Windows 10 Mobile odszedł w milczeniu

30 kwietnia br. Microsoft udostępnił najnowszą wersję systemu Windows, Aktualizację Kwietniową, wprowadzającą m.in. Widok zadań oraz znacznie większe wsparcie dla stylistyki Fluent Design. Tego samego dnia Windows 10 Mobile umarł w osamotnieniu, zapomniany przez Microsoft, media i użytkowników, którzy żadnej nowej aktualizacji już nie dostali.

Jeszcze rok temu toczyły się burze, kiedy to Microsoft odcinał kolejne telefony od aktualizacji systemowych. Lumie 930, później 640. Na placu boju zostały tylko najnowsze modele, które skierowano na boczny tor, nazwany Feature 2. Po drodze umarł gdzieś program Insider dla W10Mobile, mimo kilku nowych buildów, po to by w efekcie skonał sam system, który po raz pierwszy nie otrzymał żadnej nowej aktualizacji, nawet fikcyjnej.

Windows 10 Mobile może obecnie liczyć jedynie na comiesięczne poprawki bezpieczeństwa, sam system nie jest już jednak bezpieczny. Przeglądarka Edge, przez którą dokonujemy transakcji bankowych, zatrzymała się na dwóch generacjach do tyłu, na wersji 40. Oprogramowanie systemowe w znacznej części jest niewspierane i porzucone, nawet w wersjach UWP. Żeby było zabawniej, Microsoft porzucił dla Mobile rozwój typowo mobilnych aplikacji takich jak Aparat czy Mapy, które dalej są rozwijane i uaktualnianie, ale tylko na pecetach, tak jakby pecety służyły do nawigacji samochodowej. Nawet tablety Surface są tutaj średnio użyteczne z uwagi na rozmiary.

Na jakie aktualizacje aplikacji mogą jeszcze liczyć posiadacze Lumii i innych telefonów z W10M? Aktualizowane są: Filmy i TV, Muzyka Groove, Microsoft Store, Poczta i Kalendarz Outlook, aplikacje MSN oraz Skype, czyli najbardziej rdzeniowe aplikacje systemu. Telefon, Wiadomości SMS, Zdjęcia, Kontakty, Mapy zostały zamrożone w rozwoju. Nawet sławny Kalkulator wstrzymano rok temu. Najbardziej bolesne jest porzucenie Aparatu, który stanowi clue użytkowania Lumii 950.

Feature 2, mimo RS3 w nazwie, był nadal jedynie boczną gałęzią Redstone 2

Moja Lumia 950 służy mi wiernie do robienia zdjęć. W świetle dziennym jest nadal nie do pobicia. W gorszych warunkach już sobie nie radzi kompletnie.

Czas, po raz kolejny, pożegnać system Windows 10 Mobile. Miejmy nadzieję, że Microsoft jednak czymś zaskoczy na jesieni, bo jak na razie system w wersji Redstone 5 niczym nie zachwyca, ale jest to też wczesna wersja testowa.

Jakie są Wasze odczucia związane z użytkowaniem Windows 10 Mobile?