Szczegółowy opis aktualizacji Lumia Denim – Windows Phone 8.1 Update 1

Dzisiaj postanowiłem wgrać oprogramowanie Lumia Denim do mojego telefonu Nokia Lumia 1520. Jak doskonale wiecie w Polsce aktualizacja nie jest jeszcze dostępna dlatego musiałem skorzystać z poradnika, który znajdziecie w tym w artykule. Postanowiłem zebrać raz jeszcze wszystkie nowości wraz ze zrzutami ekranu.

Aktualizacja krytyczna Lumia Denim dla Windows Phone 8

Większość telefonów wraz z aktualizacją Lumia Denim otrzyma jedynie nowości z systemu Windows Phone 8.1 Update 1. Jedynie modele 830, 930 oraz 1520 otrzymały dodatkowo aplikację Lumia Camera 5. Szczegółowe informacje o aktualizacji znajdziecie w tym artykule. Dostępność dla Waszych telefonów możecie sprawdzać online tutaj.

Nokia Lumia 1520 z oprogramowaniem Lumia Denim i systemem 8.10.14219.341 Windows Phone 8.1 Update 1

Na telefonie Nokia Lumia 1520 system podskoczył z wersji 8.10.12397.897 (Windows Phone 8.1) do wersji 8.10.14219.341 (Windows Phone 8.1 Update 1). Oprogramowanie również otrzymało nową wersję 02540.00019.14484.37004. Poprzednie miało wersję 02061.00066.14253.40001. Zauważyłem, że podskoczyła również wersja oprogramowania radiowego z wersji 201c110.00019.0001 na wersję 201c110.00039.0001. Z kolei w aplikacji info+dodatki doszły dwie nowe pozycje: Device activation client 1.4.2.9 oraz Messaging + agent 2.0.8.2.

Nowości w Windows Phone 8.1 Update 1 (8.10.14219.341) dla wszystkich Lumii WP8

  • Foldery. Foldery pozwalają dostosować ekran startowy do potrzeb użytkownika. Wystarczy przenieść kafelek na inny, aby utworzyć folder i móc dalej działać.
   Żywe foldery w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Wiadomości. Połącz wiele wiadomości tekstowych w jedną, a następnie przekaż je innej osobie.
  • Wybór. Dzięki poprawionej funkcji wybierania można jednocześnie usuwać wiele połączeń, wiadomości lub kontaktów.
  • Kącik z aplikacjami. Kącik z aplikacjami umożliwia określenie, które z aplikacji telefonu Windows Phone mogą być używane przez inne osoby. Jest to istotne w przypadku tych osób i organizacji dowolnej wielkości, które chcą udostępnić podstawowe aplikacje innym osobom do pracy, nauki lub innych celów.
   Kącik z aplikacjami w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Cortana. Cortana może być teraz uruchamiana w inny sposób za pomocą systemu głośnomówiącego Bluetooth w samochodzie — po prostu naciśnij kontakt „Cortana” i zapytaj, o co zechcesz. Ponadto możesz teraz zrobić więcej bez odblokowywania telefonu — Twoja osobista asystentka jest jeszcze bardziej przydatna.
  • Sklep. Nowy kafelek Live Tile Sklepu Windows Phone ułatwia odkrywanie nowych gier i aplikacji. Aby rozpocząć, wystarczy przypiąć Sklep do ekranu startowego.
  • Internet Explorer. Dzięki usprawnieniom aplikacji Internet Explorer 11 dla systemu Windows Phone przeglądanie Internetu na telefonie jest teraz jeszcze przyjemniejsze. Mniej czasu poświęcisz na przesuwanie i powiększanie, a więcej na korzystanie z ulubionych witryn.
   Internet Explorer 11 w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Alarmy. Możesz teraz dostosować długość drzemki w przypadku alarmu, dzięki czemu można będzie zdrzemnąć się przez określony czas.
   Alarmy i czas drzemki w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Aplikacje dla akcesoriów. Skorzystaj z aplikacji dla akcesoriów do pobierania powiadomień z telefonu na swój inteligentny zegarek, inteligentną obudowę telefonu, czujnik fitness lub dowolne inne akcesorium.
   Aplikacje dla akcesoriów w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Udostępnianie Internetu. Możesz już udostępniać swoje połączenie danych komórkowych przez łącze Bluetooth, dzięki czemu inne typy urządzeń będą w stanie uzyskać dostęp do Internetu.
   Udostępnianie internetu przez Bluetooth w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • VPN. VPN obecnie obsługuje protokół L2TP, co umożliwia dołączenie większej liczby usług VPN. Możesz oczywiście korzystać z usługi VPN za pomocą telefonu Windows Phone niezależnie od tego, czy chodzi o użytek służbowy, czy prywatny.
  • Narrator. Narrator obecnie obsługuje pisanie dotykowe oraz umożliwia wyłączenie porad dotyczących sterowania i przycisków, jeżeli nie chcesz, aby były głośno odczytywane. Niektóre inne usprawnienia Narratora umożliwiają nieco szybsze odblokowanie telefonu, łatwiejsze odszukiwanie i korzystanie z przycisków Wstecz, Start i Szukaj, oraz informują, czy ekran telefonu jest włączony czy wyłączony.
   Narrator w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Aktualizacja telefonu. Aktualizacje można zainstalować w dowolnej chwili, planując tę operację na czas, który najlepiej Ci odpowiada. Ponadto jeśli Twój telefon obsługuje karty SD, wykryje on teraz, że w telefonie jest za mało miejsca do przeprowadzenia aktualizacji i użyje karty SD. (Funkcja planowania aktualizacji jest dostępna po zaktualizowaniu systemu do kompilacji 8.10.14203.206. Obsługa aktualizacji telefonu przy użyciu karty SD zależy od modelu i producenta telefonu.)
   Aktualizacje w systemie Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Oszczędzanie baterii. Stan baterii można kontrolować na ekranie startowym. W tym celu do ekranu startowego wystarczy przypiąć kafelek Oszczędzanie baterii. W ten sposób na nowym kafelku Live Tile będzie można natychmiast sprawdzić pozostały czas pracy baterii. (Ta funkcja jest dostępna tylko w telefonach z kompilacją 8.10.14203.206). Aby uzyskać informacje o najnowszych funkcjach, zobacz aplikację Oszczędzanie baterii w Sklepie.
   Wskaźnik procentowy oszczędzania baterii w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Transmisja danych. Możliwość ustawienia skrótu do transmisji danych w centrum akcji.
   Dane komórkowe w centrum akcji w systemie Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Kodek aptX. Aktywacja kodeka aptX do strumieniowej transmisji dźwięku.

