Czy Windows 10 Mobile ma szanse na sukces w biznesie?

Windows 10 Mobile w najnowszych statystykach rynku konsumenckiego w zasadzie nie jest już widoczny. Okazuje się jednak, że rynek biznesowy rządzi się nieco innymi prawami i niekoniecznie popularny system będzie zawsze wybierany przez firmy, które zdecydują się stworzyć swój produkt na rynek biznesowy. Dlaczego więc mobilna dziesiątka ma spore szanse na sukces w tym sektorze?

HP Windows 10 Mobile

Produktywność

Telefon HP Elite x3 jest doskonałym przykładem nowej filozofii urządzeń przeznaczonych na rynek biznesowy. Firma określa tego typu urządzenie jako 3-w-1 co w przypadku Elite x3 oznacza, że jest to telefon, laptop (dzięki HP Lap Dock) oraz komputer a to wszystko jest możliwe dzięki wirtualizacji i możliwości skorzystania z aplikacji Win32 za pomocą funkcji Continuum. Oczywiście nowa wizja systemu Windows jest znacznie szersza niż tylko urządzenia stricte biznesowe. Wystarczy spojrzeć na nową aktualizację Creators Update, która wprowadzi rewelacyjne funkcje, które doskonale sprawdzą się wśród projektantów oraz grafików komputerowych.

Bezpieczeństwo

Ponownie posłużymy się przykładem telefonu HP Elite x3, który został zaprezentowany na targach Mobile World Congress w tym roku. Firma HP postawiła na system Windows 10 Mobile ponieważ bezpieczeństwo jest jedną z najistotniejszych elementów w biznesie. Im bardziej popularny system tym większe zagrożenie. Według statystyk firmy Kaspersky w poprzednich latach 2013 oraz 2014 jedno na pięć urządzeń z systemem Android było zaatakowane przez malware przynajmniej raz w ciągu tego okresu. W 2012 ponad 99% wszystkich wykrytych zagrożeń dotyczyło systemu Android.

Uniwersalność

Kolejnym argumentem jest platforma UWP czyli uniwersalne aplikacje oraz kompatybilność z istniejącą infrastrukturą pozostałych systemów firmy Microsoft. Uniwersalne aplikacje Microsoft pozwalają na nieprzerwaną pracę bez względu na to, z którego obecnie korzystamy urządzenia. Dla przykładu firma HP wybrała między innymi Windows 10 Mobile dlatego ponieważ uważa, że wszystkie niezbędne aplikacje są już dostępne dla całego ekosystemu Windows.

Biorąc za przykład firmę HP oraz topowe urządzenie Elite x3 można stwierdzić, że system Windows 10 Mobile ma spore szanse na sukces w sektorze biznesowym. Komputery znacząco przewyższają swoją produktywnością inne urządzenia, ale jeżeli chodzi o mobilność przy jednoczesnym zachowaniu produktywności to właśnie system Windows 10 Mobile w połączeniu z funkcjami Continuum oraz wirtualizacją (a w niedalekiej przyszłości z natywną emulacją środowiska x86) będzie w stanie spełnić wymagania klientów biznesowych.

Źródło: On MSFT

 • tridlle

  Nawet przyjemny artykuł reklamowy. Natomiast brakuje w nim ewidentne postawionego na końcu pytania od autora. Mianowicie, skoro jest tako dobrze to czemu jest tak źle i ten HP się wcale nie sprzedaje? Przecież ten biznes powinien walić drzwiami i oknami, a tu produkt na zamówienie wszędzie.

  • RDF3

   tutaj muszę stanąć w obronie HP. takie produkty sprzedają się właśnie na specjalne zamówienia i przez przedstawicieli biznesowych, a nie w Saturnie. 😉

   inną sprawą jest sens tego urządzenia i sam koszt usługi wirtualizacyjnej, czyli HP Workspace – koszmarnie drogiej i nieużytecznej. według mnie każdy szef, który to kupi powinien zostać dyscyplinarnie zwolniony, nie mówiąc o sprawie sądowej, za narażenie firmy na straty finansowe. 😉

  • to nie jest artykuł reklamowy bo nikt nam nic nie płaci a tym bardziej HP

   • tridlle

    Oj, przepraszam. Takie wrażenie miałem, że to ktoś z HP pisał.

    • Mobilny

     Generalnie forma artykułu jest umiarkowana i jest on dobrze zredagowany.
     Tylko niektóre wnioski są wyciągnięte nieco za wcześnie, jak np.
     stwierdzenie, że Creators Update wprowadzi rewelacyjne funkcje, które
     doskonale się sprawdzą, ponieważ do ukazania się tej aktualizacji
     zostało jeszcze troszkę czasu, a wszystkiego dowiemy się po premierze.

