Microsoft pozostaje na rynku telefonów i zamierza stworzyć wyjątkowy smartfon

Satya Nadella, prezes firmy Microsoft, w wywiadzie dla Australian Financial Review potwierdził, że gigant z Redmond w dalszym ciągu będzie obecny na rynku telefonów komórkowych i zamierza stworzyć wyjątkowy smartfon. Informacje te są zbieżne z tym co mogliśmy usłyszeć w poprzednich wywiadach, w których Terry Myerson również potwierdzał, że Microsoft nie zamierza opuszczać rynku telefonów a przyszłością są urządzenia z procesorami ARM i łącznością komórkową.

Możemy być pewni, że Microsoft w dalszym ciągu będzie rozwijał system Windows 10 Mobile oraz wprowadzi nowe urządzenia. Kluczowym zdaniem z całego wywiadu okazało się to poniższe, które jednoznacznie określa strategię dalszego rozwoju mobilnej platformy:

We will continue to be in the phone market not as defined by today’s market leaders, but by what it is that we can uniquely do in what is the most ultimate mobile device.

Będziemy w dalszym ciągu na rynku telefonów nie tak jak określono przez dzisiejszych liderów rynku, ale tak jak potrafimy unikalnie stworzyć to co jest najbardziej wyjątkowym urządzeniem mobilnym.

Microsoft doskonale rozumie, że powrót na rynek telefonów w obecnej formie zdominowanej przez konkurentów nie jest możliwy dlatego tak ważny jest kolejny fragment wywiadu, z którego dowiadujemy się, że powrót będzie możliwy, dzięki poszukiwaniom nowych rozwiązań oraz specyficznej grupie odbiorców:

We don’t want to be driven by just envy of what others have, the question is, what can we bring? That’s where I look at any device form factor or any technology, even AI.

Therefore [with Nokia assets], we stopped doing things that were me-too and started doing things, even if they are today very sub-scale, to be very focused on a specific set of customers who need a specific set of capabilities that are differentiated and that we can do a good job of.

Nie chcemy być napędzani jedynie przez zazdrość odnośnie tego co posiadają inni, ale pytaniem jest, co możemy wprowadzić? To jest obszar gdzie spoglądam na każdą formę urządzenia i każdej technologii, nawet sztucznej inteligencji.

Dlatego (z aktywami Nokia) zatrzymaliśmy prace nad rzeczami, które należały do kategorii „ja też” i rozpoczęliśmy tworzyć rzeczy, nawet jeżeli są na niewielką skalę, które są skupione na specyficznej  grupie klientów, którzy potrzebują konkretnych i zróżnicowanych funkcji, które możemy dobrze zrobić.

Do powyższego wywiadu należy również dorzucić ostatnie informacje dotyczące tego, że być może Microsoft pracuje obecnie nad możliwością emulacji środowiska x86 w telefonach z procesorami ARM, dzięki czemu możliwe będzie uruchamianie aplikacji desktopowych. Sumując wszystkie informacje z ostatnich tygodni mamy niemalże pełen obraz tego co nastąpi w krótkim jak i w długim okresie czasu:

 • Microsoft w dalszym ciągu będzie obecny na rynku telefonów
 • Microsoft będzie wspierał partnerów biznesowych, którzy będą produkować telefony z systemem Windows
 • Microsoft nie będzie uczestniczył w obecnym wyścigu producentów telefonów
 • Microsoft pracuje nad nowymi telefonami, które określa mianem „ultimate mobile device”
 • Nowe telefony będą skierowane dla specyficznej grupy klientów, którzy wymagają konkretnych i zróżnicowanych funkcji.

Niestety tradycyjnie nie zostały podane żadne przewidywane daty wprowadzenia nowych telefonów i funkcji jednak ze wstępnych informacji może wynikać, że pierwsze nowości będziemy mogli zobaczyć pod koniec przyszłego roku lub nawet na początku następnego.

Co według Was powinno posiadać urządzenie „ultimate mobile device” aby odniosło sukces na rynku?

Źródło: AFR via WindowsCentral

 • makgajwer

  Zapomniał dodać, że cenowo też będzie wyjątkowy czyli poziom jabłuszka.
  Ja dziękuję, już wybrałem konkurencję.
  Ludzie oczekują wyboru i to w różnej cenie, a nie jednego produktu premium.

  • RDF3

   iPhony nie sa wcale drogie. Konkurencja wypuściłą droższe modele. Nawet Lumia 950XL miała zbliżoną cenę. To nowe urządzenie bedzie sporo droższe. Z pewnością powyżej 1000€

   • makgajwer

    Być może, to nie moja półka dlatego nie pamiętam. Nawet jak wypuszczą model zbliżony lub taki sam jak iphon to ludzie i tak tego nie kupią; spóźnili się przynajmniej o 8 lat.

