Windows 10 Mobile Technical Preview na zrzutach ekranu

System Windows 10 Mobile Technical Preview w programie Windows Insider jest już dostępny od piątku. Minęło już nieco czasu i wszyscy chętni z pewnością już zainstalowali najnowszy system na swoich słuchawkach. Jeżeli jednak jeszcze nie zdecydowaliście się na instalację lub nie będziecie tego robić to zapraszam do obejrzenia galerii zrzutów ekranu z opisem najnowszych funkcji jakie zostały wprowadzone w wersji Build 10051.

Project Spartan. To nic innego jak wczesna wersja przeglądarki internetowej Spartan, która wykorzystuje nowy silnik renderujący strony. Przeglądarka posiada wczesne wersje funkcji Reading View oraz Reading List.

Project Spartan Windows 10 Mobile

Nowe aplikacja kalendarz. Kalendarz to nowa wbudowana, uniwersalna aplikacja dla systemu Windows 10. Aplikacja otrzymała zupełnie nowy wygląd.

Kalendarz Windows 10 Mobile

Nowa aplikacja poczty e-mail. To również nowa uniwersalna aplikacja z odświeżonym interfejsem dla systemu Windows 10.

Poczta Windows 10 Mobile

Nowa aplikacja telefonu. Telefon również otrzymał nową wersję i wygląd.

Telefon Windows 10 Mobile

Nowa aplikacja wiadomości. Wiadomości z nowym wyglądem.

Wiadomości Windows 10 Mobile

Nowa aplikacja kontakty. Uniwersalna aplikacja People otrzymała nowy wygląd oraz dostarcza pełnej informacji o naszych kontaktach z takich usług jak Exchange, Outlook.com, Gmail, Facebook itd.

Kontakty Windows 10 Mobile

Nowa aplikacja Maps. Pierwsza wersja uniwersalnej aplikacji mapy oferuje funkcje i narzędzia, których potrzebujesz aby zwiedzać świat. Aplikacja posiada mapy, zdjęcia, bogate lokalne wyszukiwanie danych oraz głosową nawigację opartą na mapach Bing oraz mapach Here.

Mapy Windows 10 Mobile

Nowy menedżer aplikacji. Zaktualizowany menedżer aplikacji jest dostępny po dłuższym przytrzymaniu klawisza wstecz. Dodano obsługę trybu poziomego. Dla telefonów z dużymi ekranami jak np. Lumia 1520 przygotowano nową siatkę, dzięki której będzie można jeszcze efektywniej skorzystać z przełączania pomiędzy aplikacjami. Dodatkowo wydłużono listę ostatnich aplikacji do 15.

Poniżej zrzut nowego menedżera oraz dodatkowe zrzuty z systemu Windows 10 Mobile, na których widać nowe ustawienia systemowe, rozbudowany pasek skrótów, listę aplikacji z widokiem ostatnio zainstalowanych, nowa aplikacja alarmy oraz nowy kalkulator.

Windows-10-Mobile-Technical-Preview

Jak Wam przypadł do gustu system Windows 10 Mobile? Czy nowe aplikacje z odświeżonym wyglądem to dobry kierunek rozwoju? Zapraszam do dyskusji!

 • Isiek b

  dla mnie wp 10 jest zajebioz… wiem bo miałem ale dużo błędów ma i wróciłem do 8.1 jak poprawią błędy znowu zainstaluje pewnie będzie stabilniejszy

  • venipig

   Zrobiłem to samo. Jednak stabilność przede wszystkim. Co do zajebisto*ści WP10 to potwierdzam.

  • Wiem, powtarzam się. Zrobiłem reset fonika (L1320) i większość problemów zniknęło. Zawiechy przy wybudzaniu i „zastanawianie” się czasami to pesteczka. Jakieś dwa tygodnie cierpliwości i będzie cacy. Radzi sobie nawet z sytuacją – gram, dzwoni telefon, odbieram, gadam, kończę rozmowę i fonik wraca grzecznie do gry. Muszę jeszcze przetestować to z radiem internetowym w tle.

   • jak się robi reset fonika?

    • Menu > ustawienia > informacje > zresetuj telefon (reset your phone).

     • Pod W10 Informacje są w punkcie „System”

     • Racja. Akurat pod ręką miałem telefon z WP8.1.1.

