Sprawdź czy Twój telefon z systemem Windows 10 Mobile poprawnie usuwa zdjęcia

W ostatnim czasie zgłosił się do mnie jeden z czytelników portalu z zapytaniem czy usuwanie zdjęć funkcjonuje poprawnie na moich telefonach z systemem Windows 10 Mobile. Odparłem, że tak bo nigdy nie zauważyłem żadnego problemu z kasowaniem zdjęć. Wymieniliśmy kilka zdań i okazało się, że na moich telefonach występuje błąd.

Początkowo nie zrozumiałem istoty problemu i przeprowadziłem szybki test. Wykonałem kilka zdjęć a następnie usunąłem je za pomocą aplikacji Zdjęcia. Cały proces przebiegł prawidłowo i zdjęcia zniknęły. Otrzymałem wskazówkę żeby sprawdzić czy zdjęcia zostały fizycznie usunięte przechodząc do odpowiedniego folderu w pamięci telefonu za pomocą aplikacji Eksplorator plików. Okazało się, że skasowane zdjęcia w dalszym ciągu są tam dostępne. Nie tylko te, które wykonałem w ramach testów ale również te, które kasowałem już jakiś czas temu.

Aby sprawdzić czy ten problem występuje również u Was musicie wykonać kilka testowych zdjęć a następnie usuńcie je z poziomu aplikacji Zdjęcia. Kolejny krok to otwarcie aplikacji Eksplorator plików i przejście do: To urządzenie > Obrazy > Z aparatu. Jeżeli zobaczycie tam usunięte zdjęcia to znaczy, że problem występuje na Waszym telefonie.

Co ciekawe błąd ten występuje zarówno na oficjalnej wersji systemu Build 10586.218 na telefonie Lumia 930 jak i testowej wersji Build 14332 na telefonie Lumia 950 XL. Nie jest zależny również od włączonej funkcji automatycznego przekazywania zdjęć do OneDrive. Jestem bardzo ciekawy czy u Was również występuje opisywany błąd.

Jeżeli borykacie się z tym samym problemem to nie pozostaje nic innego jak otworzyć aplikację Opinie o systemie Windows lub Feedback Hub i zgłosić go bezpośrednio za pomocą aplikacji. Alternatywnie możecie również oddać głos na moje zgłoszenie bez konieczności pisania nowego:

windows-feedback:?contextid=32&feedbackid=816d94d4-b040-41e8-b11f-0dbc6edea7a5&form=2&src=1

Dziękuję Andrzej Darol za informację!