   • Tomasz (prv)

    Może być droższe, pytanie co realnie będzie oferowało za swoja cenę. Bo iOS ma mało do zaoferowania w stosunku do swej konkurencji.

    • RDF3

     „iOS ma mało do zaoferowania w stosunku do swej konkurencji.”

     brednie Tomaszu. 😉 ale żyj w swoim świecie.

     • Tomasz (prv)

      Ale co takiego oferuje telefon z iOSem w stosunku do telefonu z Androidem? Pomijając logo….
      Nie mogę zrozumieć idei tej religii i jej wyznawców.

      Chyba dla eksperymentu będę musiał w przyszłym roku kupić sobie coś z iOSem.

     • RDF3

      Gdybyś nie pisał bredni o religii/wyznawcach i logu, to może bym pogadał, ale tak, to szkoda mi czasu.

     • Tomasz (prv)

      Kupię w 2Q2017 jakiegoś iOS to poopowiadasz mi o tej religii?

     • RDF3

      Nie kupuj. Szkoda kasy. Nie spodoba ci się. Ty jesteś kolesiem od windowsa i androida za 500zł. poza tym pewnie kupisz jakiś model sprzed 5 lat, bo ‚po co przepłacać”. Maka też nie kupisz „bo po co przepłacać za logo”
      stwierdzisz tylko, że jest inaczej niz na androidzie, inaczej niż sie przyzwyczaiłeś i będziesz narzekał, a nie zauważysz żadnych zalet.
      trochę tak, jakby świnię zacząć karmić kawiorem.
      taka to religia.

     • Tomasz (prv)

      Ja rozumiem, iż dla wyznawców tej religii podkreślanie ceny sprzętu, który kupili jest istotne. Na mnie nie robi to jednak wrażenia.
      Szczególnie iż jak twierdzisz powyżej wydanie 6 razy więcej niż 500 zł nie da mi odczuć żadnych zalet.

     • RDF3

      w tym problem, że nic nie rozumiesz. nie podkreślam ceny sprzętu. po prostu TY nie powinieneś kupować niczego lepszego, bo i tak nie zauważysz różnicy.
      to tak jakbym chłopu miał tłumaczyć, że warto wydać kasę na ładną toaletę, a on na to, że przecież „to samo” zrobi za stodołą.

     • Tomasz (prv)

      Jakoś nie przemawia do mnie iż coś jest ładne, bo dużo kosztuje, albo iż aby było ładne trzeba dużo wydawać.
      Ake szczerze podziwiam marketing Apple, który potrafił tak zawładnąć klientami. Szczególnie iż poza logiem to nic ładnego tam nie ma.
      Ale wiara czyni cuda….

     • RDF3

      to nie ma nic wspólnego z marketingiem. gdyby tak było, to kupowałbym iPhony od lat, jeszcze za Jobsa, a jednak były i NOTE, i Lumie. to własnie marketing MS na mnie zadziałał, bo obiecywano rzeczy, których nigdy nie zrealizowano i dałem się nabrać.
      iPhona po doświadczeniach z iPodem touch (ten sam system) omijałem.
      dopiero od niedawna, od wersji iOS9 – to jest w końcu dobry, wygodny produkt. do tego genialnie połączony z macOS.
      Dodatkowo z funkcjami, których nie ma nikt inny.
      Kupiłem rok temu 6S na próbę i jestem bardzo zadowolony. Teraz po wzięciu do ręki androida albo lumii czuję sie jak podróżnik w czasie – do technologicznego kamienia łupanego.

      ale skoro widzisz tylko logo, to nic na to nie poradzę. to twoja sprawa.

     • Tomasz (prv)

      Ale co konkretnie ma ten iOS, czego nie ma Android. Możesz podać jakiś konkret, czy dalej posługiwać się będziesz marketingowym bełkotem..

     • RDF3

      „czy dalej posługiwać się będziesz marketingowym bełkotem..”

      piszesz do kogoś w ten sposób i oczekujesz, że poświeci ci czas? i tak za dużo go straciłem. wal się .

     • Tomasz (prv)

      Rozumiem, iż nie znasz odpowiedzi na moje pytanie.

     • RDF3

      Jasne. przecież to religia i marketing.

   • „z pewnością” MS miał nic nie wypuścić…

    • RDF3

     no i nie wypuści. lumie wygaszono – z tego też sie śmialiście.
     ten surface phone cały czas gdzieś tam majaczył i nikt nie kwestionował możliwości jego premiery.

