 : 36 %). Popularność systemu stacjonarnego może więc rzutować na przyszłość platformy mobilnej. I na odwrót: jej niepopularność odbija się na systemie komórkowym.

2. Kafelki. Tak. Dla mnie to największy plus systemu. Interaktywne informacje bezpośrednio na ekranie startowym a nie suche ikonki czy słabe widżety. Szansą dla MS jest dalsza rozbudowa tego systemu. Dodanie większej interaktywności, wdrożenie w końcu chasable tiles do aplikacji systemowych, dodanie nowych rozmiarów i funkcji. Mam nadzieję, że system Redstone 2 zaskoczy nas tutaj w sposób, jaki się nie spodziewamy.

3. Wysokiej jakości optyka i zdjęcia. W chwili obecnej Lumia 950 XL wykonuje najlepsze zdjęcia na rynku, jeśli chodzi o rynek smartfonów. Samsung S7 robi równie dobre zdjęcia, ale w mniejszej rozdzielczości. Na lepszych monitorach widać różnicę. Kupując obecnie za grosze Lumię 930 otrzymujemy słuchawkę z optyką, której pozazdrościć może większość urządzeń z androidem. Spadek popytu ma swój dobre strony. Nową Lumię 950 XL kupimy już za 1500 zł. Znajdźcie mi telefon na androidzie z takimi podzespołami, taką optyką i w takiej cenie i do tego z ekranem 2K w 5.5”. Lumia to bez dwóch zdań telefon dla fanów mobilnej fotografii. Zdjęcia z mojej 950 XL praktycznie za każdym razem zaskakują mnie jakością. Szczególnie po poprawkach firmware. Od czerwca nie używam już praktycznie w ogóle Lumixa FZ200, jedynie do dużych zoomów i fotografii samolotowej.

WP_20160902_17_10_33_Rich_1920v24. Planowane wejście z usługami MS na rynek polski (groove, cortana). Groove praktycznie jest już całe spolszczone. Gdyby MS nie planował wejścia na nasz rynek, nie zadawałby sobie trudu polonizacji tej usługi. Na szczęści Polska znalazła się w grupie kilku krajów i regionów priorytetowych. Przycisk Bing został zmieniony na Cortanę, co prawda w szczątkowej wersji, ale daje to nadzieję na pełną wersję w przyszłym roku. Z punktem tym wiąże się również wierna baza użytkowników na wybranych rynkach, którzy pozostali fanami Nokii / Microsoftu.

Lumia - telefonyNajpopularniejsze telefony Lumia w Polsce: 640, 535, 735 i 635  – czyli średnia półka w dobrej cenie, we wszystkich 4 przypadkach widzimy wzrosty r/r kosztem modeli 520 i 625

5. Wsparcie dla mediów społecznościowych. Ciągła praca na twitterem, instagramem, skypem, facebookiem i messengerem powinna przynieść efekty w postaci w końcu dopracowanych aplikacji a nie preview czy beta. Snapchata zbyję tutaj milczeniem. W ostatnim roku Skype stał się moją ulubioną aplikacją – dzięki promowaniu w ekosystemie W10. Wsparcie dla funkcji Messaging Everywhere przyniesie kolejne pozytywne zmiany. Dobry system nie może nie posiadać sprawnie działającego facebooka i messengera. To podstawa,

6. Continuum. Używałem kilka razy i jestem pozytywnie zaskoczony. Przebywając w hotelu wystarczy podłączyć dock do telewizora by cieszyć się namiastką pełnego systemu Windows. Platforma ta wymaga dalszych prac, ale drzemie w niej ogromny potencjał, który powinien być rozwijany. Bo tym co powinno wyróżniać Windows Mobile to ekskluzywność usług i rozwiązań.

7. Aktualizacje. Pomimo wpadki z odcięciem serii x2x, Anniversary Update trafił do wszystkich obecnych urządzeń, zakwalifikowanych do wsparcia W10. Urządzenia brandowane dostały aktualizację tydzień później. Mimo krzyku sceptyków, że przy okazji AU Microsoft odetnie kolejne serie urządzeń. Tak się nie stało, a nawet dodano kolejne do listy (Lumia 929, HP Elite, Xiaomi Mi4 też się załapała). W przypadku androida sytuacja wygląda o wiele gorzej. Większość obencych telefonów może jedynie marzyć o nowej wersji systemu mimo że Android 7 wprowadza jedynie kosmetyczne zmiany do wersji 6. Plusem windowsa są też co miesięczne aktualizacje systemowe w ramach Patch Tuesday, skorelowane ze wsparciem dla systemów stacjonarnych.

8. Redstone 2 i Surface Phone. Rok 2017 powinien przynieść długo oczekiwane zmiany i ofensywę Microsoft na rynku mobilnym. Na wiosnę pojawią się, miejmy nadzieję, nowe telefony, nowe funkcje systemowe i nowy Windows 10 Mobile w wersji RS2. Liczę na to, że Surface Phone zagości na polskim rynku wraz z polską Cortaną, Groove i innymi usługami. Jeżeli tak się nie stanie, system nadal przebywać będzie w stanie zawieszenia pomiędzy tym, co powinno być a wieczną betą i preview.

9. Glance screen, wybudzanie i zamykanie podwójnym tapnięciem w ekran, fizyczny, dwustopniowy spust migawki. Funkcje występujące w większości telefonów Lumia na androidzie czy iosie w znikomym stopniu. Żywe obrazy czy podgląd glance na systemach konkurencyjnych witane są jako przełomowe innowacje. Nokia była pierwsza.

Mimo kilku miesięcy wahań i narzekań dałem szansę Microsoftowi. Ostatnią szansę. Mam nadzieję, że na początku przyszłego roku MS zaskoczy nas pozytywnie wkraczając z potężną kampanią na rynek mobile z nowymi urządzeniami Surface. Jestem świadomy braków, niestabilności aktualizacji, błędów czy nie do końca działającego facebooka. Prawda jest jednak taka, że, mimo pewnych braków, podoba mi się ten system, widzę jego rozwój i potencjał. Nie wyobrażam sobie zmiany na usługi google.

A jakie jest wasze zdanie? Czy Windows ma przed sobą szansę na odbicie się od dna i zdobycie nowych użytkowników czy też odzyskanie tych zawiedzionych? Jakie warunki powinien spełniać? Jakich funkcji nadal brakuje? Bez jakich aplikacji nie możecie żyć? Czekamy na Wasze opinie.

Źródła: ranking.pl

 • Mateusz Jagiełło

  Chciałbym zaznaczyć że Win 10 dostały te modele na których świadomy użytkownik zainstalował doradcę ;] Wszyscy inni którzy nie maja o tej apce pojęcia dalej tkwią na 8.1

  • plus modele fabrycznie z Windows 10

   • Mateusz Jagiełło

    Akurat jak sam widzisz są 3 modele z fabryczną 10 i nie zakwalifikowały się o miejsce w 10 czy nawet pewnie w 15. Więcej jest użytkowników lumi x3x którzy nie otrzymali informacji o doradcy, nie chcą lub boją się instalacji. Taki androidowiec czy iphonowiec dostaje powiadomienie że jest aktualizacja i czeka na potwierdzenie klika ok aktualizuje się i tyle. Dlatego też iphony mają najskuteczniejszą frekwencje zaktualizowanych tel.

    • proces aktualizacji sam w sobie woła o pomstę do nieba… na pc wyskakiwały okienka na cały ekran, na mobile kompletna cisza

     • Mateusz Jagiełło

      Na szczęście mają już to z głowy niewiedzący pozostaną niewiedzącymi a niechcący nie dostaną za free.

  • Ktosiek

   Dokładnie! Gdyby aktualizacja leciała od tak z miejsca, to by było znacznie więcej smartfonów z W10. Sam nei instalowałem rodzicom WM10, co by im w głowie nie mieszać, ale gdyby samo się zaktualizowało, to cóż, musieliby się nauczyć WM10 😀

  • DarkKnight

   Ja myślę że MS będzie chciał żeby wszyscy 8.1 mieli 10 ale jeszcze nie przyszedł pewnie czas.

   • Mateusz Jagiełło

    A ja uważam to za celowe działanie żeby ludzie nie oddawali telefonów do salonów z reklamacją że im słabo działa tel.

  • Stywen

   Oczywiście sam podpowiedziałem znajomemu że jest już 10, jeszcze dwa tygodnie temu miał 8.1Wgrał doradcę i poszło jak burza .jedna aktualizacja za drugą.Po prostu są ludzie którzy myślą że dostali system na stałe.i nie interesują się nowościami w tej kwestii.

  • Nieświadomi użytkownicy z reguły nie potrzebują najnowszych aktualizacji. Z perspektywy czasu uważam, że Microsoft dobrze zrobił udostępniając aktualizację tylko z poziomu aplikacji Doradca uaktualnienia. Osoby, które się zdecydowały na instalacją i nie były zadowolone w każdym momencie mogły i w dalszym ciągu mogą wrócić do Windows Phone 8.1 za pomocą WDRT.

 • Adam

  Nie mogę sobie udarowac tylko i wyłącznie snapchata… Po tych wszystkich aktualizacjach system działa perfekcyjnie.. Wierny użytkownik l640

  • Instagram wprowadził funkcję Stories, która jest godnym rywalem dla Snapchata. Moim zdaniem warto spróbować.

   • Adam

    No masz racje, może i warto, ale nikt z moich znajomych z tego nie korzysta. Przed 640-tką miałem lg l9, a na snapie 150+ znajomych.. 🙁 ale lagowało strasznie i miedzy innymi dlatego przesiadłem się na windowsa.

    • LG L9 posiadałem 3-4 lata temu. Telefon wysiadł po 3 m-cach, restartował się co kilka minut a serwis po 3 wysyłkach i kolejnych miesiącach czekania twierdził, że wszystko jest w porządku. Dałem sobie spokój z LG.

    • Z Instagrama nikt nie korzysta? Myślałem właśnie, że młodzież korzysta z takich aplikacji.

     • Adam

      Owszem, ale nie w moim rejonie 🙂 z insta korzystają może ze dwie, trzy koleżanki. Chciałbym dać szanse stories od instagrama, no ale niestety nie mam z kim sie tam czym dzielić.

 • Ktosiek

  Po przeczytaniu tego wywodu, chyba kupię Mi4. Miałem próbować z Mi4c i androidem, ale faktycznie chyba lepiej Mi4 z WM10. Ew. poczekać na coś nowego od MS, ale zapewne będzie droższe od takiego Mi4 za 135$ z vatem, oferując mniej 😛

  • Konrad Uroda-Darłak

   Nie wiem jak teraz, ale jeszcze 4 miechy temu Mi4 na Win10 Mobile nie nadawał się do niczego, gdyż bateria była zdecydowanie gorsza od tego, co można było wyciągnąć pod Androidem. Jeśli to poprawili to spoko, jeśli nie … To nie polecam 😛

 • Paweł

  Dokładnie, wiele osób posiadających lumie nie wiem o możliwości aktualizacji lumii bo po pierwsze nie wie a po drugie nie chce. Uważam, że na przykład dla przeciętnej kobiety/dziewczyny, przeciętnej zjadaczki chleba, której komputer jest potrzebny wyłącznie do spraw biurowych a telefon do zadzwonienia, smsowania i prostego przejrzenia internetu w telefonie jest czarną magią aktualizacja systemu, tym bardziej, że trzeba się wgłębiać szukać po sklepach i instalować doradcę systemu, Nie wszyscy to lubią mają, czas i chęć się w to bawić. Tym bardziej wychodzi na to, że z tym doradcą, że aktualizacja nie jest obowiązkowa tylko dobrowolna. I gdzieś wyczytałem na stronach MS, że ograniczona czasowo. Także wychodzi na to, że dla starszych telefonów W10M jest dla sympatyków, a dla bardziej chętnych testerów, jeżeli chodzi o starsze lumie.

  • Jeżeli ktoś nie wie o aktualizacji Windows 10 Mobile a telefon wystarcza mu tylko do dzwonienia to nie widzę żadnego problemu w tym, że nie otrzymał aktualizacji. Microsoft dał wybór użytkownikom a w razie problemów po aktualizacji możliwość powrotu do poprzedniej wersji.

   • Paweł

    Tak ale zapewne takiego wiecznego wsparcia nie będzie.

  • wania

   „..nie wie o możliwości aktualizacji…” a może po prostu nie może jej zrobić, bo olał ich Microsoft (jak było z moją Lumią 820 i 925).

 • Sławek

  Snapchata nie potrzebuje, ale wiele apel ma okrojoną funkcjonalność. Przed chwilą bawiłem sie Samsungiem s7 i endomondo zainstalowanym na nim. Czasami przechodzi mi przez myśl zmiana na andka, ale mam nie miłe wspomnienia z nim związane. Na ekranie głównym wole kafle niż ikony.
  Obecnie posiadam L735 i czekam na coś nowego i w przyzwoitej cenie.

  • Paweł

   To już chyba nie z marki lumiI i tylko innych producentów typu xiaomi albo HTC

   • Sławek

    Przywiązanie do lumii miałem przez Here Maps itp
    Teraz kiedy ich nie ma jest to dla mnie bez znaczenia.

    • Konrad Uroda-Darłak

     Jak nie ma jak są cały czas o.O

     • Sławek

      Pod WM10?

     • Mapy Windows oparte są o dane dostarczane przez HERE. Brakuje kilku funkcji, ale dodano nowe, np. możliwość wyboru kilku tras.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Patrz niżej.

  • Sławek

   Ale np nie ma Here transit

  • Generau

   Endomondo bez premium wszędzie bidne. Mnie na WM brakuje MeeRun, występujące na Androidzie i Blackberry(tam pod nazwą Cascarun). Od razu wykupiłbym znów wersję Premium za rozsądną, jednoroazową opłatę, a funkcjonalnością jest równe Endomondo, za które trzeba bulić regularnie.

 • Sebastian Florek

  Ostatnio przez ręce przeleciało mi parę urządzeń z Androidem. Rzuciłem się na sklep żeby temi aplikacjami co to w Windowsach ich nie ma oczy nacieszyć. Zobaczyć w sklepie owszem, zobaczone o instalacji mogłem sobie pomarzyć. Gdy ma się starszą słuchawkę bądź co gorsze nową słuchawkę ze starszym Androidem to można sobie pomarzyć. Tak jak Autor napisał, trylion aplikacji i co z tego jak są to śmieciówki.
  Na dzień dzisiejszy wybór; Windows. Mam jeszcze trochę czasu do końca umowy więc myślę że Microsoft się ciut ogarnie 😀 jak nie to 950XL i tak do kieszeni, chyba że Windowsów zabraknie.

  • Jarek

   Sebastian, brałeś udział w 1 edycji Big Brothera? Był tam niejaki Sebastian Florek ☺

   • Sebastian Florek

    Nie, to nie ja. Kłopotów z racji zbieżności miałem ogrom 🙂

    • Jarek

     Oj swego czasu uczestników znała na pamięć cała Polska, więc się nie dziwię ☺ Pozdrawiam ☺

 • Konrad Uroda-Darłak

  Napiszę krótko – może. Kwestia preferencji każdego z nas, gdyż nie każdemu podejdzie i tyle. Żadna filozofia 😛

 • Microsoft powinien wziąć się za robienie dobrych telefonów, dobrych aplikacji systemowych, dodawanie nowych funkcji, poprawianie stabilności systemu, pozyskiwanie nowych aplikacji a będzie dobrze. Im bardziej popularny będzie system stacjonarny tym więcej osób zastanowi się czy nie wziąć telefonu z Windows.

  • Damian Pizoń

   meeega artykuł!!! ? ja póki co zostaję do końca nawet gdybym miał mieć sam WP na telefonie

 • krzysiek

  Kiedyś po kilku latach używania 5,0 6,0 i 6,5 przesiadłem się na Android. Wytrzymałem kilka miesięcy pomimo flagowego modelu. Podoba mi się ze ten system żyje. Oby tylko się nie poddawali i porzucili prac

 • Ja póki co zostaję przy mobilnym Windowsie. Jeśli już miałoby się to kiedyś zmienić, to zdecydowanie nie chciałbym Androida.

 • lukissu65

  Ja również preferuję kafelki zamiast widgetow. Narazie jestem na androidzie bo nokia sie zepsuła. Ze snapa w ogóle nie korzystam. Jak dla mnie windows jest ładniejszym systemem mobilnym niż Android. Liczę na to, że Microsoftowi uda się jeszcze wypromować swój system 😀

 • Marcin Wasilewski

  Nie ma już szans. Jest za późno. Mam wrażenie, że ms idzie za bardzo w strone biznesu. Chromebooki z aplkacjami od androida, asystent googlenow, google ma bardzo dużą przewage nad microsoftem przynajmniej w naszym kraju. Windows i jego uwa też okazuję się jakimś niewypałem, bo po co komu aplkacja do fcb na komputerze skoro jest przeglądarka. Takich przykładów jest cała masa. Cóż z tego, że teraz mobilny windows działa jak połowe aplkacji jest nie aktualizowana od czasów wp8 i wygląda to jak wygląda. Mówisz, że kupisz lumie 950xl co ma świetny aparat i co z tego jak np lg g4 też ma świetny aparat i lepszy wygląd i do tego możesz wgrać na niego czystego aosp i cieszyć się

  • Bartłomiej Broda

   „po co komu aplkacja do fcb na komputerze skoro jest przeglądarka”
   To ja się zapytam po co Ci na telefonie skoro jest przeglądarak?
   Lg g4 posiada spust migawki?

 • Lukas

  Podpisuję się obiema rękami pod tym artykuł, wkurza mnie kilka rzeczy ale uważam, że ten system najbardziej dopasowany do moich potrzeb a wizualnie biję na głowę IOS i Androida. Pozdrawiam

  • Bartłomiej Broda

   Zgadzam się jak najbardziej i nie wyobrażam sobie zmiany na inny system, tutaj mamy wszystko czytelnie i przejrzyście, a nie martwe kafelki jak na innych systemach, czy chodź by jak najbardziej przydatny ekran podglądu.

 • Hubert123454

  Windows 10 Mobile nie będzie lepszy od androida, do póki nie naprawią wszystkich lub większości błędów w systemie i do póki developerzy aplikacji i gier będą olewać Windows 10 Mobile np.Rovio zaprzestało tworzenia gier na mobilnego Windowsa i brak Snapa.

 • Alek

  Fajny artykuł i zgadzam się w zupełności. Co prawda, gdyby nie pierwszy kontakt z Windowsem Phone przez Lumie 820, byłbym pewnie „hejterem”. Lumia 820 to był telefon idealny (patrząc z dzisiejszej perspektywy), nie był jakiś wyuzdany, nie wiadomo jakie podzespoły miał, był po prostu dobry i dobrze działał. Niestety mój egzemplarz L820 miał jakiś problem z gniazdem microUSB no więc trafił na gwarancję i zamiast Ci „specjaliści” wymienić mi to zasra** gniazdo, to odesłali mi L830. Na początku się cieszyłem, lepiej wykonany, niby mocniejszy itd., ale niestety Lumia 830 działała na WP8.1 jak staruszek, który próbuje przejść na zielonym świetle przez duże skrzyżowanie… Myślałem, może W10M pomoże, jest nieznacznie lepiej, tylko że nadal tnie się na wszystkim, nawet na odpisywaniu na smsa… A gwarancja została stara, tak jak miała się kończyć na L820 tak się skończyła na L830 czyli po miesiącu od odebrania „nowej” 830.
  Dziś L830 leży sobie na półce a ja jestem mniej lub bardziej zadowolonym użytkownikiem Iphone’a 5, który dobrze działa (ale za to tak koszarnego aparatu nie było nawet w Lumii 430). Dziś zaczynam się powoli przymierzać do zmiany telefony na Xperie X Compact, poczekam na pierwsze recenzje i na pierwszych nabywców i to co będą mówić po paru miesiącach użytkowania, wtedy pewnie kupię.
  Chyba, że jakaś firma się zlituje i wyda telefon do 4,5 cala z dobrą (nie musi być highendowa) specyfikacją sprzętową na W10M, wtedy poważnie się zastanowię nad powrotem, ale nie jeżeli ten telefon będzie z pod szyldu Microsoft.

