Windows 10 Mobile będzie dalej rozwijany po aktualizacji Creators Update

W ostatnim czasie wiele osób ma wątpliwości odnośnie dalszych losów systemu Windows 10 Mobile. Brak nowych telefonów oraz bardzo niskie statystyki sprzedażowe są dla niektórych jednoznacznym sygnałem dotyczącym zakończenia mobilnego systemu. Podczas dzisiejszej konferencji Microsoft Ignite otrzymaliśmy po raz kolejny potwierdzenie pełnego zaangażowania i rozwoju mobilnego systemu Windows.

Jeden z pracowników firmy Microsoft, Bill Karagounis, po zakończonej prezentacji rozpoczął sesję Q&A czyli czas dla dziennikarzy. Wśród wielu pytań pojawiło się również to związane z kierunkiem rozwoju systemu Windows 10 Mobile oraz programu Windows Insider:

We’ve been flighting Mobile builds now for– actually, since the November Update in 2015. We do not plan to change that, or to stop that.
And you’ll see – today, we are still flighting Mobile builds, subject to quality, subject to those release promotion criteria, and we fully expect to keep doing that beyond the release of the Creators Update.

Udostępniamy nowe kompilacje mobilnego systemu począwszy od listopadowej aktualizacji w 2015 roku. Nie zamierzamy tego zmieniać ani wstrzymywać.
Jak widzicie w dalszym ciągu udostępniamy nowe kompilacje ze szczególnym uwzględnieniem jakości oraz kryteriów awansowania i w dalszym ciągu będziemy to robić po aktualizacji Creators Update.

Jest to już kolejne potwierdzenie odnośnie dalszego rozwoju systemu Windows 10 Mobile. W kwietniu powinna zostać udostępniona aktualizacja Creators Update dla wszystkich telefonów z systemem w wersji Anniversary Update a tuż po tym fakcie uczestnicy programu Windows Insider powinni otrzymać dostęp do testów kompilacji z nowego rozgałęzienia Redstone 3.

Źródło: Neowin

 • Krzysiek Myszka

  Szkoda tylko ze nie bedzie kontynułowania produkcji smartphonow

  • tridlle

   Dokładnie. I to byłby na tyle w dyskusji na temat dalszego rozwoju. Chyba, że mają na myśli rozwój wirtualny.

 • Rutra

  Dobrze słyszeć. Pytanie tylko, które telefony dostaną następne aktualizacje.

  • Mam nadzieję, że aktualizację RS3 otrzymają wszystkie telefony dopuszczone do aktualizacji Creators Update.

   • Piotrek 640lte

    Albo stawka wzrośnie do 2gb ram

    • D3F

     Nie ma powodu by wzrosła, system nie zwiększył swoich wymagań, a wręcz przeciwnie jest coraz to lepiej zoptymalizowany. Pozostaje tylko kwestia wymagań aplikacji…

    • RS2_15031

     Mam tablet Windows z 1GB, działa dużo lepiej niż nie jeden z androidem, ale kilkunastoma się bawiłem.

     • Piotrek

      Kup lenovo i pozbędziesz sie tabletu z windowsem ?

     • RS2_15031

      Szczerze, to tablet w ogóle nie jest mi potrzebny, a szczególnie następny, jest, to jest, więcej korzystają dzieci. Ja sporadycznie, choć czasem nie chce mi się komputera odpalać i wygodniej wziąć tablet do czytania. Szybko się uruchamia, bezgłośny, lekki i wygodny. Aplikacji w sklepie jest dużo, i ja i dzieci z tego korzystamy i jest ok.

     • Nya

      Czytanie na tablecie jest wygodniejsze niż na smartfonie (dlatego mam tablet z androidem ^^)

     • RS2_15031

      Często tak, jest wygodniejsze, głównie przez rozmiar ekranu, wagę, i możliwość czytania w pionie, co w laptopach może być ciężkie;).

     • Nya

      Na 5 calach masakrycznie sie czyta ebooki. Na 7 dużo lepiej 😀

     • Piotrek 640lte

      Ja wiem że 1gb ramu w windows wystarczy a w androidzie szału nie będzie ale mam świadomość ze znając politykę Microsoftu to wymagania mogą niespodziewanie wzrosnąć do 2gb ramu albo 16gb wewnętrznej

     • RS2_15031

      Być może, ale dopiero jak będzie projekt neon 😉

 • Konrad Uroda-Darłak

  Co za ulga ;s

 • Krzysztof

  Ciekawy jestem która aktualizacja będzie wymagała 4gb ram? No może przesadziłem na pewno któraś będzie ograniczała do 2 a potem do 4.

