Test możliwości optycznych: Google Camera vs LG G6 vs Lumia 950 (cz.1)

W ostatnich komentarzach dość często pytaliście czy warto instalować aplikację fotograficzną firmy Google. W poniższym artykule przyjrzymy się kwestii jakości zdjęć w porównaniu do oprogramowania fabrycznego na przykładzie telefonu LG G6.

W ostatnich testach porównywaliśmy wyłącznie LG G6 z Lumią 950, w większości w ustawieniach automatycznych. Wyniki nie były do końca jednoznaczne. W niektórych przypadkach wygrywało LG, w innych Lumia, która miała spore problemy z balansem bieli, a LG z jakością zdjęć portretowych. W kluczowych scenach zdecydowanie górował stary smartfon Microsoftu. LG nadrabiało straty ilością opcji w trybie ręcznym, szybkością i trybem szerokokątnym. Ogólnie to jednak Lumia 950 w większości przypadków zapewniała ogólnie lepszą jakość finalną zdjęć. Szkoda tylko, że Microsoft porzucił rozwój mobilnej aplikacji aparatu, która nowe funkcje i poprawki otrzymuje już tylko w wersji pecetowej.

Jak jednak zmieni się jakość zdjęć gdy użyjemy innej aplikacji do obróbki fotograficznej? Zdecydowanie najlepszą w chwili obecnej alternatywą dla fabrycznej aplikacji LG jest Google Camera, wydana w sklepie Google Play wyłącznie dla telefonów Nexus i Pixel. Aplikacja ta nie jest dostępna oficjalnie dla innych telefonów, ale można pobrać nieoficjalne przeróbki. Najlepszą alternatywą dla LG G6 jest stale rozwijana wersja cstark27. Poniższe zdjęcia wykonywałem na stabilnej wersji 3.1, w ostatnich tygodniach pojawiła się już wersja 3.6 dostępna do pobrania z forum celsoazevedo [link]. Aplikacja ta dostępna jest w dwóch wersjach: dla głównej kamerki oraz osobno, dla trybu szerokokątnego [wide].

Co oferuje aplikacja Google Camera? Możliwości ustawienia parametrów zdjęć są zredukowane do minimum. Z głównego paska możemy zmienić tylko balans bieli (temperaturę) oraz włączyć / wyłączyć lampę błyskową, HDR+ i linie proporcji obrazu. Dodatkowe opcje po lewej obejmują film w zwolnionym tempie, zdjęcie panoramiczne, zdjęcie sferyczne oraz zdjęcie w pionie czyli świetny tryb portretowy. W ustawieniach zaawansowanych zmieniamy rozdzielczość, możemy też wyłączyć dźwięk migawki oraz dodać zapis w DNG. HDR+ ustawiamy na Default (Lowest).

Przejdźmy teraz do samych zdjęć.

1. Piwnica

Zaczynamy od zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu, bo właśnie w takich sytuacjach, przy braku światła, Google Camera ma pokazywać pazur.

Powyżej zamieszczono wycinki (cropy) 650 x 800 pikseli. Opis dostępny jest po najechaniu wskaźnikiem myszki na dane zdjęcie. Pełne zdjęcia pobierzecie z linku na końcu artykułu. Efekty są widoczne gołym okiem. Zacznijmy od tego, że zdjęcia wykonane z automatu są tragiczne, zarówno na Lumii 950 jak i LG G6. Całość jest rozmyta, tło rozmazane. Zwróćcie uwagę na cztery „skrzydła” zaworu liczby na pokrętle czy fakturę ściany. Najgorzej wypada Lumia 950 gdzie faktura ściany jest praktycznie jednolita, a całość nieczytelna. Jedynie minimalnie lepiej wypada LG G6 z automatu. Widać drobne detale ściany, ale całość ma zielonkawy odcień na skutek złego balansu bieli. W przypadku LG G6 zwykła zmiana z trybu automatycznego na ręczny, nawet bez zmiany parametrów (balans auto) czyni cuda – całość jest o klasę lepsza, widać detale śrub, numerację na pokrętle, fakturę ściany. W przypadku Lumii jakość również drastycznie wzrasta po zmianie na tryb 8 MP oversamplingu, jednak nadal jest gorsza od G6 w trybie ręcznym. Wystarczy porównać ilość szumów na zegarze po prawej, widocznym na pełnym ujęciu. Zdjęcie wykonane aplikacją Google Camera jest zdecydowanie najjaśniejsze, posiada najwięcej detali. Faktura ściany jest najdokładniejsza, widać na niej zdecydowanie więcej szczegółów. Z drugiej strony przy przybliżeniu rzucają się w oczy artefakty. Zdjęcie jest mocno zniekształcone i przetworzone cyfrowo. Na pierwszy rzut oka wydaje się być najlepsze, ale pod kątem ogólnej jakości ustępuje LG G6 w trybie ręcznym, gdzie całość jest bardziej naturalna, bez takiej ilości zniekształceń. Subiektywna ocena ogólna: Lumia 950: 3/10, LG G6 auto: 4/10, LG G6 Google Camera: 7/10, Lumia 950 OS: 8/10, LG G6 manual: 9/10.

