• Porady
 • Komentarze: 79

Czy warto zainstalować Windows 10 Mobile w wersji Feature 2?

Wraz z zakończeniem testów poprzedniego rozgałęzienia Redstone 2, które zostało udostępnione na początku maja pod oficjalną nazwą Creators Update, Microsoft udostępnił w programie Windows Insider kolejne rozgałęzienie. Użytkownicy telefonów otrzymali kompilacje z rozgałęzienia Feature 2 a posiadacze komputerów Redstone 3. Czy warto przystąpić do programu Insider i wgrać najnowszą wersję systemu?

Czym się różni Feature 2 od Redstone 3?

Microsoft wraz z  udostępnieniem pierwszej kompilacji Feature 2 dla telefonów poinformował, że wymagane są dalsze prace nad wspólnym jądrem systemu OneCore i to jest powodem, dla którego tymczasowo posiadacze smartfonów nie otrzymają nowszych kompilacji Redstone 3. Feature 2 to kompilacje z numeracją Build 152xx. Z kolei Redstone 3 posiada numerację Build 162xx.

Kiedy telefony otrzymają Redstone 3?

Kilka dni temu Microsoft poinformował, że nie planuje obecnie awansować telefonów zapisanych do programu Insider do rozgałęzienia Redstone 3. Oficjalna aktualizacja Fall Creators Update pojawi się we wrześniu i czasu na zmianę rozgałęzienia nie pozostało zbyt wiele. To najprawdopodobniej oznacza, że nowe rozgałęzienie zostanie udostępnione dla telefonów dopiero w kolejnej edycji testów po udostępnieniu wrześniowej aktualizacji.

Które telefony zostały dopuszczone to testów Feature 2?

Do testów najnowszego rozgałęzienia zostały dopuszczone te same telefony, które mogą oficjalnie pobrać aktualizację Creators Update. Jest to zaledwie kilka modeli ponieważ Microsoft podjął decyzję o odcięciu od aktualizacji wielu starszych telefonów takich jak np. Lumia 830, 930 czy 1520. Istnieje jednak sposób na wgranie Feature 2 do niewspieranych urządzeń. Listę wspieranych oraz niewspieranych telefonów wraz z pozostałymi informacjami znajdziecie w tym artykule.

Czy warto wgrać Feature 2?

Dotarliśmy do tytułowego pytania. Do tej pory wgrywanie aktualizacji w szybkim oraz wolnym kręgu do głównego telefonu nie było zalecane użytkownikom ze względu na możliwe błędy i problemy, które mogły wystąpić w trakcie korzystania z telefonu. Rozgałęzienie Feature 2 nie oferuje żadnych nowości a jedynie drobne poprawki błędów i udoskonalenia. W związku z tym ryzyko wystąpienia poważnych błędów mocno zmalało. Mimo wszystko nie oznacza to, że ryzyko nie istnieje. Należy pamiętać, że instalując testowe kompilacje zgadzamy się na wystąpienie błędów czy niedoskonałości w pracy urządzenia.

Feature 2 wprowadza wyłącznie drobne poprawki w porównaniu z oficjalną wersją systemu Creators Update. Po aktualizacji nie zauważycie żadnych zmian. Wśród poprawek znalazło się rozwiązanie błędu z mobilnym hotspotem, który działa kapryśnie lub w ogóle na telefonach z oficjalną wersją Creators Update. Pozostałe drobne poprawki i ulepszenia znajdziecie w tym artykule klikając w poszczególne numery kolejnych kompilacji. Część osób uważa, że nowe kompilacje działają nieco lepiej niż oficjalny system. Po zapisaniu do wolnego lub szybkiego kręgu będziecie również otrzymywać częściej aktualizacje aplikacji. Z jednej strony obecne wersje systemu w programie Windows Insider są w miarę bezpieczne jednak z drugiej nie wprowadzają nowych funkcji. Jeżeli jesteście skłonni podjąć umiarkowane ryzyko i chcecie sprawdzić jak funkcjonują najnowsze wersje systemu Windows 10 Mobile to rozgałęzienie Feature 2 jest właśnie dla Was.

