Surface Phone oraz Redstone 2 i Redstone 3 dopiero w przyszłym roku

W październiku zeszłego roku Microsoft zaprezentował flagowe telefony Lumia 950 oraz Lumia 950 XL. Od początku oba urządzenia budziły spore emocje i niestety większość z nich była negatywna. Przede wszystkim na nieprzychylną opinię wpłynął stan zaawansowania systemu Windows 10 Mobile, przez który wiele portali oceniło nowe telefony jako produkty niedopracowane z systemem w wersji beta. Microsoft doskonale zdaje sobie z tego sprawę i ratunkiem dla niszowej platformy, jaką bez wątpienia jest Windows 10 Mobile, mają być telefony Surface Phone oraz kolejne duże aktualizacje Redstone 2 oraz Redstone 3.

Microsoft pracuje w pocie czoła nad kolejną aktualizacją Windows 10 Mobile z rozgałęzienia Redstone 1 i dzięki programowi Windows Insider możemy na bieżąco śledzić nowości i poprawki jakie są wprowadzane w tym rozgałęzieniu. Warto również zauważyć, że system Threshold 2 również otrzymał sporo aktualizacji od listopada zeszłego roku. Jednak prawdziwa rewolucja w mobilnej dziesiątce ma się rozpocząć po premierze telefonów Surface Phone oraz nowej wersji systemu Redstone 2.

Prawdopodobnie Microsoft zaprezentuje telefony Surface Phone dopiero w kwietniu przyszłego roku. Smartfony będą wyposażone w najnowszy system Redstone 2 i pewnie stąd tak długi okres oczekiwania – system musi zostać dopracowany. Nowa wersja systemu ma wprowadzić szereg nowości w szczególności dla telefonów. Ponadto nowe telefony Surface mają być reklamowane jako najbezpieczniejsze na świecie i jako najlepsze urządzenia do biznesu.

Po raz pierwszy pojawiła się również informacja o kolejnej aktualizacji o nazwie roboczej Redstone 3. Warto zwrócić uwagę, że zarówno system Redstone 2 jak i Redstone 3 mają wprowadzić mnóstwo innowacji i nowych funkcji do telefonów.

Kolejną nowością w systemie Redstone 2 ma być dalszy rozwój funkcji Continuum, która prawdopodobnie zyska możliwość uruchamiania aplikacji Win32 jednak na tę chwilę nie wiadomo w jaki sposób lub za pomocą jakich narzędzi będzie to realizowane.

W tym roku możemy spodziewać się dalszych spadków sprzedaży telefonów Lumia. Microsoft wdraża nową strategię związaną z telefonami i niestety telefony Lumia średnio wpisują się w tę strategię. Nowe telefony Surface oraz nowe wersje systemu z pewnością przyspieszą tempo rozwoju nowej strategii jednak niestety najwcześniej nastąpi to na początku drugiego kwartału przyszłego roku.

Źródło: Windows Central

 • apti

  Akurat w styczniu 2018 kończy mi się umowa na obecny telefon, więc uwzględniając opóźnienie i wprowadzenie na polski rynek, Surface Phone wceluje się idealnie 🙂

 • Kol1nz

  Uruchamianie aplikacji Win32 pewnie będzie odbywać się przez chmurę Azure, dążąc tym samym do pełnego zintegrowania usług M$.

 • Rafał

  I to jest problem, te sporo aktualizacji to głównie poprawki tego co zepsują poprzednia aktualizacją. Niestety ale MS pogrywa sobie z klientami nieładnie. Ci którzy wymagają czegoś więcej spędzą sporo czasu na instalacjach, ustawianiu, przywracaniu kopii i szereg innych czynności które przez nieudolność MS klient musi znosić. Przykład wczorajsza aktualizacja, odcięła łączność 4g, ciàgłe zwiechy itp, ale zaraz wydadzą aktualizację na to co popsuło i już będzie info że były 2 aktualizacje ?

