Test możliwości optycznych: Lumia 950 vs LG G6 (cz.3)

W ostatnim odcinku naszego testu na spore prowadzenie wysunęła się Lumia 950, wykorzystując kilka błędów swojego przeciwnika, w tym problemy z naturalnym odcieniem skóry czy słabe makro. Jak tym razem wypadną testowane aparaty?

15. Sztuczne światło – KIA Stinger

Z tym ujęciem miałem spory problem, w zasadzie obydwa zdjęcia wyglądają niemalże identycznie, a każde z nich ma swoje wady i zalety. Zdjęcie wykonane Lumią jest odrobinę jaśniejsze, utrzymane w nieco innej temperaturze barwowej. Lumia bardziej rozmywa tło od G6, gdzie cała scena jest ostra. G6 minimalnie lepiej oddaje kolory karoserii, opon czy podłoża. Cegły z tyłu też wyglądają minimalnie lepiej. Ilość szczegółów np. na felgach też jest nieznacznie większa, ale prawie że identyczna. Obydwa ujęcia wykonane są bez większych wad i wyglądają świetnie. Wybór w zasadzie zależy wyłącznie od osobistych preferencji co do kolorystyki. Ocena ogólna: Lumia 950: 9.0, LG G6: 9.3.

17. Zachmurzone niebo – KIA Sportage

Kolejne bardzo zbliżone i bardzo dobrze wykonane ujęcia. Żaden z aparatów nie przekłamuje kolorystyki karoserii, ilość szczegółów jest wysoka, a napisy w tle czytelne przy powiększeniu. W tym przypadku nieco bardziej podoba mi się zdjęcie wykonane Lumią: oprawy lamp mają bardziej naturalny, stalowy odcień, ale mimo wszystko obydwa zdjęcia, mimo różnicy w rozdzielczości, wypadają bardzo dobrze. Ocena ogólna: Lumia 950: 9.3, LG G6: 9.0.

18. Zachmurzone niebo / drzewo HDR

Tym razem nieco bardziej poetyckie ujęcie drzewa na tle zachmurzonego nieba. Zdjęcie wykonano przy silnym wietrze, gałęzie mocno się wyginały, ale żaden z aparatów nie miał problemów z ostrością. Zdjęcie z G6 jest bardziej naturalne a przez to mniej przykuwa uwagę. Zdjęcie z Lumii jest za to bardziej kontrastowe i lepiej oddaje efekt odcięcia czarnych gałęzi od tła, a o to w tym ujęciu mi chodziło. Lumia zdecydowanie lepiej wykorzystuje potencjał HDR w zdjęciach krajobrazowych. Ocena ogólna: Lumia 950: 9.5, LG G6: 8.5.

19. Noc – paczkomat

Ujęcie wykonane zimową nocą wykazuje typowe błędy Lumii 950. Obraz jest nieostry, zaszumiony a biel przekłamana. W przypadku LG G6 możemy bez trudu odczytać tekst na paczkomacie, rozróżnić pojedyncze gałęzie traw w tle czy kostki bruku oraz fałdy śniegu. Zdjęcie jest ostrzejsze, śnieg bielszy a nie lekko różowawy. Podobno G6 wykonuje słabe zdjęcia nocne w automacie. Jak widać powyżej, jeśli to jest słabe zdjęcie to ujęcie z Lumii jest jeszcze słabsze. I nie jest to przypadek jednostkowy. Cała seria zdjęć była identycznie rozmyta i w tej samej tonacji barwowej. Zdjęcia wykonane w innej lokalizacji wykazały podobne błędy: nieczytelne napisy i przekłamany odcień śniegu. Ocena ogólna: Lumia 950: 4.0, LG G6: 9.0.