   • UPDATE. Zrobiłem ten teścik: radio internetowe w tle, gierka (Tetris) na ekranie i zadzwoniono do mnie. Odebrałem rozmowę a po jej zakończeniu radio „wróciło” samo i gierka też z okienkiem RESUME 😀 ….miodzio…

   • Isiek b

    ja jak zrobiłem resecik to w aplikacjach w ogóle nie miałem ustawień tel po prostu nic … ale czekam na poprawki

 • Szymon

  Przypadł i nie mam zamiaru wrócić do W8.1.1 NL625. Szacunek dla niezadowolonych.

  • Blady_12

   Jak działa? Zauważyłeś jakieś rażące błędy? Pytam, bo też mam L625 i się zastanawiam nad instalacja TP.

   • Szymon

    Szczerze jeżeli jesteś cierpliwy to instaluj. szybkością nie grzeszy ma momenty zwiechy. Nurtuje mnie trochę Internet są momenty ze przy logowaniu do aplikacji strona logowania nie wyskakuje ale po kilku próbach daje rade.

 • largi

  Jak dla mnie jest bajeczny, ale wróciłem do W 8.1 tylko dla tego że mi zjadło baterie w ciągu jednej nocy (używam tel i taki drenaż baterii mi nie odpowiada, bo dosyć dużo rozmawiam w robocie ) , gdyby nie ten fakt to bym do tej pory miał W10, potrafił też laga złapać. Czekam na inny build nawet się nie będę zastanawiał. Naprawdę świetna robota MS byle tak dalej i częściej coraz lepsze build, Android może czuć się wreszcie zagrożony 🙂 . WYPAS jeszcze raz WYPAS tego mi brakowało w W8.1.

  • no to jesio raz i po zainstalowaniu Dychy zrób reset telefonu i po bólu. Też miałem zużycie na poziomie 30% na godzinę. Po resecie zniknął problem. I nie tylko ten 😀 .

 • Vaalandil Númen

  Zastosowałem się do rady kolegi z poprzedniego wątku i po zainstalowaniu wyjąłem karty SIM i SD z mojej Lumii 535, po czym przywróciłem ustawienia fabryczne i zrobiłem sobie świeży config. Póki co – WiFi się nie zacina, transmisja danych działa(nadal bez możliwości wyłączenia), synchro awków z FB również. Reszta spraw raczej bez zmian.
  A jeśli ktoś pisał, że nie działa mu oszczędzanie baterii z 8.1 – zostało ono przeniesione w dział „System” w ustawieniach, już nie jako osobna aplikacja. Oszczędzanie działa, ale już wykorzystanie przez poszczególne apki wywala nas do listy.
  Zauważyłem też drobny glitch wizualny – po odblokowaniu telefonu na krótką chwilę przed ekranem blokady widzimy ekran startowy, jest to jakieś 0,5s.
  Co jeszcze wyjdzie w praniu, okaże się wkrótce. Przede wszystkim zobaczę też, czy jest tak jak w przypadku largi, że bateria zleci mi szybko po naładowaniu do 100%.

  • U mnie również występuje błąd w trakcie odblokowywania telefonu – dokładnie tak jak to opisałeś. Pewnie to oraz wiele innych błędów poprawią w kolejnej wersji Preview.

   • Vaalandil Númen

    Całkiem możliwe, oby build pojawił się względnie szybko. 🙂 A z nowinek, nie wiem czy zauważyłeś – pojawił się systemowy Rejestrator dźwięku, czyli dyktafon. 😀

    • Rejestrator zauważyłem i nawet miałem wrzucić do artykułu ale jakoś mi umknęło.

     • Rejestrator to raz ale ten nowy Kalkulator!!!! Dodali też konwerter 😀 – dwie appki mniej na foniku teraz 😀

   • Ustawiłem sobie w Windows Insider wersje SLOW. Jak myślisz Michale, w tydzień poprawią te problemy z PIN i częstym niepowodzeniem „wybudzenia” fona z blokady? Czy jednak SLOWerzy muszą czekać dłużej?

    • Ciężko powiedzieć. Podejrzewam, że będzie im zależało na tym aby jak najszybciej wyeliminować uciążliwe błędy.

  • largi

   Gdyby nie ten problem to podejrzewam że jeszcze W10 by u mnie było. Kurde mi tam się mega podoba, kontakty i reszta też, ale to każdy ma swoje zdanie ;).
   Wiem tyle następna będzie lumia jak skończy mi się Umowa 😉 ale już z wyższej półeczki.