 • Yallida

  Mówiąc szczerze słabo to wygląda. Jakim cudem MS chce przyciągnąć nowych użytkowników skoro olewa obecnych? Przecież żadna strategia nie przyniesie skutków jeśli nie będzie miała wsparcia w postaci obecnych użytkowników Windows 10 Mobile. Przypuszczam, że jednak społeczność Lumii (miedzy innymi ja) już jest niezbyt zadowolona z poczynań Microsoftu. Jeśli oleją całkowicie te linię to skończy się to tak, że większość obecnych użytkowników W10M odejdzie do innych platform i nawet zapowiedzi RS1000 nic tu nie zmienią. Kiedy MS się nauczy, że de facto przyszłości ich platformy leży w rękach obecnych użytkowników i ich opinii?

  • Tyran1918

   Ten system już nie ma przyszłości. Może, że wraz z Redstone 2 zobaczymy nowości w systemie, które funkcjonalnością przewyższą Androida i iOS. W tym roku udział mobilnego Windowsa będzie tylko spadał. Pewnie większość osób przejdzie na Androida, a tylko najwięksi fani zostaną przy Windowsie.

   • Yallida

    Prawda, ale chyba nie o to chodzi… Jeśli sami użytkownicy nie będą pozytywnie oceniać W10M już teraz to żadna siła na świecie nie przyciągnie nowych w przyszłym roku ponieważ opinia już poszła w świat. A wiadomo jak jest… Opinie fachowców tak naprawdę mało kogo obchodzą. Znacznie bardziej liczy się opinia użytkowników, którzy mają styczność z systemem na co dzień od x czasu, którzy będą mogli poświadczyć pozytywne zmiany na przestrzeni wielu aktualizacji. A ta opinia jest niestety zła i żadne RSy i Surface bez pozytywnej oceny userów W10M nic tu nie zmienią.

    • Tyran1918

     Przypomniałem sobie, że ostatnio mówi się o skierowaniu W10m ku
     biznesowi i tam ma uderzyć Microsoft. Tylko to samo słyszałem w
     przypadku BlackBerry 10, a teraz ten system przechodzi do historii! Korporacje sprzętu tak często jak zwykli użytkownicy nie zmieniają, więc Microsoft kokosów na tym nie zarobi, a korporacje mając usługi Microsoftu na Androidzie mogą wybrać robota. Nawet dodawanie sprzętu w pakietach z oprogramowaniem na PC nic nie zmieni. Ja jakiejś wielkiej przyszłości dla W10m w korporacjach nie widzę jeśli nie zacznie również zdobywać rynku konsumenckiego. Sam system jedynie z modelami Microsoftu będzie niezauważalną nisza i chyba każdy to już wie. Same Surface Phone’y niczego nie zmienią. Tutaj Microsoft musi przekonać wielkich producentów do użycia W10m w swoich modelach, a nie pojedynczym modelu jak było to w Xiaomi czy Samsungu. Tylko jeśli zobaczymy na rynku modele od Samsunga, LG, Asusa, HTC, Huawei itd. można powiedzieć, że W10m ma jakąś przyszłość. Użytkownicy mając do wyboru sporo modeli z Windowsem sięgną po niego i tego jestem pewien, bo pojawi się wówczas u operatorów, a tam bierze się to co jest opłacalne.

     Trzeba zauważyć, że linia Surface w przypadku tabletów sprzedaje się dobrze i generuje zyski, ale sprzedaż jest niewielka i bez innych producentów wykorzystujących ten system na tabletach byłby on wielką niszą. W związku z tym pokazanie 3 świetnych modeli Surface Phone w każdej półce cenowej niczego nie zmieni. Nie ma co wierzyć, że będą to modele miażdżące konkurencję, bo musiałyby być drogie, więc tylko nowi producencie mogą uratować mobilnego Windowsa. Szczególnie zdobycie rynku chińskiego mogło by mu dużo dać, ale tam nawet Androidy są stylizowane na iOS. Chińskich tabletów z Windowsem pokazało się sporo, więc może i smartfony zobaczymy. Tylko Windows musi prezentować coś czego nie ma konkurencja, a on przecież nie śpi i np. Android N zapowiada się trochę przełomowo, ponieważ wprowadzi okienka.

