Test możliwości optycznych: Lumia 950 vs LG G6 (cz.2)

Wracamy z kolejnym testem możliwości optycznych Lumii 950 oraz LG G6. Tym razem odpowiemy na dwa pytania: czy Microsoft poprawił jakość zdjęć w ostatniej aktualizacji aplikacji Aparat oraz czy tryb oversamplingu potrafi zdziałać cuda w słabych (i nie tylko) warunkach oświetleniowych.

Ogólne omówienie właściwości obu aparatów możecie znaleźć w pierwszej części testu. Przejdźmy więc od razu do kolejnych ujęć i ich analizy. Pełne wersje zdjęć jak zawsze do pobrania z linków do usługi OneDrive.

7. Światło słoneczne / kwiat

pobierz pełne wersje zdjęć: Lumia 950, LG G6

Zdjęcie wykonane w świetle dziennym, tuż przy oknie zasłoniętym żaluzjami. W pierwszej serii zdjęć, wykonanej z automatu, Lumia 950 w każdym przypadku wygrywa lepszym odzwierciedleniem barw i bardziej naturalną kolorystyką. Łodyga i liście są soczyście zielone (ciepło zielone a nie zimno zielone), kwiat nie jest tak blady jak w LG, donica lekko beżowa, stół w prawidłowym odcieniu ciemnego beżu, jedynie kotary są może nieco zbyt niebieskie, brakuje tu odrobiny fioletu. Zdjęcia z LG G6 są bardzo dobre, ale… nieco zbyt blade, bardziej sterylne, nie oddają prawidłowej kolorystyki, nasycenia barw, nie widać np. doświetlenia gałązek po lewej stronie, kolor zielony wpada za bardzo w niebieskawy, chłodniejszy odcień, kotary są zbyt jasne, stół pozbawiony szczegółów podłoża. Wniosek – automat ustawił zbyt niską temperaturę barwową. Zdjęcie wygląda jakby było wykonane przy świetle sztucznym a nie naturalnym. Poziom szczegółów jest praktycznie identyczny, przy czym LG nieco lepiej wyostrzyło kwiat po prawej stronie a Lumia stół. Lumia w automacie ustawia zdecydowanie niższe ISO, co też wpływa pozytywnie na mniejszą ilość szumów. Ocena ogólna: Lumia 950: 9 pkt, LG G6: 7 pkt.

8. Światło słoneczne / kwiat – tryb ręczny

pobierz pełne wersje zdjęć: Lumia 950, LG G6

Ta sama scena, tym razem wykonana w trybie ręcznym, z korektą balansu bieli na światło słoneczne (ok. 5000 K). Zdjęcie z LG wygląda o wiele lepiej, kwiat nie jest tak biały, wygląda nawet lepiej i ostrzej niż na Lumii. Zdjęcie z LG wygląda teraz praktycznie tak samo jak wcześniejsze z Lumii w automacie, co tylko potwierdza tezę o błędnym ustawianiu balansu bieli przez automat. Poza tym ma mniej szumów i nieco wyższy poziom detali w stosunku do poprzedniego z automatu. Najwięcej problemów obu aparatom sprawiły kurtyny. W ujęciu z LG są znowu zbyt jasne, z Lumii dużo lepsze, ale nieco za mało fioletowe. Ogólnie rzecz biorąc Lumia nieznacznie wygrywa naturalnością sceny. Zdjęcie wygląda po prostu lepiej, ale w zasadzie różnice są minimalne. LG znowu nieco lepiej ostrzy kwiat po prawej stronie i bardziej rozmywa podłoże. Ocena ogólna jest w zasadzie remisowa: Lumia 950: 9 pkt, LG G6: 8,5 pkt.

9. Słabe oświetlenie dziennie / kot – oversampling

pobierz pełne wersje zdjęć: Lumia 950, Lumia 950 OS, LG G6

Nasz ulubiony model, Mruczek, tym razem usiadł na kanapie o poranku, przy słabym świetle słonecznym. Przetestowaliśmy więc dodatkowo 8-megapikselowy tryb oversamplingu w Lumii 950 (zdjęcia środkowe), który podobno w takich warunkach rozwija skrzydła. Jak się okazuje, faktycznie tak jest. Zdjęcie wykonane w 8 megapikselach deklasuje dwa pozostałe wykonane w wyższych rozdzielczościach, tj. 13 i 19 MP. Wystarczy zwrócić uwagę na detale nad kocim nosem, jakość odwzorowania sierści, w tym ilość widocznych włosków. Jak widać rozdzielczość zdjęcia ma się nijak do ilości szczegółów. To, co zwraca uwagę to prawidłowy balans bieli na wszystkich ujęciach. Poprzednio narzekałem na to, że aparat Lumii wykonywał w takich warunkach przeważnie zdjęcia zbyt ciepłe a momentami wręcz przeżółcone lub z innymi błędami. Kot w słabych warunkach potrafił być zbyt pomarańczowy, zbytnio docieplony, teraz tak nie jest. Pytanie czy wcześniej automat pracował nieprawidłowo czy ostatnia aktualizacja zdziałała cuda i ustala prawidłowo balans bieli? Jak widać powyżej, balans bieli jest identyczny na Lumii i LG, a kot, kanapa czy torba w tle wyglądają tak jak faktycznie wyglądały w słabym świetle, bez dociepleń lub oziębień. Osobna sprawa to szczegółowość. Testując Lumię 950 XL narzekałem na brak szczegółowości. Wykonanie zdjęcia w takich warunkach rok temu graniczyło z cudem. Tym razem znowu jest inaczej. Poziom szczegółów w przypadku zdjęcia LG jest o całą długość gorszy. O ile bez powiększenia zdjęcia wyglądają podobnie, o tyle w powiększeniu jakość tym razem spada dramatycznie, co do tej pory nie miało miejsca w aż takim stopniu. Czy poprzedni test z kotem był błędny lub opłacony przez LG? Nie, wykonany był w innych warunkach oświetleniowych, z większą ilością światła, i wtedy LG pokazywało pazur. Przy słabym świetle niestety tym razem swój (koci) pozur pokazuje Lumia w trybie 8 megapikseli.
Ocena ogólna: Lumia 950: 8 pkt, Lumia 950 OS (oversampling): 9.5 pkt, LG G6: 7 pkt.

