Sygic GPS Navigation w świątecznej promocji w Sklepie Windows

Sygic GPS Navigation to jedna z ciekawszych i popularniejszych nawigacji na rynku. Producent chwali się tym, że obecnie używa jej blisko 150 mln kierowców. Cena tej aplikacji (poza sezonem promocyjnym) nie jest niska, jest wręcz przesadnie wysoka. Na szczęście, jak co roku z okazji Świąt Wielkiejnocy, przygotowano całkiem spore obniżki na wszystkie systemy mobilne. Do 18 kwietnia w zależności od wybranej licencji kupimy ją 65 – 75 % taniej niż normalnie.

Wraz z aktualizacją RS2 Creators Update Microsoft postanowił uraczyć nas nowymi, „lepszymi” mapami Bing 3D, które może sprawdzają się w USA, ale w Polsce stanowią spory krok w tył. Brak numeracji ulic, dziwaczne wyznaczanie tras (wynikające z traktowania zwykłych ulic jako drogi płatne!), do tego koszmarny interfejs. Gorzej być nie mogło. Jeżeli nawigacja jest nam niezbędna, a do tej pory korzystaliśmy wyłącznie z aplikacji Mapy MS, to w zasadzie mamy dwa wyjścia: albo zmienić system, albo kupić inną nawigację. Możemy też zmienić system i kupić dodatkową nawigację.

W sklepie Windows wyboru za wielkiego nie mamy, a Sygic ma kilka naprawdę ciekawych opcji, które sprawdzą się niezależnie od systemu mobilnego. Jeżeli nie jesteśmy pewni zakupu, możemy też przetestować aplikację. Producent udostępnia pełną wersję na 7 dni, co trzeba pochwalić. Dzięki takiemu postawieniu sprawy nie kupujemy kota w worku. Ja z takiej możliwości skorzystałem i odczucia mam niestety mieszane.

Sygic GPS Navigation bazuje na mapach TomTom. Są one w praktyce niemal identyczne jak mapy MS / Here. Posiadają te same kuriozalne błędy w mojej okolicy  i te same braki nowych łączników z 2017 r. W kilku miejscach Sygic okazał się jednak bardziej aktualny. Tam gdzie mapy MS pokazywały prostą ulicę, Sygic miał już dodane powstałe całkiem niedawno rondo.

Sygic ma jednak więcej zalet: przede wszystkim poprawnie działający głos. Jak pewnie pamiętacie od dawna narzekam na rwące się komunikaty w aplikacji MS Mapy. „..ęć w …wo”. Można dostać spazmów. RS2 poprawiło ten stan tylko nieznacznie. Aplikacja systemowa jest dla mnie nieużywalna. Sygic ma za to bardzo dobre, czytelne i logiczne komunikaty. Nie musimy zgadywać co ma na myśli. Dykcja jest bardzo dobra. Język angielski też jest bardzo czytelny i konkretny. Zamiast długiego „trzymaj się prawej strony” mapy krótkie i proste „keep right”. Dlaczego piszę o języku angielskim? Bo początkowo nie mogłem pobrać polskich paczek językowych! Dopiero po kilkudniowej dyskusji ze wsparciem i przesłaniem screenów support Sygic naniósł poprawki na serwery, dzięki czemu odblokowane zostały alternatywne głosy w ustawieniach regionalnych.

Przejdźmy do trzeciej przewagi Sygic, tym razem również nad innymi nawigacjami. Sygic GPS ma kapitalną funkcję dynamicznego asystenta pasa ruchu. W sytuacji gdy poruszamy się np. trzema pasami i czeka nas zjazd albo na odwrót, mamy jechać prosto, w prawym górnym rogu wyświetla się dodatkowe okienko z animowaną prezentacją dostępnych pasów i zaznaczonymi pasami, na których możemy przebywać. Wygląda to naprawdę świetnie, szczególnie w porównaniu do maciupeńkich strzałeczek pasa w MS Mapy. Rozwiązania takiego mogą też pozazdrościć Mapy Google oraz Here. Wreszcie, Sygic ma również kontrolę prędkości oraz ostrzeżenia o radarach, które możemy jednak wyłączyć, jeśli są sprzeczne z naszym sumieniem. Zresztą, obecnie nic one nie dają, bo większość lotnych patroli siedzi i tak w krzakach.