Jak wgrać Feature 2?

Aby wgrać aktualizację Feature 2 należy zapisać się na wspieranym telefonie do wolnego lub szybkiego kręgu Windows Insider. Nasz poradnik znajduje się w tym miejscu. Posiadaczy niewspieranych telefonów zapraszam do tego artykułu.

Czy uczestniczycie w testach rozgałęzienia Feature 2? Jakie jest Wasze zdanie o najnowszych kompilacjach? Czy polecicie innym zaktualizowanie telefonu do najnowszej wersji w programie Windows Insider?

 • Piotr Boroń

  Jak np na slow poprawili hotspot mobilny na lumii 950 xl dual sim to dziś przechodzę z oficjalnego. Wcześniej na slow nie dział

  • Informacja o poprawnym działaniu hotspotu pochodzi z komentarzy więc nie mogę dać 100% gwarancji, że będzie poprawnie funkcjonować na Twoim telefonie.

  • u mnie hotpsot nigdy nie działał na CU niezależnie od wersji, pomogło dopiero wgranie feature 2

   • Piotr Boroń

    a zobaczę jak będzie na feature 2 najwyżej zobaczę jeszcze radę Aqua.

 • Radek Rutkowski

  Wypadałoby wspomnieć, że uczestnictwo w programie Insider oznacza zgodę na pełną telemetrię i wysyłanie danych do MS – zdaje się, że na długość pracy na baterii też wpływa to tak sobie.
  U mnie na 2 słuchawkach po aktualizacji do CU przestały działać przyciski w słuchawkach przewodowych podczas słuchania Spotify. Aktualizacja do FU2 nie pomogła – 735 wróciła do AU, 640 do CU…

  • Warunki uczestnictwa wyświetlają się w trakcie przystępowania do programu. Mimo wszystko dziękuję, że wspomniałeś o tym.

   • Radek Rutkowski

    Oczywiście, tylko to to czyta :).

    • powiedzmy sobie szczerze czym różni się pełna telemetria od ograniczonej?..

     • Radek Rutkowski

      Nie ma zbyt dużej różnicy w ilości zbieranych danych, ale zdaje się, że częstotliwość ich wysyłania jest chyba większa w przypadku pełnej.

     • ViktusYT

      Wszystko jest na stronie Microsoftu, na podstawowym zbiera tylko konfiguracje sprzętową i logi krytycznych błędów.

     • Radek Rutkowski

      Podstawowa to jakieś 90% (albo i więcej) pełnej.

     • opelit

      W tej chwili mam 1.15mb telemetrii z kompilacja którą mam 2 dni (15226)

      Ostatnia która była bardzo długo (15220) nazbierało się tego w 2 tyg prawie 90mb

 • Aqua

  Też mi się zdaje, że F2 działa lżej i mniej zużywa energii, ale nie mam na poparcie żadnych testów. Niestety w mojej L640DS przestał działać HotSpot, a działał w oficjalnej wersji. Odkryłem na to zaklęcie. Trzeba przejść chwilowo na dane z SIM2, po czym wrócić znowu do SIM1 i HotSpot zacznie działąć. Jest to denerwujące, ale póki co nie znam innego sposobu, abu HS zaczął działać na 640DS. No i oczywiście greckie literki w nazwie „aktualizacja telefonu” czy aktualizacja windows, jak można po grecku odczytać. Głupi błąd.

  • zynio

   ja mam F2 na 640 DS ale ci powiem że karty SIM mam na 950 DS i tam działa ok ale to system oficjalny – nie insider (FAST).Na 640 testowałem to ale oficjalnym i to były miesiące temu i nie mam pojęcia jak to działa teraz.

  • kamkier

   Widzicie na L640 wyraźną poprawę pracy w stosunku do AU, albo jakieś inne ulepszenia dla których warto przejść na CU?

