Co nowego w Windows 10 Mobile Anniversary Update? Threshold 2 kontra Redstone 1

Microsoft udostępni na początku sierpnia dużą aktualizację dla telefonów z systemem Windows 10 Mobile o nazwie Anniversary Update, która znana jest również pod nazwą Redstone 1. Uczestnicy programu Windows Insider od dłuższego czasu mogą testować najnowsze funkcje, które pojawią się dla wszystkich już za niecały miesiąc. Zapraszam do przejrzenia najważniejszych nowości jakie znajdziecie w zbliżającej się aktualizacji systemu operacyjnego.

Początkowo aktualizacja Anniversary Update miała wprowadzić szereg innowacyjnych funkcji jednak Microsoft podjął decyzję o tym, że nowości pojawią się dopiero w kolejnych rozgałęzieniach systemu.

Główną i w zasadzie najważniejszą zmianą w rocznicowej aktualizacji jest stworzenie wspólnego jądra systemu Windows 10 o nazwie OneCore. Niestety użytkownicy nie dostrzegą zmian związanych z wprowadzeniem tego rozwiązania ponieważ są to wewnętrzne mechanizmy działania systemu. Niestety właśnie przez prace nad wspólnym jądrem OneCore zostały odsunięte w czasie nowe funkcje, które zaczną pojawiać się wraz z systemem Redstone 2.

Na szczęście aktualizacja Anniversary Update posiada kilka ciekawych nowości oraz rozwiązań, które z pewnością przypadną użytkownikom mobilnej dziesiątki do gustu. Poniżej zamieszczam wszystkie nowości i zmiany zauważone przez nas w trakcie testowania kolejnych kompilacji systemu Redstone 1.

[textblock style=”2″]W poniższych nowościach zrzuty ekranowe widoczne po lewej stronie pochodzą z systemu Threshold 2 (Build 10586.420) a zrzuty widoczne po prawej z systemu Redstone 1 (Build 14379). Dla ułatwienia dodałem kolory do pasków nawigacyjnych – kolor czerwony to TH2 a niebieski to RS1.[/textblock]

 

Ekran blokady

Na pasku nawigacyjnym pojawiła się nowa ikonka aparatu, która zastąpiła dotychczasową ikonkę wstecz. Dzięki niej użytkownicy będą mieli szybki dostęp do funkcji aparatu. Zmiana ta z pewnością przyda się posiadaczom telefonów bez fizycznego przycisku aparatu.

Kolejną nowością na ekranie blokady jest pojawienie się centrum sterowania odtwarzaczem muzycznym. Aby zmieniać, pauzować czy zatrzymywać utwory użytkownicy nie będą musieli odblokowywać telefonu. Wystarczy, że naciśniecie przycisk zasilania lub stukniecie dwukrotnie w ekran (tylko kompatybilne telefony) aby zobaczyć centrum sterowania muzyką.

TH2 vs RS1 - Ekran blokady

 

Centrum akcji i powiadomienia

Teraz użytkownicy mogą dowolnie personalizować skróty akcji, które znajdziecie w centrum akcji. Wystarczy wejść do ustawień telefonu aby zmienić ułożenie, dodać lub usunąć skróty.

TH2 vs RS1 - Personalizacja skrótów w centrum akcji

W systemie TH2 możliwa była jedynie personalizacja pięciu skrótów w centrum akcji. W nowej wersji RS1 użytkownicy mogą wybierać z listy, które skróty mają być widoczne a które nie.

TH2 vs RS1 - Usuwanie i dodawanie skrótów aplikacji do centrum akcji

Wyświetlanie powiadomień zostało zoptymalizowane. Teraz powiadomienia są wyświetlane w grupach z możliwością ustawienia ile powiadomień dla danej aplikacji ma się wyświetlać w centrum powiadomień. Dodatkowo możemy ustawić priorytet dla każdej z aplikacji.

TH2 vs RS1 - Grupowanie powiadomień w centrum akcji

TH2 vs RS1 - Priorytet powiadomień w centrum akcji

 

Sklep

Sklep otrzymał przede wszystkim zmiany wizualne, które są widoczne na stronie głównej, na stronach z aplikacjami jak i w zakładce pobierania.

TH2 vs RS1 - nowy Sklep

TH2 vs RS1 - Karta aplikacji w Sklepie

W zakładce pobierania użytkownicy mogą teraz sprawdzić dokładną wersję zainstalowanych aplikacji. Ponadto zmienił się nieco wygląd paska pobierania. Niestety w dalszym ciągu brakuje informacji o wersji po wejściu do konkretnej aplikacji.

TH2 vs RS1 - pobieranie i aktualizacja aplikacji w Sklepie

Sklep posiada teraz powiadomienia, które pojawią się w centrum akcji. Użytkownicy otrzymują informacje o świeżo zaktualizowanych aplikacjach.