 • Tak, zapomniałem wspomnieć jeszcze o spuście migawki. Ile telefonów z iosem czy androidem posiada dwustopniowy spust migawki? tylko nie piszcie, że klikanie na ekran albo przycisk głośnościdaj ten sam efekt. Chyba tylko Sony Xperia…

  • Mirosław Walczak

   Ja tylko czasami z tego korzystam. Zazwyczaj klikam ikonę która znajduje się na ekranie. Jak masz tel na statywie to kliknięcie w ekran też jest wygodniejsze jak zabawa z przyciskiem.

 • Mateusz

  Ja osobiście porzuciłem Windows Phone dla androida a potem androida na iOS. Na androida już nie wrócę to pewne. Czekam ciągle na Microsoft. Aż się ogarną i pokażą w końcu, że potrafią tworzyć super system mobilny. Na dzień dzisiejszy zostaję przy iOS. Android przegrywa na starcie samą budową tego systemu. Windows porzuciłem dlatego, że nie było porządnych aplikacji społecznościowych. Poza tym zawsze byłem zadowolony z działania tego systemu. W pracy używam L640 i jako telefon do Yanosika, nawigacji, poczty i rozmów jest idealny. 🙂

 • boGGusz

  czy ja dobrze widzę??!! NOKIA N900??!! na 45 miejscu?? rany jaki to był genialny „telefon”. tylko jakby ekran miał inny używałbym go dalej.

  a swoją droga zajefajny artykuł. brawo.

  • ja nadal w pracy używam Nokii E52, bateria trzyma z tydzień, dobra jakość dźwięku, nic więcej nie trzeba

 • zbigniew M

  Podzielam zdanie większości.System mi odpowiada.Miałem telef.na androidzie pół roku nie dało się go używać.Windows wprowadza wiele nowości chociaż czasami idzie opornie ale uważam że ma duży potencjał.Pozdrawiam wszystkich fanów Windowsa

 • Mariusz

  Windows Phone jest super jak (dla mnie ) 🙂

 • Generau

  Niedawno kupiłem sobie ponownie tel z androidem. Jego przeznaczeniem miało być zastosowanie w połączeniu z VR, względnie fotki. Tymczasem mam na każdym kroku reklamę, nachalne powiadomienia o bzdurach i absolutny brak kontroli nad uprawnieniami aplikacji. Póki co, używam starej poczciwej L735, ale w okolicach świąt podejmę decyzję o wyborze kolejnego WM. Najprawdopodobniej będzie to L950XL lub ciągle zarąbista 930, chociaż boję się o niewystarczającą ilość RAM.

  • mając do dyspozycji 930 i 950XL polecam ten drugi aparat, 930 przegrywa pod każdym względem, w tym brakiem kilku funkcji systemowych, ale o tym napiszę osobny artykuł, chyba że liczy się cena, jakby co to pomarańczową 930 mam do ewentualnej odsprzedaży, na razie służy do testowania RS2

   • Mirosław Walczak

    Lumia 930 wygląda lepiej niż 950 i 950 XL. Podzespoły ma gorsze, ale ten smartfon ma już 2 lata.

    • To akurat kwestia gustu. Moim zdaniem lepiej wygląda 950 XL ze skórzanymi pleckami Mozo ale tak jak napisałem to bardzo indywidualna sprawa.

  • Jestem podobnego zdania co @krzysiek78:disqus. Zdecydowanie bierz 950 XL. Nowszy telefon, nowsze podzespoły, zapewnione wsparcie i skórzane lub drewniane plecki Mozo 🙂 Podejrzewam, że z końcem roku telefon będzie można dostać w jeszcze niższej cenie niż obecnie.

   • Mirosław Walczak

    I to odpadające logo Microsoftu 😉

    • Odpada logo? W 950 XL?

     • Mirosław Walczak

      Tak. W sprzęcie klasy premium (albo pseudo premium) odpada logo Microsoftu 😉

      „Wisienkę na torcie jest logo Windowsa, które złożono z czterech metalowych płytek wkomponowanych w pokrywę. Każda z nich znajduje się w specjalnym wyżłobieniu i nie wystaje ponad powierzchnię. Już po kilku minutach korzystania z Lumii 950 XL okazało się jednak, że płytki tworzące logo Windowsa… mogą wypaść.”

      http://komorkomania.pl/32288,lumia-950-xl-test-recenzja-opinia

     • Pierwszy raz słyszę o takim przypadku. Recenzent jest chyba jedyną osobą, u której wystąpił opisywany mankament.

     • Mirosław Walczak

      A miganie ekranu w MS Edge?

     • Miganie przy przeglądaniu czy wykonywaniu specyficznych działań? Na wszystkich telefonach czy tylko na wybranych modelach?

     • Mirosław Walczak

      Zapomniałem dodać w Lumii 930. Na tym windowsie nie można nawet edytować komentarzy bo aplikacja disqusa ich nie widzi.

     • Z tego co wiem jest to znany problem na 930. Co do Disqusa to raczej wina aplikacji a nie samego systemu.

  • Mirosław Walczak
 • przy okazji tabletu z androidem zaskoczyły mnie pełnoekranowe reklamy wyskakujące podczas przeglądania sklepu google, czy to normalne?

  • Sebastian Florek

   Ja takich nie uświadczyłem.

   • Darek

    Kolejne bzdury wyssane z palca. ;).

    „Otóż kilka dni temu przy zmianie sieci dostałem w prezencie laptop Lenovo z androidem 5.1. I te kilka dni przypomniały mi najgorsze wspomnienia dotyczące androida.” Skoro teraz tak jedziesz na Androida. To po co brałeś go w ogóle ?. Chyba dlatego że za darmo dawali.. Radzę ci go sprzedać. I kupić wymarzony Laptop z Windowsem 10. ;). I wtedy napisać obszerny artykuł tutaj. 😉

    • bzdury… wziąłem by mieć porównanie usług MS na dwóch systemach i sprawdzić co to ten snapchat, tabletów z windowsem niestety nie dawali

     • Darek

      Dziwne że masz reklamy. Nigdy u mnie nic nie było ;/. Ale podobno Lenovo to shit ;/. Nawet laptop na systemie 8.1 To masakra ;/..

     • no właśnie też wydaje mi się to nienormalne, bo na innych urządzeniach nie mam

     • Mirosław Walczak

      To mogą być reklamy z aplikacji które instaluje Lenovo. Zrobili taki numer na laptopach i pewnie to samo wciskają do smartfonów i tabletów.
      Usuwałem już kilka razy ten ich system z laptopów bo cholera wie co w nim siedzi. Na wszystkich laptopach z przeinstalowanym systemem warto zrobić format i zainstalować wszystko od nowa. Oni nawet do firmowych laptopów pchają takie gó…., że głowa boli.

    • tablet, nie laptop, poprawione

  • Nylu

   Nigdy żadne reklamy nie wyskakują jak jestem w Google play trochę dziwne

  • Mirosław Walczak

   Ja nie widziałem takich reklam w sklepie Google Play. Muszę zapytać siostrę czy słyszała coś o reklamach w androidzie.

   • być może to kwestia wybranych aplikacji, instaluję apkę z dttw i za chwilę reklama na cały ekran…

    • Mirosław Walczak

     To są reklamy od Lenovo.

 • RobRSI

  Dobry artykuł. Windows jest skrojony pod moje potrzeby. Dla mnie jest to najlepszy z systemów . Mam porównanie . Syn andek . Zona iOS . Windows jest poprostu dla mnie. I tyle ,?

 • 10. miejsce Lumii 640 w Polsce przy takim nasyceniu rynku androidem to świetny wynik. Ten model chyba też był często brany w abonamencie za złotówkę.

 • Jan Matejko

  Przyzwyczaiłem sie do tego, ze znajomi czy obcy ludzie maja ios albo androida. Uśmiech na twarzy pojawia mi sie dopiero, gdy ktoś ma lumie. Dla mnie wm jest prosty, wystarczający no i nie jaram się snapem czy innymi appkami z tego gatunku. No i uwielbiam testowac wm i sie wkurzać na błędy xdd

 • largi

  Wreszcie piękny artykuł i ujęte wszystko co może być. Sam posiadam dwie lumie 640 LTE. I jestem zadowolony ale po 15 minutach zabawy L950 zakochałem się w tym telefonie, już wiem jaki będzie następny u mnie. Według mnie Surface Phone ma szanse się wybić, ale jak dla mnie ekran w nim musi mieć przede wszystkim mniejsze ramki, za duże są jak dla mnie, druga sprawa szybkość, na tle konkurencji musi śmigać, jak WP8.1.

 • Darek

  Bardzo dobry artykuł.Zręcznie wypisane plusy i minusy.Sam zaczynałem od Win8 na HTC i stwierdziłem że następny tel też będzie na tym systemie,trafiło na 950 i jestem bardzo zadowolony,nie bawię się w Insidera tylko oficjalny soft.Nie narzekam na brak aplikacji bo co potrzebuję to mam a cały czas mam przed oczami kolegę informatyka,który ze złości posłał telefon z Androidem na ścianę i teraz jest na Windowsie.Także nie narzekajmy bo Windows jeszcze nas zachwyci a insaiderzy niech pamiętają że są testerami

 • Dawid

  Gdzie jest ta ikonka Bing zamieniona na Cortane?

 • Paolo

  Tak, ten system jest dla mnie. Nie mam 16 lat aby grać w durne pokemony. System ma działać i już. Hmmm… czego mi brakuje?, dyktowania sms oraz poczty i do pełni szczęścia real multitasking.

  • mam nadzieję, że funkcje te pojawią się w RS2

  • minichedar

   Dyktowanie po Polsku by się przydało to fakt. Po Angielsku działa i to bardzo sprawnie.

   • Musimy czekać na Cortanę w naszym regionie. Moim zdaniem jest to jeden z czynników, który zadecyduje o sukcesie Windows 10 Mobile.

    • minichedar

     …w Polsce 😉

     • Nie tylko w Polsce. Jest jeszcze sporo regionów, w których należałoby uruchomić tę usługę.

     • minichedar

      To było w kontekście sukcesu WM10 😉

 • Maciej Niemczyk

  Po trzech latach używania Lumi 630 DS CV PL dostałem propozycję wzięcia abonamentu i telefonu. Wybrałem Huawei Y6 LTE… początkowo było fajnie, nawet mimo braku intuicyjności ustawień w androidzie. Aplikacje sprawiały wrażenie kosmicznego przeskoku. I znów… miesiąc… koszmar z Samsunga Galaxy ACE powraca… lagi w telefonie… aktualizacje aplikacji zwyczajnie wysiadają. Dlaczego? przecież łącznie z kartą mam 20GB wolnego miejsca! Mimo wybrania domyślnej pamięci dla aplikacji, czyli karty SD to one i tak idą na pamięć telefonu… gdzie tu kontrola nad systemem tak zachwalana przez użytkowników lagodroida? Ok… mogę przenieść ręcznie…
  Od tamtej pory mój schemat działania wygląda tak: przenoszę apkę na SD-> aktualizacja -> aplikacja znów w pamięci wewnętrznej! Że niby jakim prawem?! na W10M/WP nigdy tego nie było! Teraz mam Lumię 830 CV PL. Po przeczytaniu Twojego artykułu również daję szansę MS.

  • slipdog

   ale czy to wina androida że nie masz pojecia co kupujesz i kupiłeś szrota? Kup Lumie 650 i sie zastanawiaj dlaczego nic tam nie działa i ciagle sa cudowne kropeczki ,,wznawianie”. Nie obarczaj innych swoim brakiem wiedzy. Takie teksty zostaw dla siebie pdoobnych o wiedzy na poziomie dno i muł.

   • minichedar

    Kup Lumie 650 i sie zastanawiaj dlaczego nic tam nie działa i ciagle sa cudowne kropeczki ,,wznawianie”.

    tak się składa, że mam ten telefon i chętnie się dowiem co mi nie działa

    • slipdog

     działać to działa, jak ktoś lubi czekac parenascie sekund na otworzenie czegokolwiek, wznawianie super a zapewne facebook i messenger to ci śmigajaaaa. Tak wiem nikt tego na swiecie nie uzywa , tylk odla gimbusów. Dorosli sie patrza na niedziałajace kafelki

     • jhevi

      widać że korzystasz tylko z aplikacji FB, ja przyznam się nie korzystam a pozostałe apki chodzą dobrze nawet na 550, więc spodziewam się, że na 650 jest tylko lepiej

     • slipdog

      tak tylko z tego, ciezko korzystac z takich czytników pdf skoro nawet jako jedyny system nie posiada skalowania i automatycznego dostosowania do strony 😀 Kazdy inny to posiada i potrafi, no ale cóz. Wiec tak, cóz tam uzywac jak aplikacji muzyki nie ma, co uzywac jak nie ma odtwarzacza video z prawdziwego zdarzenia

     • jhevi

      nie no z tymi aplikacjami do muzyki to przesadziłeś, ale rozumiem, że nawet jak wymienię to i tak będziesz narzekał, że coś w nich jest nie tak, albo korzystasz z jakiegoś tam serwisu i nie ma programu do obsługi. Podstawowy Groove jest zupełnie wystarczający, korzystam też ze Spotify i też jest ok. Na temat odtwarzaczy video nie będę się wypowiadał bo nie korzystam przez szacunek dla własnych oczu

     • slipdog

      mówie o zwykłych odtwarzaczach muzyki. Poza Groove cała reszta oferuje wyswietlenie listy, odpalenie muzyki…. i to by było na tyle 😀 Skoro nawet pdf sobie nie moge powiekszyc i dostosowac do strony to co tu wiecej mówic

     • jhevi

      pisałeś, że aplikacji muzyki nie ma, teraz że jest Groove, ale nic poza tym, ech, widzę, że szkoda mi drążyć 🙂 Nie wiem też o co ci chodzi z tymi pdf-ami, ja w Edge’u mogę sobie dowolnie powiększyć i dopasować

     • slipdog

      Tak to miałem na mysli ze na windowsa nie mozna odtwarzac mp3 bo nie ma ani jednej aplikacji 😀 zastanów sie nad tym co piszesz, czytaj ze zrozumieniem. Tak jasne 😀 właczasz w edgu tryb nocny i powiekszasz czcionke na maksa i zostaj ona ustawiona automatycznie na kolejne 200 stron z dopasowaniem do krawedzi….ta ta bla bla 😀

     • Sebastian Florek

      Widać że o mobilnym Windows tylko słyszałeś i to od osoby.. nazwijmy to niezbyt przytomnej. „Muzyka Groove” taki jeden z lepszych odtwarzaczy mobilnych. Jest od pierwszego uruchomienia, podobnie jest z filmami. Zamiast jęczeć nie na temat, zajmij się tym tematem w miarę dokładnie, żebyś na trolla później nie wychodził w dyskusji.

     • slipdog

      jakbyś przyszedł z kimś dorosłym to moze by ci przeczytał ze zrozumieniem co tam napisałem 😀 rozumiem że w groove masz tak samo jak chociazby w poweampie mozliwosc zmiany kazdego tonu pod własny gust prawda? a nie, nie ma ani jednej takiej aplikacji 🙂 Filmy powiadasz to supe aplikacja? 😀 jak widac wiele od zycia nie wymagasz. Co prawda oprocz plików srt nic wiecej nie czyta, nie posiada zmiany rozmiaru czcionki ani koloru – to tylk ozp odstaw. Wiecej pewnie nie widziałes, co potrafia odtwarzacze na inne systemy. Jak nie maszp ojecia o czym piszesz to po co sie odzywasz? tylko na ignoranta sprzetowego wychodzisz 🙂

     • minichedar

      Nie używam FB, najdłużej startujące u mnie appki to Messenger (sporadycznie korzystam) i co mnie wkurza Spotify, które co gorsza potrafi przestać odtwarzać po jakiś 5h ciągłego grania i trzeba ubić – dziwne trochę.

    • Łukasz Papke

     działa Ci AutoMapa ? (jeśli masz – oczywiście) bo mi ciągle sprawia problem – nagrałem filmik jak się „odpala” na mojej L650 ale nie wiem jak go wkleić. Wyślę go w PN z prośbą o zwrot kasy do AutoMapy.

     • minichedar

      Nie używam, to zdaje się jest nawigacja tylko na Polskę? Z nawigacji mam kupione CoPilot (licencje co ciekawe z iOS przeniosłem) i Sygic ale szczerze mówiąc na moje potrzeby wystarczają mi systemowe mapy, nie tylko po UK ale również po Europie. W Budapeszcie i Amsterdamie komunikacja miejska bardzo sprawnie zadziałała. Na plus synchronizacja ulubionych miejsc z PC, więc przed wyjazdem ogarniam sobie miejscówki na PC dodając gwiazdki z opisami, a na telefonie tylko wyznaczam trasę, bardzo handy jak to angole mówią.
      Twój problem z Automapą wygląda jak problem z aplikacją bądź systemem, w każdym razie szukałbym przyczyny w sofcie nie w hardware.

   • Maciej Niemczyk

    Ahhh… czyli potwierdza się, że Telefon z androidem to dopiero powyżej 1500 zł 🙂

    • slipdog

     tak, to własnie napisałem,…..tylko gdzie? przypomnij mi? Jesli dla ciebie Moto E za 350 zł to 1500 to brawo 😀 Ciezko rozmawiac z kims kto nie ma absolutnie nawet podstawowej wiedzy 😀

     • Maciej Niemczyk

      Bazuję na tym z czym miałem styczność 🙂

     • slipdog

      i co? android odpowiada a to , że nie masz żadnej wiedzy? 😀 A ja miałem Della z windowsem i nic nie działało, dlatego uwazam ze windows jest żałosny. Bazuje na tym z czym miałem styczność 🙂

     • Maciej Niemczyk

      I nikt Ci nie zabroni takiego myślenia. Zwróciłem uwagę na rzeczy które denerwowały mnie w samym systemie wyjętym z pudełka. Tyle w temacie.

     • slipdog

      tak samo jak tobie oceniania systemu po telefonie z q210 i 1 gb ramu 😀 co prawda nikt przy zdrowych zmysłach by tego nie zrobił, no ale….. 🙂

     • jhevi

      Gdzie kupisz nowe Moto E za 350 zł, na dodatek z Androidem 6?

     • slipdog

      E2 oczywiscie, przeciez w sklepach jeszcze tydzień temu była 😀

     • jhevi

      E2 dostała aktualizację do Androida 6?

     • slipdog

      oczywiscie

   • wania

    I to jeszcze dać „tysiaka” za tak słaby sprzęt jakim jest Lumia 650, trzeba być chorym na umyśle!

    • Lumia 650 obecnie kosztuje 599 zł w sklepie. Na portalu aukcyjnym jeszcze taniej. 1000 zł kosztowała kilka miesięcy temu.

     • wania

      Czyli to świadczy o tym, że sprzęt jest słaby i dlatego tak szybko tanieje.

     • Telefony tanieją po czasie i jest to normalne. Nie doszukiwałbym się tutaj połączenia z parametrami telefonu.

  • Mirosław Walczak

   Moja siostra wymieniła ostatnio Lumie 735 na Samsunga Galaxy A5 2016 i po aktualizacji androida do wersji 6.0.1 telefon działa bez żadnego problemu. Aplikacje instaluje w pamięci urządzenia, a dane i zdjęcia trzyma na karcie pamięci.

   Sam korzystam z Lumii 930 i jestem z niej bardzo zadowolony. System W10M RS1 działa lepiej niż TH2, ale nadal brakuje mi aplikacji z których muszę korzystać na komputerze bo na Lumii ich nie ma. Może w przyszłym roku się coś zmieni, ale Ja nie zamierzam dłużej czekać aż pojawią się nowe aplikacje na ten system.

   Zamiast portować aplikacje z innych systemów powinni tworzyć własne. Klient Instagram nie pasuje w ogóle do systemu Windows 10. To jest aplikacja dla iOS, a nie dla Windowsa.

   • asKn

    Z Instagramem to jeszcze nie jest tak źle, gorzej z FB i Messengerem 😀

    • Mirosław Walczak

     Wiem bo widziałem jak wyglądały te aplikacje na Lumii siostry.

 • Vaalandil Númen

  Tak troszkę z innej paczki pytanie – jak się mają sprawy z Lumią 650? Działa usypianie i wybudzanie podwójnym tapnięciem? I czy ktoś może wypowiedzieć się na temat tego sprzętu po chwili użytkowania ? ^^

  • minichedar

   Blokowanie ekranu działa, wybudzanie niestety nie.