     Kwestia bezpieczeństwa również jest oczywista – Windows 10 Mobile jest niszowym systemem, o czym Krzysztof już wspominał, zaś cyberprzestępczość jest pewnego rodzaju przedsięwzięciem, zatem cyberprzestępcy atakują popularne systemy, na których atak przyniesie większe korzyści, niż na systemie o niskiej liczbie klientów. Zaskoczyło mnie natomiast porównanie z Androidem, ponieważ Microsoft poinformował, że nie będzie uczestniczył w konkurencji na rynku mobilnym. To oczywiste, że korzystanie z popularnego systemu ma swoje konsekwencje, gdyż wzbudza on zainteresowanie zarówno klientów, jak i przestępców, tak samo jak w dużym mieście bywa bardziej niebezpiecznie, niż na wsi. Z racji wycofania się Microsoftu z rywalizacji, nie ma sensu porównywać go z Androidem, ani straszyć, bo w takiej sytuacji można również stwierdzić, iż w telefonach z Androidem instalowane są ładunki wybuchowe, ponieważ gdzieś w USA wybuchł egzemplarz Samsunga J5.

     O tym, jak będzie wyglądała sytuacja Windowsa w sektorze biznesowym, dowiemy się, gdy system już zostanie dla niego opublikowany. Nie neguję tego, że Creators Update może przynieść nowe rozwiązania, które zainteresują przedsiębiorców, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę, że aktualizacja Anniversary Update również zapowiadała się na innowacyjną, zawierającą nowości, zaś okazała się zabiegiem kosmetycznym w systemie. W każdym razie plany Microsoftu względem biznesu są ciekawe i decyzja Microsoftu o rezygnacji z walki na rynku mobilnym, może przynieść więcej korzyści, szczególnie w rdzennym środowisku klientów korzystających z rozwiązań Microsoftu.

     • tridlle

      No właśnie ze względu na te wnioski wygląda to jak wygląda. Choć rozumiem, że autor nie miał może tego na celu.
      Nadal poszukuję jasnej odpowiedzi na pytanie co nagle miałoby się stać z Windows 10 Mobile, że zacznie się sprzedawać czy to w biznesie czy gdziekolwiek skoro teraz się nie sprzedaje. Przecież to wciąż jest i będzie ten sam windows.

   • RDF3

    wy robicie im reklamę za darmo. z czystej miłości.

  • Tomasz (prv)

   W poważnym biznesie liczy się rozwiązanie a nie zakup w sklepie kilku sztuk telefonów.

   • tridlle

    Jasne. I zapewne dlatego w MS powszechnie używają ifonów.

    • Tomasz (prv)

     Czy wiesz co to jest rozwiązanie informatyczne?

     Np. dla pracowników firm, którzy wykorzystywać będą za rok czy dwa HoloLens łatwiej będzie używać jednej aplikacji UWP na wszystkich urządzeniach niż rożnych aplikacji na różnych urządzeniach.

     Przewaga Win10 w biznesie ma znaczenie.
     A że pracownicy MS używają iOSa? Cóż MS dostarcza darmowych narzędzi do pisania aplikacji na iOS.

     • Tyran1918

      Może i łatwiej, ale to musi działać i być wydajne.

     • Tomasz (prv)

      UWP nie działa?
      Jak piszesz aplikacje, to gdzie napotykasz problemy?

     • Tyran1918

      Chodzi mi o to, że coś nie widać by aplikacje uniwersalne były takie same na mobile i PC, a taka jest przecież idea.

     • Tomasz (prv)

      Nie takie same, ale te same. UWP to jeden kod, ale wygląd i funkcjonalność może być inna dla PC i inna dla mobile.

     • tridlle

      Sporo mi tych „rozwiązań informatycznych” proponowano, ale nawet na demonstracji okazywało się, że programista uważał, że wie do czego ma służyć oprogramowanie choć nie zna się kompletnie na branży dla której to robił. Ostatnio też testuję coś co trzeba zaorać i zacząć od nowa. Z MS jest trochę podobnie. Uważają, że potrafią, a opinie z programu insider i klientów są błędne. Do tego kolejne rewolucje chyba się znudziły. Dlatego polegli na rynku mobilnym.

      Może za parę lat jak aplikacje UWP zaczną normalnie działać coś się zmieni. Na razie wszystko łącznie z całym systemem jest w wersji beta. Każde kolejne wydanie jest opisywane ilością znanych błędów. W centrum opinii można przeczytać o tych teoretycznie nieznanych. Taki produkt jest przekazywany klientom przy czym przemilcza się już błędy i liczy na to klienci to idioci. Do tego, żeby było zabawniej odcina się klientów od usług (np. skype).

      MS nie budzi już zaufania w biznesie, a ten biznes już parę lat temu przestał budować popyt. Rynek należy teraz do klienta indywidualnego i specjalistów na samozatrudnieniu. W tą stronę wszystko zmierza. MS może to kiedyś zauważy jak jego pracownicy opuszczą szklane biurowce i zobaczą co się dzieje.
      Na razie idą drogą, którą już kilku producentów przeszło i te zapewnienia o biznesie i tego typu gadanie. Znamy to.

