www videocam

Wideo: Zastosowanie dobrodziejstw NFC w codziennym użytkowaniu

Technologia NFC znana jest już od jakiegoś czasu i po raz pierwszy została użyta w telefonie Nokia C7 z systemem Symbian. Jednak w tamtym okresie wykorzystanie ów technologii było znikome. Wraz z prezentacją najnowszych smartfonów Nokia Lumia Windows Phone sytuacja się zmieniła. Zobacz w jaki sposób można wykorzystać NFC oraz jakie telefony zostały wyposażone w moduł zbliżeniowy.

Nokia Lumia 920 - NFC

Near Field Communication (NFC) to bezprzewodowa technologia, która zyskuje coraz większą popularność w związku z szerokim zakresem działań, które może wykonywać. Z pomocą NFC mogą komunikować się dwa urządzenia w odległości nie większej niż 20cm. Istotne jest to, że NFC umożliwia odczytywanie danych z niezasilanych obiektów takich jak kody, naklejki czy breloczki. W tym wypadku komunikacja odbywa się w jednym kierunku ale NFC umożliwia również komunikację typu peer-to-peer z drugim zasilanym urządzeniem np. drugim telefonem wyposażonym w czujnik NFC lub zestawem głośników.

NFC powstało głównie z myślą o telefonach komórkowych. Po raz pierwszy Nokia zastosowała tą technologię w modelu Nokia C7-00. Jest to smartfon z wyposażony w system Symbian^3. Kolejne modele S^3, które otrzymały NFC to Nokia Oro, Nokia 603, Nokia 700, Nokia 701, Nokia 808 PureView. Obecnie Nokia dodaje moduł NFC do większości nowych modeli i to nie tylko wyposażonych w system Symbian ale również MeeGo oraz co najważniejsze Windows Phone. Na tą chwilę tylko trzy modele Nokia Lumia posiadają moduł zbliżeniowy NFC – Nokia Lumia 610 NFC, Nokia Lumia 820 oraz Nokia Lumia 920.

NFC – Dotknij aby przesłać

Zapisywanie własnych tagów NFC

W jakich telefonach marki Nokia znajduje się technologia NFC?

  • Symbian^3: Nokia C7-00, Nokia C7 Astound, Nokia Oro, Nokia 603, Nokia 700, Nokia 701, Nokia 808 PureView
  • MeeGo: Nokia N9
  • S40: Nokia 6212c, Nokia 6216, Nokia 6131 NFC
  • Windows Phone 7.5: Nokia Lumia 610 NFC
  • Windows Phone 8: Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 920

Za pomocą tagów NFC możemy aktywować aplikacje, ustawiać cele dojazdu czy kierunki, wybierać numery telefonów i wiele więcej. W zasadzie wszystko zależy od użytkownika jaki ustawi tag NFC. Kolejnym dosyć interesującym rozwiązaniem może być kopiowanie tagów muzycznych urządzeń Nokia. Przygotowany tag możemy umieścić np. przy wejściu do pokoju i sparować urządzenia jeszcze przed wejściem do środka. Pomysłów może być wiele i tylko od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy dobrodziejstwa technologii NFC.

Warto również dodać, że parowanie powinno z powodzeniem działać na wszystkich telefonach Nokia z wbudowanym modułem NFC takich jak np. Nokia N9, Nokia 808 PureView, Nokia 701, Nokia 700 czy Nokia C7.