Windows 10 Mobile Redesign czyli nowe spojrzenie na system

Marko Malinović, serbski projektant graficzny, przygotował świetnie wyglądający projekt systemu Windows 10 Mobile. Zmianom poddał niemalże każdy element systemu począwszy od ekranu startowego, poprzez centrum akcji a skończywszy na liście aplikacji. Przede wszystkim system został wzbogacony o rozmycia i przezroczystości znane z projektu graficznego Fluent Design, ale również pojawiły się udoskonalenia w obsłudze samego systemu.

Microsoft zaprezentował nowy system graficzny Fluent Design w maju 2017 roku, ale nigdy nie został wprowadzony do systemu Windows 10 Mobile. Rozmycia i przezroczystości zostały wprowadzone wyłącznie do wybranych aplikacji takich jak Microsoft Store, Muzyka Groove czy Filmy i TV. Projektant postanowił wprowadzić Fluent Design do całego systemu, dzięki czemu niemalże każdy element interfejsu użytkownika wygląda zdecydowanie lepiej.

Między innymi autor projektu postanowił odświeżyć nudny i monotonny wygląd centrum akcji przenosząc ikony szybkich akcji na dół i umożliwiając ich wywołanie za pomocą przycisku wyszukiwania, który został zmieniony właśnie w przycisk akcji. Ponadto powiadomienia stały się bardziej przejrzyste dzięki grupom a przy okazji są bardziej atrakcyjnie dzięki zdjęciom osób, od których otrzymujemy wiadomości.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest dodanie tzw. funkcji TouchForce, dzięki której użytkownicy zyskują dostęp do nowego menu po mocniejszym przytrzymaniu danego kafelka. Jako przykład posłużyła aplikacja Muzyka Groove, gdzie po skorzystaniu z tej funkcji otrzymujemy dostęp do naszych list odtwarzania, informacji o ostatnio odtwarzanym utworze oraz dostęp do odtwarzacza multimedialnego. Na poniższym zrzucie są również widoczne opcje dla aplikacji Microsoft Edge.

Zdecydowanie polecam obejrzeć wszystkie usprawnienia jakie wprowadził Marko Malinović w swoim projekcie Windows 10 Mobile Redesign na stronie Behance.net. Oprócz zrzutów ekranowych autor przygotował również animacje, które w przejrzysty sposób opisują wprowadzone nowości.

Microsoft zakończył rozwój systemu Windows 10 Mobile i jedyna nadzieja w odświeżonych mobilnych kafelkach spoczywa w projekcie Andromeda. Jeżeli kiedykolwiek będzie nam dane zobaczyć odświeżony wygląd mobilnego systemu Windows to właśnie w nowych, składanych urządzeniach z modułowym systemem Windows 10. Więcej o projekcie Andromeda możecie przeczytać w tym miejscu.

Źródło: Behance.net