  • Łukasz

   Czyli zostanie tylko do aktualizacji lumia 930, 950 i 1520? Nie sądzę, bo system nawet na oficjalu to beta i chcąc go rozwijać i usuwać błędy dotąd będą udostępniać 10 dopóki te błędy nie zostaną wyeliminowane., a to wszystko po to by wiedzieli jak wyeliminować błędy na słabszych telefonach, które rzekomo będą produkowane przez innych producentów. A do tego ostatnia lumia czyli 650 też ma 1 GB ramu i przynajmniej jeszcze przez rok będziemy otrzymywać aktualizacje, czyli RS3 na pewno dostaniemy, RS4 być może. Gorzej może być za rok czyli z dalszymi aktualizacjami, ale za rok kto będzie korzystał z telefonu z windowsem. Stare lumie zostaną wymienione na urządzenia z androidem, a na nowe telefony z windowsem za 3 tys to wybulą tylko fanboje. A odpowiedniki aplikacji z androida to śmiech na sali. Np. aplikacja mój t-mobile jest 100 lat za murzynami w porównaniu do tej z androida. Z resztą wiele aplikacji jest strasznie okrojonych, a nie o to w dzisiejszych czasach chodzi. Nawet nowe urządzenia, które kupujemy często obsługują tylko androida. Lubiłem ten system do czasów wypuszczenia windowsa 10 Mobile.

   • Krzysztof

    Mi podoba się bardziej 10 niż 8.1 ale gdyby nie te błędy… Kolejną sprawa to aplikacje, o ile ich ilość mi nie przeszkadza to bardzo mnie irytuje że ta sama aplikacja na androidzie jest wyposażona w więcej funkcji i choć fizycznie nie mam porównania z tymi z androida to na każdym kroku to czuje, np twórca aplikacji bankowej chwali się wszem i wobec jakąś „zajebistą” funkcją a tu psikus brak jej na windowsie…

 • pawel3410

  Niektórym już jakiś czas temu Facebook podniósł poprzeczkę eliminując większość telefonów z W10.

 • pawel3410

  „szczególnym uwzględnieniem jakości” czuje się bezczelnie okłamanym…

 • Slevin

  „po raz kolejny potwierdzenie pełnego zaangażowania i rozwoju mobilnego systemu Windows.” a wystarczy rozwijać system, zamiast obiecywać go rozwijać 🙂

  • Rozwijają system tylko dosyć wolno im to idzie.

   • Sławomir Gieremek

    bo wersją mobilną zajmuje się ten sam team co wersją stacjonarną, a mobilną robią jako temat drugorzędny. polecam podcasty windows central na youtube, gdzie opowiadali o tym, niestety nie pamiętam numeru odcinka. microsoft podchodzi do w10 mobile totalnie po macoszemu, robią bo robią, ale ani nie inwestują w hardware, ani w osobny team programistów, czyli software.

    • Mieli mocno przyspieszyć z wersją mobilną w obecnym rozgałęzieniu RS2, ale priorytety się zmieniły i wygląda na to, że nowości zaczną pojawiać się w kolejnym rozgałęzieniu RS3. Nie mam zdania odnośnie zespołu. Z jednej strony można odnieść wrażenie, że zespół nie poświęca wystarczającej ilości czasu dla telefonów, ale z drugiej strony to dobrze, że jeden zespół się tym zajmuje ponieważ są w stanie jednocześnie sprawdzać błędy zarówno na PC i Mobile i szybko je eliminować tym bardziej, że oba systemy posiadają wspólne jądro OneCore.

     • Slevin

      I trzeba czekać kolejne pół roku minimum aby zobaczyć czy z czegoś znowu się nie wycofali? Takie rozwijanie systemu gdzie nie ma ciekawych nowości które obiecano, w którym łatane są tylko błędy to mało aby nazwać to „rozwojem”. To tylko kod programu, a nie misja na marsa, tu wystarczy usiąść i pisać, kompilować, testować, poprawiać, pisać, kompilować, testować, poprawiać. I nawet bym wybaczył jak by to był pierwszy raz, ale nie jest, MS ciągle tylko obiecuje. A spokojnie mógł by już dać to co konkurencja, a nawet więcej.

     • Microsoft nie ma już nic do stracenia. Jeżeli założymy, że chcą udostępnić telefon Surface Phone to system musi być dopracowany i konkurencyjny pod koniec tego roku czyli właśnie z premierą aktualizacji RS3. Teraz to wróżenie z fusów więc trzeba na bieżąco śledzić nowe testowe kompilacje i samemu wyciągać wnioski. Już wiemy, że RS2 nie będzie rewolucją a jedynie delikatnym odświeżeniem systemu. Zobaczymy co nam zaserwują w RS3.

     • Slevin

      Ale np Apple czy Google nie deklaruje min raz w miesiącu, że rozwija system nadal. Bo nie musi. Do niedawna znałem 4 osoby z telefonem z windowsem, została tylko 1 z 650. Ja nic nie zakładam, nawet nie chce słyszeć ich obietnic co będzie „soon”. Powiedz mi szczerze Michale jak piszesz arty nie czujesz „spodziewałem się trochę więcej”, czy faktycznie wg Ciebie wszystko jest super?

     • Oni nie muszą nic deklarować bo ich udziały są takie a nie inne. W przypadku systemu W10M co chwilę pojawiają się wątpliwości, dlatego Microsoft regularnie wyprowadza użytkowników z błędu.

      Odnośnie moich oczekiwań. Liczyłem na znacznie więcej nowości w Creators Update. Co prawda do aktualizacji pozostało jeszcze trochę czasu, ale raczej nie pojawią się już żadne duże nowości. Na działanie systemu nie narzekam ponieważ z kompilacji na kompilację jest coraz lepiej. Jestem daleki od stwierdzenia, że jest super, ale tym samym jestem daleki od tego żeby przyznać, że jest źle. Byłoby super gdyby Microsoft przyspieszył i położył większy nacisk na mobilny system.