 • tridlle

  Kolejny co planuje zarabiać na najdroższych urządzeniach dla wybranej grupy, czyli jak wszyscy obecnie. Żeby wam tych grup nie zbrakło. Niedługo będzie flagowców więcej niż potencjalnych klientów.
  MS już właściwie tylko walczy o obecność na rynku mobilnym w obawie przed spadkiem dochodów na rynku komputerów. Zresztą to niepowstałe jeszcze urządzenie pozbawione aplikacji i użyteczności na rynku konsumenckim pozostanie w szufladzie w biurze.

  • Tomasz (prv)

   To nie będą flagowce.

   • tridlle

    Będę musiały być. Jeśli nie to nie zarobią. Zresztą Windows 10 Mobile potrzebuje coraz lepszych bebechów i piszę to jako były posiadacz 650.

 • maniman303

  Poza tymi partnerami powinni jeszcze wspierać producentów aplikacji -,-…

  • tridlle

   Aplikacje są zbyteczne. Przecież jasno powiedział, że nie będą zazdrościć konkurencji i powielać tego samego.

   • Moim zdaniem bardziej chodziło o obecne rozwiązania zastosowane w telefonach a nie o aplikacje firm trzecich bo na te Microsoft nie ma wpływu. Jeżeli nowy telefon okaże się hitem to producenci wrócą szybciej niż nam się wydaje.

    • tridlle

     Ależ oczywiście, że ma wpływ. Tyle, że jak na razie raczej negatywny.

     • Mobilny

      Zdecydowanie Microsoft miał wpływ, ponieważ swoją postawą i sposobem funkcjonowania na rynku zniechęcił klientów do swoich produktów. Aplikacji, poza autorskimi Microsoftu, również niewiele przybędzie, jeśli między innymi Evan Spiegel był decydentem losu mobilnego Windowsa w tym segmencie. Windows 10 Mobile, w swoim obecnym kształcie, także nie powinien się ukazać, a podnoszenie parametrów telefonów nie rozwiąże tego problemu. Biznes też nie kupi niestabilnego systemu, w tej branży produkt musi być sprawdzony, nie może coś nie działać lub funkcjonować nieprawidłowo.

     • Tomasz (prv)

      Nie mógł zniechęcić do czegoś, czego klienci nie kupowali. Produkt się nie przyjął od początku. Do tego podjęte działania były zbyt późne i stąd MS ten rynek bezpowrotnie utracił.

     • Mobilny

      W Polsce jednak Lumia 535 miała dobre wyniki sprzedaży. Ale ten telefon ukazał się z Windowsem Phone 8.1 na pokładzie. Klienci nie byli zainteresowani aktualizacją do niestabilnego Windowsa 10 Mobile, również postępowanie Microsoftu, między innymi ws. nowości w systemie, zniechęciło klientów do dalszego korzystania z mobilnego Windowsa. Skromna oferta aplikacji w Windows Store to także istotny problem tego systemu.

     • „Klienci nie byli zainteresowani aktualizacją do niestabilnego Windowsa 10 Mobile”

      Właściciele 535 w 90 % nie wiedzą o możliwości upgrade’u.

     • Tomasz (prv)

      Na deficytowych Lumiach 5xx sprzedawanych w Polsce trudno zrobić jakiś poważny biznes.

     • Jedynym argumentem dla producentów aplikacji jest udział danego systemu w rynku. Microsoft doskonale to wie i stąd próby stworzenia UWP, wykupienie Xamarin i inne kroki. Może w przyszłości to zaprocentuje a wtedy powrót do rynku konsumenckiego będzie ułatwiony.

  • Mobilny

   Od aplikacji są Android i iOS, natomiast Microsoft będzie realizował Windowsa dla konkretnej grupy klientów, którym niepotrzebne są aplikacje czy gry, lecz funkcje typu Continuum itd. W większości będzie to biznes, zaś dla klientów indywidualnych, poza pasjonatami rozwiązań Windowsa, dostępna jest oferta Androida. Wsparcie dla producentów aplikacji jest elementem wyścigu w segmencie technologicznym, podczas gdy – jak wspomniał prezes Nadella – Microsoft będzie tworzył system dla wąskiej, konkretnej grupy klientów, dla których przeznaczone będą najpotrzebniejsze aplikacji Microsoftu, np. biznesowe itd.

   • tridlle

    Zapomniałeś dodać, że aby te aplikacje miały sens istnienia to będą dostępne na wszystkie platformy. Wszak MS ogłosił, że system nie będzie już przeszkodą.

    • Tomasz (prv)

     Dla programistów C# platforma nie ma już wielkich ograniczeń.

     • tridlle

      Programiści będą robić to za co im będą płacić.

     • Tomasz (prv)

      To oczywistość, ale ważne są tez narzędzia.

