Test możliwości optycznych: Lumia 950 vs LG G6 (cz.1)

Przed miesiącem zastanawialiśmy się czy Lumia 950/XL nadal oferuje najlepszą optykę na rynku. Prezentowaliśmy wady i zalety ostatnich flagowców Microsoftu. Wnioski z pierwszej części dyskusji nie były jednak jednoznaczne, dlatego tym razem zapraszamy na bardziej szczegółowe testy.

Czy Lumia 950 / 950 XL jest nadal najlepszym smartfonem do fotografii mobilnej? Żeby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie musielibyśmy przetestować wszystkie aktualne flagowce w tym HTC U11+, Sony XZ Premium, Samsunga S8 i Note 8 czy Pixela 2, co niestety nie jest wykonalne. Z prostego powodu: nie mamy jako redakcja dostępu do takiej ilości smartfonów. W chwili obecnej mogę jedynie spróbować odpowiedzieć na pytanie: czy Lumia 950 oferuje lepszą jakość zdjęć niż LG G6, który jest obecnie jednym z ciekawszych smartfonów na rynku? Jaką jakość optyki prezentuje sobą LG G6, co ostatnio też było tematem sporów i dyskusji – czy LG G6 prezentuje jakość godną flagowca czy raczej średniaka?

Lumia 950 XL, którą posiadałem przez blisko rok, nie wytrzymała próby czasu i zdjęcia wykonywane w słabszych warunkach wyglądały słabo, pozbawione były ostrości, a balans bieli wołał o pomstę do nieba. Jak się okazało nie była to wina całej serii i wszystkich flagowców, ale wybranych egzemplarzy. Jeżeli więc zależy Wam na jakości zdjęć, szukajcie wyłącznie modeli 950 (nie XL), Kupując model XL macie 50 % szansy na to, że traficie na nieprawidłowo działający model z niedopracowaną optyką (a raczej oprogramowaniem, bo matryce są identyczne).

PARAMETRY TECHNICZNE

Na początek przyjrzyjmy się parametrom technicznym obu aparatów:

Podstawowa uwaga jest następująca: parametry matrycy przy obecnej klasie sprzętu nie mają praktycznie żadnego znaczenia. Zarówno Lumia 950 jak i LG G6 używają matryc średniopółkowych, z których potrafią „wycisnąć” znacznie więcej, niż konkurencja z nowszych jednostek. Teksty spotykane w sieci, że „LG posiada średniej jakości optykę (bo ma średniej klasy matrycę)” można włożyć między bajki. Matryca Toshiby „na papierze” oferuje więcej, w praktyce efekty są zbliżone, nawet pomimo tak dużej różnicy w rozdzielczości. To co ma znaczenie to faktyczna, finalna jakość zdjęć, wynikająca z możliwości oprogramowania. Nawet najlepsza matryca i najlepsza optyka Carla Zeissa da mizerne efekty, jeśli firmware telefonu i oprogramowanie aparatu jest niedopracowane. Efekty tego mogliśmy widzieć przy próbkach zdjęć z Lumii 950 XL, która rozmazywała ujęcia przy słabym oświetleniu. Warto też przypomnieć jak zmieniła się jakość zdjęć gdy Microsoft zastąpił aplikację Nokii Lumia Camera swoją własną i dopracowywał ją miesiącami, co momentami prowadziło do frustracji użytkowników.

Lumia 950 ma nieco krótszą ogniskową (26 mm) co w praktyce oznacza minimalnie szersze ujęcie kadru. Trzymając obydwa telefony w tej samej pozycji, 950-tka obejmie obiektywem odrobinę więcej. Lumia posiada w zasadzie dwa tryby pracy: standardowy, z maksymalną rozdzielczością, oraz tryb oversamplingu z niższą rozdzielczością 8 mpx. W praktyce, zdjęcia wykonane tą metodą wyglądają niemal identycznie jak te w 19 mpx, oferują jednak mniejsze możliwości kadrowania.

Dwie kolejne zalety Lumii to Live Images, czyli krótkie animacje kończące się ujęciem („żywe obrazy”) oraz tryb Rich Capture (przy włączonym HDR i lampie błyskowej w automacie), który pozwala na pełną kontrolę oświetlenia danej sceny. Warto również wspomnieć o sprzętowym spuście migawki z wbudowanym autofocusem. LG G6 również posiada spust migawki w prawym przycisku głośności, jednakże bez autofocusa, który w praktyce nie jest potrzebny z uwagi na szybkość ostrzenia aparatu.

Przykładowy live image Lumii: LINK.

LG G6 oferuje z kolei przede wszystkim drugi obiektyw szerokokątny (do którego możemy płynnie przejść przy regulacji ostrości), znacznie większy zoom, filtry nakładane na zywo oraz manualne ustawienia video, dzięki którym możemy dokonać korekty iso i innych parametrów nagrania. Obydwie cechy stanowią w chwili obecnej podstawowe wyróżniki aparatów LG na rynku. Większe możliwości oferuje jedynie LG V30 z nakładaniem filtrów na żywo na obraz video. Oczywiście wszystko może się zmienić za sprawą nowych aparatów, które już za kilka miesięcy zadebiutują na runku (w tym Huawei P20 z matrycą 40 mpx czy Samsung S9 z regulowaną wartością przysłony). W trybie pop-out LG pozwoli nam na łączenie dwóch ujęć: z normalnego i szerokokątnego ujęcia w formie kolażu (obraz w obrazie).

W skrócie: LG oferuje znacznie więcej, głównie za sprawą drugiego obiektywu oraz wbudowanych filtrów.

TRYB RĘCZNY

korekta: Lumia 950 również oferuje płynną nastawę ostrości

Spójrzmy teraz na możliwości trybu ręcznego, te w przypadku Lumii 950 wypadają słabiej od flagowca LG. Balans bieli oferuje tylko cztery ustawienia manualne, przy czym sam podgląd sceny trwa wyjątkowo długo, a czasami nie włącza się w ogóle. LG posiada płynną regulację wartości co 100 Kelvinów. W przypadku ISO wartości są podobne, przy czym po raz kolejny LG oferuje o dwie wartości więcej (600 i 2400), które nie występują w aplikacji Aparat. Dodajmy dla porównania, że topowy Samsung S8 w trybie ręcznym oferuje możliwość zmiany ISO tylko do poziomu 800.

W ustawieniach szybkości migawki Lumia pozwala na znacznie krótszy czas naświetlania, LG na znacznie dłuższy – w sumie remis, przy czym dłuższe naświetlanie przydaje się bardziej. LG w ustawieniach manualnych posiada również ręczny tryb blokowania ekspozycji, w którym wartości ISO i szybkości migawki dopasowują się automatycznie do zablokowanej wartości ekspozycji. LG posiada również na ekranie m.in histogram czy przyciski zmiany obiektywów. Ogólnie tryb ręczny LG G6 jest czytelniejszy, nie nachodzi na scenę (wszystkie suwaki i opcję są po bokach), oferuje znacznie więcej. Tryb ręczny Lumii w porównaniu do LG jest o wiele bardziej uproszczony, zajmuje połowę ekranu i nie oferuje podglądu na żywo np. przy zmianie ISO.

W skrócie: tryb ręczny LG jest jednym z najlepszych na rynku, w moim odczuciu lepszym i czytelniejszym w obsłudze od np. Samsungów Galaxy. Tryb ręczny Lumii robił wrażenie w 2013 roku, od tego czasu nie doczekał się praktycznie żadnych istotnych zmian. Aplikacja Aparat mimo kilka aktualizacji została zamrożona w rozwoju.

JAKOŚĆ ZDJĘĆ

Przejdźmy teraz do clue artykułu czyli jakości zdjęć. Jeśli nie napisano inaczej wszystkie ujęcia wykonane zostały w maksymalnym rozmiarze dla kadrowania 4:3 z automatycznymi ustawieniami HDR – w rozmiarze 19 MP dla Lumii i 13 MP dla LG G6. Wykonywano po kilka ujęć każdej sceny w celu wyeliminowania przypadkowych poruszeń i błędów z tym związanych. Dla porównania wykonywano również ujęcia ręczne, szczególnie w kilku problematycznych scenach, gdzie jakość była diametralnie inna.

Poniżej zaprezentujemy wybrane fragmenty wykonanych ujęć (cropy 1200 x 1200 pikseli), natomiast oryginalne zdjęcia, z uwagi na rozmiar plików, będzie można pobrać z linku do usługi onedrive, zamieszczonego pod każdą sekcją. W każdym przypadku po lewej zdjęcie z Lumii 950, po prawej LG G6. Wybrałem najbardziej reprezentatywne ujęcia po to by pokazać wady i zalety obydwu aparatów.

