• Aplikacje
 • Komentarze: 83

SlimSocial for Facebook – lekki klient Facebooka dla Windows 10 Mobile

Facebook i Messenger to bez wątpienia jedne z najmniej dopracowanych aplikacji dla Windows 10 Mobile, zresztą, nie tylko na tym systemie. Wolne, ociężałe, zajmujące setki megabajtów danych. Na szczęście mamy dla nich alternatywę. I to całkiem niezłą.

Aplikacja SlimSocial od dawna dostępna jest na systemie android, gdzie zdobyła całkiem sporą popularność. Teraz pojawiła się również w wersji dla systemu Windows 10 Mobile. Na obydwu systemach jest lekka, szybka, przyjemna w użytkowaniu i, jak piszą twórcy, nienatrętna. Inaczej mówiąc, stanowi całkowite zaprzeczenie oficjalnego klienta korporacji Facebook.

SlimSocial for Facebook

Posiadacze mobilnej wersji systemu Windows 10, poza uruchamianiem usługi w przeglądarce, co nie należy do najszybszych i najbardziej komfortowych rozwiązań, mają w tej chwili trzy opcje, dotyczące obsługi Facebooka i Messengera: nierozwijaną, ale nadal działającą aplikację firmy Microsoft, nowszego klienta bezpośrednio od Facebooka oraz SlimSocial.

Oficjalny klient Facebooka to dla mnie kompletne nieporozumienie. Jest potwornie wolny, zajmuje setki megabajtów (200 MB na start, a potem jest tylko gorzej), pierwsze uruchomienie potrafi trwać kilkanaście sekund, potem, kiedy działa w tle, jest już lepiej. Strony przewijają się z wyraźnymi problemami. Wbrew informacjom w ustawieniach, aplikacja nie synchronizuje urodzin naszych znajomych, synchronizuje jedynie wydarzenia, ale nawet te, w których nie bierzemy udziału, co całkowicie zaśmieciło mój kalendarz. Nie potrafi też prawidłowo połączyć części kontaktów i tworzy osobne konta. Paranoja! Po tylu miesiącach prac aplikacja ta zasługuje na niechlubny tytuł „Najbardziej spartaczonej konwersji roku”. Dla porównania Twitter działa idealnie i mega szybko.

Starsza aplikacja Microsoftu nie jest już rozwijana, ale nadal działa, przynajmniej w wersji RS1 systemu (o ile nie mamy w systemie pobranej nowszej wersji) i nadal z niej korzystam. Może nie jest zbyt intuicyjna i nie wspiera nowych emotek, ale ma dwie zalety, których nie ma nowsza wersja od Facebooka: prawidłowo synchronizuje kontakty oraz Wydarzenia i Urodziny. Zajmuje też zdecydowanie mniej miejsca w pamięci telefonu, jest szybsza i szybko przewija strumień newsów. Nie szpieguje też nas na dzień dobry, przyznając sobie dostęp do kamery i mikrofonu. Niestety, aplikacja ta nie jest już aktualizowana, mimo że bije na głowę nowszą wersję od Facebooka. Nie pobierzemy jej też ze sklepu. Możemy pobrać ją jedynie wtedy jeśli jest zapisana w naszej bibliotece lub znamy do niej bezpośredni odnośnik.

SlimSocial to najlżejszy klient facebooka. Jest wyjątkowo lekki, waży ok. 1 MB, posiada prosty interfejs, jest całkowicie bezpłatny i nie zawiera żadnych reklam, nie wymaga też jakichkolwiek zezwoleń i dostępu do naszych danych. W zasadzie jedynym jego celem jest odpalanie strony www Facebooka wraz z dodatkowym paskiem menu, ale i tak działa to znacznie szybciej niż poprzez Edge. Stanowi świetną alternatywę dla opasłych kobył Facebooka i Messengera. Ma też dwie istotne wady, a dla niektórych zalety: nie synchronizuje jakichkolwiek danych, nie wysyła powiadomień. Aplikacja ta będzie więc idealna dla osób ceniących sobie szybki dostęp do strumienia wiadomości na Facebooku i którym jednocześnie nie zależy na synchronizacji np. danych dotyczących urodzin.

slimsocial for facebookSlimSocial for Facebook, po prawej klasyczna wersja aplikacji

