Test możliwości optycznych: Google Camera vs LG G6 vs Lumia 950 (cz.2)

Miesiąc temu rozpoczęliśmy testy alternatywnej aplikacji aparatu Google Camera dla telefonu LG G6. Zdjęcia wykonane w słabych warunkach oświetleniowych pokazały potencjał tej aplikacji, która w kilku ujęciach przebiła jakością Lumię 950. Tym razem przyjrzymy się zdjęciom w pełnym słońcu i efektom bokeh.

Jeden z portali zaprezentował ostatnio porównanie zdjęć wykonanych Huawei P20 Pro i iPhone’em X. Zdjęcia wyglądają świetnie… dopóki nie przyjrzymy się ich powiększeniom (cropom), gdzie tło zdradza mocną kompresję i ogólną niską jakość szczegółów. Podobna sytuacja dotyczy również modelu LG G6, gdzie przy dużym powiększeniu widać mocną kompresję plików jpg i słabą jakość ogólną. Spójrzmy dla przykładu na poniższe ujęcie z efektem bokeh (rozmycia tła), wykonane telefonem G6, następnie G6 z aplikacją cstark27 w nowej wersji 3,6 oraz Lumią 950. Wszystkie zdjęcia wykonywane w trybie ręcznym z korektą balansu bieli.

Oryginalne pliki jak zawsze dostępne są do po pobrania z linku na końcu artykułu. Zdjęcie wykonane stockową aplikacją aparatu LG G6, mimo trybu ręcznego, jest zdecydowanie najsłabsze, z mniejszą ilością detali i słabszym nasyceniem barw. Przyjrzyjmy się jednak wycinkom, które pozwolą ocenić stopień kompresji zdjęcia:

Ujęcia z LG G6, mimo włączonej redukcji szumów w trybie ręcznym, są najbardziej przetworzone. Przy dużym powiększeniu widać ogromną ilość zniekształceń, artefaktów, zaszumienie. Całość wygląda tragicznie. Zmiana aplikacja na cstark 3.6 powoduje po raz kolejny podniesienie jakości o poziom wyżej. Jakość efektu bokeh jest identyczna jak w Lumii 950. Rozmycie jest naturalne i płynne. Jakość obraz jest identyczna jeśli nei lepsza od Lumii. Spójrzmy jeszcze na jedno ujęcie, w trybie horyzontalnym:

Sytuacja jest identyczna jak poprzednio. Zdjęcie ze stockowej aplikacji aparatu LG jest najgorszej jakości,  jest najmniej doświetlone i posiada największe szumy przy powiększeniu. Zmiana aplikacja na cstark 3.6 podobija jakość do poziomu Lumii 950. Zdjęcia z aplikacji Google Camera oraz Lumii prezentują niemal identyczną jakość. Dodam tylko, że zdjęcia wykonywane były przy lekkim wietrze i kwiat na głównym planie praktycznie cały czas był w  ruchu.

Podsumowanie:

  • Zdjęcia wykonywane fabryczną aplikacją LG G6 posiadają słabą jakość efektu bokeh, słaby hdr, dużą ilość szumów tła, słabe nasycenie (w porównaniu do do cstark i Lumii).
  • Zdjęcia wykonywane alternatywną aplikacją cstark27 3.6 podbijają jakość do poziomu identycznego z Lumią 950 – tło jest rozmyte w bardziej naturalny sposób.
  • Zmiana aplikacji aparatu może dać lepsze rezultaty niż zmiana telefonu.
  • Lumia 950 w trybie ręcznym oferuje nadal piękne zdjęcia w wyjątkowo niskiej cenie.

Ostatni miesiąc, w którym używałem aplikacji cstark utwierdził mnie w przekonaniu, że aplikacja ta drastycznie podnosi jakość zdjęć na telefonie LG G6 (oraz V30) a Lumia 950 to nadal jeden z najlepszych telefonów do wykonywania zdjęć (i w zasadzie do niczego więcej). W kolejnej części, jeśli chcecie, opiszę podstawowe zasady fotografii mobilnej czyli jak ustawiać parametry zdjęć w trybie manualnym w danej scenie, jak wykonywać zdjęcia, oraz dlaczego warto pracować wyłącznie w trybie manualnym, który nie jest taki straszny jak się wydaje.

Aplikację cstark27 v.3.6 pobierzecie z forum celsoazevedo [link], a zdjęcia w oryginalnych rozmiarach dostępne są w mojej chmurze onedrive. W chmurze umieściłem również kilka przykładowych zdjęć tej samej sceny, wykonanych lustrzanką Canon EOS 75 z obiektywem EF 50mm f/1.8 STM z różnymi parametrami przysłony.