     • Tomasz (prv)

      „MS nie budzi już zaufania w biznesie” – poważnie?
      Mały biznes oparty jest o rozwiązania MS – Windows i Office na PC.

      Problem w Polsce to zbyt tania siła robocza, co powoduje iż (jeszcze) taniej jest wykorzystywać pracowników niż inwestować w nowoczesne rozwiązania biznesowe. Ale brak chętnych do pracy już jest odczuwalny i już widać ruch w kierunku takich narzędzi. A tu MS ma je na dziś i najlepsze i najbardziej przyjazne.

      Jest jeszcze drugi problem – wykorzystywanie darmowych rozwiązań tzw. domowych do biznesu. Ale takie cwaniactwo działa na krótką metę. Choćby kupowanie wersji Home do firm. Super bo tanie, ale ….

     • tridlle

      Nie rozmawiamy tu o rynku PC, który zresztą się kurczy, ale w którym nadal brak alternatyw.
      Pojawiały się ciekawe projekty, ale zabrakło pieniędzy i konsekwencji.

      Problemem w Polsce jest brak pieniędzy, a biznesu się nie wspiera należycie i szykuje się nowe obciążenia podatkowe. Dlatego nie spodziewam się poprawy.

     • Tomasz (prv)

      Znam kilku dużych biznesmenów którzy od podstaw zbudowali swój biznes w Polsce. I każdy z nich liczy iż państwo nie będzie im pomagać.

      A i na brak pieniędzy naprawdę nie narzekają. Chodzi oczywiście o fundusze na rozwój firm.

      Problem z pieniędzmi i oczekiwanie pomocy państwa to domena nieudaczników. Muszą sobie jakieś wymówki znaleźć – takich też znam.

     • tridlle

      Nie to miałem na myśli.

     • Tomasz (prv)

      A co miałeś na myśli?

     • tridlle

      Właśnie to, że państwo „pomaga” (czyt. nadmiernymi regulacjami i obciążeniami). A pieniędzy nie mają konsumenci i nie konsumują, stąd deflacja. Biznes opiera się na sprzedaży czegokolwiek, a jak nie ma wystarczająco klientów to nie ma wystarczającego dochodu. Nie ma dochodu to trzeba kupować tanią wersję Home itp. Dlatego u nas sprzedają się tanie chińskie rzeczy, bo nas na inne nie stać. Dla przeciętnego Kowalskiego zakup Office za 30zł miesięcznie to dużo. Takie realia.

     • Tomasz (prv)

      Widzisz dużo ostatnio pracuje z domu, to widzę na co stać przeciętnego Kowalskiego – rano ze dwa piwka i jedna małpka, wieczorem podobnie. Jak myślisz, ile dni bez tych wizyt w sklepie wystarczyłoby, aby stać go było na Office za 30zł.

      Była jesień i szukaliśmy kogoś, kto przyjdzie i pozamiata u nas liście. Bo nie było komu. Myślisz iż ktoś się znalazł?

      Ale najlepsze jest to, iż w mojej okolicy musiała powstać płatna strefa parkingowa, bo zabrakło miejsca do parkowania. i żeby nie było to jedna z najlepiej skomunikowanych przez komunikację miejską dzielnic.

      Więc to są dzisiejsze realia życia w Polsce.

      A co do firm – aby poznać jak myślą szefowie małych firm przez ponad rok byłem zwykłym PH. I wiem, iż oszczędza na wersji Windows, bo muszą sobie np kupić wypasione meble czy takową furę.
      Bo meble, furę widać, a systemu operacyjnego nie. I tak to działa w wielu polskich firmach.
      Na całe szczęście są inne firmy. Takie co myślą o rozwoju przez nowoczesne rozwiązania informatyczne. I ich jest coraz więcej.

     • tridlle

      Masz wiele racji, ale rzeczywistość często bywa bardziej złożona. Zawsze się zastanawiałem dlaczego w Sao Paulo jest tyle faveli skoro byle patyk wsadzony w ziemię potrafi puścić korzenie, jest przecież tyle ludzi w okolicy, którzy potrzebują wielu dóbr. A jednak to nie takie proste. Okazuje się, że na zrozumienie tej biedy niektórym potrzebne było niemal całe życie. Innym musiał wystarczyć jeden dzień.

     • Tomasz (prv)

      Jako Polacy mam problem z naszą historia, gdzie wmawiano nam iż wzorem jest ciężko pracujący robotnik. Czasy się zmieniły, ale wzorem pozostał zapracowany pracownik.
      Stąd lepiej, jak prezes kupi ładne meble niż Windows Pro. Bo po co komu takie fanaberie jak choćby logowanie do domeny (czy Azure AD).
      Później aby oszczędzić kupuje się jednego Office 365 na 5 pracowników kompletnie nie rozumiejąc dlaczego to jest bez sensu. (pomijając licencje) .
      A ze pracownicy ciężko musza pracować porównując kolejne wersje pism czy arkuszy kalkulacyjnych tak namiętnie wysyłanych mailem pomiędzy sobą.
      Fanaberią dla wielu naszych „bizmesmenów” jest praca on-line na jednym dokumencie, czy zautomatyzowane przepływy pracy. A to są wymierne oszczędności czasu pracy i to większe niż zakup licencji. Office365.

