Co nowego w Windows 10 Mobile Anniversary Update? Threshold 2 kontra Redstone 1

Microsoft udostępni na początku sierpnia dużą aktualizację dla telefonów z systemem Windows 10 Mobile o nazwie Anniversary Update, która znana jest również pod nazwą Redstone 1. Uczestnicy programu Windows Insider od dłuższego czasu mogą testować najnowsze funkcje, które pojawią się dla wszystkich już za niecały miesiąc. Zapraszam do przejrzenia najważniejszych nowości jakie znajdziecie w zbliżającej się aktualizacji systemu operacyjnego.

Początkowo aktualizacja Anniversary Update miała wprowadzić szereg innowacyjnych funkcji jednak Microsoft podjął decyzję o tym, że nowości pojawią się dopiero w kolejnych rozgałęzieniach systemu.

Główną i w zasadzie najważniejszą zmianą w rocznicowej aktualizacji jest stworzenie wspólnego jądra systemu Windows 10 o nazwie OneCore. Niestety użytkownicy nie dostrzegą zmian związanych z wprowadzeniem tego rozwiązania ponieważ są to wewnętrzne mechanizmy działania systemu. Niestety właśnie przez prace nad wspólnym jądrem OneCore zostały odsunięte w czasie nowe funkcje, które zaczną pojawiać się wraz z systemem Redstone 2.

Na szczęście aktualizacja Anniversary Update posiada kilka ciekawych nowości oraz rozwiązań, które z pewnością przypadną użytkownikom mobilnej dziesiątki do gustu. Poniżej zamieszczam wszystkie nowości i zmiany zauważone przez nas w trakcie testowania kolejnych kompilacji systemu Redstone 1.

[textblock style=”2″]W poniższych nowościach zrzuty ekranowe widoczne po lewej stronie pochodzą z systemu Threshold 2 (Build 10586.420) a zrzuty widoczne po prawej z systemu Redstone 1 (Build 14379). Dla ułatwienia dodałem kolory do pasków nawigacyjnych – kolor czerwony to TH2 a niebieski to RS1.[/textblock]

 

Ekran blokady

Na pasku nawigacyjnym pojawiła się nowa ikonka aparatu, która zastąpiła dotychczasową ikonkę wstecz. Dzięki niej użytkownicy będą mieli szybki dostęp do funkcji aparatu. Zmiana ta z pewnością przyda się posiadaczom telefonów bez fizycznego przycisku aparatu.

Kolejną nowością na ekranie blokady jest pojawienie się centrum sterowania odtwarzaczem muzycznym. Aby zmieniać, pauzować czy zatrzymywać utwory użytkownicy nie będą musieli odblokowywać telefonu. Wystarczy, że naciśniecie przycisk zasilania lub stukniecie dwukrotnie w ekran (tylko kompatybilne telefony) aby zobaczyć centrum sterowania muzyką.

TH2 vs RS1 - Ekran blokady

 

Centrum akcji i powiadomienia

Teraz użytkownicy mogą dowolnie personalizować skróty akcji, które znajdziecie w centrum akcji. Wystarczy wejść do ustawień telefonu aby zmienić ułożenie, dodać lub usunąć skróty.

TH2 vs RS1 - Personalizacja skrótów w centrum akcji

W systemie TH2 możliwa była jedynie personalizacja pięciu skrótów w centrum akcji. W nowej wersji RS1 użytkownicy mogą wybierać z listy, które skróty mają być widoczne a które nie.

TH2 vs RS1 - Usuwanie i dodawanie skrótów aplikacji do centrum akcji

Wyświetlanie powiadomień zostało zoptymalizowane. Teraz powiadomienia są wyświetlane w grupach z możliwością ustawienia ile powiadomień dla danej aplikacji ma się wyświetlać w centrum powiadomień. Dodatkowo możemy ustawić priorytet dla każdej z aplikacji.