 • Mogliby chociaż jakąś Lumie 955 wypuścić, która byłaby poprawioną wersją protoplasty. Moja 950-tka lubi się grzać co jest irytujące i odbija się na baterii. XL zapewne też, więc obecnie Lumie skończyły się dość kontrowersyjnie.

  • Kowalczyk Damian

   Surface phone to rozwiązanie bolączek, według MS, moim zdaniem nie surfacem zawojują rynek, choć może to być jakieś odbicie się od dna, do którego napewno już dotarli

 • Robertdg

  Tylko dla kogo ten system będzie dalej rozwijany jak z każdym miesiącem coraz mniej użytkowników i telefonów?

  • Według nieoficjalnych informacji już wkrótce HP ma zaprezentować nowy telefon lub telefony. W niedługim czasie w Europie pojawi się również telefon Alcatel IDOL 4S. Być może w tym roku zostanie zaprezentowany również Surface Phone. Microsoft chce pozostać na rynku mobilnym a to oznacza, że potrzebuje systemu skrojonego do smartfonów, dlatego system będzie w dalszym ciągu rozwijany.

   • D3F

    No właśnie ostatnio trochę cisza w kwestii tego nowego telefonu HP.
    Najgorsze jest to, że mimo rozwoju samego OS, traci wsparcie zewnętrznych aplikacji.

    • Kowalczyk Damian

     Przyjdą telefony, będą aplikacje. Moim zdaniem nie można się dziwić developerom, dla kogo oni mają to robić. Niech ktoś zacznie to kupować to i aplikacje przyjdą. Mnie brakuje jedynie aktualizacji. Microsoft rzeczywiście mógłby się wstrzelić w jakieś grono odbiorców. Ja sądzę, jak nakreślił to Michał w poscie przed roku, Cortana ożywiła by system, a ja pod tym stwierdzeniem się podpisuję

    • Witek Makowski

     Srał pies te aplikacje (jak dla mnie) MS podaje dobre apki juz w systemie (no dobra, poza mapami- totalna porażka!) Osobiscie używałem W10M przez miesiąc dopoki telefon sie nie zepsuł i z braku laku wróciłem z powrotem do Androida. Jak mam cos wiekszego do zrobienia to siadam do komputera i jazda. Szukam czegoś dobrego z W10M, bo telefon jest od dzwonienia, a rezzta wyhodniensza jest na PC

  • RS2_15031

   Przecież telefony które są nie znikną i nie wyparują, wiele z nich po prostu zmieni właściciela, a modeli które wyszły z 10 też trochę sprzedali. Kiedyś już pisałem, moim zdaniem oni jeszcze długo nie zrezygnują z rozwoju choć mieliby mieć 0.5% rynku. Dla nich to jest testowanie, rozwijanie i przygotowywanie na przyszłość i przejście w kierunku ARM. Myślę, że jeszcze rok, dwa mamy gwarancję, że będą rozwijać system mobilny na aktualnych telefonach, potem kto wie, jak już dopucują system pewnie porzucą nasze dzisiejsze urządzenia.

   • lluukk

    0,5 % ? oni mają max 0,05 %

    • RS2_15031

     Myślę, że to może się powoli zmieniać jeśli pojawią się wreszcie telefony z fabryczną 10, oczywiście, nadal to będzie nisza ale mi zupełności wystarcza. Oczywiście aby nie zabierali aplikacji, niech powoli dodają, powoli ale do przodu 😉

     • MarGo

      Pytałeś się niedawno czy kafelek kalendarza po aktualizacjach u mnie działa. Teraz będzie okazja, żeby to sprawdzić bo zakupiłem za nieduże pieniądze Lumie 532, która właśnie przyszła i będzie od teraz działać sobie wyłącznie na W10M do samego końca 🙂

     • RS2_15031

      Super. Rozumiem, że jedna będzie na 8.1 a druga na 10 i będziesz się pastwił nad nowszym systemem? 🙂

     • MarGo

      Zgadza się, a czy będę się pastwił nad nim? Czy jest nad czym się pastwić? 🙂 Mam jedynie nadzieję, że W10M na 532 nie będzie chodził gorzej, niż 8.1 na 435 bo to już by była szczerze żenada 🙂

     • RS2_15031

      Może tak być, wszystko jest możliwe, wiele zależy od modelu itp. Wiemy, że generalnie Windows może chodzić rożnie na tych samych telefonach. A idziesz w RS2?

     • MarGo

      No też właśnie dlatego, że zależy to też od modelu na lepszym jest W10M (4 rdzenie vs 2 rdzenie) co do systemu – zostaję standardowo na oficjalnym. Jak sam wiesz zdarza mi się porównać WP8.1 do W10M i gdybym porównywał oficjalny 8.1 do testowego RS2 byłoby to niesprawiedliwe. Tak samo z ocenianiem samej 10. Na testowych bulidach może coś nawalać/nie działać, na oficjalnym nie powinno. Poza tym nie chce mi się bawić w Insidera i tym samym robić za fraj…testera.