      W domu młodzi ludzie są uczeni przecież, iż domowy Office jest za drogi, bo kosztuje mniej więcej 3/4 litra wódki. To czemu się dziwić później?

 • Lenovo, HP i Dell zajmują dominującą pozycję na rynku komputerów stacjonarnych: http://images.bidnessetc.com/content/uploads/images/source5/g2-appleapple.jpg dlatego wybrano HP – bo ma potencjał, markę i przywiązanych klientów

  • AerLupus

   Ten wykres pokazuje udziały total, ale jeśli już spojryzmy na komputery biznesowe, to HP ma ponad 30%, potem niewiele mniej DELL, a Lenovo ma daleko do liderów.

  • Pixellus

   No i HP kiedyś robił we współpracy z MS palmtopy compaq iPaq – niektóre ich wersje były też jednymi z pierwszych prawdziwych smartfonów obecnymi na rynku długo przed erą iPhone’a.

  • tridlle
  • Pixellus

   Ja na miejscu decydentów HP nazwałbym model Elite x3 jako… iPaq x3

  • Tyran1918

   No i żaden z nich nie potrafi zawojować rynku smartfonów. Lenovo było najbliżej ale cały czas sprzedaż ich sprzętu jest marna, a plany mieli ambitne. To, że te firmy zaistniały na rynku PC nie oznacza, że kiedykolwiek będą coś znaczyły ze swoimi smartfonami.
   Idea smartfona jako przenośnego komputera, który podłączymy do wiekszego monitora jest zacna ale nie w takiej formie jak obecnie proponuje Microsoft. Zresztą widać, że brakuje wydajości.

 • Nylu

  U was tez tak wolno sie wczytuja zdjecia na onedrive bo w porownaniu z google photos to jak Maluch z Toyota Celica

  • tridlle

   Tak. Synchronizacja też. Cały nowy interfejs Outlooka też mi działa powoli. Może coś grzebią.

   • Tomasz (prv)

    Nie mam takich problemów z OD. Mam czasami złączem internetowym. Ale to LTE więc ma prawo czasami mieć humory.

    • też nie mam problemów, zdjęcia pojawiają się natychmiast PODCZAS przewijania a nie 5 sekundach

  • RDF3

   OD działa mega wolno. Google ich pod tym względem pozamiatało.

   • Tomasz (prv)

    460MB zdjęć wysłane do OD w niecałe 3 minuty to naprawdę mega wolno?

    • RDF3

     a teraz otwórz galerię i zacznij przewijać listę kilku tysięcy zdjęć, np. kilka lat do tyłu. w OD wcześniej trafi cię szlag zanim pojawią się miniatury i zanim pojawi sie zdjęcie albo film po kliknięciu w miniaturę.
     w „zdjęciach google” i iCloud pojawiają się natychmiast.

     • Tomasz (prv)

      18 tys, zdjęć – większość do RAWy i pojawiają się natychmiast przy przewijaniu.

     • RDF3

      gratuluję. sprawdzałem to na innych systemach, kontach i zawsze jest tak samo źle.

     • Tomasz (prv)

      Jutro niestety będzie gorzej, to u mnie to kwestia łącza. Ale do końca roku podłączę sobie szybsze łącze i wtedy to będzie super szybko

     • RDF3

      szybkość łącza nie ma żadnego znaczenia. MS sztucznie ogranicza prędkości.

      wrócę do poprzedniego posta;
      „pojawiają się natychmiast przy przewijaniu.”
      spróbuj zdjęć google i zobacz co to znaczy natychmiast – bo „natychmiast” to nie jest 3-5 sekund.

     • Tomasz (prv)

      Google mam „puste” i nie mam tam RAWów 22-30MB sztuka

  • Vito

   A może wie ktoś z was jak naprawić One Drive w Lumii 950 xl? Otóż po otwarciu aplikacji, chwilę po tym wywala do ekranu głównego. Dodam, że błąd ten jest od jakiegoś czasu, ale nie potrafię określić od kiedy.

   • igo

    Jeśli da się odinstalować aplikację, bo nie jest to takie oczywiste, gdyż czasami wisi na liście aplikacji i nijak się nie da tego ruszyć (taki urok WM10), to następnie zainstalować ponownie, ewentualnie sprawdzić, czy w ustawieniach nie ma odebranych jakiś praw i powinno działać

 • lilhomies

  A ja właśnie sobie uświadomiłem ze odkąd kupiłem l650 to skype nie zadziałał ani razu. Nie można sie do mnie dodzwonić ani ja nie mogę nigdzie zadzwonić.. Jest napisane o błędzie połączenia. Oczywiście reset bez kopii nie pomaga. W10m to loteria w najczystszej postaci – u jednego działa „to i to” a u drugiego co innego.

