Statystyki Sklepu Windows Phone nie napawają optymizmem

Wczoraj jednemu z zagranicznych portali udało się dotrzeć do statystyk Sklepu Windows Phone. Wygląda na to, że dane zostały pobrane bez wiedzy Microsoftu i część z nich została już usunięta na życzenie giganta z Redmond. Kilka wykresów zostało, dzięki którym poznacie ilość pobrań, najpopularniejsze aplikacje oraz to czy użytkownicy Windows Phone chętnie kupują aplikacje.

Poniższe statystyki pochodzą od momentu uruchomienia pierwszych telefonów z systemem Windows Phone 7.5. Pierwszy wykres przedstawia najlepsze aplikacje pod względem ilości pobrań.

Top Aplikacje - Sklep Windows Phone

Najlepsze aplikacje – ilość pobrań (kliknij aby powiększyć)

Na pierwszym miejscu znalazła się aplikacja Facebook, która została pobrana ponad 112 milionów razy. Drugie miejsce zajmuje komunikator WhatsApp z ponad 90 milionami pobrań a na trzecim miejscu znalazła się chmura OneDrive, która została pobrana ponad 60 milionów razy.

Najlepsze aplikacje firm trzecich - ilość pobrań

Najlepsze aplikacje firm trzecich – ilość pobrań (kliknij aby powiększyć)

Wśród aplikacji niezależnych producentów aplikacji bezkonkurencyjnie na pierwszym miejscu znalazła się aplikacja Tube HD, którą pobrano ponad 13 milionów razy. Drugie miejsce przypadło aplikacji gMaps a trzecie aplikacji Fhotoroom.

Najlepsze gry - ilość pobrań

Najlepsze gry – ilość pobrań (kliknij aby powiększyć)

Blisko 20 milionów pobrań a tym samym pierwsze miejsce otrzymała gra Fruit Slash, która jest klonem gry Fruit Ninja (jedynie ponad milion pobrań). Drugie miejsce przypadło popularnej grze Subway Surfers a brązowy medal dostał się w ręce Hill Climb. Na czwartym miejscu pojawiła się gra Candy Crush Saga ale jest ona dostępna najkrócej w porównaniu do gier, które znajdują się na podium. Całkowitą porażkę odnotowały gry Minecraft oraz GTA, które pobrano odpowiednio 160 tysięcy razy oraz 40 tysięcy razy.

Poniżej znajduje się przykładowy rozkład użytkowników z podziałem na państwa dla aplikacji Flipboard oraz 6tag.

Flipboard

Flipboard – ilość pobrań w danych państwach (kliknij aby powiększyć)

6tag

6tag – ilość pobrań w danych państwach (kliknij aby powiększyć)

Z poniższych wykresów z kolei dowiemy się czy użytkownicy telefonów z systemem Windows Phone chętnie kupują aplikacje.

myTube

myTube! – ilość pobrań bezpłatnych / płatnych / próbnych (kliknij aby powiększyć)

W przypadku aplikacji myTube! aż 10% wszystkich pobrań zakończyło się zakupem pełnej wersji. 70% osób korzysta z próbnej wersji a 20% zdecydowało się na korzystanie z bezpłatnej wersji.

8

Assasin’s Creed – ilość pobrań bezpłatnych / płatnych / próbnych (kliknij aby powiększyć)

W przypadku gry Assasin’s Creed producent z pewnością nie jest zadowolony z zarobków. Jedynie 3% użytkowników zdecydowało się na zakup pełnej wersji.

6

Fhotoroom – ilość pobrań bezpłatnych / płatnych / próbnych (kliknij aby powiększyć)

W przypadku aplikacji Fhotoroom jest jeszcze gorzej. Na około 6.2 miliona pobrań jedynie około 1.5 tysiąca osób zdecydowało się na zakup aplikacji.

Niestety pozostałe statystyki zostały usunięte więc patrzymy jedynie na wycinek informacji. Ilość pobrań aplikacji i gier nie jest imponujący jak porównamy to do ilości pobrań na konkurencyjnych platformach takich jak iOS czy Android. Producenci nie spieszą się z tworzeniem nowych aplikacji dla systemu Windows Phone a ludzie często rezygnują z zakupu telefonów z systemem Windows ze względu na ograniczoną ilość aplikacji.

Czy Project Astoria okaże się sposobem na zachęcenie producentów do przenoszenia swoich aplikacji na system Windows 10 Mobile? Dowiemy się już wkrótce bowiem premiera mobilnego systemu Windows będzie miała miejsce pod koniec tego roku.

Źródło: Gizmara

Dziękuję RDF2 za informację!