Windows 10 Mobile Build 14951 dostępny w szybkim kręgu Insider

Dzisiaj w nocy Microsoft udostępnił kolejną wersję rozwojową systemu Windows 10 w wersji Redstone. Aktualizacja trafiła zarówno do posiadaczy komputerów stacjonarnych jak i telefonów.

Większość opublikowanych zmian i poprawek dotyczy niestety wyłącznie wersji PC. Wprowadzono m.in. obsługę żywych obrazów w Surface czy nowe filtry i obsługę Ink w aplikacji Obrazy. Ważniejsze poprawki dotyczące wersji mobile zawierają jedynie:

  • Uproszczony i łatwiejszy w użytkowaniu interfejs Kamery – aplikacja Kamery otrzymała duże zmiany i poprawki w tym tygodniu, najnowsza wersja aplikacji została dodana do buildu, czyli nic nowego co by nie było już dostępne w wersji 14946.
  • Zaktualizowano klawiaturę dla języka francuskiego.
  • Naprawiono błąd objawiający się brakiem ustawień dotyczących personalizacji dźwięku spustu migawki w Aparacie (Ustawienia > Personalizacja > Dźwięki).

Jak widać powyższe zmiany dla wersji mobile mówiąc oględnie nie powalają. Żądnych nowych funkcjonalności. Za to sporo możliwych nowych i poważnych błędów:

  • Logowanie się do aplikacji systemowych po wylogowaniu nie będzie działać. Jeżeli wylogowałeś się z którejś z aplikacji typu Centrum Opinii czy Muzyka Groove i nie możesz ponownie zalogować, zgłoś to w centrum opinii lub poprzez fora MS.
  • Restartowanie telefonu na tym buildzie lub poprzednim może powodować zapętlenie się systemu. Microsoft zidentyfikował już usterki odpowiedzialne za ten problem i zostanie on rozwiązany w kolejnym buildzie. Zaleca się nieresetowanie telefonu!
  • Excel w wersji Mobile może ulec zamrożeniu po dodaniu nowych arkuszy kalkulacyjnych.
  • Insiderzy, którzy ustawili limit danych komórkowych mogą znaleźć się w sytuacji ciągłych powiadomień o przekroczeniu limitu. Aby rozwiązać ten problem należy w ustawieniach Użycia Danych usunąć i ponownie dodać limit danych.

Jak widać najnowszy build nic nie wnosi, nie wiadomo czy naprawiono błąd ze zmianą języka na angielski a dodatkowo wprowadza szereg nowych, poważnych zagrożeń w korzystaniu z telefonu takich jak zapętlenie się telefonu po przypadkowym restarcie. W moim przypadku dodatkowo od 2 godzin nie jestem nawet w stanie pobrać tego buildu, aktualizacje stoją w miejscu. Z tego co widzimy jest to błąd powszechny i wiele osób skarży się na brak możliwości pobrania najnowszej aktualizacji systemu.

build 14951

Osobiście odradzam instalację i poczekanie na opinie innych użytkowników.