  • Dancap

   To ciekawe bo ja na W10 i Skype opieram dużą cześć swoich kontaktów 🙂 kapitalnie sprawuje sie jako kontakt między krajowymi, bardzo dobra jakość rozmów telefonicznych jak i wideo rozmów

  • Krzysztof

   Ja mam l650 i jakoś nie mam żadnych problemów. Podłącz do kompa i odpal program „windows device recovery tool”- zainstaluj to co tam dają. I najważniejsze nie przywracaj kopi zapasowej. Jeżeli to nie zadziała to oddaj telefon na gwarancję.

  • Asdf

   Ustawienia prywatności, tam pewnie wyłączyłeś jakieś dostepy dla Skype. Też to przerabiałem na początku

 • Krzysztof Osuch

  Pokażę Wam co dziś znalazłem:

  https://www.indiegogo.com/projects/moly-windows-phone-smartphone#/

  To jest dopiero projekt i póki co nie ma zbyt dużego poparcia, ale chciałem pokazać, że nie tylko Microsoft i HP wierzą w powodzenie mobilnej dziesiątki.

  • tridlle

   No, na razie dokładnie 23 osoby wierzą.

  • QWERTY

   ale wiesz że nie wyszczy bawią się w finansowanie projektów itp.

  • Mobilny

   Do końca pozostało 12 dni i uzbierali tylko 25 osób. To jeszcze gorsza sytuacja, niż z nieudanym projektem NuAns z Windows 10 Mobile, który w okresie od 1 lipca do 9 sierpnia 2016 zebrał 489 osób. https://www.kickstarter.com/projects/nuansneo/nuans-neo-windows-10-mobile

 • Mirosław Łapot

  Ja po latach z Androidami, krótkiej przygodzie z iPhonem i Black Berry, zostałem z Windowsem.
  Daje radę, mam wszystko co potrzebuję, dziś właśnie drugą kartę przełożyłem do Lumii, więc phablet z Androidem zostaje mi już tylko jako nawigacja w samochodzie.
  Skąd inąd dobra nawigacja.
  Myślę, że do tego android będzie dobry 😉
  Szkoda mi Black Berry, żałuję, że odeszli od BBOS.
  Mam nadzieję, że MS nie popełni tego błędu.

  • Nylu

   Masz racje android jest kiepski na starych kiepskich smartfonach

   • Mirosław Łapot

    Ostatnim moim smartfonem z androidem był Galaxy S7Edge. Matko jak to się cięło, gorzej niż stary, wysłużony Note 3.
    Dałem zonie, jej się podoba, bo złoty 😉
    Windows nie jest idealny, ale jak dla mnie lepszy niż Andek.

    • Nylu

     moze kupiles chinska podrobke

     • jhevi

      Chińska podróbka Wietnamskich telefonów, dobre 🙂

     • QWERTY

      Coś ci nie działa ? To na pewno podróbka

     • Nylu

      Naprawde wierzysz ze S7 dziala tak tragnicznie jak pisze p. Miroslaw?

     • QWERTY

      W video-testcie S7 zawieszał się przy pokemon go a kilka osób skarżyło się na ciągłe awarie softu w S7 (w europie)

     • lilhomies

      Oczywiście że potrafi się wieszać. To że ma w nazwie s7edge nie oznacza że jest najlepszy.

     • Mirosław Łapot

      Wiara tu nie ma nic do rzeczy… Ten telefon po prostu tak działa…

     • Mirosław Łapot

      Daj spokój. Gdyby to była podróbka dużo lepiej by działała.
      Do podróbek to się ludzie przykładają.

     • Mirosław Łapot

      Tak, z oficjalniej dystrybucji jednej z największych sieci komórkowych w Europie.
      Szybciej się tylko iPhona pozbyłem.

     • igo

      Samsung robi może świetny sprzęt, ale oprogramowanie mają tragiczne, android ma napakowane tyle ich własnego syfu, że ledwie to działa, jeszcze do tego te tragiczne i ociężałe touchwiz. Z czystym androidem działa o niebo lepiej, ale jak komuś nie chce się dłubać w telefonie i nie lubi wgrywania alternatywnego softu to lepiej niech sobie kupi telefon innego producenta, już taki chińczyk jest o wiele lepszy, bo przynajmniej jest za 1/3 ceny topowego samsunga.

  • QWERTY

   raczej nie popełni choć blackberry udostępniło chyba 3 dni temu BBOS 10.3.3

 • Tomasz (prv)

  Tak, Windowa 10 (PC / mobile) ma szanse w sektorze biznesu. Choćby już przez aplikacje UWP, gdzie można cudeńka w XAMLu napisać.
  Większy problem jest z użytkownikami którzy nie potrafią skorzystać z aplikacji innych niż układ tabelaryczny ala Excel. Ale to się zmienia.

