Surface Andromeda prawdopodobnie zadebiutuje jeszcze w tym roku

Microsoft pracuje od dłuższego czasu nad modułowym systemem Windows 10, który będzie wyposażony w elastyczną powłokę, dzięki której będzie mógł automatycznie dopasowywać się do wielkości wyświetlacza. Andromeda ma być urządzeniem ze składanym wyświetlaczem, gdzie doskonale sprawdzi się system z elastyczną powłoką. Andromeda ma posiadać procesor Snapdragon 845 i ma pojawić się jeszcze w tym roku.

Według źródła Microsoft zbudował już serię prototypów Andromeda, które będą należeć do kategorii urządzeń Surface. Pod względem technicznym urządzenia są już gotowe do testów, ale w dalszym ciągu nie wiadomo czy oprogramowanie oraz system są już gotowe do pracy. Andromeda zostanie wyposażona w dwa wyświetlacze oraz rozbudowaną funkcję wielozadaniowości, która doskonale sprawdzi się na podwójnym ekranie. Ponadto urządzenie ma płynnie przełączać się pomiędzy trybem jedno oraz dwuekranowym automatycznie dopasowując elementy systemu.

Według wstępnych informacji wynika, że początkowo urządzenie nie będzie umożliwiać instalowania klasycznych aplikacji Win32. Taka możliwość prawdopodobnie zostanie dodana wraz z kolejnymi aktualizacjami. Jeżeli Microsoft przyspieszy prace oraz dopracuje system pod nowe urządzenie to istnieje prawdopodobieństwo, że efekty pracy zobaczymy jeszcze w tym półroczu jednak bardziej bezpiecznie jest założyć, że nowe urządzenie Surface zadebiutuje dopiero pod koniec tego roku.

Andromeda będzie umożliwiała wykonywanie połączeń, ale nie będzie to typowy smartfon. Microsoft chce stworzyć nową kategorię urządzeń ze składanymi wyświetlaczami, które będą dedykowane przede wszystkim dla rozwiązań biznesowych. Oznacza to, że cena urządzenia będzie znacząco wyższa niż cena obecnych flagowych telefonów. Andromeda będzie droga i z pewnością nie spełni oczekiwań większości klientów, którzy szukają nowego telefonu z systemem Android lub iOS. Powodem są braki w sklepie z aplikacjami czy też wspomniana wysoka cena.

Źródło: WinCentral, Zac Bowden