   • Vaalandil Númen

    A jak ogółem 650tka się sprawuje w rękach usera? 😀

    • minichedar

     Bezproblemowo jeśli nie oczekujesz super wydajności. Na oficjalnych aktualizacjach stabilnie, w gry na telefonie nie gram. Zauważyłem tylko dziwne zachowanie Bluetooth. Czasem dziwnie przerywa jak mam tel w kieszeni i gra głośnik – dość irytujące ale to może być przypadłość mojego egzemplarza.
     Jak masz konkretne pytania to śmiało.
     Ekran wypas, dźwięk słaby jal we wszystkich Lumiach. Aparat ok ale dla mnie każdy w telefonie jest aż ok 😉

     • Vaalandil Númen

      Najbardziej ciekawi mnie bateria i kwestia LTE. Interesowałaby mnie wersja Dual SIM. Jak sprzęt radzi sobie z LTE i jak jest z energiożernością w przypadku „umiarkowanego” użytkowania, czyli coś internetu, coś muzyki i coś dzwonienia przy włączanym co pewien czas LTE i WiFi

     • minichedar

      Bateria daje radę przy całodniowym intensywnym użytkowaniu. W moim przypadku Spotify (często strumieniowanie po LTE), internet (Edge, Taptalk, Disqus, czytniki news) do tego kilka połączeń i wiadomości. Powerbanka jeszcze nie kupiłem 😉

     • Vaalandil Númen

      Hmmm, nie brzmi najgorzej,obecnie mam Zenfone 2 Laser i dzień na baterii przy moim użytkowaniu to max. 😀 Nie wspominając o tym,ze 2 GB RAMu przy Chrome i aktualizacjach to mało… A jak z ładowaniem, długo zajmuje na standardowej ładowarce? I jak ogółem z wykończeniem telefonu, nie trzeszczy i nie skrzypi nic?

     • minichedar

      Nie prowadzę takich statystyk 😉 ale ładuje się zadziwiająco szybko, zaryzykowałbym bym, że do fula jakieś 2h może krócej. Mam też wrażenie, że początkowe procenty wskakują szybciej.
      Co do wykonania to telefon jest bardzo lekki i przyjemnie leży w dłoni, frontowa szybka otoczona czymś w rodzaju oringu wystającego ponad na jakieś 0.3mm co w jakimś stopniu chroni przed ryskami na płaskich powierzchniach, boki to ramka chyba aluminiowa, przyciski są i działają, nic nie klekocze, tylna klapka mi się nieco wyrobiła i nabrała delikatnego luzu ale ja ją dość często ściągam żeby dostać się do karty pamięci.

     • Vaalandil Númen

      A wiesz może, czym jest otwór obok gniazda słuchawkowego na górnej krawędzi telefonu?

     • minichedar

      nie tak obok ale jest 😉

  • Być może dodadzą wybudzanie wraz z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania układowego.

   • wania

    Jak zwykle „być może”…

    • Dlaczego jak zwykle? Do 950 i 950 XL już dodali. Teraz czas na pozostałe telefony.

 • Piotr Jaworski

  „System dla poważnych ludzi” Dobry tekst. Warto wśród chóru jęków napisać pozytywnie o naszych wyborach konsumenckich. Ja się tylko boję błędów marketingowo handlowych bo na rynku dobry nie zawsze kończy dobrze. Warto pamiętać, że MS ograniczył nie tylko promocję ale zdjął z telefonów priorytet co oznacza ograniczenia w środkach i zasobach także na rozwój i strategię. Było by mi WM b. szkoda…

  • Wręcz przeciwnie. Teraz Microsoft bierze się do pracy i telefony są na pierwszym miejscu w przypadku rozwoju systemu RS2 co oznacza, że chce dopieścić system na premierę nowych urządzeń Surface Phone.

   • slipdog

    7,5 to tylko beta poczekajcie na 8 ta bedzie dopieszczonaaaa. 8.1 to dopiero poczatek poczekajcie na 10 ta to dopiero bedzieeee. A teraz? 10 to beta niedługo ją poprawia i wtedy zobaczycieeee, taaaa, nikt w to juz nie wierzy

    • jhevi

     MS od dawna chciał stworzyć jeden system działający na różnych urządzeniach. W8 był kolejnym etapem w integracji platform, teraz wraz z RS1 wszystko jest już na jednym rdzeniu. Nie będzie więc konieczności ponownego wywracania wszystkiego w jądrze systemu. Czy to była słuszna droga? Chyba tak skoro Google nieśmiało wspomina o takim rozwiązaniu w przyszłości. Przy czym idea Googla polega na sklejeniu rdzenia mobilnego z desktopowym, przy czym wersja mobilna nie będzie posiadać rdzenia desktopowego 🙂 Taki to będzie wieloplatformowy system 🙂 Chcący zrobić to rzeczywiście a nie na niby Google czeka ta sama droga co MS czyli wywracanie wszystkiego od nowa i problemy z kompatybilnością. Taka jest różnica

     • slipdog

      taka róznica ze android 2.3 obsługuje nawet nowe aplikacje a windows 8.1 juz nie bo ma inne jądro 😀 świetnie im to idzie, zaprawde cudownie

   • Patrollej33

    Microsoft na razie tylko tak powiedział, nic jeszcze nie zrobił.

    • Jak to nic jeszcze nie zrobił? Udostępnił już do testów RS2. W niedługim czasie będziemy testować nowości w tym rozgałęzieniu a w przyszłym roku zobaczymy nowe urządzenia.

     • Patrollej33

      Ty tak serio? Napisałeś, że „Teraz Microsoft bierze się do pracy i TELEFONY SĄ NA PIERWSZYM MIEJSCU W PRZYPADKU ROZWOJU SYSTEMU RS2”. Skąd wiesz, że tak będzie? MS na razie nic nie zrobił w tym kierunku, więc nie cieszyłbym się zawczasu. To tylko obietnice, które wcale nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości i szczerze mówiąc, wcale bym się nie zdziwił, gdyby tak właśnie było.

     • Opieram się na przekazach z Microsoft. Jeżeli tak informują to nie mam powodów aby im nie wierzyć.

     • Patrollej33

      Jeżeli wierzysz firmie, która tyle razy nadwyrężyła zaufanie użytkowników, to twoja sprawa, pozostaje mi tylko współczuć. Ich obietnice już dawno nie są żadnym pewnikiem, a ta konkretna jest chyba najmniej prawdopodobna.

     • Nie mogą sobie pozwolić na kolejną wpadkę dlatego tym bardziej wierzę w to co mówią.

     • Patrollej33

      Wiesz, ile razy czytałem tu i na WPW, że „MS nie może sobie pozwolić na kolejną wpadkę”? O dziwo, prawie za każdym razem, nie mieliście racji.

     • Wydaje mi się, że napisałem to po raz pierwszy. Być może przeczytałeś to w komentarzach innych osób. Tak czy inaczej okaże się czy mamy rację. Jestem jednak dobrej myśli.

     • Patrollej33

      „Wydaje mi się, że napisałem to po raz pierwszy” – być może, nie przeczę. Miałem ma myśli wszystkich, również komentujących, ale rzeczywiście, częściej czytałem takie wypowiedzi na WPW.

      „Jestem jednak dobrej myśli” – no to pozazdrościć optymizmu 😉

 • Moim zdaniem największym problemem Androida jest fragmentacja systemu, który nie dość że występuje w wielu wersjach to jeszcze każdy producent dostosowuje go po swojemu. Dostałem ostatnio telefon WOO Quasar bo chciałem sprawdzić jak działają niektóre aplikacje, których brakuje na Windowsie. Włączyłem sklep, wyszukałem aplikację Pokemon GO, odczytałem komunikat, że ta aplikacja nie jest dostępna w tej wersji systemu, wyłączyłem sklep i wyłączyłem telefon. To nie ma sensu. Żeby cieszyć się pełnią systemu Android trzeba kupić flagowca, który posiada stałe wsparcie. Telefony ze średniej i niskiej półki nie dość, że nie są aktualizowane to jeszcze po pewnym czasie zwalniają. Co z tego, że w sklepie jest multum aplikacji jak nie można ich pobrać bo w telefonie jest stara wersja systemu a telefon uparcie twierdzi, że jest to najnowsza dostępna wersja.

  • slipdog

   bzdury. Tekst jest o windows mobile a gość go porównuje do androida z tabletu 😀 i to jeszcze badziewia. Kazdy wie, że android na telefonach zupełnie inaczej chodzi. Jesli wg ciebie Moto E za 350 zł, J5 za 500, G3 za 500 itp to flagowce to super

   • Ja opisałem swoje wrażenia na podstawie telefonu. Nikt nie jest mnie w stanie przekonać że budżetowiec czy średniak z Androidem to dobry wybór.

    • slipdog

     ja opisuje swoje wrazenia z w10, dostałem w piątek a w sobotę wieczorem wystawiłem ten badziew na sprzedaż. Na szczescie juz go nie mam. Podstawowych aplikacji brak, tam nawet nie mozna znaleźć czytnika pdf w którym by mozna było skalowac tekst z automatycznym dopasowaniem do strony. W 2016 roku kpina. To nawet płynnie w prawo nie jest w stanie przejsc do listy aplikacji.

     • Szanuję Twoje zdanie oraz Twój wybór. Na szczęście jesteś w mniejszości tak niepochlebnych opinii o systemie Windows 10 Mobile 🙂

     • wania

      Oj, nie jest w mniejszości, wybacz ale to raczej Ty w niej jesteś (statystyki nie kłamią).

     • Przeczytaj komentarze w tym artykule a okaże się, że jest w mniejszości. Podaj też odnośnik do statystyk gdzie oceniane było zadowolenie z korzystania z danego systemu. Jestem bardzo ciekawy takich statystyk.

     • Foldex

      Wystarczy spojrzeć na statystyki sprzedaży, windows już prawie nie istnieje.

     • Ale co to ma do zadowolenia z korzystania z systemu? Nic.

     • Foldex

      Gdyby ludzie byli zadowoleni z systemu to by kupili następne urządzenie z windowsem. Obecnie sprzedaż spada na łeb na szyję.

     • Powodem nie jest brak zadowolenia ale mały wybór urządzeń z systemem Windows 10 Mobile, który z kolei spowodowany jest zmianą strategii Microsoft. Po prostu wyciągnąłeś błędne wnioski.

     • Foldex

      Na konkurencyjnym portalu była ankieta i ponad 60% osób była za zmianą platformy.

     • Bardzo mocno zawężony krąg badanych. Nie sugerowałbym się tym wynikiem jako rzeczywistym. Zrobiłbym taką samą ankietę i okazałoby się, że jest dokładnie odwrotnie 🙂

   • porównanie do badziewnego tabletu to może 5 % artykułu i nawiązanie skąd się wziął pomysł na ten artykuł

    • slipdog

     szkoda że nie porównałes Lumii 510 do nowego androida 7, byłoby tak smao miarodajne

 • woza

  Miło mi czytać opnie tak wiele rozsądnych użytkowników WM, nareszcie hejterzy w mniejszości. Ten system ma potencjał i może być pełnoprawną alternatywą dla innych systemów.

  • Jeżeli argumenty są mocne to ciężko z nimi dyskutować. Proste.

  • slipdog

   cieżko dyskutować z ludźmi zaklinajacymi rzeczywistość. Brak podstawowych aplikacji i funkcji od 5 lat aleeeeeee kiedyyyyyś na pewno będą 😀 ludzie juz nie wierzą w te bzdury gdy systemy obok sa tak same tanie jak windows a oferują setki wiecej rzeczy

   • Ludzie wybierają Androida bo czytają właśnie takie komentarze jak Twój. Obietnice wspaniałego systemu z milionem aplikacji, który działa z szybkością światła. Po dwóch miesiącach telefon zaczyna zwalniać a wielu aplikacji nie można pobrać bo telefon posiada za starą wersję systemu…

    • slipdog

     lepiej niech sie sugerują zaklinaniem rzeczywistosci, ze co prawda nic tam nie ma i nie działa od 5 lat no ale juz wkrótceeeee 😀 Ta, wiele aplikacji nie działa haha. Mówisz o skypie itp które działaja na androidzie 2.3 czy o windowsie 8.1 na który skype został odciety? 😀 przywaliłeś nieźle 😀

     • Powtarzasz się 🙂 Zabrakło argumentów. Rozumiem i pozdrawiam.

     • slipdog

      a co? w ciagu tych 2 godzin cos nowego przybyło cos dodali? aplikacje si pojawiły? 😀 masz racje, nie masz zadnego argumentu

    • Nylu

     Michał czy ty naprawdę wierzysz w to co piszesz? Mam starego samsunga którego nikt już nie używa i dalej działa szybciej niż L735 i każda jedna aplikacje mogę wgrać dla nie dowiarkow mogę teraz nagrać film i wyślą c……ludzie też mam L735 i Lubie Windowsa no ale bez przesady ze jest tak slodko

     • mam starego LG i co prawda mogę pobrać Mi Fit, ale NIE DZIAŁA… super

     • Oczywiście, że tak. Powyższy komentarz to moje doświadczenia oraz wielu osób, które spotkałem. Nie wiem jakiego posiadasz Samsunga ale na większości budżetowców i na wielu średniakach jest dokładnie tak jak opisałem powyżej.

 • piotr

  Mam lumie 640lte i nie chce innego systemu. Moim zdaniem główny problem Microsoftu to brak reklamy i konsekwencji w działaniu aktualizacja ma być dnia X a Dona mówi że nie koniecznie – więc uzytkownik się zniechęca

  • Dona tak na prawdę jest szefową działu Windows Insider więc nie ma wpływu na to kiedy będzie aktualizacja. Moim zdaniem w przypadku Anniversary Update spisali się na medal w porównaniu do tego co było wcześniej. Teraz będzie już tylko lepiej.

   • piotr

    Masz rację ale przeciętnego użytkownika to zniechęca

  • slipdog

   główny problem? aha 😀 ale nie to że nie ma podstawowych aplikacji, a te które sa, sa załosne lub niewspierane od lat, lub sie modlisz zeby nie crashowały? To masz duze wymagania 😀

   • piotr

    Moje wymagania to moja sprawa musze korzystać z tego co jest a to właśnie konsekwencja braku reklamy i nie dotrzymywania terminów przez Microsoft – deweloperzy też nie traktują systemu poważnie i nie piszą na niego aplikacji lub te które już są mają wartość muzealną

    • slipdog

     ale przeciez wg ciebie to brak reklamy jest tylko główna przyczyna 😀 pewnie dlatego taki Huawei Xiaomi Meizu OnePlus które w ogole nie maja reklamy w Polsce sie świetnie sprzedaja, uhm to główny problem

 • Marek Ogoor

  Witam Właśnie czekam na moja 950 xl niestety do 14 dni windows day,ale używając l 735 dam im szanse,nie będę narzekać,bo insaider rządzi się swoimi prawami i pewnie 950 też pójdzie w te ślady. Są dobre dni i te gorsze,w razie W hr i zabawa od początku. Andki mam na 3 urządzeniach ale tam żądzą dzieciaki i na każdym 16 gb burdelu więc wp 10 zostaje dla mnie i tak trzymać ?. Pozdrawiam wszystkich wp mobile users i mam nadzieje że wszystko idzie w dobrym kierunku.XO,wp 10, wszystko się uzupełnia. Polska – Kazachstan 5:0Pozdrawiam, po za tym telefon jest do dzwonienia,kiedyś bajerów nie było nawet na nokiach,mam znajomych co walą na 6310 jeszcze i tego nie zmienią,hej

 • Patryk PowerUser

  Tekst napisany przez osobę, która udaje, że umie obsługiwać urządzenie elektroniczne – takie mam wrażenie czytając go. Każdą preinstalowaną aplikację da się wyłączyć poprzez wyłączenie pakietu odnoszącego się do tej aplikacji. Do tego nawet roota nie trzeba. X-kont Google da się ustawić, tylko trzeba chcieć a nie pisać bzdury bez dokładnej weryfikacji. Działa na tej samej zasadzie co menedżer użytkowników w Windows. Ogólnie tekst ocieka spuścizną fanboja, że aż się rzygać chce… Opisywać tablet za 1zł z nieaktualnym oprogramowaniem i traktować go jako wyznacznik działania systemu – żenada. Szanujący się blog nie pisze takich bzdur.

  • slipdog

   pisze o windows mobile a porównuje androida na żałosnym tablecie 😀 na telefonie by sobie wrzucił jakiś launcher i po kłopocie, no ale pooooo co 😀 Napieprzaj na Lenovo ze dorzuciło swój soft, ale jak wiadomo Nokia nigdy tego nie robiła 😀 a juz jakis operator NIGDY ! żałosne

   • mam pełno bloatware ale mogę je usunąć w kilka sekund, na kilku urządzeniach z androidem nie mam takiej opcji dostępnej od razu z poziomu aplikacji

    • marcin4511

     w windowsie nie wszystkie aplikacje da się usunąć. Np. Outlooka. Nie korzystam z tego i nie chcę – odinstalować nie mogę (chodzi tylko o pocztę). Portfel – to samo. I najbardziej niepotrzebna aplikacja – Xbox – też nie mogę jej usunąć 🙁 Aktualizacje jak chcę zainstalować to też muszę połowę rzeczy usuwać bo system zajmuje coraz więcej …

     • Mowa przede wszystkim o aplikacjach firm trzecich. Na androidzie też nie usunę poczty Google choć jej nie używam.

     • Patryk PowerUser

      Usuniesz 🙂

    • slipdog

     szok :O moze po to własnie jest pareset producentów androida zeby mozna było sobie wybrac co sie chce, a nie jak na windowsie jedno i to samo i czy chcesz czy nie 😀 Tak racja, zainstalowanie darmowego launchera to 5 minut cennego zycia, od tego mozna umrzec

  • bartek

   nie rozumiesz chyba celu opisania przypadku tego tableta.
   kup dwa telefony za około 500 zł – jeden z androidem, a drugi z windowsem. założę się o głowę, że ten pierwszy po pół roku będzie nadawał się jedynie do wbijania gwoździ i oczywiście będzie niewspierany. z windowsem nie ma tego problemu – czy to telefon za 500 zł czy za 2000 – jest wpierany przez dłuższy okres czasu i nie laguje po wgraniu trzech aplikacji na krzyż.

   • slipdog

    Straciłbyś chłopcze głowe 😀 J5 za 500 zł, 70 aplikacji 8 msc, coś jeszcze? 😀 Wspierany telefon z windowsem przez długi czas? hahaha, no jak kogos rajcuje ze po roku dostaje opcje panoramy w aparacie to moze i tak 😀 Pasek powiadomien po 3 latach no no 😀 3 aplikacje na krzyz to tyle nie ma działajacych poprawnie w windowsie to co sie dziwisz 🙂 androida to ty na papierze widziałes co najwyzej

    • bartek

     tak się składa, że mam dwa tablety na androidzie i leżą po prostu nieużywane, bo wolę w spokoju przejrzeć cokolwiek na 5-cio calowej lumii niż na kilkunastocalowych, mulących tabletach z androidem, na których nie mam prawie wcale aplikacji, a zacinały nawet po wgraniu czystego softu.
     i te osobiste wycieczki w stylu „chłopcze” zachowaj dla siebie. 🙂

     • slipdog

      niesamowite :O mówisz ze posiadasz starocie, graty których od lat nie ma i nikt nie uzywa i ze one sa słabsze ? nieeeee 😀 a ja mam żałosna Lumie 510 na której nie działa facebook, dlatego tez windows jest załosny bo na Lumii 510 nie działa 😀 co za tekst

    • ChillSnail

     A ile robisz zdjęć panoramy? Nie złość się na to pytanie. Android ma mnóstwo aplikacja ale takie co używasz codziennie to ma każdy system (chyba?) i to wystarczy. Mnie akurat wszystko działa na mojej L640 i nie narzekam. Miałem androida i nawet bawiłem się w odblokowane (tzw. root) i wydaje mi się że windows działa lepiej. Czysty cyanogen działa dobrze ale każdy android z dużą ilością apk zamula.

     • slipdog

      no, facebooka instagrama messengera snapchata skypa, nikt nie uzywa na swiecie. Jak dobrze ze te aplikacje na windowsie sa i działaja swietnie 🙂 a wiesz ze na windowsie nawet chyba nie ma ani jednej apki do pdf które by miały powiekszanie tekstu z automatycznym dopasowaniem? to w 2013 wszedzie było a tu w 2016 r nadal nie 😀 Uhm, wpierw bys musiał wiedziec ze niezamulanie zalezy od pamieci wewnetrznej, a te android czesc ma bardzo szybka juz od dawna. ale tak to jest jak sie nie wie o czym mówi. Niewazne czy ja tego uzywam, wazne czego inni uzywaja. Skoro nie ma, to obciach gdy funkcja jest podstawowa i w kazdym innym systemie.