10. Sztuczne światło jarzeniowe / portret

pobierz pełne wersje zdjęć: Lumia 950, LG G6, LG G6 R

Robocze zdjęcie portretowe pewnego tyskiego malarza, wykonane z automatu w typowych warunkach „zróbmy coś na szybko na facebooka” (a potem obetnijmy boki i usuńmy z kadru ten fioletowy rękaw ;). Ze smutkiem muszę stwierdzić, bo unikam tego typu wyrażeń, że w tych warunkach Lumia 950 jakościowo po prostu zdeklasowała LG G6, który nie spisał się tak jak powinien, mimo całej serii ujęć. Idealne odwzorowanie kolorów skóry twarzy, bogactwo detali, idealnie dobrany balans bieli, to wszystko znajdziemy na zdjęciu po lewej. Zdjęcia z LG wyszło z kolei po prostu słabo. Nienaturalnie blado żółta cera, kompletny brak detali nie tylko przy powiększeniu, spore zaszumienie, widoczne np. na kwiatku z tyłu. Rzecz jasna za każdym razem wykonuję po kilka zdjęć i wszystkie wyszły podobnie, nie jest to więc wina np. przypadkowego poruszenia. Automat postanowił zastrajkować. Na szybko zmieniłem tryb na manualny, dokonując korekty m.in. balansu bieli. Jakość jest znacznie lepsza, kwiat z tyłu nie jest już tak zaszumiony jak wcześniej, ale nadal jest znacznie gorzej od Lumii. LG nie potrafił w trybie ręcznym odtworzyć prawidłowej kolorystyki skóry, mimo różnych ustawień balansu bieli, jedynie ocieplał bladość zamiast oddać róż i ukrwienie skóry. Widać to zresztą po żołtawej brodzie na zdjęciu po prawej, która swą prawdziwą siwiznę zachowała wyłącznie na ujęciu z Lumii. Zdjęcia zostawiam specjalnie niewykadrowane, po to by zachować oryginalne parametry i dane exif. Na powiększeniu różnice robią się już dramatyczne. Ocena ogólna: Lumia 950: 10 pkt, LG G6: 5 pkt.

11. Sztuczne światło – biała donica

pobierz pełne wersje zdjęć: Lumia 950, LG G6

Po raz kolejny sprawdzamy balans bieli i ostrzenie – tym razem naszym celem jest kwiat w białej donicy. I po raz kolejny obydwa aparaty wykonują dobrą robotę pod kątem balansu, co jest o tyle dziwne, że wcześniej Lumia zdecydowanie lubiła ocieplać scenę. Jedynie stół jest minimalnie bardziej brązowy. Jakość wykonywanych zdjęć jest w obydwu przypadkach na wysokim poziomie, a różnice wynikają wyłącznie z nieco innego punktu ostrzenia. Ocena ogólna: Lumia 950: 9 pkt, LG G6: 9 pkt.

12. Makro  – miniatura / oversampling

pobierz pełne wersje zdjęć: Lumia 950, Lumia 950 OS, LG G6

Ujęcie makro na 4-centymetrową miniaturę Wieży Eiffla, wykonaną z miedzi. Środkowe ujęcie prezentuje tryb oversamplingu w 8 megapikselach. W sumie wykonałem kilkadziesiąt zdjęć, w tym w trybie ręcznym i z zapisem do plików DNG. Bez względu na rodzaj stosowanej techniki i rozdzielczości Lumia 950 za każdym razem wygrywała. Z jednej strony zdjęcia z Lumii prezentują lepszą jakość ogólną, w tym prawidłowy balans bieli i większą szczegółowość (zdjęcie z LG ma zły balans bieli, jest zbyt żółte, pozbawione jest detali oraz prawidłowych odcieni na blaszce). Z drugiej strony Lumia pracując w automacie niemal natychmiast ostrzyła na obiekcie, bez potrzeby dodatkowej korekty. LG G6 miał tutaj ogromne problemy, większość zdjęć wychodziła nieostra, dlatego też testy powtarzałem praktycznie przez cztery dni. Dodam jeszcze, że zdjęcie wykonywane było nie z ręki tylko z oparciem w celu większej stabilizacji. Zarówno w automacie jak i w trybie ręcznym (ostrość ustawiana na makro) aparat z dziwnym upodobaniem rozmazywał obraz i nie potrafił wyostrzyć napisu na blaszce, szukając bezwiednie punktów ostrości. Rozwiązaniem okazywało się lekkie oddalenie aparatu. Lumia nie tylko potrafiła wykonać bez problemu zdjęcie z odległości ok. 8 cm, ale też w tym samym ustawieniu oferowała szersze ujęcie. Aparat MS, niezależnie od miejsca ustawienia, ostrzył natychmiast i bez problemów. Spójrzmy jeszcze na zdjęcie wykonane z użyciem oversamplingu. „Tylko” 8  megapikseli oferuje jakość praktycznie identyczną jak przy 19 i lepszą od 13 MP LG. Po raz kolejny LG wymuszał wysokie ISO, co samo w sobie prowadziło do większej ilości szumów. Ocena ogólna: Lumia 950: 9 pkt, LG G6: 6 pkt.