TH2 vs RS1 - Grupowanie powiadomień w centrum akcji

TH2 vs RS1 - Priorytet powiadomień w centrum akcji

 

Sklep

Sklep otrzymał przede wszystkim zmiany wizualne, które są widoczne na stronie głównej, na stronach z aplikacjami jak i w zakładce pobierania.

TH2 vs RS1 - nowy Sklep

TH2 vs RS1 - Karta aplikacji w Sklepie

W zakładce pobierania użytkownicy mogą teraz sprawdzić dokładną wersję zainstalowanych aplikacji. Ponadto zmienił się nieco wygląd paska pobierania. Niestety w dalszym ciągu brakuje informacji o wersji po wejściu do konkretnej aplikacji.

TH2 vs RS1 - pobieranie i aktualizacja aplikacji w Sklepie

Sklep posiada teraz powiadomienia, które pojawią się w centrum akcji. Użytkownicy otrzymują informacje o świeżo zaktualizowanych aplikacjach.

TH2 vs RS1 - powiadomienia ze sklepu w centrum akcji

 

 

Ustawienia telefonu

W ustawieniach zostały dodano ikonki do poszczególnych opcji. Niektóre z opcji zmieniły swoje miejsce jak np. ekran podsumowania (ekran podglądu) czy pasek nawigacyjny.

TH2 vs RS1 - Ikonki i ustawienia

Osoby, które chcą przystąpić do programu Windows Insider mogą to zrobić teraz bezpośrednio z poziomu ustawień telefonu. Nie jest już potrzebna dodatkowa aplikacja Windows Insider, którą w systemie TH2 należało pobierać ze sklepu.

TH2 vs RS1 - Windows Insider

Pojawiły się również nowe ustawienia dotyczące aktualizacji. Użytkownicy mogą zmienić godziny aktywnego użytkowania, podczas których telefon nie rozpocznie aktualizacji. Z kolei za pomocą opcji ponownego uruchamiania można ustawić preferowaną godzinę, o której telefon ma rozpocząć aktualizację.

TH2 vs RS1 - Aktualizowanie telefonu

 

Wiadomości

Użytkownicy otrzymali możliwość szybkiego usuwania wiadomości za pomocą przeciągnięcia palcem na danej wiadomości od prawej do lewej. Ponadto zostały odświeżone emotikonki.

TH2 vs RS1 - Kasowanie wiadomości

Niestety rozmowy Skype zostały usunięte z aplikacji Wiadomości. Aby skorzystać z rozmów Skype należy pobrać dodatkową aplikację ze sklepu. Obecnie jest dostępna aplikacja Skype Preview, która działa wyłącznie na telefonach z systemem RS1.

Skype Preview dla Windows 10 Mobile

Warto również dodać, że nowa aplikacja Skype zostanie wyposażona w funkcję Messaging Everywhere, która umożliwi pisanie i odczytywanie wiadomości na naszym komputerze. Funkcja ta została również usunięta z aplikacji Wiadomości.

Teraz również z poziomu wiadomości będziecie otrzymywać powiadomienia o dostarczeniu wysłanych wiadomości SMS.

 

Polski słownik

Aktualizacja wprowadzi również ulepszony słownik, który teraz podpowiada słowa znacznie lepiej niż to ma miejsce w systemie TH2. Poniżej porównanie, które doskonale obrazuje poziom poprawy.

TH2 vs RS1 - Polski słownik

 

Pozostałe nowości

Microsoft Edge. Poprawiono działanie przeglądarki oraz dodano gesty swipe. Teraz za pomocą przesunięć palcem od lewej lub od prawej krawędzi będziemy przechodzić na poprzednie lub kolejno przeglądane strony.

Aplikacje dla stron internetowych. Już wkrótce będziemy mogli otwierać niektóre aplikacje zamiast przeglądać strony WWW.

Ulepszenia w działaniu funkcji Continuum.

