Aktualizacje PC w programie Windows Insider tymczasowo wstrzymane

Microsoft wprowadził jakiś czas temu nowy mechanizm aktualizacji o nazwie Unified Update Platform w programie Windows Insider, który w pierwszej kolejności zadebiutował na telefonach z systemem Windows 10 Mobile. Teraz ten sam mechanizm jest wprowadzany do komputerów i w związku tym uczestnicy niejawnego programu testów zapisani do wolnego oraz szybkiego kręgu nie otrzymają nowej aktualizacji do momentu pełnego wprowadzenia nowego mechanizmu.

Nowy mechanizm UUP trafił do rozgałęzienia Redstone 2 w telefonach z systemem Windows 10 Mobile wraz w udostępnieniem kompilacji testowej o numerze Build 14959. Przeszło po miesiącu Microsoft rozpoczął wprowadzanie tego samego mechanizmu do komputerów zapisanych do programu Windows Insider. Dla przypomnienia podaję najważniejsze korzyści płynące z wprowadzenia nowego systemu aktualizacji:

 • Różnicowe pobieranie aktualizacji. Dzięki tej funkcji użytkownicy telefonów oraz komputerów nie będę musieli pobierać całej kompilacji a jedynie pliki, które zostały dodane lub uległy zmianom. W przypadku komputerów rozmiar aktualizacji może ulec zmniejszeniu nawet o 35%. W niedługim czasie funkcja ta zostanie udostępniona uczestnikom programu Windows Insider. Oficjalnie funkcja pojawi się dopiero w kolejnej dużej aktualizacji Windows 10 Creators Update.
 • Zmieniony sposób sprawdzania aktualizacji. Zmieniony sposób sprawdzania aktualizacji sprawia, że proces ten staje się bardziej wydajny. Dzięki nowemu mechanizmowi UUP ilość danych wysyłanych do urządzeń jak również ilość procesów wykonywanych zostanie znacząco zredukowane. Przede wszystkim zmiana ta jest istotna dla telefonów. Kiedy nasze urządzenie będzie sprawdzać aktualizacje, usługa Windows Update oceni, które aktualizacje są potrzebne dla danego urządzenia. W związku z tym, że większość tego procesu będzie odbywać się za pomocą usługi Windows Update pozwoli to na znaczące skrócenie czasu sprawdzania aktualizacji.
 • Obowiązujące kompilacje. Dzięki wprowadzeniu UUP dla telefonów możliwe będzie aktualizowanie do najnowszej wersji systemu bez konieczności wykonywania pośrednich aktualizacji. Do tej pory było to możliwe wyłącznie na komputerach, ale dzięki wprowadzeniu nowego mechanizmu aktualizacji, funkcja ta dostępna jest również na telefonach.

Niestety nie wiadomo jak długo będzie wprowadzany nowy mechanizm UUP do komputerów zapisanych do szybkiego oraz wolnego kręgu Windows Insider, ale wiadomo, że do momentu wprowadzenia UUP nie pojawią się żadne nowe kompilacje w tych kręgach. Pamiętajcie, że nowy mechanizm został już wprowadzony do mobilnej wersji systemu Windows 10 więc nasze telefony zapisane do programu Windows Insider (Slow Ring, Fast Ring) są gotowe na odbieranie nowych aktualizacji.

Źródło: Centrum opinii

 • Gabriel Gryczko

  Nie skorzystam.
  Przeniosłem się na relase preview.
  PS. Minecraft mi crashuje na logo mojang. Dlaczego?

  • Paweł Zieliński

   Bank nie ma systemu w dupie. Po prostu deweloperów przerasta pisanie programów na Win10 Mobile 😉

   • W sumie masz rację 😉 Widocznie nie ma w Polsce programisty, który udźwignął by ten temat :).
    A zresztą jest to system dla biznesu, a jaki poważny biznesmen sam autoryzuje przelewy. Przecież od tego ma z 5 sekretarek ;).