13. Zoom – miniatura / oversampling

pobierz pełne wersje zdjęć: Lumia 950, Lumia 950 OS, LG G6

To samo ujęcie z zoomem cyfrowym x2 i ujęciem na tabliczkę. Po lewej Lumia 950, w środku Lumia w trybie 8 MP oversamplingu, po prawej LG G6. LG oferuje nieco większy zoom cyfrowy, tyle że jest on praktycznie nieprzydatny. Jakość jest co najwyżej średnia. W przypadku Lumii zoom x2 zapewnia znacznie wyższą jakość. Zresztą, „znacznie” to za mało powiedziane. Lumia w ujęciu z zoomem cyfrowym po raz kolejny deklasuje LG G6. To ujęcie też nastręczyło mi najwięcej problemów i wymagało zrobienia kilkudziesięciu zdjęć (a nie trzech), po to by wykluczyć ewentualne pomyłki w działaniu aparatu. Mimo kilkudniowych sesji efekty pracy zoomu LG G6 okazały się być mizerne. I rozdzielczość nie ma tu nic do powiedzenia, bo zdjęcie w 8 MP z Lumii oferuje najwyższą jakość mimo mniejszej ilości pikseli. W przypadku innych obiektów testowych efekty były podobne. Ocena ogólna: Lumia 950: 9 pkt, LG G6: 5 pkt.

14. Zimowa sceneria/ oversampling

pobierz pełne wersje zdjęć: Lumia 950 OS, LG G6

Ostatnie zdjęcie w tej serii. Tym razem LG kontra Lumia 950 w trybie oversamplingu, w pełnym, porannym świetle. Zdjęcia wykonane Lumią są odrobinę cieplejsze i czystsze, mają więcej światła. Obraz na powiększeniu jest pozbawiony szumów w przeciwieństwie do LG. G6, w porównaniu do innych ujęć, znacznie lepiej radzi sobie z balansem bieli, zieleń nie jest tak chłodna i niebieskawa, barwy liści są praktycznie takie same jak na Lumii, z wyjątkiem tych zacienionych. Kadr z Lumii wygląda perfekcyjnie, niczym osobne zdjęcie, pomimo niższej rozdzielczości. Widać tu po raz kolejny, że jakość zdjęcia, czystość, miękkość, naturalność barw nie ma wiele wspólnego z rozdzielczością. Tryb oversamplingu pozwala na wykonanie zdjęcia praktycznie takiej samej jakości jak w pełnej rozdzielczości. Ocena ogólna: Lumia 950 OS: 9 pkt, LG G6: 8 pkt.

PODSUMOWANIE II części: Lumia 950: 73,5 / 80 pkt – LG G6: 55,5 / 80 pkt.
PODSUMOWANIE I części: Lumia 950: 44,5 / 60 pkt – LG G6: 49 / 60 pkt.
Łącznie: Lumia 950: 117,5 / 140 pkt (83,9 %) – LG G6: 104,5 / 140 pkt (74,6 %)

Po dwóch odcinkach testów na mocne prowadzenie wychodzi Lumia 950, z 9 pkt % różnicy (84 : 75). Czy zmiana ta wynika z ostatniej i w sumie niespodziewanej aktualizacji aplikacji Aparat, która miała miejsce 19 stycznia tego roku (w kręgu Fast w październiku zeszłego roku)? Nie, ponieważ pierwsza część testu powstała już po aktualizacji do nowszej wersji i wszystkie opisane tam błędy w działaniu Lumii 950 są nadal aktualne. Na starszej wersji oprogramowania wykonano tylko jedno zdjęcie (to z butelką Cappy), pozostałe już po aktualizacji.

Czy mimo wszystko Microsoft poprawił jakość zdjęć w Lumii 950 w ostatniej aktualizacji Aparatu? Tego nie wiem, ale nie ukrywam, że zdjęcia wykonywane obecnie są znacznie lepsze od tych sprzed roku, kiedy to jeszcze miałem Lumię 950 XL. Najbardziej zaskakuje prawidłowa praca automatu w zakresie balansu bieli. Białe donice kiedyś były różowe, teraz są idealnie białe. Twarze wyglądają jak twarze, a nie jak „pomarańczowe parówki”. Zdjęcia w słabych warunkach są ostre – zdjęcia kota są zdecydowanie lepsze od tych wykonanych Lumią 950 XL rok temu (nie wspominając nawet o Lumii 930), kiedy to ostrzenie szwankowało na całej linii. Być może była to wada fabryczna mojego starego aparatu w wersji XL, osoby, które użytkują Lumię 950 dłużej być może nie zauważą żadnych różnic.

LG G6 w tym odcinku pokazało swoje wady: momentami zły balans bieli w automacie, problemy z wykonaniem dobrego makro i kiepski jakościowo zoom. Pomimo tych błędów należy powiedzieć jedno: zarówno Lumia 950 jak i LG G6 to bardzo dobre aparaty, przy czym każdy z nich sprawdzi w innych warunkach i każdy z nich zalicza swoje błędy. Raz LG ma problemy z prawidłowym balansem bieli, innym razem to Lumia wykonuje gorsze zdjęcie lub mniej szczegółowe itd.

Na chwilę obecną, po wykonaniu kilkuset zdjęć, muszę jednak powiedzieć, że znacznie częściej to Lumia 950 wykonuje lepsze, bardziej naturalne zdjęcia. Czasami jednak aparat w Lumii nadal potrafi zaszwankować, szczególnie w warunkach zimowych i nocą, kiedy to zdjęcia naraz robią się żółte lub z odcieniem różu. Są to jednak wypadki sporadyczne. LG, mimo że obecnie przegrywa na punkty, oferuje znacznie więcej w trybie manualnym, co będzie też przedmiotem kolejnych odcinków. Warto też dodać, że po stronie Androida mało jest lepszych aparatów od tego z LG G6, a jeśli są to w dwu, a nawet trzykrotnej cenie G6. Jeżeli ktoś sądzi, że Samsung S7 lub S8 działa znacznie lepiej od G6, to niestety może się zawieść. Aparaty są porównywalne. I tutaj widać jakość techników MS z 2015 roku…

Powyższe dwa testy to oczywiście nie koniec pojedynku, a raczej początek. Zobaczymy jak Lumia i LG poradzą sobie w kolejnych. Mam nadzieję, że dołączą do nich kolejne aparaty. Jak zrobi się cieplej, cały odcinek poświęcę na sesje portretowe. A Wy jak oceniacie jakość powyższych zdjęć i zdjęć wykonywanych przez swoje aparaty?

