Wystartowała aktualizacja Windows 10 Creators Update dla komputerów

Wczoraj o godzinie 19:00 Microsoft udostępnił kolejną dużą aktualizację Windows 10 dla komputerów, laptopów oraz tabletów o nazwie Creators Update. Już teraz możecie pobrać najnowszą wersję systemu sprawdzając dostępność aktualizacji w ustawieniach komputera. Poniżej zamieszczamy oficjalną listę nowości oraz usprawnień w systemie Windows 10 dla twórców.

Oficjalna aktualizacja Creators Update posiada numer 10.0.15063.138 i zawiera szereg nowości i udoskonaleń. Wśród najważniejszych zmian można wymienić następujące elementy:

 • Nowa aplikacja graficzna Paint 3D oraz Przeglądarka 3D. Dzięki nowej aplikacji Paint możemy tworzyć trójwymiarowe obiekty i modele a następnie przeglądać je w Przeglądarce.
 • Microsoft Edge. Ulepszenia w obsłudze przeglądarki oraz możliwość czytania e-booków.
 • Nowości i udoskonalenia w ustawieniach systemowych. Dodano między innymi wyświetlanie nocne oraz możliwość wyboru niestandardowego koloru Windows.
 • HoloLens. Dostosowanie Windows 10 do obsługi HoloLens (Mixed Reality).
 • Tryb gry. Zadaniem tej funkcji jest dostosowanie wydajności Windows 10, udostępniając więcej zasobów systemowych dla gier. Tryb ten działa zarówno dla gier Win32 jak i UWP (Universal Windows Platform).
 • Kompleksowe zabezpieczenia. Windows 10 jest najbezpieczniejszym z naszych systemów i zapewnia kompleksową ochronę z wykorzystaniem wbudowanych mechanizmów antywirusowych, zapory, usługi Windows Defender Security Center oraz zabezpieczeń przed wyłudzaniem informacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
 • Większa funkcjonalność dzięki nowemu oknu Compact Overlay. Oglądaj film lub rozmowę wideo w rogu ekranu nawet podczas przełączania aplikacji w celu sprawdzenia wiadomości e-mail lub przejrzenia stron internetowych. Po przejściu w tryb Compact Overlay okno aplikacji jest wyświetlane ponad innymi oknami, aby nie zostało zablokowane. Szukaj aktualizacji do aplikacji Filmy i TV oraz aplikacji Wersja przedpremierowa Skype’a, aby skorzystać z tej funkcji w najbliższej przyszłości.
 • Inteligentny sposób blokowania komputera. Dynamiczna blokada automatycznie blokuje komputer z systemem Windows 10, gdy użytkownika nie ma w pobliżu, na podstawie bliskości telefonu sparowanego z Bluetoothem. Jeśli telefon sparowany z Bluetoothem nie znajduje się w pobliżu komputera, system Windows wyłącza ekran i blokuje komputer po 30 sekundach.
 • Obsługa języka Braille’a w funkcji Narrator. Jest nam bardzo miło uzyskiwać opinie od naszych niedowidzących niejawnych testerów i wdrażać funkcje do obsługi ich potrzeb.
 • Funkcje związane z konsolą Xbox. Wprowadziliśmy niezwykłe nowe funkcje dla graczy.
 • Przesyłanie strumieniowe poprzez wbudowaną funkcję Beam. Funkcja Beam stanowi najprostszy i najszybszy sposób przesyłania strumieniowego rozgrywki – i wchodzi teraz w skład kompilacji w wersji Preview niejawnego programu testów.
 • Przedstawiamy kolekcje w centrum opinii. Kilka miesięcy temu zapytaliśmy o najważniejszą opinię na temat koncentratora opinii. Uzyskaliśmy odpowiedź: „zbyt wiele powtarzających się opinii!” Tak więc teraz z przyjemnością informujmy o powstaniu kolekcji, które grupują opinie dotyczące podobnych problemów i sugestii.
 • Nowy mechanizm aktualizacji Unified Update Platform. Jedną z najważniejszych korzyści jakie wprowadza UUP dla klientów jest znacznie mniejszy rozmiar aktualizacji. Jest to możliwe, dzięki wprowadzeniu różnicowemu pobieraniu aktualizacji na komputerach oraz na telefonach. Mechanizm ten umożliwia pobieranie jedynie tych plików, które uległy zmianom, dzięki czemu nie jest konieczne pobieranie całego obrazu kompilacji. W ten sposób pobierana jest znacznie mniejsza ilość danych i tym samym skraca się czas potrzebny do wykonania aktualizacji.
 • Inne. Obsługa standardu audio Dolby ATMOS, odświeżona funkcja udostępniania, możliwość resetowania aplikacji, możliwość odwlekania aktualizacji w czasie.

Aktualizacja będzie udostępniana stopniowo dla poszczególnych urządzeń, dlatego nie wszyscy będą mogli pobrać najnowszą wersję systemu w tym samym czasie. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności aktualizację otrzymają nowsze komputery stacjonarne, laptopy oraz tablety.

Jeżeli nie otrzymaliście jeszcze aktualizacji to możecie skorzystać z alternatywnego sposobu pobrania najnowszej wersji systemu. W tym celu możecie zainstalować aktualizację za pomocą aplikacji Doradca uaktualnienia lub za pomocą narzędzia Media Creation Tool. W przypadku drugiej aplikacji możecie przeprowadzić również czystą instalację systemu usuwając wszystkie dane z komputera.

Posiadacze telefonów muszą się uzbroić w cierpliwość. Aktualizacja Creators Update dla smartfonów została zaplanowana na koniec kwietnia. Wystartuje dokładnie za dwa tygodnie czyli 25 kwietnia:

Windows 10 Mobile Creators Update wystartuje oficjalnie 25 kwietnia

Dajcie znać czy aktualizacja pojawiła się na Waszych komputerach oraz czy proces instalacji przebiegł bez problemu.