   PS> Napisz jak u ciebie się zachowuje bateria, ja w sumie po instalacji nie robiłem resetu i nie przywracałem ustawień fabrycznych. Więc może w tym tkwił problem.
   Ale zawsze mogę spróbować jeszcze raz w następnym tygodniu jak będę spowrotem do domu….

   • Vaalandil Númen

    Largi, po nocy(od 22 do 8) bateria zeszła od 100% do 90%, więc przynajmniej u mnie na Lumii 535 jest to nieco większe zużycie niż zazwyczaj. 🙂

 • Terki

  Jak dla mnie nowy wygląd przeglądarki i kontaktów odstrasza. Jeszcze kontakty to przeboleje, ale Spartan to wygląda na porażkę totalną – Pasek na górze? po co? tylko miejsce zajmuje. mogliby zostawić tak jak jest obecnie w IE. Ale to tylko moje subiektywne doznanie na podstawie wyżej zamieszczonych zrzutów.

  • Konrad Uroda-Darłak

   A pasek na dole miejsca nie zajmuje?…

   • Terki

    No chyba lepiej mieć jedną belke ze wszystkimi informacjami i funkcjami (tak jak jest to obecnie w IE) niż dublować to jeśli chodzi o wymiary i robić dwie, rozdzielając funkcje, no chyba że dony pasek w końcowej wersji będzie węższy tak jak to widać na zrzutach aplikacji mapy.

    • Zapomniałeś, że Microsoft robi system na wszystkie platformy. W wersji komputerowej gdzie jest pasek adresu? Na dole? z paskiem adresu na górze jest wygodniej ze względu na klawiaturę, która wyświetla się na dole 😀 .

    • Konrad Uroda-Darłak

     Ta druga belka (dolna) to błąd – w sensie normalnie nie powinna być aż tak szeroka 😀

     • Terki

      No i wszystko jasne. Dzięki, cofam swe zarzuty

     • Konrad Uroda-Darłak

      Przynajmniej tak jakiś programista od Spartana twierdził, z naciskiem na TWIERDZIŁ 😀

 • Artur

  Czy komuś udało się zainstalować na L925? Moja po aktualizacji została uceglona… Na szczęście Windows Recovery Tool dobrze sobie poradził z naprawą.

  • Jacek

   Tak, mi się udało, działa nawet nieźle ale prędkością odbiega od 8.1 . Pobawię się jutro jeszcze i powrót do Update 1.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Mam na L735 i nie narzekam – prócz jakiś drobnych pierdółek nie mam żadnych zastrzeżeń.

 • wania

  A w pasku skrótów nie ma nadal przełącznika danych internetowych? Czy przełącznik wifi nożna wyłączyć jednym kliknięciem, czy nadal przekierowuje do ogólnych ustawień?

  • Vaalandil Númen

   Przełącznika danych nie ma, a przycisk WiFi nadal przekierowuje.

   • wania

    Dzięki.

 • Z jednej strony Microsoft cofnął się w dziesiątce w rozwoju poprzez brak wielu funkcji z 8.1 ale myślę, że to kwestia czasu i jest tego powód. Tym bardziej, że Testerzy pytają o nie masowo. Poza tym jestem zadowolony z nowego design’u. Podsumowując – wersja FAST i „do użytku”….nooo, noooooo. Czekam na poprawki – będzie tylko lepiej.

 • Anna Wolska

  Wczoraj zainstalowałam W10 na L920.
  Krótko się nacieszyłam bo dużo błędów,przede wszystkim nie wykrywało karty sim.
  Ale wrażenie systemu pozytywne. Kalendarz i mail super!

  • wykrywał, tylko nie „chciał” przyjąć PIN do simkarty i się zawieszał. Wystarczyło zrobić USTAWIENIA–>SYSTEM–>INFORMACJE–>RESET YOUR PHONE i wszystkie problemy by zniknęły…..noooo..prawie wszystkie…. 😀 Ale te, które zostają to pikuś 😀
   Oczywiście, żeby zrobić ten reset, trzeba było pominąć moment wklepania PINu – palec od góry ekranu, żeby pokazała się listwa a tam już tylko kliknąć wszystkie ustawienia i jest się w Mene 😀

   • Anna Wolska

    Nawet jeśli nie mam kodu PIN?
    Dobrze wiedzieć, bo na pewno wcześniej czy później zrobię drugie podejście.

    • mimo to można spróbować po wgraniu dychy zrobić reset i zobaczyć, czy się system „pozbiera”. Trzymam kciuki i powodzenia.