     • RS2_15031

      Ok, teraz widzę, myślałem że obie mają ten sam 4 rdzeniowy procesor, snap 200. Ale teraz sprawdziłem i faktycznie były różne wersje 😉

     • MarGo

      435 od 532 różni się tym, że ma gorszy aparat (2mpx vs 5mpx), brak glance i oczywiście gorszy procesor. Gdyby miały te same procesory to produkcja i sprzedaż 435 nie miałaby kompletnie sensu.

     • RS2_15031

      Przecież to te same bebechy.. .

     • MarGo

      Bredzisz.
      Lumia 435: 1.2 GHz dual-core Cortex-A7 CPU
      Lumia 532: 1.2 GHz quad-core Cortex-A7 CPU

     • RS2_15031

      Już wiem. Nie widziałem, że snap200 był w wersji dwurdzeniowej….

     • MarGo

      To jak sam stwierdziłeś już wiesz :->

     • MarGo

      Ponadto ten sam procesor co w 532 siedzi też w lepszej 535…

     • RS2_15031

      A ile droższa była 635 1GB ramu? Też „obsługuje” taki model i jest bezproblemowy i chodzi nawet ciut lepiej niż 640.

     • MarGo

      Patrząc na aukcje ceny wahają się od 150-200zł + przesyłka.Za 532 dałem 60zł + wysyłka bo miał podniszczoną klapkę (mam nówkę na wymianę) i pęknięcie dotyku, który rzecz jasna działa. Do „zabawy” z W10M wystarczy. Nie widzę sensu inwestowania takiej kasy w telefon, który zazwyczaj jest bez gwarancji, a kosztuje tyle głównie ze względu na znaczek „Nokia”.

     • RS2_15031

      Nie posiada kamerki, to fakt, ale jako telefon do dzwonienia, komunikacji, jest wystarczający i dobrze chodzi z 10.

     • MarGo

      Do dzwonienia i komunikacji 532 jest wystarczająca, a gdyby 10 była dopracowana to i na niej by dobrze chodziła.

     • RS2_15031

      Pewnie tak, szkoda, że nie można na niej zainstalować ios albo androida, byłoby dobre porównanie….

     • MarGo

      Może to i dobrze bo patrząc na opinie chociażby „Motoroli Moto E”, która ma bebechy jak w L435 czyli gorsze Android mógłby zawstydzić W10M…

     • RS2_15031

      Może. Nie miałem tego telefonu, więc, ciężko mi się odnieść. Choć L65 mam (miałem) to chodził gorzej w sumie ostatnio niż 640, ale to jednak inne procesory.

     • MarGo

      Zawsze powtarzałem i powtarzać będę, że uczciwe porównanie to porównanie tylko i wyłącznie do czystego Androida. Szczególnie czystego Androida powinno się pakować do smartfonów z 512MB do 1GB RAM, a nie tak jak np. Samsung daje do tego nakładkę, ładuje syfiaste aplikacje, których się w większości usunąć nie da i później płacz, że Android muli i wielki foch na „robota”.

     • RS2_15031

      Pięknie, tylko sam czysty android pewnie nie zachwyca, chodzi o to, aby komuś się podobał, chodził dobrze na co dzień.

     • MarGo

      Okej, wygląd czystego Androida może się nie podobać – kwestia gustu i tak naprawdę coś za coś. Tak samo jest z resztą z W10M. Co z tego, że ma więcej opcji personalizacji, jest ładniejszy (tutaj też kwestia gustu) jak chodzi jak taki Samsung z nakładką czyli generalnie słabo.

     • RS2_15031

      Wybrałeś zły telefon. Dlaczego nie szukałeś telefonu z czystym androidem?

     • MarGo

      Dlaczego?

     • RS2_15031

      Jak ja bym wiedział, ze Windows 10 chodzi słabo, android z samsunga słabo, to bym szukał telefonu taki który chodzi dobrze dla mnie. Kupując taki telefon mogłeś wczesnej sprawdzić jak działa studiując www. Nie trzeba teraz wszystkiego kupować aby się rozeznać rynku, choć mając to, jest dużo łatwiej.

     • MarGo

      No teraz to pojechałeś po bandzie i to dosłownie, aż nie wiem jak to skomentować.

     • RS2_15031

      Chodziło mi tylko o to, że często wspominasz o tym czystym androidzie, to może warto go jednak kupić i potestować jak się go użytkuje.

     • MarGo

      Bez obrazy ale generalnie pieprzysz bez sensu i zastanawiam się jaka jest tego przyczyna. Albo pomyliłeś osobę z którą konwersację prowadzisz lub też moje wypowiedzi czytasz po łebkach.