     • Yallida

      Święte słowa 😉

     • Adam Ski

      Userzy nie pójdą za ilością sprzedanych telefonów, lecz za liczbą aplikacji. Ruch w stronę aplikacji uniwersalnych był kapitalny ze strony MS, lecz teraz należało by przekonać społeczność programistów by zaczęli pisać te jedne aplikacje na jednego windowsa. Dlaczego Lumie przyczyniły się do wzrostu popularności MS, ludzie za rozsądne pieniądze otrzymywali naprawdę kawałek dobrego systemu (HR + soft) np aplikacje do zdjęć, nawigacja. Teraz MS wszystko położył… Może gdyby MS z każdej licencji andka nie miał 20$ z opłat za patenty bardziej by się przyłożył a tak … windows jest za free do 8 cali… a za andka jest 20$ od sztuki… Chciałbym zobaczyć samsunga z windowsem, ale oni mają własny system tizen (komórki + tv) i pewnie będą chcieli za jakiś czas zbudować swój własny ekosystem, musiało by się im baaardzo opłacać wchodzić w windowsa. Dla obecnych 2% nie warto, ale jeśli MS stałby się np potentatem w korporacjach to co innego.

      A może rozwiązanie rodem z xiaomi: relefon na który dostepne są 2 obrazy S andek + windows?

     • pixell

      Black Berry nie było stać na autorski system (na dopłacanie do niego) natomiast dla MS dopłacanie do Windows 10 mobile jest mało bolesne – to różnica w porównaniu do BB

   • no i co z tego?

   • pixell

    Microsoft najzwyczajniej w świecie stać na utrzymywanie mobilnych okienek choćby miały mieć mniej niż % udziału w rynku. Dział tabletów Surface okazał się umiarkowanym sukcesem, który przynajmniej nie przynosi już strat. Dołączenie ekipy odpowiedzialnej dotąd za Lumie i Windows mobile do ekipy Surface oznacza że raz na rok mogą wypuścić dwa biznesowe modele smartfonów i nawet jeśli ich sprzedaż będzie słaba, to ich wyniki rozpłyną się w masie całego biznesu MS który zarabia i tak głównie na chmurze Azure i pakiecie Office

    • Tyran1918

     Tak czy siak mobilny Windows dla zwykłych konsumentów przestaje istnieć.

 • Blitzor (Łódź)

  A ja wybrałem w kwietniu lumie 950xl i jestem bardzo zadowolony. Wiem że system dopracują ale najbardziej cieszy mnie aparat. Widziałem już nie jeden test w którym pokonuje ten z galaxy s7. Zdjęcia (szczególnie po obróbce w RAWach) robi bardzo ładne i uważam że to najlepszy aparat w telefonie na rynku.

  • Nexusy też pokonują S7 a nowe LG G5 dosłownie roznosi przereklamowaną optykę w Samsungu, 950 XL oferuje podobną jakość co G5

   • Pazuzu

    bądźmy poważni, zobacz sobie porównania – 950XL ma najlepszy aparat na rynku w tej chwili

    • Michał

     szkoda, że o aparacie w 950 nie można tego powiedzieć.. szkoda.

   • Z tego co wiem, to aparat w G5 wcale taki rewelacyjny nie jest. Jego największa zaleta to szerokokątny obiektyw.

  • FigoiFago
   • DzieX

    Miasto meneli, wg pewnego znanego aktora?

    • FigoiFago

     Czy ja gdzieś tak napisałem?

     • DzieX

      A czy ja napisałem, że napisałeś?

     • FigoiFago

      Odczułem lekką sugestię z Twojej strony 🙂

     • DzieX

      Niepotrzebnie 😉

  • Hugon Sknadaj

   ja teraz zastanawiam się nad przesiadką z iPhone na Lumie ;). Może tym razem powrót na W10M się uda. Ale nie wiem czy nie lepiej poczekać na Surface Phone.

 • Hubert123454

  rewolucją będzie, jak Windows 10 nie będzie miał błędów. Teraz powinni się starać, poprawić wszystkie bugi występujące w TH2 i niech zaczną zachęcać twórców gier i aplikacji żeby robili je na windowsa mobilnego a nie tylko na androida i ios’a. Bo robienie kolejnych rozszerzeń Redstone, nie ma sensu do póki TH2 i RS1 nie będą w 100% wolne od bugów.