20. Sztuczne światło – szalik

Ujęcie tym razem prozaiczne, ale ważne dla osób trudniących się e-handlem. Jak prezentuje się czarny szalik w sztucznym świetle jarzeniowym? LG G6 oddaje idealnie barwy, czerń jest czarna a czerwień czerwona. Lumia miała tu znacznie większe problemy. Kilkanaście ujęć, w tym w różnych temperaturach balansu bieli w trybie ręcznym i w różnych porach dnia, nie pomogło. Za każdym razem czerń splotu była niebieska, a czerwień różowo buraczkowa. Pomogło dopiero wyłączenie lamp. Przy słabym świetle naturalnym obydwa aparaty wykonały identyczne zdjęcia i Lumia w końcu potrafiła rozpoznać prawidłowy odcień szalika. LG G6 w tym przypadku wygrywa zdecydowanie. Ocena ogólna: Lumia 950: 5.0, LG G6: 9.0.

PODSUMOWANIE III części: Lumia 950: 36,8 / 50 pkt – LG G6: 44,8 / 50 pkt.

Dla przypomnienia:
PODSUMOWANIE II części: Lumia 950: 73,5 / 80 pkt – LG G6: 55,5 / 80 pkt.
PODSUMOWANIE I części: Lumia 950: 44,5 / 60 pkt – LG G6: 49 / 60 pkt.

Łącznie po trzech testach:
Lumia 950: 154,3 / 190 pkt (81,2 %) – LG G6: 149,3 / 190 pkt (78,6 %).

W dzisiejszym odcinku po raz drugi wygrywa LG G6, ale Lumia 950 zachowuje niewielką przewagę, co świadczy o jednym: obydwa aparaty są bardzo dobre i każdy z nich ma swoje mocne strony. LG G6 lepiej radzi sobie z ujęciami nocnymi, martwą naturą, w pomieszczeniach zamkniętych, przy sztucznym świetle, ale też niestety nie zawsze. Lumia 950 zdecydowanie lepiej oddaje zieleń, ma szerszy zakres tonalny HDR przez co bardziej nadaje się do fotografii krajobrazowej. Jak na razie deklasuje też G6 w fotografii portretowej, ale jedna scena o niczym nie świadczy. Ujęcia z Lumii obejmują szerszy kadr, te z LG G6 oferują przeważnie większą ostrość i więcej szczegółów, szczególnie nocą.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć jedną rzecz: jak widać po trzech powyższych testach i 19 ujęciach testowych, dobór sceny może rzutować na wynik końcowy. Stąd też tak szeroki dobór scen. Jeżeli macie swoje propozycje, napiszcie poniżej. W kolejnym odcinku na pewno powrócę do fotografii portretowej. W portfolio scen brakuje też zdjęć z koncertu lub innych imprez wraz z próbką wideo.

Link do wszystkich zdjęć w pełnej rozdzielczości: POBIERZ.

 • krzysiek

  Wygląda na kwestię oprogramowania i obróbki. Mimo że działam na asusie deluxe 3 i tak jestem fanem lumii 950 którą oddałem żonie. Obsługa lumii jest tak intuicyjna że kobita 65 lat nie ma problemu z obsługą (mimo że to jej pierwszy dotykowiec!!)

  • tak automat to kwestia oprogramowania

   wielokrotnie widziałem na podglądzie zdjęć jak Lumia robi czyste ujęcie a potem następuje „przetwarzanie” i np. z szarego kota robi się beżowy

 • lynx79

  Dziś w nocy aktualizacja Lumii 950XL do wersji 248.

 • Dawid

  Krzysztof nie chcesz odsprzedać 950 :P?

 • The Hooded Man

  W moim G6 warstwa antyrefleksu jest już tak porysowana, że zdjęcia wyraźnie straciły na jakości. Muszę to spolerować, albo wysłać do LG na wymianę.

  • a wystarczyło kupić etui za 59 zł

   • The Hooded Man

    Kupiłem dzisiaj pastę polerską za 10 zł i szkło jak nowe (nie ma nawet najmniejszej ryski) 😀

 • Blesso PL

  Wszystkie 3 części „testu” jest to typowy test jpgów tworzonych przez oprogramowanie aparatu a nie możliwości zestawu matryca+optyka. Fotka w formacie jpg może być bardziej wyostrzona lub bardziej ” odszumiona” . Kolory mogą być bardziej nasycone a pewne barwy nieprawidłowo odwzorowane. Obrazek może (a zapewne jest) skorygowany pod kątem wad optycznych obiektywu jak i problemów samej matrycy. Aby porównać oba moduły foto w w/w telefonach- należy fotki wykonać w formacie RAW( DNG) i w identyczny sposób je „wywołać” .Wtedy można wysnuć wnioski.

