System operacyjny i oprogramowanie układowe aktualizowane osobno w Windows 10 Mobile

W związku z tym, że w niedługim czasie zostanie udostępniona oficjalna aktualizacja Windows 10 Mobile dla obecnych telefonów z systemem Windows Phone 8.1 postanowiłem przygotować krótki przewodnik dotyczący aktualizacji, które będą pojawiać się na telefonach z najnowszym systemem. Zobacz czym się różni system operacyjny od oprogramowania układowego oraz dlaczego niektóre aktualizacje mogą być udostępniane z pominięciem operatorów sieci komórkowych.

Lumia 1520 - informacje o urządzeniu

Jak sprawdzić informacje o urządzeniu w Windows 10 Mobile?

Należy kolejno przejść do: Menu > Ustawienia > System > Informacje > Więcej informacji.

Jakiego typu aktualizacje mogą otrzymywać telefony z Windows 10 Mobile?

Jeżeli posiadasz telefon z systemem Windows 10 Mobile to możesz otrzymać dwa rodzaje aktualizacji:

[numblock num=”1″ style=”3″]Aktualizacja systemu operacyjnego[/numblock]

W tym wypadku aktualizacji ulega jedynie sam system operacyjny. Na powyższym zrzucie są to:

 • Wersja. Wersja to data większej aktualizacji jak np. Threshold 2. W tym wypadku, na powyższym zrzucie, jest to listopad 2015 czyli numer 1511, który ulegnie zmianie dopiero w momencie kiedy pojawi się nowsza kompilacja niż 10586.
 • Kompilacja systemu operacyjnego. Dokładna wersja aktualnie wgranego systemu Windows 10 Mobile. Na powyższym zrzucie widnieje numer 10.0.15086.36 gdzie 10 oznacza główną wersję systemu. 10586 to dokładny numer kompilacji. 36 to numer kolejnej wersji kompilacji 10586 z uwzględnionymi poprawkami.

[textblock style=”2″]W tym wypadku aktualizacje mogą być udostępnianie w jednym momencie dla wszystkich telefonów. Aktualizacja nie jest uzależniona od operatora sieci komórkowej. Jest to możliwe, dzięki oddzieleniu stosu odpowiedzialnego za łączność komórkową od reszty systemu. Operator testuje wyłącznie stos odpowiedzialny za łączność komórkową i reszta zmian w systemie operacyjnym go nie dotyczy.[/textblock]

[numblock num=”2″ style=”3″]Aktualizacja oprogramowania układowego[/numblock]

Oprogramowanie układowe czyli firmware to sterowniki podzespołów, które znajdują się w naszym telefonie. Na powyższym zrzucie jest to Numer wersji oprogramowania układowego.

[textblock style=”2″]W tym wypadku operator sieci komórkowej uczestniczy w udostępnianiu aktualizacji. Oprogramowanie musi zostać sprawdzone przez operatora dlatego w tym wypadku użytkownicy są zdani na łaskę operatora, który dopiero po sprawdzeniu może udostępnić nową wersję oprogramowania układowego dla naszego telefonu. Dzieje się tak ponieważ wydzielony stos odpowiedzialny za łączność komórkową wchodzi w skład oprogramowania układowego.[/textblock]

Jak sprawdzić jaki posiadamy wariant telefonu?

Należy kolejno przejść do: Menu > Ustawienia > System > Informacje > Więcej informacji. Patrzymy na Operator. Jeżeli mamy informację Poland Country Variant to znaczy, że telefon pochodzi z wolnej sprzedaży. W przypadku kiedy pojawi się nazwa operatora sieci komórkowej to znaczy, że telefon został zakupiony u danego operatora.

Jak można wgrać najnowszą aktualizację?

Aktualizacje przeważnie w pierwszej kolejności pojawiają się w telefonie. Wystarczy przejść kolejno do: Menu > Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Aktualizacje telefonu. Po pewnym czasie są również dostępne w aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool, dzięki której możemy przywrócić oprogramowanie jeżeli telefon nie funkcjonuje prawidłowo.