  • RDF3

   „gdzie można cudeńka w XAMLu napisać. ”
   można cudeńka, a wychodzą gnioty.

   • Tomasz (prv)

    Jednym wychodzą gnioty, innym nie. To podobnie jak ze stronami WWW.

    • RDF3

     podaj przykład udanej aplikacji UWP. chętnie ją przetestuję.

     • Tomasz (prv)

      jak nie zapomnę to pokaże taką, jak wejdzie do publicznego sklepu. Ale to styczeń 2017.

     • Slevin

      Czyli takiej aplikacji „cudeńko” nie ma jeszcze w sklepie, to chyba nie za dobrze wróży? 🙂

     • Tomasz (prv)

      Jest, ale w testach.

     • Mobilny

      Mapy Windows jest niezła.

     • Seba__258

      Porownaj z google maps

     • Mobilny

      Z Mapami Google oczywiście nie ma porównania, ale chodzi o aplikacje dla mobilnego Windowsa, stworzone na uniwersalnej platformie Windowsa (UWP).

 • largi

  A co sądzicie o takim czymś 🙂 ? https://www.youtube.com/watch?v=OJT4G5WXHUU

  • to już było, wyjątkowo nieudany concept

  • Mike

   Zbyt efekciarskie jak dla mnie.

  • Daniel

   Z tego to ja bym chciał jak już to multi tasking i może szybkie przełączanie apek. Reszta taka trochę średnia.

 • Tyran1918

  Odpowiedź na pytanie postawione w temacie: W obecnej formie W10M nie ma żadnych szans, a jego rózwój (nie poprawki) jest nadal ślamazarny. Nawet wersji 64 bit nie mają…

  • Mobilny

   Microsoft rezygnuje z wyścigu o klientów indywidualnych, kierując się na sektor biznesowy, w którym również toczy się rywalizacja o klientów biznesowych. Tym samym Microsoft wpadnie z deszczu pod rynnę.

   • Tomasz (prv)

    Rozwiązania biznesowe od MS są i na Androidzie i na iOS. MS na tym nie traci.

    • Mobilny

     Pod tym względem nie traci, bo sprzedaje swoje rozwiązania w cudzym opakowaniu. Z drugiej strony istotna jest kwestia Windowsa 10 Mobile na rynku biznesowym, który po co najmniej rocznym opóźnieniu nie wygeneruje dochodów, a Microsoft mimo wszystko będzie musiał w to zainwestować. Koszty związane z wdrożeniem W10M w sektorze biznesowym znacznie przekroczą cenę utrzymania rozwiązań MS na Androidzie i na iOS. Zastanawiam się właśnie, czy MS bardziej by się nie opłaciło dystrybuować swoje produkty na Androidzie i na iOS, zamiast ciągle dopłacać do odnotowującego straty W10M.

     • Tomasz (prv)

      To jest problem księgowych MS

     • Mobilny

      To prawda, ale czy klienci Microsoftu nie pokryją pośrednio kosztów tego przedsięwzięcia? Ceny nowych telefonów z Windowsem 10 Mobile są wysokie, wynoszą nawet 3700 zł, podczas gdy smartfony z Androidem, o zbliżonej specyfikacji, są tańsze. Ceny dystrybucji W10M raczej nie są zbyt wysokie dla producentów, jak HP. Czy tymi cenami Microsoft nie próbuje zredukować kosztów realizacji rozwiązań dla biznesu?

     • Tomasz (prv)

      Drogo czy tanio to jest rzecz względna. Zresztą patrząc po realiach rynku w USA to nie jest drogo.

     • Mobilny

      Mimo że przy zarobkach w USA nie jest drogo, Stany Zjednoczone są drugim krajem, po Chinach, w którym mobilny Windows ma najniższe udziały w rynku.

     • Tomasz (prv)

      W USA duża popularnością cieszy się iOS, którego ceny są podobne do HP.

     • Mobilny

      W Europie natomiast popularny jest Android. Na naszym kontynencie HP już jest drogi. Microsoft ma zatem trudne zadanie na rynkach zdominowanych przez konkurencję.

   • „Microsoft rezygnuje z wyścigu o klientów indywidualnych” kto ci takich bajek naopowiadał? MS zmierza w kierunku sektora biznesowego ORAZ fanów systemu, dla których liczy się produktywność, to było wyraźnie powiedziane

    skanowanie piesków 3d jest niby dla biznesu? nie – MS stawia na kreatywność i produktywność a nie wyłącznie na biznes

  • HONZA

   Program insider to nie jedyna ścieżka rozwoju systemu W10M. Oprócz tego trwają równoległe prace nad systemem w standardowych modelach allfa-beta, które są udostępniane i testowane przez partnerów tworzących oprogramowanie i sprzęt. Znając M$, to przeciek w tej postaci jak miał miejsce a’propos ARM64 i możliwości uruchamiania aplikacji x86 na tej platformie, był możliwy tylko wtedy, kiedy prace nad tym rozwiązaniem trafiają w fazę alfa.