 • Mac

  Widać kot już ma dość Twoich zdjęć. Wracając do aparatu to trzeba sie pogodzić że LG G6 to nie fotosmartfon z najwyższej półki.

  • kot idzie już na emeryturę

  • V3

   Nigdy nim nie byl. Tylko mało kto chciał słuchać. 😊

 • The Hooded Man

  Microsoft tak ustawił soft, żeby w trybie auto barwy były ciepłe, wręcz przesycone. LG postawiło na zimne barwy, co daje większe pole manewru. Tryb ołwersamplingu nie ma sobie równych, dlatego właśnie L950 świetnie uzupełnia fotograficznie inne smartfony (u mnie lumia 950 cały czas wspomaga LG G6). Lumia nadaje się bardziej dla ludzi, którzy fotografują w trybie auto, a G6 dla tych, którzy zajmują się szerzej fotografią. W obu przypadkach mamy do czynienia ze średniopółkowymi modułami fotograficznymi, a całą robotę robi głównie oprogramowanie (w obu przypadkach producenci softu przeszli samych siebie). Gdybym miał zrezygnować z jednego z tych dwóch aparatów, to oczywiście zrezygnowałbym z lumii, ponieważ LG jest zdecydowanie lepszym smartfonem fotograficznym.

  • Solar

   Kolego no i….😉. Twoje ostatnie zdanie przeczy temu testowi.
   Wynik 70do50 na 80mozliwych, na korzyść Lumii to jest maaassssaaakraaa😉😉

   • The Hooded Man

    Ale w tym „teście” nie ma wcale pokazanych możliwości fotograficznych.

    • czekam na obiecane zdjęcia w takim razie 🙂

     • Solar

      to samo napisałem ponizej😉
      Na marginesie dobra robota. Czekam na artykuł jak ogólnie spisuje się L950. Je jeszcze nic nie potestowałem, brak czasu

     • jako niszowy telefon bez aplikacji sprawuje się wyśmienicie, świetnie się na nim czyta maile i dokumenty, używa Skype’a i przegląda zdjęcia czy facebooka, zdjęcia pierwszoligowe, niestety na tym funkcjonalność Lumii się kończy

     • Solar

      a jak Edge, wiesza sie przy kilku kartach

     • wieszać się nie wiesza ale na niektórych kartach zacina przy przewijaniu, wkurzające jest też cofanie wstecz przy geście w lewo

     • Mi czasami się wiesza i niekiedy zamyka wszystkie karty

     • w każdym razie za 500 zł zdecydowanie wolałbym prostą lumię 950 z pięknym ekranem niż jakiegoś lagującego androida z dolnej półki

     • Solar

      Ceny idą w górę ☝🏻😉. A jak spisuje sie P10lite, ceny w MediaMarkt spadają.

     • porządnie, fajny średniak z mega mocną baterią

     • The Hooded Man

      No chyba będę musiał wyjść rano i coś porobić 😉 Nie ukrywam że się zawiodłem tym artykułem, a czekałem na niego z niecierpliwością 😉 Po zapowiedziach myślałem że poniesie cię fantazja, a tu znowu mruczuś 😉

     • niestety warunki pogodowo – chorobowe nie sprzyjają fantazji

     • The Hooded Man

      No wiem… Właśnie głównie z powodu pogody, nie zrobiłem jeszcze fotek dla ciebie.

    • Solar

     A Ty dalej swoje, sorry ale jak beton, niczym nie skruszysz. To tylko telefony, nie wymagajmy fotografii jak od lustrzanek. Spotkałem się z masą opinii na temat L950 że ma najlepsze foto. Podawałem tu nawet link do portalu o fotografii, i autor pisał że 950 jest niedoścignionym wzorcem. Jak w poprzednim teście nieznacznie wygrała G6 to chwaliłeś test, teraz test jest be. Napisz do Krzyśka, podeślij swoje fotki. Chętnie poczytam test nr 3.

     • Solar

      no to roznic nie widac

     • no raczej widać 🙂

     • Solar

      Oglądałem na telefonie. Figurka jak figurka Eiffela. Różnice to są przy foto pejzaży np.gór w przybliżeniu.

     • jak otworzysz na większym ekranie to dopiero wtedy zobaczysz różnice, tak to faktycznie nie widać

     • The Hooded Man

      A ja ci już nieraz pisałem, że fotkę drzewa na fejsa w ołwersamplingu L950 zrobi najlepszą, tylko co z tego skoro lumia umie tylko takie fotki robić. Podeślę fotki, podeślę… Tylko niech pogoda będzie na to dobra, bo żeby pokazać możliwości fotograficzne tych smartfonów, będę musiał troszkę czasu w plenerze spędzić.

     • Solar

      To ja już nie kumam. To Ty chcesz telefonem robić sesję fotograficzną do National Geographic.??.

     • The Hooded Man

      Chcę pokazać możliwości fotograficzne obu smartfonów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się który aparat w telefonie jest lepszy, to wyciskasz z nich max. Będę musiał porobić troszkę zdjęć artystycznych, sportowych, koncertowych, krajobrazowych, przyrodniczych, portretowych… Postaram się jutro zrobić kilka zdjęć bokeh, malowanie światłem, noir, makro, w ruchu, flary, trochę obiektów, perspektywa… Oczywiście jeżeli pogoda na to pozwoli.