     • jestes chyba 100 lat za murzynami, na flagowcu działają świetnie, poza snapchatem którego nie ma, reszta jest

     • slipdog

      ach na flagowcuuuuuu 😀 ojej ktos tu wspominał, że tylko flagowce androida działaja dobrze. A tu sie okazuje ze tylko messengera moge normalnie odpalic na flagowcu z windowsem? no kto by pomyślał 😀

     • ChillSnail

      Fuck rzeczywiście ale mnie zaskoczyłeś tą odpowiedzą. Tak jak już pisałem u mnie działa to dobrze?

     • slipdog

      dlatego tez w sklepie te aplikacje maja ocene 2.3 a pod spodem nawet na tej stronie ostatnio pod artykułem jest ze 100 komentarzy ,,co za badziewie, wiesza sie po dodaniu zdjecia” 🙂 masoński spisek

     • ChillSnail

      Tak jak już napisałem czytaj ze zrozumieniem „u mnie działają dobrze” więc wisi mi te 2.3 skoro ja do nich się nie zaliczam

   • Patryk PowerUser

    „Okres czasu” – wybacz, ale razi coś takiego, ale do rzeczy: Ile kosztują budżetowe Moto? Jak działają? Jaki Android jest w nich instalowany? Czy otrzymują aktualizację?

    Odpowiedzi:
    – Kilkaset złotych.
    – Całkiem nieźle jak na swoje niskie parametry.
    – Czysty, bez nakładek i bloatware.
    – Tak.

  • android 5.0.1 to nieaktualne oprogramowanie? z chęcią dowiem się gdzie odinstalowywać pakiety bo z poziomu huba aplikacji (tak jak w windowsie) się nie da. Z chęcią też usłyszę jak dodać drugie konto, bo chciałem dodać konto żony – pojawiają się dwa konta google ale nie da się je podpiąć pod odrębne logowania, brak opcji użytkowników, podobno część tabletów tak ma…

   • Patryk PowerUser

    Dostałeś nowe urządzenie z systemem wydanym w Q4 2014. Aktualizacja do 5.0.1 oficjalnie jest od 2 grudnia 2014 roku. Na Samsungu nie mam możliwości odinstalowania aplikacji bez aplikacji Package Disabler. Dzięki niej mogę nawet wyłączać usługi systemowe, które mi przeszkadzają, np. funkcje drukowania, które nie są mi potrzebne. Dodatkowo, aplikacja identyfikuje bloatware i pokazuje, które pozycje można bezpiecznie wyłączyć. Wystarczy poczytać, jest tego mnóstwo. Co do dodawania kont: jest dokumentacja do tego na supporcie Google.

    • Sebastian Florek

     Wyłączyć a odinstalować, ogromna różnica. @krzysiek78:disqus pisał o zamiarze odinstalowania śmieci, nie o wyłączeniu.

     • Patryk PowerUser

      Nie będę się powtarzał.

    • dokumentacja do jakiej doszedłem, każe mi użyć opcji, których nie ma w systemie…

     • Chomiq

      Moje pudełko od L930 za to informuje o funkcjach których już nie ma w systemie.

     • Patryk PowerUser

      W takim razie spróbuj poczytać na temat samego modelu urządzenia. Polecam XDA. Jakoś udało mi się dzięki tej stronie „naprawić” problemy z ekranem, które miałem w S6. Samsung oczywiście mówił, że wszystko w normie.

  • Wyłączenie to nie to samo co całkowite usunięcie aplikacji.

   • Patryk PowerUser

    Widocznie ktoś potrzebuje zwolnić te 50MB pamięci… 🙂

    • To już nie istotne co potrzebuje. Jeśli chce odinstalować, to powinien mieć taką możliwość. Przykład: Galaxy Grand 2 z dystrybucji Polkomtela ma zainstalowane jakieś Polkomtelowe gówno pt. Ochrona Internetu. Mamy w firmie wdrożony centralny system zarządzania smartfonami (MDM) i centralnie na Androidach instalujemy oprogramowanie antywirusowe F-Secure. Niestety zainstalowana Polkomtelowa aplikacja przeszkadza w instalacji F-Secure. Wyłączenie nic nie daje. Trzeba instalować firmware bez brandu, co według Samsung Polska nie jest zgodne z polityką gwarancyjną.

     • Patryk PowerUser

      Widzę, że należy wdrożyć nieco edukacji w firmie. To nie jest wyłączenie aplikacji, tylko pakietu. Do tego trzeba już uprawnień administratora (nie mylić z root). Dla przykładu – wyłączając pakiet odpowiedzialny za NFC, nie ma możliwości włączenia tej funkcji w systemie…

  • Wielu komentujących ma dokładnie takie samo zdanie jak autor artykułu. Ja również. Niestety Android jest przereklamowany i obawiam się, że najbliższe lata to zweryfikują boleśnie.

   • Patryk PowerUser

    Niech MS w ogóle poskłada do kupy system to będziemy rozmawiać o zmianie sytuacji na rynku. Mnie odrzuca sam interfejs w W10M a już nie mówię o braku istotnych funkcji w systemie. Aplikacje to marzenie użytkowników, za które płaci sam MS, zamiast zachęcić deweloperów do pisania aplikacji. Nikt C# na siłę nie będzie się uczył, skoro ma wydajniejszego Swifta czy tam Xcode na iOS. Nie mówię o Javie, bo tego nawet na W10M nie idzie odpalić. Nie przywołuję projektu Astoria, ale nie wiem czy MS wie w jakich językach piszą programiści. Zdecydowana większość w Javie. Może pod tym kątem rozwijać system? Skoro podobno kwestia rdzenia systemu jest uporządkowana. 🙂

    • Moja wiedza dotycząca programowania jest niewielka ale MS kupił Xamarina jakiś czas temu a z tego co wiem to wielu deweloperów z tego korzysta. Teraz będą mogli przy okazji stworzyć aplikację UWP.

     • Patryk PowerUser

      Co z tego, że kupił? Kupił również twórców Sunrise Calendar i zamiast tego mam syf w sklepie w postaci Outlooka. Najlepiej napisać natywną aplikację, która działa w oparciu o biblioteki systemowe. Takie twory jak Facebook czy Messenger portowane przez OSMeta (czy może żywcem przenoszone z iOS) korzystają z zewnętrznych bibliotek, co niekorzystnie wpływa na wydajność. Tutaj potrzeba UWP z prawdziwego zdarzenia.

     • Wierzę, że zakup Xamarina nie był bezcelowy 🙂

     • Patryk PowerUser

      Oczywiście, ale wyników też nie widać. Również tyczy się to produktów innych firm, które MS kupił. Niestety, jeszcze rok temu kibicowałem MS, ale no niestety, jest to system dla koneserów.

   • Donald

    I jest wciskany wręcz na siłę klientowi, dotyczy się również operatorów komórkowych.
    Ostatnio tato chciał kupić nowy smartfon z Windows Phone/Mobile (miał wysłużoną L520) i za każdym razem chociaż mówił co chce kupić to mówiono owszem jest Lumia 640 XL DS (ten model chciał) ale może ten smartfon, może tamten wszystko tylko z Androidem, byle nie Windows, ot takie podejście do klienta, które pozostawię bez komentarza.
    To tak w skrócie.
    ps.
    Dodam że tato sam świadomie wybrał kolejny telefon
    z Wind-owsem, wyprzedzając komentarze że były namowy ze strony mojej czy też innych osób bo takich nie mogło być, ponieważ tato nienawidzi tego.

   • Donald

    Dodam że jest bardzo dużo telefonów z Androidem 4.4.2 a na tej wersji nie da rady pobrać i zainstalować ze sklepu aplikacji WhatsApp, którą tato używa do rozmów z siostrą
    w USA.

 • robert choina

  Myślę że jak najbardziej.

 • Wolfi

  Ufff… Na każdym forum powinna być opcja blokowania użytkowników. Nie jestem w stanie pojąć po co ktoś nastawiony wybitnie na NIE do W10 mobile w ogóle wchodzi na fora poświęcone temu systemowi. Ja nie mam androida, bo mi nie odpowiada, a nie hejtuję na innych forach poświęconych androidowi, że to szrot. Każdemu w/g potrzeb. Ktoś woli androida, a ktoś windowsa.

 • Marcin

  Problemem microsoftu są tez operatorzy. W moim mieście w salonie 950 mogę zobaczyć tylko w plusie. W play, orange na życzenie zamówią mi 650 nic więcej.

  • w Play jest 650, ale obsługa na siłę proponuje jakiegoś taniego Samsunga. W Orange mają chyba deal z Huawei – specjalna wysepka i promocja P9 i P9 Lite.

   • Piotr Jaworski

    Operatorzy od zawsze mają poważne deale z producentami słuchawek.
    30% budżetu reklamowego operatora pochodzi od producentów sprzętu w zamian za branding i preferencje oraz cele sprzedażowe dla sprzedawców. To są całkiem grube miliony.

 • bartek

  też dorzucę swoje trzy grosze.
  uważam, tak jak większość, że największy (i jeden z niewielu) problem windowsa to właśnie brak/mała funcjonalność aplikacji, choć w głównej mierze to duża zasługa producentów, tak jak chociażby snapchat, gdzie jego właściciel wypowiadał się, że „nienawidzi microsoftu”. chociaż z drugiej strony ile można oglądać, jak ktoś co 5 minut wstawia zdjęcia żarcia (dlatego ta aplikacja mnie nigdy nie interesowała) 😉 i nie martwcie się, snapchat prędzej czy później będzie słabł. widzę to chociażby po instagramie, gdzie ludzie wrzucają coraz mniej zdjęć, dużo kont znajomych jest po prostu nieużywanych, bo po prostu aplikacja powoli się nudzi. i taki sam los czeka snapa, już duża ilość moich znajomych przestała go używać, bo jak sami mówią „tam wszyscy wrzucają jakieś gó*wno”. ludzie ciągle chcą nowości, a nie „przejedzonych” aplikacji, a miejmy nadzieję te nowe, jeżeli microsoft się odpowiednio postara, trafią na windowsa. a jeżeli te powstaną, to biorąc pod uwagę to, że system jest uniwersalny, to mam pewność, że dana aplikacja będzie dostępna na moją lumię, a nie tak jak bywa to z androidem, gdzie trzeba posiadać jak najnowszą wersję systemu.
  kolejna rzecz to sam system. w 99% mam tą pewność, że jeżeli kupię w tym roku telefon od razu po premierze, to za 2-3 lata będzie on w pełni wspierany przez microsoft. telefon na takim andku często nie jest wspierany nawet po roku-półtora.
  trzecia sprawa, moim zdaniem najważniejsza, to działanie telefonu. sam posiadam budżetową lumię 535 i nie mogę być bardziej zadowolony. nie muli, nie zacina, nie wywala aplikacji, nie resetuje się, pełen komfort. za to znajomy kupił rok temu „wspaniałą” xperię z5. na początku wszystko fajnie, nawet mi się spodobał telefon. po pół roku jednak dosłownie przestał być używalny. aparat? moim skromnym zdaniem, porównując różne telefony o tych samych parametrach aparatu, to lumie niszczą konkurencję. sam byłem baaardzo zaskoczony aparatem w mojej lumii, gdzie pstryka ona zdjęcia w rozdzielczości jedynie 5 mpx (spodziewałem się szczerze mówiąc jakiejś masakry jeśli chodzi o jakość zdjęć), a bije na głowę androidowe 8 megapikselówki, a czasem nawet i takie 16-sto.
  i takich porównań można stworzyć mnóstwo, gdzie lumie gniotą konkurencję. powodem raczej jest tutaj twardogłowie użytkowników i strach przed wypróbowaniem czegoś innego. a gdyby windowsowi udało się przejąć większość na rynku smartfonów, to automatycznie pojawiłoby się zainteresowanie ze strony twórców aplikacji i byłoby po kłopocie braku aplikacji.

  • marcin4511

   wszystkie aplikacje, które są dostępne na androidzie mają większą funkcjonalność niż na windowsie. Nawet microsoftowe aplikacje są lepsze na androidzie niż na windowsie. Też kupując lumię myślałem, że będzie lepiej, ale jest coraz gorzej.

   • bartek

    coraz gorzej? o czym w takim razie mówisz?

    • marcin4511

     coraz gorzej , chodzi ogólnie o to, że system jest olewany przez deweloperów, microsoft wydaje lepsze aplikacje na androida niż na Windows, mało przydatnych aplikacji a jak już to są płatne (tak samo jest z niektórymi aplikacjami dostępnymi na androidzie – na androidzie są darmowe, na Windows płatne).
     Przy zakupie myślałem, że jest to fajna platforma, ale jednak mała ilość aplikacji skutecznie przekonała mnie o tym, że to był błąd. Owszem, system działa nie zacinając się, ale co mi po tym, jak guzik na nim zrobię ? Nawet darmowe aplikacje w amazonie nie działają na Windows, bo to inna platforma, a myślałem że będę miał aplikację na obie platformy – mówię tu np. o Wolframie Alpha, którego wersję Pro miałem na Amazonie. Nie mogłem z niej korzystać, bo musiałbym kupić ją drugi raz.

 • AdiDotJagi

  Testowałem ostatnio przymusowo Androida, bo potrzebowałem jakichśtam aplikacji a potem nie mogłem ponownie wgrać W10M, bo androbieda nie współpracowała z wiekowym laptopem, który miałem w podróży. Po tygodniu użytkowania w końcu wróciłem do domu i zainstalowałem Windowsa. Jedyna rzecz, której tak na prawdę mi brakuje to obsługa otg MIMO iż na TYM SAMYM sprzęcie pod kontrolą androida działa. Tak, wiem, powiecie mi, że nie ma na co liczyć, co najwyżej tryb poziomy albo dwie aplikacje na jednym ekranie za rok, ale ciągle się łudzę, że Microsoft w końcu dostrzeże biednych ludzi niemogących podłączyć przenośnego dysku twardego i umożliwi im to w ramach jakiegoś prezentu bożonarodzeniowego czy coś 😛

  • slipdog

   ten tekst to jakiś z gimbazy? ,,androbieda b owindows, bo wiekowy laptop” To ja ci powiem że windows na telefony jest żałosny bo na Lumii 510 nawet facebook nie działa 😀 taki sam poziom jak twoich bredni

 • asKn

  Odpowiedź na pytanie z tematu: Jasne, że może. Wystarczy żeby MS się przyłożył a nie miał na ten system wyje*ane

 • jhevi

  Dajcie sobie spokój z komentowaniem wpisów slipdog jest dzisiaj dyżurnym hejterem, policzcie ile ma procent postów 🙂

  • Kilka razy odpisałem ale to rzeczywiście nie ma żadnego sensu.

   • Wolfi

    Ja go zablokowałem i jest pięknie 🙂

 • kojj

  Chwalisz zdjęcie z lumie, ale to foto szału nie robi.
  Jestem ciekawy czy ktoś zgadnie z jakiego tel to zdjęcie albo z jakiego przedziału cenowego

  • no ale to foto kompletnie szału nie robi

  • Brak danych EXIF więc nie ma o czym rozmawiać.

   • Wolfi

    Otóż to. Większość zdjęć wstawianych gdziekolwiek jest po „ulepszeniach”.

    • kojj

     oczywiście ze budżetówka. Nigdzie nie napisałem że to flagowiec. Jedyne ulepszenie to hdr wbudowane w aplikacje aparatu.

  • Chomiq

   Sadząc bo braku ostrości na głównym planie? Jakaś budżetówka.

 • Daniel

  Mi niestety brakowało by aplikacji buckshee. Ale i tak prawdopodobnie się na ten system przesiądę (windows mobile).

 • marcin4511

  Windows 10 Mobile też ma kilka aplikacji preinstalowanych, które nie są do niczego potrzebne.

  • i da się je wywalić w ciągu 5 sekund

   • A systemowe jak Portfel, Xbox też się da? Usunąłbym.

    • te dwie nie, ale da się usunań konto nokia, wprowadzenie, Transfer my Data, MS Health, Lumia Offers, ale pisałem o aplikacjach typu bloatware typu audioteka, tvn 24 a nie systemowych

     • Aplikacje bloatware z ROOT-em chyba idzie usunąć. A zrobienie jego jest proste.

    • Portfel się jeszcze może przydać a Xboxa niestety nie da się usunąć.

     • A zablokować aktualizację tych aplikacji? Cokolwiek z nimi zrobić?

     • Możesz wyłączyć automatyczne aktualizacje ale to będzie dotyczyć wszystkich aplikacji. Wtedy będziesz ręcznie aktualizował tylko te pozycje, które chcesz. Niestety nie ma innych opcji.

     • I tak nie mam automatycznych aktualizacji, ale uciążliwe jest, kiedy wisi jako dostępna aktualizacja taki Xbox. Potem dochodzi mi 5 apek do aktualizowania i zamiast wybrać aktualizuj wszystkie, muszę pojedynczo. Już po prostu dla świętego spokoju aktualizuje te niepotrzebne aplikacje. Głupota, ale co zrobić.

     • RDF3

      Usuń OneNote.

     • czym innym jest aplikacja systemowa Microsoft a czym innym aplikacja banku Pekao Iko, z którego usług nie mam zamiaru korzystać, czujesz różnicę?

     • RDF3

      Nie czuję, bo OneNote nie jest aplikacją systemową. To kompletnie niepotrzebny śmieć.

     • w sumie masz rację, onenote powinien być usuwalny tak jak word, wygląda to raczej na błąd bo w wersji stacjonarnej da się usunąć bez problemu

     • Kaplus

      OneNote nie jest usuwalny z bardzo prostego powodu: jest zintegrowany z notatkami w szybkich akcjach. Dlatego można go mimo wszystko uznać za aplikację systemową.

     • OneNote raczej się nie da usunąć bo jest to aplikacja zintegrowana z systemem.

     • RDF3

      No wlasnie. Promują go na siłę.

     • Ja korzystam na co dzień z tej aplikacji. W niczym mi nie przeszkadza.

     • RDF3

      Zajmuje pamięć w mojej 930-stce

     • wymień ją na 950-tkę

     • RDF3

      Tylko, że ja już nie chcę żadnej lumii. 😉

     • więc po co trzymasz 930-tkę?

     • RDF3

      Jako tel rezerwowy. Sprzedawać jej za 400zł nie ma sensu.

   • RDF3

    Nie da się.

 • Łukasz Papke

  Windows jest super – oto jak na nowej L650DS z AU działa AutoMapa za prawie 100 zł

  https://drive.google.com/file/d/0Bx07Y4H5mWFPRGEyT3UzZXVlUjA/view

  • nie napisałeś jaka wersja systemu

   • Łukasz Papke

    chyba napisałem „L650 z AU”

    • nie doczytałem 🙂

     • Łukasz Papke

      Oczywiście na inne platformy jest już w AutoMapie – AutoRadar, ale nie w Windows 10 Mobile 🙂

     • nie używam automapy więc się nie wypowiem, darmowa nawigacja mi wystarczy

  • Sebastian Florek

   U mnie tak Facebook się zachowuje. Żeby odpalić musiałbym zamykać wszystkie uruchomione aplikacje. Czasami nawet to nie dawało rady. Ratunkiem było cofanie się wstecz (bo jednak jakaś część aplikacji gdzieś w pamięci wisi) Zostawiłem fejsa dla powiadomień 😀 a używam wersji z przeglądarki

   • Jarek

    Mam tak samo.. Nowy Facebook zachowuje sie identycznie, no ale mam 512 RAM wiec to przez to 😉 Niewspierany telefon. ☺

  • Próbowałeś odinstalować i ponownie zainstalować? Problem zaczął się po aktualizacji? Zgłosiłeś błąd do producenta?

   • Łukasz Papke

    dużo robiłem – na dwóch takich samych telefonach, i przed i po AU problem występuje, odinstalowałem i instalowałem z 5 razy, do producenta (AutoMapy) jutro wysyłam maila z powyższym filmikiem i prośbą o zwroty opłaty za aplikację.