Tryb HDR+ potrafi wydobyć najwięcej szczegółów i najbardziej doświetlić scenę, ale robi to kosztem artefaktów, przez co całość wypada gorzej od aplikacji systemowe w trybie ręcznym. Podobne efekty zauważyłem na innych zdjęciach. Google Camera oddaje najwięcej szczegółów kosztem dużych abberacji, nieprawidłowych barw czy zbyt wysokiego kontrastu.

2. Salon KIA Sprinter

Powyżej zamieszczono wycinki (cropy) 650 x 800 pikseli. Zdjęcie wykonane w dobrych warunkach przy sztucznym oświetleniu w salonie samochodowym. Zdjęcie wykonane Google Camera jest minimalnie jaśniejsze i zbliżone jakościowo do tego z trybu ręcznego. Jak zwykle przy dobrym oświetleniu Lumia pokazuje pazur. Zdjęcia, zarówno wykonane z automatu jak i w trybie ręcznym z korektą balansu bieli, są wizualnie lepsze od tych z LG G6. Bardziej plastyczne, naturalne, najmniej przepalone. Google Camera z drugiej strony zapewnia najwięcej szczegółów – możemy odczytać napis z tylu samochodu. Ocena: LG G6: 7/10, LG G6 Google Camera: 8/10, Lumia 950: 9/10.

3. Salon KIA Sprinter / WIDE

W trybie szerokokątnym Google Camera zapewnia zdecydowanie więcej szczegółów (np. na posadzce), mniejsze przepalenie, ale też niestety znacznie więcej szumów. Ogólnie jednak Google Camera poprawia jakość ujęcia szerokokątnego. Zdjęcie jest lepsze, znacznie bardziej szczegółowe, jedynie na zbliżeniu widać większy poziom szumu w porównaniu do rozmycia przy zwykłej aplikacji. Ocena: LG G6: 7/10, LG G6 Google Camera Wide: 8/10, Lumia 950: -/10 (brak trybu szerokokątnego).

4. Zdjęcia portretowe

Cropy 1450 pikseli. Jak pamiętamy LG G6 miało spore problemy ze zdjęciami twarzy. Widać to wyraźnie na powyższych przykładach. Pierwsze dwa zdjęcia z aplikacji LG są słabe, rozmyte, pozbawione szczegółów, zarost na głowie po prawej to jednolita plama. Różnica na korzyść aplikacji Google Camera w stosunku do aplikacji systemowej jest drastyczna. GC jako jedyna oddała prawidłową kolorystykę policzka po prawej, najlepiej odwzorowała zarost. Jakość jest na poziomie Lumii 950 a nawet wyższym, jeśli porównamy twarz mężczyzny i ilość szczegółów na twarzy. Podobna postać w środku ma więcej szczegółów twarzy. PS Podziękowania dla koleżanki Celiny z firmy MODO. Ocena: LG G6: 4/10. Lumia 950: 7/10, LG G6 Google Camera 8.5/10.

Wnioski końcowe

Pierwsze ujęcie instalacji c.o. przekreśla wszystkie testy wykonywane z automatu. Zmiana trybu na ręczny lub na oversampling powoduje drastyczne podniesienie jakości.

Aplikacja Google Camera w większości przypadków pozwala na uzyskanie lepszej jakości zdjęć. Zdjęcia są lepiej doświetlone, mniej przepalone, oddają więcej szczegółów –  czasami jednak kosztem znacznych szumów i abberacji. Zdjęcia twarzy pokazują potencjał aplikacji Google, gdzie ilość szczegółów jest o klasę wyższa od aplikacji fabrycznej LG a jakość co najmniej tak dobra jak na Lumii 950 jeśli nie wyższa. Lumia 950 pokazuje pazur przy pełnym świetle – zdjęcia samochodów czy krajobrazu po prostu olśniewają. Im mniej światła tym Lumia radzi sobie gorzej i wtedy warto używać wyłącznie trybu oversamplingu, inaczej zdjęcia wyjdą tragicznie.

Aplikacja Google Camera w wersji cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.1 jest zdecydowanie warta polecenia. Nie gwarantuje zawsze najlepszej jakości, ale w wielu przypadkach jakość przewyższa aplikację LG, nawet mimo ubogiego trybu ręcznego. Na koniec warto dodać, że aplikacja w wersji 3.1 dość często potrafiła się zawiesić. W kolejnym odcinku sprawdzimy jak działa pod kątem stabilności najnowsza wersja 3.6. PS Pełne wersje zdjęć ściągniecie z chmury: [LINK].

Podsumowanie:

I ujęcie: Lumia 950: 3/10 – 8/10 (5,5), LG G6: 4/10 – 9/10 (6,5), LG G6 Google Camera: 7/10 (7)
II ujęcie: LG G6: 7/10, LG G6 Google Camera: 8/10, Lumia 950: 9/10
III ujęcie: LG G6: 4/10, Lumia 950: 7/10 , LG G6 Google Camera 8.5/10

Ocena końcowa: LG G6: 5.83, Lumia 950: 7,16, LG G6 Google Camera 8.17/10.

A jaka jest Wasza ocena powyższych ujęć?