  • The Hooded Man

   Oczywiście że tak, to właśnie jest test raczej w stylu „cyknij i zobacz jaka fajna fotka na fejsa”. Tutaj o RAW-ach nie ma raczej co mówić, skoro większości zainteresowanych nie interesują tutaj nawet ustawienia manualne, tylko samo auto. Już pisałem to w poprzednim teście, że tytuł artykułu nijak ma się do przeprowadzonego testu.

   • Blesso PL

    Dlatego jeśli mogę prosić – pokaż fotkę(i) wykonaną w jpgu i to co można wyciągnąć z DNG.
    Jeśli test ma być w miarę rzetelny, niech i ten aspekt będzie poruszony.

    • to chyba prośba do mnie do kolejnej części

     • Blesso PL

      Ach ! Faktycznie. Przepraszam za pomyłkę 😉 .

     • czym wywołujesz rawy? rawtherapee, lightroomem czy czymś innym?

     • Blesso PL

      Moje foty z Pentaxa K-5II i Canona 6D wywołuję programem Capture One wersja 10.2.1 . Zapewne do obrabiania DNG z LG G6 potrzebne jest najnowsze oprogramowanie ( zgłaszane były problemy z wywoływaniem plików z tego telefonu i wpadaniem ich w różowy zafarb przy korzystaniu z Lightrooma). Niestety moja Lumia 650 nie jest wsparta aplikacją typu „Pro Shot” więc nie bawię się w obróbkę RAWów z tak małych matryc 😉 .

     • no i za chwilę się okaże, że RAW-y oferują gorszą jakość bo nie są w pełni wspierane przez oprogramowanie

     • Blesso PL

      Jeśli dany plik RAW zostanie rozpoznany przez oprogramowanie służące do jego „wywołania” to przeważnie(zawsze) nie będzie problemów z jego obróbką. Sprawa się trochę komplikuje w momencie gdy chcemy porównać np 2 różne pliki ( z dwóch aparatów) ustawiając punkt odniesienia (balansu bieli) na identyczny fragment fotki. Spotkałem się z informacjami, iż Lightroom miał kłopot z „bielą” DNG z LG. Ale RAW zawsze daje większe możliwości obróbki a z drugiej strony niweluje to co „psuje” oprogramowanie tworząc fotkę w formacie jpg. Można się o tym przekonać przeglądając testy aparatów fotograficznych prezentowane na portalach typu Optyczne czy Fotopolis.

     • problemy z Lightroomem naprawiono w grudniu 2017, nie każdego też stać na takie oprogramowanie

     • Blesso PL

      Zawsze może skorzystać np z darmowej wersji DxO Optics Pro 10, RawTherapee, Darktable czy taniego Affinity Photo. Do domowej cyfrowej ciemni nadadzą się idealnie. Po ich zastosowaniu nie będzie problemów z kolorem ….skarpetek.

     • a co polecasz? z dx miałem problemy, nie otwierał mi plików

     • Blesso PL

      Trzeba by przeanalizować warunki licencji trial i sprawdzić czy możesz zamieścić fotki na portalu z najnowszej wersji Lightrooma lub C1.
      Im nowsze oprogramowanie tym lepiej.
      Albo mógłbyś przekonwertować DNG na TIFFa ( Adobe DNG Converter ?) i wtedy pobawić się z obróbką w sofcie, który posiadasz.

  • tak, to typowy test pracy automatu z kilkoma próbkami trybu ręcznego oraz oversamplingu bo 99 % osób wykonuje zdjęcia z automatu i w ten sposób testuje się telefony

   w kolejnym odcinku zajmę się plikami DNG

   • V3

    Dokładnie. Rzadko kiedy ktoś się bawi w wywoływanie raw.