 AplikacjaZaletyWady
SlimSocial for Facebook– zajmuje minimalną ilość miejsca w systemie
– błyskawicznie się otwiera
– posiada minimalistyczny interfejs (m.in. ukrywa pasek nawigacyjny)
– nie wymaga żadnych uprawnień systemowych
– pozwala na szybki dostęp do messengera
– obsługuje nowe emotki
– nie obsługuje powiadomień
– nie synchronizuje danych
– to tylko klient strony internetowej
– nie posiada animacji
Facebook by Microsoft
– zajmuje b. małą ilość miejsca w systemie
– prawidłowo synchronizuje dane Kontaktów oraz Urodziny i Wydarzenia
– szybko przewija strony
– po uruchomieniu wymaga jedynie podstawowych uprawnień (lokalizacja, kontakty, kalendarz),
– niedostępna dla części urządzeń (brak możliwości pobrania mimo posiadanego linka)
– niewspierana, nie ma co liczyć na dalszy rozwój
– nie wspiera obsługi nowych emotek
Facebook by Facebook
– aplikacja wydana w wersji UWP
– nadal rozwijana co być może kiedyś powinno zaowocować poprawą działania oraz daje gwarancję obsługi nowych rozwiązań
– obsługuje nowe emotki
– synchronizuje Kontakty i Wydarzenia, choć z problemami
– bardzo długi czas uruchamiania
– najgorzej sobie radzi z przewijaniem strony nawet na Lumii 950 XL
– brak synchronizacji Urodzin!
– problemy z synchronizacją Wydarzeń i Kontaktów
– przyznaje sobie dostęp do Kamery i Mikrofonu (co na szczęście da się wyłączyć)
– ogólnie działa wyjątkowo źle na starszych urządzeniach
– zajmuje kosmiczne ilości miejsca w systemie
– interfejs niedopasowany do stylistyki W10M (port wersji z iPhone’a)

Obecnie korzystam z tandemu Facebook autorstwa Microsoftu oraz SlimSocial. Ta pierwsza aplikacja zapewnia mi prawidłową synchronizację danych, druga szybki dostęp do informacji i Messengera. A Wy z jakich aplikacji korzystacie?

Pobierz SlimSocial for Facebook

Facebook od Microsoft

Oficjalny klient Facebook

 • Zainstalowałem aplikację SlimSocial i pozostanę z nią do momentu aż nie poprawią oficjalnej wersji Facebooka. Działa szybko i sprawnie a wady znajdziecie w artykule 🙂

  • RDF3

   Zamówiłem w końcu tego surface booka (cena i niski kurs funta mnie skusiły) i będę robił testy. 😉 Zobaczymy, jak się sprawdzi „ultimate laptop” w praktyce.

   • marcello

    Zaszalałeś 😉

   • ViktusYT

    Czemu nie MacBooka? 🙂

    • RDF3

     MacBooka mam w miarę nowego. 😉 Ten surface to coś innego na rynku i warto go osobiście zbadać, żeby wyrobić sobie uczciwą opinię.

     • To kup przy okazji Lumię 950 XL, do testów

     • RDF3

      lumii nie chcę nawet za darmo. 😉
      co ciekawe oprócz tego, że nie zmienili cen – pomimo katastrofy funta – to jeszcze obniżyli cenę i dokładają za darmo XBOX S z FIFA17.
      niedługo będą dodawali surface booka to płatków śniadaniowych w Tesco,. ;))

      tak, jak zawsze mówiłem – nie opłaca się kupować sprzętu MS po premierze.

     • Świetna jest ta promocja

     • RDF3

      Dlatego się skusiłem, choć co tydzień dodają nowe bonusy i mogę żałować. 😉
      Gdybym chciał XBOX, to kupiłbym droższy model, ale nie mam czasu na gry i tylko by się kurzył.

     • RDF3

      I pomyśleć, że wszystko dzięki Brexit. 😉

     • RDF3

      dzisiaj jest jeszcze taniej. funt codziennie bardziej sie szmaci. 😉

   • Marcin

    wydasz tyle kasy żeby stwierdzić że to gówno bo nie da się jedną ręką otworzyć? mogłem ci to powiedzieć za darmo 😉 a tak poważnie to ceny na SB są teraz niezłe i zastanawia mnie czy jednak nie chcą się pozbyć „starych” i wprowadzić te z serii „Performace base” również z mniejszymi procesorami niż i7.