   • Patryk PowerUser

    Serio? To jakbym zadzwonił do ISP i by mi powiedzieli, żebym włączył i wyłączył router…

    • A co można więcej doradzić? Może to błąd po stronie systemu a może po stronie aplikacji. Na podstawie filmu nie jesteśmy tego w stanie sprawdzić.

 • Lumia 535

  Jaką aplikacje radia fm polecacie, bez wyświetlanych reklam? jest coś po polsku?

 • Damian

  Cóż ja też bym chciał się na ten temat wypowiedzieć ale moja wypowiedź może być subiektywna ponieważ jak mam porównać Lumię 735 z Samsungiem S7 raczej się nie da dwa różne światy. Ale powiem tak użytkowałem WP od zawsze i pozwoliłem sobie moją 735 zostawić i testować W10M gdyż uważam, że jest to system z przyszłością i być może jeszcze do niego wrócę. Android?? wziąłem flagowego S7 żeby uniknąć komplikacji choć moja żona ma Samsunga J5 i tez nie można na niego złego słowa powiedzieć. Cóż na plus Androida jest to, że jego aplikacje są lepiej rozbudowane od jego odpowiedników na W10M. Jak wspomniał Michał wcześniej na wsparcie dla flagowca nie ma co narzekać co po chwila dostaję aktualizację tak jak na W10M. Najlepiej było by porównać taką Lumię 950 z Samsungiem S7 wtedy było by to bliższe prawdy 🙂

 • godles12

  Może wiecie o co chodzi?,brak wskazówek głosowych w mapach.Lumia 950ds.

  • Kaplus

   Podpinam się pod pytanie.

  • Ktosiek

   Zainstalowany jest polski głos? Czy jakby to nie nazwać? 😛

   • Kaplus

    Jest jakiś sposób żeby z poziomu telefonu zainstalować polski głos czy trzeba angażować w to komputer zgodnie z instrukcjami krążącymi w Internecie?

    • Ktosiek

     Nie wiem jak to na WM10 jest, na WP8.1 pamietam, że instalowałem normalnie w telefonie. Niestety nie cofałem systemu po aktualizacji, więc na WM10 nawet nie wiem czy trzeba doinstalowywać 😛

 • Adam Fierek

  Żadnego z powyżej opisanych problemów nie uświadczyłem w Androidzie (5.1.1). Good try, ktoś, kto nie miał ostatnio styczności z Androidem, mógłby się nabrać 🙂

 • Batou

  Ja przesiadłem sie z Xiaomi Mi4c na Lumie 950XL, z pełną świadomością ograniczeń i wyzwań jakie niesie ze sobą W10. Po 2 miesiącach mogę powiedzieć, że się odnalazłem i jest ok, jedynie brakuje mi bardzo nawigacji googla (sorry ta od MS jest średnia, a nieoficjalny klient map też niespecjalny). Jestem zadowolony i ciesze się ze jestem z W10 i Lumia (super słuchawka), natomiast czy sam system może być lepszy od Androida – niestety raczej nie będzie – bo jak trochę już czytam i patrze na to wszystko jak działa, to ja mam przeczucie, że MS ma głęboko gdzieś uwagi/oczekiwania userów jak i ogólnie rynek i olewa całkowicie to co robi – co przekłada zawsze się na jakąś niedoróbkę i poprawianie później. Tym samym nie ma sukcesu, który mógłby przyciągnąć nowych userów – nawet te nowy HP Elite x3 zamiast stać się feniksem mobilnego windowsa raczej dosypuje popiołu, bo ciągle coś tam jeszcze nie działa i już w kolejnej aktualizacji będzie naprawione… Żeby nie było bardzo kibicuje, aby W10 się rozwijał, bo przez min następne 18 miesięcy będę jego wiernym użytkownikiem 🙂

 • Ktosiek

  Hmm, dzisiaj dwa razy lumia 640 mi stanęła. Raz o 1 w nocy, nie odblokowywałem – ściągnąłem pasek z góry i chciałem włączyć latarkę. Stanęła konkretnie – nie chciała nic ruszyć, musiałem wyciągać baterię. Dzisiaj koło 12 podobnie, ale jak zablokowałem i odblokowałem to się odcięła 😛

 • Bartosz Burzyński

  Cześć, ktoś również ma problem z przyciemnianiem ekranu w L950?

  Na chwilę przed przejściem na ekran poglądu/blokady, telefon automatycznie zmniejsza jasność. I właśnie w tym momencie, jeśli wezmę go do ręki chcąc z niego skorzystać ekran zamiast się wybudzić i wrócić do normalnego poziomu jasności pozostaje przyciemniony. Aby wróciło wszystko do normy, trzeba go ręcznie zablokować i odblokować.

  Sprawdzałem i nie ma to żadnego związku z automatyczną regulacją jasności.

  Build 14393.103.

 • Jack Tamer

  Jasne, że może ale póki co nie jest.
  Świat idzie do przodu, telefon staje się swoistym centrum zarządzania, powstaje wiele urządzeń, które można obsługiwać z poziomu telefonu (monitoring, inteligentny dom, itd.). Niestety WM jest pomijany przez producentów tychże rozwiązań i nie wiem jak bardzo by to nie był super system to niestety póki co jest traktowany jako ciekawostka.
  Takie są fakty i nawet najdłuższe artykuły opisujące zalety WM tego nie zmienią.

 • Akurat kafelek kalendarza i poczty nie odświeża się także na oficjalnym AU.
  Ja dałem szansę Microsoftowi raz, niespełna rok temu. Na ten moment to ostatnia szansa. Dlaczego? Windows to fajny system, podobają mi się kafelki, będzie mi ich brakować w innym systemie, chodzi płynnie i jest intuicyjny. Przymknąłem oko na głupie błędy jak kafelek, nic nie jest idealne. Brak aplikacji nie jest dla mnie problemem, właśnie fakt, że nie potrzebuję aplikacji, sprawił, że kupiłem Lumię. Gdybym potrzebował choć jednej aplikacji, która jest na Androidzie, a nie ma na Windowsie, nie wybrałbym Lumii. Ale… Microsoft ma w dupie mobilne okienka. Niby pracuje nad systemem, ale są błędy, łamane obietnice, opóźnienia. Działania Microsoft nie zachęcają. Do tego zapowiedź, że idą w sektor biznesowy, a zatem nie będzie tanich smartfonów, a ja kupuję tylko tanie. Mobilny Windows, a zwłaszcza 10, powinien być mini komputerem. Tymczasem nie da się nawet wszystkich plików przejrzeć, tylko te, co system rozpoznaje. Przeglądarka bez komentarza. Od dłuższego czasu nie mam komputera w domu, zepsuł mi się, kiedy jeszcze roboty nie miałem, więc muszę sobie radzić starym tabletem Samsung Galaxy Tab 3.7 (obecnie nówka kosztuje około 350 zł) , bo nie miałem kasy na komputer. I wiecie co? Tablet z Androidem 4.x.x daje radę. Otwieram wszystkie strony, piszę teksty, komentarze, dokonuję zakupów internetowych, robię przelewy bankowe, szablon WordPressa i pliki na hostingu edytuję, bateria trzyma niesamowicie dobrze, cały dzień używania, nawet dłużej Robienie tego wszystkiego na Lumii jest niemożliwe, a przynajmniej męczące i wymaga ładowania baterii dwa razy dziennie. Co z tego, że system działa płynnie, jak funkcjonalność mniejsza od Androida? I nie chodzi o aplikacje. Teraz mógłbym sobie kupić komputer, ale nie kupuję, bo mam tablet z Androidem, on mi wystarcza. A jak nawali, być może kupię lepszy, droższy smartfon z Androidem, bo nawet flagowa Lumia nie zastąpi mi PC. Oczekuję od mobilnego Windowsa Windowsa, jakkolwiek to brzmi 😉
  Kończąc. Windows 10 Mobile to fajny system, płynny i elegancki, ale daleko w tyle. Idzie nowe, RS2, potem RS3. Może coś się ruszy i znów zakupię Lumię, ale na ten moment na to się nie zanosi. Android jest lepszy. Po prostu jest lepszy. Jako smartfon Lumia 640 mi wystarcza, ale jako urządzenie zastępujące komputer – nie. Do tego celu lepsze jest urządzenie z Androidem kosztujące jakieś 40% wartości mojej Lumii

  • ElMar

   Mam podobny pogląd. Kibicowałem Lumii, miałem dwa modele. Aktualnie przesiadłem sie na iPhone bo chcę platfomy, która jest aktualizowana i widać zaangażowanie producenta w jej promowanie. Microsoft chce odpuścić mobilne okienka? Ich sprawa. Nie mają pomysłu na ich promocję a do sprawy aktualizacji i ogólnie pojętego „Quality Assurance” i „User Experience” podchodzą jak firma typu „indie” a nie korporacja. Szkoda bo moja ostatnia Lumia 640 to b.udany model i miał wszystko czego potrzebowałem.

   Poza dopracowanym systemem i aplikacjami.

   • Ja mam L640 i dobra, starcza mi. Będę miał ją jeszcze 5 lat, jak tyle zechce wytrzymać. Ale kupując nowy smartfon, wybiorę Androida. Lubię Windows, to świetny system, ale oferuje mniej niż Android, nie jest mini komputerem, nie ma aplikacji. Będzie mi brakować kafelków, ale trudno. Wcześniej też myślałem o iPhonie. Myślałem, czy z czasem nie zmienić Lumii na iPhone’a 5, gdy wyjdzie 7, wtedy powinien kosztować poniżej tysiąca złotych. Ale doszedłem do wniosku, że skoro nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, to po prostu wyrzucę pieniądze w błoto, bo będę wykorzystywał kilkanaście procent potencjału urządzenia. Myślę, że do 500 zł będę w stanie znaleźć smartfon idealny dla mnie. Jak mówię, Lumia jest fajna, lubię mobilny Windows, ale jest w tyle za Androidem, bardzo daleko w tyle. A dzieli te systemy tylko 1,5 roku. Niby Microsoft zrobił jakieś tam wspólne jądro, że niby taka integracja W10M i W10, a W10M jako PC nie zrobi tyle, co Android. Szkoda.

   • wania

    A dodatkowo co wydadza aktualizacje to naprawia ona 2 błdy systemu, a w zamian dodaje 4 nowe…no, ale jak się pozwalniało dobrych programistów Noki, to niestety tak się to kończy…

 • Piotr

  Do Bartosza Burzyńskiego. Mam czasem podobny problem z tym przyciemnianiem ekranu niestety.

 • Piotr

  Jestem na RS2.

 • Patryk Chętkiewicz

  Skupić się na kompatybilności w ten sposób aby mobilne okienka działały w zgodzie z windowsem 10. Czyli udoskonalenie funkcji continuum do tego stopnia aby mobilne okienka mogly zastępować desktopa w sytuacjach typu musze spadać do pracy ale mam desktopa w kieszeni. Mobilne apki działają na desktopie i odwrotnie. Do tego inwestycja w aplikacje firm trzecich aby wsparcie faktycznie było widoczne. To by pozwolili zapełnić sklep windows. I uzupełnić braki. Koncentracja na funkcjonalności i optymalizacji systemu tak aby mozna było wycisnąć z niego ostatnie poty co by się mogło przelozyc na szybsza i dluzsza prace urządzenia. I najważniejsze naprawa drobnych błędów które mimo sa blache to i odstraszają. Takie kwatki jak na mojej linii 950 z rs2 jak psucie video po edycji slownmotion ale tylko gdy film nagrywany był pionowo co skutkuje pomniejszeniem obrazu. Głośnik po odblokowaniu wydsje dziwny i cichy odgłos typu bup który jest słyszalny w absolutnej ciszy. No i kilka durnych błędów jak niedociągnięcia w interfejsie oraz inne krzaczki. Po tych zabiegach mamy soft i hardware idealny. Zapomniałem wspomnieć o faktycznym sukcesie surfacow i nowych flagowcow. Jestem optymalnie nastawiony i liczę ze to cos zmieni. Przecież wieksza liczba telefonów z okienkami może sprawić ze więcej osób znajdzie cos dla siebie. Chociaż przecież liczy się jakoś a nie ilość. Chociaż mogło by być dużo i dobrze. Kompromisy nie powinny przeważać.

 • RDF3

  Niezły weekendowy clickbait. Gratuluję Michale. ;))
  Mam nadzieję, że ten materiał to żart, albo prowokacja. Jeżeli jednak autor pisze na poważnie, to przebił nawet słynne „Reality distorsion field” Jobsa. 😉

  Czytając go miałem przed oczami słynną scenę z filmu „Upadek”, kiedy to pochylony nad mapą Hitler roztacza przed zgromadzonymi generałami wielkie plany kontrofensywy i ostatecznego zwycięstwa.

  Czy ktoś powie w końcu Krzysztofowi prawdę? ;))

  • obiecuję Ci powrót do tego tekstu za rok, zobaczymy w jakiej sytuacji będziemy

   • A przez ten rok trzeba będzie się męczyć…

   • RDF3

    Nie ma problemu. zapisuję w kalendarzu 4 września 2017

    • Mam nadzieję, że nie zapisałeś na Lumii, tylko gdzieś indziej ;D

     • RDF3

      Zapisałem w iPhonie. 😉

     • Ciekawe jakie nowe funkcje pokaże Apple w środę 🙂

     • cokolwiek to będzie, będzie emejzing

     • Chodzą słuchy, że ma być wspaniały aparat. Pewnie taki jak u konkurencji jest już od dłuższego czasu. A może jednak nas czymś zaskoczą?

     • zewnętrznymi kartami pamięci? nie, żartowałem 🙂 na tym się nei da zarobić

     • RDF3

      No i po co te złośliwości?
      Oczywiście zarobek gra rolę, ale dzięki temu, że Apple montuje naprawdę świetne, super szybkie pamięci, przyjemność z korzystania jest tak duża. Gdyby pozwolili na karty SD, to od razu miałbyś serię filmów na YT z lagującymi iPhonami.
      Jeżeli kogoś nie stać na te dodatkowe 500zł, to niech po prostu nie kupuje iPhona. 😉

     • Patryk PowerUser

      Aparat z Galaxy S7 produkowany przez Sony (są 2 wersje). 🙂

     • RDF3

      No co ty, emejzing jest teraz tylko podczas show jakie robi Panos. ;p
      W zeszłym roku, o mało nie zamówiłem Surface Book. 😉

     • pewnie wprowadzą glance screen i nazwą to odkryciem dekady, tak samo jak kiedyś żywe obrazy

     • RDF3

      Coś nowego w tym stylu już wprowadzili razem z iOS10. Wystarczy podnieść iPhona, żeby odpalił się ekran – wygodna sprawa.

      Co do żywych obrazów., to w lumii od razu to wyłączyłem (jako bezużyteczne), a w iPhonie robię tylko takie zdjęcia. – to mówi o różnice w podejściu obydwu firm do tworzenia ficzerów. Poza nazwą i ogólną zasadą, one nie mają nic ze sobą wspólnego.
      W iPhonei tworzę trzy sekundowe filmy (równo przed i po zdjęciu) z dźwiękiem! (co ważne). Mogę je łatwo odtworzyć, mogę je od razu wykorzystać w aplikacjach do montażu filmów. mogę je wyświetlić na wszystkich swoich urządzeniach, apple TV, Mac, itd wspiera je iCloud i chmura google, mogę je wysłać komuś od razu w iMessage. itd.

     • RDF3

      Wszyscy studzą nadzieje, więc chyba tylko klasyczna kosmetyka wydajnościowo-fotograficzna..
      Ja i tak kupuję 7 – przesiadam się na model Plus. Może ze względu na wtórność tej wersji, popyt będzie niewielki i w końcu nie będzie trzeba czekać miesiąca na realizację zamówienia. 😉

     • No to przetrwa 😉

    • Uważam, że do tego tematu wrócimy wcześniej niż za rok 🙂

     • RDF3

      Ja chętnie wrócę za rok do tematu i ucieszę się, jeżeli okaże się, że Surface Phone zmiażdzył konkurencję, a Red Stone 3 otworzył oczy niedowiarkom. Być może do tego czasu znudzi mi sie „po prostu działający” iPhone i zmiana na cos od MS będzie jak znalazł. 😉
      Nie życzę źle windowsowi, mam kilka PC z tym systemem (więc czym będzie lepszy, tym lepiej dla mnie), kupiłem w końcu również trzy lumie. No, ale widzę jak to teraz wygląda i ten artykuł, po prostu, przedstawia jakąś bajkową wizję, a nie rzeczywistość.

     • chyba go źle odczytujesz, prezentuję mocne strony i kierunki które należy podjąć, i zdaję sobie sprawę, że MS jest w stanie wszystko sp… ale liczę na to, że tak się nie stanie

     • RDF3

      zobaczymy/

     • Artykuł opisuje przede wszystkim potencjał jaki drzemie w tym systemie.

     • Dejvid

      Wszystko zależy kiedy premierę będzie miał Surface phone 😉 wówczas wn będzie o wiele więcej znaczącym konkurentem na rynku

     • Według wstępnych informacji ma to być koniec pierwszego lub początek drugiego kwartału 2017.

     • Dejvid

      Rowniez spotkałem sie z takimi terminami, wiec czekam juz z moja starą lumią 920 z wielka niecierpliwoscią na SP

     • pytanie kiedy będzie zapowiedź

     • RDF3

      surface booka udało sie utrzymać w tajemnicy do premiery.

     • Mimo wszystko liczę na jakieś przecieki. Nie mogą nas zbyt długo trzymać w niepewności.

     • w przypadku 950 XL pojawiły się przecieki… ale dane nie do końca odpowiadały prawdzie, zgadzał się tylko wygląd

     • Wtedy wszyscy narzekali na wygląd po pojawieniu się pierwszych przecieków. Mam nadzieję, że tym razem będą się wzorować na urządzeniach typu Surface. Wygląd to już połowa sukcesu.

     • Moim zdaniem ważniejsze jest to, żeby nie pospieszyli się z rozpoczęciem sprzedaży jak w przypadku HP Elite x3. Mogło być pięknie ale ten falstart negatywnie wpłynął na odbiór urządzenia.

     • Daniel Orzanowski

      Hahaha dobre ? sp to będzie lumia w lepszej obudowie i tyle

     • RDF3

      Nie no. może naprawdę zaskoczą. Szykują sie do tego tyle lat…

     • Daniel Orzanowski

      Przecież tam bedzie w10m wiec to nic im nie da

     • RDF3

      Po prostu nie wierzę, że zrobią kolejną lumię, tyle że w lepszej obudowie.

   • wania

    O ile będzie jeszcze o czym pisać za rok (przy obecnym podejsciu do M$ do swojego systemu)

  • Nylu

   Przeciez Krzysztof zna prawde

  • RS2_14915

   Pamiętaj, są trzy prawdy 😉

  • wania

   To porównanie do filmu „Upadek”…trafiłeś w samo sedno 🙂

 • Wielozadaniowość działa niezawodnie chyba tylko między „aplikacjami” typu kontakty i wiadomości. Firmowa chmura nie jest w stanie wysłać plików w tle.

  Odpowiedź moja na zadane pytanie będzie być może wysoce kontrowersyjna. NIE.

 • Adrian

  Hej, wiem, że trochę offtop, ale mam nietypowy problem z moją Lumią. Lumia 735, oficjalny RS1. Dzisiaj zauważyłem w aplikacji Wiadomości, że podzieliło mi konwersację z jedną osobą na dwa foldery wiadomości. Ta sama osoba, ten sam numer, wszystko to samo, ale w wiadomościach mam do podzielone na dwie konwersacje… W „starej” mam smsy do pewnego momentu, a w nowej jakby zaczyna się od pewnego momentu od początku… Chociaż zauważyłem, że mogę pisać do tej osoby ze „starej konwersacji” i tam zostają te moje wysłane wiadomości zapisane, ale odpowiedzi dostaję już w nowej… Ktoś wie o co chodzi?

  • wania

   Niestety ja Co nie pomogę, u mnie działa to poprawnie (Lumia 735), za to w moim egzemplarzu każda nowo zainstalowana aplikacja/gra nie pojawia się na początku listy w menu aplikacji, też nie znalazłem odpowiedzi co z tym zrobić. Po prostu M$ zafundował nam „loteryjne” działanie systemu na tych samych telefonach.