      Sugerujesz mi, że wybrałem zły telefon ponadto nie sprawdzając wcześniej jak działa co nie ma kompletnie sensu. Wspomniałem o czystym Androidzie po tym jak porównałeś L65 do 640 co w mojej ocenie jest po prostu śmieszne nie tylko ze względu na parametry (zdecydowanie gorszy procesor) lecz też ze względu na system, który po prostu jest modyfikowany. Wracając jeszcze do W10M. Nie ja go projektowałem, nie ja go pisałem. Nie moją winą jest to, że stracił on swoje dwie najlepsze cechy i nie tylko ja to zauważyłem. U mnie w rodzinie jest jeszcze jedna 532, która od zakupu pracuje na WP8.1 i ani razu nie był tam wykonywany HR (już ponad rok będzie), telefon chodzi naprawdę szybko czego nie można już powiedzieć o W10M, który nie dość, że po aktualizacji .693 zwolnił to jeszcze przez problemy trzeba było zrobić 3 HR w ciągu 2 dni… Nie wspomnę rzecz jasna o powrocie do 8.1

      O kalendarzu też Ci pisałem, że do konta się w ogóle nie logowałem to piszesz mi, że mam problemy z kontem… A kalendarz dalej jak sztywny był tak sztywny jest. https://uploads.disquscdn.com/images/cab913eba0e0ce5c8779b4d72be33506473cf0e3f45162fc6c1e3c0aea21c547.png

     • RS2_15031

      Jesteś po prostu pechowcem. Naprawdę, sporo Lumi przechodzi przez moje ręce i nie spotkałem się nikim który by tak narzekał na ten system i miał z nim takie problemy. A jak by tak narzekał, to by po prostu kupił inny telefon. Dlatego jeśli nie masz do niego cierpliwości to po co się z tym męczysz? Czy jednak coś Ciebie trzyma przy Windows? Ma w ogóle jakieś zalety? Zgłaszasz opinie o systemie do MS ? Chcesz, aby system się rozwijał i chcesz w tym uczestniczyć, jeśli nie, to po co te ciągle narzekania? Po prostu nie mogę zrozumieć takich ludzi, marudzą i dalej w to brną wylewając żale na forach.

     • MarGo

      A ty jesteś po prostu fanbojem, który nie potrafi przyjąć do wiadomości, że system ten to po prostu porażka MS. Na konkurencyjnym portalu jest ciekawy filmik z udziałem W10M, ale już z góry przewiduję, że u Ciebie takie coś nie występuje – bo przecież u Ciebie wszystko działa bez problemów jak to określiłeś.

      Poza tym powtórzę po raz kolejny bo nie dociera:

      Lumia 532 na której jest W10M nie jest moim głównym telefonem ! ! ! i zrozum to w końcu. Masz jakieś zaćmienie umysłu czy co?

      Nie będę się powtarzał bo to nie ma najmniejszego sensu. Poza tym ja też nie mogę zrozumieć ludzi, którzy jak Ty g*wno traktują jak czekoladę bo tak jak pisałem jedyny plusy tego systemu (Windows 10 Mobile) to tak naprawdę wygląd co jest kwestią gustu i przeglądarka i na tym się plusy kończą.

     • RS2_15031

      Fajne określenia fanboj ;). Widocznie nie umiesz czytać ze zrozumieniem, wiele razy podkreślałem, że system ten ma wiele błędów i problemów. Jednak ja widzę i wady i zalety, nie ma rzeczy tylko z zaletami. Ja po prostu lubię ten system i sprawia mi przyjemność korzystania z telefonu ale jak pisałem również mam na co dzień w domu androidy, też mają zalety i wady. Dla mnie to tylko telefon, kawałek tworzywa sztucznego i elektroniki. Daj linka to tego filmu, z chęcią obejrzę. Moja opinia jest jaka jest, każdy ma swoją. Co to ma za znaczenie czy to główny telefon, zastępczy czy zapasowy, używam dwóch na co dzień bo ja po prostu potrzebuje.

     • MarGo

      Takie prawdziwe w przeciwieństwie do twojego „pechowiec”. Skoro ja nie potrafię czytać ze zrozumieniem to pytanie czy Ty potrafisz w ogóle czytać skoro skoro któryś raz z kolei pisałem, że to nie jest telefon główny, a Ty cały czas mi piszesz o zmianie telefonu… Nie wspomnę już o wcześniejszych wypowiedziach.

      Jak powtórzę dużo osób narzeka i kto chce to to widzi, a kto nie chce to nie widzi. Nawet najwierniejsi dali sobie z nim spokój (W10M), a to o czymś świadczy. Napisałem gdzie owy filmik się znajduje – nie będę umieszczał żadnych linków i tak w ogóle to sugeruję zakończyć tą bezsensowną dyskusję, która tak naprawdę do niczego nie prowadzi.

      „używam dwóch na co dzień bo ja po prostu potrzebuje.”

      Ja używam jednego z dual simem, który pracuje na szybkim i stabilnym systemie. Rozumiem, że używasz dwóch szczególnie na bulidach testowych gdy coś nawali zawsze jest drugi…

     • RS2_15031

      Tak, używam dwóch telefonów, z czego do tego jeden to dualsim, potrzebuje trzech kart sim. W większości czasu oba telefony są na build RS2 Fast. Przez tyle czasu jakoś nie zauważyłem aby ktoś marudził na kontakt ze mną, ani tym bardziej abym ja miał problem aby korzystać na co dzień z telefonów, nawigacji, komunikacji. Myślę, że faktycznie dalsza rozmowa w tym kierunku nie ma sensu, zbyt duża rozbieżność potrzeb i podejścia. Oczywiście, życzę aby wreszcie kalendarz zaczął działać 😉

     • RS2_15031

      „. Na konkurencyjnym portalu jest ciekawy filmik z udziałem W10M, ale już z góry przewiduję, że u Ciebie takie coś nie występuje – bo przecież u Ciebie wszystko działa bez problemów jak to określiłeś”
      Jeśli chodzi o filmik związany z wykorzystaniem baterii w ciągu tygodnia to „problem” występuje, jest za wolne odświeżanie informacji na ekranie przy bardzo szybkim przewijaniu, czyli po prostu brakuje nadal optymalizacji działania całego systemu. Chyba to każdy wie, że nadal są z tym problemy.