    • Zostawili miejsce pomiędzy pobieraniem dla systemów Android oraz iOS więc jest szansa, że dodadzą w niedługim pobieranie ze Sklepu Windows 🙂

     https://uploads.disquscdn.com/images/bbb1895a79cb775f8bacf74dcf1bad99fd002f6fe2367d071d7dbd1f8fca5b93.png

     • Michał, szansa to jest złapać szympansa. A jak pójdzie gładko to i całe stadko.
      Testy nowego sposobu autoryzacji kończą się z końcem tego roku, więc jeśli by mieli w planach rozwój aplikacji na WP, to aplikacja na system MS byłaby dostępna.

     • Powyższy komentarz dodałem z przymrużeniem oka. Może warto zapytać mBank czy mają w planach W10M?

     • Tyran1918

      Warto by było wiedzieć ile obecnie % klientów używa W10M w Polsce. Zapewne jest to mniej niż osób korzystających z WP 8.1. Tak, więc aplikacji będzie tylko ubywać na naszym rynku. Ostatnio sam widzę, że aktualizacji coraz mniej (oprócz tych robionych przez Microsoft).

     • Może warto w takim razie robić aplikacje UWP i wtedy przy okazji powstałaby aplikacja dla W10M.

     • Tyran1918

      Tylko pewnie nikomu się to nie opłaca, bo i tak w Polsce rynek to głównie Android.

      To jest tak samo jak z Linuxem. Niby ktoś korzysta ale takich osób jest za mało by opłacało się pisać oprogramowanie na taki system. Nie ma się co łudzić. W naszym kraju z W10M będzie tylko gorzej. Windows Phone wyrósł na popularności Nokii, a teraz logo Nokii będzie kojarzyło się z Androidem. Jeszcze Lumie ktoś kojarzył, a bez tego marnie to widzę. Tylko zapaleńcy będą używać mobilnego Windowsa.

     • Pisząc UWP miałem na myśli tworzenie aplikacji przede wszystkim dla W10 a przy okazji powstałaby aplikacja dla W10M. Pytanie tylko czy warto taką aplikację tworzyć dla komputerów i tabletów.

     • Tyran1918

      Tylko, że jeśli stworzą aplikację na W10 nie oznacza to jednocześnie powstania i wsparcia w pełni funkcjonalnej aplikacji na W10M. Teoretycznie na W10 aplikacje tego typu miałyby sens, ale czy ludzie jednak na większym ekranie nie są zbytnio przyzwyczajeni do przeglądarek internetowych. Otwieranie kilku programów jeśli możemy to samo zrobić na kilku kartach przeglądarki ma taki sobie sens.

     • Jeżeli można niewielkim wysiłkiem stworzyć jednocześnie wersje dla W10 i W10M to czemu nie spróbować? Nie jestem deweloperem, ale wiadomo, że w pierwszej kolejności patrzy się na popularność systemu. O ile w przypadku W10M nie ma mowy o wielu klientach to w przypadku W10 zapewne znalazłaby się spora liczba.

     • Tyran1918

      Tylko jaki w tym wypadku interes ma taki mbank? Klienci na PC bez problemów skorzystają ze strony w przeglądarce, a reszta będzie miała aplikację na Androida lub iOS. W10M to taki promil użytkowników, że nie dziwię się obecnej systuacji. Tym bardziej, że na poprawę sytuacji W10M nie zanosi się. To nie czasy Windows Phone, a wsparcie dla aplikacji trzeba utrzymać.

     • Tomasz (prv)

      mbank ma swoją aplikacje także na PC. Może kiedyś zrobi ja jako UWP?

     • Slevin

      Aplikacje na PC nawet UWP miała by sens dla mnie jeśli chodzi o bank, obecnie na PC muszę podać login, skomplikowane hasło, po przelewie podać kod sms. Sporo kroków. Więc przelewy dla mnie mniej znaczące robię aplikacją z telefonu gdzie 2x podaje 4 cyfrowy PIN.