TH2 vs RS1 - powiadomienia ze sklepu w centrum akcji

 

 

Ustawienia telefonu

W ustawieniach zostały dodano ikonki do poszczególnych opcji. Niektóre z opcji zmieniły swoje miejsce jak np. ekran podsumowania (ekran podglądu) czy pasek nawigacyjny.

TH2 vs RS1 - Ikonki i ustawienia

Osoby, które chcą przystąpić do programu Windows Insider mogą to zrobić teraz bezpośrednio z poziomu ustawień telefonu. Nie jest już potrzebna dodatkowa aplikacja Windows Insider, którą w systemie TH2 należało pobierać ze sklepu.

TH2 vs RS1 - Windows Insider

Pojawiły się również nowe ustawienia dotyczące aktualizacji. Użytkownicy mogą zmienić godziny aktywnego użytkowania, podczas których telefon nie rozpocznie aktualizacji. Z kolei za pomocą opcji ponownego uruchamiania można ustawić preferowaną godzinę, o której telefon ma rozpocząć aktualizację.

TH2 vs RS1 - Aktualizowanie telefonu

 

Wiadomości

Użytkownicy otrzymali możliwość szybkiego usuwania wiadomości za pomocą przeciągnięcia palcem na danej wiadomości od prawej do lewej. Ponadto zostały odświeżone emotikonki.

TH2 vs RS1 - Kasowanie wiadomości

Niestety rozmowy Skype zostały usunięte z aplikacji Wiadomości. Aby skorzystać z rozmów Skype należy pobrać dodatkową aplikację ze sklepu. Obecnie jest dostępna aplikacja Skype Preview, która działa wyłącznie na telefonach z systemem RS1.

Skype Preview dla Windows 10 Mobile

Warto również dodać, że nowa aplikacja Skype zostanie wyposażona w funkcję Messaging Everywhere, która umożliwi pisanie i odczytywanie wiadomości na naszym komputerze. Funkcja ta została również usunięta z aplikacji Wiadomości.

Teraz również z poziomu wiadomości będziecie otrzymywać powiadomienia o dostarczeniu wysłanych wiadomości SMS.

 

Polski słownik

Aktualizacja wprowadzi również ulepszony słownik, który teraz podpowiada słowa znacznie lepiej niż to ma miejsce w systemie TH2. Poniżej porównanie, które doskonale obrazuje poziom poprawy.

TH2 vs RS1 - Polski słownik

 

Pozostałe nowości

Microsoft Edge. Poprawiono działanie przeglądarki oraz dodano gesty swipe. Teraz za pomocą przesunięć palcem od lewej lub od prawej krawędzi będziemy przechodzić na poprzednie lub kolejno przeglądane strony.

Aplikacje dla stron internetowych. Już wkrótce będziemy mogli otwierać niektóre aplikacje zamiast przeglądać strony WWW.

Ulepszenia w działaniu funkcji Continuum.

Podgląd aplikacji. Zwiększono liczbę wyświetlanych aplikacji w menedżerze zadań z 8 do 16.

Ikonki ulubionych. Teraz kafelki ze skrótami do stron internetowych wyświetlają poprawnie ikonkę ulubionych (favicon).

Nowe wersje fabrycznych aplikacji. W nowej wersji systemu zostały zaktualizowane systemowe aplikacje, które otrzymały drobne nowości oraz lepszą stabilność.

Setki innych poprawek i ulepszeń. W systemie wprowadzono mnóstwo innych poprawek i udoskonaleń, które pozytywnie wpływają na działanie całego systemu.

 

Lista usuniętych funkcji

Radio FM. Najnowsza aktualizacja usuwa z systemu aplikację Radio FM. Aby odbierać stacje radiowe należy pobrać aplikacje firm trzecich ze sklepu.

Aplikacje HERE. Wraz z aktualizacją systemu do wersji Anniversary Update zostaną usunięte aplikacje HERE Drive, HERE Maps, HERE Transit oraz HERE City Lens z telefonu. W tym wypadku akurat nic nie tracimy ponieważ w/w aplikacje przestały działać w systemie Windows 10 Mobile dnia 30 czerwca. Więcej informacji.

 

Na koniec zapraszam jeszcze do obejrzenia filmu, na którym prezentujemy część z opisanych powyżej nowości.

Pamiętajcie, że prezentowane nowości dotyczą aktualnego stanu systemu w Windows Insider i mamy nadzieję, że Microsoft zaskoczy nas czymś jeszcze w oficjalnej aktualizacji Anniversary Update, która ma wystartować już 2 sierpnia.

Jeżeli zapomniałem o czymś ważnym to koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco w przypadku pojawienia się kolejnych nowości lub istotnych zmian.

Źródło: Opracowanie własne