Microsoft pozostaje na rynku telefonów i zamierza stworzyć wyjątkowy smartfon

Satya Nadella, prezes firmy Microsoft, w wywiadzie dla Australian Financial Review potwierdził, że gigant z Redmond w dalszym ciągu będzie obecny na rynku telefonów komórkowych i zamierza stworzyć wyjątkowy smartfon. Informacje te są zbieżne z tym co mogliśmy usłyszeć w poprzednich wywiadach, w których Terry Myerson również potwierdzał, że Microsoft nie zamierza opuszczać rynku telefonów a przyszłością są urządzenia z procesorami ARM i łącznością komórkową.

Możemy być pewni, że Microsoft w dalszym ciągu będzie rozwijał system Windows 10 Mobile oraz wprowadzi nowe urządzenia. Kluczowym zdaniem z całego wywiadu okazało się to poniższe, które jednoznacznie określa strategię dalszego rozwoju mobilnej platformy:

We will continue to be in the phone market not as defined by today’s market leaders, but by what it is that we can uniquely do in what is the most ultimate mobile device.

Będziemy w dalszym ciągu na rynku telefonów nie tak jak określono przez dzisiejszych liderów rynku, ale tak jak potrafimy unikalnie stworzyć to co jest najbardziej wyjątkowym urządzeniem mobilnym.

Microsoft doskonale rozumie, że powrót na rynek telefonów w obecnej formie zdominowanej przez konkurentów nie jest możliwy dlatego tak ważny jest kolejny fragment wywiadu, z którego dowiadujemy się, że powrót będzie możliwy, dzięki poszukiwaniom nowych rozwiązań oraz specyficznej grupie odbiorców:

We don’t want to be driven by just envy of what others have, the question is, what can we bring? That’s where I look at any device form factor or any technology, even AI.

Therefore [with Nokia assets], we stopped doing things that were me-too and started doing things, even if they are today very sub-scale, to be very focused on a specific set of customers who need a specific set of capabilities that are differentiated and that we can do a good job of.

Nie chcemy być napędzani jedynie przez zazdrość odnośnie tego co posiadają inni, ale pytaniem jest, co możemy wprowadzić? To jest obszar gdzie spoglądam na każdą formę urządzenia i każdej technologii, nawet sztucznej inteligencji.

Dlatego (z aktywami Nokia) zatrzymaliśmy prace nad rzeczami, które należały do kategorii „ja też” i rozpoczęliśmy tworzyć rzeczy, nawet jeżeli są na niewielką skalę, które są skupione na specyficznej  grupie klientów, którzy potrzebują konkretnych i zróżnicowanych funkcji, które możemy dobrze zrobić.

Do powyższego wywiadu należy również dorzucić ostatnie informacje dotyczące tego, że być może Microsoft pracuje obecnie nad możliwością emulacji środowiska x86 w telefonach z procesorami ARM, dzięki czemu możliwe będzie uruchamianie aplikacji desktopowych. Sumując wszystkie informacje z ostatnich tygodni mamy niemalże pełen obraz tego co nastąpi w krótkim jak i w długim okresie czasu:

  • Microsoft w dalszym ciągu będzie obecny na rynku telefonów
  • Microsoft będzie wspierał partnerów biznesowych, którzy będą produkować telefony z systemem Windows
  • Microsoft nie będzie uczestniczył w obecnym wyścigu producentów telefonów
  • Microsoft pracuje nad nowymi telefonami, które określa mianem „ultimate mobile device”
  • Nowe telefony będą skierowane dla specyficznej grupy klientów, którzy wymagają konkretnych i zróżnicowanych funkcji.

Niestety tradycyjnie nie zostały podane żadne przewidywane daty wprowadzenia nowych telefonów i funkcji jednak ze wstępnych informacji może wynikać, że pierwsze nowości będziemy mogli zobaczyć pod koniec przyszłego roku lub nawet na początku następnego.

Co według Was powinno posiadać urządzenie „ultimate mobile device” aby odniosło sukces na rynku?

Źródło: AFR via WindowsCentral