Czy aplikacja Windows Insider może blokować aktualizacje oprogramowania?

Poprzednio napisałem: Nie mam 100% pewności ale wygląda na to, że po przystąpieniu do programu Windows Insider i wgraniu najnowszej, testowej kompilacji systemu Windows 10 Mobile telefon nie jest w stanie wyszukać dostępnych aktualizacji oprogramowania układowego. W takim wypadku jedynie powrót do ostatniej oficjalnej wersji za pomocą aplikacji Windows Device Recovery Tool pomoże rozwiązać ten problem. Teraz już mam potwierdzenie. Zapraszam do tego artykułu.

Jeżeli macie jakieś sugestie dotyczące tego co powinno się jeszcze znaleźć w tym artykule to dajcie znać w komentarzach poniżej.

 • Bardzo dobrze napisany i potrzebny artykuł. Dzięki.

  • Dzięki za to, że podsunąłeś mi pomysł 🙂

 • Marcel Krzak

  Jest nowsze oprogramowanie układowe dla Lumii 735 niż 15184.36004 ?

 • Rafał M

  To czyli jeśli ktoś jest w programie Windows insider i chce zaktualizować oprogramowanie układowe bądź zrezygnować z uczestniczenia w programie, wystarczy reset telefonu? . Za artykuł duży plusik 🙂

  • Zależy co rozumiesz przez reset telefonu. Być może wystarczy przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie ale bardziej pewne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych za pomocą aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool. Aplikacja przywróci ostatnią oficjalną wersję systemu, dzięki czemu będzie można zaktualizować oprogramowanie układowe telefonu.

 • robert choina

  Fajny artykuł.

 • Windows Device Recovery Tool do pobrania jest pod linkiem:

  http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=525569

 • „Nie mam 100% pewności ale wygląda na to, że po przystąpieniu do programu
  Windows Insider i wgraniu najnowszej, testowej kompilacji systemu
  Windows 10 Mobile telefon nie jest w stanie wyszukać dostępnych
  aktualizacji oprogramowania układowego”.

  Trudno to zweryfikować z prostego powodu: nie było jak na razie żadnych poprawek firmware po wejściu do programu Insider, chyba tylko l.umie 830 otrzymały nowsze sterowniki (update 2) i właściciele tego modelu powinni się wypowiedzieć.

  • Dostały takową aktualizację Lumie 950 i 950XL. Ja dostałem aktualizację oprogramowania układowego na 950, ale nie uruchamiałem Insidera na tym smartfonie. Z komentarzy osób mających włączony Insider na nowych Lumiach wynika, że nie otrzymały aktualizacji firmware.

   • Dokładnie. Wypadałoby mieć potwierdzenie od przynajmniej jeszcze jednej osoby aby to potwierdzić w 100%.

  • skoro udpate dotyczył GDR2 to jak system pobrał by je na win10? No właśnie

 • jak wyłączyć yanosika? po wyjściu z programu pojawia się komunikat, że działa w tle zamiast się wyłączyć…

  • egon81

   Bo o to chodziło żeby działał w tle, zamykaj na twardo.

  • RDF3.2

   w ustawieniach aplikacji jest specjalny przełącznik. zresztą u mnie wyłącza się sam, po kilku minutach pracy w tle.

 • Pablo74

  Lumia 830 w10 10586.36 nie moge przywrocic w8.1 poprzez WDRT . Co jest grane tez tak macie ?

  • Odpisałem w komentarzu pod innym artykułem. Daj znać czy moje wskazówki pomogły.

   • Pablo74

    Nie znalazlem twojego komentarza pod artykulem , jakim ?Kupiłem ten telefon miesiąc temu i po wyjęciu z pudełka miał już gdr2 . Czy to jest problem powrotu do 8.1 z w10 ? Dzięki za pomoc.