1. SZTUCZNE ŚWIATŁO / KOT

pobierz pełne wersje zdjęć: LUMIA 950, LG G6

We wszystkich zdjęciach ze zwierzakiem LG minimalnie wygrywa, zarówno pod kątem szczegółowości jak i wierności oddania barw. W przypadku Lumii kilkukrotnie pojawiły się problemy z przekłamaniem kolorów przy sztucznym świetle, LG miał natomiast więcej problemów przy zdjęciach z lampą błyskową. Ocena ogólna: Lumia 950: 8.0 pkt, LG G6: 9.0 pkt.

2. SZTUCZNE ŚWIATŁO / PEPSI

pobierz pełne wersje zdjęć: LUMIA 950, LG G6

Zdjęcia dotyczące martwej natury w przypadku obu telefonów wyglądają praktycznie identycznie. Niektóre minimalnie lepiej wychodzą na Lumii, inne na LG G6. G6 zdecydowanie lepiej ostrzy, Lumia minimalnie bardziej rozmywa. Tam gdzie Lumia ma rozmyte szczegóły, G6 pozwala na odczytanie numeru telefonu z wizytówki. Widać to też na powyższym przykładzie. Jeśli otworzymy oryginały i porównamy szczegóły, napisy zdecydowanie lepiej wyglądają na LG. Punkt ostrości oczywiście zawsze był wybierany ten sam. Jest to o tyle dziwne, że zdjęcia z Lumii wykonane są w znacznie wyższej rozdzielczości 19 MP. Jak widać wyższa rozdzielczość matrycy nie oznacza automatycznie wyższej szczegółowości. Z drugiej strony wieczko puszki wygląda lepiej na ujęciu z Lumii, widać złocisty kolor kropel coli, ujęcie z LG jest nieco prześwietlone, krawędzie zbyt ziarniste. LG lubi schładzać barwy, tak jak Lumia ocieplać. Na powyższym ujęciu bardziej prawdziwe kolory posiada LG, obrus w ujęciu z Lumii jest zbyt brązowawy zamiast szary (niższa temperatura barw). Jak dla mnie remis, oba ujęcia mają swoje wady, ogólnie odrobinę lepiej wypada to z LG, ale przyznaję równą ilość punktów. Ocena ogólna: Lumia 950: 8.5 pkt, LG G6: 8.5 pkt.

3. SZTUCZNE ŚWIATŁO / BUTELKA – TRYB RĘCZNY

pobierz pełne wersje zdjęć: LUMIA 950, LG G6

Zdjęcia LG G6 bywają zbyt chłodne, powyżej można zobaczyć próbkę korekty temperatury barwowej w trybie ręcznym. O ile Lumia posiada kilka predefiniowanych ustawień, tak LG pozwala z dużo większą dokładnością korygować zbyt chłodne ujęcia, o ile takie zostaną wykonane w automacie. W tym przypadku ujęcie z LG zostało (specjalnie) za bardzo docieplone. Ostrość ustawiona na butelce – na LG jakość i czytelność tekstu na etykiecie oraz na główce jest wzorcowa, Lumia miała z tym ujęciem problemy i dużo lepiej wygląda pierwszy plan – lepiej widać szczegóły stołu czy liścia po prawej, a to nie było moim zamiarem. Poziom rozmycia w tle podobny. Na tym zdjęciu oceniam przede wszystkim szczegółowość głównego obiektu – LG w tym przypadku zarówno w automacie jak i w trybie ręcznym zdeklasował rywala. Gdybym oceniał jakość stołu, wygrałaby Lumia, ale nie fotografowałem stołu. Lumia 950: 7.0 pkt, LG G6: 9.0 pkt.

4. ZDJĘCIE DZIENNE / POMNIK

pobierz pełne wersje zdjęć: LUMIA 950, LG G6

Zdjęcia wykonane są z tej samej pozycji z punktem ostrości na twarzy. Kilka razy sprawdzałem nazwy plików bo jakość ujęcia z Lumii i jest o klasę gorsza. Duża niższa ostrość, szczegółowość nie tylko samej twarzy ale np. nazwy ulicy na budynku. Po raz kolejny 950-tka ma problemy z prawidłowym ostrzeniem mimo wykonania całej serii zdjęć. To wybrane powyżej i tak jest najlepsze. Na dodatek zdjęcia wykonane wcześniej we mgle były kompletnie przejaśnione, jakby z maksymalnie przestrzelonym ISO. Zdjęcie po lewej ma również nieprawidłowy odcień ściany – zbyt żółty. Lumia 950: 6.5 pkt, LG G6: 8.5 pkt.

5. ZDJĘCIE NOCNE / SKLEP

pobierz pełne wersje zdjęć: LUMIA 950, LG G6

Obydwa zdjęcia z automatu nie zachwycają, w trybie ręcznym wychodzą znacznie lepiej. Zdjęcie z LG jest minimalnie bardziej szczegółowe, co widać po cegłach w lewym górnych rogu, plakatach czy nazwie sklepu na drzwiach wejściowych. W przypadku Lumii kropka w neonie jest zielona (a nie niebieska), z drugiej strony kartka na drzwiach jest lekko beżowa, a nie biała. obydwa aparaty nie poradziły sobie z czerwonym neonem, który jest żółty. Lumia ma minimalnie szerszy kąt, w efekcie cropy po 1200 pikseli przedstawiają identyczny zakres sceny mimo dużo wyższej rozdzielczości wyjściowej Lumii. Ocena końcowa: Lumia 950: 6.0 pkt, LG G6: 7.0 pkt.

6. ZDJĘCIE DZIENNE HDR / PARK

pobierz pełne wersje zdjęć: LUMIA 950, LG G6

Sesja wykonana w parku nad jeziorem Paprocany. Zdjęcia z Lumii wyszły w większości ujęć porównywalnie, w części znacznie lepiej z Lumii 950. Powyżej zdjęcie poglądowe. Zdjęcie drzew tym razem oferuje odrobinę większą szczegółowość po stronie Lumii, większą rozpiętość tonalną barw i lepsze wrażenia wizualne. Lepsze, ale nieprawdziwe, bo niebo było blado niebieskie a nie w odcieniach żółci. Zdjęcie z LG jest mniej atrakcyjnie wizualnie, nie jest tak miękkie, pokazuje jednak właściwe barwy nieprzekłamane HDR-em lub zbytnim dociepleniem. Ocena końcowa: Lumia 950: 8.5 pkt, LG G6: 7.0 pkt.

PODSUMOWANIE I części: Lumia 950: 44.5 / 60 pkt – LG G6: 49.0 / 60 pkt.

W większości przypadków jakość zdjęć jest porównywalna. Nie można powiedzieć, że Lumia 950 „miażdży” LG G6 lub na odwrót. Większość ujęć z martwą naturą czy w sztucznym świetle wychodzi lepiej na LG G6. W przypadku zdjęć nocnych jakość w zasadzie też jest porównywalna, przy czym niektóre ujęcia wychodziły znacznie lepiej na LG, niektóre minimalnie lepiej na Lumii. Zdjęcia krajobrazowe wychodzą porównywalnie, przy czym Lumia oferuje lepsze wrażenia wizualne kosztem autentyczności barw, ale też nie zawsze. Tezy o „średniej jakości optyki w LG” można spokojnie włożyć między bajki. W niektórych scenach LG wykonuje lepsze ujęcia, w innych Lumia. W większości przypadków zdjęć, które robiłem, wygrywało LG. Różnica w rozdzielczości 19 do 13 megapikseli jest nieodczuwalna, znacznie większe różnice mogą się pojawić w balansie bieli, na niekorzyść sprzętu MS.

Lumia ma tendencje do zbytniego ocieplania zdjęć, dla części osób może być to zaletą – zdjęcia są ciepłe, przyjemniejsze w odbiorze, ale nie do końca naturalne. LG ma z kolei tendencję odwrotną. Czasami obraz jest zbyt zimny – automat dobiera nieco zbyt wysokie wartości. Poprawki w trybie ręcznym pozwalają uzyskać jakość barw identyczną z Lumią. Prawda leży gdzieś po środku. W przypadku Lumii kilkukrotnie pojawiały się błędy „przeżółcenia” obrazu. W trakcie sesji w parku aplikacja po kilku zdjęciach zawiesiła się i wykonanie ujęcia trwało 40 sekund, pomógł dopiero restart. Być może Lumia jest mniej odporna na zimno, być może był to wypadek przy pracy.