     • Tomasz (prv)

      W UWP gros prac utrzymania aplikacji jest wspólne dla PC, XBOX i mobilnej.

     • RDF3

      Oczywiście, że nie warto. Nikt nie używa UWP.

     • Tomasz (prv)

      „Nikt nie używa UWP.” – kwantyfikator ogólny czyli nieuprawnione uogólnienie.
      Ale abyś nie czuł się urażony jak to masz w zwyczaju to napisz nam, ilu zapytałeś użytkowników WIn10, aby napisać to twierdzenie.

     • Slevin

      Mam Windowsa 10 od początku, z aplikacji UWP korzystam bardzo rzadko, są to kalkulator (bo nie ma starego), poczta outlook (mniej niż raz dziennie), pogoda (często tylko rzucę okiem na kafelek), zdjęcia. Czy naglę zacznę korzystać z UWP? Raczej nie.

     • Ja korzystam z aplikacji: Centrum opinii, Facebook, Instagram, Kalkulator, Mapy, Microsoft Edge, MSMobile.pl, OneDrive, OneNote, Poczta, Pogoda, Sklep, Skype Preview, Zdjęcia. Czekam na Nextgen Reader UWP dla Mobile. Chętnie również skorzystam z innych aplikacji UWP jak tylko się pojawią.

     • Slevin

      Też nie ma tego za wiele, fakt że fejsbuka nie mam, insta też nie, ale pewnie wolał bym w przeglądarce, mapy wolę google (raczej z lenistwa) bo mam swoje miejsca dodane, mogę wysłać trasę na telefon, do internetu wybrałem Opere i nie potrafię przestawić się na inne przeglądarki. MSmobile przez przeglądarkę, ale jak miałem telefon z windowsem to z apki. Do onedrive mam aplikacje normalną na kompie, z skype nie korzystam już wcale. Na nic nie czekam obecnie, bo wątpię że adobe zrobi premiere pro do obrabiania filmów w UWP. Ale jak mam małych gości to ściągam im jakąś gierkę czasami 🙂

     • Uważam, że w aplikacjach UWP drzemie olbrzymi potencjał dlatego kibicuję dalszemu rozwojowi uniwersalnej platformy z aplikacjami.

     • Mobilny

      Dobry plan jest UWP.

     • Tomasz (prv)

      To jest kwestia czasu i aplikacje UWP zaczną powstawać

     • Pytanie jak długo jeszcze będziemy czekać?

     • RDF3

      sam MS do tego doprowadził głupią polityką aktualizacyjną.

      na 8.1 pisać już sie nie opłaca, bo to porzucony system, choć jest to 80% użytkowników mobilnego windowsa.
      z kolei na 10 też sie nie opłaca, ale dlatego, że jest za mało ludzi.

     • Zapytałem. I właśnie dostałem odpowiedź:

      „Niestety na razie nie ma planów uruchomienia mobilnej autoryzacji na ten system”.

      Czytając między wierszami: mamy w dupie ten system i tyle.

     • Nie popisał się mBank.

     • Ja bym na to spojrzał raczej z drugiej strony – cały czas nie popisuje się Microsoft.

    • Tomasz (prv)

     „Widocznie nie ma w Polsce programisty, który udźwignął by ten temat”
     Pewnie są, ale kto chce pracować za darmo?

     „A zresztą jest to system dla biznesu, a jaki poważny biznesmen sam autoryzuje przelewy”
     Już widzę, jak prezes firmy klepie te 1000 autoryzacji dla przelewów pensji pracowników.

     • RDF3

      on żartował……

     • Tomasz (prv)

      Masz jakąś manie tłumaczenia emotikonów?