    • RDF3

     Wiem, że sie jedna ręką nie da, bo już próbowałem. 😉
     Być może chcą się pozbyć starszych wersji (nawet na pewno), ale mimo wszystko nie teraz. Myślę, że dopiero na wiosnę. Poza tym malo mnie to obchodzi, bo rozwoj podzespołów jest teraz bardzo niemrawy i nie ma sensu na nic czekać. Tym bardziej, że surface nie nadaje się i tak do niczego poważnego. Cała elektronika siedzi w ekranie i to go mocno ogranicza (tak, wiem, że nie dotyczy to wersji z dodatkową kartą nvidia.)

     • Marcin

      „nie nadaje się do niczego poważnego”? no nie wiem – jak tam na nim ciężko pracuje (bez nvidii) Visual Studio, kilka instancji SQL, Ofiice , kilka wirtualnych maszyn, różne ERP’y itp. i na prawdę nic mu nie brakuje. oczywiście potrzeby są różne i dla kogoś kto musi orać kartę grafiki to i ta nvidia będzie za mało. nie instaluj na pewno żadnych RS2 (na dziś to loteria czy w ogóle się uruchomi) no i trzeba się przełamać do rysika – na dziś nawet w Visual Studio zacząłem używać do dłubania w appkach przy UI. w trybie tabletu niestety brakuje „starego” IE z 8.1 chociaż z Edgem w RS1 jest już lepiej. PS. ale żeby nie było że tylko ty zaglądasz do wrogiego obozu to po ostatniej konferencji MS’u w sobotę kupiłem iP7+ i „męczę się” z forcetouch

     • RDF3

      „nic poważnego” – w mojej pracy. potrzebuję bardziej wydajnej maszyny. z kolei żona wykonuje „poważną pracę” na office i się ucieszy. różne to sformułowanie ma znaczenie. 😉

      ja nie traktuję żadnego obozu jako wrogiego. to bardziej odreagowanie.
      jeżeli zaglądasz do intenetu, to ilość obelg, przekleństw, obraźliwych sformułowań i pomyj, które sa na ciebie wylewane, tylko dlatego, że kupiłeś np. iPhona jest tak potężna, ze zaczynasz się odgryzać. 😉

      No i spirala sie nakręca. Jest mi wszystko jedno, jakie logo jest na obudowie. urządzenie ma byc dobrze zaprojektowane, wykonane – ma nie przeszkadzać w pracy. – i to wystarczy.

     • Marcin

      cały czas bębnili że RS2 i RS3 będzie „poświęcony” Mobile i dowiedziałem się ostatnio że w ramach tej misji dostanę Painta 3D – no k…..a m.ć gdzieś jest granica obiecanek i naiwności! a jeśli chodzi o SB to będzie trzeba się przez kilka dni zmusić do rysika i ręcznych notatek (np. w edge) żeby wyczuć co i kiedy ale później jest tylko lepiej (polecam appkę Nebo) i tak przy okazji jak go dostaniesz to napisz mi z ciekawości jaki układ klawiatury ci przysłali US czy UK?

     • RDF3

      Ja dałem sobie spokój rok temu, kiedy pokazano L950. To już było przegięcie.
      Surface leci z UK więc chyba taki będzie układ kl., ale dam znać.

     • RDF3

      Tak jak myślałem, układ klawiatury UK i wtyczka UK.
      Niestety chyba wróci do tatusia, bo zawias wygląda na uszkodzony podczas montażu w fabryce.

     • Marcin

      to że jest szpara to tak ma być 😉 UK to znaczy masz duży czy mały ENTER?

     • RDF3

      nie chodzi o szparę. ja naprawdę nie jestem debilem. 😉 z lewej strony jedno z wypełnień pomiędzy elementami zawiasu jest mechanicznie uszkodzone, pobrudzone. nie wiem, za bardzo sie wkurwiłem, żeby to dokładnie oglądać. kolejna wtopa od MS.
      wszystko co od nich kupiłem było wadliwe, może poza myszką. 😉 muszę to obejrzeć na spokojnie, ale na 99% będzie zwrot.

      UK czyli duży klawisz i między innymi znak @ w innym miejscu.