W każdym razie jeżeli komuś zależy wyłącznie na świetnej jakości zdjęć to za 500 – 600 zł kupi naprawdę dobry aparat (Lumia 950), ale bez wsparcia dla aplikacji. Kupując LG G6 za połowę ceny innych flagowców z Androidem dostajemy bardzo dobrą jakość zdjęć, uzupełnioną rozbudowanym trybem ręcznym (możliwe że najlepszym na rynku) i ujęciami szerokokątnymi. Nie jest to jednak jakość Note 8 czy Piksela 2, które oferują odrobinę więcej, jednak za znacznie więcej. LG G6 wygrywa tu stosunkiem możliwości do ceny. W porównaniu do Lumii LG dużo szybciej synchronizowało pliki z usługą OneDrive, praktycznie natychmiast, podczas gdy na zdjęcia z Lumii musiałem czekać znacznie dłużej.

Nie jest to koniec testu i w kolejnych odcinkach będziecie mogli przeczytać o innych aspektach pracy obydwu aparatów – zoom, zdjęcia portretowe, zdjęcia obiektów w ruchu etc. W dalszych planach porównanie LG G6 i Samsunga S8.

 • Tomasz Obara

  Można by podesłać test Steveowi 😂
  A tak poważnie, to rzetelny test. Żal tylko braku innych reprezentantów.

  • jak Michał będzie miał czas to dokoptujemy S8-kę.

   • Tomasz Obara

    Na ten model właśnie liczę najbardziej. Tyle, że trzeba będzie od nowa robić test, żeby scena była ta sama. Kot może się zbytnio nie postarzy 😊

    • artur

     Mam 950, przeszedlem na v30…w skrocie, lumia na prawde jak na tel dwa lata starszy robi mega zdjecia i filmy, jeszcze testow nie robilem, ale nawet v30 nie odskakuje jakos szczegolnie pod wzgledem jakosci foto/video. Co innego tryby manualne, pod tym wzgledem jest duzo lepiej i ciekawiej. Niedlugo bede mial dostep do lumi, wiec moge zrobic kilka identycznycb zdjec do kolejnego artykułu. Do dyspozycji lumia 950,830,735,650 i wlasnie v30 z mate 10 lite.

     • Z chęcią opublikujemy porównanie 950 i V30

     • artur

      Nie ma problemu, z tym ze dopiero po nastepnym weekendzie😉

     • artur

      Mam trochę materiału, zapodaj maila gdzie miałbym to podesłać 😉

    • Co najwyżej przytyje 😀

  • Steve ksywka Wonder 🙂

 • Ziupo

  Lumia 950 [z XL czy bez] nie ma matrycy Toshiby, a już na pewno nie model T4KA7. Spekuluje się, że jest sony Exmor RS IMX230, ale nie wykazywała jakichś charakterystycznych śladów na zdjęciach.

  Szkoda, że nie skorzystałeś z potencjału PureView w ciemnych i kontrastowych sceneriach.

  • The Lumia 950 and 950 XL feature the same 20-megapixel rear camera, which uses a 1/2,4-inch Toshiba T4KA7 sensor, featuring 1,12 micron pixels

   Ponadto Lumia 950/XL używa drugiej matrycy Toshiby do skanowania tęczówki. Fabryki Toshiby zostały przejęte przez Sony w 2015 roku.

   • Ziupo

    To cytat z jakiegoś oficjalnego pisma producenta czy to tylko z starego artykułu z Techcentral?

    • poszukaj w necie, MS a wczesniej Nokia bazował wyłącznie na matrycach Toshiby.

     poza tym Sony Exmor RS IMX230 ma całkowicie inne parametry np. rozdzielczość 21 MP a nie 19 MP i detekcję wyłącznie fazy. Matrycę IMX 230 ma m.in. Moto X Style.

     T4KA7 to jedyny model, który pasuje do parametrów Lumii 950.

    • The Hooded Man

     Bez problemu można wygoglować, że jest to T4KA7.

  • Przetestuję pureview w kolejnym odcinku.

 • The Hooded Man

  Dobra robota Krzysztofie, w 100% potwierdzam to co jest w artykule. Zresztą, pisałem ci to wszystko zanim jeszcze kupiłeś G6 😉 Robiąc zdjęcia kotu, drzewu, sklepu, kostku brukowu, aparaty te nie będą się zbytnio różnić (będzie oczywiście przewaga G6, ale niewielka). Wakacyjne fotki z obu smartfonów będą się doskonale nadawać na fejsbunia albo insta, ale jeżeli chcemy robić fotografię bardziej wymagającą, jak chociażby artystyczną, to tutaj G6 zamiata lumię pod dywan. Sam do fotografii naprzemiennie używam G6 i lumii 950, bo lumia jest doskonałym uzupełnieniem aparatu z G6. Teraz zakupiłem jeszcze Sony XA1 z Exmor RS IMX300, 23Mpx, 1/2,3 cala, hybrydowym autofokusem, ogniskowa 23mm, przysłona f/2.0, oraz bajerami od sony jak Clear Image Zoom czy SteadyShot. Na razie robiłem nim jedynie kontrolne fotki, ale mam zamiar we wolnym czasie coś pocykać nim 😉 Czekam na kolejną część artykułu, z pjurwju ołwersampling 🙂

  • nie myślałeś o Sony XZ1?

   • The Hooded Man

    A wiesz że myślałem i może sobie kupię niedługo 😉 Niedługo robię sobie urlop, biorę G6, 950, XA1 i może zakupię XZ1, i zaiwaniam robić foty. Chcę wycisnąć z nich ile się da. Ogólnie ciężko jest porównywać aparaty w smartfonach, ponieważ mają duże możliwości, a zarazem duże ograniczenia. Będę chciał zrobić
    kolorowe zdjęcie na pocztówkę, to lumia spisze się lepiej, ale będę
    chciał uzyskać efekt flary, ziarna i noir, to już lumia nie będzie w
    stanie czegoś takiego zrobić, a G6 bez problemu. Ludzie często pierniczą
    głupoty, że jakiś aparat jest gorszy bo zdjęcia mają flary albo
    ziarno… A tak się składa że w fotografii artystycznej flary i ziarno
    są pożądane, więc takie aparaty są lepsze. Kto więc ma racje?

 • Roger

  No to ja już nie wiem… Widocznie miałem jakiś mega super egzemplarz L950XL…
  Kompletnie nie rozumiem zachowania Waszej Lumii w starciu z sokiem Cappy. Stół i roślinka niemal perfect a na środku taki „kleks”… moja by tak nigdy nie zrobiła…

 • Patryk PowerUser

  Jedyne czego nie rozumiem na tej stronie to fenomenu L950XL i LG G6. Są lepsze (fotograficznie) urządzenia od tych, np. Note 8 czy Pixel 2 XL.

  • Solar

   Pisał redaktor, zrobił porównanie tego co posiada.☺

   • Patryk PowerUser

    Chodzi o to, że kto nie zapyta jaki „flagowy” telefon z Androidem brać to zawsze proponowany jest G6. Niestety miałem to w ręku kilka tygodni po premierze i nie było to takie super. Tylko koledze dobry smak i zadowolenie z zakupu popsułem :p

    • kilka tygodni po premierze a obecnie trochę się zmieniło w sofcie…

  • „Nie jest to jednak jakość Note 8 czy Piksela 2, które oferują odrobinę więcej, jednak za znacznie więcej. LG G6 wygrywa tu stosunkiem możliwości do ceny.”

  • The Hooded Man

   tylko zobacz ile kosztują noty i pixele. L950 jest tutaj po to, żeby uświadomić fanatykom którzy siedzą pod kamieniem, że lumia wcale nie jest najlepsza fotograficznie. A G6 jest tutaj dlatego, że ma podobną cenę. No i co to za przyjemność czytać o czymś co jest dobre i drogie, jak kazdy woli poczytać o czymś dobrym i tanim.

   • V3

    Jasne leśny dziadku. 500zl za 950tke to to samo co 1000zl za G6.
    Dwukrotnie wyższa cena. Spójrz od jakiego minimum można kupić.

    • raczej 1500

     • V3

      Mówię o cenach OLX. Kupisz już nawet za 900 jak się postarasz. Mówię o uzywkach. Nowki co innego wiadomo.

