Wszystko o porcie USB Type-C w systemie Windows 10 Mobile

W najnowszych telefonach Lumia 950 oraz Lumia 950 XL pojawiły się nowe porty USB oznaczone jako USB Type-C. Jest to standard USB, który posiada kilka nowości względem poprzednio stosowanego złącza w telefonach Lumia czyli Micro-USB-B. Czy wiedzieliście, że możecie podłączyć do telefonu z systemem Windows 10 Mobile z portem USB-C pamięć USB, myszkę a nawet mikrofon? Na początek trochę teorii a na samym końcu prezentacja wideo.

USB Type-C to nowe odwracalne, symetryczne łącze zaprezentowane przez USB-IF i zdefiniowane w specyfikacji USB 3.1. System Windows posiada natywną obsługę tego typu łącza. Łącze USB-C to szybsze ładowanie, dostarczanie energii, podwójna rola (host i funkcje), alternatywne tryby oraz powiadomienia o błędach za pomocą urządzeń Billboard.

Alternatywne tryby USB Type-C (Alternate modes) – urządzenia i adaptery

Funkcja alternatywnego trybu pozwala na uruchamianie protokołów typu non-USB za pomocą kabla USB, podczas jednoczesnego zachowania funkcjonalności ładowania USB 2.0. Obecnie najpopularniejszymi trybami alternatywnymi są DisplayPort / DockPort oraz MHL. Począwszy od systemu Windows 10 system operacyjny natywnie wspiera te alternatywne za pomocą rozpoznawania ich jako natywne protokoły wyświetlania, takie jak DisplayPort czy HDMI. Nie wszystkie komputery czy telefony posiadają odpowiedni sprzęt aby obsłużyć te alternatywne tryby.

  • DisplayPort / DockPort. Ten alternatywny tryb pozwala użytkownikowi przekazywać dźwięk oraz wideo do zewnętrznego wyświetlacza DisplayPort za pomocą połączenia USB.
  • MHL. Tryb MHL pozwala na przesyłanie dźwięku oraz wideo do zewnętrznego wyświetlacza wspierającego MHL.

Aby tryb alternatywny działał zarówno osprzęt jak i oprogramowanie komputera czy telefonu oraz urządzenia czy adapteru musi wspierać tryb alternatywny. Dodatkowo niektóre alternatywne tryby mogą wymagać specyficznego kabla USB Type-C.

Dostarczanie energii 2.0 (Power Delivery 2.0)

Specyfikacja Power Delivery 2.0 rozszerza wsparcie dla dostarczania energii do złącza USB Type-C, pozwalając systemom USB Type-C być źródłem energii lub odbiorcą dla tradycyjnego 5V, 1.5A zdefiniowanego w starej specyfikacji ładowania USB; 5V, 3A zdefiniowanej w specyfikacji USB Type-C. Windows 10 wspiera Power Delivery 2.0 dla systemów USB Type-C. Windows nie wspiera Power Delivery dla złącz USB-A oraz USB-B/USB-microB.

Akcesoria audio

Specyfikacja USB Type-C pozwala złączu USB Type-C być wykorzystanym jako złącze podobne do analogowego złącza jack 3.5″ korzystając z trybu akcesorium dźwięku (audio accessory). Jest to możliwe dzięki zmapowaniu styków ze złącza 3.5″ do styków znajdujących się w złączu USB Type-C. Windows 10 wspiera systemy, które implementują USB Type-C dla akcesoriów dźwięku poprzez rozpoznanie akcesorium jako regularnego urządzenia audio 3.5″. To oznacza, że będziemy mogli podłączać np. słuchawki ze złączem USB Type-C bezpośrednio do naszego telefonu z portem USB Type-C.

Podwójna rola USB (Dual Role USB)

Do momentu pojawienia się systemu Windows 10 port USB w komputerze był hostem. Z kolei port USB w telefonie pełnił rolę urządzenia (funkcji). Windows 10 wspiera podwójną rolę USB. Funkcja ta pozwala portom USB być zarówno hostem jak i funkcją. Dzięki temu telefony z systemem Windows 10 Mobile mogą wspierać połączenie z innymi urządzeniami peryferyjnymi i zachowywać się jako host USB. To oznacza, że możemy podłączyć np. pamięć USB do naszego telefonu i kopiować dane pomiędzy urządzeniami za pomocą USB OTG.

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu, na którym do telefonu Lumia 950 podłączane są różne urządzenia za pomocą portu USB-C takie jak pamięć USB, czytnik kart pamięci, myszka USB oraz mikrofon.

Źródło: Microsoft oraz Windows Central