 • Krzysiek Kosz

  Czyli po aktualizacji przez telefon nic nie stracę? Żadnych danych z aplikacji gier itp?

 • Sławomir Szewczyk

  Mam jedynie nadzieję, że odpowiedniki programów które obecnie są prezentowane w jasnych odcieniach zyskają ciemną skórkę do wyboru. Mój OLED uwielbia czarny intefejs 🙂

 • Ewelina Tuszyńska

  Istnieje możliwość zmiany wielkości czcionki ?

  • Ewelina Tuszyńska

   Ok już mam 🙂

 • Tak swoją drogą, czy ktoś wie, co się stało z OneNote? Bo nie mogę znaleźć go w sklepie

  • Ni ma…. 🙁 Office też wcieło. Zapytałem o nie w Feedback’u……inni też, więc może „zwrócą” niedługo :-D. OneNote pozostaje w OUTLOOKu na kompie. Trzeba sobie tymczasowo zainstalować inne notatki i wklepać. Ja znalazłem program do robienia notatek też przy pomocy aparatu. Pofotografowałem tą appką moje notatki OneNote na kompie i mam do nich dostęp 😉

 • marcin

  witam, pytanie nieco z innej beczki, ale dotyczące obecnego win10.
  Insider znalazł mi aktualizację-był to 8.1 update 2. Zainstalowałem i
  luz. Następnie znalazł mi kolejną, tym razem win10, której nie chcę
  instalować. Problem w tym, że teraz wchodząc w USTAWIENIA a następnie
  AKTUALIZACJE, telefon pokazuje mi, że jest dostępna kolejna, właśnie
  win10. Czy da się to jakoś usunąć, aby nie pokazywał tej akualizacji?

  • Nie, update 2 jest prawdopodobnie wypuszczony teraz, żeby pozbyć się tego problemu z partycją, przez który nie można było wcześniej wypuścić W10 na inne telefony i pobiera się tylko u osób przystępujących do TP. Skoro zgodziłeś się na przystąpienie do programu, to twój telefon ma już zapisane, które aktualizacje ma pobierać. Jedyne rozwiązanie, to przywrócenie do ustawień fabrycznych (a i to nie wiem czy pomoże, może się okazać, że będzie potrzebne przywrócenie systemu z komputera)

   • Vaalandil Númen

    Niekoniecznie, ja np. po aktualizacji do Update 2 usunąłem Insidera i nie miałem żadnych notyfikacji o kolejnych aktualizacjach. 🙂

    • niezadowolony

     A ja po aktualizacji do Update 2 dalej mam Insidera i nie wyskakują mi żadne powiadomienia o nowych aktualizacjach 🙂

     • Vaalandil Númen

      Jest tak chyba dlatego, że Update 2 to jakby nowa wersja systemu na słuchawce i dla niej osobno trzeba skonfigurować Insidera od początku. A jak się Insidera nie odpali i nie zaakceptuje „Insider Fast”, zostaniesz przy obecnej wersji systemu

     • Slavius

      Ja mam gorzej. Miałem wolne ok. 300 MB. Z ciekawosci kliknalem instalacje do W10. Dostalem komunikat, ze potrzebuje ok. 1gb. Zamknalem ale telefon zaczal pobierac, dojechal do 40 procent i zostawil mi 50mb. I nie da sie tego usunac..

   • marcin

    Dziękuję za pomoc. Tego się obawiałem, że nie uniknę resetu telefonu. Mam nadzieję, że to pomoże, bo nie chcę żeby mi wisiała ta 10 w AKTUALIZACJACH

 • RPP

  A gdzie można zobaczyć w telefonie, który to build?

  • Wszystkie informacje o systemie znajdziesz w Informacje i Info+Dodatki

 • Grzegorz Szczepanik

  PYTANIE: Gdzie zmienić dzwieki sms i innych powiadomien, bo albo jestem slepy albo tego tutaj jeszcze nie dali :O

  • Vaalandil Númen

   Dźwięki SMS zmieniasz tak jak w 8.1, w „Powiadomienia i akcje”, dzwonek telefonu w „Dźwięki”. Z mailem i innymi programami jest nieco gorzej, bo np. Outlook na obecną chwilę w ogóle nie wyświetla powiadomień.

