Program Windows Insider w dalszym ciągu funkcjonuje w Windows 10 Mobile

Od pewnego czasu wiemy, że system Windows 10 Mobile nie ma przed sobą już żadnej przyszłości. Microsoft potwierdził, że nie zamierza rozwijać mobilnych okienek jednak w dalszym ciągu udostępnia nowsze aktualizacje zawierające poprawki błędów oraz najnowsze zabezpieczenia. Co ciekawe oprócz comiesięcznych, zbiorczych aktualizacji Amerykanie udostępniają również testowe kompilacje w ramach programu Windows Insider.

Microsoft w ostatni wtorek udostępnił dwie nowe kompilacje. Pierwsza dla użytkowników z oficjalną wersją systemu o numerze Build 15254.124 oraz drugą o numerze Build 15254.16 dla uczestników programu Windows Insider. Patrząc na numerację można śmiało stwierdzić, że wersja z końcówką 124 jest nowsza. Otóż nie! Jak się okazuje kompilacja udostępniona testerom pomimo niższego numeru jest nowsza. Żeby tego było mało jest ona udostępniona w ramach innego rozgałęzienia niż oficjalna wersja systemu.

System w wersji Build 15254.124 udostępniony w oficjalnym kanale aktualizacji pochodzi z rozgałęzienia feature2_rs3svc i został skompilowany 3 grudnia. Z kolei Build 15254.16, który pojawił się w programie Windows Insider pochodzi z rozgałęzienia feature2 i został skompilowany 5 grudnia. Uczestnicy programu Insider nie mogą zaktualizować telefonów do wersji z końcówką 124 co jest potwierdzeniem tego, że są to dwa różne rozgałęzienia. Warto dodać, że obecnie w wewnętrznych testach znajduje się już dużo nowsza kompilacja o numerze Build 15254.151 z rozgałęzienia feature2. W październiku w wewnętrznych testach pojawiła się również kompilacja z tego samego rozgałęzienia o numerze Build 15400 i może to być pewna podpowiedź dotycząca tego jak zmieni się numer mobilnego systemu Windows 10 w ramach kolejnej dużej aktualizacji Redstone 4.

Być może Microsoft pozostawił testowe rozgałęzienie feature2 tylko po to, aby uczestnicy programu Windows Insider mogli otrzymywać nowsze kompilacje zawierające te same poprawki co w oficjalnej wersji systemu. A być może jest coś o czy mnie wiemy i dlatego będziemy uważniej przyglądać się kolejnym aktualizacjom udostępnianym w ramach programu Insider.

Dziękuję Daniel za informacje!

 • Jaki jest sens istnienia programu Insider dla ślepej gałęzi Windowsa 10 Mobile feature2 dla obecnych urządzeń jeśli MS planuje całkowicie nowe urządzenia oparte o całkowicie nowy system Andromeda na całkowicie innych sterownikach etc? sztuka dla sztuki? testowanie skalowania aplikacji uwp?

  • AdikX91

   Może rozwijają „tą ślepą gałąź”, ponieważ czekają na swój moment? Obawiam się tylko, że taki moment może nigdy nie nastąpić… Całkowite marnotrastwo czasu. Żeby obecnie się wybić na rynku mobilny trzeba mieć coś, czego nie ma konkurencja, zapełnić niszę, która może w przyszłości stać się większością. Inaczej MS nie ma szans i zostanie jedynie usuługodawcą dla iOS i Androida. Uważam, że obecnie powinni się skupić na rozwoju Cortany (więcej jężyków), zapełnieniu Sklepu (nakłanianie twórców do publikacji swoich treści w Sklepie – np. sterowniki do kart graficznych, dźwiękowych, monitora, klientów platform growych takich jak: uPlay, Origin, GOG Galexy itd – żeby nie szukać po całej sieci)

   • x_maly_x

    Wystarczy – choć to mało realne lub niemożliwe – opracować apkę po zainstalowaniu której będzie możliwość instalacji aplikacji z Androida 😀 wiem wiem…sf 😉

    • AdikX91

     MS od początku powinien zadbać o Sklep. Powinien go rozwijać od samego początku. Mac oraz Android posiadają od zawsze swoj sklep, przez co zarządzanie aplikacjami jest usystematyzowane i nie wymaga poszukiwań w przegladarce.

     • Windows 10 TabletPC

      Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakim kagańcem na użytkowników jest sklep.

     • AdikX91

      Co masz na myśli?

     • Windows 10 TabletPC

      Prosta sprawa, polubisz jakas niszowa platforme, ktora kiedys przestanie byc wspierana. Spodoba ci sie na tyle, ze mimo to bedziesz jej uzywal. Jeden pstryczek i zostajesz bez dostepu do aplikacji.

     • AdikX91

      Wówczas trzeba porzucić umierająca platformę i przesiąść się na inną.