Podgląd aplikacji. Zwiększono liczbę wyświetlanych aplikacji w menedżerze zadań z 8 do 16.

Ikonki ulubionych. Teraz kafelki ze skrótami do stron internetowych wyświetlają poprawnie ikonkę ulubionych (favicon).

Nowe wersje fabrycznych aplikacji. W nowej wersji systemu zostały zaktualizowane systemowe aplikacje, które otrzymały drobne nowości oraz lepszą stabilność.

Setki innych poprawek i ulepszeń. W systemie wprowadzono mnóstwo innych poprawek i udoskonaleń, które pozytywnie wpływają na działanie całego systemu.

 

Lista usuniętych funkcji

Radio FM. Najnowsza aktualizacja usuwa z systemu aplikację Radio FM. Aby odbierać stacje radiowe należy pobrać aplikacje firm trzecich ze sklepu.

Aplikacje HERE. Wraz z aktualizacją systemu do wersji Anniversary Update zostaną usunięte aplikacje HERE Drive, HERE Maps, HERE Transit oraz HERE City Lens z telefonu. W tym wypadku akurat nic nie tracimy ponieważ w/w aplikacje przestały działać w systemie Windows 10 Mobile dnia 30 czerwca. Więcej informacji.

 

Na koniec zapraszam jeszcze do obejrzenia filmu, na którym prezentujemy część z opisanych powyżej nowości.

Pamiętajcie, że prezentowane nowości dotyczą aktualnego stanu systemu w Windows Insider i mamy nadzieję, że Microsoft zaskoczy nas czymś jeszcze w oficjalnej aktualizacji Anniversary Update, która ma wystartować już 2 sierpnia.

Jeżeli zapomniałem o czymś ważnym to koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco w przypadku pojawienia się kolejnych nowości lub istotnych zmian.

Źródło: Opracowanie własne

 • Wojciech Kołłątaj

  Czy to prawda, ze wersja stabilna TH2 jest szybsza od wersji dla insiderów? (Redstone)

  • Leszek Mączewski

   wg mnie nie – na jednym mam TH2 na drugim RS1 i dla mnie raczej RS1 chodzi szybciej

  • Na telefonie Lumia 950 XL DS system działa tak samo szybko.

  • Marek

   Mnie się wydaje, że RS chodzi trochę szybciej od TH2, ale testów obiektywnych nie widziałem.

   • FigoiFago

    Mam nieodparte wrażenie, że na mojej L830 Th2 działa szybciej niż RS1.

    • Marek

     Możliwe, że po reinstalacji zawsze odnosimy wrażenie, że jest szybciej. Potem to wrażenie się zaciera, aż do nowej instalacji, dlatego gdybym teraz wrócił z RS do TH2, to kto wie, czy bym znowu nie miał wrażenia takiego jak Pan 🙂

  • Nie.

  • Zdecydowanie nie. Właśnie testuję RS1 na Lumii 950 i działa zdecydowanie szybciej, szczególnie zauważyłem poprawę w działaniu aplikacji natywnych, np. otwieranie kontaktu. Wcześniej była zmuła, teraz nie ma o niej mowy.

 • Marek

  Bardzo dobre opracowanie. Tego było potrzeba.

  • Dziękuję. Od dłuższego czasu planowałem tego typu artykuł i wczoraj znalazłem czas żeby go napisać.

 • Jaro

  Na lumii 535 opłaca sie instalować RS 1 ? 🙂

  • Dragonk

   Na mojej 535 RS1 działa lepiej niż TH2. Szczególnie EDGE, które w TH2 miało problemy, często pokazywało artefakty graficzne zamiast strony…

 • zbigniew M

  Witam czy ktoś może ma wgrany Redstone1 na Lumia830 ? Ja mam wgrany TH2 no i cały czas jest problem.Samoczynnie przygasza ekran na moment co jakiś czas.Już parokrotnie wracałem do ustawień fabrycznych robiłem reset ale dalej ten problem zostaje może na Redstone1 jest lepiej więc proszę o info.Mam też lumia640LTE i tego problemu nie ma.

