Statystyki Sklepu Windows Phone nie napawają optymizmem

Wczoraj jednemu z zagranicznych portali udało się dotrzeć do statystyk Sklepu Windows Phone. Wygląda na to, że dane zostały pobrane bez wiedzy Microsoftu i część z nich została już usunięta na życzenie giganta z Redmond. Kilka wykresów zostało, dzięki którym poznacie ilość pobrań, najpopularniejsze aplikacje oraz to czy użytkownicy Windows Phone chętnie kupują aplikacje.

Poniższe statystyki pochodzą od momentu uruchomienia pierwszych telefonów z systemem Windows Phone 7.5. Pierwszy wykres przedstawia najlepsze aplikacje pod względem ilości pobrań.

Top Aplikacje - Sklep Windows Phone

Najlepsze aplikacje – ilość pobrań (kliknij aby powiększyć)

Na pierwszym miejscu znalazła się aplikacja Facebook, która została pobrana ponad 112 milionów razy. Drugie miejsce zajmuje komunikator WhatsApp z ponad 90 milionami pobrań a na trzecim miejscu znalazła się chmura OneDrive, która została pobrana ponad 60 milionów razy.

Najlepsze aplikacje firm trzecich - ilość pobrań

Najlepsze aplikacje firm trzecich – ilość pobrań (kliknij aby powiększyć)

Wśród aplikacji niezależnych producentów aplikacji bezkonkurencyjnie na pierwszym miejscu znalazła się aplikacja Tube HD, którą pobrano ponad 13 milionów razy. Drugie miejsce przypadło aplikacji gMaps a trzecie aplikacji Fhotoroom.

Najlepsze gry - ilość pobrań

Najlepsze gry – ilość pobrań (kliknij aby powiększyć)

Blisko 20 milionów pobrań a tym samym pierwsze miejsce otrzymała gra Fruit Slash, która jest klonem gry Fruit Ninja (jedynie ponad milion pobrań). Drugie miejsce przypadło popularnej grze Subway Surfers a brązowy medal dostał się w ręce Hill Climb. Na czwartym miejscu pojawiła się gra Candy Crush Saga ale jest ona dostępna najkrócej w porównaniu do gier, które znajdują się na podium. Całkowitą porażkę odnotowały gry Minecraft oraz GTA, które pobrano odpowiednio 160 tysięcy razy oraz 40 tysięcy razy.

Poniżej znajduje się przykładowy rozkład użytkowników z podziałem na państwa dla aplikacji Flipboard oraz 6tag.

Flipboard

Flipboard – ilość pobrań w danych państwach (kliknij aby powiększyć)

6tag

6tag – ilość pobrań w danych państwach (kliknij aby powiększyć)

Z poniższych wykresów z kolei dowiemy się czy użytkownicy telefonów z systemem Windows Phone chętnie kupują aplikacje.

myTube

myTube! – ilość pobrań bezpłatnych / płatnych / próbnych (kliknij aby powiększyć)

W przypadku aplikacji myTube! aż 10% wszystkich pobrań zakończyło się zakupem pełnej wersji. 70% osób korzysta z próbnej wersji a 20% zdecydowało się na korzystanie z bezpłatnej wersji.

8

Assasin’s Creed – ilość pobrań bezpłatnych / płatnych / próbnych (kliknij aby powiększyć)

W przypadku gry Assasin’s Creed producent z pewnością nie jest zadowolony z zarobków. Jedynie 3% użytkowników zdecydowało się na zakup pełnej wersji.

6

Fhotoroom – ilość pobrań bezpłatnych / płatnych / próbnych (kliknij aby powiększyć)

W przypadku aplikacji Fhotoroom jest jeszcze gorzej. Na około 6.2 miliona pobrań jedynie około 1.5 tysiąca osób zdecydowało się na zakup aplikacji.

Niestety pozostałe statystyki zostały usunięte więc patrzymy jedynie na wycinek informacji. Ilość pobrań aplikacji i gier nie jest imponujący jak porównamy to do ilości pobrań na konkurencyjnych platformach takich jak iOS czy Android. Producenci nie spieszą się z tworzeniem nowych aplikacji dla systemu Windows Phone a ludzie często rezygnują z zakupu telefonów z systemem Windows ze względu na ograniczoną ilość aplikacji.

Czy Project Astoria okaże się sposobem na zachęcenie producentów do przenoszenia swoich aplikacji na system Windows 10 Mobile? Dowiemy się już wkrótce bowiem premiera mobilnego systemu Windows będzie miała miejsce pod koniec tego roku.

Źródło: Gizmara

Dziękuję RDF2 za informację!

 • Piotr Negatyw

  glod aplikacji google bym powiedzial.

 • nie samym sklepem człowiek żyje

  • Dla wielu osób jest to jeden z kluczowych czynników w momencie wyboru nowego smartfonu.