     • Marcin

      myślę że nie ma co czekać tylko wymienić a z tą klawiaturą to ciekawa rzecz bo jak zamawiałem większe ilości to przychodziły z układem US, ale ostatnio 1szt. przyszła z układem UK i wróciła i choć na początku pani twierdziła że to nie możliwe i nie wymienią na US to jednak po dłuższej rozmowie obiecała że da znać więc czekam

     • RDF3

      jak zrobić wymianę, bo widzę tylko zwrot w opcjach?

     • Marcin

      ja zrobiłem zwrot i czekam na info czy załatwią mi układ US. w twoim przypadku to w sumie nie wiem – najlepiej kontakt bezpośrednio z nimi tylko chat zawsze zajęty, maile to loteria kiedy ktoś odpisze i pozostaje telefon.

     • RDF3

      no ok, ochłonąłem i sprawdziłem to jeszcze raz. Surface jest po prostu brudny. między innymi w miejscu, które opisywałem. ma czarne plamy brudu – ciekawa sprawa.

  • dominik

   bardzo dobra jest szybka ta aplikacja tylko mogliby zrobic powiadomienia i by było idealnie

  • Hubert123454

   skoro to klient strony internetowej, to na jedno wychodzi jak się korzysta z FB na Edge (W10M) lub IE (WP 8.11). Plus, że w przeglądarce internetowej wyświetla powiadomienia.

   Starego Messengera dobrze się używa, trzeba czekać, aż Facebook ogarnie Messangera i FB żeby działały normalnie, jezeli chodzi o W10M.

  • Jarek

   Jak trzeba skopać aplikacje, żeby osoby z flagowcem miały z nia problemy? Matuchno 🙁

  • Sławomir Gieremek

   Czy Tobie również po zmianie motywu na ciemny znika dolny pasek ikonek? W sensie jest niewidoczny bo czarne znaki zlewają się z czarnym tłem? Chodzi mi o ten pasek na dole na którym są ikonki do tyłu, odśwież, home, do góry i (…) Pytam bo w sumie ten ciemny motyw to dla mnie jedyny sens tej appki i akurat to jedno jest skopane 🙂

   • Sprawdziłem i jest OK. Pasek jest w dalszym ciągu widoczny.

    • Sławomir Gieremek

     Problem występuje jeśli telefon ma jasny motyw

     • Sprawdziłem na obu motywach i jest w porządku.

 • Maciekmacku

  Mam do was pytanie Panowie i PAnie, w slim social znika pasek nawigacyjny, jak sprawic by był cały czas widoczny ? W apce nie ma mozliwosci „twardo” go ustawić włączonego

 • Marcin

  Wszedłem dzisiaj poczytać komentarze o facebooku na androdzie. Tam jest jeszcze gorzej.. : D haha

  • SlimSocial jest też na androidzie

  • Mobilny

   Widziałem, że na iOS-ie to samo. Facebook wprowadził większe zmiany, co od razu wpłynęło na wydajność serwisu.

 • Jarek

  Ja na Androidzie używam Facebook LITE. Ujdzie i działa bardzo dobrze. Facebook ten właściwy to na Androidzie także RAMożerny potworek. Messenger tak samo skopany. Po wprowadzeniu funkcji MY Day, czyli dodaniu funkcji Snapchata tak jak w Instagramie, kiedy włączamy Messengera od razu w tle odpala się aparat, mikrofon i cholera wie co.. Popierdzieliło ich totalnie już.

 • Aqua

  200 MB? U mnie Facebook od razu po instalacji na dzień dobry zajmuje 408 MB !!! Czekałem tylko na pierwszą okazję, żeby pozbyć się tego potwora. No i oto jest, 408 razy mniej pamięci pożera. Niestety zauważalnie zacina mi się, gdy trochę szybciej przewijam. Po 4-5 wpisach zatrzymuje się i pobiera ciąg dalszy, a trwa to z sekundę i trochę jest irytujące, nawet przez WiFi, no ale wolę to, niż giganta.

 • Tyran1918

  Aplikacje od Facebooka wszędzie to jedno wielkie g**no. Do tego sam portal jest nieobiektywny i usuwa treści konswerwatywne promując jednocześnie liberalne. Pomijając ten fakt, to na Androidzie mamy przynajmniej wersje Lite aplikacji dzięki czemu można w miarę komfortowo z nich korzystać. Aż prosi się by takie same odpowiedniki powstały na W10M.