Przejdźmy może jednak do wad, bo te niestety też są. Po pierwsze, nawigacja potrafi wytyczać kuriozalne trasy, a próba dodania punktów pośrednich graniczy z cudem bo musimy podać cały adres zamiast po prostu kliknąć na mapie. Po drugie, funkcja „unlock features” cierpi na chroniczne problemy łączności z serwerami. Tak przy okazji, to bardzo ciekawy motyw. Im więcej jeździmy, tym więcej funkcji nam się odblokowuje. Przynajmniej w teorii bo nie zauważyłem różnic przed czy po odblokowaniu danej funkcji np. radarów. Wadą są też ceny licencji – w sezonie niepromocyjnym horrendalnie wysokie jak na nasze kieszenie, a w promocji też nie są niskie. Na szczęście są niższe od produktów konkurencyjnych i oferują dożywotnie aktualizacje map. Ostatnia wada to niespójna funkcja dynamicznego asystenta. W trakcie trasy z Katowic do Tychów pojawiała się kilkukrotnie, ale nie tam gdzie tego oczekiwałem np. przy kuriozalnych pasach ruchu w okolicy Spodka, gdzie mamy chyba z pięć pasów, trzy lecą do tunelu, dwa obok a nawigacja mówi ci: jedź prosto…  A asystent milczy.

Ostatni punkt programy, czyli ceny. Dożywotnia aktualizacja Map Europy kosztuje nas 87 zł (20 euro), świata 130,50 zł (30 euro). Niestety, w tej cenie nie znajdziemy aktualizacji natężenia ruchu drogowego (Traffic), za którą musimy zapłacić 65 zł na rok… Mapy możemy używać również bezpłatnie – znaczna część funkcji będzie jednak wyłączona.

Czy warto kupić Sygic GPS? Zalecam przetestowanie. Jeżeli wam się spodoba, warto kupić. Jak pamiętacie, kupiłem pełną wersję. Po kilku dniach ilość błędów w wyznaczaniu tras doprowadziła do tego, że zrezygnowałem z licencji. Czat na stronie MS zwrócił mi 87 zł bez zająknięcia. Wystarczy powołać się na problemy sprzętowe z serwerami. Po kilku kolejnych przejazdach nawigacja jednak znowu nabrała dla mnie sensu. Do 18 kwietnia mam czas na skorzystanie z promocji. Wydaje mi się, że mimo wszystko warto zainwestować w te mapy, jeśli dużo jeździmy. Bo w zasadzie jaki mamy inny wybór? Ostateczna ocena jest więc pozytywna, głównie z uwagi na asystenta pasa ruchu.

Na koniec dodam tylko, że w Sklepie MS mamy dość nieciekawą sytuację: obok prawdziwej aplikacji Sygic: GPS Navigation, Maps & POI, Route Directions autorstwa Sygic a.s. i ważacej ok. 80 MB jest jeszcze fałszywka pod nazwą GPS Navigation & Maps Sygic o wielkości 0.8 MB z logo prawdziwej aplikacji. Nie dajcie się nabrać. Aż dziw bierze, że takie coś może widnieć w Sklepie Microsoftu.

Nawigacja dostępna jest wyłącznie w wersji UWP dla systemu Windows 10 / Mobile. Dzięki temu, na jednej licencji uruchomimy ją na komputerze stacjonarnym czy podręcznym tablecie z Windows. To w sumie też zaleta.

Pobierz Sygic GPS Navigation

 • Asystent pasa ruchu w akcji wygląda mniej więcej tak – dodatkowe okienko jest animowane i na wpół przeźroczyste: https://uploads.disquscdn.com/images/e34264bfac39fe24fb72a715d92341b7b87b908102dc920f74412cb702020e09.jpg

  • Aba

   Wrzuć to gdzieś wyżej, bo zaraz będzie na samym dole.

  • Telefon marzenie. Zielona Lumia 1520.

 • March540

  Przetestuj jeszcze Naviexperta 😉 myślę że to też propozycja warta uwagi.

  • już pobrany, zobaczymy jak działa

   • March540

    Ja dzisiaj miałem okazje przetestować naviexperta. Co prawda na androidzie mojej lubej, ale zawsze to naviexpert. Powiem że przyzwoicie prowadzi, dokładnie ostrzega, ale jak dla mnie trochę za dużo gada, musiałem po odznaczać informowanie w niektórych odległościach, bo przy szybkiej jeździe nie nadążała gadać 😉

  • Aqua

   Naviexpert od paru tygodni wycofał się ze wsparcia dla W10M. Pisałem do nich i potwierdzili, że olewają platformę w tym obecnych jej płatnych użytkowników. Rozbój w biały dzień.