  • Przywracasz kopię po powrocie do ustawień fabrycznych? Jeżeli tak to spróbuj raz jeszcze zresetować telefon ale tym razem bez przywracania kopii.

   • zbigniew M

    Właśnie że nie przywracam kopii.Ustawiam wszystko od początku.

   • nielubiearbuzow

    Ja troszkę z innej beczki – czy aplikacja sklep umieszczona do pobrania mogłaby zostać rozpakowana? Bo jak próbuję uruchomić to odsyła mnie do sklepu po aplikację do rozpakowywania a sklep nie działa 😉

    • Pobierz na komputer i rozpakuj. Następnie wgraj do telefonu kablem lub do chmury OneDrive.

     • nielubiearbuzow

      Dzięki

  • nielubiearbuzow

   Przygaszać nie przygasza ale jasność ekranu głupieje – ja mam na ustawione na maxa podświetlenie a raz jest ciemniej raz jaśniej. No i głupieje podświetlenie klawiszy – raz jest a raz go nie ma ……

   • zbigniew M

    Nie ja tego nie mam tylko mi przygasza w trakcie przeglądania tak jak wcześniej pisałem może jak bym wgrałR1 to było by lepiej ale na razie nikt nie napisał czy Lumia830 chodzi naR1 bez tych komplikacji

 • Jarek

  Belka z powiadomieniami mogłaby być przezroczysta. Wyglądałoby to bardzo ładnie. Na laptopie w RS1 jest to eleganckie rozwiązanie wizualne. Mogliby jeszcze dodać ustawienie na przykład koloru czcionki na belce. 🙂

 • Chomiq

  Dzisiaj znowu jakimś cudem wyłączyły mi się powiadomienia przy zablokowanym telefonie. Wstałem 30 min po alarmie którego nie było.

 • Hubert123454

  Czy przez doradcę będzie dostępny RS1 dla tych którzy korzystają z WP 8.1?

  • Przez doradcę pewnie w dalszym ciągu będzie 10586.107.

   • Hubert123454

    jak na razie przez doradcę do TH2 nieda się aktualizować.

    • Niektórzy mogą. Trzeba czekać.

 • Slevin

  Fajne podsumowanie, szkoda jednak że tak mało zmian i nowości wprowadza RS1. A najważniejszą jest w sumie naprawa słownika i ta drobna zmiana na ekranie blokady;/

 • Stefan474

  Kiedy RS1 pojawi się w kręgu release preview? Czy dostaną go wszystkie telefony? Mogę się spodziewać aktualizacji na Lumii 925?

  Szczerze mówiąc jestem trochę zawiedziony tą aktualizacją. Wszystkie te „nowości” były już na androidzie 2 lata temu…

  • Aktualizację RS1 prawdopodobnie dostaną wszystkie telefony dopuszczone do aktualizacji Windows 10 Mobile. Niestety Lumia 925 znalazła się na liście telefonów, które nie zostały dopuszczone. Więcej informacji: http://msmobile.pl/wersje-windows-10-mobile-dostepne-w-windows-insider

   • Stefan474

    Lumia 925 niby nie jest dopuszczona ale można pobrać bez problemu windows 10 poprzez insidera. Niestety mimo włączonego release preview nie mam żadnych aktualizacji redstone. Czy to dlatego że jeszcze ich w tym kręgu nie ma, czy mój telefon się na nie nie kwalifikuje?