     • MarGo

      Nie wiem co mi strzeliło do głowy ale, żeby sprawdzić ten głupi kafelek kalendarza wgrałem sobie „na chwilę” RS2 – Fast. Żeby było ciekawiej po wgraniu nie robiłem nic (żadnych HR, aktualizacji aplikacji, synchronizacji, dodawania świąt, wydarzeń itd.)

      Zmieniłem jedynie ręcznie datę na 23:59 bo szczerze nie chciało mi się czekać do północy. Kafelek po wybiciu północy z daty zmienił się na „Kalendarz…” po czym po chwili wskoczyła prawidłowa data. Czynność powtórzyłem raz jeszcze. Reasumując na RS2 działa. I tak czeka mnie „ścieżka zdrowia” więc tym razem po wgraniu RS1 wstrzymam się z HR-em.

     • RS2_15031

      To dobrze, u mnie działa i na RS2 i na drugim na RS1 😉

     • MarGo

      A po instalacji do .693 robiłeś HR?

     • RS2_15031

      Nie.

     • MarGo

      Jakiś czas temu gdy szukałem pomocy na forum w pewnej sprawie jeden gość napisał mi, że po HR wiele rzeczy się zmienia raz na lepsze raz na gorsze i trzeba mu przyznać rację.

      Twoja odpowiedź była kluczowa – postawiłem system na nowo z tym, że po aktualizacji do .693 nie
      zrobiłem HR-a i kafelek zadziałał. Temat zamknięty.

     • RS2_15031

      Wszystko ok, ale to właśnie moim zdaniem jest nadal zwalone, czyli odnawianie systemu. Powinno być wszystko kasowane, i system nie powinien mieć żadnych starych śmieci itp. Wiem, że po HR jest różnie, nie robię HR jeśli nie widzę problemów, i potrafię mieć kilka build instalowanych jeden po drugim bez HR.

     • RS2_15031

      Jeszcze jedno. Nie zauważasz trochę gorszej płynności animacji bez HR? Nie chce na razie robić bo chcę posiedzieć trochę na oficjalnym i jak wyjdzie jakiś dobry build na RS2 to dopiero znów przejść.

     • MarGo

      Nieco gorsza płynność jest.

     • RS2_15031

      Czyli dobre mam odczucie. Zrób HR i zobacz czy będzie działał kalendarz 😉

     • MarGo

      Zrobię ale nie dla kalendarza, który i tak działać nie będzie. Ostatnio 3 razy w ciągu dwóch dni go zrobiłem i nie działał. Coś za coś 🙂

     • RS2_15031

      Zrobiłem najpierw release preview .726, potem HR, po HR nie wchodziłem w insider, czyli dane diagnostyczne tylko podstawowe. Kalendarz działa bez zarzutu, ale kafelek nie obracał się od razu, dopiero paru minutach jak pociągnął z netu wpisy. Wzrokowo jest dużo lepiej, nie widać już problemów z animacjami.

     • RS2_15031

      Po zabiegu który opisałem poniżej brak odświeżania kafelka kalendarza…… Dodałem nowe zdarzenie i działa ale zobaczymy jutro rano 😉

     • MarGo

      Taka ciekawostka. Wgrałem TH2 i po wgraniu zrobiłem HR. Po wejściu w kalendarz normalnie się załączył (screen lewo), a sam kafelek prawdopodobnie działał bo w pewnym momencie data się załączyła. Teraz inna sytuacja. Wgrałem TH2, potem od razu do RS1, HR i okazuje się, że aplikacji kalendarza nie ma ogóle (screen prawo) w przeciwieństwie do TH2, gdzie była jakaś starsza wersja po czym po wejściu w sklep aktualizowała się do najnowszej – myślę, że gdzieś tutaj jest problem.

     • RS2_15031

      Tak, jest jakiś nadal problem, tylko pytanie czy to tylko wersja kalendarza czy również problem samej gałęzi RS1.

     • MarGo

      Dobre pytanie – obstawiałbym gałąź bo na TH2 po aktualizacji aplikacji jednak działał.

     • RS2_15031

      Nie dałem rady z tym kafelkiem, zrobię dziś HR i zobaczę ….

    • wombat

     1.4%

     • lluukk

      poproszę źródło, bo nie wierzę – mogli mieć taki udział w sprzedaży 2016 ale na 01.02.2017 na świecie ludzie używają „iluś tam” miliardów smartfonów i nie widzę możliwości aby wśród nich było 1,4% W10M

     • wombat
     • wombat

      To nie sprzedaż tylko udział w rynku

  • tridlle

   W ciągu roku istotna cześć obecnych telefonów z Windowsem trafi do kosza. Zwyczajnie ze starości.
   Poza tym nikt na razie nikomu nie obiecywał, że obecne telefony dostaną aktualizacje, a historia działań MS przekonuje mnie, że raczej nie wszystkie, albo wcale.

