Windows 10 Mobile Build 14393.189 dostępny w wolnym kręgu oraz Release Preview

Microsoft zaskoczył nas dzisiaj po raz kolejny udostępniając aktualizację w dwóch pozostałych kręgach Windows Insider. Uczestnicy testowego programu zapisani do wolnego kręgu oraz do kręgu Release Preview już teraz mogą pobrać kolejną aktualizację Redstone 1 o numerze Build 14393.189.

Windows 10 Mobile Build 14393.189

Jest to ta sama wersja systemu, która została udostępniona dwa dni temu w oficjalnym kręgu aktualizacji. Po tej aktualizacji system w Waszych telefonach podskoczy z wersji Build 14393.187 do wersji Build 14393.189. Prawdopodobnie jest to wyłącznie podniesienie i zrównanie numerku z oficjalną wersją systemi. Dla przypomnienia podaję raz jeszcze listę zmian dla obu kompilacji.

Co nowego w Build 14393.187 oraz Build 14393.189?

 • Naprawiono błąd, który  powodował brak wykrywania karty pamięci po kilkukrotnym wyciągnięciu i włożeniu do urządzeniu.
 • Naprawiono błąd, który powodował brak reakcji na polecenia w pasku nawigacyjnym w aplikacjach w systemie Windows 10 Mobile.
 • Naprawiono błąd, który powodował czasami blokowanie powiadomień alarmów w systemie Windows 10 Mobile
 • Ulepszono wsparcie dla używania aplikacji aparatu w Windows 10 Mobile Enterprise.

Jeżeli planujecie dopiero przystąpić do programu Windows Insider to zapraszam do naszego poradnika dla początkujących. Jeżeli nie jesteście pewni jaki krąg wybrać aby otrzymać najnowszą wersję systemu w programie Windows Insider to zapraszam do tego artykułu.

 • MCBil

  Sorki za off top. Panowie mam problem wcześniej miałem wersje .67 teraz mam .189 (wersja oficjalna t- mobile) po HR. Nie działa mi Głośnik nikt mnie (ja ich słyszę) myślałem że po HR nowej wersji będzie działać. Poza tym live fotos też coś nie chce działać ma ktoś jakieś sugestie.

  • Przywróć ustawienia fabryczne raz jeszcze, ale tym razem nie przywracaj kopii zapasowej. Jeżeli to nie pomoże to być może wystąpiła usterka sprzętowa a w takim wypadku będziesz musiał się zgłosić do serwisu.

   • MCBil

    Nie przywracałem kopi, nigdy tego nie robię po HR. Na wcześniejszych kompilacjach live fotos oraz Głośnik działały poniżej <.67

    • W takim wypadku WDRT i sprawdź czy głośnik działa. Jeżeli nie to pozostaje serwis.

  • D3F

   To chyba raczej problem z mikrofonem? wdrt i sprawdz czy działa głośnik, będziesz wiedział czy to usterka sprzętowa czy softowa

 • Poprawki w Edge dotyczą też wersji mobile. To nie jest tylko zrównanie numerków, bo na pc we wtorek poszedł najpierw .187 tak więc poprawiono jakieś dwie drobne rzeczy w oparciu o feedback. Pełna lista zmian obejmuje:

  Build 14393.189 Changelog: This update includes quality improvements and security fixes. No new operating system features are being introduced in this update. Key changes include:

  – Improved reliability of Windows Shell, map apps, Internet Explorer 11, and Microsoft Edge.
  – Addressed issue causing push-button reset to not work correctly and roll back on devices with language set to any of the Unicode languages.
  – Addressed issue causing devices to crash after disconnecting an e-reader that was attached to the device.
  – Addressed issue causing devices to not recognize a Secure Digital (SD) card if it is inserted and removed multiple times.
  – Addressed issue causing some apps to not respond to the commands in the app bar in Windows 10 Mobile.
  – Addressed issue that sometimes blocks alarm notifications in Windows 10 Mobile.
  – Improved support for using the camera app in Windows 10 Mobile Enterprise.
  – Addressed additional issues with rendering 4K resolution, missing Start menu tiles when running on battery, Internet Explorer 11, Microsoft Edge,
  – Bluetooth compatibility, graphics, display rotation, app compatibility, Wi-Fi, Feedback Hub, Miracast, Windows Shell, revised daylight saving time, and USB.
  – Security updates to Microsoft Edge, Internet Explorer 11, Microsoft Graphics Component, Windows kernel, and Adobe Flash Player.

 • Lumian

  Jak na taki mały przeskok to dużo zajmuje ta aktualizacja. Zwykle jest to 30-50mb a teraz ponad 500mb.

  • Dokładnie tak. Coś dużego zostało poprawione, to największa aktualizacja od z TH2 do AU.