    • marcin

     RS1 jest tylko w kręgu Fast i Slow

    • Krąg Release Preview oferuje jedynie nowsze kompilacje 10586. Telefony niedopuszczone do aktualizacji W10M nie mogą wgrać oficjalnie systemu RS1. Istnieją sposoby nieoficjalne – poszukaj informacji na forum: http://windowsmania.pl

 • Foldex

  Szału nie ma, poprawiają tylko błędy i uciążliwe bolączki,

 • Mnor X

  Mam pytanie bo nie wiem czy warto instalować RS1 bo mam lumię 640 z kartą sd na th2 i nie wiem czy sprawia problemy. Jak rs1 ma się stabilnością i niezawodnością do TH2?? I czy aplikacje będą normalne działały np. Facebook, Messenger, Steam???

  • Aplikacje działają na RS1. Karta też powinna działać. Jeżeli jednak będzie sprawiać problemy to trzeba będzie ją sformatować.

   • Mnor X

    A jak ze stabilnością?? Jest lepiej niż TH2?? I czy lepiej poczekać do 2 sierpnia?

    • Korzystam z RS1 na moim głównym telefonie i stabilność jest identyczna jak w TH2.

 • Krystian Różanowski

  Podsumuje tak: Belka powiadomień jest łądniejsza, ustawienia tak samo lepiej wyglądają, skype nowy też chyba daje radę (bo już aplikacja Skype to wygląd ma identyczny od wieku lat) najgorzej wypada nowy sklep, podstrony aplikacji są brzydkie jak cholera zamiast kolorowego tła dali tło z ikony aplikacji :O Do tego poniżej pełno tekstu jakieś wymagania itd a recenzje na samym dnie zdjęcia też na dnie się zdarzają… Powiększyli ikony aplikacji w wyszukiwaniu i na głównej co też jest złym wyborem… Ogólnie jest dobrze ale ten sklep mnie odpycha

  • Sklep już kilka razy przechodził drobne zmiany w Redstone 1. Mam nadzieję, że do czasu premiery Anniversary Update uporządkują kilka spraw oraz dopracują wygląd sklepu.

   • Krystian Różanowski

    A właśnie teraz lepiej wygląda animacja jak się pobiera apke a tak to wszystko jest zrobione jak by byle wrzucić nie zwracając uwagi na wygląd czy estetyke 😛

    • Uważam podobnie. Zakładka z pobieraniem wygląda zdecydowanie lepiej. Niestety pozostała część sklepu wymaga dopracowania.

 • Krystian W

  Panowie ja mam takie pytanie od 3 miesięcy posiadam lumie 950 ds (2 sztuka) i zauważyłem dziwna rzecz jeśli chodzi o głośnik, kiedy w nocy używam lumi przy każdym odblokowaniu tel za pomocą pinu z włączonym dźwiękiem klawiszy i dźwiękiem odblokowania po wklepaniu pinu 3 sekundy po dzwieku odblokowania slychać charakterystyczny dźwięk z głośnika takie” pop” i to przy normalny korzystaniu bez jakiegoś przykładania do ucha. Jeżli przyłożymy ucho słychać że głośnik sobie syczy przez jakies 3s i kiedy się wyłącza robi ten odgłos” pooop” jak w starych głośnikach. Dziwne jest to że jeżeli użyje odblokowania za pomocą siatkówki to odgłos ten nie występuuje lub jak wyłacze dzwięki klawiatury! Ten sam dźwięk wydobywa się kiedy zatrzymamy muzyke z wbudowanego odtwarzacza przez trzy sek jest takie tsssss pop ;D Tel został wymieniony na nowy ale drugi egzemplarz robi ten sam numer o ile w biały dzień jest to praktycznie nie zauważalne to w wieczorem mnie po prostu wpienia bo zabuliłem za sprzęt grubo jak na moja kieszeń. Z tym egzemplarzem jest o tyle inaczej że teraz jak sobie puszcze z głośnika jakiegos podcasta albo audiobooka na noc i jak dam do minimum dźwięku przyłożę ucho do głośnika to tak syczy jakbym jajko smażył. Może ktoś to sprawdzić z góry dzięki!

 • largi

  Niby jest tych nowości, ale nic co by powalało na kolana, powiem szczerze.

