System operacyjny i oprogramowanie układowe aktualizowane osobno w Windows 10 Mobile

W związku z tym, że w niedługim czasie zostanie udostępniona oficjalna aktualizacja Windows 10 Mobile dla obecnych telefonów z systemem Windows Phone 8.1 postanowiłem przygotować krótki przewodnik dotyczący aktualizacji, które będą pojawiać się na telefonach z najnowszym systemem. Zobacz czym się różni system operacyjny od oprogramowania układowego oraz dlaczego niektóre aktualizacje mogą być udostępniane z pominięciem operatorów sieci komórkowych.

Lumia 1520 - informacje o urządzeniu

Jak sprawdzić informacje o urządzeniu w Windows 10 Mobile?

Należy kolejno przejść do: Menu > Ustawienia > System > Informacje > Więcej informacji.

Jakiego typu aktualizacje mogą otrzymywać telefony z Windows 10 Mobile?

Jeżeli posiadasz telefon z systemem Windows 10 Mobile to możesz otrzymać dwa rodzaje aktualizacji:

[numblock num=”1″ style=”3″]Aktualizacja systemu operacyjnego[/numblock]

W tym wypadku aktualizacji ulega jedynie sam system operacyjny. Na powyższym zrzucie są to:

  • Wersja. Wersja to data większej aktualizacji jak np. Threshold 2. W tym wypadku, na powyższym zrzucie, jest to listopad 2015 czyli numer 1511, który ulegnie zmianie dopiero w momencie kiedy pojawi się nowsza kompilacja niż 10586.
  • Kompilacja systemu operacyjnego. Dokładna wersja aktualnie wgranego systemu Windows 10 Mobile. Na powyższym zrzucie widnieje numer 10.0.15086.36 gdzie 10 oznacza główną wersję systemu. 10586 to dokładny numer kompilacji. 36 to numer kolejnej wersji kompilacji 10586 z uwzględnionymi poprawkami.

[textblock style=”2″]W tym wypadku aktualizacje mogą być udostępnianie w jednym momencie dla wszystkich telefonów. Aktualizacja nie jest uzależniona od operatora sieci komórkowej. Jest to możliwe, dzięki oddzieleniu stosu odpowiedzialnego za łączność komórkową od reszty systemu. Operator testuje wyłącznie stos odpowiedzialny za łączność komórkową i reszta zmian w systemie operacyjnym go nie dotyczy.[/textblock]

[numblock num=”2″ style=”3″]Aktualizacja oprogramowania układowego[/numblock]

Oprogramowanie układowe czyli firmware to sterowniki podzespołów, które znajdują się w naszym telefonie. Na powyższym zrzucie jest to Numer wersji oprogramowania układowego.

[textblock style=”2″]W tym wypadku operator sieci komórkowej uczestniczy w udostępnianiu aktualizacji. Oprogramowanie musi zostać sprawdzone przez operatora dlatego w tym wypadku użytkownicy są zdani na łaskę operatora, który dopiero po sprawdzeniu może udostępnić nową wersję oprogramowania układowego dla naszego telefonu. Dzieje się tak ponieważ wydzielony stos odpowiedzialny za łączność komórkową wchodzi w skład oprogramowania układowego.[/textblock]

Jak sprawdzić jaki posiadamy wariant telefonu?

Należy kolejno przejść do: Menu > Ustawienia > System > Informacje > Więcej informacji. Patrzymy na Operator. Jeżeli mamy informację Poland Country Variant to znaczy, że telefon pochodzi z wolnej sprzedaży. W przypadku kiedy pojawi się nazwa operatora sieci komórkowej to znaczy, że telefon został zakupiony u danego operatora.

Jak można wgrać najnowszą aktualizację?

Aktualizacje przeważnie w pierwszej kolejności pojawiają się w telefonie. Wystarczy przejść kolejno do: Menu > Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Aktualizacje telefonu. Po pewnym czasie są również dostępne w aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool, dzięki której możemy przywrócić oprogramowanie jeżeli telefon nie funkcjonuje prawidłowo.

Czy aplikacja Windows Insider może blokować aktualizacje oprogramowania?

Poprzednio napisałem: Nie mam 100% pewności ale wygląda na to, że po przystąpieniu do programu Windows Insider i wgraniu najnowszej, testowej kompilacji systemu Windows 10 Mobile telefon nie jest w stanie wyszukać dostępnych aktualizacji oprogramowania układowego. W takim wypadku jedynie powrót do ostatniej oficjalnej wersji za pomocą aplikacji Windows Device Recovery Tool pomoże rozwiązać ten problem. Teraz już mam potwierdzenie. Zapraszam do tego artykułu.

Jeżeli macie jakieś sugestie dotyczące tego co powinno się jeszcze znaleźć w tym artykule to dajcie znać w komentarzach poniżej.