     • tridlle

      Trochę nie o to chodzi. Wielu nie interesują narzędzia jakimi osiągnięto produkt końcowy. On ma działać i już. Do tego powinien oferować wsparcie i mieć oczywiście przyszłość, żeby za miesiąc nie okazało się, że trzeba wydać kasę od nowa.
      MS każdym swoim działaniem przekonuje rynek, że jest niestabilny i w każdej chwili może odciąć skype na jakieś urządzenie, których używa jakaś firma łącznie ze skype. Druga sprawa to jak widzę jak działa mi proste wczytywanie wiadomości przez aplikację outlook na lumii 735 (z windows 10) i budżetowej xperii E5 to jednak ten system (windows) nie wygląda na biznesowy czy korporacyjny. MS nie wie na razie co chce osiągnąć i w którą stronę iść. Dlatego milczy. Moim zdaniem ten cel miał określić program insider, ale nie poszło to po myśli i się wycofują. Cały czas jednak muszą się jakoś pokazać, więc się wzięli za aplikacje na konkurencyjne platformy. Może nawet dojdą do wniosku, że to lepsze niż utrzymywanie niechcianego Windowsa 10 Mobile.

     • Tomasz (prv)

      „MS każdym swoim działaniem przekonuje rynek, że jest niestabilny” – widzisz, tak nie jest. MS jasno pokazuje co rozwija. I to oczywiście czyni.
      Tak jest z produktami biznesowymi, tak jest z XBOXem, tak jest też z Windows 10.

      Zauważ o czym my tutaj ciągle piszemy – o braku aplikacji na WP/W10M. Ale ich brak to wynik oceny szans tego systemu przez developerów. Nikt nie będzie tworzył aplikacji na system nie dający szans na zarobek.

     • tridlle

      Moim zdaniem MS tak nie czyni. Co najwyżej mówi, że to robi. Sytuacje ze skype na wp7 czy wp8 czy nawet w kwestii samych aktualizacji pokazuje, że MS nie można ufać, bo jutro stwierdzi, że kończy dany produkt.
      Sporo Lumii z fabryczną ósemką zostało kupionych do firm. Co zrobił MS wszyscy wiedzą.

     • Tomasz (prv)

      Cóż, firmy nie kupią więcej Lumii.

     • tridlle

      Innych na Windows 10 Mobile też nie. Na razie ich nie ma, a czy będą to trudno przewidzieć.

     • Tomasz (prv)

      Firmy, które kupowały tanie Lumie nie kupią drogich SP.
      A firmy szukające rozwiązań kierują się innymi preferencjami. Tam 1000 USD na telefon dla pracownika nie jest problemem.

     • tridlle

      Być może. Wydaje mi się jednak, że rozprawiamy o sprzedaży na tyle marginalnej, że nie specjalnie opłaca się uruchamianie produkcji komukolwiek.

     • Tomasz (prv)

      Zależy wszystko od tego co będzie w tym produkcie.

   • Tomasz (prv)

    Aplikacje dla biznesu oczywiście powstaną, ale nie ma dziś sensu pisania aplikacji dla zwykłych klientów.

 • RDF3

  „Nowe telefony będą skierowane dla specyficznej grupy klientów”

  Z pewnością. ;))

  • Tomasz (prv)

   Kupisz Surface Phona?

   • RDF3

    Po co?

    • Może jak zamienimy sformułowanie „specyficzna grupa” na „wyjątkowa grupa” to zmienisz jednak zdanie? 🙂

     • Mobilny

      Pozostańmy przy określeniu „specyficzna grupa”, ponieważ pojęcie ”wyjątkowa” wzbudza skojarzenia z określeniem „wyjątkowo naiwna grupa”.

     • Można jeszcze spróbować nazwać grupę jako „niezwykła grupa” 🙂

     • RDF3

      Może „osobliwa” 😉

     • RDF3

      Ja jestem „specyficzny i wyjątkowy”, ale nie aż tak. 😉

     • V3

      Ale mówisz tak tylko przez wrodzoną skromność :):):)

  • Chomiq

   Telefony dla cierpliwych i wierzących w cuda.

   • MariuszW

    Ale cuda się zdarzają 🙂

  • MariuszW

   Budowanie wirtualnej rzeczywistości 😉 wystarczy puścić informacje ktora zacznie żyć własnym życiem i stworzy iluzje ze tak się stanie:-(

  • MariuszW

   A wszyscy będą z niecierpliwością czekać / jak na mikołaja

 • Aqua

  Tak naprawdę w świecie biznesu zarabia się na produktach PREMIUM. Jest na nich ogromna marża. Masowe rzeczy tzw. konsumenckie, oscylują blisko granicy opłacalności i tylko masowa ich sprzedaż daje jakiś minimalny profit, albo zero. Z tego punktu widzenia plany MS nie zaskakują. Zarabiają na bardzo drogich Surface, które może już nie są jedynymi na rynku, ale stale odznaczają się najwyższą jakością. Widocznie to jest droga. Niestety to oznacza dla nas, mniej majętnych, brak oferty MS. Firma znika dla konsumentów i przechodzi do obsługi biznesowej. Ten proces już trwa od wielu lat, gdy Hindusi zaczęli rządzić. Może niedługo upodobni się do takich gigantów w biznesie jak Oracle, o których przeciętny konsument nawet nie słyszał, ale który doi miliony na IT dla biznesu.