 

Nowe oprogramowanie dla telefonów Lumia 830, 930 oraz 1520

 • Lumia Camera. Aplikacja zastąpuje dotychczasową aplikację Nokia Camera. Jest znacznie szybsza i posiada kilka nowości takich jak Rich oraz Moment Capture.
  Lumia Camera 5 ekran startowy w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)

  • Prędkość. Szybkie uruchamianie aparatu oraz robienie świetnej jakości zdjęć w odstępie zaledwie milisekund.
  • Wysoka jakość. Funkcja Moment Capture automatycznie uruchamia nagrywanie w jakości 4K, 24 klatki na sekundę. Każdy z kadrów zapisywany jest w jakości 8,3 MP, pozwalając na selekcję dowolnego ujęcia i zapisanie go jako indywidualnego zdjęcia. Najlepszy kadr lub ujęcie w ruchu wybieramy w zewnętrznej aplikacji Lumia Moments. Aby szybko zacząć nagrywać wystarczy włączyć aplikację i przytrzymać spust aparatu.
   Lumia Camera 5 z możliwością nagrywanie w 4K w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
   Dłuższe przytrzymanie klawisza może również włączać serię zdjęć. Możemy też wyłączyć tę funkcjonalność.
   Lumia Camera 5 długie przytrzymanie klawisza aparatu w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
  • Intuicyjność. Rich Capture (wzbogacone zdjęcie) ułatwi robienie zdjęć wykorzystując funkcje auto HDR oraz Dynamic Flash. Nie będzie już konieczności dostosowywania indywidualnych parametrów aparatu przed wykonaniem zdjęcia – zdjęcie można dowolnie edytować po jego wykonaniu za pośrednictwem bardzo prostego menu.
  • Jakość. Możliwość robienia jeszcze lepszych zdjęć w słabym świetle dzięki najnowszej generacji algorytmów fotograficznych.
 • Hey Cortana. Aktywacja asystenta głosowego Cortana za pomocą komendy głosowej „Hey Cortana”. Funkcja jest możliwa dzięki technologii SensorCore.
  Aktywacja głosem Cortany w Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim)
 • Glance Screen. Telefony obsługujące ekran podglądu będą posiadały teraz znacznie więcej informacji pochodzących z aplikacji Pogoda Bing, Zdrowie i kondycja Bing oprócz podstawowych danych takich jak data, godzina, powiadomienia oraz dane aplikacji. W ostatniej aktualizacji dodano również możliwość wyświetlania zdjęcia na ekranie blokady ale te wszystkie nowości były już dostępne przed aktualizacją Lumia Denim.

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości to piszcie w komentarzach poniżej. Nowe oprogramowanie mam zaledwie od kilku godzin ale postaram się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Historia aktualizacji systemu Windows Phone 8