 • DDanielos

  Wszedłem na msmobile.pl – patrzę na tytuł. Pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy, to to, że artykuł nie został napisany przez Michała i się nie pomyliłem. Czytam treść… Dochodzę do zdania „Moim zdaniem: TAK…” Za przeproszeniem je^łem ze śmiechu. Patrzę na kalendarz… Przecież dzisiaj 4 wrzesień (Prima Aprillis mamy 1 Kwietnia), jadę dalej – najazd na konkurencyjny portal (domyślam się jaki), z buzią roześmianą, ledwo trzymając się fotela dobrnąłem do końca artykułu 🙂

  • Musisz sobie na przyszłość zamontować pasy do fotela bo zamierzamy zaskoczyć naszych czytelników jeszcze niejeden raz 🙂

   • DDanielos

    Nie byłem zaskoczony, a jedynie rozbawiony i to konkretnie, a co do pasów to naprawdę nie są potrzebne ?

    • Cieszę się, że poprawiliśmy Ci humor tym bardziej, że za oknem deszcz a jutro poniedziałek…

  • śmiech to zdrowie, właśnie przedłużyłem twoje życie o dwa lata 🙂

   • Szymon

    Panie Krzysztofie jedna zasadnicza wadą tego artykułu to ta że porównuje Pan Telefon Microsoftu z jego systemem i tablet Lenovo z softem od Google tak się nie da. Jak już to trzeba porównywać to z linią Nexus z czystym androidem i tu już nie jest tak kolorowo. Ja się przesiadłem na nexusa i jestem bardziej zadowolony niż niezadowolony. Choć kilku rzeczy mi brakuje vide genialny soft do aparatu w Windows. Podtrzymuje jednak zdanie że Windows jest najbardziej spójnym systemem na słuchawki jaki widziałem i gdyby nie debilne poczynania producenta byłby dziś w zupełnie innym miejscu niż jest dziś

    • nie porównuję, po prostu 5 dni temu dostałem tablet, w pracy mam jeszcze jeden telefon LG na androidzie 4.4.2 ale to zabytek, tak jak pisałem, motyw z tabletem to jedynie niewielka część artykułu i wprowadzenie, Nexusy działają świetnie, ale taki 5x został właśnie odcięty od And. 7.0… bo tak, minął okres wsparcia.

  • to że ktoś wypisuje kompletne bzdury i nie potrafi określić procentów to nie moja wina

 • Kowalczyk Damian

  Krzyśku, szacun!

 • Dejvid

  Dobra robota, system Windows ma tą ,,dusze” która nigdy nie zaginie wsród najwierniejszych fanów tego oprogramowania 😉

  • Artykuł napisał @krzysiek78:disqus ale myślę, że mogę podziękować w jego imieniu 🙂

   • Dejvid

    Juz zdążyłem sie poprawić ^^

   • być może miał na myśli twoje zdjęcie 😉

 • Sebastian Kulesza

  Mocny artykuł popieram w 100% mam takie same odczucia do androida, strasznie żałuję zakupu tabletu właśnie z ty systemem, lenovo yoga 10 niby mocny sprzęt a krew mnie zalewa jak go czasami używam. Mam też Lenovo mixx 210 z funkcją tabletu oczywiście najnowsza 10, jest bez porównania lepszy. Windows na telefonie używam od co najmniej 10 lat, począwszy od stosowania rysika ,omnie htc HD2, lumie 800 ,925 i obecnie L950, jak narazie nie zanosi się na zmianę

  • no właśnie w tekście opisuje tablet lenovo, dotarłeś już do funkcji założenia profilu dla drugiego użytkownika? dodanie drugiego konta google pozwala jedynie na przełączanie się w gmailu co jest bezsensem bo nie o to chodzi

 • RS2_14915

  Artykuł ogólnie zgodny z moimi doświadczeniami. Windows już naprawdę może powoli zaczynać stawać na nogi. Choć prace nad Mobile są po prostu za wolne. RS2 to już powinno być jak się kończyło TH2… Ale patrząc przez pryzmat czasu, to przez rok, dwa, więcej tutaj się zmieniło niż w androidzie przez lata… Android 5 jednak jest dużo gorszy, 6 przez dodanie podstawowych funkcji jak choćby uprawnienia dostępu już dogania Windows 10. Ale nadal kuleją aplikacje. Chyba to jest największym problemem, zaraz potem błędy które występują niezależnie od telefonu, ba, czasem w tym samym modelu są różne. Pulpit Windows Mobile jest jedyny w swoim rodzaju, żadne nowe martwe androidy tego nie zmienią. System sam w sobie jest genialny, brakuje oczywiscie wykończenia wydajnościowego, usunięcia błędów które nie powinny mieć miejsca. I najważniejsze na każdym telefonie każdy w przyszłości odnajdzie, ja w androidach różnych nie mogę, każdy jest inny, zależny od daty wprowadzenia i producenta.

 • Nylu

  Fajnie się czyta komentarze przed snem

  • Fajnie się komentuje przed snem

   • Sebastian Kulesza

    Fajnie jest być w takim towarzystwie dobranoc?

    • Wzajemnie. Do usłyszenia w kolejnych artykułach 🙂

   • Nylu

    I fajnie się przegląda internet galaxy s5+ snapdragon 805 który jest szybki jak błyskawica

    • tylko żeby ci baterii starczyło do rana….

    • A było tak miło… A gdybyś miał flagowe Lumie to mógłbyś się pochwalić Snapdragonem 808 a nawet 810.

     • Nylu

      Ale w flagowych lumiach nawet 810 chodzi wolniej niż 805 na androidzie 6

     • Nie sprawdzałem więc nie zaprzeczam ani nie potwierdzam.

  • pomagają zasnąć snem spokojnym

   • Nylu

    Przecież bym nie usnął jakbym nie wszedł na msmobile.pl

 • Daniel

  Wielu uważa że na windows mobile nie ma aplikacji więc nie ma i klientów a natomiast deweloperzy uwarzają że nie ma klientów więc i oni nie będą robić aplikacji…
  Wiem to niestety nie od dziś i
  ktoś się w końcu musi przemóc.

  • „Wielu uważa że na windows mobile nie ma aplikacji” na szczęście można znaleźć sporo ciekawych aplikacji w tym UWP aktualizowanych co kilka dni lub tygodni, w tym mój ulubiony bind mi band czy notepadx, timetile, realarm itd, cieszy też, że w ostatnich dniach sporo aplikacji dostało polskie tłumaczenie

   • Daniel

    Ale jednak niestety aplikacji nie jest aż tak dużo co na androidzie. Mnie akurat to trochę mniej przeszkadza ponieważ nie ma aż tak dużo tych aplikacji które były by mi potrzebne na windows mobile a ich tam nie ma. Na koniec jednak dodam że ostatnio pisałem na facebooku do twurców buckshee i niestety odpisali mi wprost że na windows mobile nie zamierzają robić aplikacji bo mobilne okienka według nich mają zbyt mało sprzedanych smartphonów

    • jeżeli mam miec do wyboru 2000 byle jakich aplikacji lub 20 dobrych to wybieram ten drugi model, w androdzie denerwowało mnie zawsze tom, że próbując pobrać jakąś funkcje byłem zasypywany spamem setek aplikacji z których nie wiadomo było co wybrac…

     aplication gapp to brak KLUCZOWYCH aplikacji lub funkcji, a nie ilość

     • Daniel

      Masz też trochę racji w tym co mówisz ale są też konkretne aplikacje które są tylko na androidzie i nie da się ich tak do końca zastąpić tymi z windows mobile. Chociażby wspominany buckshee.
      Co nie zmienia faktu że i tak zamierzam się przesiąść na windows mobile.

     • no właśnie to podchodzi pod kluczowe aplikacje

     • Daniel

      No niestety. Ale wracając do tego co napisałem na początku to niestety tak według mnie wiele osób uważa i nie przechodzi na wm a twórcy właśnie między innymi dlatego tych aplikacji nie tworzą.

     • Daniel

      Troszkę cię chyba źle zrozumiałem w niektórych odpowiedziach ale być może było to spowodowane przeczytaniem nie zedytowanych komętarzy ale i tak nie zmienia to faktu że wielu aplikacji nie ma nie zależnie czy by chodziło o kluczowe aplikacje czy też o większy wybór pomiędzy aplikacjami.

 • Mariusz Patek

  Miałem kilka tel. z Windowsem. Ale najzwyczajniej brakuje mu możliwości w stosunku do Andka 6.0. Dla tego po wymianie L1520 na 950 xl oddałem ją Żonie i mam honora 4x

  • skoro windows jest taki zły to chyba nie lubisz swojej żony 😉 …a może Lumie to idealny telefon dla kobiet? im wystarczy tylko facebook i przednia kamerka

   • Patryk PowerUser

    Kupił, nie spodobała się to przy okazji zrobił prezent żonie. Dwie pieczenie na jednym ogniu 😀

   • RDF3

    oj, widzę szowinistę. myślę, ze moja żona korzysta intensywniej ze smartfona niż ty – choćby z tego powodu, że ma normalny system. 😉

   • Mariusz Patek

    Witam.
    Windows jest fajny i go lubię, ale na prawdę brakuje mu paru możliwości które są mi potrzebne. Żonę lubię a Ona bardzo normalnie korzysta z tel. i używa go przede wszystkim do dzwonienia.Jej poprzednia L925 padała w połowie dnia od dużej ilości rozmów. Teraz 950 xl wytrzymuje 1,5 dnia. Poza tym potrzebny Jej okazjonalnie Yanosik w trasie bo nawigację ma fabryczną w samochodzie i synchro poczty i kalendarza bo przede wszystkim pracuje z laptopem na windzie.I w tym zakresie L950 xl jest bardzo ok.

 • Robert Kula

  Trafione w 10 z tym artykułem. W którymś wcześniejszym komentarzu opisałem swoje doświadczenie z Androidem 5.1, podczas gdy moja 950xl serwisuje się. Jest mi przykro że trafiłem na egzemplarz z wadliwą kamerą przednią i muszę się męczyć z budżetowym shitem z tesco, który do pięt nie sięga Lumii 535. Codziennie sprawdzam aktualizacje ale to nawyk bycia insiderem, przecież ten telefon nawet cyanogenmoda nie ma. Co kilka dni aktualizacja Facebook nic nie wnosząca, kalkulator kieszonkowy ma więcej funkcji niż ten w Androidzie (brak procentów). Ten z win10 to Ferrari z mnogością funkcji. Szkoda pisać o aparacie bez af obsługującym tryb panoramy i hdr czy migawkę na uśmiech… Nakładka daremna, doinstalowanie kolejnej zamula system. Już tęsknię za Lumią

  • Patryk PowerUser

   >budżetowy szit z tesco
   >ten telefon nawet cyanogenmoda nie ma

   Chryste…

   • Robert Kula

    Też tak sobie mówię co dzień…? Chodziło mi o to, że gdyby chociaż był jakiś custom rom typu cyanogenmod to od razu bym go wrzucił byle tylko przetrwać do powrotu Lumii z serwisu

 • Krzysztof Bartoszak

  Jako niegdysiejszy użytkownik Windows Mobile 6.x czułem się zobligowany do przesiadki na kolejne wersje Windows. Pośrednia próba zainteresowania się Symbianem zakończyła się przedwczesną śmiercią systemu (i telefonu – E52). W przekonaniu o wyższości mobilnego Windows nad Andkiem stwierdziła mnie 36-miesięczna przygoda z Xperią Live mojego dziecka – roczne mydlenie oczu na temat aktualizacji systemu z 2.3 do 4.0, mulenie itp. Teraz dziecię po roku używania Asusa Zenfone 4 (tak, znowu Android, bo pod Windowsem tatuś by mnie śledził przez
  parental control 😛 ) podjęło mocne postanowienie, że następny telefon chce z… Windowsem (!)
  Tymczasem L520 mojej żony narowy miewała tylko pod Windows 10 (Insider). Ja używam L735 i jest to najlepszy telefon jaki dotąd miałem. Podobnie, jak niektórzy tutaj nie kupuję telefonów z górnej półki i martwi mnie przejście MS do „klasy business”. Czy brak mi aplikacji? – Trochę, zwłaszcza, że mam specyficzne wymagania odziedziczone po WM6: OziExplorer, eSword, PocketStars – brak ich odpowiedników pod WP8/W10M. Co, jeśli nie będzie następców dla moich Lumii? Jeszcze nie wiem, ale na pewno nie kupię niczego z Androidem.

  • Nowych Lumii na pewno nie będzie. Tańsze telefony z systemem Windows 10 Mobile pewnie będą się pojawiać ale nie będą to produkty marki Microsoft tylko firm, które współpracują z MS takie jak Acer, Alcatel, Funker czy HP. Być może z czasem ta lista się rozszerzy a wtedy wybór będzie nieco większy.

 • Nylu

  Wiecie ze tutaj wchodzą użytkownicy telefonów z windowsem i zdania na temat systemu sa podzielone to co by było gdyby w tvn albo polsacie zrobili debate na ten temat ,przeciez nie każdemu musi odpowiadać windows czy android mam tel i z w10 i z androidem 6 i lubię i jeden i drugi. A który się lepiej sprzedaje wiemy wszyscy

 • Kelly

  Mam pytanie. Generalnie kończy mi się umowa i będę miał nowy telefon. Wśród propozycji była Lumia 950 Xl. Od zawsze byłem fanem kafelków i Windowsa ,ale jak ostatnim razem chciałem jakąś tam lumie (nie pamiętam już) to wszyscy mi ją odradzali nawet ziomek w salonie PLAY ,ale teraz noż muszę mieć tą lumie. Telefon nje byłby do grania tylko do zdjęć, youtube, internetu + budziki, narzędzia itp. Czy 950 xl się nada? PS: Chodzę do gimnazjum i nie używam Facebooka, instagrama, i nie będę płakać przez snapchata i pokemony. To nie problem

  • Ze zdjęć będziesz bardzo zadowolony. YouTube można przeglądać tylko z poziomu przeglądarki lub skorzystać z aplikacji firm trzecich (nie korzystam). Budzik działa poprawnie. Nie wiem jakie narzędzia potrzebujesz ale w sklepie jest trochę aplikacji. Używam ten telefon od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Polecam również dokupić skórzane lub drewniane plecki Mozo 🙂

   • Kelly

    A Office jest tam za darmo w miarę jak na Androidzie?

    • jest cały Office dostępny bezpłatnie, polecam jednak zakup O365 jeśli nie masz, przyda się do continuum

     • RDF3

      Wydaje mi się, że nie do końca. Za darmo office jest tylko dla użytkowników domowych. Uczniowie, firmy itd. muszą płacić.

     • w jaki niby sposób firma ma płacić za bezpłatną aplikację systemową / mobilną? office mobile jest bezpłatny tak jak system, firmy muszą mieć inną licencję, ale na Office 365

     • RDF3

      Firma nie może używać tych aplikacji bez wykupionej subskrypcji. One nie są systemowe.

     • Masz rację. Użytek komercyjny wymaga licencji O365, natomiast nie dotyczy uczniów.

     • RDF3

      Według mnie domowy użytek nie obejmuje uczniów. Tym bardziej, że są specjalne wersje licencji – „użytek domowy i uczniowie.”

     • „uczniowie muszą płacić” tak, jasne 🙂 a słonce jest zielone

     • RDF3

      Office 365 dla Użytkowników Domowych – co w tym skomplikowanego? Taka licencja nie obejmuje uczniów, studentów, nauczycieli, małych i dużych firm.

  • będziesz bardzo zadowolony, facebook i instagam też działa 😉 pytanie tylko czy opłaca się brać w Play…

   • Kelly

    U playa mam specyficzną sytuację bo jestem tam bardzo długo i jest cała moja rodzina więc mamy zniżki.
    Generalnie najbardziej bałem się ,że potem będę żałować tej lumii (w końcu wybór na kilka lat) obejrzałem całą masę recenzji które zwykle byly pozytywne lecz bardzo dużo ludzi pisało , że lumii się nie opłaca ,że Microsoft się wypią na lumie itp. Patrząc jeszcze , że rownie dobrze moge wybrać telefon z androidem (który będzie pewny i przez kilka pierwszych miesięcy będzie śmigał) nie byłem 100% pewny ,ale i tak wiem ,że jak bym wziął tego androida to bym żałował , że nie spróbowałem lumii. Dodatkowo na plus , że bardzo lubię cały ekosystem microsoftu więc to by było kolejne ułatwienie.

    • w Playu też byłem długo i nie dali mi żadnych zniżek, zmieniłem sieć na inną, przynajmniej mam w końcu LTE w mieszkaniu… 950 XL przypadnie i do gustu, szczególnie zdjęcia i sam system

    • Slevin

     Jak wybierzesz telefon z windows mobile w obecnej chwili to będziesz żałował, jak wybierzesz androida będziesz żałował że nie spróbowałeś windowsa 🙂

     • jak ktoś lubi system windows 10 to system mobilny w tej samej wersji będzie w sam raz dla niego

     • Slevin

      Niby dlaczego? Poza nazwa coś łączy windows 10 i mobile?:) Nawet synchro w edge nie działa… Kiedyś pewnie naprawią problemy windows mobile i zrealizują swoje plany/obietnice, wtedy będzie można skierować wzrok ku windowsowi jeszcze raz. Obecnie nie. (moim zdaniem)

     • Kelly

      Niestety tak to wygląda :/

 • Tomasz Obara

  Należy się wielka pochwała dla Krzyśka. Przede wszystkim za obiektywne podejście do tematu, poparte cyframi i nakładem pracy. Oczywiście wszyscy mamy świadomość, że „dziesiątka” ma jeszcze swoje niedociągnięcia i braki, ale więcej jest raczej zalet. Ba, system jest wciąż udoskonalany i wręcz napawa optymizmem. Młodzież niech sobie korzysta z „cukierkowych” i przesyconych barwą Androidów, a ceniący sobie prostotę i niezawodność niech działają na WM. Nie ma się co rozpisywać co MS powinien zmienić, a co nie, bo od tego jest Centrum opinii, które udowadnia, że jednak MS nie jest taki głuchy na sugestie.

  • Mariusz Patek

   Z tą niezawodnością W10 to nie przesadzaj. Nie ma to jak w L 950 xl udostępnić internet tak jak ostatnio w podróży Żona udostępniała dla swojego laptopa a później w tel. przestaje działać transmisja danych. Mój „kiepski” andrut nie miewa takich problemów.

   • Mariola

    Albo obojętnie jakim telefonie z Win by wysłać MMS trzeba się nieźle nakombinować, net przekopać by poustawiać konfigurację a po przywróceniu fabrycznych znowu to samo…, przerabiałam to już kilkanaście razy, eeech dużo by jeszcze pisać o tym jak MS w ostatnim czasie zmalał co do funkcjonalności wobec innych systemów, bądźmy szczerzy i tak bardzo jak jeszcze do niedawna byłam za i tylko za MS tak obecnie jestem za najbardziej funkcjonalnym systemem a W10M nim niestety nie jest.

    • Tomasz Obara

     Poważnie musisz ustawiać ręcznie konfigurację MMS? Miałem L535, L930 i obecnie mam Lumię 950 i na każdym z tych urządzeń zarówno MMS jak i skrzynki pocztowe konfigurowały się automatycznie. Może to kwestia operatora?

     • Mariola

      Nie przeważnie a zawsze…, jestem w sieci Play , na abonament i zawsze zawsze miałam problem z ustawieniami MMSów, może to faktycznie wina operatora choć wątpię bo odkąd mam Sony z Androidem nigdy nie musiałam nic ustawiać, MMSy same wchodzą….

      Na wiosnę wzięłam od Play L650, dość fajny telefon ale niestety brak w nim fizycznego spustu migawki aparatu, a ja władam tylko jedną ręką i bym mogła w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia musi ono mieć fizyczny spust to i kupiłam lekki wagowo (dla mnie istotne) tel z fizycznym spustem ale niestety albo stety z Androidem i tam wszystko mi wręcz śmiga a z Lumią bez przerwy coś…

   • Tomasz Obara

    Brat ma HTC One i miał podobne problemy jak Ty ze swoją Lumią. U mnie na L950 takiego problemu nie zauważyłem.

  • RDF3

   Nakład pracy spory, artykuł solidny, ale obiektywizmu nie ma w nim za grosz. To krzyk rozpaczy miłośnika Lumii – bez urazy. – tak to widzę.