  • Tomasz (prv)

   MS od zawsze był głównie w grupie biznes, a produkty konsumenckie były dodatkiem.

  • Slawek

   Iphone jest produktem premium (przynajmniej jeśli chodzi o cenę) i jest też masowy.

 • marcello

  Dobre wiadomości nie są złe, tylko jaka ta jest? ..

  • Dobra jest taka, że MS pozostaje na rynku telefonów. Niepewna jest taka, że przede wszystkim będzie dla biznesu i nie wiadomo po jakim czasie wróci do zwykłych konsumentów.

   • tridlle

    Nie, no nie tak. MS bardzo chce czy planuje pozostać na rynku telefonów z ofertą dla biznesu, ale na razie nie wiemy czy, co i kiedy zaprezentują. Natomiast rynek konsumencki sobie odpuszczają czyli nie planują wracać.

    • Dopracowany system Windows 10 Mobile z funkcją Continuum będzie przeznaczony dla biznesu. Do rynku konsumenckiego mogą powrócić kiedy ten pierwszy okaże się sukcesem.

     • tridlle

      Nie okazał się teraz to się i nie okaże.

   • wizja dla biznesu kłóci się z kotkami 3d dla RS2 🙂

    • Nie możemy postrzegać biznesu tylko przez pryzmat korporacji 🙂

     • V3

      Nic nie szkodzi. Nawet jak bedzie tylko dla biznesu, to biznes tez pozniej zmienia telefony – wiec te sztuki trafia na rynek wtorny. Podobnie bylo z Vertu. Wiec bez obaw bedzie mozna kupic, jesli nie nowe – to przynajmniej uzywane. Oby w dobrej cenie hiehie 😀

 • Pazuzu

  Potwierdza się to co wieszczyłem już dawno temu: WM10 będzie systemem dla konesera i profesjonalisty. M$ dostarczy niszowy produkt premium (pewnie komputerofon powyżej $1000 z wykonaniem premium i takimi podzespołami) a la dotychczasowe urządzenia z linii Surface. Pewnym jest, że nie będzie to sprzęt dla gołodupców i dlatego czeka go murowany hejt dotychczasowych użytkowników mobilnych windowsów siedzących na tanich słuchawkach i dzieciarni z androida. Sympatycy Apple najpierw zbagatelizują a później pozazdroszczą. To może się udać.

  • Tomasz (prv)

   Tak, fani WP/Win10Mobile są zawiedzeni. Co daje się tutaj przeczytać.

   • RS2_14965

    Tak, jeśli nie będzie innych producentów z telefonami z różnych półek cenowych. Ale nad kupnem będę się zastanawiał za dwa lata. Myślę, że aktualizacje systemu i aplikacji będą nadal. Aby nie zaczęli kasować aplikacji które już są obecne na 10.

    • Tomasz (prv)

     Wbrew pozorom obecna sytuacja na rynku mobilnym powoduje iż jest szansa na tanie telefony z WIn10Mobile.

     • RS2_14965

      Nie chodzi mi o budżety. Tylko aby był jakiś wybór. Coś w rodzaju tego co wypuścił sam MS tylko może z mniejszą dysproporcją. Czekamy.

     • Tomasz (prv)

      W sumie każdy może zacząć produkować telefon z WIn10Mobile.

     • tridlle

      Ale jak na razie nie specjalnie się ktoś kwapi. W sumie się nie dziwię, bo to jednak prawie pewna porażka.

     • Tomasz (prv)

      To się nazywa ryzyko biznesowe. Na całe szczęście firmy muszą znaleźć jakiś pomysł na sprzedaż, a rynek się betonuje. To jest szansa

     • tridlle

      Szansa jest teraz. Nie wiem czy ona będzie nadal za rok. Konkurencja przecież też coś robi cały czas, a nie czeka na ruch MS.

     • Tomasz (prv)

      Za rok nic się nie zmieni. Ale może się klientom znudzić Android.

     • tridlle

      Tego bym nie przesądzał. Konkurencja nie śpi.