 • Aqua

  Jak to Slow Ring? Przecież jest on jest przeniesiony do RS2.

  • Jesteś pewny? Jaka kompilacja według Ciebie jest w Slow?

   • Aqua

    Mam 10.0.14915.1000, z tym że uzyskałem ją będąc w FAST, ale potem zmieniłem na SLOW i teraz jestem w SLOW, mając taką właśnie kompilację. Nie mogę oczywiście już wybrać RELEASE, bo ten jest zarezerwowany dla RS1. Niemniej mam RS2 i jestem w SLOW.

    • Mam 10.0.14915.1000, z tym że uzyskałem ją będąc w FAST

     Właśnie. Gdybyś wybrał SLOW zamiast FAST przed aktualizacją do wersji 14915 to nie dostałbyś rozgałęzienia RS2.

     • Aqua

      Zgoda, ale jestem teraz w SLOW mając RS2 i nie można mówic, że slow jest w RS1, bo jest w RS2, a tylko Release jest w RS1

     • Nie zrozumieliśmy się. Aktualizacji RS2 nie pobierzesz na ten moment korzystając z kręgu SLOW co nie oznacza, że nie możesz ustawić tego kręgu w RS2. Prędzej czy później krąg SLOW będzie oferował kompilacje RS2, ale na tę chwilę oferuje wyłącznie RS1.

     • Mobilny

      Będąc w RS2 formalnie jesteś w szybkim kręgu i otrzymujesz aktualizacje dla niego przeznaczone. W RS2 w Insiderze zmienia się tylko nazwa kręgu w tabelce, czy wybierzesz szybki czy wolny, nadal będziesz w szybkim kręgu. Microsoft błędnie to zrobił. W każdym razie wolny krąg otrzymuje aktualizacje dla RS1, tak samo jak Release Preview. Ale teoretyczna obecność wolnego kręgu w Insiderze na RS2 świadczy, że być może już wkrótce zostanie przełączony na RS2. Podobnie było z Release Preview, którego przełączyli na RS1 na kilka kompilacji przed oficjalną premierą AU.

     • Będąc w RS2 formalnie jesteś w szybkim kręgu i otrzymujesz aktualizacje dla niego przeznaczone

      Nie. W szybkim kręgu jesteś dopiero w momencie jak zapiszesz się do niego. Możesz wgrać RS2 i wypisać się z programu Windows Insider i nie otrzymasz żadnej kolejnej aktualizacji. Jesteś w takim kręgu do jakiego obecnie jesteś zapisany i aktualnie wgrany system nie ma nic do tego.

  • Mobilny

   W RS2 jest aktualnie wyłącznie szybki krąg. Kręgi wolny, Release Preview oraz oficjalny znajdują się w rozgałęzieniu RS1.

   • Aqua

    Ależ mam przecież w telefonie kompilację 10.0.14915.1000 i jestem w SLOW. Do wyboru mam tylko SLOW lub FAST zresztą, więc nie mogę wrócić do RELEASE PREV

 • Kowalczyk Damian

  A dynamiczność kafelka kontaktów jak była tak jest, oczywiście mam na myśli jej brak. Jest jakiś sposób na przywrócenie jej?

  • Mnie bardziej irytują kafelki poczty i kalendarza, nie działają. Zaś z kafelkiem Kontraktów mam tak, że raz jest dynamiczny, a raz zwykły (wygląd ma jak w najmniejszym rozmiarze). Teraz chyba od 2 dni jest dynamiczny, ale wcześniej przez jakiś dzień był zwykły. I nie ma na to reguły. Kompletnie tego nie rozumiem. W między czasie był HR, zabawy w ustawieniach, nic nie dało. Po prostu to błąd systemu Windows, problemy z kafelkami poczty, kalendarza i kontaktów ma wielu użytkowników od aktualizacji do AU (wystarczy poczytać w centrum opinii), nie ma na to sposoby. Tzn. być może pomógłby powrót do 8.1 przez WDRT i ponowna aktualizacja. Choć zgłaszają się tacy, którym i to nie pomogło.

   • Zauważyłem, że kafelek poczty działa poprawnie kiedy przypniemy konkretną skrzynkę a nie ogólny kafelek Outlook. Mam dwie skrzynki (outlook, gmail) i dopiero jak przypnę je osobno to wtedy działają poprawnie.

