Trwają prace nad nową wersją aplikacji Bind Mi Band

Dokładnie tydzień temu Ian Savchenko zaprosił mnie do zamkniętych beta testów nowej wersji jednej z najbardziej popularnych aplikacji obsługujących opaskę Xiaomi Mi Band – Bind Mi Band. W ciągu ostatnich dni aplikacja doczekała się już trzech dużych aktualizacji i powoli zaczyna nabierać nowego kształtu.

Bind Mi Band opisywałem szeroko przy okazji testu opaski firmy Xiaomi. Od tego czasu nastąpiło kilka zmian. Przede wszystkim pod koniec listopada do przedsprzedaży trafiła nowa wersja opaski chińskiego giganta – Mi Band w wersji 1s, zawierająca dodatkowo pulsometr, w tej samej co dotychczas cenie. Deklarowany czas pracy urządzenia uległ nieznacznemu skróceniu, ale nadal wynosi ponad 20 dni. W przypadku smartfonów z systemem Windows czas ten powinien być dwukrotnie dłuższy z uwagi na brak wsparcia dla wszystkich funkcji.

Pytacie się czy nowa opaska będzie wspierała system Windows 10. Niestety, podobnie jak przy Mi Band pierwszej generacji, Xiaomi oficjalnie ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył takiej opcji, oferując wsparcie jedynie dla systemów Android oraz iOS. Na szczęście developerzy niezależni nie próżnują i nowa opaska otrzyma wsparcie dla systemów Windows 8.1 Phone oraz W10 Mobile podobnie jak ostatnio ze źródeł nieoficjalnych. Wsparcie dla pulsometru i danych dotyczących pulsu pojawi się w kolejnej edycji Beta, w momencie jak opaska w końcu do nas dotrze z chińskich sklepów wysyłkowych. Na razie należy uzbroić się w cierpliwość.

Dla przypomnienia, aplikacja Bind Mi Band oferuje zliczanie ilości kroków, długości snu, ustawianie inteligentnego wybudzania, a więc funkcji, która pojawiła się dopiero w opasce Microsoftu II generacji w cenie powyżej 1200 złotych. Niektórzy przy tym wątpią, w jaki sposób opaska za 60 zł potrafi wybudzać inteligentnie, rozpoznawać fazy snu czy zliczać poprawnie kroki. Otóż nie ważne jak ale potrafi, czego dowodem ponad 10 mln sprzedanych egzemplarzy. Opaskę sprawdzałem wielokrotnie i dużo zależy też od oprogramowania. Ostatnia edycja BMB zlicza kroki perfekcyjnie, podobnie jest z rozpoznawaniem snu, przy czym program nadal nie rozpoznaje poszczególnych faz, tak jak ma to miejsce na androidzie.

Przejdźmy więc do meritum – co wnosi nowa beta? Przede wszystkim odświeżony wygląd, spójny z kolorystyką i motywem systemowym. W końcu doczekaliśmy się wsparcia dla ciemnego motywu tła.

Mi Band

Druga istotna zmiana to znane z androida śledzenie aktywności. Teraz na głównym ekranie otrzymuje szczegółową listę aktywności – kroków, snu w poszczególnych odcinkach czasu. Developer dodał też sumaryczne podsumowanie czasu spędzonego w sposób aktywny.

Mi Band

Trzecia nowość to zapisywanie historii snu. Dzięki temu możemy szybko sprawdzić jakość snu w ostatnim okresie czasu, ile przespaliśmy godzin w kolejnych dniach. Nie sądziłem, że tak mało czasu ostatnio spędzam w łóżku (nie, nie chodzi mi o ten rodzaj aktywności, tego Mi Band na szczęście nie monitoruje), średnio 5,5 godziny w dni robocze a mimo to jestem bardziej wyspany niż po 11 godzinnej drzemce bez budzika.