     • Uważasz, że to tego typu fotografii mają służyć smartfony? Chyba nie tędy droga. Do takiej fotografii służą aparaty fotograficzne, a nie smartfony. Aparat w smartfonie ma służyć do zrobienia zdjęcia na szybko (do dokumentacji, do szybkiej publikacji w Internecie, itp.) A do zdjęć artystycznych są dedykowane urządzenia (i celowo nie piszę, że tylko lustrzanki). Aparatem smartfona nigdy nie zrobisz dobrego, artystycznego zdjęcia ze względu na jego mikroskopijną wielkość matrycy. Jeśli by tak było, dawno przestano by produkować choćby lustrzanki z matrycą o wymiarach pełnej klatki.

     • The Hooded Man

      Żyjesz w 2009 roku?

     • Żyję w 2018 roku i zdjęcia robię pełnoklatkową lustrzanką.

     • The Hooded Man

      No to musisz być świetnym fotografem, skoro masz lustrzankę. I obiektywy też pewnie masz…. Czad.

     • Solar

      Kolegi się nie przekona, niestety.

     • The Hooded Man

      Przekonaliście mnie, od dzisiaj aparatu w smartfonie będę używał tylko do cyknięcia notatek i fotek z grilla. A ja głupi jakieś fotki artystyczne cykać chciałem… W Mobile photography Awards udział chciałem brać… Muszę oddać wszystkie pieniądze zarobione na fotografii mobilnej i usunąć wszystkie zdjęcia, które nie są szybką fotką na fejsa albo zdjęciem dokumentacji. Ale najważniejsze że znam już prawdę. Dzięki 😉

     • Jak zamontują aparaty foto w wibratorach, to pewnie też zrobią konkurs Vibrator Photography Awards. Też weźmiesz udział?

     • Solar

      Dobre. W punkt 👌👌 🤣☺

     • The Hooded Man

      No nie, ja znam już prawdę, oświeciliście mnie. Ja teraz to tylko z lustrzanką będę chodził i piętnastoma obiektywami w torbie. Wtedy będę już mógł wykonywać fotografię artystyczną, czy muszę coś jeszcze dokupić? Nauczaj mnie proszę, bo ja nie wiedziałem że smartfonem nie można robić dobrych zdjęć i że tylko lustrzanka.

     • Solar

      Wszystko można w obecnym świecie nazwać. Artystyczna fotografia smartfonowa. To tak jakby nazwać Kasie Cichopek i bracia Mroczków profesjonalnymi aktorami.

     • oczywiście że istnieje fotografia smartfonowa

      bo telefon jest tylko narzędziem i dobry fotograf zrobi lepsze zdjęcie LG G6 niż laik lustrzanką

     • Solar

      Teraz to wszystko istnieje np.konkursowa jazda na rowerze na jednym kole, czy MŚ w rzucie w dal tel komórkowym. Ale czy jest to mądre i ma to sens??

     • V3

      Hahaha. Robert to ja sie pisze na oglądanie wyników prac 😊

     • Niestety już zamontowali, przypadkiem oglądałem film w tym temacie po 23:00…

     • V3

      Krzysiek ja myślę ze trzeba rozszerzyć tematyke forum 😁 jestem za.

     • Solar

      No właśnie. Do tego służy aparat w smartfonie. Do cykania fotek na grillu lub notatek. Ty sobie wymyśliłeś jakaś artystyczną fotografie smartfonową. To tak jakby powiedzieć, że ja jestem mistrzem rajdowej jazdy na hulajnodze. 😉😉😉. Do artystycznej fotografii wykorzystujemy profesjonalne aparaty najlepiej z kliszą. Tak samo jak profesjonalni graficy korzystają z kineskopów a nie monitorow LCD

     • The Hooded Man

      Czyli nie da się zrobić artystycznych fotografii smartfonem, tak?

     • The Hooded Man
     • Solar

      No właśnie na fotopolis był art, ze L950 jest niedoścignionym wzorem foto mobilnym. A co do zarabianie na foto smartfonowym, to najnowszy Hit, siostry Godlewskie również zarabiają dziesiątki tyś na śpiewaniu artystycznym🤣🤣

     • The Hooded Man

      Stary, jesteś największym ignorantem jakiego tutaj widziałem. Nie znasz się na fotografii nawet w najmniejszym stopniu i opowiadasz jakieś bzdury, robiąc z siebie klauna. Był tutaj taki, który dokładnie tak jak ty robił z siebie idiotę, żeby tylko się z kimś nie zgodzić i żeby wszyscy myśleli że to on ma racje, a nazywał się on RDF. Tak jak napisałem już wcześniej, wygrałeś, smartfon nie nadaje się do innych zdjęć niż szybka fotka na fejsa. Koniec tematu i nie pogrążaj się już więcej.

     • Solar

      Fakt, nie znam się na mobilnej fotografii artystycznej. A wiesz dlaczego???. Mędrcu i mistrzu ponieważ czegoś takiego nie ma. Ale, żeby nazywać kogoś klaunem i idiotą?. To świadczy o Twoim poziomie. Ja tak nikogo nie nazywam. Zawsze Ciebie uważałem za merytorycznego gościa. Z kulturą. Ale cóż pomyliłem się. Ale ponoć rzeczą ludzką jest się mylić. Uważam, że powinieneś za te słowa przeprosić. Szczerze nie liczę na to. Pobluzgaj jeszcze, jeśli poczujesz się lepiej 🤣🤣🤣

     • The Hooded Man

      Nie powiedziałem że jesteś klaunem i idiotą, tylko że swoją ignorancją robisz z siebie klauna i idiotę (czytaj ze zrozumieniem). Oczywiście że nie ma mobilnej fotografii artystycznej, a te wszystkie fotografie z MPA nie istnieją (ci wszyscy ludzie wymyślili sobie tylko te zdjęcia, ja tylko wymyśliłem sobie to że ci je pokazałem, a ty tylko wymyśliłeś sobie że je obejrzałeś). Wspinasz się widzę na wyżyny własnego ignoranctwa i już dawno przebiłeś w tym śp. RDF-a. Nie będę cię za nic przepraszał, bo nie mam za co, a jeżeli przeszkadza ci że ktoś napisał, że robisz z siebie klauna, to przestań go z siebie robić, a nikt nie będzie ci tego wypominał.