 • zynio

  Mi tam śmiga ok na L640 ostatnio (miesiąctemu) miałem problema z windows 10 na PC (windows isider) FAST , próbowałem przywracanie ustawień fabrycznych – był powrót do win 8.0 ( recovery) puźniej robiłem aktualizację do 8.1 – aktualizacja przez asystenta i dupa przy restarcie systemu „windows boot manager boot failed” ale wtedy wejść w BIOS zmieniałem właczanie bezpieczne i od razu Komunikat „przepraszamy nie możemy aktualizować pana system” dopiero parę dni temu znalazłem w necie info że usunąć w folerze windows wszystko z aktualizacjami oraz wrzucić komende ( wiersz polecenia administrator) wtedy poszła przez asystenta ale to była 10.0.14393.1358 dopiero puźniej ponownie Asystent i dopiero był CU.

  • ViktusYT

   A wystarczyło stworzyć bootowalnego pena media creation tool.

   • zynio

    nie pomogło , nawet Microsoft nie pomógł , dopiero wiersz polecenia (administrator) pomogła pewna komenda ale wybacz już nie pamiętam co wpisałem bo musiałem 2 x to wpisywać

 • squall0

  Odpowiadając na pytanie z tytułu: nie. Uczestnictwo w programie Insider nie ma być nową formą dostarczania systemu do codziennych zadań, tylko buildów testowych. Instalacja buildów testowych to ryzyko, że w każdej chwili może coś nie zadziałać lub być nikompatybilne pomiędzy buildami. W ten sposób narażamy swoje dane na utratę i/lub zgadzamy się na ryzyko uszkodzeniauceglenia telefonu.

  • Lenrok87

   Niestety w ciul ludzi o tym zapomina, a potem tylko jęczy po forach…

 • Paweł

  Przynajmniej PKO wspiera czynnie aplikacje IKO, dzisiaj w nocy wyszła kolejna aktualizacja.

  • zynio

   zgadzam się ja też dostalem aktualizacje IKO.

   • Paweł

    Czasowa blokada karty płatniczej, to jest to, dobra funkcja fajnie, że wprowadzili ją również na Windowsa.

    • RS2_15226

     A do czego używacie tej funkcji?

     • Paweł

      Możesz zablokować z poziomu aplikacji swoją kartę płatniczą np. kiedy jej nie używasz. Wtedy nawet jakby została skradziona wraz z portfelem przez kieszonkowca, przez ten czas póki się nie zorientujesz, że zniknął Ci portfel, złodziej nie będzie miał możliwości zrobienia zakupów Twoją kartą np. zbliżeniowo przez terminal w sklepie, będzie po porostu nie aktywna.

     • RS2_15226

      Ok, dzięki. W sumie częściej się martwię o telefon niż kartę. ;). Ale dobrze wiedzieć.

 • zynio

  (PC) a tak pisząc z wcześniejszego posta to – porada Microsoft (jeśli nie mamy płyty DVD a tylko pendrive) to MediaCreationTool – wybieramy USB – dalej procedura – niby przy starcie systemu powinno wyskoczyć – u mnie nie było mozliwe( windows 8.0 lub windows 8.1) – opcja przywracania systemu i przy restarcie macie napraw system i świeża instalacja.

 • HONZA

  Moim zdaniem nie warto. Kiedy system rozwijał się, udział w programie Insider miał swoje uzasadnienie. Obecnie to jakaś wydmuszka, a rozwój systemu idzie swoją drogą. Nowa wersja raczej nie będzie dostosowana do pracy na istniejących obecnie telefonach. Ja teraz mam ostatnią oficjalną wersję i akceptuję tylko poprawki do niej. Telefonu, póki mi służy wyrzucać nie będę i poczekam ile tylko się da. Może się doczekam czegoś ciekawego, jednak raczej nie wydam na telefon więcej niż wydałem na laptopa.