    • Wybacz. Odpisywałem użytkownikowi Pablo bez numeru 74 na końcu 🙂 Spróbuj na innym kablu, innym porcie USB, odinstaluj aplikację i zainstaluj ponownie oraz ewentualnie spróbuj na innym komputerze.

     • Pablo74

      Znalazłem poradnik na forum może pomoże zobaczymy . Dzięki wielkie.

     • Tomasz Smolarek

      Zamiast WDRT użyj nokia care suite. Ja tak robiłem na mojej 830.

     • Pablo74

      Dzięki za wskazówkę zupełnie zapomniałem o NCS.

 • piotrowaty83

  Jak będą wyglądać aktualizacje jeśli oryginalnie miałem brand plusa i wgrałem obraz CV PL(Operator 06 SW variant).Z tego przez insidera mam 10. Czy trzeba wracać do wyjściowego brandu?

  • Jeżeli posiadasz wgraną kompilację systemu Windows 10 Mobile Insider Preview to aby otrzymać oficjalną aktualizację będziesz musiał wrócić do oficjalnego oprogramowania – albo do Plus albo CV PL.

 • Tomasz Smolarek

  Pytanie odnośnie tej części:

  „Oprogramowanie musi zostać sprawdzone przez operatora dlatego w tym wypadku użytkownicy są zdani na łaskę operatora, który dopiero po sprawdzeniu może udostępnić nową wersję oprogramowania układowego dla naszego telefonu. Dzieje się tak ponieważ wydzielony stos odpowiedzialny za łączność komórkową wchodzi w skład oprogramowania układowego.”

  Jeżeli mam telefon typu CV, to który operator udostępnia aktualizację?

  Drugie pytanie: skoro mój telefon ma działać w całej europie (i nawet trochę dalej), to jak się to ma do sprawdzania oprogramowania układowego przez mojego operatora? Inaczej mówiąc, skoro telefon ma działać wszędzie, to ma działać z każdym operatorem. Więc jaka jest korzyść z tego, że każdy oddzielnie je sprawdza, i – ewentualnie – jeden udostępnia, a drugi nie?

  • W przypadku wariantu CV PL żaden operator nie musi sprawdzać oprogramowania układowego. To nie oznacza jednak, że aktualizacja pojawi się w tym samym czasie co w innych krajach. Microsoft może udostępniać aktualizację partiami dla poszczególnych części świata.

   • Tomasz Smolarek

    Czy to znaczy, że całe to sprawdzanie oprogramowania to trochę „pic na wodę, fotomontaż”?

    • Nie znam dokładnych procedur udostępniania oprogramowania układowego. Być może Microsoft zwraca się do operatorów w danym kraju aby sprawdzili oprogramowanie przed udostępnieniem wariantu CV PL. Tu by musiał wypowiedzieć się ktoś kto posiada większą wiedzę w tym temacie. Patrząc jednak na poprzednie aktualizacje to nie ma żadnych reguł – zdarzało się, że operatorzy udostępniali aktualizacje wcześniej niż pojawia się aktualizacja dla wariantu CV PL.

     • Tomasz Smolarek

      To co piszesz wskazuje, że nie ma konieczności by operator uczestniczył w procesie dystrybucji oprogramowania układowego. Pewnie dla mojej L830 wszystko to i tak nie ma znaczenia 🙂

 • Siffy

  Dla mnie czarna magia…. Jeśli kupilem tel w media markt bez brandu operatora, to też będę musiał wrócić do oficjalnej 8.1? Na najnowszej kompilacji dziala wszystko super. Bateria spokojnie caly dzień trzyma a dość intensywnie używam tel.

  • Jeżeli dla Twojego telefonu nie będzie nowszej wersji oprogramowania układowego to nie będziesz musiał wracać do 8.1 bo już w tym momencie posiadasz system Windows 10 Mobile.