     • Solar

      Nie kolego powiedziałeś. Tak samo gdybym ja napisał, że zachowujesz się jak idiota, ponieważ nie docierają do Ciebie argumenty. To co nie nazwałem Ciebie tak.
      A co do , jak to piszesz śp. RDFa to może miał kontrowersyjne opinie na temat MS mobilnego na tamte czasy. I co?. Wszystko się sprawdziło, że MS mobilny umarł. Także nietrafione porównanie. Masz swoje lata ogarnij się w swoich opiniach i bluzganiu, bo nie o to chodzi. Odeprzyj argumenty, porób fotki. Niech Ci się zechce. Bądź merytoryczny.

     • V3

      No i dobrze. Ale ten konkurs jest tak ważny i znany jak wyścig o złote galoty sołtysa w Chruszczobrodzie, albo jak wynik meczu Izolatora Boguchwala. A wiesz ze sugerując ze ktoś robi z siebie klauna, sam zachowujesz sie podobnie ? Chcesz cos udowodnić ? To dawaj do NatGeo Awards. Będziemy cie dopingować z Lumiami w ręku 😊

     • The Hooded Man

      Ale chyba nie wiesz o co chodzi, prawda?

     • V3

      No nie wiem. W sobotę wieczorem koło polnocy to co najwyżej mogę znalezc jakies Alko pod ręką a nie info konkursowe 😃

     • Solar

      Nie. Ja już dalej nic nie czytam. Ja jak zwykle sobota i „jestem po dobrym winku z Lidla😁” i czytając nie mogę, posikam się, RDF i jego emerytura w punkt😁

     • The Hooded Man

      Dobra, ale kupujecie mi sprzęt, którym będę mógł konkurować z innymi.

     • V3

      To nie będzie trudne. Lumia 950 została właśnie okrzyknięta foto smartfonem wszechczasów.
      Poza tym sam mówiłeś że liczy się człowiek ☺ nie kwestia obiektywu a sprawnego oka i ręki ☺ coś jak Serce i Szpada.

     • V3

      Zaś RDF. Chlop juz nie może nawet na spokojnie emerytury na Surface doczekać bo ciągle ktoś go wywołuje 😊
      Btw chyba cie mocno irytuja opinoe innych skoro urządzasz personalne wycieczki 😊

     • Solar

      ze śmiechu nie mogę 😀

     • The Hooded Man

      Mówisz… W personalnych wycieczkach to jesteś tutaj chyba mistrzem, więc tak średnio to poważne jak u innych to wypominasz 😉 A co do RDF-a, to czuję że on tutaj jest 😉

     • V3

      Ja nie mówię że jestem doskonały 😁 fakt urządzam czasem ostre Ale też niezbyt często ☺ RDF podglada na bank. To Fetyszysta.

     • Solar

      I pewnie się cieszy😁😁. A dlaczego V3? , powinieneś być V12😉😉

     • V3

      Bo ja jestem skromny 🤣 p9za tym V3 latal a V12 tylko jezdzi po szosie haha 😁

     • V3

      Oj tam nie przesadzaj 😊 ta stowke za fotki zachowaj 😊
      A tak serio. Jak uważasz ze ta fotografia artystyczna taka dobra to startuj do NatGeo awards. A nie jakieś tam Mobile. Jak kraść to miliony. Pamiętaj 😊

     • The Hooded Man

      Wiesz, fotografia mobilna interesuje mnie dlatego, że nie jest robiona na profesjonalnym sprzęcie. Już Nokią N8 robiłem takie foty, że ludzie z branży foto, nie wierzyli mi że zrobiłem je telefonem.

     • V3

      Nie dziwię się. Nokia N8 to była legenda. Sam nią zrobiłem lepsze foty niż aparatem o filmach nie mówiąc a jestem laikiem. ☺

     • Tomasz Obara

      Kompletnie się z Tobą nie zgadzam, gdyż „komórki” trafiają pod strzechy gdzie zdjęcia, które się wykonuje lądują w rodzinnych albumach. Ponieważ większość imprez rodzinnych odbywa się w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, to najlepsze testy aparatów są właśnie w takich miejscach. Sztuczne światło i słabe światło obnaża najlepiej niedoskonałości optyki i oprogramowania. W obecnym momencie rozwoju techniki zdjęcia na otwartej przestrzeni w świetle słonecznym wychodzą niemal identycznie w każdym flagowym modelu. Osobiście często używam trybów manualnych, ale oprogramowanie staje się coraz lepsze, obiektywy jaśniejsze i praktycznie tryby automatyczne wystarczają w większości przypadków.

     • Solar

      Serio, koledze tego nie wytłumaczysz. Jak dalej będziesz w kontrze, to zbluzga Ciebie jak mnie. Jest to słabe 👎🏻 i przykre.