     • Tomasz (prv)

      Trudno już coś nowego na rynku obecnych smartfonów wymyśleć. A to jest się nudzi. A że bez nowej sprzedaży firmy mają problemy to jest szansa na Win10Mobiel w OEMie.

     • tridlle

      Nie da rady. Masowo się nie sprzeda, bo to jednak produkt niszowy. Wątpię, że ktoś zaryzykuje.
      Oczywiście znajdą się desperaci, ale jak widać po firmach Nokia, Lenovo i Acer zarobić się na tym nie da.
      Został TCL (nie wiem jak długo) i HP …. a tak przy okazji:
      http://www.dobreprogramy.pl/Lantra95/Opowiesc-o-tym-jak-HP-smartfony-robic-probowalo,77096.html

     • Tomasz (prv)

      Cenię HP za kilka fantastycznych produktów. Ale wątpię, aby pomysł ich telefonu dotarł na rynek konsumencki.

     • tridlle

      W biznesie też się nie uda. Nikt nie kupi telefonu z niedziałającymi powiadomieniami i pocztą bez względu na jakiekolwiek inne rozwiązania. Podstawą tu jest stabilność, której obecnie brakuje i nic nie wskazuje na poprawę, bo w tym zakresie rozwój stoi w miejscu od dawna. Kolejnym problemem jest sam MS, który może jutro powiedzieć, że kończy z Windowsem Mobilnym, a ty człowieku martw sam co masz zrobić.
      Kupiłem budżetową Xperię E5 żeby trochę się przekonać jak działa android 6. Na tym dość prostym telefonie zdążyłem przeczytać trzy wiadomości e-mail podczas gdy na Lumii 735 z RS1 ledwo wczytała się jedna. O innych rzeczach nie wspomnę przez szacunek dla Windowsa.
      Nie ma się co czarować. Windows 10 Mobile się nie sprzedał i MS wycofał go z rynku. Ich mówienie o dalszym rozwoju, wsparciu i skoncentrowaniu się na biznesie to tylko takie gadanie, bo obecni być muszą. Biznes nie przyjął ani budżetowej Lumii 650 ani flagowca 950 z rozwiązaniami dla biznesu. HP też się nie sprzedaje i nawet już nie tracą kasy na promowanie produktu.
      Za rok będzie może nowy Pixel, ifon, Galaxy S.. czy nawet Nokia. MS może przez ten czas koncentrować wysiłki na tym jak zarobić na tych produktach sprzedając im usługi.

     • Tomasz (prv)

      WP 7.x/8.x się nie przyjął, o Win10Mobile nie wspominając. MS ma teraz czas aby sobie spokojnie poukładać klocki, bo nie musi się ścigać z konkurencją.

      I tak jak mówią – znajdą sobie jakaś nisze na rynku mobilnym z Win10M.
      A inni producenci – pożyjemy i zobaczymy.

  • Slawek

   To będzie sprzęt dla desperata i partyzanta żyjącego kilka lat w lesie. Jak posiadacz Amigi gdy padała. Taka ciekawostka.

 • Tomasz (prv)

  Doczekamy się kiedyś Surface Phone (3w1) z Continuum, aplikacjami x86 i innymi bajerami. Cena będzie adekwatna do możliwości, czyli poza zasięgiem dla obecnych użytkowników Lumii.
  Może jakiś azjatycki producent skuszony darmowym OEM Win10M RS3 zrobi tanią podróbkę i wtedy będzie o czym tutaj czytać.

  Dziś pozostaje mi współczuć tym wszystkim którzy tak zaangażowali się w pisanie o WIn10Mobile – o czym będziecie tutaj pisać?

  • Sebastian H

   Już nie ma o czym pisać. Ciągle info o aktualizacji pogody czy appki wiadomisci… kolejne zestawienia wszystkich lumii i ploty bezpodstawne.
   Zmieniłem 950xl na Honora 8 i jestem mega zadowolony.

   Co do tematu. Jeśli zamierzają stworzyć… rozumiem że nie tworzą teraz …wiec SPhone wyjdzie kolo 2020 z ich tempem…

   • Tomasz (prv)

    Realnie koniec 2017 to dobry czas dla SP.

 • Krzysiek

  Czy KTOŚ już próbował włączyć powiadomienia LED w lumiach 730, 735, 930? Wymagany 14393.448, niestety mam RS2 i nie próbowałem tego na swoim telefonie (jeszcze)

  http://www.windowsmania.pl/poradniki-499/%5Blumia-730-735-930%5D-aktywujemy-powiadomienia-led-na-windows-10-a-31969/ https://uploads.disquscdn.com/images/05bd95b8f8956fd2bf153addae96bbcb8c0676b643258e6551f635d05a29acd7.png

  • Michał Jasiński

   Ja nie, ale jestem niepewny czy to lampa LED w aparacie będzie migać? L930

  • wlodar123

   Ja próbowałem na L735 i jak najbardziej działa 🙂

   • MariuszW

    A jak to cudo zainstalować?