   • Tomasz (prv)

    64 bity dla RAMu poniżej 4GB to sztuka dla sztuki. A ile RAMu ma L950XL?

    • HONZA

     ARM64 daje możliwość obsługi pamięci powyżej 4GB, ale ładowanie do sprzętu pamięci w nadmiarze zwłaszcza w urządzeniach mobilnych jest tak samo sztuką dla sztuki. Zastosowanie architektury 64 bitowej daje wsparcie dla wirtualizacji, co jest przydatne w przypadku uruchamiania aplikacji wndowsowych przygotowanych na x86.

   • Pixellus

    Doniesienia na ten temat były już w styczniu tego roku
    http://www.spidersweb.pl/2016/01/windows-10-arm.html

    • HONZA

     No i w odniesieniu do tych styczniowych doniesień okazało się, że Intel wycofał się z Atomów dla telefonów i i małych tabletów i połowę nadziei szlag trafił, a też wyglądało to tak pięknie. M$ lubi zaskakiwać, ale lubi też rozbudzać nadzieje.

 • Ilikeyoutube

  Jest jakiś program na W10m do profili dźwięków (coś jak profile w Nokii)? Brakuje mi takiego profilu jak sama wibracja albo sam dźwięk. W wp8 było tak, że jak ściszyło się max dźwięki to był sam wibrator, a w W10m po ściszeniu dźwięków na max tel milczy. Wiem, że można sobie włączać i wyłączać wibrację ale nie chcę i się bawić. Wolał bym profile.

  • Mobilny
   • Ilikeyoutube

    dzięki

  • w panelu dźwięków masz ikonkę wibracji, pewnie ją sobie wyłączyłeś, nic nie milczy

   • Ilikeyoutube

    Krzysztof, jak włączę tą ikonę od wibracji to wibruje też podczas włączonych dzwonków.
    A jak chcę żeby było tak:
    • wyciszam dzwonki → wibruje (bez dodatkowych zmian w ustawieniach, żeby wibrowało)
    • włączone dzwonki → nie wibruje.

    • trzy ruchy palcem
     włączasz panel, włączasz dźwięki, wyłączasz wibracje

     niestety profilów nie ma

     • Ilikeyoutube

      Można powiedzieć ze skróciłem sobie drogę do włączania wibracji. Zrobiłem skrót na pulpicie do „Dźwięki”

 • Patryk Chętkiewicz

  To co lubię w mojej lumii to synchronizacja z desktopowa dziesiątka czyli usluga onedrive, office itp. Szkoda tylko ze onedrive niedawno stracił w oczach bo Microsoft obcial mu ilość miejsca. Jednak okropne jest to ze office jest troche za drogi. A z takich minusików to to ze przeciąganie po klawiaturze palcem w celu napisania czegokolwiek jest trudne często podaje podobne słowa bądź zupełnie dziwne. Na touchpalu było mi o wiele lepiej. ;(

  • Tomasz (prv)

   „Jednak okropne jest to ze office jest troche za drogi. ” – w wypadku wersji Personał koszt miesięczny to pół litra wódki lub dwie duże czekolady (bez promocji). To jest za drogo?
   A w tej wersji otrzymujesz 1TB danych.

  • polecam Office 365 – licencja na 1 osobę 199 zł / rok, w przypadku rodziny opłaca się wziąć wersję 5 stanowiskową za bodajże 399 zł

   świetne jest to, że 1 licencja obsługuje komputer, telefon i tablet surface

   w przypadku firm koszty są niestety znacznie wyższe, chyba że ktoś prowadzi działalność edukacyjną wtedy płaci 20 % ceny

  • Daniel Orzanowski

   Ta synchronizacje to masz również w robocie oraz w iphonie

   • ale trzeba z nią bardziej kombinować a w lumiach wszystko jest podpięte z automatu

    • Daniel Orzanowski

     Zgadza się trzeba w opcjach apek ustawić

    • MwL

     tak trudno wejść w google play,pobrać aplikacje i sie zalogować. w10m- system dla leniwych

 • Skrocle

  Oczywiście że W10M ma szanse na sukces w biznesie. Przecież biznes potrzebuje umierającego, niedopracowanego, zbugowanego, niezoptymalizowanego i pełnego błędów systemu mobilnego.

  • nie każdy biznes może sobie za to pozwolić na dziurawego, hakowalnego i zarobaczonego androida; jak dla mnie jedynym sensownym systemem jest w10 i ios. nie każdemu też odpowiada wyższy poziom szpiegowania reprezentowany przez google

   • Skrocle

    Jak myślisz, dlaczego w microsofcie nikt nie używa smartfona z mobilnym windowsem i każdy ma tam iphona? Jak nie wiesz to ci powiem – Bo mobilny windows to szajs i śmiech na sali. Wiedzą to nawet ludzie w microsofcie i nie chcą tego czegoś tykać palcem. Wiedzą że się na tym pracować nie da.