     • wiem, na allegro większość używek jest po 1400 zł, te za 900 mają pęknięcia lub inne wady

     • V3

      Nie wszystkie. Ja znalazlem nie takk dawno kilkutygodniowke w bdb stanie za 900zl. Sprawdzam co jakiś czas. OLX sporo taniej niż Allegro. 😊

     • ale też większe ryzyko…

     • V3

      Powiem tak. Ja zazwyczaj kupuje przez OLX. Ryzyko jakoś minimalizuje. Wiadomo ryzyko jest zawsze Ale przy Allegro to samo. Ja na OLX kupuje tak. Jeśli z daleka to koniecznie od kogoś kto daje FA zakupu. Jeśli blisko- jadę osobiście.
      Wg mnie tylko j tak jest sensownie. Czy kupił bym G6 np z Gdańska? Na FA tak. Bez FA nie.

     • Solar

      Zawsze można poprosić aby wystawił na allegro. Co to jest F A, faktura?

     • V3

      Tak faktura VAT albo VAT marża, zależy kto wystawia i jaki sprzęt. Przykładowo jeśli sklep czy tam komis kupi od Ciebie nowke iphone SE i to wystawi to da kupującemu kolejnemu jedynie VAT marze. W większości przypadków tylko pierwotny właściciel może wystawić pełną VAT.
      Różnica jest taka. VAT możesz odliczyć a przy VAT marża już nie bo zawiera się w cenie. Dodatkowo serwisy nie chcą akceptować jeśli nie ma pierwotnej pełnej FA zakupu (nie VAT marza).
      Oczywiście. Często też proszę o wystawienie na Allegro. ☺

     • Solar

      No właśnie. Vat marża nie jest uwzględniana przy gwarancji.

     • V3

      Niestety. Trzeba zadać zawsze fa poprzedniego właściciela.

     • nawet jak ktoś posiada fv na olx to proszę o sprzedaż na allegro, nigdy bym nie zapłacił więcej niz 100 zł w ciemno

     • V3

      Ale dokładnie. 😊 ja robię tak samo.

    • The Hooded Man

     Nie mówię o żadnych używkach, tylko o nowych egzemplarzach. Może powiesz jeszcze że jak operator da za 1 zł telefon, to znaczy że on tyle warty, tak?

     • V3

      Zejdź na ziemię. Kto dzisiaj kupi nową Lumie 950 jeśli w ogóle taka znajdzie ? Nikt. Tak więc opłacalność mozna rozpatrywać jedynie z punktu widzenia używki w tym przypadku. Argument z ofertą OPa nietrafiony. Czy jak da za 1zl tzn że za niego nie zapłacę? Nie. Zapłacę więcej.

     • The Hooded Man

      Znajdzie się znajdzie…A kto kupi? – ja kupię, gdy moja żyć przestanie, bo nie kupuję używek. I nie chodzi mi o ceny co do złotówki, tylko raczej przedział półkowy. I tak, kupując u opa masz telefon za złotówkę, w play, bez żadnych rat (ostatnio wziąłem taki abonament mojemu chrześniakowi), 30 zł abonament i telefon za 1 zł (LG K8).

     • V3

      Zanim twoja padnie to na 200% już nie będzie nowek na rynku więc nie kupisz ☺
      Pomijając już półkę to oferta z K8 bardzo dobra jeśli za 1zl i bez rat. Chociaż dziwne. Bo 24 miesięczny Abo da 720 zł. Czyli niewiele więcej jak cena na rynku tego modelu. Chodzą chyba ok 600. A co z usługami?

     • Solar

      L950 jest nówka na Aliexpress za 700zl

     • V3

      To albo jakiś refurbish albo model typowo chiński jak kiedyś Motorolka V3. 😊 nie ta sama jakoś wykonania. Chyba że się mylę? ☺

     • Solar

      Odnawiane są po 150$, nowki200$, wersje USA jeszcze tańsze

     • V3

      Pytanie czy US mają nasze pasma LTE. Chyba nie. Podobnie było kiedyś z ICON. Dlatego wyszła 930☺

     • Solar

      Nie mają, UE są dlatego 20dolcow droższe.

     • V3

      Pewnie Refurby ☺

     • The Hooded Man

      Będą bedą, sferisy i inne franczyzy jeszcze z tym kiszą. Z usługami to nawet nie pamiętam, a że ja z tego nie korzystam to nie wiem (może nielimitowane do play, kilkaset minut do wszystkich i z 2/3GB nata… Nie wiem). Ten K8 to zwykła wersja (ta stara. 2016?). A jak przenosiłem ponad pół roku temu numer do Play to dostałem za 520 zł Xperię X i pół roku abo gratis, potem niecałe 50 zł miesięcznie, co daje 520abo+50×18=1420 za wszystko (Xperia X kosztowała wtedy około 1700 zł w sieciówkach).

     • V3

      Watpie, smartfon w koncu z 2015 roku. No ale kto wie. Zobaczymy.
      Co do X-a, to byly troche taniej jak pamietam – bo ok 1400. No ale zaleznie od sieci. Teraz stoja isz za 1000-1100. No ale i tak dobra oferta.

     • The Hooded Man

      Jak nie będzie w sklepach w PL, to na ebayu zawsze dostanę (chociaż będę już wtedy kupował pewnie Elite X3). A co do X, to dokładnie 7 miesięcy temu to było i wtedy X kosztował 1699 zł w elektromarketach.

     • V3

      Ja widziałem we wrześniu za 1399.

   • Patryk PowerUser

    A kiedy była? 😛 Chyba mówimy o Lumii 1020 czy 808, bo 950 na pewno nie była ani chwilę najlepszym fotograficznym telefonem. Może za bardzo poleciałem z przykładami, ale nawet S7 wydaje się lepsze niż G6 a to telefon generację (prawie już 2) wstecz.

    • The Hooded Man

     „nawet S7 wydaje się lepsze niż G6”
     Tylko ci się wydaje.

     „Chyba mówimy o Lumii 1020 czy 808”
     808 i 1020 były gorsze fotograficznie od 950. Masz tutaj nawet porównanie z 1020
     http://allaboutwindowsphone.com/features/item/21110_Camera_head_to_head_Lumia_950_.php

     • Patryk PowerUser

      Nie wydaje mi się: https://www.youtube.com/watch?v=reeArCx6I6A wystarczy spojrzeć na szczegółowość kwiatów na filmie.

      Co do Lumii: 1020 była nieudaną próbą powtórzenia jakości z 808, do której 950 nie startuje.

     • The Hooded Man

      „szczegółowość kwiatów na filmie”
      Szczegółowość kwiatów na filmie… A może szczegółowość kwiatów w audio sprawdzimy, co? 😉 I od kiedy to szczegółowość decyduje o lepszości aparatu?

      „1020 była nieudaną próbą powtórzenia jakości z 808, do której 950 nie startuje”
      Przestań z tymi mitami o 808, bo ta Nokia robi gorsze zdjęcia niż lumia 1020. Miałem 808 i 1020, a teraz mam G6 i 950, więc wiem doskonale jakie te telefony robią zdjęcia, zwłaszcza że zajmuję się mobilną fotografią artystyczną.

     • to jest fakt, co innego bazować na filmikach i testach w necie a co innego posiadać dane telefony i pracować z nimi na co dzień…

     • The Hooded Man

      O to właśnie chodzi. Ja z aparatami w smartfonach pracuję na co dzień, robię różne projekty, planuję wydać album fotografii mobilnej, a w przyszłości może nawet zrobić wystawę. Gdybym miał wybrać smartfon który potrafi zrobić najlepsze zdjęcie, to będzie to lumia 950 (tak, jeżeli chodzi o jedno zdjęcie, powiedzmy przyrody, to będzie to lumia 950).

     • nie mieszkasz przypadkiem na Śląsku? pamiętam jakieś zdjęcia z Mikołowa

     • The Hooded Man

      Nie, ja bardziej przy wschodniej granicy 😉 Wybieram się dzisiaj na spacer, więc porobię kilka fotek 950, G6 i XA1.

