• Porady
 • Komentarze: 17

Czym się różni tryb Smart Dual SIM od Dual Standby SIM w telefonach Lumia?

Microsoft oferuje dwa typy rozwiązań obsługi dwóch kart SIM w telefonach z rodziny Lumia. Część modeli posiada tryb podwójnej gotowości dwóch kart SIM (Dual Standby SIM) a pozostała część tryb inteligentnej obsługi dwóch kart SIM (Smart Dual SIM). Z artykułu dowiesz się jakie są różnice pomiędzy tymi trybami.

Tryb podwójnej gotowości dwóch kart SIM (Dual Standby SIM)

Jest to tryb, w którym obie karty są aktywne kiedy są nieużywane. Kiedy będziemy korzystać z pierwszej karty to druga w tym momencie nie będzie aktywna. W przypadku kiedy będziemy rozmawiać przez pierwszą kartę to osoba, która będzie chciała się do nas dodzwonić na drugą kartę otrzyma najprawdopodobniej komunikat z sieci, że abonent jest czasowo niedostępny.

Jakie telefony wspierają ten tryb pracy?

 • Lumia 535 Dual SIM
 • Lumia 640 Dual SIM
 • Lumia 640 XL Dual SIM
 • Lumia 730 Dual SIM

Tryb inteligentnej obsługi dwóch kart SIM (Smart Dual SIM)

Z kolei tryb inteligentnej obsługi dwóch kart SIM (Smart Dual SIM) nie wyłącza drugiej karty tylko przekierowuje rozmowę na pierwszą, która jest obecnie używana. Dzięki temu rozwiązaniu nie przegapimy ważnych telefonów. Nie ma znaczenia, która karta jest używana – każdy będzie mógł się do nas dodzwonić.

Jakie telefony wspierają ten tryb pracy?

 • Lumia 435 Dual SIM
 • Lumia 530 Dual SIM
 • Lumia 532 Dual SIM
 • Lumia 630 Dual SIM

Z całą pewnością drugie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla użytkownika. Tryb Smart Dual SIM to alternatywa dla rozwiązania Dual SIM Active, które nie jest dostępne w żadnym telefonie z rodziny Lumia. Tryb podwójnej aktywności dwóch kart SIM (Dual SIM Active) wymaga dodatkowego odbiornika w telefonie co mogłoby przełożyć się bezpośrednio na wyższą cenę urządzenia oraz na żywotność baterii.

Źródło: opracowanie własne na podstawie Lumia Conversations, Wikipedia

 • Nylu

  To juz wiem czy sie roznia te dwa telefony ale nie wiem czemu wchodzac na windowsmania zostaje przekierowany na nakiawindowsphone

  • Rozpoczęliśmy współpracę i dlatego na forum znajdziesz odnośniki do portalu.

 • Ktosiek

  Ja mam pewne pytanie co do mojej Lumii 640.

  Czy to normalne, że jeżeli w słoneczny dzień stoję tak, że promienie słońca padają na wyświetlacz to widzę coś, co bym nazwał strukturą krzemową? Pod różnymi kątami widzę właśnie coś takiego i zmienia kolory właśnie jak taka struktura 😛
  Dwa, czujnik zbliżeniowy może działać słabiej niż w Lumii 820? Bo czasami machnę ręką, przytrzymam nad czujnikiem a podgląd się nie włącza. W L820 wystarczyło szybko machnąć ręką nawet z większej odległości i już łapało. Dodatkowo jak już jest podgląd to jak wezmę szybko ręką zasłonie i odsłonie czujnik to godzina na podglądzie mignie już po ściągnięciu ręki.

  Tak poza tym, to smartfonik mega spoko, trochę procesor słabawy ale za tą cenę rewelka, bardzo mi się spodobał 🙂 Tylko zdziwił mnie brak kabla USB, tylko ładowarka ze stałym kablem 😛

  • Według mnie z wyświetlaczem to normalne – taka jest jego budowa. Odnośnie działania czujnika to zauważyłem, że na mojej Lumii 1520 działał znacznie żwawiej na oprogramowaniu Cyan. Przy Denim czasami muszę machnąć kilka razy żeby na wyświetlaczu pojawił się zegarek.

   • Ktosiek

    W poprzednich smartfonach czegoś takiego nie miałem(LG L9 czy L820 :P)
    Zobaczymy, w sumie aż tak bardzo mi to nie przeszkadza a może wraz z kolejnymi aktualizacjami poprawi się to 😉

 • Pablo74

  Posiadam Lumie 640 LTE Dual sim i z tego co zauwazylem to mam mozliwosc przekierowania polaczenia pomimo wylaczenia jednej karty na ktora przychodzi polaczenie , dziala to w obie strony.