    • Pracujesz w MS czy tak sobie piszesz bo gdzieś tak przeczytałeś? Pracownicy MS często mają kilka telefonów ponieważ ich usługi są dostępne na wszystkich platformach.

     • Skrocle

      Sratatata… Nadella i inni ważni w microsofcie używają tylko iphonów. Był o tym niejeden artykuł na zagranicznych portalach. W microsofcie nie używają własnego systemu, bo oni wiedzą najlepiej jaki to syf.

     • Czyli jednak nie pracujesz w MS. Pozdrawiam.

    • Tomasz (prv)

     Nie pracuje w MS wiec używam i Androida i Lumie. Pewnie w przyszłym roku będę musiał dokupić iOS. Takie życie.

   • MwL

    po 1.każda firma szpieguje i musisz być bardzo naiwny myśląc że Microsoft tego nie robi lub robi w mniejszym stopniu od wspomnianego Google 😉 po 2. ios też jest dziurawy. po 3. windows 10 mobile nie jest dziurawy to jest czarna dziura której mało kto chce po 4. zawsze jeździsz po androidzie ciekawe czemu? bo android jest popularny a windows 10 mobile nie? po 5. lepiej zrobić system z drobnymi błędami niż tworzyć system 3 lata myśląc że nic sie nie zmieni w systemach konkurencji. do czasu stabilnego w10m będzie android P i ios 12 😉 w tym czasie UWP będzie niczym, zanim to dopracują tego typu rozwiązania będą na androidzie i ios i będą działały 100 razy lepiej. po 6. to że ty nie umiesz szukać aplikacji w google play i twierdzisz że tablet lenovo sie zacina „bo to android” mając najpewniej syf od facebooka to wiesz 😉 usuń syf facebookowy i zobaczysz jak działa android. albo wiesz co? kup fona z czystym androidem i zobaczysz speeda którego windows 10 mobile nie osiągnie nawet po redstone 10 🙂 jakoś mam tablet lenovo i sie nie zacina 😉 po 7. HP wzieło w10m bo nie mogli użyć iosa bo Apple sie nie zgodziło a nie że chcieli 🙂 po 8. kto chce smartfon który w nazwie ma prostytutke (lumia-hiszp. „prostytutka”). prawie nikt
    pozdrawiam kafelki w kuchni ?

  • HONZA

   Ale biznes właśnie świadomie zrezygnował z optymalnie opracowanego i napisanego systemu operacyjnego jakim jest BBOS.
   W biznesie wcale nie chodzi o to, aby było perfekcyjne, ale aby spełniało swoje zadanie. Obecnie ani iOS, a tym bardziej android wiele nie spełniają i na razie jedynym na rynku wydaje się windows, który przynajmniej dąży do celu.

   • Skrocle

    Wiesz dlaczego biznes zrezygnował z BBOS? – Bo ten system był przedpotopowy, trudny w obsłudze i biło z niego taką siermięgą, że używanie go to była męka. Pracowałem kiedyś w korporacji, która rozdała swoim pracownikom BlackBerry Torch i każdy wolał używać swojej prywatnej Nokii niż tego BB. BlackBerry królowało w biznesie ponad dekadę temu i gdy tylko iOS i Android pojawili się na rynku, to BB poszło w odstawkę (i bardzo dobrze). Windows dąży do celu? – O czym ty mówisz? Windows (mobilny) został zeszmacony przez microsoft… Wiecznie niedopracowany, zabugowany, niezoptymalizowany, z marnymi jak pierd węża aplikacjami, tworzony chyba przez meneli z ulicy. WM i WP to były świetne systemy, a W10M to system z 0,3% globalnego rynku i 00,3% sprzedaży, i nie ma co się temu dziwić, bo jest to straszny syf w porównaniu do wcześniejszych wersji tego systemu. Nie chce go ani Kowalski ani tym bardziej biznes.

    • HONZA

     Toteż piszę, że w biznesie nie liczy się perfekcja, ale skuteczność. iOS niczego nowego, co mogłoby się przydać w biznesie, od wielu edycji nie zrobił. Android …. to jednak zabawka opakowana czasami w bardzo ambitny sprzęt.. Po ostatnich doniesieniach z MS widzę, że są świadomi tego, w który segment chcą trafić. I trafią, bo nie ma tam ani appla ani alphabeta.

     • Tomasz (prv)

      W biznesie liczy się kasa i narzędzia do jej zarabiania.

    • Tomasz (prv)

     Ciekawe czy ta korporacja rozdająca BB używała BESa?

 • MwL

  HP wzieło w10m bo nie mogli zrobić fona z ios’em i taka prawda. mówiąc krótko artykuł sponsorowany przez HP/Microsoft/oba pełen bzdur wyssanych z palca.