SmokSmog i Smogilla UWP w walce ze smogiem

Stan powietrza nad Polską w ostatnich dniach jest katastrofalny a smog, czyli pył zawieszony, w niektórych miastach wręcz zalega na ulicach. Jak wygląda stan powietrza w naszej najbliższej okolicy możemy sprawdzić również na systemie Windows.

SmokSmog i Smogilla to dwie rodzime produkcje prezentujące zbliżony poziom wykonania i nieco odmienne funkcje oraz wygląd. SmokSmog znany jest z androida a dane prezentuje w formie procentowych okręgów, dzięki czemu od razu widzimy jaki jest stopień zanieczyszczenia. Smogilla prezentuje dane liczbowe i musimy się sami domyślać czy dany poziom jest szkodliwy czy też nie, albo też wykuć na pamięć tabelkę z wskaźnikami i wartościami przekroczeń bp. dla PM10.

Smogilla

Pod kątem prezentowanych informacji SmokSmog stoi o klasę wyżej. Po kliknięciu na dany okręg uzyskamy bardzo szczegółowe informacje na temat danego pomiaru, średniej z ostatnich 24 godzin czy też opis danego składnika chemicznego oraz wywoływanych skutków ubocznych. SmokSmog prezentuje nie tylko dane procentowe, ale też pomiar w nanogramach oraz normę dla danej substancji. Warto dodać, że aplikacja dostępna jest nie tylko dla Windows 10 ale też Windows 8.1 Phone. Niestety, na mojej Lumii SmokSMog nie potrafi zapamiętać lokalizacji, nie posiada też żywego kafelka.

Smogilla ma charakter bardziej ascetyczny. W oczy rzuca się to samo tło i zdjęcie Krakowa niezależnie od wybranego miasta. Aplikacja ma swoje zalety – możemy ją pobrać na komputery stacjonarne, a żywy kafelek wyświetla na bieżąco aktualne informacje. Program posiada też więcej danych i pomiarów z danej stacji.

Obie aplikacje koncentrują się na dwóch województwach: śląskim i małopolskim, pozostałe rejony naszego kraju są już niestety w mniejszym stopniu reprezentowane. Przy okazji dowiedziałem się, że w mojej okolicy stężeniu benzenu przekracza 500 % normy…

Do autora SmokSmoga, Damiana Krasa, wysłałem kilka pytań. Jeżeli odpisze, zamieszczę je w tym wątku.

Aplikacje możecie pobrać z poniższych linków:

Pobierz SmokSmog (Windows 8, 10)

Pobierz Smogilla UWP (Windows 10)