   • MariuszW

    Dzięki, działa ? szkoda że linki zostały usunięte bo może ktoś jeszcze by skorzystał ? jedyną słuszną linią jest nasza

    • Aba

     Wpisać w google hasło +wersja systemu. Znajduje od razu 🙂

   • Krzysiek

    A na jakiej wersji systemu? pliki mam ściągnięte, także mogę podrzucić

    • wlodar123

     Aktualnie jestem na 14393.448

 • A ile ta przyjemność będzie kosztować? Jeżeli kilka tysięcy za wersję small lite demo, to niech spadają z tym swoim Ultimate.

  • Jak na produkt referencyjny to pewnie będzie drogi – patrz ceny produktów Surface. Podejrzewam jednak, że partnerzy udostępnią wersje przystępne cenowo.

   • Tak, tylko skoro MS daje sygnał, że nie zamierza gonić za innymi, a oczywistym jest, że inni to Apple i Android mające aplikacje, to wychodzi na to, że aplikacji w W10M nie przybędzie, a wręcz zacznie ubywać tych typowo mobile, a jedynie będą dostępne apki UWP, bo raczej tani smartfon nie odpali tych deskopowych.

    • Tomasz (prv)

     Aplikacje UWP nie maja tutaj nic wspólnego. Będą powstawać jak WIn10PC stanie się bardziej popularny.

     • Ja już się gubię w tym wszystkim. Jakby nie mogło być po prostu więcej Lumii. Tanich i dobrych.

     • Tomasz (prv)

      Tanie i dobre Lumie zalegajace w magazynach? Po co?

     • Nie powiedziałbym, że zalegają. Wystarczy wejść na stronę MS. Brakuje modeli, jak L950.

     • w sklepach detalicznych są nadal dostępne

     • Tomasz (prv)

      Ich produkcja się zakończyła.

  • Michał Jasiński

   Przepraszam to dotyczy post niżej czyli Krzyśka.

 • Pixellus

  Ultimate mobile device – coś podobnego do HP Elite X3 ale z aparatem z Lumii 950xl, 4, 6 lub 8 GB RAM i możliwością lokalnego uruchamiania aplikacji Win32 w trybie continuum. Snapdragon 830.
  Poza tym dobrze by było, gdyby Windows na ARM z możliwością obsługi „normalnych” programów trafił do tabletów i mniej wydajnych laptopów – zmartwychwstanie idei Windows RT dobrze zrobiłoby całemu rynkowi nadal uwiązanemu w dużym stopniu do faktycznego intelowskiego monopolu na PC. Nvidia chciała wielokrotnie uzyskać licencję na x86-64 ale Intel konsekwentnie odmawiał i nawet w jednej z ostatnich umów o wzajemnym korzystaniu z patentów zakazał zielonym obsługi kodu x86-64 przez code morphing (Nvidia początkowo planowała wykorzystać autorskie rdzenie „Denver” w taki właśnie sposób)

 • Simon Pater

  Jakos nie ma zaufania do tego goscia…
  A te niby zapewnienia bo pier%^*#nie o Szopenie:) niby cos mowia od zawsze i cos tego nie widac.
  Nie kupie Surface’a za tysiaka Euro, no way.

  • Mobilny

   Jeszcze będą obniżali ceny, byleby to sprzedać 🙂

   • HP jak do tej pory nie zszedł z ceny ani o złotówkę i nawet jeżeli zejdzie to nieznacznie więc jeżeli powstaną urządzenia od MS dla biznesu to pewnie będzie podobnie.

    • To ja Ci Michał powiem, dlaczego nie zszedł z ceny. Bo nie bardzo chce swój produkt sprzedawać. Dlatego też nie reklamuje zbytnio tego smartfona.

     • Czyli HP stworzyło produkt przeznaczony dla biznesu, którego nie chce sprzedawać? Niestety nie rozumiem. Nie ma w tym żadnej logiki.

     • Powiem Ci tylko tyle, że chciałem kupić do firmy kilkanaście sztuk.

     • rozrzutny jesteś 😉

     • Szefostwo chciało. Musiałem podjąć próbę zakupu 🙂

     • i HP nie chciał Ci sprzedać?

     • tridlle

      Może i chcieli, ale nie potrafili. Zreszta HP nigdy nie potrafiło sprzedawać smartfonów i kiedyś palmtopów. Czemu nagle miałoby to się zmienić?