   Obecnie nie sprzedają się ani tanie telefony z Windows na pokładzie za 300zł, ani flagowce za niewiele ponad 1000zł. Nie widzę powodów, aby nowy telefon miał się sprzedawać bez względu na cenę, a tym bardziej, że raczej niczego rewolucyjnego ta i kolejna wersja systemu nie wniesie już.

 • DVB-S2X

  A nie macie wrażenia, że czy to na ofilcjalnym, czy indesider jednym słowem jesteśmy „testerami” ?

  • Kowalczyk Damian

   Tylko co będzie pełnoprawnym oficjałem?

   • Slevin

    Nic, nigdy nie będzie oficjalnej pełnej wersji bo sobie wymyślili że Windows 10 to usługa ciągle „rozwijana”.

  • tridlle

   No tak. Przecież zmienia się tylko numerek, a błędy pozostają.

 • Piotrek

  Nie będzie rozwijany. Obudźcie sie w końcu. Windows 10 cloud ma być na każdym sprzęcie…czyli NA TELEFONACH TEŻ a w10m do śmieci. Przecież nie będą rozwijać 3 systemów naraz. Jak można być tak naiwnym i wierzyć Microsoftowi w „dalszy rozwój” czy co kolwiek innego? Mało razy udowodnili że tylko gadają? Jeszcze nie widziałem żeby Microsoft zrobił coś co obiecywał czy nie zrobił tego bez powarznych błędów lub długim opóźnieniem

  • tridlle

   Rozwijany będzie, ale tylko teoretycznie na potrzeby PR. Jedno jądro systemu daje możliwość ciągłego powtarzania, że produkt jest rozwijany. Nie ważne, że go nie będzie na żadnym urządzeniu. MS przecież może zawsze powiedzieć, że producenci mogą instalować Windows 10 Mobile, bo on jest.

   • Nya

    PR?

    • tridlle

     Public relations.
     Poza tym nie mogą odpowiedzieć na pytanie o Windows Mobile, że faktycznie kończą rozwój i kierują się w stronę pełnego Windows na wszystkie urządzenia.

  • Rutra

   O W10 Cloud wiemy niewiele, ale zgadzam się z tym co mówią na windows central. Cloud może (podkreślam może) być po prostu bezpieczniejszym (przez pozbawienie możliwości instalowania aplikacji z poza sklepu) i darmowym windowsem na komputery. Ale to tylko domysły.

   • Nya

    Ma być na komputery,tablety,smartfony i wszystko inne. To odpowiedź na Chrome OS

    • Rutra

     Są już jakieś nowe informacje o nim? Pytam szczerze, bo ostatnio mieliśmy tylko bardzo wczesne iso, które jeszcze nic nie mówi. A że jest to kontra na chrome OS to nie jestem pewien, w końcu jak na razie to nie działa na arm.

     • Nya

      Nie wiem. Ale to możliwe. Chrome OS ma działać na wszystkim na czym sie da. Windows 10 cloud też

  • Max

   w sumie racja.. mało nowosci, aplikacji nie przybywa( a miało byc tak pieknie ) wiec troche sztucznie to wyglada.. no chyba, ze MS szykuje cos ekstra.. Ale to bardzo watpliwe.. Pewnie jest tak, ze W10M aktualizuja zeby nie było szumu, ze koncza z mobilnym systemem a w miedzyczasie dopracuja Windows 10 Cloud i wtedy zastapia W10M jak juz wszystko ogarna

   • Nya

    Nie szykują. Obiecują i na obietnicach sie kończy. Ewentualnie mogą podtrzymywać w10m na wypadek gdyby w10 cloud sie nie przyjął (chociaż… Czy w10m sie przyjął?….nie)

    • MarGo

     Obiecanki, cacanki, a fanbojowi radość 🙂

  • HONZA

   Chyba nie to jest ważne czy to będzie się nazywało cloud, czy tez mobile. Założeniem systemu W10 było to, że będzie wspólny zarówno dla procesorów x86 jak i ARM. Pewne jest, że koncepcja ta jest realizowana. Nie po to M$ odstawił CE, aby nie mieć niczego w zamian. No i microsoft jednak robi to, co obiecuje, w przeciwnym przypadku jego udział rynkowy byłby żaden, odnosząc to jednak do całego asortymentu. Niestety z powodów marketingowych w10m został wypuszczony na rynek na długo przed jego prawdziwym ukończenie. Czym to skutkuje to właśnie widzimy. Na dobrą sprawę teraz powinny się dopiero zaczynać testy beta, które trwałyby gdzieś do początku wakacji. Trudno też już teraz przesądzać o porażce, kiedy wszystko wskazuje na to, że wraz z RS2 pojawią się nowe sprzęty.