  • Artykuł opisuje sytuację, w której obie karty są aktywne. Jeżeli jedna jest nieaktywna to widocznie można przekierować połączenie. W przypadku kiedy obie karty są aktywne to nie będzie takiej możliwości.

 • W Lumia 640 DS mogę ustawić przekierowanie np z karty SIM1 na kartę SIM2 jeśli akurat rozmawiam przez SIM2. W drugą stronę też.

  • Przed każdą rozmową musisz ustawiać przekierowanie czy telefon automatycznie to ustawia niezależnie od obecnie używanej karty SIM?

   • Teraz już nie mam pewności do końca jak to działa. Zostawię z takim ustawieniem i napiszę za kilka dni jak się telefon zachowuje. Na pewno nie trzeba ustawiać przed każdym połączeniem

    • Na powyższym zrzucie ekranu widać, że można wybrać schemat przekazywania. W przypadku trybu inteligentnego użytkownik nie musi nic ustawiać a rozmowa i tak zostanie przekazana na drugą kartę SIM. Według mnie właśnie tak to wygląda.

     • Przy ustawieniu jak na powyższym zdjęciu wygląda to tak:
      1. Rozmawiam przez SIM1, dzwoniący w tym momencie na SIM2 słyszy że użytkownik ma wyłączony telefon/jest niedostępny.
      2. Rozmawiam przez SIM2, dzwoniący w tym czasie na SIM1 jest przekierowany na SIM2 i słyszy że musi poczekać bo prowadzę inną rozmowę (mam aktywne połączenia oczekujące). Ja w tym czasie słyszę w słuchawce że ktoś probuje się dodzwonić a po chwili jeszcze przychodzi SMS o próbie połączenia. Dla mnie mało przydatne – lepiej już po rozmowie dostać informację o próbie połączenia. W przypadku przekierowania nie wiem na który nr dzwoni do mnie osoba. Także wyłączam te przekierowania i będę dostawać tylko informację z numeru na który ktoś próbował się dodzwonić

     • Dziękuję za informację. Czyli pomiędzy trybem inteligentnym a trybem gotowości jest znacząca różnica.

     • unic0rn

      wedlug mnie szanowny pan admin powinien podrapac sie po glowie i poszukac w sieci rzetelnych informacji zamiast kompromitowac sie wypisujac kompletne BREDNIE.

      opisane powyzej przekierowanie to wlasnie smart dual sim. jaki bylby sens przekazywania rozmow zawsze, bez dostepu do ustawien? bezwarunkowe naliczanie oplat (bo przeciez jakos ta rozmowa musi zostac przekazana) mialoby byc ‚inteligentne’?

      nie mowiac o nieskorygowanej do tej pory listy telefonow wspierajacej smart dual sim – choc osobiscie (zgaduje) sadze, ze to raczej cecha konkretnej aktualizacji windows phone i ze jest dostepna na wszystkich lumiach dual sim.

      podsumowujac – smart dual sim oznacza mozliwosc (konfigurowalnego) przekazywania rozmow miedzy kartami sim. bez smart dual sim przekazywania rozmow CALKOWICIE brak.

     • Nie będę się upierał przy swoim ale powyższy artykuł powstał na bazie oficjalnego bloga Lumia Conversations oraz Wikipedii. W takim razie jakie są różnice pomiędzy trybami Smart Dual SIM a Dual Standby SIM?

     • unic0rn

      na ile rozumiem dzialanie smart dual sim, uzywasz niewlasciwej terminologii.

      smart dual sim to nie osobny tryb, to ‚nakladka’ na dual standby, umozliwiajaca przekierowywanie polaczen, gdyz w standardowym dual standby w przypadku gdy jedna z kart jest w uzyciu (aktywne polaczenie glosowe badz transmisja danych), druga jest niedostepna.

     • Według mnie główna różnica pomiędzy tymi trybami nie dotyczy przekierowywania rozmów a dostępności drugiej karty SIM w przypadku kiedy rozmawiamy przez pierwszą.

      Dual Stanby SIM. W tym trybie jeżeli nie ustawimy ręcznego przekierowania to dzwoniący otrzyma informację, że użytkownik jest niedostępny lub jest poza zasięgiem sieci. Użytkownik może jedynie ustawić przekierowanie w jedną stronę – np. z SIM1 do SIM2.

      Smart Dual SIM. W tym trybie być może jest możliwe przekierowanie w takim samym zakresie jak w przypadku Dual Standby SIM ale dzwoniący usłyszy sygnał zajętości kiedy będzie próbował się do nas dodzwonić w momencie kiedy będziemy rozmawiać przez drugą kartę SIM. W ten sposób użytkownik może od razu zobaczyć, że ktoś próbował się do niego dodzwonić.