  • Radek Rutkowski

   Wydaje mi się, że właśnie dla tego warto :). Bo masz aktualizacje wcześniej niż inni, a przy tak ograniczonym zakresie zmian (raczej) nie powinni niczego spieprzyć :).

   • opelit

    wersja pc insidera calkowicie inaczej i nie polecam instalacji preview , jesli nie macie duszy testera XD

    No ale za to pełno nowości

    • Radek Rutkowski

     W wersji PC to nawet na CB żeby siedzieć, trzeba być odważnym ;).

 • asdc

  Lumia 950xl na 15226 działa znacznie płynniej bez zaciec nieoczekiwanych wyliczeń aplikacji względem ostatniego oficjalnego buildu CU. Testowałem ok dwóch miesięcy oficjalna kompilacje i ciągle były jakieś problemy, nieuciążliwe ale jednak.
  Bateria trzyma długo, hotspot działa poprawnie.

  Teraz pytanie.
  1. Jak wygląda serwis Microsoftu, jak długo trwa naprawa telefonu i czego wymagają przy przyjęciu słuchawki?
  2. Czy na Lumi 950xl działa OTG? Nie mogę uruchomić tego.
  3. Potrzebuje stabilny działający z WM10 i Androidem Miracas do telewizora, co polecacie? Czy te za 50zl z allegro sa dobre?

  • 1. Wszystko zależy od danej usterki i dostępności części. Najlepiej zapytać w serwisie.
   2. Działa. Musisz mieć odpowiednią przejściówką, do której podłączysz zewnętrzną pamięć.
   3. Wątpię, aby adapter za 50 zł był w stanie bez opóźnień przekazywać dane. Czytałem dobre opinie o adapterze Microsoft: https://www.microsoft.com/pl-pl/store/d/bezprzewodowy-adapter-microsoft-do-wyswietlania-zawartosci-ekranu-wer-2/8vwdj9bd9xlz/dxf5

   • asdc

    Sa to aparat,głośno działa autofocus oraz głośnik przedni który trzeszczy.
    Co do adaptera to ten od MS jest fantastyczny ale za drogi. Poszukuje coś do 100zl.
    Mam kabel OTG Xiaomi na micro usb który na tablecie działa wzorowo ale pod Lumia juz nie. Mam markowa przejściówkę usb.

    • Nie jestem w stanie polecić sprawdzonego adaptera do 100 zł.

  • Marcin

   1. L930 wysłane w piątek i w czwartek dostałem naprawioną (wymiana mikrofonów)
   3. mam ten z Microsoftu i to jest naprawdę spora różnica w porównaniu do tych za 50zł i nawet dużo lepiej niż ten wbudowany w moim TV, ale pamiętaj też że współczesne TV mają same w sobie sporego laga (szczególnie te tańsze)

 • FigoiFago

  Hotspot i poprawne działanie hahahahaha!!!

  • Piotr Boroń

   a robiłeś HR

   • Lenrok87

    Co druga osoba pisze HR na dosłownie każdy problem. Coś jak słynne „sformatuj system!!1” gdy z pulpitu zniknie jedna ikonka. I to z winy użytkownika. Proszę, zmieńcie płytę 😛

 • Marcin

  Warto! Prawie wszystkie moje problemy z CU są rozwiązane – jeszcze tylko pokazywanie awatarów przy połączeniach

 • Octagon

  Mam dosyć oficjalnej aktualizacji , która przyniosła nie znane mi błędy, bo tak dobrze system działał.
  A więc co mam wybrać szybki, wolny, czy ten relese?

  • Obecna wersja w szybkim kręgu nie posiada żadnych poważnych błędów. Po aktualizacji możesz przestawić na wolny krąg i w razie potrzeby ponownie zmienić na szybki jak się okaże, że kolejna wersja też działa poprawnie. W szybkim kręgu jest obecnie wersja Build 15226.

