Surface Phone zadebiutuje jesienią 2017 roku

Kilka dni po konferencji Microsoft, na której zapowiedziano Surface Studio oraz wiosenną aktualizację systemu Windows 10, pojawiły się pierwsze przecieki dotyczące telefonu Surface Phone i daty jego premiery.

Wiele osób jeszcze całkiem niedawno skreślało całkowicie Surface Phone jako „urządzenie mityczne”, które nigdy się nie ukaże, a system Windows 10 Mobile zostanie skasowany. Tymczasem pierwsze „przecieki”, wypuszczone jakby specjalnie tego samego dnia, wskazują na coś całkowicie innego. Microsoft nie tylko pracuje nad nowym telefonem z najwyższej półki, ale testuje też szereg dodatkowych urządzeń, mających rozbudować jego funkcjonalność. Korporacja w sposób świadomy wdraża ideę 3-in-1, czego pierwszym etapem była funkcja continuum w Lumiach z serii 950 i kolejnych urządzeniach premium. HP zaprezentował własny „lapdock”, mający rozszerzać funkcje telefonu do poziomu prostego laptopa i zwiększać ergonomię pracy z urządzeniem. Surface Phone ma iść o krok dalej w stronę integracji różnych platform: pc, laptopa, tabletu i smartfona w jednym urządzeniu.

Kilka dni temu pojawiły się też kolejne wycieki na chińskim portalu Weibo, potwierdzające wyżej przytoczone słowa. Urządzenie Surface Phone ukaże się w trzech, zapowiadanych już wariantach: 3 GB RAM / 32 GB pamięci masowej, 6 GB RAM / 128 GB, 8 GB RAM /500 GB, co oznacza, że poza dwoma urządzeniami super premium jeden model być może będzie bardziej przystępny cenowo, a sam telefon zostanie pozbawiony wymiennej baterii i slotu na karty pamięci. Telefon ma w chwili obecnej pracować docelowo na Snapdragonie 830 i wyposażony zostanie w system Windows 10 Mobile Redstone 3, co zgadza się z planowaną premiera na IV kwartał 2017, kiedy to system ten będzie już dostępny. Weibo potwierdza również „Laptop Accessory”, czyli odpowiednik LapDocka, ale o znacznie większej funkcjonalności, cokolwiek to by miało oznaczać. Surface Phone ma zastępować prostego laptopa, co przy LapDocku nie było takie oczywiste. Prawdopodobnie w zadaniu tym pomogą nowe funkcje systemu Redstone 3.

surface-phoneKolejny koncept telefonu.

Po pokazie Microsoft Studio możemy być pewni jednego: nowy telefon będzie fenomenalnym urządzeniem, niestety, zapewne z wyższej cenowo półki. Możemy też być spokojni o system Windows 10 Mobile.

Czy Microsoft może powrócić w chwale na rynek mobilny czy jest już za późno? Moim zdaniem dopracowany system i świetny sprzęt może nieźle namieszać na rynku mobile, czego przykładem sukces takich firm jak Xiaomi i Huawei, które zdobywały rynek w wielu krajach praktycznie od zera. Duże znaczenie będzie też miała cena proponowanych urządzeń oraz ich dodatkowe funkcje i możliwości, które będą je odróżniać od konkurencji.

Źródło: NPU