    • Ja to już zauważyłem dawno, dlatego mam podpiętą połączoną skrzynkę pocztową (trzy skrzynki pocztowe jako jedna), a nie ogólny kafelek Outlooka. Jednakże wraz z ogólnym kafelkiem było zerowanie kafelka po usunięciu maili z centrum akcji, teraz tego nie ma. Na kafelek kalendarza brak jakiejkolwiek alternatywy, ktoś pisał o Tiles for Outlook, ale to płatna aplikacja. A nie będę płacił, bo MS nie potrafi prostej rzeczy naprawić. A mógłby po prostu przywrócić fragment kodu z TH2. Kafelek Kontaktów ignoruję, niech wyświetla, co chcę.
     Dodam jeszcze, że żeby odświeżyć kafelek poczty i kalendarza, trzeba zmienić jego rozmiar albo przypiąć na nowo. Zauważyłem jednak, że także minimalna zmiana przezroczystości kafelków w ustawieniach odświeża kafelki. Wnioskuję, że to problem systemu, nie aplikacji. Coś jest nie tak z odświeżaniem ekranu.

     • Kowalczyk Damian

      ja zauważyłem że problem występuje w Release Preview, w Fast takiego problemu nie ma i już dawno nie było. Był moment przed wejściem RS2, gdy wszystkie kompilacje wyrównywały się kafelkami we wszystkich kręgach, a brak dynamicznego kafelka w poczcie i kalendarzu pozostawał nie zmieniony.

     • Ludzie w oficjalnym AU też zgłaszają problem. Nie ma na to reguły, coś jest nie tak i u innych działa, u innych nie. Ewidentnie błąd po stronie MS.

 • Damian

  U mnie po tej aktualizacji na 735 jak telefon włącza automatyczne aktualizacje i szuka nowego buildu to jak skończy to się automatycznie zawiesza i potrzebny jest reset bo na nic nie reaguje. Tak że niby żadna zmiana a telefon już nie działa jak powinien. Nic czekam na kolejną aktualizację.

 • Piotr

  Witam, niestety po ostatniej aktualizacji telefon mi się nie włączał i musiałem robić reset. Lumia 830. Jak mogę sprawdzić jaką mam teraz wersje build? Nie wyszukuje mi żadnej kompilacji, a w przeciągu nocy zżera mi całą baterię ;/

  • Czy przywracałeś kopię po resecie? Jeżeli tak to przywróć ponownie bez kopii. Wersję systemu możesz sprawdzić w: Ustawienia > System > Informacje > Więcej informacji > Wersja systemu.

   • Piotr

    Wykonałem reset bez kopii zapasowej. Niestety mam nadal beznadziejny build, w którym część menu jest po angielsku, nie działa czujnik światła, strasznie się muli.

 • No i proszę. I u mnie zniknęły wreszcie zdjęcia z kontaktów. Ciekawe, że dopiero czwartej doby po aktualizacji. To chyba nie kwestia nowego buildu w telefonie tylko majdrowania przez MS przy serwerach z OneDrive i Kontaktami.

  • Dokładnie tak. Odbywa się jakaś migracja kont do nowego systemu i stąd problemy.

   • Może jak skończą zdjęcia kontaktów zaczną się ukazywać w Centrum Akcji na telefonie, a kto wie może nawet i na PC. To było by warte otwarcia Cristala 😉

 • Michał Rabenda

  Po aktualizacji wypadły:
  – Regionalny System Ostrzegania
  – Flightradar24
  – SkyCash
  Bynajmniej tyle zauważyłem… 🙁

 • lukasawi

  Hej, dziś z ciekawości sprawdzam i powiedźcie mi, możliwe to?
  Chodzi mi głównie o wersję oprogramowania układowego, że nowszy jest na recovery niż ten co mam wgrany?
  U mnie
  02040.00021.14521.55002
  aktualnie Win10 14393.189

  a na Widnows Recovery:
  02040.00021.15235.30003
  i pewnie to Win8.1 kompilacja 9651.14226

  Ja myślałem że wraz z upgrade softu, aktualizuje się też numer wersji oprogramowania układowego…
  Możecie sprawdzić u siebie? Poniżej photo o co biega.

  • Możliwe. Podobnie było na telefonach Lumia 930 i 1520 (być może również na innych modelach). Nowe oprogramowanie jest dostępne tylko z poziomu WDRT. Jak słusznie zauważyłeś po skorzystaniu z tej aplikacji zostanie wgrany system Windows Phone 8.1.

   • lukasawi

    I teraz pozostaje pytanie, czy warto zrobić WDRT aby zaktualizować oprogramowanie pokładowe… I potem wrócić do Win10

    • Moim zdaniem nie zauważysz różnicy w działaniu telefonu. Poczekałbym do najbliższej okazji jak będziesz miał jakieś problemy z telefonem. Wtedy skorzystasz z aplikacji WDRT i wgrasz najnowsze oprogramowanie.

 • waldek p

  hej Michał u mnie na 950xl nadal działa flightradar24 tylko nie rozumię dlaczego go nadal nie ma w sklepie jak działa na 10-tce

  • Wybór należy do dewelopera.