   • Siffy

    Czas pokaże 🙂 będzie oficjalna kompilacja, to się porówna. Chociaż zdziwiłbym się gdybym musiał wracać. Wgrywałem wersję.29 a później.36 i za każdym razem trwało to wyjątkowo długo i zs każdym razem wyraźnie poprawiało się działanie sprzętu. Kij z tym 😛 co ma być to będzie 😉

 • Jacek Jagodzinski

  Mam na lumi 640 lte wgrany przez Widowe insider Windows 10 Mobile Build 10586.71.na razie jakos to chodzi z malymi zastrzezeniami ,telef kupiony na wolnym rynku ale karta sim virgin mobile,fr,czy po udust.oficjalnej aktualizacji bede musial wrocic do win,8.1 czy mozna juz zostac przy tej wersji? a i ta wersja aktualizowana byla przez Insider Release Preview.

  • Jest już nowsza wersja z numerem 10586.107, która zapewne zostanie udostępniona w niedługim czasie w oficjalnym kanale dystrybucji. W kręgu Insider Release Preview powinna być wersja 107.

   • Jacek Jagodzinski

    No juz mam 107 ale czy bedzie trzeba wracac do 8.1 jak sie pojawi oficjalna dziesiatka czy mozna zostac juz przy tej i nie kombinowac?

    • Nie będziesz musiał wracać. Nawet jak pojawi się nowsza kompilacja w oficjalnym kanale dystrybucji to zaktualizujesz telefon za pomocą kręgu Insider Release lub też Production.

 • green_p0int

  Ja mam Win 10 Mobile Build 10.586.164 i telefon (L1320) nie rozpoznaje karty SIM gdy jest włożona. Do tego po aktualizacji pojawiły się pionowe pasy (te przebarwienia od tapety) i nie mogłem korzystać z telefonu przez kilka godzin. Teraz już sam telefon działa (oby jak najdłużej), ale nadal nie wykrywa karty SIM. Jak żyć?

 • zdzijak

  kupiłem lumie 830 na allegro. Telefon z salonu plusa i widać w opcjach systemu ze operatorem jest plus. Sam jestem w sieci Orange. Dlaczego w tabeli jest kreska dla linii 830 w plusie skoro definitywnie ten model występował u tego operatora? Teraz pytanie na co powinienem patrzeć żeby zaktualizować telefon? Na plusa, na Orange czy wgrać niebrandowy system i wtedy czekać na aktywizację? Tylko wtedy znowu: Patrzeć na Orange czy na cv pl? Mam wrażenie że mój w8.1 nie działa tak jak powinien. Podejrzewam ze więc Orange gryzie się oprogramowaniem plusa. Często nie łapią mi dane komórkowe a nawigacja to juz w ogóle tragedia… Pls help bo nie odnajduje się w tym bałaganie 🙁

  • Tabelka mogła powstać przed pojawieniem się tego modelu w Plusie i dlatego jest kreska. Liczy się wyłącznie wariant telefonu – w Twoim wypadku jest to Plus i dla tego wariantu otrzymasz aktualizację. Jeżeli masz problemy i podejrzewasz, że jest to kwestia niedopasowanego oprogramowania to z pomocą forum możesz zmienić oprogramowanie na wariant Orange lub CV PL.

   • zdzijak

    jeżeli wteam niebrandowy soft. Nie będzie problemów z siecią? łapaniem zasięgu, gps itd? Operator chyba musi jakoś maczać palce aby dany system łapał połączenia i przekierowywał dane jak trzeba. Mogę się nie znać ale wydaje mi się to logiczne. Wiec jesli będę miał niebrandowy w8.1 to będę miał już możliwość aktualizacji do w10m ? Gdzie mogę znalezc info jak przeinstalowac system nie tracąc ustawień?

    • Jeżeli korzystasz z karty Orange to najbezpieczniej będzie wgrać ten wariant aby wszystko działało jak należy. Dla tego wariantu jednak aktualizacja może pojawić się nieco później niż dla CV PL. Dostępność aktualizacji znajdziesz w tym wątku: http://msmobile.pl/aktualizacja-windows-10-mobile