 • robal5261

  Ja mam TH2 i nie muszę odblokowywać telefonu żeby zmienić czy spauzować muzykę. Przy naciśnięciu przycisku zasilania automatycznie wysuwa się pole gdzie mogę to zrobić. Tylko ja tak mam czy nie rozumiem tekstu?

  • Nike Shox

   ja tez mam TH2 i u mnie np pojawia się mozliwosc zatrzymania muzyki czy przerzucenia utworow ale nie wyswietla się nazwa odtwarzanego utworu..

 • byniszyn1

  czy wiadomo czy lumia 640 ds załapie się na tą aktualizację ?

  • Oficjalnego potwierdzenia nie mamy jednak wiele wskazuje na to, że wszystkie telefony Lumia dopuszczone do aktualizacji Windows 10 Mobile otrzymają również aktualizację Anniversary Update. Na liście dopuszczonych modeli znajduje się Lumia 640.

 • Jan

  A w Waszej strona zrzuty ekranu dodane do artykułów dalej nie są czytelne w Windows 8.1 to norma ale w Windows 10 jest nieczytelne z powodu zwężenia poziomego zrzutu ekranu w załączeniu zrzuty ekranu z Lumia 930 i 820

  • Wiemy o problemie i pracujemy nad jego rozwiązaniem. Tymczasowe rozwiązanie to odświeżenie strony.

   • Wolny Strzelec

    A co z tym problemem? Dodam, że w ustawieniach mam: Czcionka mała oraz 125% w ustawieniach systemowych. Tego nie da się czytać. Tak samo jest w ustawieniach wyświetlania na telefon i komputer. Lumia 640 xl.

    • To nie jest problem po naszej stronie. Niestandardowe skalowanie czcionki w telefonie powoduje błędne wyświetlanie komentarzy w Disqus.

 • Bartłomiej Broda

  – ekran blokady centrum sterowania odtwarzaczem nie będzie to nowością gdyż po naciśnięciu przycisku zasilania przy włączonym odtwarzaczu wysuwa się pasek sterujący nim;
  – polski słownik, muszę stwierdzić, że mi dobrze podpowiada słowa;
  – skandal wycofanie radia, a tym bardziej aplikacji HERE.
  Odwołuję się tu oczywiście do TH2

 • Slawomir Tatarski

  Lumia 640 LTE – Najważniejsza zmiana to BATERIA – trzyma przeciętnie 2 razy dłużej 😉 Reszta zmian w bardzo dobrym kierunku. Brakuje mi opcji oszczędzania baterii w godzinach nocnych – przecież większość ludzi jak śpi to potrzebuje najwyżej telefonu i budzika, resztę pierdół można by wyłączać.

  • Adrian Stypiński

   Uuu, ciekawa funkcja. Pisałeś o niej w aplikacji do pisania takich rzeczy?

 • notonlypierogi

  Mam pytanie. Czy otwarte aplikacje w task switcherze (zmiana do 16) dotyczy również telefonów z 1GB RAM?

 • Lidia

  A przesuwanie klawiatury w dowolne miejsce ekranu też jest nowością w RS?

 • Brakuje wzmianki o Chaseable Tiles

  • Funkcja jest ale jakby jej nie było… Przypomnij w jakiej aplikacji to działa to postaram się zrobić zrzuty ekranu.

 • biblo

  U mnie się wgrała ta aktualizacja i stwierdzam, że dla mnie jako użytkownika nie wnosi ona zupełnie NIC interesującego! Kompletne ZERO…

 • Xurc

  Działa u Was przycisk aparatu na pasku nawigacyjnym? U mnie na L735 nie działa ?

  • stywen XXX

   działa należy dłużej przytrzymać.

 • Adam Gałązka

  Mam nową wersję systemu. Ale nadal jest problem z aplikacją Outlook. Nie da się wysłac maila do grupy mailingowej……też tak macie???? czy ja nie umiem….