     • jeśli chcesz to możesz porobić kilka ujęć dla msmobile i przesłać na mojego maila do publikacji w kolejnej części testu foto G6

     • The Hooded Man

      Dzisiaj jednak odpada, zimno i jeszcze deszcz. Nie ma sprawy, porobię coś niedługo i prześlę, tylko jak będzie lepsza pogoda 😉

     • Tomasz Obara

      Sorry, że tak się wetnę 😉 Już kiedyś udostępniałem na msmobile ten zestaw zdjęć, ale może warto ponowić wstawkę 🙂
      Kiedyś obiecaliście mi artykuł o możliwościach fotograficznych Lumii 950 i zbiór najlepszych fot z tego modelu od czytelników. Teraz powstał podobny artykuł, więc podsyłam foty 🙂

      oto link:
      https://1drv.ms/f/s!ArZVxGuGp89Th7V86iuNyf459iZ99Q

     • Tomasz Obara

      a to zdjęcie jeszcze z Lumii 930 🙂

      https://1drv.ms/i/s!ArZVxGuGp89T8mwFx5OQfiXrQM0U

     • Tomasz Obara

      Fajne 🙂 Obróbka photoshopem, czy z aplikacji wbudowanej w telefon?
      Moje zdjęcie bańki tylko trochę podciągnięte wyostrzeniem i jasnością na telefonie 🙂

      A poprzedni zestaw zdjęć bez photoshopa. Surowe wstawki jakby co

     • crop z większego zdjęcia, wgrałem na telefon i wrzuciłem w Snapseedzie lekki filtr dramaturgia, efekt wyszedł kapitalny, ale oryginał w kolorze również wygląda na poziomie LG G6 😉

     • Tomasz Obara

      Patrz, tyle lat wstecz i nie ma jakiegoś mega przeskoku w mobilnej fotografii. Jedyne co, to poprawiają się foty w sceneriach ze sztucznym światłem, albo w zdjęciach nocnych.

     • no niestety ja nie widzę w ogóle postępu jakościowego, jedyną rewolucją było dodanie drugiego obiektywu, od czasów L950 / LG G4 / Samsunga S6 czas jakby stanął w miejscu i zmiany są marginalne, nie ma jakiegoś wielkiego skoku i zachwytu WOW, nie ma nowych technologii i innowacji, a może tak ma być że postęp jest skokowy, podobnie jest w grach komputerowych czy pecetach gdzie duże skoki mamy co 7 lat

     • Tomasz Obara

      Coś w tym jest. Huawei wprowadza bodaj aparat z matrycą 40 mpx i 24 z przodu, a NOKIA projektuje 5 obiektywów, ale co z tego skoro to tak naprawdę już było 🙂

     • V3

      Cejrowskiiii ☺ fotka ładna. A odnośnie L925 dziś znalazłem na wyspie w jednej z sieci nowke za 649zl 😁 ostatnia im się ostala sztuka ☺

     • Patryk PowerUser

      „Mobilna fotografia artystyczna”… może jeszcze tańczysz cancana? Ja miałem masę Lumii i niestety Galaxy S6, którego miałem na Androidzie 5.1/6.0 a po 1,5 roku przerwy na 7.0 robił i robi moim zdaniem lepsze zdjęcia nawet od L950. Spróbuj pokazać zdjęcia na ekranie TV to zobaczysz różnicę. W aplikacji na telefonie to każde zdjęcia dobrze wyglądają.

     • The Hooded Man

      Nie, cancana zostawiam tobie. S6 robił lepsze foty od 950, hahahahahahaha, o stary… Ja wiedziałem że ty troll, ale nie sądziłem że aż taki. Rozbawiłeś mnie jak dawno dawno nikt. A co do zdjęć, to nie muszę oglądać ich na ekranie TV, wystarczy że oglądam je po „wywołaniu”, na papierze fotograficznym. Wyobraźnia ponosi cię tak wysoko, że cię radzieckie radary nie mogą już namierzyć.

     • Patryk PowerUser

      Widzę brak argumentów to lecimy ad personam. Kolejny debil do blokady na tej stronie.

     • The Hooded Man

      Nara trollu.

     • V3

      Powiem tak. S6 na pewno nie robi lepszych zdjęć niż 950. Jak ma optymalne warunki i nie przesadzi z balansem bieli np w słońcu to zrobi na zbliżonym poziomie. Zrobi je za to 3-5 krotnie szybciej. Miałem 950, mam 930 i s6 oraz S7Edge i zdjęcia przesyłam na TV 49 cali FHD. Szczerze mówiąc wolę na wakacjach robić zdjęcia 930tka bo zawsze jestem pewien jakości. Przy s6 to czasem niewiadoma. S7edge spisuje się za to świetnie.
      A teraz moje spostrzeżenia z niedawnego koncertu orkiestry klasycznej. Zauważyłem przypadkiem. Ale na moje to s6 nie posiada powłoki oleofobowej na szkle aparatu. To powoduje że minimalna ilość tłuszczu powoduje smuzenie zdjęć. Przy s7edge ten problem nie występuje. Zrobiłem. Wtedy dla testu kilkanaście zdjęć i dopiero po dokładnym na mokro oczyszczeniu szkiełka s6, wracał do równowagi. To sporo tłumaczy zważywszy że w wakacje noszę to w kieszeni w ciepłych klimatach.
      Reasumując. To nie jest portal o fotografii. Co więcej to nawet nie portal o mobilnej fotografii.
      A od jakiegoś czasu tutaj panuje wręcz wojna jak kiedyś między fanbojami iOS i androida.
      Wrzuccie trochę na luz. A Ty Leśny Dziadek nie przejmuj się PatrykiemPowerUserem bo t9 troll 1 wody który za nic ma ludzi z zarobkami na poziomie 2 czy 2.5 tyś zł nazywając ich wręcz niewolnikami i nieudacznikami.
      Z takim cymbalem chcesz wchodzić w debatę? Nie ma sensu.

     • The Hooded Man

      Oj tak, zrobi je zdecydowanie szybciej, ale wolny zapis to wada wszystkich fotograficznych lumii (dziwie się że nie zastosowali dodatkowego procesora, wspomagającego aparat, jak w Nokii 808). 930 robi bardzo dobre zdjęcia – wygoniła z mojej kieszeni lumię 1020 i przez długi czas była moim głównym fotograficznym smartfonem (dopiero lumia 950 ją zastąpiła). To prawda, nie jest to portal o fotografii, ale brakuje w sieci rzetelnych recenzji, bo albo są sprzedane, albo robione przez fanatyków (jak aawp, gdzie lumia 950 będzie najlepszym fotosmartfonem nawet za 10 lat, gdy inne smartfony będą robiły zdjęcia porównywalne z dzisiejszymi lustrzankami). Wojna to panowała tutaj, jak fanatycy mobilnego windowsa szaleli i wyzywali ludzi, którzy pisali prawdę o mobilnej kalece 10, nazywając ich hejterami i androidowymi trollami. Teraz ci wielcy fanatycy siedzą już na androidzie, a „androidowe trolle” nadal wiernie na mobilnym windowsie 😀

     • po pierwsze – to jest test z kwietnia 2017 a od tego czasu LG G6 dostał już kilka dużych poprawek firmware poprawiających m.in jakość działania aparatu

      po drugie – w innych testach wyniki są inne, zależy kto jak robi zdjęcia, czy ponownie centruje ostrość czy tylko strzela bez ostrzenia czy robi jedno ujecie czy więcej etc

     • Patryk PowerUser

      Dobrze, idąc taką logiką to powinieneś wgrać pierwszy soft do każdego urządzenia i wówczas dokonać porównania. Ktoś już napisał, że zdjęcia z obu urządzeń są z różnym ISO. W każdym razie ani Lumia ani LG jakoś spektakularnie nie wypadła.

     • test wykonujemy na dzisiaj a nie na dzień premiery i wyniki mogą się różnić w czasie

      ISO jest różne bo dobiera je automat, no i masz okazję zobaczyć jak świetnie wygląda zdjęcie mimo bardzo wysokiego ISO, które w teorii powinno generować większe szumy

     • Patryk PowerUser

      Tak jak pisałem, rewelacji w tym teście nie widać…

    • Solar

     Widzisz, ja mam znajomego, ma S7, IPhon8 i 950. Mówi, że 950 zjada fotograficznie te telefony

     • Patryk PowerUser

      950 zjada s7 i ip8? Zaproponuj mu wizytę u okulisty…

     • The Hooded Man

      Oczywiście że 950 zjada iphony. Żaden ajfon nie ma startu do 950.

     • ale chyba nie 8-kę

     • The Hooded Man

      8-kę, 10-kę i każdego innego iphona. niedawno miałem udostępnionego iphona 8 do sesji i jest słabo.

     • Patryk PowerUser

      Twoje zdanie, szanuję je.

  • gdyby mnie było stać na Note’a 8 albo dostalibyśmy do testów od Samsunga to bym porównywał z Note’em, to chyba logiczne 🙂

   • Patryk PowerUser

    Spoko, pisałem o czymś innym. Nawet odpowiedziałeś na ten konkretny komentarz.