   • Octagon

    Dzięki

 • Kamil

  Przeszedłem z RP do Fast jakieś 2tyg. Temu z myślą ze będzie więcej poprawek ulepszeń, niestety tak nie jest do końca, nadal czasami przy pisaniu klawiatura nie nadąża, przy po wracaniu do menu z aplikacji zatrzymuje się na kilka wyraźnych sekund, przy wybudzaniu jest bardzo mocno ciemny ekran więcej niż mniej razy, po za tym jest narazie ok. Nie działa nadal #techinformacje twórca nie odpowiada, zna ktoś zastępczą apke??

  • Zbigniew Mazur

   tez jakiś czas #techinforamcje nie działał ale po ostatnich aktualizacjach windows Feature 2 fast działa bez problemu. lumia 950

   • Kamil

    A u mnie nie działa, jak to zrobiłeś??

    • Zbigniew Mazur

     Odinstalowałem tą aplikacje i zainstalowałem ponownie.

    • Paweł

     U mnie również działa na nowo;)

  • Stefan Ziut

   Robiłeś HR po aktualizacji? Bez tego miałem różne dziwne zachowania (przede wszystkim brak powiadomień), a po HR wszystko działa jak trzeba.

   • Kamil

    Te HR na nic nie działają, jak tylko w przypadku zacięcia się telefonu na amen

 • HAL9000

  Ta sama padaka co na CU. L640 tnie się w edge po jakimś czasie zacinając cały telefon. Po raz n-ty wracam na 8.1 bo nic poza AU nie działało poprawnie a nie mogę zablokować telefonu w tej gałęzi zapobiegając aktualizacji do CU. śmiech na sali

 • SeBaFoN

  Dlaczego nie uczę się na błędach… Po co wróciłem do testowej wersji… Czytając ten artykuł, opinie, postanowiłem zainstalować update 15223… Jednym z nowości/poprawek jest zmiana nazwy Aktualizacje telefonu na Aktualizacje Windows… No i co zobaczyłem : https://uploads.disquscdn.com/images/25f3a90d01d588a3873d681f494295286253d90ae18f991e6e0b7e7252e2cd8a.png

  • kamkier

   Pojawiało się już tutaj wielokrotnie.
   https://twitter.com/JenMsft/status/874866500083044353

   • Radek Rutkowski

    OK, spoko, „it is a normal part”, czyli w jednej kompilacji systemu nie da się ogarnąć poprawnego wyświetlania JEDNEJ opcji w menu. Faktycznie, nad W10M pracuje chyba na pół etatu jakiś hinduski sprzątacz…

 • Zbigniew Mazur

  hotspot na lumi 950 Feature 2 fast działa bez problemu

 • Kowalczyk Damian

  Jestem dumnym człowiekiem, czując że mogę opowiedzieć się po takiej stronie co ten Pan
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2006317/Sean-Connery-letter-Steve-Jobs-rejecting-offer-appear-Apple-ad-revealed-fake.html
  w wolnym tłumaczeniu, znalezione gdzieś w Internecie:
  „Drogi Panie Jobs,

  Powtórzę to jeszcze raz. Znasz angielski, prawda? Nie sprzedam swojej duszy Apple ani żadnej innej firmie. Nie mam żadnego interesu w całym tym sugerowanym przez ciebie „zmienianiu świata”. Nie masz nic, czego mógłbym chcieć lub potrzebować. Ty jesteś sprzedawcą komputerów – ja jestem pieprzonym JAMESEM BONDEM!

  Nie wyobrażam sobie szybszej drogi do zrujnowania swojej kariery niż pojawienie się w jednej z twoich beznadziejnych reklam. Proszę, nie kontaktuj się ze mną ponownie.

  Sean Connery”

 • Jarosław Wojtas

  Jak na razie to jest raczej CUv2 + nowe błędy, niż nowa wersja systemu.
  Mam wogóle wrażenie W10 i W10M zaczynają się „rozjeżdżać” między sobą.

  • Testowe wersje W10 i W10M to dwa różne rozgałęzienia i nie jest tajemnicą, że nowości są wprowadzane wyłącznie w komputerowej wersji systemu.