   • The Hooded Man

    Idąc twoim tokiem myślenia, to 99% ludzi robi fotkę w trybie auto i idzie dalej – Nie robi 15 fotek tego samego i nie wybiera później najlepszej fotki. Jeżeli więc ma być to test dla tych 99% osób, to cykasz po 1 fotce tego samego i idziesz robić zdjęcia w innych warunkach (również po 1 fotce).

    • Solar

     Dokładnie 99,9% ludzi tak robi, do tego służy smartfon. Ty patrzysz przez swój pryzmat, ponieważ w inny sposób wykorzystujesz aparat, jesteś w 0,1%. Przejdź się po rynku jakiegoś miasta i zobacz jak ludzie korzystają z aparatu. Podobno sporo podróżujesz po Polsce.

     • The Hooded Man

      Nie zrozumiałeś tego co napisałem. Ja wiem że ludzie tak korzystają z aparatu w telefonie, więc dlaczego Krzysiek porobił milion zdjęć i wybrał najlepsze z nich? – Najsprawiedliwiej byłoby gdyby porobił po 1 zdjęciu i koniec, czyli tak jak fotografują ludzie. Podchodzisz do samochodu, cyk Lumią, cyk LG i tyle, a nie 14 LG i 15 Lumią, a potem wybierasz… Skąd wiesz że robiąc po 30 zdjęć tego samego wynik nie będzie inny? – Nie wiesz tego, dlatego najlepiej robić tylko po 1 zdjęciu, a nie kombinować.

     • Solar

      Chciał być bardziej obiektywny. Wyeliminować jakieś przypadki. Sam gdy robię foto spoglądam czy jest poruszone, rozmyte itp. ,czy ja coś zepsułem czy może elektronika ale bez przesady. Sam widziałem kiedyś chłopaka co robił makro jakiemuś kwiatkowi z pól godziny, podstawiał te maty srebrne, odbłyśniki. Ale przeciętny Kowalski tak nie robi. Tylko cyk, patrzy w ekran, jak coś źle cyk raz jeszcze i idzie.

     • The Hooded Man

      No, ale wiesz że cykając kilka fotek pod rząd i wybierając najlepszą, traci się o wiele więcej czasu niż ręcznie by się ustawiło dany parametr? Z jednej strony pykasz 5 fotek bo balans bieli wyszedł źle, a a drugiej nie chce ci się użyć jednego przycisku do zmiany WB… Gdzie tu sens? Gdzie logika?

     • Solar

      Balans bieli to podstawa, to trwa moment. Ale sam wiesz, że można kombinować z ustawieniami na setki sposobów. Jedno zdjęcie robić pól godziny. Wyłuskiwać najmniejsze niuanse. Ale robią eksperci a nie przeciętny użytkownik.

     • The Hooded Man

      Ale każdy parametr ustawisz dużo szybciej ręcznie, niż gdybyś cykał 5 fotek pod rząd i sprawdzał czy dobrze wyszły. Lumia ma duże problemy z ostrzeniem (nie mówię o wersji XL, która potrafi w ogóle nie ostrzyć) i trzeba nieraz naprawdę sporo fotek cyknąć, żeby to dobrze wyszło… Ale można przecież wyostrzyć sobie ręcznie, więc po co sobie utrudniać? Wiem że dla kogoś kto się nie zna, ustawienia manualne to czarna magia, ale jest to porównywalne ze zmienianiem biegów w samochodzie (dla kogoś kto nie jeździł nigdy autem również jest to skomplikowane). I nie mówię tutaj o robieniu zdjęcia pół godziny, tylko o cyknięciu zwykłej fotki, żeby ryło na fejsa nie było rozmazane. Nie wiem czy wiesz, ale w auto to każdy aparat pierdzieli zdjęcia (mniej lub bardziej) i nie da się takim sposobem ustalić który aparat jest lepszym, bo tak naprawdę ocenia się jedynie to, który aparat mniej spierniczył zdjęcie i w którym smartfonie lepiej zadziałał soft. Nie ma to nic wspólnego z możliwościami optycznymi (jak mówi tytuł artykułu).

