Microsoft zostaje na rynku telefonów jako dostawca usług dla konkurencji

Microsoft nie pozostawił żadnych złudzeń odnośnie Windows 10 Mobile. Nie zobaczymy już żadnych nowych telefonów, a sam system będzie otrzymywał wyłącznie wsparcie w formie poprawek błędów oraz bezpieczeństwa. Amerykanie w dalszym ciągu chcą być obecni na rynku telefonów i przez cały czas udoskonalają swoje usługi na konkurencyjnych systemach Android oraz iOS. W tym momencie to jedyny sposób na to, aby korporacja z Redmond przetrwała w świadomości użytkowników telefonów.

Kafelkowy system stanowił ciekawą alternatywę dla duopolu stworzonego przez firmy Apple oraz Google. Szybko rozwijający się system szybko zaskarbił sobie zaufanie użytkowników szukających szybkich telefonów w przystępnej cenie. Kolejne aktualizacje wprowadzały nowości, a baza użytkowników rosła z miesiąca na miesiąc. Początkiem końca okazała się premiera systemu Windows 10 Mobile. Po fatalnym starcie i próbie ratowania w postaci rocznicowej aktualizacji sytuacja stawała się coraz gorsza. Nie pomogła współpraca z dużymi firmami, które stworzyły takie telefony jak Alcatel IDOL 4S czy HP Elite x3.

Wielu użytkowników mobilnej platformy Microsoft zarzucało już wtedy Amerykanom, że poświęcają więcej czasu na rozwój aplikacji dla konkurencji niż dla własnego systemu. Patrząc z perspektywy czasu były to przemyślane działania, które mogą zaprocentować w obecnej sytuacji jak i w najbliższej przyszłości. Microsoft bez swoich usług na telefonach Android oraz iOS byłby już zupełnie poza rynkiem telefonów. Rozwijając jednak swoje aplikacje dla konkurencji zapewnił sobie dalszą egzystencję na tym rynku.

Do niedawna przeglądarka Microsoft Edge była dostępna wyłącznie dla urządzeń z systemem Windows 10 i nic nie zapowiadało tego, że posiadacze telefonów z innymi systemami będą mogli z niej skorzystać. Dzisiaj każdy posiadacz smartfonu z systemem Android lub iOS może zainstalować Edge na własnym urządzeniu. Wiele pozytywnych opinii zbiera również aplikacja Microsoft Launcher, która otrzymuje częściej aktualizacje niż pakiet Office na telefonach Windows 10 Mobile. Nie należy zapominać również o Cortanie, która w ostatnim czasie zadebiutowała w komunikatorze Skype. W sklepach Google Play oraz App Store aż roi się od aplikacji Microsoft. Użytkownicy mogą korzystać z pakietu Office, chmury OneDrive, organizera Microsoft To-Do, notatnika OneNote, poczty i kalendarza Outlook czy Translatora.

W ostatnim czasie Microsoft kładzie ogromny nacisk na współpracę telefonu z komputerem. Użytkownicy smartfonów Android oraz iOS mogą w szybki i łatwy sposób kontynuować pracę na komputerze z systemem Windows 10. Wraz z aktualizacją Fall Creators Update do systemu została dodana opcja pozwalająca na połączenie naszego telefonu z komputerem. Funkcja w oryginalne nazywa się Continue on PC i pozwala na dokończenie rozpoczętej pracy na telefonie na naszym komputerze. Na tę chwilę opisywaną funkcję wspiera przeglądarka Edge oraz nakładka Microsoft Launcher, która pozwala na otwieranie na PC linków do stron www, dokumentów oraz grafik prosto z systemu Android. Nakładka dostępna jest wyłącznie dla telefonów z systemem Android. Kwestią czasu pozostaje dalsze zacieśnienie współpracy wszystkich urządzeń i dalszy rozwój usług Microsoft na konkurencyjnych systemach.

Microsoft po nieudanej próbie zdobycia udziałów w rynku telefonów stał się aktywnym dostawcą oprogramowania na ten rynek w postaci aplikacji dla systemów Android oraz iOS. Tak jak wspomniałem wcześniej jest to jedyny sposób na to, aby przetrwać w świadomości użytkowników. Jeżeli usługi będą świadczone na wysokim poziomie a klienci będą zadowoleni to nic nie stoi na przeszkodzie, aby Microsoft spróbował w niedalekiej przyszłości ponownie wejść na ten rynek z własnymi urządzeniami i kompletem usług, które doskonale wszyscy będą znali ponieważ są dostępne niezależnie od posiadanego urządzenia.