Mi Band

Zmienił się też układ głównego ekranu, dodano dwie ikony aktywności przy czym puste miejsce obok zostanie wkrótce zapełnione ikoną pulsometru. Otrzymaliśmy również szybki skrót do ustawień personalnych wraz z naszą nazwą profilu. Nowy wygląd jest również bardziej spójny z systemem Windows 10.

Mi Band

Są to nowości występujące rzecz jasna na razie tylko w wersji beta, stąd też jedynie częściowa polonizacja występująca na screenach, ale już pracuję nad spolszczeniem nowych opcji. Kiedy nastąpi publikacja? Kiedy program będzie w pełni stabilny, w zasadzie już nie długo. Dzięki wsparciu testerów praktycznie Ian jest zasypywany nowymi pomysłami i poprawkami. Również z mojej strony (chociażby propozycja wsparcia dla kolorystyki systemowej). Niestety nie przeszedł mój wniosek o wprowadzenie funkcji aktualizacji firmware. Wg Iana jest to zbyt niebezpieczne dla urządzeń i może jedynie zablokować dostęp do aplikacji niezależnych i części funkcji z czym niestety w pełni się zgadzam. Jedna z aktualizacji firmware jakiś czas temu uziemiła na kilka dni wszystkie opaski na iphonach…

Bind Mi Band to obecnie moim zdaniem najlepsza aplikacja do obsługi opaski Mi Band, a zaplanowane nowe funkcje, które obecnie testujemy, sprawią, że będzie ona jeszcze bardziej dopracowana. BMB to również aplikacja, która jest stale rozwijana a developer nie zatrzymuje się na laurach i stara się wyjść na przeciw oczekiwaniom społeczności.

W komentarzach pod recenzją opaski pytaliście się o inne aplikacje do jej obsługi. W tym miejscu warto wspomnieć przede wszystkim o konkurencyjnej aplikacji – Mi Band Buddy Beta, która w ciągu ostatnich miesięcy z kiepskiego klona BMB stała się dla niego świetną alternatywą. Mi Band Buddy (Beta) Valeriya Mironova już w tej chwili oferuje wsparcie dla ciemnego motywu, nie posiada synchronizacji z OneDrive’em, pokazuje jedynie dane dla 5 ostatnich dni, przy normalnym użytkowaniu w niczym  to nie przeszkadza. Ma niezły design i jako jedyna posiada opcję aktualizacji firmware opaski. Sprawdziłem ją na swoim sprzęcie – opaska nadal działa 😉 Co dziwne, aplikację tę trudno znaleźć w sklepie MS, dlatego poniżej zamieszczamy stosowne linki. Rzecz jasna, obydwa programy działają poprawnie w systemie Windows 10 Mobile, drobne problemy miałem jedynie z Mi Band Buddy, która raz zawiesiła się w sposób nieumożliwiający dalsze korzystanie.

Do wyboru mamy jeszcze dwie znacznie słabsze aplikacje: Mi Band Tracker i Mi Band Companion, oferujące jedynie śladowe wsparcie dla opaski i nawet nie warto sobie nimi zawracać głowy i zaśmiecać biblioteki aplikacji w telefonie.

Na koniec jeszcze jedna kwestia, która powtarza się wielokrotnie. Dużo osób zadaje pytanie czy opaskę trzeba synchronizować na bieżąco z telefonem? Otóż nie trzeba. Możecie cały dzień chodzić z samą opaską na ręku, bez telefonu i dopiero wieczorem aplikacja pobierze dane z urządzenia. Mi Band posiada pamięć danych dla ostatnich 10 dni przy czym zalecane jest dokonywanie synchronizacji przynajmniej raz dziennie. Jeżeli nie synchronizujecie danych przez dłuższy okres czasu, to niestety starsze informację przepadną. W moim przypadku dane były usuwane po 24 h.

Aplikacje zalecane:

Kod QR
Kod QR

Pozostałe aplikacje:

Kod QR
Kod QR
[Aktualizacja] 13 grudnia wydana została wersja stabilna aplikacji Bind Mi Band w wersji 1.10 ze wstępnym wsparciem dla opaski w wersji 1s.