 • Solar

  Krzysiek super robota, super rzetelność. Dobra robota. Czekamy na zdjęcia z obiecaną modelką, nie tylko z kotem.☺☺☺

 • Solar

  V3gdzie jesteś, nic nie skomentujesz ☺☺☺

  • V3

   Staram się pozbierać psychicznie po teście ☺ ja jestem zwolennikiem ciepłych barw. Tylko co można ciepłego zrobić w zimie w takim klimacie. Co innego np letnia Hiszpania ☺ wg mnie G6 robi zbyt zimne zdjęcia, jednak na plus ma ostrość. Zobaczymy jak pójdzie dalej ten test ☺ a co do argumentów ceny jakby nie było Lumia 500, LG 1000.
   Ps. A ja się zastanawiam właśnie nad iphone SE. Bo coraz bardziej dokuczliwe bieganie z 2 smartami i wielkość też powoli zaczyna mi przeszkadzać.

   • Solar

    No właśnie też zastanawiałem się nad SE, ale troszkę chyba mały do przeglądania internetu.
    Lubię czytać Twoje komentarze, trafiają w punkt. Spoko gościu chyba jesteś☺ .
    Nie wiem czy się mylę, chyba nie. Kiedyś była tutaj taka panna, Kasiamanna, tak ciepło to Ciebie pisała, spijała z dziubka☺☺ , a Ty ją tak ni z tego ni z owego zszedłeś 😃☺☺ , i teraz w ogóle panny nie ma. Pamiętasz, czy się mylę ☺☺

    • V3

     Pamiętam że była Ale nie pamiętam jaki Nick miała ☺
     Miałem dziś SE, SMS ok- dobry system podpowiedzi, pisze się łatwo. Internet włączyłem- dobre skalowanie. Nie ma źle przeczytać mozna spokojnie. Wiadomo ze to nie 5 cali ale radzi sobie. Obsluga 1 reka super . Bez problemu. Natomiast ma jedna wajchę o ktorej malo kto mowi. Aparat robi zdjęcia tylko 4:3. 16:9 można zrobić tylko trickiem że nagrywasz video i w trakcie cykniesz zdjęcie. Chyba że jest jakaś apka zewnętrzną- tego nie wiem.
     Nasycenie kolorów nieźle. AMOLED to nie jest ale akceptowalne.
     Ogólnie lekki mały poręczny. Szybkosciowo bardzo dobrze.
     Ps. Też cię lubię ☺ nie spinasz się na pierdołach.

     • Solar

      Teraz jestem po butelce wina, to do rany przyłóż ☺☺ . Chyba każdy iphone robi 4:3. Ja już w ogóle kompa nie odpalam, wszystko sprawdzam na tel, i dlatego wydaje mi się że SE trochę mały.
      Co do tej Ka
      siMannej ☺☺☺☺ to myślałem, że ona się w Tobie zakochała ☺☺☺ , pisała że dla takich mężczyzn się żyje itp., a Ty ją nagle zgasiłeś. I teraz dziewczyny nie ma😀😀☺☺☺, a myślałem że romans się szykuje 😉😉😉

     • V3

      Ja mam chyba demencje bo ja ledwo ledwo kojarze, staram się wyrzucać z głowy pierdoły bo by mi chyba głowa eksplodowala ☺
      Z tego co wiem to chyba 6s robił już 16:9. Ale pewności nie mam.
      Najlepiej bedzie jak wezmiesz SE w reke i sam ocenisz. Mnie wystarczy. Ale tobie może być mało ☺ wiesz najchętniej to bym się przerzucić na V3ke Ale nie mogę. Muszę mieć whatsapp i Viber bo często rozmawiam z z zagranicą. Chyba sie starzeje bo 5 i 5.1 cala zaczyna mi wadzic powoli.
      Ps. Na zdrowie. Winko podstawa na weekend 😁

     • Solar

      Za ile można mieć już SE?

     • V3

      Mówimy o nowkach to znalazłem tak.
      Za 900 kupisz importu z USA Ale często mają simlocki us ciężkie do zdjęcia.
      OLX cena średnio od 1050 32gb do 1500 128gb. Ceny że sklepów na OLX

      Sklepy typu xkom. Cena ok 1399 lub 1499 za 32gb. Można nawet znaleźć 16gb Ale nie opłacalna bo 1299zl.(brak pamięci na update systemu i aktualizacje).

      Średnia rozsądna cena 1100zl za 32gb niezależnie od koloru (najlepszy Gold i rose gold)

     • Solar

      Ja jeśli chodzi o smart to tylko lunie. Nigdy nie miałem ani ios ani andka. Wstyd😀.. Teraz myślę nad L950,mam 650. Myślałem właśnie nad SE. Co do formatu chyba nawet IPhone X robi w 4:3

     • V3

      950 bdb wybór. Tylko te aplikacje. System jak system. Do każdego przywykniesz. To naprawdę jest mocno podobne. Ważne żeby nie zwalnial i tyle ☺ ostatnio nawet banki się wykruszaja.

     • jak dam radę to za tydzień opublikuję recenzję Lumii 950 na rok 2018

     • V3
     • Radek

      SE to bardzo dobry wybór, polecam, używam, bierz w ciemno. Po przesiadce z L950 nagle okazało się, że można schować telefon do kieszeni spodni, ale nie tylnej, tylko przedniej! Chodzi płynnie, nie wiesza się, ma wystarczająco aplikacji. Dla mnie idealny. Mankamenty też oczywiście są – np. bezsensownie umieszczony przycisk wyłączania u góry urządzenia – mało praktyczne. Zdjęcia robi w sumie takie sobie, do L 950 nie ma co nawet porównywać. Tak więc wybór dobry w rozsądnych pieniądzach, chyba, że poczekasz na premierę SE2 ma być ciut większy – 4.2 cala i na procesorze A10. Pozdrawiam.

     • V3

      Też myślałem. Ale pewnie cena będzie jak to w Apple a ja Średni o szanuje (wyobraź sobie że na L930 często śpię…bo co noc leci w tle YT jakiś film na sluchawkach) nie mówiąc już jak je traktuje w samochodzie.
      iSE zupełnie starczy. A jak zdjęcia? Da się zrobić 16:9 ?

     • Radek

      Moim zdaniem nie. W ogóle aparat w SE jest słaby, a przedni to totalne nieporozumienie. 1.2 Mpx! Za to tylny nie wystaje z obudowy, jak w innych modelach. Powiem tak – uważam, że zdjęcia wychodzą losowo dobrze. Cena SE2 ma wynosić od 350-400 $, czyli w Polsce pewnie 2k.

     • V3

      Niepojete. Czyli tylko 4:3 ?

     • Radek

      Tak, tylko 4:3. Przynajmniej w SE, bo co do innych modeli to nie wiem.

     • V3

      Dzieki Radku. 🙂

     • Radek

      Wiesz, stwierdzam fakty. Ogólnie SE jest bardzo dobry, ale ma swoje wady i tyle. Jak dla mnie są do przyjęcia, kwestia gustu. Pozdrawiam.

     • V3

      Da radę robić zdjęcia 16:9.
      https://iosworld.pl/procamera-8-hdr/

     • V3

      Dzięki jeszcze raz. Potestuje to sobie trochę i zdecyduje.

     • Radek

      Masz rację, że zdjęcia 16:9 można „wyciągnąć” z filmów HD, ale nie da się ustawić aparatu w tym trybie. Zobacz na zrzuty ekranów ustawienia – nie ma takiej opcji. Natomiast ostatni screen jest z apki o nazwie Slow Shutter – służy do robienia „rozmytych zdjęć”, np. świateł samochodów na ulicy, kręcącej się karuzeli itp. Efektem końcowym jest zdjęcie i owszem 16:9, ale składające się z nałożonych klatek z krótkiego filmiku. Czytałem opis tej aplikacji, którą podesłałeś w linku. Jest tam dość ważne zdanie pod koniec opisu. Że używanie aplikacji powoduje znaczący wzrost temperatury urządzenia, tak, że czuć gorącą obudowę. Więc ja bym z nią nie ryzykował. Pisz, jeżeli będziesz miał pytania o SE. Pozdrawiam. https://uploads.disquscdn.com/images/286a06884e9b79e1181dcbf5afe7980a0e49c93d5241ce3b3c7034e6ffbc6640.png https://uploads.disquscdn.com/images/7b3c163e9419b63485a5a9371a62b18428b6739aa0f5db48c21fe917f1055928.png https://uploads.disquscdn.com/images/34a1082ffa386496c6cc2e4e0247a72d1adcbe40f92dded0d4e26e41e2658af1.png

     • V3

      Radku a spójrz tutaj proszę.
      https://youtu.be/7q-i2F6nY0Y

     • The Hooded Man

      Przez jakiś czas łaziłem z 5s, bo chciałem coś mniejszego. Z początku spoko, malutki, leciutki… Po kilku dniach zaczęło mi brakować większego wyświetlacza, lepszej baterii, lepszego aparatu, otwartego systemu, kart pamięci… Konieczność używania itunesa doprowadzała mnie do szewskiej pasji. Iphone 5s/SE jako telefon jest OK, ale jako smartfon odpada. Bardzo szybko wróciłem do większych androidów. No ale jeżeli będziesz tylko rozmawiał przez niego, to sprawdzi się super.