   • Grzegorz Szczepanik

    ou to juz chyba tak dawno tego nie robiłem, że zapomnialem 🙂
    dzięki bardzo 🙂

 • Gracjan Mach

  U was też nie można zainstalować aplikacji ze sklepu

  • można, nie mam z tym problemu. Choć jedna appka najpierw zgłosiła błąd instalacji. kliknąłem powtórz i poszło. (L1320)
   P.s. w tym dosłownie momencie zainstalowałem bez kłopotu RMF MAXXX.

 • Ewelina Tuszyńska

  Windows 10 zapowiada się świetnie, ale teraz muli, czasem miałam wrażenie, iż pomimo wyłączonej opcji połączenia się z internetem i tak dostawałam powiadomienia z fb itd , bateria również nie była tak mocna jak na 8.1, a więc wróciłam do poprzedniego Windowsa 8.1 i cierpliwie poczekam na oficjalną wersję Windows 10 🙂 ( L735)

  • po wykonaniu „reset your phone” przestaje mulić i bateria nie szaleje. ja zostawiłem dyszkę 😀 . A dżwięki aplikacji sobie wyłączyłem, żeby w nocy nie budziły. I tak często sięgam po telefon…..bardzo często 😀

 • Jeżeli ktoś jeszcze nie odkrył w kalendarzu jak sobie zrobić (niestety „czasowo”, w momencie przeglądania kalendarza) widok miesiąca, to podaję sposób: paluszek przyłożyć na „wiersz” z dniami tygodnia i przesunąć w dół….i pojawia sie cały miesiąc 😀

 • michalR

  kontakty spieprzyli, lepsza była wersja z WP 8.1, Spartan nie działa, tzn otwiera się ale nie przyjmuje adresów (L635).

  • U mnie działa – widać na załączonych do artykułu zrzutach ekranu. Microsoft musi jeszcze popracować nad stabilnością i szybkością działania.

   • michalR

    a na jakim modelu testowałes?

    • Lumia 435 DS

     • michalR

      zrobiłem przywrócenie ustawień fabrycznych i Spartan dalej nie działa. Dodatkowo telefon zaliczył freeza na instalacji oprogramowania dodatkowego i udało się dopiero po resecie, za drugim razem.

 • Andrzej

  nie wiem jakim cudem w wp10 odinstalowałem sobie kalendarz. czy ktoś może mi podpowiedzieć jak go przywrócić. Z innych uwag do wp10 mam jeszcze jedną …nie mogę ustawić transmisji danych i przez to nie mogę korzystać z internetu czy też wysyłać, otrzymywać mms-y

 • JACEK

  WGRAŁEM W10 i szczerze do BANIIIII. Wracam na 8,2

 • MArcin

  Wie ktoś dlaczego cały czas telefon na systemie 10 łączy się z internetem i nie da się tego wyłączyć ?

 • Arek

  U mnie po aktualizacji jest problem przy sieci. To, że transmisji danych nie można włączyć to wiem, ale problem mam, gdy chcę przełączyć sieć 3g na 2g, nie chce mi przeskoczyć. Czy to też jest błąd czy da się coś z tym zrobić?

 • Andrzej

  Panie Michale dodałbym pan informację o aktualizacji map dla symbian a na symbian mobile szczegóły znajdzie Pan na 2 stronie komentarzy o rzekomym końcu wsparcia dla map. Pozdrawiam Wszystkich czytelników Andrzej

 • PiotrK

  Zainstalowałem W10 na telefonie L635 i L1020, potestowałem kilka dni i… O ile braki można przecierpieć na prywatnym telefonie to utrudnienia jakie napotyka się przy profesjonalnej pracy są nieakceptowalne. Nowe rozwiązania są ciekawe jak np. Outlook, choć jeżeli ktoś się spodziewał „fireworks” to niech jeszcze poczeka i przemyśli ten krok dogłębnie. Dla zabawy może być, do pracy nie polecam, za dużo braków. Na L1020 wróciłem do 8.2 ale będę bacznie obserwował na L635. Pozdrawiam.

 • Jacek Sowiński

  Wszystko można by było przecierpieć ale w L 820 bateria trzymała połowę dnia nie wiem co tak pobierało prąd ale jak dałem na oszczędzanie baterii to w granicach całego dnia wytrzymała bateria . Powrót do 8.2 Preview Developers .

  • PiotrK

   Udało mi się wyłączyć wszystkie zbędne aplikacje i wróciło do normy w L1020. Polecam dobrze przejrzeć wszystkie ustawienia.