   • Nya

    Jakie? 2-3 fony od HP? Co to ma być? To jest nic. Surface phone też sobie mogą wsadzić…

    • HONZA

     Apple wypuszcza 1-2 phony i wystarcza. Lumie też nie pojawiały się w porażających liczbach modeli.No i też nie do końca wiadomo, na ile ta platforma będzie przeznaczona dla użytkownika prywatnego.

     • Nya

      Ale to apple. Oni są dość…nw jak to nazwać. Nie ważne co wypuszczą ludzie będą sie tym jarać

 • red-storm

  Jestem dobrej myśli, systemik ciągle się rozwija, wszystko czego potrzebuję od telefonu na mojej Lumii 735 mam, a problemów żadnych 🙂
  Może w tym roku zmienię na coś nowszego z funkcją continuum i laptopa odeślę do lamusa, czekam na tegorocznego Builda, może mnie czymś MS pozytywnym zaskoczy 😉

  • Nya

   Rozwija? Dodając opcje resetu aplikacji która jest na androidzie od wersji 2.2 (mniej więcej)? Czy dodając nowe błędy i usuwając aplikacje?

 • kizdub

  „Aktualizacja Creators Update nie otrzyma już żadnych istotnych funkcji”, publikacja 10.02.2017
  „Windows 10 Mobile będzie dalej rozwijany po aktualizacji Creators Update”, publikacja 15.02.2017

  Dynamiczne wprowadzania nowinek weszło im w krew 😉

  • wombat

   Nie do końca rozumiem, to się przecież nie wyklucza?

   • kizdub

    A jakie zmiany masz w Creators Update? Delikatnie mówiąc symboliczne – tu zmiana ikonki, tam tła, tu kolorowe znaczki kontaktów.
    Śmieszy mnie ciągłe lansowanie przyszłościowych tematów (słynne SOON) związanych z rozwojem WM.

 • Jarek

  Ten system kiedyś był świetny na byle jakim telefonie… Dziś do Messenger potrzeba 2GB RAM a aplikacja i tak działa jak chce (no dobra, to nie wina MS ale Facebooka) ale do cholery! Gdzie ta jakość! Dlubia i dlubia przy tym systemie i jedyne co im wychodzi w nowych buildach to nowe błędy. Patrzę na to z boku, już jako użytkownik innego systemu ale do licha… Wkurzam się bo to był kiedyś mój ulubiony system…

  • Nya

   Wp 8.1–>dno w10m–> dno v2…. Nie wiem gdzie tu świetność systemu…

   • Jarek

    Na samym początku 🙂 8.1.

   • Mobilny

    Najlepsze czasy ten system miał do wersji WP 7, wówczas była współpraca z LG, HTC, Samsungiem, Dell czy ZTE. Android dopiero się rozwijał, za czasów Windows Mobile nie był jeszcze obecny na rynku. Ale postępowanie Microsoftu sprawiło, że Android wyparł Windowsa, iOS też ruszył do przodu, mimo że choćby pod względem wyglądu iOS podoba mi się dopiero od wersji 7. Zasoby Google Play czy App Store też są nieporównywalne z Windows Store.

    • Nya

     Współpraca z samsungiem? 1 telefon? To podobnie jak współpraca Microsoftu ze wszystkimi firmami dzisiaj (alcatel,hp,lenovo). Wyjątek to acer (ale on i tak ma w10m gdzieś i nawet aktualizacji do RS1 nie dał bo sie nie sprzedaje).

     • Mobilny

      Wtedy było więcej Samsungów z Windowsem – Focus 2 z obsługą LTE ukazał się w 2012 z 7.5 Mango. Był dobry Samsung ATIV SE z 5-calowym wyświetlaczem, aparatem 13 mpx, pracujący pod kontrolą Windows Phone 8. Poza tym ATIV S, ATIV S Neo, ATIV Odyssey, Focus, Focus Flash, Focus S, Omnia W, Omnia M i Omnia 7. Dzisiaj te telefony są dostępne już tylko u nielicznych handlarzy, gdzieś na Amazonie itd. Trudno uwierzyć, że Microsoft stracił takiego partnera jak Samsung. Potem ukazał się jeszcze tablet ATIV Tab z ósemką na pokładzie.

      Samsung jest prawdopodobnie największym dystrybutorem Androida. Gdyby wtedy, kiedy Android dopiero się rozwijał, Microsoft ze znanym wówczas Windows Phone nie zaprzepaścił współpracy z Samsungiem, dziś wszystko mogłoby się potoczyć nieco inaczej. Z perspektywy czasu, po sukcesie Google w kolaboracji z Samsungiem, widać, ile Microsoft stracił.

     • Krzysiek

      Ja kiedyś posiadałem Omnie Lite z Windows Mobile 6.5 Proffesional. W tamtych czasach to był prawdziwy kombajn.
      Pewnie miałbym go do dzisiaj jednak oporowy ekran sprawiał, że pisanie smsów było prawdziwą katorgą (szczególnie jedną ręką w trybie pionowym).

      Teraz od dwóch lat użytkuję Lumię 535 DS i nie chciałbym się zamienić na żadnego Androida i chętnie bym zobaczył okienka w Samsungu lub Sony Ericsonie

 • lordbebech

  Ech na mojej lumi 920 W10m rs2 to jest dramat… jak się otworzy, niescrashuje cokolwiek to jestem zadowolony xD