 • Krzysztof Łoziński

  Szczerze to zwykła nakładka na stronę facebooka i to średnio dopracowana. Były o wiele lepsze nakładki na wmobile 8.1

 • Krzysztof Łoziński

  Co do innych nakładek jest jeszcze isocial czyli multinakładka na większość popularnych serwisów

 • Marek Kozłowski

  A co zrobić gdy chce pobrać Facebooka od Microsoftu a gdy przechodzę do sklepu jest napisane że już posiadam ten produkt a tak naprawdę nie mam go ?

  • a posiadasz nowszą aplikację facebooka w systemie?

   • Sławomir Gieremek

    zablokowali starą od ms. odinstalowanie nowej nie pomaga. chyba jedyna opcja to przywrócenie do ustawień fabrycznych.

    • ja robiłem przywracanie po WDRT z RS2 czyli TH2 -> RS1 i na RS1 zainstalowałem bez problemu starego facebooka, obydwie aplikacje działają tyle że naprzemiennie, mogę zainstalować nowego potem odinstalować i stara znowu działa, nie działa tylko jak mam nowego facebooka

     • Sławomir Gieremek

      Tak, ale jeśli odinstalujesz starego to już ponownie ze sklepu nie pobierzesz. Wtedy tylko factory reset jeśli zawiera instalację fb. Ja mam 950 z wymiany serwisowej (wariant Swap Package) i chyba nawet fb nie jest dodany do fabrycznych, zero bloatware’u

     • ze sklepu nigdy nie da się pobrać, instaluję z Biblioteki, usunąłem i pobrałem, dalej działa

     • Sławomir Gieremek

      odinstalowałem nowy i starego nawet z biblioteki nie mogę pobrać. pojawia się błąd. zablokowali na dobre. może dlatego u ciebie pobiera że robiłeś niedawno twardy reset albo masz inny wariant telefonu albo nie wiem. zresztą tak to jest z windowsem, ten sam telefon i pobiera inne wersje aplikacji, w innych datach etc. pełen random 😀

    • KAMIL AMOKOWSKI

     Po przywróceniu ustawień w ogóle FB nie ma.

   • Marek Kozłowski

    nie posiadam

 • dominik

  napisalem w recenzji w sklepie windows i mi odpisali ze pracują nad dodaniem powiadomienia

 • SlimSocial nie ma też opcji share w aplikacji Zdjęcia… ma za to ciemny motyw, który jednakże wymaga dopracowania

 • nidek

  Witam. A ja z całkiem innej beczki. Posiadam L650ds. I chciałbym oglądać na niej filmy z zalukaj.pl,ale po kliknięciu play w wybranym filmie ,wyskakuje komunikat ze nie mam zainstalowanej jakiejś wtyczki. O co chodzi,miał ktoś taki problem i go rozwiązał?Pozdr

  • Michał

   Nie masz javy – nie obejrzysz.

 • Bunio Bunio

  spoko fajna ta aplikacja ale szkoda żę nie ma synchronizacji kontaktów i kalendarza no i nie można udostępniac zdjęć itp

 • dominik

  Aktualizacja mi wyskoczyła slimsocial for facebook

 • dominik

  Nie widzę żeby powiadomienia były

  • bo to tylko agent strony internetowej z własnym menu

   czytałeś uważnie tabelkę?

   • dominik

    No nie czytałem a odpisał mi ze pracuje nad tym

 • E, tam. Wolę wolniejszą aplikację ze wszystkimi funkcjonalnościami (aż tak mi się nigdy na FB nie spieszy żebym nie mógł zaczekać sekundę czy dwie) niż aplikacjo-link do strony gdzie aplikacja odcina kilka funkcjonalności.

  • Facebook by Facebook ma wszystkie funkcjonalności?

   • Odnoszę wrażenie, że jednak więcej niż Facebook by Zdenek Smetana.

 • Michał

  Fejsik z messagerem właśnie poleciały. Oficjalny fejsik jeśli nie był w pamięci włączał się dopiero za drugim razem. Slim śmiga szybko i ukrywa śmieciowe reklamy. Poza problemem z czarnym tłem nie mam uwag.

 • dominik

  Jeszcze jedna jest aplikacja fastboot for facebook wszystko prawie to samo tylko wygląd lepszy