   • ok, następnym razem napiszę artykuł „Windows 10 jest martwy. Jak ubrać się na pogrzeb?” 🙂

    • Część osób uśmierca mobilnego Windowsa już od kilku lat a system ma się dobrze i w dalszym ciągu jest rozwijany 🙂

     • dragonbabel

      ja bym napisał,że ma się rewelacyjnie,a rozwija się w zastraszającym tempie z kwartału na kwartał tracąc udziały na poziomie kilkuset procent.ma się dobrze jak cholera.

     • Dlaczego uważasz, że system nie może być rozwijany w momencie kiedy posiada zaledwie kawalątek rynku? To nie ma nic wspólnego. Microsoft w dalszym ciągu rozwija system Windows 10 Mobile i nie zanosi się na to aby w najbliższym czasie miał z niego zrezygnować.

  • Patryk PowerUser

   Za wchodzenie w dupę Microsoftowi nie należy się żadna pochwała. Trzeba firmę motywować do działania.

  • Mariola

   … Android jest dla młodych bo cukierkowy…, domyślam się że nie chodzi o wiek a o intelekt.

   Z Lumią męka z ustawieniem konfiguracji MMS, problemy z kalendarzem, częsty brak powiadomień, to się telefon zawieszał i trza było go restartować, to nawet WDRT był często używany, ciągle coś było nawalczyłam się już z kilkoma modelami Lumia, od jakiegoś czasu korzystam z telefonu z Android i jestem bardzo zadowolona, wszystko mi w nim szybko, płynnie działa, z przyjaznej dla użytkownika funkcjonalności jakie on oferuje.

   Korzystam z telefonu z Android i na prawdę jestem zadowolona z możliwości jakie on mi zapewnia i nie sądzę że mam umysł prosty, …choć jeszcze do niedawna(jak większość tu) pokroić bym się dała za telefonem z Windowsem. 🙂

   • Nie jestem pewny skąd taka ilość problemów u Ciebie z telefonami Lumia. Moje zdanie jest całkowicie odmienne. Mam nieco więcej pracy ze swoim telefonem 950 XL ale to wynika w głównej mierze z uczestnictwa w programie Windows Insider. Żonie ustawiłem telefon Lumia kilka miesięcy temu i do tej pory nie ma żadnych problemów.

    • Mariola

     Miałam 3 modele Lumia, dwa z W10M Insider i jeden z oficjalną 10 ale systemowe problemy były na każdej podobne i też nie wiem dlaczego tak a nie inaczej, nie ważne było minęło. 🙂

   • Tomasz Obara

    Absolutnie nie miałem tu na myśli prostego umysłu użytkownika systemu Android, pisząc o nim, że jest „cukierkowy”. W synonimach tego słowa bardziej dopatruję się czegoś przesłodzonego, z przesadą koloru i interfejsem na pograniczu kiczu. To mój subiektywny osąd. Żeby była jasność, to nie neguję funkcjonalności Androida, wychwalając WM. Mam nieraz styczność z systemem Googla i czasem porównuje sobie z WM i bardziej do gustu przypada mi pomysł Microsoftu. Może dlatego, że nigdy nie miałem problemów z WM.

    • Mariola

     Też wolę wygląd kafelkowy i wnerwia mnie wręcz w/g mnie durnie wyglądający zielony robocik ale wybieram funkcjonalność.

     • Tomasz Obara

      Mi funkcjonalności nie brakuje w Windows, a nie ukrywam, że wykorzystuje telefon oprócz podstawowych funkcji do wielu innych zadań. I o dziwo Windowsa polubiłem od średniej półki zaczynając przygodę z Lumią 535, a teraz „jadę” na L950 uważając go za najlepszy dotychczasowy telefon w dodatku z najlepszym aparatem mobilnym spośród poprzedników

     • Mariola

      Dobra powiedzmy że do tego co robimy w telefonach Ty, ja czy ktoś tam Windowsowi nic nie brak ale weźmy teraz pod wzgląd wybór urządzeń (telefonów) z Win, jaki skąpy jest…

      Zakładam że dla Ciebie telefon im cięższy wagowo tym lepszy i czy ma spust migawki aparatu czy nie to też Ci wsio ryba… a mi niestety nie, władam tylko jedną słabą ręką i by w pełni korzystać z telefonu musi on być lekki i mieć spust…, miałam L650, fajna lekka ale fizycznego spustu nie ma. 🙂 , ale to nie na temat.

      Nie chcę wyceniać czy Android czy Windows lepszy bo dla mnie jest ważna funkcjonalność urządzenia i systemu.

     • Tomasz Obara

      Ależ nie. Spust migawki ma dla mnie znaczenie i odkąd byłem szczęśliwym posiadaczem telefonu Nokia 808, tak do tej pory kupuję telefony ze spustem. Uwierz mi, że porównując 808 z L950, to ta ostatnia jest lekka niczym piórko 🙂 Nie jestem pewien, ale aluminiowa L650 jest chyba chyba cięższa od L950 🙂 do sprawdzenia. Szczerze powiedziawszy, to L650 bardziej mnie się widzi designersko od L950. Ale w planie mam zakup obudowy mozo i to się zmieni 🙂

     • Mariola

      L650 waży zaledwie 122g a L950 aż 150g, niby to tylko mała różnica w gramach ale dla mnie spora, L950 jest dostojna ale dla mnie ciężka jak ..cholera 😛 , a L650 lekka jest i śliczna…., a do Nokii to prawie każdy ma sentyment.

     • Tomasz Obara

      Jednak L950 nieznacznie cięższa

     • Mariola

      Dla Ciebie nieznacznie a dla mnie każdy gram to prawie jak kilogram serio…

 • Kris Goldfinch

  A ja zanim przejdę do przekazania własnej EKSPERCKIEJ opinii napiszę tak:

  Wyobraźcie sobie artykuł pt. „Czy łyżka ma szansę być lepsza od widelca?”
  i jeden z komentarzy pod artykułem:
  „używałem widelca przez trzy lata. dramat! zupa się przelewa, sos przecieka, ciężko zjeść kus kus. odkąd przesiadłem się na łyżkę mogę jeść wszystko! słabo z kotletami ale chlipanie sosów to poezja. nigdy więcej widelca!”

  I teraz zastanówcie się nad powyższym artykułem i komentarzami.

  To są różne systemy, zaprojektowane do innych zastosowań i mające inny target klientów. To, że MS zaliczył poślizg i mega wpadkę z W10M nie znaczy, że za 2-3 lata większość firm średnich i dużych nie będzie używała tylko telefonów z „kafelkami”. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – sieć domenowa! Każda firma czy korporacja używająca AD prędzej czy później wyposaży, jeśli nie wszystkich, to większość swoich pracowników w urządzenia z Windows, bo będzie je można wpiąć w domenę a to oznacza kontrolę i bezpieczeństwo. Android to coraz lepszy system ale nie dla poważnego biznesu. MS kiedyś był monopolistą na tym rynku a smartfony z Windows Mobile były na długo przed iPhone’ami ale gigant przespał swój moment przez konserwatywne podejście do rozwoju tej technologii. Karty wyłożyło najpierw Apple, które swój sukces ma w tzw. spójnym ekosystemie, a zaraz potem Google, które wygrało otwartym systemem, który każdy producent mógł modyfikować po swojemu. I tak z jednej strony mieliśmy zamknięty i w 100% kontrolowany przez producenta sprzętu iOS a z drugiej otwarty i wręcz anarchistyczny Android, który na każdym telefonie był inny choć niby taki sam. Jakie były zady i walety takiej sytuacji? Każdy (prawie) użytkownik sprzętu i systemu spod znaku nadgryzionego jabłka był pewny, że jak będzie jakaś aktualizacja systemu to ją „dostanie”. Z kolei konia z rzędem temu, kto posiadając telefon z androidem niebędący tzw. flagowcem otrzymał jakaś sensowną aktualizację (nie mówię o Nexus’ach). Jak zawsze jest też druga strona medalu. Użytkownicy iOS’a nie mogą, poza tapetą i, w ograniczonym zakresie, dzwonkiem, nic w telefonie zmienić bez płacenia. Użytkownicy Androida (było, nie było linuksiarze) mogą mieć wszystko za darmo (czasem kosztem bezpieczeństwa, ale kto by się tam przejmował).

  I teraz przechodzimy do sedna i mojej EKSPERCKIEJ opinii.

  Z prawej strony rynku urządzeń mobilnych mamy iOS, z lewej – Android a MS ze swoim W10M podąża szeroką autostradą pośrodku. W10M z jednej strony daje wszystkim użytkownikom systemu (nie sprzętu) gwarancję stałych aktualizacji a z drugiej, prędzej czy później, pojawi się szerokie portfolio urządzeń pracujących pod kontrolą tego systemu bo rynek będzie tego oczekiwał.

  Tak ja to widzę.

  Ale co ja tam wiem … 😐

  • Jeden z lepszych komentarzy jakie dzisiaj przeczytałem. Masz sporo racji. Zobaczymy tylko jakie ograniczenia prędkości pojawią się na tej autostradzie…

  • Tomasz Obara

   Idealny komentarz, z którym nie można się nie zgodzić

  • a za moment wyskoczy fan noża z okrzykiem zupa nie jest ważna ziemniaki też, ważne że mój nóż idealnie kroi cielęcinę! nie to co wasze widelce! nie żebym pisał o rdfie… 😀

  • Mariusz Patek

   Bzdura że zacytuję:

   „Z kolei konia z rzędem temu, kto posiadając telefon z androidem
   niebędący tzw. flagowcem otrzymał jakaś sensowną aktualizację (nie mówię
   o Nexus’ach).”
   Mój honor 4x zaczynał na 4.1 a teraz ma oficjalnego 6.0.

   • podobnie LG niebrandowane, za to LG z Orange zostały olane kompletnie…

   • Kris Goldfinch

    Czyli można to uznać za wyjątek potwierdzający regułę. Huawei w wyjątkowy sposób dba o swoich klientów i to mu się chwali. Założę się, że telefon masz spoza oferty polskich operatorów.

    • Mariusz Patek

     Z Plusa.

  • RDF3

   To o czym piszesz, to nisza niszy.
   Firmy bez problemu korzystają z iOS i androida. Windows phone nie jest już nikomu potrzebny. Ani korporacjom, ani konsumentom. Czas się z tym pogodzić..

  • Zakładając, że masz rację. Dla kogo będzie za te 2-3 lata W10M? Z Twojej opinii wnioskuję, że głównie dla firm i ludzi potrzebujących dużej integracji smartfona z komputerem. I nawet jeżeli sprzedaż urośnie, będzie na równi z iOS-em czy Androidem, to ja, przeciętny użytkownik smartfona, będę musiał wybrać Androida, bo Windows będzie drogi i nie będzie spełniał zadań dla przeciętnego użytkownika.
   Z przymrużeniem oka traktuję porównanie do łyżki i widelca, bo w średniej półce cenowej Android i Windows to to samo, lecz to pierwsze ma aplikacje, a to drugie wygląd, kafelki. Jednak już z otwartym okiem patrzę na metaforę, że Windows jest po środku autostrady. Tylko według mojego przekonania, ta autostrada jest bardziej skierowana ku Apple, a to oznacza, że nie będzie mnie na nią stać.

  • Patryk PowerUser

   Porzucone urządzenia z Androidem ratuje Cyanogenmod, który działa lepiej niż Android (w przypadku starych urządzeń). Co do iOS – nie jest to w 100% zamknięty system i Apple nie kontroluje go w 100%. Kilka powodów:
   – możliwość tzw. jailbreak’a – wgranie oprogramowania modyfikującego system,
   – z powyższym wiąże się instalacja aplikacji z innego sklepu niż sklep Apple (nie mylić z Google Play czy MS Store – da się bezpłatnie wgrać niekupioną aplikację ze sklepu Apple),
   – dziury w zabezpieczeniach istniejące po kilka lat, naprawiane w razie większego przypału, np. afera z iCloud

  • Mariola

   Kris Goldfinch,brawo za ten komentarz!

   Co do wpisu i niektórych komentarzy, jeżeli komuś myślenie że to co oferuje MS (system i sprzęt) jest tylko dla poważnych klientów i najlepszy daje satysfakcję to ok…

  • Polonez nie jest gorszym samochodem niż Audi 80. Jest po prostu do innych zastosowań.

 • Tomasz Obara

  Co do zdjęć z Lumii 950 oraz innych flagowców, to kolejny raz wnoszę o stworzenie działu gdzie moglibyśmy wrzucać najlepsze naszym zdaniem zdjęcia, ale tylko w stanie surowym!

 • J dl

  Jesli chodzi o sluchawke z andkiem o podobnych paramatrach i dobrym aparatem i jest nawet tanszy to LG G4

  • … który się kołysze na stole doprowadzając tym do szału, ale ogólnie fajny telefon

   • Slevin

    Teraz telefony z tymi wystającymi aparatami cały czas kołyszą się na stole przecież.

    • ale LG nie ma wystającego aparatu, tylko owalne plecki…

 • Kinga Kordian

  Ja również jestem nastawiony optymistycznie co do win 10 mobile sytem działa świetnie i liczę na to ze kiedyś stanie sie popularnym. Wiem ze telefon to nie jest urządzę ie do gier ale brakuje mi takich tytułów jak pokemon go czy innych . Po za tym windows 10 mobile jak dla mnie jest idelany

 • Nylu

  Czyli doszliśmy do wniosku ze android to be a windows10 mobile cacy,czy wszyscy się zgadzamy???

 • nielubiearbuzow

  Na przykładzie słabego tabletu udowadniać że WM lepszy od Androida? No może od Szajsunga ….
  Aplikacje – jak dla mnie WM dyskwalifikuje fakt, że połowa banków nawet nie planuje wydania apki na WM – na Androida oczywiście są od dawna. Te którą są na WM oczywiście są wykastrowane – bez np. blika ….Edge, bing, tłumacz czy mapy mogą się do usług googla schować – to tak skoro skupiamy się na usługach wytwórców systemu.
  O takich duperelach jak ciągły system beta, olewanie klientów pod względem aktualizacji przez Msoft nawet nie chce mi się wspominać.

  • Aplikacja INGMobile oferuje BLIK. W ostatnim czasie udostępnili nowszą aplikację dla Windows 10 Mobile o nazwie Moje ING. Aktualizacje są stale udostępniane dla wszystkich telefonów z wyjątkiem starszych modeli, które nie zostały dopuszczone do W10M.

   • RS2_14915

    Z tego co się orientuję to również ipko obsługuje blik

 • DDanielos

  Odnosząc się na poważnie do artykułu i Surface Phone – Jeżeli faktycznie w przyszłym roku wyjdą takowe urządzenia i MS skupi się wyłącznie na nich, to będzie to dla nich gwóźdź do trumny. Jak wiadomo urządzenia z tej serii są naprawdę drogie, a patrząc na statystyki większość użytkowników używa właśnie budżetowych bądź też smartfonów z średniej półki. Nie wątpię również w to, że gdyby MS się zaangażował to W10M i RS1 mógł wyjść o wiele wcześniej dopracowany i szybki, a RS2 moglibyśmy otrzymać jeszcze w tym roku. Co do telefonów innych producentów. Jeżeli miałoby być tak jak jest np. na Androidze, że taki Nexus dostaje regularnie aktualizacje, bo od Google, a z innymi producentami jest już problem, to jak dziękuje.

  • a Surface Book był gwoździem do trumny na rynku laptopów bo większość kupuje tanie urządzenia? 🙂 dwa, wszystkie wspierane urządzenia dostają te same aktualizacje

   • DDanielos

    Laptopy mnie szczerze nie interesują, poza tym patrząc na cenę takiego Surface Booka po przeliczeniu z dolarów na PLN-y po prostu odpycha mnie i tak jak pisałem wyżej nie wątpię (o ile wyjdą), że Surface Phone będą równie drogie, a kupować je będą tylko „fani”. Dopracowany system i urządzenia przystępne cenowo, to jest według mnie klucz do sukcesu.

    • z przecieków wiadomo, że surfony mają być kierowane do kilku grup odbiorców, więc może będzie też tańsza wersja

     • DDanielos

      Załóżmy, że tak będzie. Pytanie ile będzie kosztować taki tańszy/najtańszy Surface Phone biorąc pod uwagę, że urządzenia z tej serii są naprawdę drogie. 1000zł? 1500zł? Osobiście nigdy nie wydałem na telefon więcej niż kilkaset złotych i nie zamierzam wydawać, lecz wiem jedno, że gdyby MS jednak powrócił do produkcji budżetowych/ ze średniej półki smartfonów poszukując w przyszłości nowego telefonu wziąłbym je szczerze pod uwagę.

     • Kris Goldfinch

      Rozumiem, że wyrażasz w ten sposób opinię wszystkich ludzi biznesu dla których wydać na coś X tysięcy jest jak pierdnięcie. To, że Ty nie wydałeś, nie znaczy, że inni nie wydadzą. I tu paradoksalnie najlepszym przykładem jest iPhone. Sprzęt przeciętny za kur..ską kasę. Sprzedaje się? I to jeszcze jak! Dlaczego? Bo ma zaje.isty marketing. A tanie telefony za nie „więcej niż kilkaset złotych” są dla ludzi, którzy może i chcieli by ajfona ale ich nie stać, przez co mogą być zgorzkniali i nienawidzą innych dlatego, że są.

     • RDF3

      „najlepszym przykładem jest iPhone. Sprzęt przeciętny za kur..ską kasę.
      Sprzedaje się? I to jeszcze jak! Dlaczego? Bo ma zaje.isty marketing.”

      To nieprawda. Ja jestem można powiedzieć chciwy, ale kupiłem iPhona. – nie dlatego, że zadziałał marketing. Po prostu chciałem najlepszego smartfona na rynku – i takiego dostałem.

     • Kris Goldfinch

      „nie dlatego, że zadziałał marketing”, „chciałem najlepszego smartfona na rynku”

      I tak własnie działa marketing! Uwierzyłeś, że iPhone to najlepszy smartfon na rynku. To wystarczy.

     • RDF3

      Zabawne, bo w jakiś sposób masz rację, – uwierzyłem w marketing MS i google. 😉
      Uwierzyłem w to, że mają konkurencyjne, a nawet lepsze produkty, w niższej cenie. Kupowałem androidy i lumie – z perspektywy czasu wiem, że to była strata pieniędzy. np. L930 – mój najgorszy smartfonowy zakup.

     • Daniel Orzanowski

      930 taka slaba ? Myślę o niej.Ojciec chce jakiś dobry aparat w smartphonoe i wlasnie o 930 myślę

     • RDF3

      Nie polecam. Zdjęcia są fatalne. Też wszędzie czytałem, jaki to super aparat, a rzeczywistość okazała sie zupełnie inna. Do tego przegrzewanie, słaby czas pracy na baterii, kłopoty z mikrofonami i ekranami…
      Nie wiem, może mam za duże wymagania. ale jak za tę kasę, to słabo. W tym samym czasie kupiłem żonie Galaxy Alpha i ten model po prostu miażdży lumię. Aż było mi głupio, kiedy porównywaliśmy zdjęcia z wakacji.

     • Daniel Orzanowski

      Hmmm widziałem jakość wideo i myslalem że jest lepiej,chociaż patrzyłem na flikr na zdjwcia i są porównywalne do 640 co jest dziwne

     • zdjęcia są niezłe, jak chcesz wrzucę trochę pełnych wersji na onedrive, poprzeglądasz jakie fotki robi 930-tka, są dużo lepsze od 640, jedynie przednia kamera jest słaba

     • The_Ecki

      Miałem też Lumie 930 i zdjęcia nie były aż takie rewelacyjne jak piszesz.

     • RDF3

      Nie znasz się. 😉 To lumia – zdjęcia muszą być rewelacyjne.

     • skąd wiesz jak ich nie widziałeś?

     • The_Ecki

      Jakbym nie miał telefonu to bym nie pisał o jakości zdjęć? W sumie jak nie wierzysz to mam kilka zdjęć na One Drive.