     • RDF3

      zapewne mieli 2 sztuki w magazynie i wpadli w panikę. 😉

     • Nylu

      Dyzio marzyciel …..mozesz kupic ale stacjonarne telefony

 • Michał Jasiński

  A pro po. Myślę o aktualizacji do fast. Tylko nie wiem jakie są plusy L930 a jestem w RP czy warto?

  • Krzysiek

   U mnie telefon wytrzymuje o 50% dłużej na baterii 🙂 wbrew pozorom same plusy bo też ciągle nowe funkcje dochodzą i poza tym to już jest RS2 a nie 1 🙂

   • Michał Jasiński

    Dzięki ?

    • Lumian

     Proponuje Slow na początek. Też masz RS2 a aplikację są praktycznie w tym samym czasie aktualizowane co Fast

     • Michał Jasiński

      Właśnie rozważam nad jedynym i drugim, bo trochę co raz mniej lubię ten RS1 gdzie tylko poprawki.

 • MariuszW

  Poczekamy zobaczymy ✨ Cały czas to tylko gdybanie , pojawiające się półsłówka i obietnice 😉

  • RDF3

   Ten „ultimate smartfon” może nawet wykorzystywać technologię obcych, ale i tak po załadowaniu windowsa będzie tylko kupą złomu. Tu jest problem.

   • Tomasz (prv)

    Problem leży w tym, iż nie będziesz miał o czym pisać. To musi boleć.

    • RDF3

     Jest odwrotnie. właśnie będzie o czym pisać.

   • Grzesiu

    No ciekawe !!!

   • Paweł Zieliński

    Kupą złomu będzie Nokia. Bo niestety otwiera się na androida.

    • RDF3

     na windowsa już się „otworzyła” i nic z niej nie zostało.

     • Paweł Zieliński

      Chyba nie znasz historii zamkniecia przez Nokie produkcji smartfonów.

     • RDF3

      znam doskonale. trucizną okazał sie windows.

 • Adam Fierek

  „ale tak jak potrafimy unikalnie stworzyć to co jest najbardziej wyjątkowym urządzeniem mobilnym” – a oni nie potrafią 😉

 • Cała konferencja aby wygłosić jedno zdanie? 😉
  „Jesteśmy mega na rynku biznesowym to może uda nam się wcisnąć tam trochę naszych słuchawek z konsumenckiego spadamy, prężyliśmy się 2x i 2x był łomot.”

  • HONZA

   …. nie ma więc sensu tworzenie kolejnego klona i umieszczanie go na rynku konsumenckim pomiędzy iphonem i androidami, które mają na dobrą sprawę identyczną funkcjonalność i identyczne aplikacje. M$ znalazł ścieżkę nazywaną biznesową i to nie zdefiniowaną przez iphona jako taką, że to celebryci i prezesi używają akurat tych produktów dlatego to biznes. a taką że urządzenie będzie przystosowane do obsługi aplikacji mobilnych wykorzystywanych w biznesie (CRM, ERP, MES …). Uznali też, że warto wypuścić tylko kilka urządzeń referencyjnych i skupić się na dystrybucji systemu wraz z aplikacjami i niekoniecznie ma to być uruchamiane tylko na telefonach, ale również na innych urządzeniach z procesorem ARM. Mnie bardziej zastanawia rola HP w tym procesie wdrażania, bo wygląda na to, ze losy lumii zostały właśnie im przekazane. Drugą kwestią jest sugerowanie wszem i wobec, że procesor w tworzonej platformie referencyjnej to snapdragon 830, czy też jego rozwinięcie, a wiadomo, że na jesień przyszłego roku planowane są ciekawe nowe wejścia innych producentów. Jeżeli M$ wejdzie tak jak zapowiada na rynek biznesowy, to o rynek konsumencki można być spokojnym, Nie bedzie to jednak rozwiązanie udające iphone czy androidphona.

 • Dominik Sobala

  Mam na sprzedaż Nokia Lumia 830. Stan Bardzo dobry za 400 zł + karta 16gb i ładowarka bezprzewodowa FATBOY

 • kubadesign

  Zamiast obiecywać powinni po prostu wypuszczać rocznie 2-3 nowe telefony z różnych półek.

 • Grzesiu

  A dla ludu pracującego

 • Bartek K

  Pytanie troche nie w temacie ale chciałem zapytac wlascicieli 950 jakie sluchawki polecacie dokanalowe najlepiej do tego telefonu w dosc rozsadnej cenie ?

 • Od piątku zerkam sobie na tę całą ofertę biznesową. Zainstalowałem SharePoint, Delve, Yammera i Admin 365. Póki co katalogi z plikami potrzebują bliżej niekreślonego czasu na aktualizację. Dodane na PC rano w telefonie do wieczora jeszcze się nie objawiły :-))))