• Aplikacje
  • Komentarze: 83

SlimSocial for Facebook – lekki klient Facebooka dla Windows 10 Mobile

Facebook i Messenger to bez wątpienia jedne z najmniej dopracowanych aplikacji dla Windows 10 Mobile, zresztą, nie tylko na tym systemie. Wolne, ociężałe, zajmujące setki megabajtów danych. Na szczęście mamy dla nich alternatywę. I to całkiem niezłą.

Aplikacja SlimSocial od dawna dostępna jest na systemie android, gdzie zdobyła całkiem sporą popularność. Teraz pojawiła się również w wersji dla systemu Windows 10 Mobile. Na obydwu systemach jest lekka, szybka, przyjemna w użytkowaniu i, jak piszą twórcy, nienatrętna. Inaczej mówiąc, stanowi całkowite zaprzeczenie oficjalnego klienta korporacji Facebook.

SlimSocial for Facebook

Posiadacze mobilnej wersji systemu Windows 10, poza uruchamianiem usługi w przeglądarce, co nie należy do najszybszych i najbardziej komfortowych rozwiązań, mają w tej chwili trzy opcje, dotyczące obsługi Facebooka i Messengera: nierozwijaną, ale nadal działającą aplikację firmy Microsoft, nowszego klienta bezpośrednio od Facebooka oraz SlimSocial.

Oficjalny klient Facebooka to dla mnie kompletne nieporozumienie. Jest potwornie wolny, zajmuje setki megabajtów (200 MB na start, a potem jest tylko gorzej), pierwsze uruchomienie potrafi trwać kilkanaście sekund, potem, kiedy działa w tle, jest już lepiej. Strony przewijają się z wyraźnymi problemami. Wbrew informacjom w ustawieniach, aplikacja nie synchronizuje urodzin naszych znajomych, synchronizuje jedynie wydarzenia, ale nawet te, w których nie bierzemy udziału, co całkowicie zaśmieciło mój kalendarz. Nie potrafi też prawidłowo połączyć części kontaktów i tworzy osobne konta. Paranoja! Po tylu miesiącach prac aplikacja ta zasługuje na niechlubny tytuł „Najbardziej spartaczonej konwersji roku”. Dla porównania Twitter działa idealnie i mega szybko.

Starsza aplikacja Microsoftu nie jest już rozwijana, ale nadal działa, przynajmniej w wersji RS1 systemu (o ile nie mamy w systemie pobranej nowszej wersji) i nadal z niej korzystam. Może nie jest zbyt intuicyjna i nie wspiera nowych emotek, ale ma dwie zalety, których nie ma nowsza wersja od Facebooka: prawidłowo synchronizuje kontakty oraz Wydarzenia i Urodziny. Zajmuje też zdecydowanie mniej miejsca w pamięci telefonu, jest szybsza i szybko przewija strumień newsów. Nie szpieguje też nas na dzień dobry, przyznając sobie dostęp do kamery i mikrofonu. Niestety, aplikacja ta nie jest już aktualizowana, mimo że bije na głowę nowszą wersję od Facebooka. Nie pobierzemy jej też ze sklepu. Możemy pobrać ją jedynie wtedy jeśli jest zapisana w naszej bibliotece lub znamy do niej bezpośredni odnośnik.

SlimSocial to najlżejszy klient facebooka. Jest wyjątkowo lekki, waży ok. 1 MB, posiada prosty interfejs, jest całkowicie bezpłatny i nie zawiera żadnych reklam, nie wymaga też jakichkolwiek zezwoleń i dostępu do naszych danych. W zasadzie jedynym jego celem jest odpalanie strony www Facebooka wraz z dodatkowym paskiem menu, ale i tak działa to znacznie szybciej niż poprzez Edge. Stanowi świetną alternatywę dla opasłych kobył Facebooka i Messengera. Ma też dwie istotne wady, a dla niektórych zalety: nie synchronizuje jakichkolwiek danych, nie wysyła powiadomień. Aplikacja ta będzie więc idealna dla osób ceniących sobie szybki dostęp do strumienia wiadomości na Facebooku i którym jednocześnie nie zależy na synchronizacji np. danych dotyczących urodzin.

slimsocial for facebookSlimSocial for Facebook, po prawej klasyczna wersja aplikacji

 AplikacjaZaletyWady
SlimSocial for Facebook– zajmuje minimalną ilość miejsca w systemie
– błyskawicznie się otwiera
– posiada minimalistyczny interfejs (m.in. ukrywa pasek nawigacyjny)
– nie wymaga żadnych uprawnień systemowych
– pozwala na szybki dostęp do messengera
– obsługuje nowe emotki
– nie obsługuje powiadomień
– nie synchronizuje danych
– to tylko klient strony internetowej
– nie posiada animacji
Facebook by Microsoft
– zajmuje b. małą ilość miejsca w systemie
– prawidłowo synchronizuje dane Kontaktów oraz Urodziny i Wydarzenia
– szybko przewija strony
– po uruchomieniu wymaga jedynie podstawowych uprawnień (lokalizacja, kontakty, kalendarz),
– niedostępna dla części urządzeń (brak możliwości pobrania mimo posiadanego linka)
– niewspierana, nie ma co liczyć na dalszy rozwój
– nie wspiera obsługi nowych emotek
Facebook by Facebook
– aplikacja wydana w wersji UWP
– nadal rozwijana co być może kiedyś powinno zaowocować poprawą działania oraz daje gwarancję obsługi nowych rozwiązań
– obsługuje nowe emotki
– synchronizuje Kontakty i Wydarzenia, choć z problemami
– bardzo długi czas uruchamiania
– najgorzej sobie radzi z przewijaniem strony nawet na Lumii 950 XL
– brak synchronizacji Urodzin!
– problemy z synchronizacją Wydarzeń i Kontaktów
– przyznaje sobie dostęp do Kamery i Mikrofonu (co na szczęście da się wyłączyć)
– ogólnie działa wyjątkowo źle na starszych urządzeniach
– zajmuje kosmiczne ilości miejsca w systemie
– interfejs niedopasowany do stylistyki W10M (port wersji z iPhone’a)

Obecnie korzystam z tandemu Facebook autorstwa Microsoftu oraz SlimSocial. Ta pierwsza aplikacja zapewnia mi prawidłową synchronizację danych, druga szybki dostęp do informacji i Messengera. A Wy z jakich aplikacji korzystacie?

Pobierz SlimSocial for Facebook

Facebook od Microsoft

Oficjalny klient Facebook