     • zgadzam się, że „słabe światło obnaża najlepiej niedoskonałości optyki” i nawet profesjonalne cyfrówki typu Lumix FZ200 mają problemy ze zrobieniem zdjęcia grupowego w ciemniejszym pomieszczeniu

      natomiast telefony powinny być testowane w każdym celu, i amatorskim, i bardziej zaawansowanym

     • The Hooded Man

      Masz rację, dzisiejsze smartfony robią w słońcu porównywalne zdjęcia, a oprogramowanie robi praktycznie całą robotę, teraz nawet z tańszych modułów fotograficznych można wycisnąć super jakość, jak chociażby w L950 albo G6, które mają aparaty ze średniej półki. Co do sztucznego oświetlenia, to nawet drogie aparaty sobie z tym nie radzą w auto, a uznawać lepszość aparatu po tym jak robi zdjęcia w ciemniejszym pomieszczeniu jest złe. Dzisiejsze smartfony mają aparaty dorównujące dobrym kompaktom a nawet tańszym lustrzankom, więc jest powiedziałbym rewelacyjnie. Już kilka lat temu Stephen Alvarez do National Geographic robił zdjęcia lumią 930, która znacznie odstaje od dzisiejszych topowych fotograficznie smartfonów. Zwykłemu Kowalskiemu w większości przypadków wystarcza tryb auto (to fakt), ale podam ci przykład – dostaję zlecenie wykonania projektu, katalog produktów… Jeżeli mam zrobić fotki na miejscu u klienta, to biorę lustrzankę i obiektywy, żeby u klienta wyglądać profesjonalnie, ale jeżeli umawiamy się że klient przysyła mi towar i robię to sobie u siebie w biurze, to robię to smartfonami i widząc finalny efekt, nikt mi nie powie że to nie było profesjonalnym aparatem robione. I wiesz co, połowa ludzi z branży fotograficznej używa smartfonów, a lustrzanki wyciągają tam gdzie muszą wyglądać profesjonalnie albo gdzie obiektywy są koniecznością.

     • zawsze można też lustrzankę sparować z telefonem 😉

     • V3

      Ale zdjęcia kaszanki w promocyjnej cenie do gazetki hurtowni miesnej sie nie liczą 😁

     • The Hooded Man

      To był przykład, nie robię tylko reklamówek 😉

     • V3

      Wiem przecież. Uważam Że za bardzo sie spinasz. Wyluzuj. To nie jest portal o foto artystycznej. Cos co wg nas jest artystyczne może takie byc Tylko w naszym kręgu 😊 jeden zje kaszankę, drugi woli kurczaka.

     • The Hooded Man

      Ale to nie ja się spinam. Ten Solar dostał jakiegoś porażenia, jak napisałem że chcę porobić zdjęcia które pokażą maksymalne możliwości obu aparatów. A co do artystycznej fotografii, to kij z nią, mogę równie dobrze porobić zdjęcia sportowe, tylko muszę wtedy pojechać na jakiś mecz koszykówki.

     • V3

      Solar jest w porządku. ☺ musisz pamiętać że my tu często rozmawiamy pół żartem pół serio. Naprawdę nie ma sensu brać tego do siebie.

     • Solar

      Dokładnie ns mecz koszykówki i zrób profesjonalne foty smartfonem do Przeglądu Sportowego. Albo poczekaj, może zawody F1. Dofinansujemy z Patronate😁😁☺ 🤣🤣🤣

     • Tomasz Obara

      Pierwsze zdjęcia z tej paczki są z kosza. Lumia 950
      https://1drv.ms/f/s!ArZVxGuGp89Th7V86iuNyf459iZ99Q

     • Solar

      Koniec 😀 😁😁😀😀😀😂😂 🤣🤣🤣🤣

     • Tomasz Obara

      Ostatnio dostałem zdjęcia z profesjonalnej lustrzanki ze zdjęciami z wesela. Sztuczne oświetlenie, ruch. Mnie udało się zrobić jedno ustane zdjęcie w trybie pro. Zdjęcia z lustrzanki bez szumu, bez poruszenia z piękną rozpiętością tonalną, jak żywe. Zdaje się, że Tobie chodzi tylko o fotografowanie martwej natury. Wtedy trzeba by inaczej podejść do testu, ba, oceniać innymi kategoriami. Test Krzysztofa jest ogólny, wielotematyczny z perspektywą na rozszerzenie o portret itp.

     • The Hooded Man

      Na wesele i na safari dobry aparat to podstawa 😉 Tak, ja używam smartfona w pracy głównie do martwej natury, ale nie tylko. Jak ręce nie będą grabiały na dworze, to zrobię porównanie G6 i L950, w troszkę innych warunkach.

     • Tomasz Obara

      Jestem ciekawy różnic między zdjęciami z różnych aparatów. Może faktycznie nas tu wszystkich zaskoczysz

 • Solar

  Ja jak mówiłem miesiąc temu, że Lumia 950 pomimo lat nadal dorównuje a nawet przewyższa fotograficznie obecne flagowce to wysyłaliście mnie do okulisty. Ten test zmiażdżył G6.

 • Microsoft powinien kontynuować sprzedaż telefonów jako urządzenia fotograficzne, dla wąskiej grupy odbiorców, bo to jedyne co im wyszło i wychodziło. Pytanie tylko co się stało z zespołami odpowiedzialnymi za optykę Zeissa, PureView i inne technologie…Juha Alakarhu już w MS niestety nie pracuje.

  https://blogs.windows.com/devices/2015/10/15/camera-magic-on-microsoft-lumia-950-and-lumia-950-xl/

  • Nokia 8 na pewno ma optykę Carla Zeissa

   • wombat

    I robi słabe zdjęcia.

    • A tego to nie wiem, nie miałem okazji testować ale lepiej wiedzieć na przyszłość 🙂

     • wombat

      Zdjęcia co najwyżej można uznać za przeciętne, na poziomie telefonów za 1000 zł. Strasznie mnie HMD zawiodło pod tym względem, tyle nadziei na świetny aparat, a tu taki klops.