   • マーゴ

    Przecież W10M to już prawie, że trup. Piszę „prawie” bo w dalszym ciągu udają, że go rozwijają co nie zmienia faktu mobilny Windows ma co raz mniejsze udziały na rynku więc raczej nikogo nie powinno dziwić to, że producenci zaprzestają rozwoju.

   • 🙁

  • lumię;)

   Ja korzystam z Naviexperta od kilku lat na WP/WM i jestem zadowolony. Jedna z lepszych o ile nie najlepsza navi na telefon. Nie trzeba pobierać map – aktualizują się on-line tylko po trasie a potem je pamięta. Korzystałem z Yanosika i AutoMapy ale omijanie korków najlepsze jest w Naviexpercie. Ja kupuje w promocjach za 65 zł. Szkoda jeśli nie będzie dalej rozwijana na WM.

 • Michał S

  A jak się przedstawia sygic vs automapa, sprawdzaliście może? Korzystam z Automapy na codzień i takie dodatki jak asystent pasa czy live drive działa fajnie.

 • wojciechkrs

  No niestety mapy windows stały się tragiczne. Interfejs tych map jest teraz nieczytelny, nie przewijają się gładko jak wcześniej. Pod każdym wiaduktem na A2 potrafił na nowo ustawiać swoją domyślną trasę, co jest dla mnie chore, bo nie po to wybieram trasę, żeby po krótkim zjeździe z trasy wyznaczał ją na nowo. Wad jest jeszcze więcej, ale szkoda już o tym pisać.

 • Aqua

  Tez testowałem i zrezygnowałem z zakupu. Najbardziej mi się nie podoba, że nie można zaplanować podróży na komputerze i przenieść trasy do telefonu, aby już nawigować bez głupich pułapek. Taka funkcję ma np. google map, niestety, znowu ten androsyf. Zapytałem producenta, czy taka funkcja będzie, ale niestety odpowiedź była wymijająca, więc póki co nie zdecyduję się, licząc na to, że MS wreszcie coś poprawi w mapach.

  • „licząc na to, że MS wreszcie coś poprawi w mapach.”

   ja na to przestałem liczyć, nawet jak coś tam poprawi to ta nawigacja systemowa jest do bólu daremna

  • Mapy na pewno będą aktualizowane, ale w jakim tempie to się okaże. Na tę chwilę pokrycie w CU jest tragiczne.

 • spoczko

  Na szczęście jest jeszcze Automapa.

  • Automapa nie działa

   • spoczko

    czyli co u mnie tylko działa na 925 ?

    • już działa, bardzo dobre mapy, tyle że nikt sie nie przejmuje błędem na początku

     • Michał S

      Błąd jest od niedawna. Zgłaszałem już do nich, ale faktycznie trzeba się nie raz nakombinować żeby pobrać mapy. Ponad to aplikacja wymaga dostępu do kontaktów, z wyłączona opcją nie włącza się.

     • klikałem 10 razy, dopiero usunięcie aplikacji z pamięci i ponowne uruchomienie pozwala pobrać mapy

     • Michał S

      Ja instalowałem najpierw Europe ,wstrzymywałem i wtedy Polskę i tak dopiero zaskakiwało.

     • Michał S

      Właśnie wydali aktualizację i mapy pobrało bez problemu.

     • Artykuł w tym temacie czeka na publikację 🙂

     • spoczko

      w zasadzie to map chyba nie ma lepszych jeśli chodzi o Polskę – jeżdżę na tych mapach od kilku lat i widać od początku postępy – w aktualnej wersji brak zarzutów co do samych lokalizacji. fakt że na winCE wygląda to znacznie lepiej ale jak się nie ma co się lubi…

   • Za pierwszym razem też mnie wyrzuciło z aplikacji. Ponowna próba zakończyła się sukcesem. Spróbuj raz jeszcze pobrać mapy.

 • Inne aplikacje w sklepie:
  – Naviekspert – mapy aktualne, ale sama aplikacja zatrzymała się w epoce Windows 8, nieaktualny interfejs i brak nowości z androida, cena 99 zł na rok
  – Automapa – brak możliwości pobrania map na ekranie tytułowym – wywala do pulpitu, aplikacja porzucona
  Podsumowując: śmiech na sali

  • Sprawdź raz jeszcze AutoMape. Za drugim razem powinno pójść.