  • RS2_14977

   A najgorsze, że ten system naprawdę zaczyna świetnie chodzić, z każdą aktualizacją build i aplikacji jest coraz szybszy, lepszy, stabilniejszy. Dziś bawiłem się znajomego P9L, szczerze? Myślałem, że na tą nakładkę puszczę pawia… Nie dość, że czcionki, klawiatura tragiczna to jeszcze wszystko mało czytelne. Więc nadal trzymam kciuki, że za dwa lata będę miał na co wymienić 950……

   • Tomasz (prv)

    To nie jest problem systemu, ale braku użytkowników.

    • RS2_14977

     A brak użytkowników to z czego się wziął? Sam znam dwie osoby które przez problemy z Windows przeszły ma androida, jeden z 10 drugi z 8.1. Ale obaj mają w perspektywie powrót za jakiś czas, czyli czas zmiany telefonów, dwa lata. Czy to się uda ?

     • Tomasz (prv)

      Problem z aplikacjami (a właściwie ich brakiem) istnieje od czasu WP 7.x
      A drugi problem to fakt, iż wiele aplikacji jest jeszcze z czasów WP 8.

     • Mohrr

      Dobrym przykładem aplikacji z czasów WP8 jest aplikacja allegro.

     • Mobilny

      McDonald’s Polska też była dobra na WP8.

     • Mohrr

      Mimo braku aktualizacji działają całkiem dobrze.

   • RDF3

    Android nie jest najpiękniejszy, ale i tak nic nie przebije brzydotą WM10. To naprawdę wygląda jak jakaś wewnętrzna beta.
    A co do systemu, to może jest już ok, ale niestety aplikacje odpychają, głównie te systemowe, które sa na poziomie studenckich prac semestralnych.
    generalnie jest to na razie jakaś tam podstawa i teraz dopiero tzreba włożyć wiele pracy w doprowadzenie wszystkiego do porządku.

  • Tyran1918

   Jak nikt tego nie kupuje to coś się dziwić, a nie kupuje bo nie ma co. Ten system wymiera i z czasem aplikacji w ogóle nie będzie. Może, że wreszcie producenci zaczną go używać i będzie można kupić smartfona z W10Mu operatora. Nie zanosi się jednak na pozytywne zmiany. Microsoft coś tam kombinuje ale chyba po raz enty będą chcieli walczyć swoim sprzętem w USA, więc można zapomnieć o popularności chociażby Windows Phone, który jednak aplikacje miał.

  • Mohrr

   Mbank potrafi robić dziwne posunięcia. Jak na razie takie ing i pkobp rozwijają aplikacje na W10M i aktualizują regularnie.

   • ING udostępniło nawet dwie aplikacje dla W10M – INGMobile oraz Moje ING. W dalszym ciągu korzystam ze starej wersji INGMobile ponieważ jest szybsza.

    • Mohrr

     Jakoś im się chce pracować nad aplikacją. Moje ING działa już przyzwoicie na W10M RS1.

  • Patryk PowerUser

   To ten bank, który w kodzie źródłowym strony internetowej miał hasło do głównej bazy danych? 🙂

 • Robert Kula

  Szczerze na mobile póki co nie zauważyłem żadnej zmiany wynikającej z wprowadzenia UUP na mobile. Aktualizacje nadal pobierają się i instalują długo, ale może to wynika z tego, że każdy build w fast jest nowym systeme a nie łatką (tak jak obecnie w RP)

 • tridlle

  Pytanie jest co jeszcze MS zrobi, żeby testerów zniechęcić? Na Windows 10 Mobile już ich prawie nie ma, więc pora się zabrać za PC.

 • Piter

  W ubiegłym tygodniu mieli Święto dziękczynienia dzisiaj mikołajki potem święta nowy rok walentynki i kiedy mają buildy puszczać ?

 • KrzysztofJS

  PC oficjalna wersja 14393.447. Zauważyłem ciekawą sprawę: mianowicie w sklepie 11610.1001.10.0 pojawiły się aplikacje o nr wersji, które mam zainstalowane,a znikły z „przedziału” ostatniej aktywności.