[Zaktualizowano] Windows 10 Mobile jednak żyje? Microsoft udostępnia aktualizację aplikacji Telefon

Jeszcze nie tak dawno temu pisałem, że nie ma szans by nowe, składane urządzenia Microsoftu, nazywane kodowo „Andromeda”, umożliwiały połączenia telefoniczne. Z jednej przyczyny – aplikacja UWP „Telefon” jako jedyna została całkowicie porzucona i nie była rozwijana nawet w wersji pecetowej w odróżnieniu od Wiadomości SMS, które, nie wiadomo czemu, ciągle dostają nowe wersje, ale tylko w wersji stacjonarnej. Otóż byłem w błędzie.

Tak się bowiem dziwnie złożyło, że wczoraj w kanale testowym Fast, Microsoft udostępnił nową wersję aplikacji Telefonu. Dodano kilka typowo pecetowych szlifów Fluent Design. Opcje zmieniono z wyglądu tak, by w ogóle nie pasowały do Mobile. Górne menu chowa się teraz przy wybieraniu numeru telefonu. Dolna listwa ma stały, ciemno szary odcień. Zmniejszono ikonki. Zmieniono też kolorystykę tła ustawień z czarnego na szare. Większych zmian nie ma, wyłącznie wizualne.

Pytanie jakie należy zadać brzmi: po co Microsoft poprawia aplikację, która od ponad roku czy dłużej nie miała żadnych poprawek, dodaje do niej Fluent Design i bawi się w zmienianie wyglądu opcji, skoro aplikacji tej używa promil użytkowników Windows 10 Mobile, a sam system dawno został skreślony? W kanale Fast rozwijana jest też na dodatek nieco inna wersja Zdjęć z numeracją 2018.xxxx, podczas gdy w stabilnej wersji systemu nadal pozostaje stara wersja 17.531.x, czyli sprzed roku.

Czy Microsoft wie co robi, a jeśli wie to jaki może być sens tej zmiany? Tylko jeden. Nowe kategorie urządzeń będą mogły wykonywać połączenia telefoniczne, więc pora dopracować wizualnie archaiczny Telefon, bo chyba nikt nie sądzi, że MS dodaje efekty wizualne dla 0,0002 użytkowników porzuconego systemu. Kanał Fast Windows 10 Mobile pozostał jako poletko doświadczalne dla nowych wersji aplikacji. Powiem jednak szczerze, zamiast kolejnych jakże wolno wdrażanych poprawek Fluent Design wolałbym całkowicie nowy system, spójny wizualnie, bez śmieci z czasów XP, Visty, 7 i 8-ki i z całkowicie nowymi aplikacjami natywnymi. Jak dla mnie rozwój Windowsa 10 stanął w miejscu i po 3 latach oczekuję czegoś całkowicie nowego.

PS Jak zwykle zapomniano o najważniejszym błędzie: braku wsparcia dla polskich liter na dialerze.

[Aktualizacja z dnia 26.07.2018]

I wszystko jasne. Niespodziewana aktualizacja Telefonu w Insiderze nie ma związku z telefonami i systemem Windows 10 Mobile. Aktualizacja jest głównie kierowana dla komputerów stacjonarnych, stąd też błędy w wyświetlaniu opcji na telefonach. Na jednym z komputerów w kręgu Release Preview, gdzie też mam zachowaną aplikację telefonu, chyba jeszcze z czasów TH2, aplikacja została zaktualizowana do tej samej wersji 3.43.x i prezentuje się dużo lepiej niż na smartfonach. Posiada znacznie więcej efektów Fluent Design i, co ciekawe, aplikacja ta jest użyteczna – pozwala na dodawanie kontaktów i wykonywanie połączeń poprzez Skype’a! Kontakty możemy w łatwy sposób przesuwać na liście, możemy też dodawać połączenia głosowe lub wideo. Obsługiwany jest na razie tylko protokół Skype’a, ale możliwość wyboru programu sugeruje dalsze wsparcie dla innych aplikacji np. połączeń przez LTE.

Innymi słowy, Microsoft odświeżył aplikację Telefonu dla PC w kręgu Insider. Szkoda tylko, że nie da się jej zainstalować na innych urządzeniach. Jeśli aplikacja jest w systemie – działa, jeśli jej nie ma – nie ma możliwości jej pobrania. Dziwne. Wszystko jednak wskazuje na to, że Telefon pojawi się w RS5 lub RS6 jako „nowa” aplikacja do wykonywania połączeń.

Windows 10 Mobile jednak NIE ŻYJE. Alarm odwołany.