     • „Ale każdy parametr ustawisz dużo szybciej ręcznie, niż gdybyś cykał 5 fotek pod rząd i sprawdzał czy dobrze wyszły.”

      bynajmniej, robisz 5 zdjęć z rzędu o to by wyeliminować poruszenia ręki a nie zdjęcie sprawdzenie zdjęcie sprawdzenie, poza tym na Lumii podgląd balansu bieli jest wadliwy

      dwa, co z tego że wykonujesz zdjęcie w trybie ręcznym skoro i tak aparat nie potrafi ustawić prawidłowej barwy? zarówno Lumia jak i LG w kilku przypadkach zawodziły w trybie ręcznym pod kątem balansu bieli, dotyczy to głównie sztucznego oświetlenia bo przy naturalnym nie ma problemów

      możliwości optyczne a raczej fotograficzne obejmują wszystkie aspekty pracy aparatu a tryb ręczny był sprawdzany w kilku przypadkach gdzie zawodził automat

    • testujemy pracę automatu a nie „cykanie pojedynczej fotki”

  • jakie opcje odpowiadają za zmniejszenie szumów?

   rawy wywołane w rawtherapee mają więcej szczegółów i lepszy balans bieli, ale są mocno zaszumione

   • Blesso PL

    Zwróć uwagę na parametr ” przejrzystość” a także na standardowe ustawienia softu dla danego aparatu/telefonu. Możliwe, iż w programie „zaszyte” są profile zmieniające RAW w momencie jego otwarcia ( choć jest to mało prawdopodobne). Sprawdź poziom szumów korzystając z innego softu. Na portalu Optyczne.pl przetestowany był G6. Możesz się posiłkować również ich wnioskami .

  • powiedz tylko czy jak robisz np. 200 zdjęć na wakacjach to masz czas by bawić się w wywoływanie rawów?..

   • Blesso PL

    Pytasz mnie o to czy zadajesz pytanie …retoryczne ? 😉 ( Bo coś mi się wydaje, iż pytanie nie jest skierowane do mnie) . Jeśli tak- to …. mając lustrzankę i matrycę taką jak w Pentaxie K-5 nie wyobrażam sobie robić fotek w formacie innym niż RAW. Dzisiejsze matryce i ich „efekty rejestracji światła” dają olbrzymie możliwości do zabawy suwakami w takich programach jak Lightroom czy Capture One. Mam kilkaset tysięcy klapnięć lustra w swoich aparatach i około 75% z nich to typowe RAW. Czas do ich wywołania jest równie przyjemną chwilą jak i strzelanie samych fotek.

 • Chomiq

  „Żaden z aparatów nie przekłamuje kolorystyki karoserii” ja tutaj widzę dwa różne odcienie czerwieni.

 • MarcinQ

  Obecnie mam Nexusa 5x i uważam że jego aparat jest doskonały. Na krótko miałem LG g6 i bez żalu wróciłem do Nexusa, bo choć dwie ogniskowe w jednym telefonie to świetny pomysł, to jakość zdjęć w G6 wydawała mi się gorsza niż w 5X. Jednak ostatnio podczas archiwizacji zerknąłem na zdjęcia z Lumii 950 i moge z czystym sumieniem napisać że biją one na głowę i G6 i Nexusa 5x. Szczegółowość, plastyka na najwyższym poziomie… To najlepszy aparat w telefonie jaki miałem, a miałem ich niemało… https://photos.app.goo.gl/K2Yv0TkIHqJhb7wf1

 • jajeczny

  mam pytanie o tryb manualny w lg g6: czy aparat oferuje tryb półautomatyczny jak lumia? tzn wybieram jedynie iso albo czas migawki a resztę telefon robi sam. w ten sposób najczęściej robię zdjęcia w słabym oświetleniu i w nocy bez konieczności ustawiania wszystkich wartości dla każdego kadru oddzielnie.