 • egon81

  Zgodnie z oczekiwaniami, darmowe idą, a płacić się nie chce .
  PL się załapało 😉

  • RDF2

   PL 2% – w tej sytuacji zrozumiały jest chyba, które rynki otrzymują cortanę. 😉

   • egon81

    Niestety w PL ludzie nie są chętni 😉

 • Jak to ze statystykami bywa – zależy jak je odczytywać 😉
  Weźmy np. Assasin’s Creed. Gra w Sklepie kosztuje 21,50 zł (netto 17,48 zł). Zakładam, że developer ma z tego na czysto 10 zł, co daje ponad 1 440 000 zł z samego Windows Phone 🙂

 • Konrad Uroda-Darłak

  Jak ilość pobrań może być imponująca względem Androida, skoro użytkowników WP jest XXX razy mniej?:s

  • I koło się zamyka. Mało użytkowników to małe zainteresowanie tworzeniem aplikacji.

   • egon81

    Tak tylko nie przybędzie ich kiedy nie wydadzą jakiejś zachęty, ten kto wyda aplikacje może zarobić 🙂

    • Zachęta już jest – Astoria. Kilka kliknięć i producenci mogą wejść na nowy rynek.

     • RDF2

      nie zapominaj o Islandwood 😉

     • egon81

      No dokladnie dlatego premiera 10 mobile powinna rozruszać rynek, jest potrzebny kamyczek który poruszy inne.

 • RDF2

  jest w końcu jakaś informacja od MS dotycząca wczorajszego zamieszania:

  „We reached out to the company for clarification, and thankfully, there’s good news to share. A spokesperson for Microsoft told Neowin:

  “This is an initial list of in-market devices to receive the Windows 10 update. It is our ambition to bring Windows 10 to all Lumia devices running Lumia Denim software, noting that some features will vary, based on the hardware specifications.”

  http://www.neowin.net/news/microsoft-confirms-that-these-ten-lumias-will-be-first-to-get-windows-10-mobile

  • egon81

   No więc na spokojnie.

   • RDF2

    ja jestem spokojny, ale przy MS nie da się nie denerwować. 😉

    • egon81

     Wszyscy dostaną na insider a oficjalnie pójdzie na raty.

     • RDF2

      ja już niczego nie wiem. jak będzie, to dopiero sie okaże. 😉

     • Damian Zawadzki

      Widzisz twój sceptycyzm był bardzo uzasadniony

 • Jakub Jabłoński

  To jest takie błędne koło. Mało jest kupowane, bo słaba jest oferta, a jest słaba bo mało kupują :/ Dla mnie jest jedno rozwiązanie. Niech programiści przestaną marudzić tylko się wezmą za tworzenie aplikacji.

  • Tylko pracować za darmo, czy prawie za darmo nikomu się nie chce, a na ten moment tak to właśnie wygląda. Robisz aplikację na WP, to nie zarabiasz, a nikt nie chce ryzykować, pracy teraz za darmo, bo może za jakiś czas WP zacznie być popularniejszy i wtedy zaczną na tym zarabiać. Zresztą co to za biznes dla programistów? Robiąc aplikację tylko na Androida i iOs’a, mają pewny zarobek i pracują tylko nad dwoma systemami. Jeśli robiliby te same aplikacje jeszcze na WP, to nawet zakładając, że system ten zyska na popularności, dzięki takiemu podejściu, to i tak zabiorą swoich klientów z jednej platformy na drugą. Czyli w dalszym ciągu będą zarabiać tyle samo, a przy tym więcej pracować, bo trzeba obsłużyć 3 systemy. To MS musi jakoś zachęcać ludzi do tworzenia aplikacji, bo dla programistów ideałem byłby jeden system, więc oni sami z siebie nie będą wspierać rozwoju kolejnego, aby robić sobie więcej pracy

   • RDF2

    popatrz na postać o nazwisku Rudy Huyn. facet wyspecjalizował sie w WP i robi masę świetnych aplikacji zapełniając lukę pozostawioną prze innych. w iOS byłby jednym z tysięcy deloperów – nigdy by sie nie przebił – większość z 1,5 mln aplikacji w sklepie apple ma klika ściągnięć, Huyn na windowsie ma setki tysięcy klientów. windows jest szansą, jeżeli potrafi się z niej skorzystać.

    • I tak i nie. W każdym ze sklepów żeby się przebić trzeba mieć masę szczęścia, bo możesz robić najlepsze aplikacje, ale jak nikt ich nie zauważy, to spadną na dalekie miejsca i na zawsze pozostaną w niebycie. Ze sklepem WP jest o tyle łatwiej, że nie trzeba wymyślać własnych aplikacji, tylko ściągnąć pomysł z popularnych aplikacji na Androida czy iOS’a. Jednak takie podróbki raz, że nie przyciągają ludzi, bo oni chcą mieć oryginał, a dwa, jeśli w końcu oryginał powstanie na WP, to większość ludzi korzystających z podróbki, przeżuci się na niego, a o nowych użytkowników będzie niezwykle trudno. Robienie kopii aplikacji z innych systemów nie przyciąga nowych klientów, co najwyżej pozwala połechtać ego tym co już mają ten system. Zresztą robienie zamienników popularnych aplikacji, to zajęcie tylko dla kilku osób, a jak ktoś ma mieć genialny autorski pomysł na aplikację to i tak bardziej mu się opłaca próbować ją sprzedać na Androidzie lub iOs’ie. Jak dla mnie, niestety ale WP nie jest niszą, w którą opłaca się wchodzić bez jakiejś zachęty od MS

 • 6 mln pobrań to słabiutki wynik jak na tak niszowy system? rozumiem że na androidzie pobiera się 2 mld rocznie?