   • Jarosław Wojtas

    Czyli wygląda to tak że obecna wersja/rozgałęzienie W10M pozostanie tym czym jest ?
    A wszelkie nowości trafią do innej wersji, na inne urządzenia ?

    • We wrześniu na telefony najprawdopodobniej trafi rozgałęzienie Feature 2 jak oficjalna aktualizacja Fall Creators Update a nowości być może zostaną udostępnione w kolejnej edycji testów czyli w niedługim czasie po udostępnieniu oficjalnej aktualizacji. Pesymistyczny scenariusz to dostępność nowych wersji systemu jedynie dla nowych urządzeń. Zakładam jednak, że udostępnią również nowości dla obecnych telefonów w programie Windows Insider.

 • RS2_15226

  Ale bardzo dużo poprawili obciążenie baterii. Z każdym build jest coraz lepiej a od jakiegoś czasu również obserwuje w aplikacji status baterii.

 • greg

  Zapisać się łatwo wyjść z insidera gorzej

 • Nokia Lumia

  Dzisiaj wymieniłem baterię w mojej Nokii 909 i uruchomiłem ją pierwszy raz od roku czasu. WP8.1 śmiga na niej jak Kubica przed wypadkiem. Kilka dni temu pozbyłem się L950 i myślałem że już nigdy nie będę używał mobilnego windowsa, ale Nokia 909 przypomniała mi jaki WP był zajebisty. WP jest nadal super systemem, a W10M to tylko kiepska parodia systemu operacyjnego. Gdyby tak do L950 dało się wgrać WP, to byłoby idealnie.

  • oglądając telefony znajomych muszę przyznać że WP 8.1 jest po prostu piękny i szybki i chyba zainwestuję w Lumię 735, szkoda że ten system nie został rozbudowany tylko zresetowany do poziomu W10…

   • Octagon

    ? A myślałem że powiesz , wgrać da rady 8.1 tylko…., ale y!

    • wgrać 8.1 i używać do zwykłych rzeczy takich jak telefony, smsy i bind mi band 😉

 • Koleżanka dostała w pracy Iphone’a 5S czy coś takiego, nawet fajnie wygląda. Pytam się czy jest zadowolona. No co ty, odpowiada, to jest jakaś tragedia, wszystko chodzi tak wolno że mam ochotę rzucić tym telefonem o ścianę… i pokazuje mi ślamazarność tego systemu który z trudem mieli na lowendowych komponentach i otwiera smsy wolniej niż Lumia 550, to tak dla przestrogi jakby ktoś chciał sobie „polepszyć” doznania mobilne i kupić coś taniego na ios

  • RS2_15226

   Wiem. Mogę mieć go za złotówkę w abo, ale przeglądając filmy na YouTube szybko i przeszło. Ale z drugiej strony nie się co dziwić, to już kilkuletni zabytek. Nie ma go co porównywać do tegorocznych telefonów w podobnej cenie.

  • RS2_15226

   Apropo huiwei, teraz bawiłem się P10L i jest spory progres w nakładce, głównie powiadomień, dużo lepsza niż ostatnio jak miałem P8L. Wezmę tą dzieciatkę.

 • vvti

  Na L830 CU to porażka,muli a bateria znika w oczach. Na F2 jest o niebo lepiej ale co jakiś czas pojawi sie czarny ekran podczas pracy w jakiejś apce, a BT szwankuje w starszych apkach jak MetroTube rozłączając słuchawkę BT w momencie włączenia odtwarzania filmu po czym ciężko wył/wł BT bo nie reaguje ani kafelwk szybkich akcji ani w menu ustawień BT ci jest mega irytujące. Co ciekawe używając Edge do YT problem z BT nie występuje wiec MetroTube pewnie wymagało by aktualizacji, o czym można juz pewnie tylko pomarzyć :[ Jakby WM10 się przyjął pewnie problem by nie istniał bo MetroTune bylby pewnie już UWP.

 • Jacek Placek