Microsoft potwierdza system Windows 10 na urządzeniach ARM

Stało się. Wczoraj na konferencji WinHEC w Chinach, Microsoft oficjalnie potwierdził, że kolejnym krokiem rozwoju przenośnych urządzeń jest dostarczenie pełnej wersji systemu Windows 10 do urządzeń pracujących pod kontrolą procesorów ARM. To oznacza, że korporacja z Redmond dokonała niesamowitego przełomu uruchamiając dziesiątkę w architekturze ARM.

Komórkowe komputery, bo tak nazwał je Terry Myerson, umożliwią zaspokojenie rosnących potrzeb na stworzenie urządzenia, które będzie łączyć w sobie komputer oraz łączność komórkową, wydajną pracę baterii oraz elastyczną konstrukcję. Wszystko to możliwe jest dzięki współpracy z firmą Qualcomm:

To deliver on our customers’ growing needs to create on the go with PCs with cellular connectivity, power-efficient battery life, and flexible designs, we announced today Windows 10 is coming to ARM through our partnership with Qualcomm.

Wymagania sprzętowe zaczynają się od niedawno zaprezentowanego procesora Qualcomm Snapdragon 835, który oferuje o 27% lepszą wydajność przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu na energię aż o 40% co jest możliwe, dzięki nowej technologii produkcyjnej procesora 10nm FinFET. Ponadto nowy procesor posiada technologię Quick Charge 4.0, która pozwala urządzeniu po 5 minutowym ładowaniu pracować przez 4 do 5 godzin a po 15 minutowym ładowaniu wskaźnik naładowania wskaże 50%.

Korzyści dla partnerów sprzętowych są olbrzymie i głównymi zaletami nowego rozwiązania będzie możliwość zbudowania nowych, lekkich, wydajnych i zawsze podłączonych komputerów z Windows 10, które będą w stanie uruchamiać zarówno aplikacji x86 Win32 jak również uniwersalne aplikacje:

Hardware partners will be able to build a range of new thin, lightweight, power-efficient and always-connected Windows 10 PCs that run x86 Win32 and universal Windows apps

Użytkownicy będą w stanie uruchamiać aplikacje x86 Win32 za pomocą emulacji. Aplikacje te nie będą musiały być modyfikowane i będą mogły być instalowane z każdego źródła. Nie będą działały w trybie sandbox i będą miały pełny dostęp do systemu. Aby pokazać wydajność działania systemu Windows 10 na urządzeniu z procesorem Snapdragon 820 Microsoft przygotował prezentację wideo:

Ponadto urządzenia pracujące pod kontrolą procesora Snapdragon 835 będą mogły korzystać z wbudowanych kart eSIM, które zastępują dotychczasowe karty SIM. Microsoft zaprezentuje w przyszłym roku urządzenia z systemem Windows 10 i procesorem Snapdragon 835, które będą również obsługiwać dotyk, rysik oraz funkcję Windows Hello. Windows 10 na urządzeniach ARM będzie dostępny zarówno dla biznesu jak i dla konsumentów.

Warto jednak zauważyć, że na prezentacji nie pojawiało się ani razu stwierdzenie, że pełny system Windows 10 pojawi się w telefonie. Na pewno rozwiązanie będzie dostępne w tabletach, urządzeniach 2-w-1 oraz w Ultrabookach. Mimo wszystko można odnieść wrażenie, że kolejne mobilne urządzenie określane przez Microsoft mianem ultimate mobile device będzie czerpać ze wszystkich korzyści jakie przyniesie Windows 10 na urządzeniach ARM. Czy tym właśnie będzie Surface Phone?

Źródło: WindowsCentral