     • V3

      Rozmowy SMS whatsapp Viber mail net GPS.
      Ja w tej chwili porównuje do S6 który jest moim głównym.
      Wydajność chyba na zbliżonym poziomie. Karty sd nie mam bo i portu sd nie mam. Bateria z tego co czytalem trzyma podobnie w obu.
      Aparat u mnie ważny Ale ten w SE chyba wystarczający.
      Dla mnie powoli najważniejsza obsługa jedną ręką. Powoli mnie męczą wymiary i waga obecnie posiadanych. ☺

     • The Hooded Man

      Też mi się wydawało że potrzebuję małego telefonu i że iphone będzie najlepszy. Myliłem się i to bardzo. Nie sprawdził się nawet jako drugi telefon. Mnie najbardziej wkurzała jego największa wada, czyli konieczność korzystania z itunesa i to że jak podłączysz iphoina do drugiego komputera, to kasuje ci wszystko co wgrywałeś na pierwszym.

     • V3

      Może potrzebowałes do rzeczy gdzie 4 cale się nie sprawdziły. Też zrozumiałe. Co do iTunes nie wypowiadam się. Miałem do czynienia dawno i krótko.
      Jeśli tylko da się pliki z iTunes przenieść na laptop to mi to nie przeszkadza.

     • The Hooded Man

      No właśnie myślałem że nie potrzebuję większego ekranu… Myliłem się 😀 Nie wiem jak jest w tej chwili (raczej tak samo), ale jeszcze niedawno, gdy miałem 5s, to jak chciałeś cokolwiek wgrać z innego komputera, to cała zawartość iphona ci się kasowała (chciałeś wgrać plik mp3 na drugim kompie, to kasowało ci się wszystko co miałeś wgrane na innym kompie). No i da się ogólnie powiązać iphona tylko z 5 komputerami, chyba że wcześniej wycofasz autoryzację innego kompa. Ogólnie iphone nie nadaje się do pracy typu praca, a głównie do zabawy. Apple na maxa utrudniło korzystanie ze swojego sprzętu.

     • V3

      Czyli co, radzisz zebym nie kombinowal ? Whatsapp i Viber obecnie dla mnie mus – duzo rozmow ze Wschodem. Chodze ciagle z 2 telefonami – firmowka i prywatnym. Powoli to zaczyna byc uciazliwe. A nie moge zrezygnowac ani z jednego ani z drugiego. Nie wiem co zrobic.

     • The Hooded Man

      Wiesz, jeżeli chcesz coś mniejszego, to compact w dual sim od sony będzie dużo lepszy niż iphone. Jeżeli zaakceptujesz ograniczenia iphona, ten nieszczęsny itunes i to, że będziesz uwiązany tylko do jednego komputera, to luz, ale nie wiem kto by chciał dobrowolnie skazywać się na taką mękę (chyba tylko ci którzy bo japko).

     • V3

      Sony odpada. Kanty się u mnie nie sprawdza, a poza tym nie ma fizycznych przycisków tylko ekranowe. W moim przypadku to porażka. Nie trafię w nie tak łatwo.

     • The Hooded Man

      Jak przyciski „fizyczne”, to niestety nie masz praktycznie żadnego wyboru.

     • V3

      Pamietaj ze nosze smarty w kieszeni. Jak jest garnitur to pol biedy. Ale najczesciej chodze w jakims casualu. I wtedy najczesciej nosze telefon w kieszeni spodni. Te kanty beda mi sie wbijac w noge – nie ukrywam ze sa troche ostre. I bedzie mnie to uwierac.

     • The Hooded Man

      Ja w tej chwili chodzę z 3 telefonami (L959, LG G6 i Xperia XA1). Sony XA1 jest chyba najbardziej kanciastym soniaczem, ma 5 cali, baaardzo duże lotniska (największe) i nosząc go w kieszeniach spodni, nie da się wyczuć że siedzi tam właśnie Sony (w ogóle nie czuć kantów). Compact jest dużo mniejszy, więc tam to już totalnie nie będziesz wyczuwał żadnych krawędzi. No chyba że chodzisz w opinających rurkach z malutkimi kieszeniami, ale w takiej sytuacji to nie wiem, bo ja takich spodni nie noszę 😉

     • V3

      W rurkach to nie ☺ hmm. No m9ze rozsądna alternatywa ten Xperia XZ1 compact dual dom. Muszę podejść do Media i sprawdzić jak będzie leżał.
      Czy jest spora różnica odnośnie ekranu ? Nasycenie kolorów i jakość w stosunku do s6 ?

     • The Hooded Man

      Nie porównywałem obu tych wyświetlaczy, ale na pewno będzie to inna jakość i inne nasycenie. Sony mają IPS, w dodatku tylko 720p (chociaż na ekranie poniżej 5 cali, aż tak tego nie widać).

     • The Hooded Man

      Nie wiem czy rozumiesz powagę żenady, więc dokładniej ci to wytłumaczę. Masz iphona i możesz połączyć go tylko z 5 urządzeniami (2 komputery w domu, 2 komputery w pracy i 1 komputer u swojej kobiety). Jeżeli chcesz podłączyć iphona z komputerem kolegi, to musisz najpierw wycofać autoryzację jednego z 5 wymienionych komputerów… Żeby było bardziej komicznie, to musisz to zrobić na komputerze z którego chcesz usunąć autoryzację. Jest opcja żeby usunąć autoryzacje wszystkich komputerów na raz, na innym urządzeniu, ale można to zrobić tylko raz na rok 🙂 Ja straciłem dostęp iphonem do komputera, po przeinstalowaniu systemu w kompie, iphone nie rozpoznał że to stary komputer i nie mogłem nawet usunąć autoryzacji. Do tego wszystkiego, wgrywasz sobie muzykę na telefon przez swój komputer, idziesz do pracy, tam wgrywasz sobie coś innego i tracisz to co wgrywałeś u siebie w domu (wspaniałe, co nie?) 😀

     • V3

      Ja rozumiem. To rozwiazanie jest goovno warte. Pamietam jak lata temu mialem Powerbooka G4. Piekny z wygladu, aluminiowy, klawiatura marzenie ale co z tego – skoro na sofcie niewiele potrafilem zrobic.
      Nauka byla droga przez meke. I te dziwaczne rozwiazania.

      Natomiast w tym przypadku te bezsensy malo mnie dotkna. Dlaczego ?
      Zdjecia sa w chmurze OD, muzyka glownie przez YT – nie sciagam nic znikad, dzwonki przez Zedge. Od dawna staram sie nie tracic czasu na jakies ustawianki – bo juz mi sie nie chce po prostu. 🙂

      Ale faktycznie. 4 cale moze byc odrobine za maly. I wlasnie tego sie boje, ze jak sie przesiade na SE, to zaczne narzekac ze jednak S6 byl pod tym wzgledem lepszy – a tego bym nie chcial. Tak czy siak – doopa z tylu.

     • wombat

      Masz bardzo małe kieszenie.

     • V3

      Ja mam normalne. I jak noszę s6 i l930 to się czuje jakbym z workiem ziemniaków spacerowal. Wiesz w bojowych nie przeszkadza. Ale garniturowe czy jeansy typu Slim już tak.

     • wombat

      MI 5.2 cala, nie przeszkadza, właściwie nawet nie czuje, że telefon w nich leży, czy to w jeansach, czy garniturowych. Może dlatego że jestem bardzo wysoki i spodnie które na mnie pasują mają większe kieszenie, a może po prostu się przyzwyczaiłem.

     • V3

      Pewnie to drugie. Ja rowniez jestem dosyc wysoki, niemniej od jakiegos czasu mi to zaczelo przeszkadzac.

     • wombat

      Dość wysoki to nie to samo co bardzo wysoki, uwierz mi.

     • V3

      No jak masz 2.20 to rzeczywiscie 🙂 ja sie zblizam do 2 😉

     • wombat

      Jak się zbliżasz jeszcze to ile masz lat? Ja mam 2m i czasami jest przewalone, szczególnie z butami. Rozmiar 49-50.