     • Daniel Orzanowski

      Jak dasz rade to wrzuć

     • dragonbabel

      on jak zwykle bredzi,mialem 930 którą dałem żonie bo w10m nie mogłem zniesc.930robi bdb zdjecia.ogolnie tel awaryjny ale ladnie wykonany,z gównianym systemem,lecz zdjecia robi dobre=nie tak dobre jak lg v10 ktorego posiadam,chociaz w dzien nawet porownywalne.w nocy 930 odstaje juz bardzo-duzo szumow

     • rdf nie potrafi robić zdjęć i wychodzą mu same parówki, polecam 930, ale na gwarancji bo zdarzają się problemy z mikrofonami

     • Yallida

      iPhone… najlepszym smartphonem na rynku… Serio? Kolego albo żartuje albo mimo bogatych wypowiedzi w komentarzach nie ma bladego pojęcia o rynku mobilnym…

     • RDF3

      Jeszcze rok/dwa lata temu przyznałbym ci rację, ale do pewnych rzeczy się dorasta. A z tym bladym pojęciem bym uważał. 😉

     • Yallida

      Ok, przesadziłem trochę i przepraszam. Z drugiej strony jednak jeśli chodzi o iPhona to stwierdzenie, że jest to najlepszy smartphone na rynku może dotyczyć tylko i wyłącznie osobistych odczuć ponieważ zarówno pod względem technologicznym jaki oprogramowania jest to stwierdzenie bardzo na wyrost. Nawet najwięksi fani Jabuszka sami przyznają, że obecnie Apple musi ostro nadgonić androidową konkurencję…

     • RDF3

      Ale w czym ma nadgonić? Bo jeżeli chodzi ci o rzeczy typu otwarcie BT, NFC czy OTG, to jest to świadomy wybór firmy (mają swoje własne protokoły) i nie bedzie żadnego „gonienia.”
      Co do funkcjonalności systemu, jego kulturę pracy, szybkość, to uważam, że jest rewelacyjnie. Aplikacje też są pierwsza klasa.
      Ja robię sporo zdjęć i filmów – również pod tym względem jest super. I nie chodzi o samą jakość fotek, bo tutaj można się spierać (według mnie żaden telefon nie robi dobrych), ale o całe otoczenie, późniejszą obróbkę, łatwość kreowania krótkich form reportażowych wprost w telefonie, rewelacyjne żywe zdjęcia. naprawdę świetna stabilizacja obrazu – tego nie ma konkurencja.

     • Yallida

      Przepraszam bardzo ale to Nokia jako pierwsza wprowadziła „ożywione zdjęcia”. Ogólnie co do zdjęć na smartphonach to do tej pory nie jestem do nich przekonany i robię nimi zdjęcia tylko w ostateczności.

     • RDF3

      Akurat pierwsze było HTC ZOE, ale poza nazwą niewiele ma to ze sobą wspólnego.

     • chciałeś chyba napisać „skąpy”, bo po „chciwy” nie pasuje „ale” 😉

     • DDanielos

      Bredzisz i tyle.

     • Kris Goldfinch

      Zaiste merytoryczna riposta. Chylę czoła.

   • Kris Goldfinch

    Sprzęt spod znaku Surface wydaje się być absurdalnie drogi ale jednocześnie przychylnym okiem patrzymy na ajpady i ajpady pro kosztujące sporo więcej – w końcu to Apple. Surface zdobędzie swój rynek – rynek biznesowy. MS nie musi się silić, żeby Nowak, Kowalski czy Sanchez używali telefonu/tableta z ich systemem. MS przejmie korporacje, potem duże firmy, potem średnie firmy … itd… Dlaczego? … Microsoft Windows Server 😀

    • Nylu

     Korporacje jeśli już to używają l640

    • Slevin

     Apple od lat konsekwentnie rozwija system, mają mega serwis, wsparcie developerów, zaufanie klientów. MS co 2 lata zmienia wizje, wszystko trzeba robić od nowa.

   • RDF3

    Nie, to sa zupełnie inne sytuacje.
    Na rynku są tysiące modeli i setki producentów PC. Natomiast producentem windows phonów jest praktycznie jedynie MS.

   • Daniel Orzanowski

    Nie porównuj w10 do w10m, tego drugiego prawie nikt nie kupuje i cudowny sp tego nie zmieni

  • Należy pamiętać, że Microsoft skupi się przede wszystkim na tworzeniu systemu a przy okazji zaprezentuje kilka modeli Surface Phone. To inni producenci będą produkować telefony a MS będzie dostarczał system.

   • DDanielos

    Już to widzę jak inni producenci ochoczo wydają smartfony z W10M na pokładzie…

  • Kris Goldfinch

   Mój drogi… jest mikroekonomia i makroekonomia. To co z pozoru wydaje się bez sensu nam maluczkim może być wieloletnim planem wyniesienia firmy na wyżyny. MS ma hajs i, wg mojej opinii, wypuszcza betę za betą szukając kury znoszącej złote jaja. W10M, który za kilka lat może się nazywać inaczej, pomimo tego, że obecnie jest słabo oceniany, będzie ewoluował i w miarę upływu czasu wykosi konkurencję i będzie tym dla smartfonów czym Windows XP był dla PC’tów.

   • DDanielos

    Jak to mówią marzenia nie kosztują.

    • Kris Goldfinch

     Marzyć możemy my, biedaki. Korporacje planują swoje działania na lata i dekady. Nie twierdzę, że mam absolutną słuszność, ale coś mi mówi, że za te kilka lat ludzie Twojego pokroju będą zmuszeni powiedzieć mi „miałeś rację”.

     • DDanielos

      Nie sądzę.

     • Kris Goldfinch

      Rozmarzyć mógłbym się będąc udziałowcem czy też członkiem zarządu firmy Microsoft. Ale, że nim nie jestem, moje marzenia podążają zdecydowanie w inne strony. Przekazuję moją opinię, która nie ma emocjonalnego podłoża i wynika z życiowego doświadczenia, wiedzy i obserwacji. To, czy to się zgrywa z Twoim światopoglądem i spojrzeniem na otaczający Cię świat jest dla mnie zdecydowanie obojętne. Zapraszam do dalszej dyskusji. To pasjonujące.

     • DDanielos

      Moja opinia również nie ma podłoża emocjonalnego i wynika z obserwacji, wiedzy itp. Lecz w przeciwieństwie do Ciebie trzeźwo patrzę na tą całą sytuację czego nie można powiedzieć o Tobie skoro twierdzisz, że np. W10M wykosi konkurencje… Co do dalszej dyskusji – podziękuję za nią, gdyż jak wiadomo jutro Poniedziałek, a wraz z nim powrót do szarej rzeczywistości i trzeba się wyspać. Dobranoc „marzycielu”.

     • RDF3

      Gdyby to było takie proste, to Kodak i Nokia wciąż byłyby potentatami. Microsoft popełnił potężne błędy. Nie ma nieomylnej korporacji. Twoja wiara w wieloletnie planowanie (nawet dekady) jest rozbrajająco naiwna.

   • RDF3

    „To co z pozoru wydaje się bez sensu nam maluczkim”
    „Z pozoru” nam „maluczkim” windows phone wydawał sie niewypałem już w 2012. I to my . – jeżeli masz słaby produkt

   • Kinga Kordian

    Napewno tak sie stanie oby Microsoft podeszedl do sprawy poważnie i nowa linia surface pro zachwyciła nas nie tylko oryginalnym wyglademq ale tez żeby r2 okazała sie petarda

 • Nylu

  Przeglądam teraz stronę z telefonami l950 wystawiona za 250 euro brak ofert.l830 za 85 euro brak ofert, l950xl wystawiona za 300e proponują 150euro itd czy to nie świadczy o czymś? Czy trzeba to komentować

 • Ale artykuł wymyśliłeś 🙂 Ja dodam od siebie ze po paru latach z Windows(który testowałem intensywnie jak wiesz) i 8 miesiącach z androidem stwierdzam że musieli by mi zapłacić bym wrócił do Windows z powrotem. Co do nowych urządzeń nic nie zmienią jak system jest do kitu. Tyle w temacie.

  • system z miesiąca na miesiąc jest coraz lepszy, aplikacji też przybywa, wszystko jedynie dzieje się moim zdaniem zbyt wolno i zbyt późno

   • Kinga Kordian

    Zgadzam sie w pełni odkąd jest 10 przybylo sporo fajnych apel jednak brakuje jeszcze paru ale jest dobrze

 • Slevin

  Porównanie starego androida z nakładka lenovo do najnowszego windows mobile?:D

  • no właśnie, 1. de facto kupuję tablet 29 sierpnia (bo jego cena zawarta jest w cenie abonamentu, nic nie jest za darmo…) i otrzymuję sprzęt z nieaktualnym oprogramowaniem 2. zamiast czystego androida dostaję „cudowną”, zamkniętą nakładkę lenovo… 3. motyw z tabletem to jedynie wstęp do artykułu

   • Slevin

    1. To wina tylko i wyłącznie LG, 2. wina LG, 3. wiem czytałem. Jak telefony HTC itp nie dostawały aktualizacji do nowszej wersji windows phone to też winny był sam system czy htc?

    • 1. chyba Lenovo, nie LG 2. winę zawsze ponoszą obie strony, a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze

 • Michał

  Ja strasznie nie lubię dyskusji ms vs android vs ios. Sprawa jest dla mnie prosta: używaj to co ci odpowiada i spełnia oczekiwania. Ja po przesiadce na kafelki nie widzę już możliwości powrotu do Androida i nie dlatego, ze WP jest lepszy/gorszy tylko dlatego, że bardzo mi odpowiada to co MS mi zaproponował.

  • makgajwer

   Dokładnie, i to jest sedno sprawy. Ja miałem przeróżniste telefony, głównie Nokia od 1994 roku. Był Symbian, Windows mobile jeszcze na Looxie 718 (Fujitsu Siemens), androida, iOs i od jakiegoś czasu okienka, które mi najbardziej leżą. Nie potrzebuję tryliona aplikacji. Stać mnie na telefon nawet za 5 patyków, ale skoro taki za 600 zeta spełnia moje oczekiwania i sprawdza się w tym czego oczekuję i potrzebuję po co przepłacać??

 • Max

  mowa tu o mobilnym windowsie. Jeśli iOS nie ma szans z androidem to o czym my w ogóle tu piszemy ???????

  • The_Ecki

   iOS nie jest kierowany do Geeków, każdy kto lubi zamknięte środowisko wybierze WM i iOS.

 • Yallida

  Windows Mobile jak najbardziej ma szanse stać się lepszym systemem od Androida ale TYLKO I WYŁĄCZNIE w sytuacji, gdy trafi w ręce ludzi, którym będzie zależeć na tym systemie. Póki trzeba szczerze przyznać że ekipa MS odpowiedzialna za mobilne okienka traktuje własny system po macoszemu i to chyba trochę za bardzo.

 • Robert_K

  Brakuje mi bardzo prostej funkcji, która jest w najtańszych telefonach, powiadamiania dźwiękowego o nieodebranych SMS -ach i rozmowach. Mogłaby to być oddzielna aplikacja instalowana ze sklepu. Ponadto przypomnienia powinny sygnalizować dźwiękowo, aż do wyłączenia (tak było w Symbianie) . Po to są żeby o czymś przypomnieć, o czy się nie pamięta. Jednorazowa sygnalizacja dźwiękowa i powiadomienie na ekranie jest całkowicie niewystarczające.

 • The_Ecki

  Porównajcie czystego Androida z Nexusa 5X z tym co jest na Lumi 950, taka sama specyfikacja. 😛

  • prześlij mi nexusa 5x do recenzji to porównam, potem ci odeślę, słowo harcerza

   LG – ten sam procesor, ale: mniej pamięci 2/16 : 3/32, gorsza bateria, gorszy ekran IPS HD, optyka 12 Mpx, wsparcie ze strony google – zakończone, nie dostanie A7 ani nic innego

   • The_Ecki

    Chyba chciałeś napisać o Nexus 5, bo Nexus 5X ma Androida 7.0. Wolę IPS od AMOLED-ów.

 • Wolny Strzelec

  heloł, NOKIA LUMIA 640 XL??? mam ten telefon i to jest brand MICROSOFT, podobnie jak model 640… o co kaman?

  • Nokia i MS wykazywane są jako jeden producent w statystykach, wysłałem zapytanie do tej firmy

 • grzybek

  Chyba żadna społeczność nie jest tak aktywna w Internecie, jak posiadacze Lumii. Dawno nie widziałem na polskich stronach technologicznych takiej liczby komentarzy.

  Co do tematu. Przesiadając się 3 lata temu na Windowsa, byłem świadomy braku pewnych aplikacji, ale miałem nadzieję, że wraz z upływem czasu sytuacja ulegnie poprawie, a jest raczej na odwrót. Co mnie najbardziej dziwi, nawet polscy developrzey rzadko wydają coś na Windowsa. Też byłem zachwycony WP 8 po przesiadce z Androida, a Lumię 820 uważam za mój najlepszy dotychczasowy telefon, jednak następny smartfon będzie z androidem. Na rynku nie ma żadnego ciekawego telefonu ze średniej półki z WM, a dodatkowo problemem są liczne braki w podstawowych aplikacjach (nie mam na myśli Pokemonów i Snapchata). Sam system też ma liczne błędy, które dają o sobie dać każdego dnia.

  • RDF3

   To prawda. Społeczność jest mocna. Swego czasu Nokia sprzedawała u nas sporo lumii.

   • w Polsce kiedyś telefon = Nokia

    obecnie dominują tanie samsungi… :/

  • marcin4511

   Miałem dokładnie tak samo.

  • Konrad

   Mam identyczne doświadczenia, ja czekam na powrót Nokii z androidem w 2017 🙂

 • kizdub

  Artykuł długi, szkoda że również niezbyt obiektywny.
  Porównywanie flagowca, za taki uważam model 950, z zapewne budżetowym tabletem z Androidem trudno nazwać rzetelnym porównaniem.

  Równie dobrze można się doczepić do „wysokiej jakości zdjęć i optyki”. Może takowe atrybuty są w modelu 950, w pozostałych aparatach już nie. Jest to zaleta parametrów danego modelu a nie systemu WP jako takiego. Takich rzeczy jest w artykule znacznie więcej, pewnie zostały już opisane we wcześniejszych komentarzach.

  Co mnie najbardziej dziwi to autor zupełnie pominął fakt połączenia gadżetów (smartwatcha, drona, klimatyzatora, dekodera cyfrowego, itp.) ze smatphonem. Kupując taki sprzęt ma się gwarancję, że odpowiedni program i sterownik będzie na Androidzie, na tak wychwalanym tutaj WP to życzę szczęścia w poszukiwaniu.

  Kończąc już, wspomnę tylko o symbolu, niemal znaku rozpoznawczym WP – ruchomych kafelkach. Wystarczy poczytać komentarze wielu użytkowników, którzy skarżą się, że kafelki u nich nie działają (u mnie również część z nich pozostaje nieruchoma lub pusta). Leczenie WP za pomocą wróżb i guseł, czyli ciągłego soft resetu i jak nie pomoże (a zazwyczaj nie pomaga) hard resetu pozostawiam wytrwałym użytkownikom. Mnie to po trzecim HR przestało bawić.

  • niezbyt obiektywny… kolejna osoba, która nie zrozumiała motywu z tabletem…

   • kizdub

    aha
    w takim razie nieomylny autor – fanboy wp – niech uważniej na przyszłość formułuje swoje wydumane pseudotezy „udowadniające jedyną słuszność”
    prawdziwa cnota krytyk się nie boi…

 • werwolf

  Od 2004 roku uzywam Windows mobile.Moj pierwszy smartphone z Windows 2002 mobile na pokladzie to Motorola MPX 200 ….Teraz Lumia 640Lte I 950…Ciezko mi opisac ilosc palmtopow I smartphonow po drodze..Przez te Lata.Ale uwazam ze Windows mobile Nadal wzorowo spelnia swoja role niezawodnego systemu operacyjnego.

 • biblo

  „Czy Windows 10 Mobile może być lepszy od Androida?”

  Może i może, ale kogo to obchodzi… Śmierć słuchawek z WM to kwestia niedługiego czasu…

  • słysze to od 3 lat…

   • biblo

    Poczekaj jeszcze chwilę i więcej tego nie będziesz słuchał… Wg ostatnich danych z samego MS sprzedaż ich telefonów w ostatnim kwartale wyniosła 1,2 mln, w poprzednim 2,3 mln, a w 2014 r. była na poziomie 10 mln szt./kwartał. To jeż jest ostra równia pochyła z nieuchronną katastrofą na finiszu…!

    Miałem już kiedyś telefon z Microsoft Windows PocketPC (Trium Mondo), potem jakieś inne palmtopy z systemem MS, potem jakiś Symbian, znów WIndows 7/8/10 i widzę, że po raz kolejny jest to ślepa uliczka… I trochę mnie to wkur…ia…

 • Tomasz (prv)

  Czytając i artykuł i dyskusje widać, iż fani i pasjonaci Lumii i Win Mobile są bardziej przekonani do tego systemu, niż jego producent.
  A fakty są nieubłagane, Lumie zostały wygaszone, być może pojawi się referencyjny model przeznaczony dla biznesu i być może w tym kierunku pójdzie kilka firm. Choć tutaj odpowiedź będzie znana pod koniec roku – wystarczy zobaczyć, jak HP sobie poradzi.

  Na dziś pewnikiem jest, iż Win10Mobile znika z rynku konsumenckiego. W tym definitywnie kończy się era tanich słuchawek z Win10.

 • Tomasz (prv)

  I jeszcze dwie uwagi.

  Cortana pojawi się w PL kiedyś. W 2014 roku były podawane nawet terminy jej polskiej premiery i….

  Aplikacje UWP – kto ma je napisać? Skoro rynek aplikacji dla Windows na PC nadal opiera się i jeszcze przez kilka lat opierać się będzie na modelu win32. Porażka MS z darmową aktualizacja do WIn10 niestety odkłada projekt UWP na ładnych kilka lat. Do czasu, gdy PC z Win7/8 staną się zdecydowana mniejszością.

  • Adrian Stypiński

   To był jakiś fejkowy koleś który podawał się za pracownika MS, a w konsekwencji nim nie był bo ktoś się zapytał bodajże czy pracuje w tej firmie. Zaraz po tym jego konta społecznościowe zniknęły z Internetu i do tej pory nic o nim nie wiadomo.

 • Piotrbov

  Kilka miesięcy temu przeniosłem się z Lumii 735 na Samsung Galaxy S7 i powiem wprost. Tego wyboru nie żałuje. Chociaz kafelki w Windows Phone są świetne i za nimi trochę tęsknie, lecz nie wróże Windows 10 Mobile dobrej przyszłości na rynku komercyjnym. Sprawa jest prosta, mamy tzw. błędne koło. Ludzie nie kupują Windows Mobile, bo ma mało dostępnych aplikacji. Nie są robione aplikacje na Windows Phone’a, bo ma mało uzytkowników. I naprawdę szkoda. Bo aplikacje na WP tworzy sie znacznie prościej, szybciej i wygodniej niż na Androida.

 • Józef Chruścielewski

  Wy jesteście stare wygi ja bidula,jak przenieść kontakty zwp8.1 na antka,fon widzi ale przez apkę outlook,ale za ch.. Nie mogę ich zapisać pod ikoną Kontakty?

  • Mariola

   Nie mam Lumii przy sobie a nie pamiętam jak to w niej jest, ale z tego co pamiętam to chyba importujesz kontakty na skrzynkę Gmail stąd https://outlook.live.com/owa/?path=/people na klikając na zakładkę ‚zarządzaj’.

   • Józef Chruścielewski

    Dzięki za wskazówki,jak się prześpię po trzech nockach to sprawdzę twój sposób,miłego dnia ? Mariola

    • Mariola

     To jest ‚chyba’ ale ‚chyba na pewno’, miłego…!

   • Dyziom

    Ja się właśnie męczyłem, bo mam logowanie mailem z wp na Outlooka MUAGAHA.

    Można przez apke outlook na andka. Bądź tak jak piszecie przez stronę bądź wersje PC wyeksportować i złapać gmailem.

    Nic trudnego chyba, że tak jak ja logujecie się wszędzie mailem polskim, na gmaila też.

    A tak wiem, że po roku odpowiedź, ale boli mnie, że android7 zjada 8GB/1 a win10 3GB/512MB ramu. No ale cóż, w abonamencie same andki, a win mobile umierać zaczął :/

 • marcin4511

  Windows Mobile jest fajny, ale … Mi najbardziej brakuje normalnego pulpitu, a kafelki to dla mnie za mało.

 • dragonbabel

  przeczytalem ‚artykul” do polowy,dalej sie nie dało.czułem się jak w meczecie na kazaniu jakiegoś radykalnego imama-tyle bredni naraz dawno nie widziałem.żałosne ,aż w oczy kuło