     • Dobrze wiedzieć bo Lumia w końcu kiedyś wysiądzie

 • Live Pac

  pytanie. to portal z wiadomościami czy portal z reklamami więcej tego drugiego. co krok to reklama aż, się źle to czyta.

  • Solar

   Reklama czego, nieprodukowanej Lumii???

   • chodzi mu o reklamy w przeglądarce bez adblocka

    • Live Pac

     Dokładnie tak bo więcej reklam niż artykułu.

  • te dodatkowe durnowate reklamy wyświetla niestety od kilku dni Disqus :/

  • Disqus wprowadził płatne subskrypcje. Bezpłatna też jest, ale jak widać z ogromnymi reklamami. Zapewne chodzi Ci o reklamy tuż nad komentarzami. Jeżeli nie zmienią wielkości reklam to w niedługim czasie będę musiał wyłączyć standardową reklamę bo też mnie to razi po oczach.

 • Pathfinder

  Teścik OK. Zwycięzca: KOT 😀
  Lumie (z dobrą optyką) zawsze robiły dobre zdjęcia… fajne, miękkie – nie ostrzone do granic możliwości jak to obecnie jest w modzie 🙂
  W załączniku – jak wejdzie, moje archiwalne zdjęcie z Lumii 1520 wygrzebane przepastnych archiwów (hi-res) https://uploads.disquscdn.com/images/39cbec9d24626983248773c79bb4e32f2754574378cbaa88663a6835e478ac92.jpg

  • super fotka

  • Roger

   Tego typu zdjęcia na L1520 wychodziły mi całkiem dobre, lecz w słabszym oświetleniu było już dużo gorzej.

 • Tomasz Obara

  Oby trzecia część testu objęła też inne aparaty. Czekam m.in. na Galaxy S8.
  A to mój dzisiejszy test w sztucznym oświetleniu:
  1) Lumia 950
  https://1drv.ms/i/s!ArZVxGuGp89TitIGb1xQodbzcC0b-A

  2) Galaxy S8
  https://1drv.ms/i/s!ArZVxGuGp89TitIHc6AxsqS1U2-yyQ

 • V3

  Stało sie to, o czym każdy tutaj wiedział od samego początku. Lumia 950 rozbiła G6 podczas testu. Bardzo możliwe ze 930 tez by sobie poradziła z G6.
  Nie jest to kwestia sympatii. To kwestia technicznych możliwości.
  Innymi slowy za bdb pieniążki wciąż można mieć rewelacyjny foto smartfon.

  Dziek Krzysku za test.

  • Solar

   Syn Robina zaraz Ciebie zje🤣🤣🤣🤣lub Zielonej Strzały, nie wiem co on sobie tam ubzdurał,🤣🤣😀

   • V3

    Robin……the hooded man……😁

  • no raczej L930 wypada blado obecnie, natomiast bardzo podobają mi się archiwalne zdjęcia z L925

   • V3

    Polemizowałbym 😊 nawet nie wiesz jak bardzo chciałbym ci pokazać urlopowki robione L930 na slnecznej Coscie w ciągu dnia lub nocą w klubie. A może poszperam i wynajdę cos neutralnego ??

    • Solar

     Dawaj wszystkie tu sami swoi😉😉

     • V3

      To musze mój zewnetrzny 1TB uruchomić. Znajdę i pozgrywam w wolnej chwili. Z 950, 930 i S6 oraz s7. Mogę tez zalczyc z L820, 925 i Nokii N8 dla porównania.

  • Z drugiej strony Lumia zawiodła całkowicie przy zdjęciach z pomnikiem, które musiałem powtarzać kilka razy i nadal wychodziły słabo

 • heniek

  Sorry ze nie na temat Co mogę mieć za problem? włączam muze taka jedna i taki dźwięk jest jak bulgotanie wody a reszta normalnie smiga chyba nie od glosnika na youtubie

  • Solar

   Napisz po polskiemu😉

   • heniek

    Nie wiem jak to wytłumaczyc włączam muzykę na youtube i jest takie bulgotanie jakbym był pod woda tylko mam tak jedna nuta a inne normalnie śmigają robiłem hr i nic

    • V3

     Zbyt niska jakość. Prawdopodobnie włącza ci sie 144p. Zmień na wyższa.

     • heniek

      Ale wiesz o co mi chodzi?? Bo używam apki awesome youtube

     • V3

      Tak. Wejdź w ustawienia odtwarzanej muzyki pod YT. Ten bulgot wystepuje jak masz zbyt niska jakość odtwarzanego video lub dźwięku. Najczęściej 144p właśnie.

     • heniek

      Miałem ustawione na 1080p i to samo jest to na ile mam ustawić?

     • V3

      Mnie się to działo pod Symbianem kiedy odtwarzal 144p właśnie. Spróbuj OGYoutube .

     • heniek

      Tubecast for youtube pobrałem i to samo tylko z jedna nuta tak mam i w przeglądarce tez zwala normalnie

     • V3

      Jaki smartfon jaki system ? Połączenie wifi czy lte
      Jeśli wszystko ok a tylko ta jedna nie działa to duża szansa że to wina odtwarzanego pliku.

     • heniek

      Lumia 640 najnowsza wersja systemu końcówka 158 przez wifi polaczenie

     • daj tytuł tej nuty (link do yt)

      może po prostu padł ci głośnik?

     • heniek

      Ale to śmieszny tytuł golec uorkiestra zbigniew stonoga sciernisko i tylko ta nuta a resztę śmigają bez zarzutu

     • no to nie masz czego żałować

     • heniek

      Ale to jakiś dziwny błąd porąbane to jest

 • vvti

  A ja wciąż czekam na następcę L830 i nie pasują mi żadne foty w andkach do 1200zł. Może sieci to nokia 7/7 plus :/