     • Windows 10 TabletPC

      Jako uzytkownik wp, zwyczajnie nie chce tego robic.

     • AdikX91

      Ale tą platformę porzucił sam twórca ☹

     • Windows 10 TabletPC

      a w sklepach tylko android, albo nieopłacalny ios. dlatego sklepy to taki kaganiec, producent jak powie nara to ty pozbywasz się wielu funkcji z automatu.

   • „zostanie jedynie usuługodawcą dla iOS i Androida”

    ależ takie jest marzenie Nadelli! zero strat na produkcji sprzętu

  • Hubert123454

   Andromeda to jedna wielka niewiadoma, sam Microsoft jest niezdecydowany, czy chce istnieć na rynku mobilnych platform…

 • Jarek

  Cytując najnowszą piosenkę Kayah: „Po co, po co, po co, po co?”

  • Windows 10 TabletPC

   „po jajco” – odpowiedz zaslyszana w goglebox.

   • Jarek

    😂 Dobre, widziałem 😉

 • Joker

  To opłaca się zostać w oficjalu czy przejść do insidera

 • Hubert123454

  RS4 ma wyjść na smartfony… Hymm… Ciekawe, chyba jednak zapiszę się z powrotem, do insidera przy kolejnej kompilacji w programie insider…

  • Joker

   Nie wiadomo czy wyjdzie ale wątpię w to.ale tez mnie korci żeby przejść do insidera hehe

  • Jeżeli się pojawi to w takiej samej formie jak z rs3. Czyli same poprawki błędów jak z comiesięcznymi aktualizacjami. Te apdejty to są bardziej po to by zrealizować do końca „wsparcie” dla mobilnego Windowsa. Po najmniejszej linii oporu.
   Dlatego też jestem niemal pewny, że 15254.16 zawiera te same poprawki co .124. Ewentualnie dodatkowo jakąś jedną mało istotną zmianę (pomijając powrót do starego błędu z Windows Update pisany cyrylicą) 😀

 • Hubert123454

  A jak się sprawuje kompilacja w10m z insidera, z końcówką .16?

 • Krzysztof Kowalski

  Albo w MS powstał Podziemny Krąg, czyli głęboko zakonspirowana grupa anarchistyczna walcząca o uwolnienie W10M spod tyranii Satya Nadelli 😉

  • Chomiq

   Chyba salon samobójców.

 • bojack

  Dziś była aktualizacja IKO na WP, wersja 3.112.7.

 • darek

  Bezpieczeństwo w płatnościach i rozmowach służbowych. Wszystko się zmieni bo napewno nie na andku.

  • „Bezpieczeństwo w płatnościach”

   z zerową wygodą obsługi – np. brakiem możliwości logowania i zatwierdzania transakcji odciskiem palca
   telefony z W10M nie są bezpieczne

   • CureMar

    A co ma wygoda do bezpieczeństwa? To, że nie można zatwierdzać odciskiem palca oznacza automatycznie niebezpieczeństwo?

   • Adam_L950XL

    Odcisk palca – to nie jest bezpieczeństwo, tylko wygoda

 • The Hooded Man

  Microsoft powinien przeprosić użytkowników lumii i dać im jakąś rekompensatę za cierpienia wyrządzone mobilnym windowsyfem. Po co oni jeszcze mącą ludziom w głowach? Kupiłem L950 i L950XL zaraz po premierze, za prawie 6k zł i nie dało się tego syfu używać. Z czasem było tylko gorzej, Microsoft prezentował coraz więcej błędów, a deweloperzy prześcigali się w robieniu jak najgorszych aplikacji. Teraz zostałem z kalekim trupem i nie wiem co mam z nim zrobić – L950XL sprzedałem kiedy mogłem odzyskać chociaż 1/3 ceny, a 950 nie opłaci mi się w ogóle sprzedawać. Zostałem olany gdy moje lumie 800 i 900 nie dostały WP8 (L900 wyszła kilka miesięcy przed pojawieniem się WP8), potem moje lumie 1320 i flagowa 1020 nie dostały W10M (miały dostać wszystkie z 1GB ramu i 8GB pamięci wewnętrznej). Lumie 950 i 950XL sprzedali mi z karykaturą systemu operacyjnego, potem przekonywali mnie że będzie z@jebiście, a teraz gdy porzucili to mobilne barachło to nadal traktują mnie jak jakiś obiekt badań.

  • Kupiłem L950 i L950XL zaraz po premierze, za prawie 6k zł i nie dało się tego syfu używać. Z czasem było tylko gorzej

   Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Wraz z aktualizacją Anniversary Update system zaczął działać zdecydowanie lepiej. Niestety MS już wtedy zdecydował, że zwalnia tempo prac nad W10M czego efektem były kolejne dwie aktualizacje Creators Update oraz Fall Creators Update, które nie wprowadziły nic nowego.