     • V3

      Zbliżam nie znaczyło że rosne bo to już dawno dawno za mną. Chodziło mi o to że niewiele mi brakuje. No to rzeczywiście rozmiar buta dramat – bez urazy. U mnie na szczęście standard pod tym względem. 45 czasem 46 ☺

     • Radek

      I w nich się mieści telefon z 4 calowym ekranem!

     • Solar

      A jak sprawa wygląda z tym zwalnianiem

     • Radek

      Mam SE od lipca ubiegłego roku, czyli nie minął nawet okres gwarancji, a kupowałem telefon nowy. Osobiście nie widzę żadnego spowolnienia, pewnie parametry baterii jeszcze do tego nie dopuściły.

     • Nylu

      Mój telefon ma 2 i pół roku galaxy S5+ i bateria 4 godziny dalej trzyma https://uploads.disquscdn.com/images/b9ec5e1b6f84c353656476104120abdacd5076a618ba63bfe033ce17e1293646.png

 • Dragon84

  Ja posiadam Samsung galaxy note 3 lte, może nie robi najlepszych zdjęć ale niema co narzekać bo to smartfon z 2014 roku.

 • Tomasz Obara

  Jeszcze raz przejrzałem sobie test i mam tylko jedną uwagę. Napisałeś Krzysztofie odnośnie manualnego nastawu ostrości w Lumii: „Podobnie jest przy ostrości. Tryb ręczny Lumii to tylko 3 ustawienia”. Mam Lumię 950 i u mnie w trybie ręcznym jest: „auto” > płynna regulacja ostrości w całym zakresie ruchu cewki z soczewką > „nieskończoność”. O te 3 ustawienia Ci chodziło? Chyba nie 🙂

  • mam auto, makro i nieskończoność, nie ma nic płynnego, ale telefon będę miał w poniedziałek dopiero pod ręką

   • Tomasz Obara

    O widzisz. No to zdecydowanie jest płynna regulacja tego ustawienia. Jak znajdę film na YT dla dowodu, to podrzucę linka.

    • sprawdzę w poniedziałek i poprawię tekst jeśli faktycznie przeoczyłem

   • Tomasz Obara

    Lumia 950 XL z płynnym manualnym nastawieniem ostrości.
    Link (od 7:44 min):
    https://www.youtube.com/watch?v=mCcmmxcV0DY

   • wombat

    Potwierdzam, jest płynna regulacja z wyszczególnieniem 3 ustawień

  • mój błąd, są 3 wartości na kółku, ale regulacja ostrości jest w pełni płynna, w wolnej chwili poprawię artykuł i tabelę

 • Tomasz Obara

  Co do 2 części testu – koniecznie zróbcie test MACRO. Z tego co się orientuje Lumia 950 umożliwia jedno z najbardziej bliskich podejść do obiektu.

  • no niestety tu akurat G6 potrafi dużo więcej… mam już porobione zdjęcia

  • W automacie niekoniecznie ale przy manualnej ostrości to faktycznie w makro jest kapitalna. W przypadku filmu również:
   https://www.youtube.com/watch?v=jUtmi_stBDo

   • Tomasz Obara

    Faktycznie, robi wrażenie 🙂

 • Tomasz Obara

  Lumia 950 XL z płynnym manualnym nastawieniem ostrości.
  Link (od 7:44 min)
  https://www.youtube.com/watch?v=mCcmmxcV0DY

 • wombat

  Taka ciekawostka, Lumia w większości zdjęć ma sporo niższe ISO.
  Puszka 1450 vs 500
  Kot 750 vs 400

  • V3

   Tutaj sami swoi ☺

  • Taka ciekawostka: zwiększając ISO zmniejszasz szybkość migawki dzięki czemu masz mniejsze szanse na poruszenie ujęcia

   • Rayden

    Coś tutaj nie rozumiem. Skoro zmniejsza się szybkość migawki to raczej masz większą szanse na poruszenie a nie mniejszą szanse…

 • Krzysztofie nie wiem jakie Ty masz szczęście do Lumii, ale u mnie jest płynna regulacja ostrości, a zdjęcia tekstu wychodzą super czytelne nawet na automacie w 99,5% (a zdęć tekstu podanego jak i drukowanego mam dość sporo), schematy połączeń elektrycznych to samo.

  • w następnej części wrócę do testów ostrości, zrobiłem całą serię zdjęć tej butelki i na wszystkich ujęciach Lumia nie ostrzy tak dobrze jak G6, sprawdzałem nawet obiektyw, nie jest porysowany ani zabrudzony

   • Tomasz Obara

    ‚Łapiesz” ostrość poprzez fizyczny spust migawki, czy wskazujesz miejsce na ekranie gdzie ma się skupić focus? To dość istotne, przynajmniej w moim egzemplarzu. Wskazanie palcem działa jakby precyzyjniej.

    • wskazuję placem na ekranie konkretne miejsce, ze spustu korzystam rzadziej

     • Rayden

      Spróbuj jeszcze opcji ręcznego ostrzenia jak tam też słabo to będzie wyglądało to coś nie tak.

    • dzisiaj testowałem pudełko gripeksu i zdjęcie z Lumii wyszło lepiej, trafi do kolejnego odcinka

     • Tomasz Obara

      No cóż, raz na wozie raz pod wozem – raz Lumia wygra z młodszymi smartfonami, a raz przegra 🙂 Jeden wniosek nasuwa się jak na razie. Otóż od kilku lat jakby fotografia mobilna stoi w miejscu, ale pewnie powodem jest miniaturyzacja. Ciekawi mnie co pokaże S9 plus. Na razie wstrzymałem zakup S8, bo może warto dołożyć do zmiennej przysłony. Miałem też chęć na LG V30 ze względu na mnogość ustawień filmów i również fotografię. Gdyby nie zabicie Win 10 Mobile, to widzę, że pod względem aparatu nie śpieszył bym się ze zmianami.

     • V3

      A ja coraz częściej sie zastanawiam czy docelowo nie dokupić L950 😊 do użytku prywatno-służbowego w Dual Sim.

     • Tomasz Obara

      Wiesz, zależy do czego chcesz wykorzystywać telefon. Jeśli nie przeszkadza Ci stagnacja systemu, a telefon wykorzystujesz GŁÓWNIE do dzwonienia, pisania i odbierania wiadomości mailowych oraz przeglądania Internetu, to osobiście przyklaskuję Twojemu pomysłowi. Póki co te aplikacje, z których ja korzystam na co dzień (włącznie z archaicznym GG) na Windowsie 10 Mobile działają, to nie śpieszę się z przesiadką na inny system. Raczej większość prac wykonuję na kompie i uważam (wbrew opiniom sporej liczy osób), że komórka nigdy nie zastąpi komputera. U mnie sprawdza się Surface Pro 4. Na razie jako ciekawostkę traktuję Contiunuum, DeXa itp.
      Nawet jeśli niebawem nabędę S8+, to i tak zostawię Lumię 950, choćby z teoretycznej możliwości kiedyś wgrania Windows obsługującego ARM.

    • jajeczny

     dokładnie – zauważyłem, że wciskanie mechanicznego przycisku powoduje minimalne poruszenie całego aparatu.

 • Jako że przeszedłem z mobilnej windy (L640) na andruta (K10 2017) też sobie robiłem takie porównanie odnośnie jakości zdjęć.

  Lumia sporo lepiej radzi sobie na zdjęciach „pocztówkowych” (krajobrazy itp) ale w pozostałych przypadkach LGik ma lepszą jakość zdjęć

 • V3
  • pomimo daty 2018 mapy nie mają aktualizacji ulic od 2016 r, nawet Steve się denerwował kilka dni temu, bo mu nie pokazało ronda na drodze w Anglii

 • Rayden

  Droga redakcjo jest szansa na przetestowanie Nokii 808 PV z jakimiś modelami z tamtego roku. Jakby coś mógłbym użyczyć swojej 808. Bo wiem jak wypada względem lumii 950xl (na szczęście bez wady optyki) bo taka mam ale nie mam jak porównać z nowszymi modelami innych producentów a widzę że przeprowadzacie testy dość obiektywnie.

  • z chęcią potestuję

   • Rayden

    To w wolnej chwili na maila redakcyjnego odezwę się.

   • Rayden

    Ech. Wysłałem formularz ale wystąpił błąd więc nie wiem czy poszło… Później jeszcze spróbuję z androida albo z jakiegoś destopu 🙂