Satya Nadella prezentuje swoją wizję rynku mobile

Na corocznym walnym zebraniu akcjonariuszy Microsoftu CEO firmy Satya Nadella musiał zmierzyć się z szeregiem trudnych pytań. Akcjonariuszom korporacji nie odpowiada aktualna strategia dla rynku mobile. I nic w tym dziwnego. Udziały sprzedaży maleją, a nowa wizja nie została jasno zakomunikowana społeczności, jak i udziałowcom.

Satya Nadella po raz kolejny potwierdził, że MS nie zamierza wycofywać się z rynku mobile, jednak firma zamierza kłaść największy nacisk na odróżnienie się od konkurencji takimi funkcjami jak np. Continuum. Przykładem takiej strategii jest smartfon HP Elite X3:

Myślimy o mobilności w sposób szeroki. Traktujemy mobilność jaką czynność wykonywaną na szerokim spektrum urządzeń, a nie tylko na jednym. Mówiąc wprost, nie zamierzymy porzucić rynku mobile. To co zamierzamy jednak zrobić to skoncentrować nasze wysiłki na tych obszarach, w których odróżniamy się od konkurencji. Jeśli weźmiemy Windows Phone, takimi obszarami są łatwość w zarządzaniu (manageability), bezpieczeństwo, funkcja Continuum, pozwalająca by telefon działał tak jak PC. Tak więc planujemy podwoić nasze wysiłki w tych obszarach.

Firma planuje również nadal udostępniać oprogramowanie dla wszystkich urządzeń mobilnych:

Nie przestaniemy również szukać różnych form i różnych funkcji, które możemy dostarczyć urządzeniom mobilnym, jak również wspierać nasze oprogramowanie na różnych platformach. Nie odchodzimy od wsparcia naszych użytkowników Windows Phone, ale też dostrzegamy inne platformy o większym udziale rynkowym  i chcemy mieć pewność, że nasze oprogramowanie będzie na nich dostępne.

Szef Microsoftu nie powiedział w zasadzie niczego nowego. Firma nie zamierza porzucić systemu Windows Mobile ani jego użytkowników, mobilność traktuje w sposób szeroki, a zwrot o „podwojeniu wysiłków w obszarze takich funkcji jak continuum” może oznaczać wsparcie RS3 dla aplikacji desktopowych na urządzeniach mobile i poniekąd zapowiadać nowe urządzenia w tym obszarze.

Co powinien zrobić Microsoft by zdobyć rynek? Całkowicie odmienić swój system mobilny tak jak przefarbowano nielubianą Vistę na rzecz W7? Uruchomić lub ulepszyć wsparcie dla kluczowych aplikacji? Wprowadzić na rynek mobilny funkcje, których nie zobaczymy na żadnym innym systemie? Pójść o krok do przodu i zrobić coś co nas kompletnie zaskoczy? Wprowadzić na rynek urządzenia tak samo zniewalające i dopracowane jak Surface Studio? Jakie jest Wasze zdanie?

PS Relacja video z posiedzenia dostępna jest online na stronie: 2016 Annual Shareholders Meeting.

Źródło: NPU