   • The Hooded Man

    Ja wolałem błędy z pierwszych wersji systemu 😉

  • „Kupiłem L950 i L950XL zaraz po premierze, za prawie 6k zł i nie dało się tego syfu używać.”

   Pamiętam jaki MS robił szum marketingowy wokół premiery, jak specjalnie zapraszano Insiderów do Warszawy na pokazy sprzętu i możliwość zakupu w „preferencyjnej” cenie. Takie osoby mogą czuć się oszukane, bo dostały wtedy sprzęt z niedopracowanym firmware i systemem w wersji wczesna beta. Nie dałem się nabrać być może dlatego, że nie stać mnie na kupowanie w dniu premiery, wystarczyło poczekać pół roku i Lumie 950 dostały nowy firmware a z systemem w wersji RS1 chodziły już prawie świetnie, choć nadal zdarzały się resety. Do tego ilość promocji obniżyła cenę praktycznie o połowę. Wymieniłem telefon na sprzęt, który kosztował tyle samo, tyle że z androidem, finansowo nic nie straciłem a nawet zyskałem. Jedyne co straciłem to zaufanie do firmy Microsoft. W każdej chwili mogą zmienić zdanie i porzucić daną linię nawet nie po dwóch latach, nawet nie po roku, Lumie 950 porzucono kilka miesięcy po oficjalnej premierze systemu (sierpień 2016), tak jakby wydano ten system na siłę, wszyscy wiedzieli co się święci i szukali naiwnych. Pamiętam też te gadki-szmatki, że system „będzie rozwijany dla biznesu i entuzjastów” itd. System umarł w połowie drogi między RS1 a RS2. Po premierze RS2 też nie powiedziano użytkowników prawdy tylko że podział na gałęzie jest chwilowy. I wtedy dopiero zdałem sobie sprawę że jestem okłamywany. I że nie będzie żadnego powrotu do jednej gałęzi RS3. I jak się okazało gałęzie nie zostały scalone dla mobile. Odstawiono system na boczny tor tak jak wcześniej Windows 7.5 a konsumentom zamiast powiedzieć prawdę puszczono kilka ściem na twitterze. Wszyscy moi znajomi porzucili już dawno platformę Windows.

   „950 nie opłaci mi się w ogóle sprzedawać”

   Pożycz mi na tydzień, porobię kilka testów foto – bo mi nie opłaca się kupować tylko po to by sprawdzić ile prawdy jest w testach AAWP 😉

   • The Hooded Man

    Mogę ci sprzedać za 500 zł 😉

 • Orientuje się ktoś ile kosztuje naprawa stłuczonego ekranu w L950? telefon sprawny tylko szybka poszła w mak (ps to nie mój) https://uploads.disquscdn.com/images/e04bfe7668a3aef366bb9544afed7c3a505550a4095ba26f5fee9211068bd511.jpg

  • na allegro widzę wymiana samej szybki za 200 zł

   • kihoo

    http://naprawiamy.to/produkt/wymiana-szybki-w-microsoft-lumia-950/

    Odpuść sobie chińszczyznę z allegro.
    Polecam poczytac o wymianach szybek z allegro w bardzo wielu przypadkach dotyk działa jak chce gorilla nie ma nic wspólnego z gorillą od samych palców się rysuje.
    Już epiej zapłacić te 350 zł i wysłać tam gdzie masz a cena spadła na wakcje jeszcze chcieli 400zł plus kurier w dwie strony.
    Sprawdz jak to się robi w profesjonalny sposób .
    Znam sporo ludzi co oddawali tel na wymianę szybki do miejscowych dłubaczy i za w każdym przypadku cos jest nie tak albo dotyk nie działa na całym ekranie albo po czasie się odkleja a już nie wspomnę o gorilli.

 • Joker

  W buildfeed już nowy build wyszedł 15254.152

 • Pixellus

  Wiadomo – MS w kwestii mobilnego Windowsa wypiął się na użytkowników nieładnie i w świecie smartfonów nikt mu już nie zaufa. Tym niemniej biorąc pod uwagę eksperymenty z Windows 10 on ARM na netbookach i tabletach nie zdziwię się jeśli jakiś chiński producent zrobi mikrotablet z tą wersją systemu i dodaną możliwością dzwonienia – 6,2 cala flagowiec może być bliżej niż myślimy 😀

 • Michał S

  Witam, a dziś samsung dostepnił oreo dla testerów na galaxy s8 i s8+. Też kombinują z wersjami prev. I powiem Wam że nawet to działa zgrabnie 🙂

 • ciekawy

  Microsoft Surface Pro 128GB m3 + Huawei P10 Lite + Microsoft Type Cover do Surface Pro czarny za 3299zł w komputroniku – już pisałem o poprzednim promo z Samsungiem A3 2017, ale ta promocja bije tamtą na głowę – niech mi nikt nie pisze, że komputronik rozdaje za darmo pieniądze 😛