  • PN27

   Jest jeszcze „MapFactor GPS Navigation”. Bezpłatna, oparta na „open street map”. Ktoś moż testował?

   • lumię;)

    Testowałem w wakacje w podróży do CRO i z powrotem. Trzeba pobierać mapy ale jest darmowa, można tworzyć trasy i dodawać ulubione punkty. Całkiem dobra alternatywa dla Yanosika jeśli nie chcesz mieć trasy on-line ale nie ma powiadomień o kontrolach i radarach.

  • Zee

   Navitel, w komputroniku z dożywotnią aktualizacją np dla PL za 29 cebulionów. Asystent pasa, korki itp. Od 3 tygodni jeżdżę i jestem zadowolony póki co.

 • Widl0g0n

  Wie ktoś może cos o nowej wersji Yanosika na Windows 10 Mobile? Korzystam z niego na codzień. Ale wersja na Androida jak zawsze nowsza i lepsza niż na Windowsa…

  • Najlepiej zapytać u źródła. Napisz do producenta i daj znać jaka była odpowiedź.

  • Lyncz

   Yanosik w miarę trzyma poziom i nowości są opóźnione o kilka tygodni względem Androida.

   • Widl0g0n

    To zobacz kiedy wyszła Nowa wersja na androida z lepszymi mapami i nawigacja i przeprojektowanym wygladem.

   • shikaka

    Kilka tygodni? Ile lat już w yanosiku na androida dostępna jest opcja wideorejestratora?

 • Chyba jednak lepiej zainwestować w AutoMapę – mapy najbliższe rzeczywistości i pełna numeracja budynków.

 • Piotrek Jaworski

  Zainstalowałem i oglądam sobie Automapę. No ładne ani nowoczesne to to nie jest. Zatrzymanie rozwoju aplikacji na wersji 1.1 (pewnie jakieś 3 lata temu) widać, słychać i czuć. To samo inna polecana tu aplikacja. Staroć. Koncepcja że W10M nie potrzebuje aplikacji bo Microsoft sam sobie zrobi lepsze nie sprawdza się nie tylko w przypadku map. Od paru miesięcy testuję betę menadżera zadań autorstwa Microsoft który miał by działać online w telefonie i na PC. Nie potrafią tego napisać, do dziśnie rozwiązali problemu synchronizacji. Może i W10 na już to jedno jądro tylko że wyszło z tego kalectwo, a nie przewaga.

  • Automapa ma archaiczny wygląd. Wersja na androida wygląda jeszcze gorzej.

   • Piotrek Jaworski

    faktycznie, też wygląda okropnie. Sygnic najpopularniejszy też na GooglePlay ale równie wysoko oceniana jest tam HERE WeGO To była najlepsza rzecz na WP 8.1, dla mnie biła o kategorię TomToma. szkoda że MS zrezygnował z tego co było takie dobre.

    • HereWeGo, Sygic, Mapy MS mają mniej aktualne mapy niż Google, Naviexpert, Automapa ale mapy to nie wszystko, liczy się również dokładność nawigacji, wytyczanie tras, prawidłowe prowadzenie, pomoc przy kilku pasach ruchu i zjazdach z autostrady, czytelność głosu etc, żeby to wszystko posprawdzać potrzebuję więcej czasu

     najlepiej samemu przetestować kilka nawigacji szczególnie że większość oferuje okresy próbne a część jest bezpłatna

 • Mirosław Łapot

  A niejakie Maps Discovery ktoś używa?
  Trasę wyznacza narazie dużo lepiej niż mapy MS.
  Nie wiem jak z nawigowaniem.
  Wydają się dosyć aktualne.
  Ma ktoś doświadczenie?

  • Ic3man81

   Mnie zirytował sposób przesuwania mapy dwoma palcami .

   • Mirosław Łapot

    No fakt. Dosyć to irytujące.

 • Kris07

  Ciekawe czy ta mapa należy do tych które przewidują przyszłość i pokazują dwie ulice (Magiczna i Ustronna) na przedmieściach Rzeszowa jako jednokierunkowe

 • Aba

  Denerwuje mnie, że w automapie nie mogę bardziej powiększyć i nie widzę, czy korek jest w te, czy nazat. Może nie było dziś korków żeby dobrze potestować. Może korki robią się przed światłami a nie za, ale u mnie czasem jest korek w obie strony i wtedy nie widzę w którą stronę mniejszy i jak do domu wracać.

 • waldek73

  no i nie działa nawigowanie głosowe przez bt